agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Vegan ve Vejetanyen
(https)

Beğeni Düzeni241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2018, 00:05   #151
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn. ayazkentli, o emperyalist ülkelerde de vegan yemek bulmak çok zor.
Orada da veganlara çok baskı var.
USA daki etoburları beslemek için Brezilya Arjantin’de ormanlar yok edilip hayvancılık sektörüne teslim ediliyor. Emperyalist güçler Hayvancılık ve ilaç sektörü kol kola ilerliyor. Veganlıkta para yok ki, ot - çöp ucuz malüm.
Fikirlerinize saygım var. Ben de vegan doğmadım. 50 yıl navegan yaşadım.
Bu bir yaşam felsefesi, bitkisel beslenme tarzı sadece bir parçası.
Vegan olmak için üç gerekçem var, etik, sağlık ve çevresel.
Emperyalist ülkelerin başı insan sağlığına önem vermiyor ki, bakın gençlerini okullarda fastfood ile besliyor, obez sayısı çok fazla. Gençlerini Deniz aşırı ülkelrine gönderip petrol ve güç adına ölmelerine aldırmıyor.
Petrol gelsin , para gelsin tek dertleri.
Ot yiyen bizler para peşinde olan emperyalist güçlerin nasıl oyuncağı olalım.
Bizler çok mütevazı besleniyoruz.
Ben herşeyimi pazardan alırım.
Mesela Cuma öğle yemeğim

Eklenti 681289

Arkadaşlar da öyle, ambalajlı ürün bile almak bize dokunuyor.
Zamanımız ve becerimiz yettiği kadar kendi eliciklerimizle yapıyoruz yemeklerimizi.
Tariflerimizi aramızda paylaşıyoruz.
Ayrıca biz sayıca çok azız, sırtımızdan para kazanmak mümkün görünmüyor.
Benim bulunduğum bölgede ben dahil beş vegan var.
Yazarken gülümsüyorum , naif ve zarif insanlar, tesettürlü genç bir hanım, 60 yaş üstü bir çift ve Vegan pasta üreten genç bir kız.
Lütfen kendinize iyi bakın, çevrenize nazik, kendinize merhametli olun.
Büyük bir sabır göstererek yukarıdaki mesajı yanıtladığınız için sizi tebrik ediyorum. Denilecek çok şey var ancak ihtiyatlı davranmakta fayda var.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2018, 11:31   #152
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Büyük bir sabır göstererek yukarıdaki mesajı yanıtladığınız için sizi tebrik ediyorum. Denilecek çok şey var ancak ihtiyatlı davranmakta fayda var.
Zamanımız ve enerjimiz değerli.
Hakkınız var , sadece söylediklerimizi anlayabilecek ve konuyu gerçekten önemseyip özümsemek isteyenlere sarf etmek lazım.
Boşu boşuna sonuç vermeyecek polemik israf sayılır.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2018, 14:26   #153
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Evet fastfood yiyecekler obezitenin en büyük nedeni diyorsunuz.

Doğrudur.

Çünkü bu tarz beslenmenin %80 zaten bitkisel yiyecektir.

İçinde sadece tek bir köfte vardır ama geri kalan hepsi (%80'i) bitkisel ürünlerden yapılır.

Ekmeği, marulu, baharatı, soğanı, ketçabı ve yanında içilen colanın kafeini, tatlandırıcısı şekeri... falan tamamen bitkisel besinlerdir.

Yani hayvansal değil.

Brezilya ormanlarının yok edilmesi hayvancılık belki de 10. sıradadır.

Ormanların yok edilmesinin en büyük nedeni evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız ahşap, mobilyacılık sektörlerinde kullanılmasıdır.

Evinizde şöyle bir etrafa baktığınızda eşyalarımızın tahta, plastik, cam ve metalden oluştuğunu görürüz.

Dünyadaki milyarlarca Evlerimiz ve işyerlerimizde kullanılan tahta-ahşap eşyaların tüm dünyada mobilyacılıkta ne kadar kullanıldığını şöyle bir aklımızdan geçirmekte yarar var bence.

Milyarlarca ev ve işyerinde kullanılan ağaçtan (orman ürünlerinden) üretilen ve tükettiğimiz eşyaların ne kadar olduğunu hesaplayamayız bile.

Ormanların yok edilmesinde 1. nedeni mobilya sektörüdür.

(Hayvan üretimi o kadar aşağıdakilerdedir ki, sıralamaya bile sokmak haksızlıktır).

İnsanların beslenmesi için hayvancılık yapılması, ormanların yok olmasında çok sonradan geliyor.

İşte PARA İLE BAZI BİLİM İNSANLARINA YAZDIRILAN YALANLARDAN biri de budur ve yazık ki eğitimli insanlar bunlara çok daha kolay kanıyorlar.

Tekrar edeyim.

Biz hem otçul ve etçiller hayvan ve bitki cesetlerini yiyoruz.

Siz vegan ve vejeler ise bitki cesetlerini yiyorsunuz.

Bitki ile hayvan arasında hiç fark yoktur.

Bir çok bilim insanına göre ise sadece vegan beslenme çok yanlış ve SAĞLIKSIZ beslenme türüdür.

Bunun aksini yazan bilim insanlarına inanıyorsunuz ama sağlıksız diyen bilim insanlarına ise inanmıyorsunuz...!!?

Galiba biz insanlar işimize nasıl geliyorsa, o bilim insanlarına inanıyoruz.

Bu bana çok komik geliyor. )

İşinize gelen bilim adamlarına inanıp, işinize gelmeyenlere inanmamak olmaz sanırım.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2018, 12:30   #154
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Güzel insan...

Name:  C029D33B-88F7-40BB-89CB-1C1E110F84CC.jpg
Views: 378
Size:  49.8 KB

Eski 07-10-2018, 16:32   #155
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Güzel hayvan...
"Ama bizim köpek dişlerimiz var, o yüzden et yeriz..." gibi lafları çok duyarız.
Lütfen kendi köpek dişlerinizi bunlarla kıyaslayın

Name:  GORİL.jpg
Views: 544
Size:  71.4 KB

Bu dünyanın en güçlü kara hayvanlarından biri, gücü var, öldürebilir, dişleri var parçalayabilir, ama vegan
Hadi vegan ol, evet sen, bu satırları okuyan kişi

Eski 07-10-2018, 17:51   #156
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

"Vegan beslenme protein eksikliğine ol açar" efsanesi de çürümüş oluyor.
Kas gücü şüphe götürmez. Sıkıysanız karşısına çıkın.
Hani et yediğiniz için çok güçlü kaslarınız var ya

Name:  Gorilla.jpg
Views: 381
Size:  61.9 KB

Bakınız bu sevimli akrabamızın DNA'sının 95%'i insan DNA'sı ile benzerlik gösterdiği kanıtlanmış.
Go vegan

Eski 07-10-2018, 22:14   #157
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu başlıkta yazmış ve yazacak tüm hepçil yazılarını okumayı redediyorum.
Tüm beklentileri bildiklerini sandıkları argümanları onaylamam.
Onaylamam mümkün değil.
Kendi damak zevkleri uğruna diğer canliların acı çekmesi ve ölmesini haklı gösterecek güçte bir argüman yok.
Veganlık bilincine ulaşmış kimseler bu argüman / bahaneleri kendi kişisel evrim sürecinde yaşamış ve aşmıştır.
Sevgi ve sağlıkla kalın.

Eski 07-10-2018, 23:43   #158
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Bula bula goril örneği mi verdiniz?

Gerçekten sizin gibi eğitimli birinin bu konuda bu örneğe sarılmasını ve gerçekten buna inanmasını (Yani, örneğin yeterli kanıt olmasını) inanmış olmasına inanamıyorum.

Çünkü verdiğiniz goril örnekleri bir şey ifade etmez. Ona bakarsanız şempanzeler de tıpkı bizim gibi hepçil ve biz insanlardan çok daha kuvvetliler.

Ve ayrıca... "Hepçillerin yazılarını okumayı reddediyorum" gibi saplantılı bir tarzı sizin gibi eğitimli bir insana hiç yakıştıramadım.

Bu kadar takıntılı bir insan ile tartışmak zaten anlamsız. )

::

Zülfü Livaneli bir konuda haklı.

Birileri ileride bizler ve sizler için "Bunlar BİTKİ CESETLERİ ve hayvan cesetleri ile besleniyorlarmış diyecekler" derken haklı.

Çünkü sizler de bitkilerin cesetleri ile besleniyorsunuz.

Biz ise sadece Evrimin bizleri bitki ve hayvan cesedi yememiz şekilde üretmesine karşı gelmiyoruz, hepsi o kadar.

Doğanın işleyişi böyle.

Yoksa... evrim insanları da tıpkı goriller gibi otçul yapardı.

Eski 08-10-2018, 00:08   #159
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Bula bula goril örneği mi verdiniz?

Gerçekten sizin gibi eğitimli birinin bu konuda bu örneğe sarılmasını ve gerçekten buna inanmasını (Yani, örneğin yeterli kanıt olmasını) inanmış olmasına inanamıyorum.

Çünkü verdiğiniz goril örnekleri bir şey ifade etmez. Ona bakarsanız şempanzeler de tıpkı bizim gibi hepçil ve biz insanlardan çok daha kuvvetliler.

Ve ayrıca... "Hepçillerin yazılarını okumayı reddediyorum" gibi saplantılı bir tarzı sizin gibi eğitimli bir insana hiç yakıştıramadım.

Bu kadar takıntılı bir insan ile tartışmak zaten anlamsız. )

Zülfü Livaneli bir konuda haklı.

Birileri ileride bizler ve sizler için "Bunlar BİTKİ CESETLERİ ve hayvan cesetleri ile besleniyorlarmış diyecekler" derken haklı.

Çünkü sizler de bitkilerin cesetleri ile besleniyorsunuz.

Biz ise sadece Evrimin bizleri bitki ve hayvan cesedi yememiz şekilde üretmesine karşı gelmiyoruz, hepsi o kadar.

Doğanın işleyişi böyle.

Yoksa... evrim insanları da tıpkı goriller gibi otçul yapardı.
Yazılarınızı gerçek bir internet trollü edasında yazıyorsunuz. Belki de ondan dikkate alınmıyordur. Bence biraz üsluba dikkat etmelisiniz.

Zülfü Livaneli'nin sözlerinde bitki cesedi vs. yazmıyor. Gözleri ve yavrusu olan memelileri katletmekten bahsediyor. Boş yapmanın manası yok.

Evrimin bir çıkış noktası vardır evet. Tıpkı evren gibi. Ancak tıpkı evrende olduğu gibi evrim de kaos ve karmaşadan beslenir. "İnsan hayvanının" geçmişte ve gelecekte et tüketecek olması evrime sarılarak savunulacak bir durum değildir. Günümüzde her yıl sistematik olarak katledilen 100 milyar kara ve deniz canlıları gerçeği var.

Bitkilerin memeliler gibi güçlü bir sinir sistemi olmadığı gerçeği çok açık. Ayrıca acıdan kaçınma şekilleri daha çok kimyasal işleyen süreçler. Eğer bitkilerin tıpkı memeliler gibi acı çektiği bilimsel olarak kanıtlanırsa birçok veganın frutaryen olacağına eminim. Peki siz aynı hassasiyeti gösterip vegan olacak mısınız ?

Vakit yaratıp "Earthlings" ve "Cowspiracy" gibi belgeselleri izlemenizi tavsiye ederim. İyi günler.

Eski 08-10-2018, 15:22   #160
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Belgeseller ya da filanca biliminsanının araştırmaları falan benim zerre umrumda değil.

Para ile ne biliminsanlarına araştırma yazıları yazdırılıyor haberiniz yok sanırım.

Falancanın, filancanın araştırması ya da yanlı (!) çekilen belgesellere falan hiç inanmam, itibar etmem.

Onları geçin.

(Eğer illa araştırmalara ve belgesel ya da biliminsanlarına önem veriyorsanız, vegan ve vejeteryan tarzı beslenmenin nasıl sağlıksız olduğunu yazan, araştıran, savunan, belgeselleri olan binlerce biliminsanı var. Onlara niye inanmıyorsunuz?)

Dedim ya... herkes işine kim gelirse onlara inanıyor, o taraftaki biliminsanlarının düşüncelerine katılıyor.

Ben hiç birine katılmıyorum ve dediğim gibi DOĞA BİZLERİ NASIL İŞLEMİŞSE ona bakıyorum.

Bunun dışındakiler benim için laf-ı güzaftır.

İsteyen istediği gibi beslenir. Buna hiç birimiz karışamayız.

Ben sadece bu konudaki düşüncelerimi yazıyorum.

Yoksa kimseyi ikna etmek gibi bir derdim falan yok.

İsteyen hayvansal değil ve hatta isterse bitkisel de beslenmeyip sadece su içerek yaşasın kimseyi ilgilendirmez.

Bu dünyada sağlıklı diye toprak yiyen insanlar da var.

Kim ne diyebilir ki.

Eski 08-10-2018, 17:01   #161
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Ekolojik çöküş ve yokoluştan kendimizi kurtarabilmek amacıyla radikal değişimleri gerçekleştirebilmek için şunun şurasında en iyi ihtimalle birkaç yılımız kaldı. Vegan beslenen bir insan her gün 4165 litre su, 9 kilogram CO2 eşdeğeri, 3 metrekareye yakın ormanlık arazi, 20 kilo tahıl tasarruf ediyor ve her gün, duyguları olan bir canlıyı ölümden kurtarıyor. İleride bizi nelerin beklediğini biliyorsak eğer, veganlıktan başka hiçbir seçeneğimiz olmadığını görürüz.
Chris Hedges

İnsanlık asırlardır hayvanları öldürüp yiyor.
Geldiğimiz nokta ekolojik bir çöküş.
Demek ki başka şeyler yapmak lazım.
Hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuç edeceğini sanmak aptallıktır.
Aptallardan olmayı reddedebilecek insanlar lazım.

Eski 08-10-2018, 17:28   #162
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Çoğu zaman vegan olduğumu belirtmezdim ancak bu durum yavaş yavaş değişti. Artık bundan bahsetmenin tam zamanı çünkü veganlık devrimci anlayışın bir parçası –merhamete dayalı ilişki kurma yolları ararken, yalnızca insanlarla değil, bu gezegeni paylaştığımız diğer canlılarla da merhamete dayalı bir ilişki biçimi nasıl geliştirebiliriz sorusunu sormamız ve bunun için de kapitalist endüstriyel forma dayalı gıda üretimine meydan okumamız gerekiyor.
Angela Davis

Name:  159644AC-66BE-4747-8444-ACD874C479ED.jpg
Views: 352
Size:  48.4 KB

Angela Davis
Komunist düşünür ve aktivist

Eski 08-10-2018, 21:39   #163
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu video vejeteryanlık tanımı yapılmadan 500 yıl önce Tüm Zamanların en dahi insanı Leonardo da Vinci’nin vejeteryan olduğu ve bir çok deha, bilim insanı, dini lider ve düşünürün vejeteryan olduğu anlatılıyor.
Benim için Leonardo, Lev Tolstoy, Gandhi nin vegetarian olması yeterli referans.
Zeka ve öngörüleri güçlü insanlar.

https://youtu.be/uXQQ8UweBHA

Şimdi bu insanlar dururken sanayi et , tavuk, balık ve yumurta üreticilerinin sponsor olduğu araştırma sonuçlarına mı kanacağım.
Yaşamak için yiyin, yemek için yaşamayın.

Eski 26-10-2018, 20:35   #164
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Veganlara sataşmalar devam ederken

Name:  7F3AFEF0-B034-4ED9-B985-9E764CED2890.jpg
Views: 303
Size:  33.8 KB

Dr. Ellsworth Wareham , 1958 den bu yana vegan olan, hala doktorluk yapan arkadaşımız.

Eski 27-10-2018, 16:10   #165
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Eee.. ne var bunda?

Vegan olduğu için 100 yaşını aşmış, veganlık iyidir demek mi bu şimdi?

Ona bakarsanız et ve diğer tüm hayvansal besinleri yiyen benim büyük annaannem 108 yaşında ölmüştü.

100 yaşını aşmış ve vegan ve vejeteryan olmayan bir dünya insan var.

Bu mantıktan yola çıkarsak, veganlıkla sağlıklı yaşamak ya da uzun yaşamak arasında bir alaka yok anlamına gelir.

Ayrıca doktor olup da veganlığın ve vejeteryanlığın çok sağlıksız olduğunu yazan, söyleyen binlerce doktor var.

Onları ne yapacağız...!?

(Ayrıca bir üstte üstün zekalı insanların vegan olduklarından dem vurmuşsunuz ama vegan olmayan binlerce aynı üstün zekaya sahip insanlar da var. Bu verdiğiniz MANTIK bence çok yanlış. Çünkü her iki durumda da olan insanlar var ve bu da bize belirli bir durumu kanıtlamaz. Tezler birbirlerini çürütüp duruyorlar çünkü).

Eski 01-11-2018, 11:13   #166
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

1 Kasım - Dünya Vegan Günü . Kutlu olsun.

https://www.facebook.com/events/405796469953801/

Name:  kasim-2018-vegan-ankara-dunya-gunu.jpg
Views: 268
Size:  42.3 KB

Ankara Dünya Vegan Günü Etkinlikleri Programı

1 Kasım Perşembe:

17.30 – Kuğulu Park: Çorba, balon ve bildiri dağıtımı
19.30 – Altıüstü Bar: Veganlık Sunum

2 Kasım Cuma:
19.00 – Veganka: Bisiklet sporcusu Berk Okyay ile Söyleşi

3 Kasım Cumartesi (Turuncu Sanat)
14.00: Antimilitarizm, Queer Teori ve Veganizm
16.00: Ekofeminizm
17.30: Açık Mutfak
19.30: Dr Emine Ayhan ile Veganlık ve Sağlık

4 Kasım Pazar (Haymatlos)
11.00: Vegan Kahvaltı
14.00: Kuki Veterinerlik Hayvanlara İlkyardım Atölyesi
16.30: Dominion Film Gösterimi
19.00: Fotoğraflarla Hayvan Hikayeleri
21.00: Kapanış Partisi – Konser

.

Eski 03-11-2018, 22:07   #167
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

80 yaşındaki Raw vegan Mimi Kirk da böyle görünüyor.

Name:  ACAF2AE4-5940-412F-B290-8DF6F036C418.jpeg
Views: 289
Size:  39.6 KB

Bir de bazı kişiler var ki kendini "eşref-i mahlukat" sayıp diğer mahlükları doğrayıp yeme hakkı görüyor kendinde.
Kimseyi ( insan veya hayvan) kesip , biçip doğrayıp yok etmeyen neden acaba daha şerefli olamıyor ?!
İsra suresi 70. ayette "İnsanları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık." ifadesi var.
Burada “birçoğu” ifadesi bazı varlıkların insandan daha üstün olduğu manası çıkmaz mı?

Eski 04-11-2018, 15:19   #168
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Bazı mahluklar da güzelim bitkileri kesip, biçip, ezip, doğrayıp, pişirip katledip öldürüyor ve afiyetle yiyorlar.

Onları ne yapacağız...!?

Onlar da aynı diğer canlılardan zerre farkları yok biyolojik ve canlılık açısından.

Bitkilerin katledilmesini ne yapacağız...!?

Bitkileri katlet sağlıklı yaşam adına ama hayvanlara dokunma...!!

Bu nasıl ikiyüzlülük böyle?

Ben de bunu bir türlü anlayamıyorum.

Tekrar üstüne basa basa söylüyorum.

Bir hayvan ile bir bitkinin arasında canlılık yönünden hiç fark yoktur. Gerisi masaldır, laf-ı güzaftır.

Eski 04-11-2018, 20:11   #169
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bazı mahluklar da güzelim bitkileri kesip, biçip, ezip, doğrayıp, pişirip katledip öldürüyor ve afiyetle yiyorlar.

Bir hayvan ile bir bitkinin arasında canlılık yönünden hiç fark yoktur. Gerisi masaldır, laf-ı güzaftır.
Elinizde bu konuyla alakalı bilimsel veri var mı? Varsa buradakileri de aydınlatınız.

Öte yandan bitki bazlı beslenmeyle hayvansal beslenme çektirdiği acı (suffering) bakımından özünde diyelim ki aynı. Hangi beslenme türü daha çok çevresel yıkıma sebep oluyor bence biraz onu araştırın. Hala kendi diyetinizi aklama derdindesiniz. Burada söz konusu olan Dünya ve de onun içinde yaşayan tüm ekosistem. 70-80 yıllık ortalama insan ömrüyle ve de "ömrünüzle" kıyaslanamayacak bir çevresel etkiden bahsediyoruz.

Netflix'ten "Cowspiracy"ı izleyin. Eğer tarafsız kalabilirseniz.

Eski 04-11-2018, 23:17   #170
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Dünya nüfusunu 450 milyon civarına indirmeyi planlayan küresel ailenin sahibi olduğu Netflix sitesinin film-dizi propaganlarını hiç ciddiye bile almam.

("Ben bu konuda bilimsel veri diye dünyaya sunulan her iki taraftaki raporlara bakmam. Doğa bizi nasıl şekillendirdi ise ona bakarım" diye daha önce yazmıştım).

Eski 04-11-2018, 23:53   #171
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Dünya nüfusunu 450 milyon civarına indirmeyi planlayan küresel ailenin sahibi olduğu Netflix sitesinin film-dizi propaganlarını hiç ciddiye bile almam.

("Ben bu konuda bilimsel veri diye dünyaya sunulan her iki taraftaki raporlara bakmam. Doğa bizi nasıl şekillendirdi ise ona bakarım" diye daha önce yazmıştım).
Tamam .

Eski 05-11-2018, 13:58   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2018
sağlıklı insan aklıyla kavranamayan her şey zırvadır, bilimsel terimlerle dile getirilse bile.

Ercan ALBAYRAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 16:00   #173
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Cümleye "BEN" ile başlayıp... kendinibeğenmişliğin zirve noktasına varan herkes... ben mekezcidir.
Kendini Dünyanın Merkezi sanan değerli ve çok kıymetli şahsiyetler şunu bilin isterim - Dünyanın zaten bir merkezi var, o siz değilsiniz.
Kimi ve neyi kaale alıp almadığınızın bir önemi yok...
Veganlık diye bir akım var, etik görüş ve tutum sergileyen nazik ve kibar insanlar. Bazıları ama hepsi değil, bizim gibi tatlı su veganları
Bir de militan veganlar var, ekstremistler
Benim mentor ( akıl hocası ) diyebileceğim kişi öyle biri ... Buyurun :

Name:  Gary Yourofsky.jpg
Views: 266
Size:  38.7 KB

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=vg3faNg8X9Y

Nasılmış

Eski 05-11-2018, 16:12   #174
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

O BEN kelimesi cümleye BEN ile başlamak değildir ki.

Sizin ki ajite etmek olmuş. )

Ayrıca...

Ben (!) hayvanların hissetmediğini ne zaman söyledim ki...!?

Tam aksine... "BİTKİLERİN DE HİSSETTİĞİNİ" söyledim.

Kendimi hiç bir zaman dünyanın merkezi falan sanmadım. Onu nereden çıkardınız şimdi?

Elif Şafak'ın yıllar önce veganlıktan tekrar hayvansal gıdalara dönüşü ile ilgili bir röportajı var internette. Onu okuyun bence.

O diyor ki... "Biz veganlar ve vejeteryanlar kendimizi çok özel insanlar gibi görürdük, bununla gurur duyardık, diğer insanlardan daha bir farklı konumda olduğumuza inanıyorduk (İster istemez öyle duygulara kapılıyorduk)"" gibi açıklamaları var.

Yani... "Kendimizi azınlıkta görüp, bunun avantajını kullanıp (!) hayvansal gıda tüketen diğer insanlardan ayırıp, dünyanın merkezine koyuyorduk" şeklinde açıklamaları var.

Bence siz olayı karıştırıyorsunuz.

Bazen cümlelere/yazıya "BEN" ile başlamak "BEN MERKEZCİLİK" değildir.

Benim bu konudaki düşüncelerim en başından beri bellidir. Dünyaya empoze edilen görüşler benim zerre umrumda değil bu konuda.

Ben, doğa bizi nasıl evrimleştirmiş ise, nasıl şekillendirmiş ise ona bakarım.

Doğa biz insanları "HEPÇİL" evrimleştirmiştir.

Bundan gerisi benim için laf-ı güzaftır.

Eski 05-11-2018, 16:29   #175
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Şimdi bitkiler düşünüp, sesleri duyup, algılayıp, hissedip, akıllı olup davranmıyorlar mı?

ayazkentli beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 16:46   #176
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

İsmail bey,

Bu konuda bu sitemizde bir başlık bile var.

Üyelerimizin bazıları çiçek veya meyve vermeyen bitkilerine öfke ile bağırdıklarını ya da tam tersine bazıları da sevecenlikle konuştuklarını, muhabbet ettiklerini ve bundan sonra bitkilerinin bol çiçek veya meyve verdiklerini falan anlatıyorlar.

Hepimizin çevresinde böyle insanlar, yakınlarımız, komşularımız vardır.

Çiçekleri veya ağaçları ile sanki kuzusuyla, kedisiyle muhabbet eder gibi sohbet eden tanıdıklarımız var.

Eski 05-11-2018, 17:27   #177
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Memlekette zaten cinsiyet, ırk, dil, sağ, sol derdi var birde beslenme çıkmasın. Biri ot yemiş diğeri kebap, biri ayran içmiş diğeri rakı.. Beslendiğimiz sürece bir sıkıntı var mı?

Vegan olunabilir, haklı yanlarıda vardır fakat hayvanlar gibi değiller denilirse benim için sıkıntı olur. Bende her sabah bitkilerde konuşurum mesela, onlarda hayvanlar kadar hisseder, tepki gösterir algılar..

Bunlarıda videolarla ekleyebilirim buraya.

Eski 05-11-2018, 18:11   #178
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

@ayazkentli, @İsmail Kuzucu, burası "veganlık", "etçillik" tartışma platformu değil yalnız. Başlığı amacından saptırmamakta fayda var. Arzu ederseniz "Hayvansal Beslenme" şeklinde başka başlık açıp orada faydalarını ve övgülerinizi paylaşabilirsiniz. Forum içerisinde vegan beslenme ve yaşam biçimiyle alakalı bilgi edinmek isteyenler bu başlığa girip de bir yığın tartışma okumamalı diye düşünüyorum. Yoksa istendikten sonra bu konuyu sayfalarca tartışabiliriz.

Eski 05-11-2018, 18:21   #179
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Mesajlarımın neresinde vegan karşıtı veya hayvansal beslenme destekli cümle vardır? Birde konu sadece veganlık ise sadece veganlık ile ilgili konuşalım. Siz cümle içinde et, süt derseniz vegan olmayanlarında yazma hakkı doğar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Şimdi bitkiler düşünüp, sesleri duyup, algılayıp, hissedip, akıllı olup davranmıyorlar mı?

Alıntı:
Memlekette zaten cinsiyet, ırk, dil, sağ, sol derdi var birde beslenme çıkmasın. Biri ot yemiş diğeri kebap, biri ayran içmiş diğeri rakı.. Beslendiğimiz sürece bir sıkıntı var mı?

Vegan olunabilir, haklı yanlarıda vardır fakat hayvanlar gibi değiller denilirse benim için sıkıntı olur. Bende her sabah bitkilerde konuşurum mesela, onlarda hayvanlar kadar hisseder, tepki gösterir algılar..

Bunlarıda videolarla ekleyebilirim buraya.

ayazkentli beğendi.
Eski 05-11-2018, 18:45   #180
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Mesajlarımın neresinde vegan karşıtı veya hayvansal beslenme destekli cümle vardır? Birde konu sadece veganlık ise sadece veganlık ile ilgili konuşalım. Siz cümle içinde et, süt derseniz vegan olmayanlarında yazma hakkı doğar.
Ne alakası var? Konuyla ilgili açıklık getirirken yasak kelimeler mi koyacak kişiler kendilerine? Et ve süt tüketiminin kişisel ve çevresel zararlarını belirtirken elbette bunları değerlendirecek. Aynı mantıkla ne belgesel çekilsin öyleyse ne de kitap yazılsın. Böyle bir şey yok. Ayrıca vegan yaşamı tercih eden insanlar dünya'yı, yaşamı sevdikleri ve bu dünya'ya hükmeden değil olsa olsa bir parçası olduklarını düşündükleri için böyle bir yaşamı tercih ediyorlar. Bu itici yaklaşıma ne sebep oluyor bu da ayrı ilginç bir durum. Suçluluk mudur yoksa savunma içgüdüsü müdür bilemedim.

Alıntı:
Kurduğunuz cümle gayet de spekülatif. İnsanlık olarak canlı yaşamıyla ilgili hali hazırda bilgilerimiz hala sınırlı. Kimse bitkiler için algıdan yoksun tanımlaması yapmadı. Yukarıda kastedilen, 1 tonluk bir boğanın gırtlağını bağırtarak kesmekle bir marulu bıçakla doğramanın arasında bariz farkların olması. İkisi de acıyı eşit hisseder diyorsanız bildiğiniz yoldan gidin zaten.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024