agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/5046.htm)

cetiner 11-06-2013 21:40

Bu sayfaya kimse uğramıyor herhalde , yeni yetiştirdiğim gojibery'lerde yaprak altlarında küçük sinekler var .uzaklaştırmak için ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

mdemirbas 12-06-2013 09:31

İlaçlama

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cetiner (Mesaj 1168668)
Bu sayfaya kimse uğramıyor herhalde , yeni yetiştirdiğim gojibery'lerde yaprak altlarında küçük sinekler var .uzaklaştırmak için ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

merhaba sayın çetiner.

Aşağıdaki web sayfasında gerekli ilaç isimleri vardır.Kolay gelsin.
Goji berry nedir

cetiner 25-06-2013 18:31

Merhabalar nisan ayı ortlalarından beri gojibery' lerim çiçek açıyor fakat kuruyup dökülüyor , hala hiç meyve yok , haftada bir kez yaklaşık 35-40 lt. su veriyorum sulama yetersiz geliyor olabilir mi?

bari 25-06-2013 21:02

Sıcaklarda meyve tutamıyor, **** nadiren tutuyor.

cetiner 25-06-2013 22:11

Sn. bari teşekkür ederim verdiğim su miktarı yeterli midir acaba?

bari 25-06-2013 22:16

Goji saksıda değilse kök çok derine gidiyor, kuraklığa dayanıklı.

Jezebel 26-06-2013 07:22

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mdemirbas (Mesaj 1079954)
Goji berry nasıl kurtulur ?

Goji berry kurutulması diğer meyvelere göre bazı farklılıklar gösterir.

Sistem nasıl çalışır ?

Siyaha boyanmış bir sac levha yardımı ile elde edilen sıcak havanın gojilerin kurutulacağı ünitede dolaştırılması esasına dayalı bir sistem.

Bunun için bir ısıtma sandığı ,kurutma kabini ve alttan hava alabilecek tepsiye ihtiyaç var.Ben dört tepsilik bir ünite yaptım.

Tepsi sayısını arttırarak ve ölçüleri büyütülerek daha çok kurutma sağlanabilir.

Sistemin resimleri aşağıdadır.Bazı kritik bölümlerin fotoğrafını yakından çektim.Daha iyi anlaşılması bakımından.

Sistem ile ilgili anlaşılamayan noktalar olursa telefon ile bilgi alabilirsiniz.
Daha fazla detay ve resim görmek için aşağıdaki web sayfasına bakabilirsiniz.

Yeni Sayfa 1

Mahmut Demirbaş 05354732579

Bu da çok iyi bir kurutucu, fiyatı saymazsak.

Eklenti 420755

Ben domates kurutmak için arastırırken görmüştüm.:rolleyes:

yarenimex 26-06-2013 09:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cetiner (Mesaj 1173767)
Merhabalar nisan ayı ortlalarından beri gojibery' lerim çiçek açıyor fakat kuruyup dökülüyor , hala hiç meyve yok , haftada bir kez yaklaşık 35-40 lt. su veriyorum sulama yetersiz geliyor olabilir mi?

Sayın Çetiner, kaç adet goji fidanınız var ve değişik türlerden mi bilmiyorum ama gojilerin meyve veriminde değişik çeşitlerin bir arada dikilmesinde fayda var. Ayrıca goji güneş seven bir bitki tam gün güneş almalılar.Bence sulamanız biraz aşırıya kaçmış gibi, sulamayı daha seyrek ve daha az su miktarı ile yapmanızı öneririm. Bu arada budamanın da meyve verimi üzerinde etkisi olduğunu belirtmek gerek. Ben damlama sulama ile haftada iki kere yarım saat süreyle suluyorum ve gojilerim tam gün güneş altında.Çeşide gelince tesadüfen de olsa içlerinde turuncu meyveli olanlar bile var. Uzun, yuvarlak hatta kübik formlu meyve verenleri de söylemeliyim. Umarım sorununuzun çözümüne katkısı olur..

copur 09 26-06-2013 13:18

3 Eklenti(ler)
Bu sene, saksıdaki iki ayrı cins yerli goji'ye; tohumdan yetişen goji aşılamıştım. İnterneti yeniden bağlatınca resimleri paylaşayım dedim. Cep telefonunla çekilince görüntü pek iyi değil. İkiside aynı saksıda, biri kısa biri uzun yapraklı yerli gojiye kalem aşısı olarak yapıldı. Bahar aylarında da gövdeye yama aşısı yaptım ama patlamadı.

cetiner 26-06-2013 21:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex (Mesaj 1173923)
Sayın Çetiner, kaç adet goji fidanınız var ve değişik türlerden mi bilmiyorum ama gojilerin meyve veriminde değişik çeşitlerin bir arada dikilmesinde fayda var. Ayrıca goji güneş seven bir bitki tam gün güneş almalılar.Bence sulamanız biraz aşırıya kaçmış gibi, sulamayı daha seyrek ve daha az su miktarı ile yapmanızı öneririm. Bu arada budamanın da meyve verimi üzerinde etkisi olduğunu belirtmek gerek. Ben damlama sulama ile haftada iki kere yarım saat süreyle suluyorum ve gojilerim tam gün güneş altında.Çeşide gelince tesadüfen de olsa içlerinde turuncu meyveli olanlar bile var. Uzun, yuvarlak hatta kübik formlu meyve verenleri de söylemeliyim. Umarım sorununuzun çözümüne katkısı olur..

Sn.yarenimex üç adet meyve verebilecek goji fidanım var geçen sene çelikle çoğalttığım bir adet büyüme aşamasında ,yine bu sene tohumdan üretip toprağa diktiğim yedi adet fidanım var . Cinsini bilmiyorum iki sene önce fidan olarak fidancıdan almıştım ,meyveleri biraz sivri kızılcık görünümünde.Zannediyorum budamayı beceremedim ,meyve veren gojiler yaklaşık 1,5 metre boyunda ve en tepede yan dallar karmaşık bişekilde . Ayrıca hala herekle ayakta durabilmekteler ,burada şunu sormak istiyorum acaba erken ilkbaharda fidanları toprağa yakın kessem daha güçlü bir ana gövde elde edebilirmiyim?

yarenimex 28-06-2013 08:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cetiner (Mesaj 1174130)
Sn.yarenimex üç adet meyve verebilecek goji fidanım var geçen sene çelikle çoğalttığım bir adet büyüme aşamasında ,yine bu sene tohumdan üretip toprağa diktiğim yedi adet fidanım var . Cinsini bilmiyorum iki sene önce fidan olarak fidancıdan almıştım ,meyveleri biraz sivri kızılcık görünümünde.Zannediyorum budamayı beceremedim ,meyve veren gojiler yaklaşık 1,5 metre boyunda ve en tepede yan dallar karmaşık bişekilde . Ayrıca hala herekle ayakta durabilmekteler ,burada şunu sormak istiyorum acaba erken ilkbaharda fidanları toprağa yakın kessem daha güçlü bir ana gövde elde edebilirmiyim?

Bahsettiğiniz kadarıyla fidanlarınız yeterli çeşit ve sayıya sahip.Sulamayı azalttığınızda meyve alma şansınız artacaktır. Hatta bu sene tohumdan yetiştirdiğiniz fidelerden bile tadımlık da olsa ağustos sonuna doğru meyve alabilirsiniz. Ana gövdeden çıkan yan dalların uçlarından da hafifçe budama yapın.Bu işlem de büyümeyi baskılayıp meyve vermeye zorlayacaktır. Herekle ayakta durma olayı bir iki yıl daha sürecektir, önemli bir sorun değil şimdilik. Evet erken ilkbaharda toprağın 5-10 cm üzerinden keserseniz yeni sürgünler şiddetle gelecektir.Aralarından birini bırakıp diğerlerini kestiğinizde istediğiniz gibi bir fidan elde edebilirsiniz.Hatta gelecek baharı beklemeden de bunu yapmanız muhtemel.Gojilerin kök bölgesinden çok sayıda yeni sürgün her zaman olabilir.Öyle bir durumda da aynı şekilde işlem yapıp istediğiniz formda fide elde etmeniz mümkün..Kolay gelsin..

bari 29-07-2013 21:07

1 Eklenti(ler)
Çeşmeden aldığım ilk gojiberryim iyice büyüdü, kalınlaştı. Meyvelerde çok irileşti ve tatlandı..

sındırgılı 31-07-2013 07:45

3 Eklenti(ler)
Yerini epeyce begenen gojiler cosmaya basladi, bizim yegen tadini cok sevdi ;)
Her, geldiginde avuc avuc goturuyor..

pelpel 13-08-2013 15:39

bu yaz diktiğim gojilerde 10 kadar meyve var, kızardı fakat hiç yaprak kalmadı ve dallarda öok ince ve kuru gibi görünüyor. Sorun ne anlayamadım. yardım ederseniz sevinirim.

bari 18-08-2013 11:45

1 Eklenti(ler)
Sıcakla meyve tutmasının pek alakası yokmuş, bu sene yıkılıyorlar...

HAKAN_O 19-08-2013 17:23

Merhaba, tohumdan yetiştirdiğim Goji berry benim boyumu geçti ama çok az meyve veriyor şimdiye kadar 10 tane vermemiştir ve meyveler küçük ne yapmalıyım.

mdemirbas 20-08-2013 20:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi HAKAN_O (Mesaj 1191249)
Merhaba, tohumdan yetiştirdiğim Goji berry benim boyumu geçti ama çok az meyve veriyor şimdiye kadar 10 tane vermemiştir ve meyveler küçük ne yapmalıyım.

merhaba
İlk yıl meyveleri küçük olur ilerleyen yıllarda ağaç yetiştikce daha büyük meyveler görmeniz mümkün. Tabi ağacınızın cinsi büyük ise.
Cinsi küçük olan bir tohumdan ürettiyseniz hep küçük kalır.
Biz meyvesi büyük olan fidan üretimi yapıyoruz.Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
http://www.gojiberryfidanligi.com/Re...esim%20015.jpg

cemilahmet 22-08-2013 11:02

niğdeli hemşerim.bana bir adet goji fidanı lazım.bana temin edebilirmisiniz.saygılar

cemilahmet 22-08-2013 11:24

dostum bu ne şimdi.insanı delirtmek mi istiyorsunuz yahu.bende goji hastalıgına yakalanmak üzereyim.ama bana bir iki fidan gerekli nereden temin edebilirim bilmiyorum.sizin goji süper. bana da yol gösterirmisiniz.

cemilahmet 22-08-2013 11:27

ben de istanbulda yaşıyorum.gojileriniz süper.bana biriki fidan lazım. temin edebilirmisiniz.

mdemirbas 22-08-2013 12:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cetiner (Mesaj 1157787)
Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum budama konusunda bize yardım edebilecek değerli insanlar var bu sitede...

Siz fidanlarınızın boyu 70 cm. olduğunda tepe kesimi yapın.Bu uyğulama hem ağacın gövdesinini kuvvetlenmesine sebep olur hem de yukarıya çok dallı olarak devam eder. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki web sayfamıza bakabilirsiniz.
Kolay gelsin.

"Goji berry fidan tantm,bakm ve budamas "

mdemirbas 22-08-2013 13:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet (Mesaj 1192015)
ben de istanbulda yaşıyorum.gojileriniz süper.bana biriki fidan lazım. temin edebilirmisiniz.

Size fidan gönderebilirim.Ama tek dikmeyin en az iki tane dikin.Tozlaşma açısından.

HAKAN_O 22-08-2013 16:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mdemirbas (Mesaj 1191563)
merhaba
İlk yıl meyveleri küçük olur ilerleyen yıllarda ağaç yetiştikce daha büyük meyveler görmeniz mümkün. Tabi ağacınızın cinsi büyük ise.
Cinsi küçük olan bir tohumdan ürettiyseniz hep küçük kalır.
Biz meyvesi büyük olan fidan üretimi yapıyoruz.Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
http://www.gojiberryfidanligi.com/Re...esim%20015.jpg

Cevabınız için tesekkurler

Jezebel 25-08-2013 12:47

1 Eklenti(ler)
Gözüme takıldı, fiyat üreticileri motive eder mi:confused:

Eklenti 435949

Migrosta.

HAKAN_O 02-09-2013 21:56

rüzgarlı bahçede kurt üzümü yetişirmi?

Selehattin 67 02-09-2013 22:01

karadenizde acaba yetişirmi bilgisi olan dostlar varmı

cemilahmet 12-09-2013 20:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mdemirbas (Mesaj 1192049)
Size fidan gönderebilirim.Ama tek dikmeyin en az iki tane dikin.Tozlaşma açısından.

hemşerim bu siteye uzun yıllardan beri üyeyim .ancak daha yeni yeni sayfaları bulabiliyorum.onun için yazınızı yeni buldum .sizinlede yazışmıştık.bayramda bora gelecegim.sizden sizin tavsiye edeceğiniz miktarda gojileri alırım.hem dikmesini v.s de öğrenme şansım olur. saygılar fethi 05335212232

enerji35 25-09-2013 22:00

Geçen kış sürgünden ayırarak söktüğüm goji fidanları yazlık bahçesine ektim. Biri 2,5 metre uzadı diğeri ise yeni sürgünler vererek 50 cm kadar uzadı 25-09-2013 yani bugun baktım kısa olanda çiçek ve meyve çok bir tanesi olgunlaşmış uzun olanda ise uç kısmında çiçeklenme var. fotaraf makinam yanımda olmadığı için çekemedim. en kısa zaman da fotoğraf çekicem...

mdemirbas 06-10-2013 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selehattin 67 (Mesaj 1195634)
karadenizde acaba yetişirmi bilgisi olan dostlar varmı

Merhaba
Ordu da ve samsunda yetişiyor. Benim geçen yıl gönderdiğim fidanlardan bu yıl meyve almışlar. Dilerseniz yetiştiricileri ile görüştürebilirim.05354732579

nariçi 14-10-2013 15:29

Benim yetiştirdiğim Goji Berry

2 Eklenti(ler)
Zemin toprak iyi değil .. saksıda yetiştiriyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024