agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Vegan ve Vejetanyen
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni190Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2018, 19:11   #181
Ağaç Dostu
 
its_just_a_ride's Avatar
 
Giriş Tarihi: 08-09-2017
Şehir: Milky Way
Mesajlar: 275
@ayazkentli, @İsmail Kuzucu, burası "veganlık", "etçillik" tartışma platformu değil yalnız. Başlığı amacından saptırmamakta fayda var. Arzu ederseniz "Hayvansal Beslenme" şeklinde başka başlık açıp orada faydalarını ve övgülerinizi paylaşabilirsiniz. Forum içerisinde vegan beslenme ve yaşam biçimiyle alakalı bilgi edinmek isteyenler bu başlığa girip de bir yığın tartışma okumamalı diye düşünüyorum. Yoksa istendikten sonra bu konuyu sayfalarca tartışabiliriz.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 19:21   #182
Ağaç Dostu
 
İsmail Kuzucu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-01-2011
Şehir: Balıkesir/Gönen
Mesajlar: 3,732
Galeri: 7
Mesajlarımın neresinde vegan karşıtı veya hayvansal beslenme destekli cümle vardır? Birde konu sadece veganlık ise sadece veganlık ile ilgili konuşalım. Siz cümle içinde et, süt derseniz vegan olmayanlarında yazma hakkı doğar.Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Şimdi bitkiler düşünüp, sesleri duyup, algılayıp, hissedip, akıllı olup davranmıyorlar mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Memlekette zaten cinsiyet, ırk, dil, sağ, sol derdi var birde beslenme çıkmasın. Biri ot yemiş diğeri kebap, biri ayran içmiş diğeri rakı.. Beslendiğimiz sürece bir sıkıntı var mı?

Vegan olunabilir, haklı yanlarıda vardır fakat hayvanlar gibi değiller denilirse benim için sıkıntı olur. Bende her sabah bitkilerde konuşurum mesela, onlarda hayvanlar kadar hisseder, tepki gösterir algılar..

Bunlarıda videolarla ekleyebilirim buraya.

ayazkentli beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 19:45   #183
Ağaç Dostu
 
its_just_a_ride's Avatar
 
Giriş Tarihi: 08-09-2017
Şehir: Milky Way
Mesajlar: 275
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Mesajlarımın neresinde vegan karşıtı veya hayvansal beslenme destekli cümle vardır? Birde konu sadece veganlık ise sadece veganlık ile ilgili konuşalım. Siz cümle içinde et, süt derseniz vegan olmayanlarında yazma hakkı doğar.
Ne alakası var? Konuyla ilgili açıklık getirirken yasak kelimeler mi koyacak kişiler kendilerine? Et ve süt tüketiminin kişisel ve çevresel zararlarını belirtirken elbette bunları değerlendirecek. Aynı mantıkla ne belgesel çekilsin öyleyse ne de kitap yazılsın. Böyle bir şey yok. Ayrıca vegan yaşamı tercih eden insanlar dünya'yı, yaşamı sevdikleri ve bu dünya'ya hükmeden değil olsa olsa bir parçası olduklarını düşündükleri için böyle bir yaşamı tercih ediyorlar. Bu itici yaklaşıma ne sebep oluyor bu da ayrı ilginç bir durum. Suçluluk mudur yoksa savunma içgüdüsü müdür bilemedim.

Alıntı:
Şimdi bitkiler düşünüp, sesleri duyup, algılayıp, hissedip, akıllı olup davranmıyorlar mı?
Kurduğunuz cümle gayet de spekülatif. İnsanlık olarak canlı yaşamıyla ilgili hali hazırda bilgilerimiz hala sınırlı. Kimse bitkiler için algıdan yoksun tanımlaması yapmadı. Yukarıda kastedilen, 1 tonluk bir boğanın gırtlağını bağırtarak kesmekle bir marulu bıçakla doğramanın arasında bariz farkların olması. İkisi de acıyı eşit hisseder diyorsanız bildiğiniz yoldan gidin zaten.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2018, 11:18   #184
Ağaç Dostu
 
its_just_a_ride's Avatar
 
Giriş Tarihi: 08-09-2017
Şehir: Milky Way
Mesajlar: 275
Konunun tartışma ekseninde devam etmeyeceğini umarak bir infografik paylaşmak istiyorum. Geçmişteki mesajlarda tekrar tekrar paylaşıldığı oldu.

Name:  Screenshot_2018-11-06-11-59-42.jpg
Views: 47
Size:  33.6 KB

Dünyadaki bitmek bilmeyen hayvansal gıda talebi nedeniyle yürütülen endüstriyel hayvancılığın yarattığı çevresel tahribat ortada. Esas bundan ötesi lafügüzaftır . Bundan sonra bu başlık altında "beni herhangi bilimsel veri alakadar etmez" diyenlerin "düz dünyacı"lardan farkı yoktur. Dikkate almaya dahi değmez.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2018, 13:28   #185
Ağaç Dostu
 
ayazkentli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-04-2009
Şehir: İzmir
Mesajlar: 1,640
Galeri: 1
Son mesajınız da olmak üzere, söylediklerinizin hepsi ne yazık ki laf-ı güzaftır.

Hiç bir anlamı yoktur.

Çünkü DOĞA bizi nasıl evrimleştirdi ise ona göre yaşamak zorundayız.

En büyük BİLİMSEL KANIT doğanın bizi nasıl evrimleştirdiğidir.

Hem doğal yaşama inanıyoruz diyeceksiniz ama hem de doğanın bizi evrimleştirdiği yaşam şekline ters davranacaksınız.

Bu siteye üye olup, bahçelerimizde domates, biber yetiştirip yemekle "Doğal yaşıyoruz, organik yaşıyoruz" diye paylaşımlar yapıp, sonra da doğanın bizi hepçil dizayn etmesine aldırmayıp, tekil beslenmek nasıl doğal yaşam oluyor? doğrusu çok merak ediyorum.


Bu çelişkidir ve o nedenle "Ötesi laf-ı güzaftır" diyorum.

Doğa ne diyorsa o.

Sizler nedense ısrarla bunu görmemeye çalışıyorsunuz. Çünkü bunu gördüğünüz an "Tekil beslenmenin" doğaya aykırı olduğunu kabul etmiş olacaksınız.

Bu nedenle de, dünyadaki tüm veganlar ve vejeler bunu görmezden geliyorlar ve ısrarla bu noktaya değinmemeye çalışıyorlar.

Bunun adına halk arasında şark kurnazlığı deniyor. )

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 13:54   #186
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 05-11-2018
Şehir: Düzce
Mesajlar: 2
Bitkisel beslenme dendiğinde hemen gardını alan arkadaşlar, sistemin bir çok kanalla dayattığı "sağlıklı, dengeli" veya "yeterli" beslenmeye bu kadar sahip çıkmak yerine bitkisel beslenmeyi eleştirmek yerine, yok diş yapımız, yok bağırsak sistemimiz diyerek yarım yamalak bilgilerle eleştireceğinize insan sağlığını etkileyen, stresi, insan yaşamını etkileyen toplumsal mobbingi, ağır çalışma koşullarını, iş kazalarını, işlenmiş gıdaları, kimyasallarla dolu yiyecekleri **** hastalığa tedavi amaçlı yaklaşan modern tıbbı neden eleştirmiyorsunuz. Neden mi? İnsanlar kendilerini tamamıyla çoğunluğun fikrine göre yönlendirmekteler, çoğunluğun fikri doğru olmalı!

Ercan ALBAYRAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 16:15   #187
Ağaç Dostu
 
Musa Gündoğan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 21-11-2014
Şehir: Ankara
Mesajlar: 562
1-cahille tartışmayacaksınız
2-veganla tartışmayacaksınız
3-inananla tartışmayacaksınız

bu 3 ünde kesinlikle galip gelemezsiniz hele bu 3 ten 2 si bir kişide bulunuyorsa kesinlikle tartışmaya girmeyin üzülmeyin derim.

birbirinizi de inandıklarınız hakkında lütfen ısrarcı olmayın karşı tarafı ikna etmeye çalışmayın

ayazkentli beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 21:42   #188
Ağaç Dostu
 
Jezebel's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-02-2010
Şehir: İzmir
Mesajlar: 7,793
Galeri: 11
Et Bağımlılık Yapar
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Halit Yerebakan et tüketiminin özellikle artığı bayram döneminde gözardı edilen bazı bilimsel gerçeklere dikkat çekti:
ET BAĞIMLILIK YAPAR!
Doç. Dr. Yerebakan yemek kültürümüzün çok önemli bir unsuru olan “et ve et ürünlerinin tüketimi”yle “erken ölüm” bağlantısını ve toplumumuz için vazgeçilmez olan bu besinle ilgili neler yapabileceğimizi anlattı.
Sebze, meyve ve baklagiller gibi besin değeri yüksek gıdalar içeren bir beslenme düzenine aniden geçtiğinizde anlamsız bir yorgunluk hissettiğiniz oluyor mu?
Belki de kendinize soruyorsunuzdur ¨acaba yeterli besleniyor muyum?¨ diye.
Saydığım besin değeri yüksek gıdaların toksik etkisi yoktur, kırmızı et gibi değildir kısaca.
Biraz abartılı bir tabir olsa da hayvansal gıda yediğinizde kendinizi adeta zehirliyorsunuz (iyi huylu zehir diyelim) ve diğer zehirler gibi (sigara, alkol) bu da size kendinizi iyi hissettiriyor!
Hayvansal gıdalar sindirilirken açığa toksik metabolik maddeler çıkar, ve damarlarınızda gezmeye başlar, ne zamanki hayvansal gıdaları aniden azaltırsınız o zaman adeta diğer bağımlılıklarda olduğu gibi çekilme bulguları gün yüzüne çıkar.
Besin değeri yüksek gıdalara ani geçişin oluşturduğu yorgunluk-bitkinlik hissi işte bundan kaynaklanıyor.
Hipoksantin adı verilen madde etin uyarıcı ve tatmin edici etkilerinden sorumludur.
Yani, beslenme düzeninizden eti çıkarttığınızda oluşan ¨bir şeyler eksik¨ hissinin sebebi etin sindiriminde açığa çıkan bu maddedir.
Bu madde eti oluşturan kas hücrelerinde bulunur ve et yaşlandıkça-dinlendirildikçe artar.
Kimyasal yapısı kahvedeki kafein veya kakaodaki teobromin ile aynı olup etkileri de benzerdir. Bunların hepsi sinir sistemi uyarıcıları olup bağımlılık yaparlar.
Nasıl ki bazen çikolata ararsınız veya kahvesiz yapamazsınız, işte benzer bir etki ile et de bağımlılık yapar ve onsuz yapamayabilirsiniz.
KENDİ ELİMİZLE ERKEN ÖLÜME DAVETİYE Mİ ÇIKARTIYORUZ?
Kırmızı et ve ölüm arasındaki ilişkiyi değerlendiren 2012 yılındaki bir çalışma medyada çok yankılandı.
Hatta dünya basınında ¨Kırmızı et ölüm araştırması¨ ve ¨Kırmızı et sizi öldürür¨ gibi atılan manşetlerle bilim ve haber detayı uyumsuz olarak servis edildi.
Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü tarafından yapılan bu araştırmaya göre her gün ekstra bir öğün işlenmemiş kırmızı et (kasaptan bütün et kestirilerek alınan), erken ölüm riskini %13 arttırdığı gösterildi.
Aynı araştırma işlenmiş kırmızı etlerin (salam, sosis, sucuk, vb.) ise %20 arttırdığını göstererek ciddi bir korku fırtınası estirdi.
Araştırma 121 binden fazla kadın ve erkeğin 24 yıl süreyle takip edilerek yapıldı.
Araştırma süresince her 4 yılda bir beslenme alışkanlıkları kaydedilmiş ve çalışma süresince yaklaşık 24 bin insan hayatını kaybetmiş.
Araştırma sonuncun verdiği bilgiye göre daha fazla kırmızı et yiyen bireyler daha erken ölmüşler. Araştırmaya katılanların yaş ortalamasının 50 ve yenilen etin ise günlük 100gr’lık normal öğüne ilave 100grları değerlendirmeye kattığını belirmek gerekir.
Günümüze kadar yapılan en kapsamlı ve uzun süreli araştırma bu olduğu için sonuçlarına kulak vermek gerekir.https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ha...ilik-yapabilir

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 22:07   #189
Ağaç Dostu
 
Jezebel's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-02-2010
Şehir: İzmir
Mesajlar: 7,793
Galeri: 11
Burada masum ve terbiyeli bir şekilde veganlığı anlatıyoruz.
Bakınız yurtdışında et yiyenlerin işlediği ayıbı yüzlerine nasıl vuruyorlar:
Name:  Protest.jpg
Views: 31
Size:  48.1 KB


Empati yapmayı kolaylaştırmak için.
Ambalajın içindeki et sizinki olsa ne hissederdiniz
Name:  redgreen.jpg
Views: 30
Size:  37.1 KB
Eskiden Komünistlerden nefret edilirdi şimdi çevrecilerden
Nefreti kışkırtan ise aynı grup, çıkarlarının zarar göreceğini düşünen emperialisler ve onlara körü körüne itaat eden kitleler

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 12:32   #190
Ağaç Dostu
 
ayazkentli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-04-2009
Şehir: İzmir
Mesajlar: 1,640
Galeri: 1
Burada masum ve terbiyeli bir şekilde veganlığı mı anlatıyorsunuz...!?


Sn. Jezebel kusura bakmayın ama hiç de masumane anlatmıyorsunuz bazı mesajlarda.

Öyle paylaşılan yorumlar var ki, laf aralarında çaktırmadan biz HEPÇİLLERE vahşiler, katiller, hayvan katilleri gibi hakaretvari yorumları ve saldırıları uzun bir süre izledikten sonra zaten bu konuya yazmaya başladım.


Kusura bakmayın da... hiç de masumane değil bazı (!) yorumlar.

İsterseniz vegan arkadaşların yazdığı bazı yorumların içinde bizlere katliamcılar gibi saldırı kelimelerini listeleyeyim.

Belki farkında değilsinizdir ama büyük hakaretvari kelimeler var.


Yani... hiç de öyle masumane anlatımlar falan değil vegan arkadaşların bazı yorumları...

1. sayfadan itibaren biraz dikkatli göz ile tekrar bir okuyun bazı yorumları, o zaman ne dediğimi anlarsınız.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 16:30   #191
Ağaç Dostu
 
Jezebel's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-02-2010
Şehir: İzmir
Mesajlar: 7,793
Galeri: 11
Eğer veganlar aptal olsaydı bu insanlar da öyle olurdu


Name:  66172A7A-9070-4EB3-9D88-F84EE752EC9E.jpg
Views: 17
Size:  70.0 KBÖyle mi ?!
Ama zeka ve üstünlük konusunda kendini altın standart sanan Karatay ve zavallı takipçileri nasılsa bir sürü Nobel ödüllü kazanmış Kişilermişcesine şişinir dururlar.
Karatay “Sihirli kavalcı “ masalındaki kavalcı gibi takip edenleri ölüme götürüyor.
Kırmızı et ve yağ ile beslenen zeki insanlar tez zamanda kalp krizi, inme geçirip hakkın rahmetine kavuştukları için aleyhine ifade veremiyorlar.
Herkes kendine benzeyeni sever derler
Haşa bu kabalık ve patavatsızlıkta, sürekli genelleme yapan, kişiye benzemek istemem
Beslenme bilimi kimsenin tekelinde değil. Hepimizin genleri bu kadar farklıyken Karatayın kafasındaki dar kalıplara sığmamız beklenemez


Düzenleyen Jezebel : 08-11-2018 saat 18:22
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2018