agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Koca yemiş (Arbutus unedo) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/4354.htm)

Sırma 15-05-2007 17:42

Koca yemiş (Arbutus unedo)

Öncelikle yeni bir üye olarak herkese merhaba:) Adım Sırma, 16 yaşındaym, İzmir'de yaşıyorum...

Arbutus unedo, Türkiye'de doğal olarak, makinin bir elemanı olarak yetişen bir ağaç türüdür. Çok güzel ve tatlı meyvelerinin yanında, ayrıca çok güzel çiçekleri de vardır. Çok fazla sulamaya gereksinim duymaz, kireçli toprakları sever, yaz kış yaprağını dökmez. Türkiye'nin iklimine bu kadar uyum sağlayan, ve bu kadar potansiyeli olan bir türe bence daha çok önem vermek gerekir.
Son zamanlarda bu konu üzerinde çalışıyorum...
Fakat kocayemiş'teki besin değerlerini bulamıyorum, bu konu hakkında bana bilgi verebilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim.

Halit Togay 17-05-2007 22:56

Bonsai bölümünde http://www.agaclar.net/forum/showthr...ht=kocayemi%FE linkinde de bilgi var.

Billur Korkmaz 17-05-2007 23:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 105380)

Sizin Çatalca'daki bahçenizde de var değil mi kocayemiş, Hocam..:)

akşamsefası 27-08-2007 03:52

Kocayemiş nasıl çoğaltılıyor?Ne tür topraktan hoşlanır?

ossgee 05-10-2007 12:17

bende bu ağacı arıyorum hangi iklim koşuluna uygun kaç derece sıcakta yetişiyor ?

tourkana 05-10-2007 17:38

Sarıyerde çok var...Bu mevsimde yol kenarlarında satılıyor,toplayanları da bol oluyor.Çok lezzetli.

Aytaç Eroğlu 06-10-2007 20:34

Trabzonda da bolca yabani olarak yetişir ağacın kabuklu **** kabuksuz ve meyvesinin iri **** ince olmasına görede gruplandırılır. Ve henüz burada toplamalık olmadılar ancak kasım ayı içerisinde olur. Yöreden eskiden yapılan bir tüketim biçimini belirtmeden geçemiyeceğim. Kurutulmuş mısır tanelerini kavurmak için yakılan taş fırınlarda kavrulduktan sonra yarma adını alacak olan mısır taneleri çıkarıldıktan sonra kızgın haldeki fırının içerisine konan meyveler iyice kurutulup taş formatını aldıktan sonra bir tokmak yardımı ile güzelce dövülerek toz haline getirilirmiş. Daha sonra kış gecelerinde eve gelen misafirlere ve özellikle çocuklara kavrulmuş fındığın yanında bu tozlara su eklenerek sıcak **** soğuk olarak ikram edilirlermiş. Neden miş artık yapan yok. halbuki unutulan negüzel bir adetmiş.

mçakmak 25-10-2007 16:38

Beykoz elmalıda bol miktarda kocayemişe rastladım.Kırmızı renkli toprakta yetişmiş olduğunu gördüm.oraların iklimini gö önüne almak lazım.Hakikaten ekonomimiz açısından da üzerinde durulması gereken bir meyve.

Vildan Sönmez 25-10-2007 17:52

Kocayemiş

2 Eklenti(ler)
Eklenti 23066

Eklenti 23067

Bir yandan çiçek açıp bir yandan meyveleri olgunlaşıyor. Eskiden pazarda ve istasyon çıkışında çocuklar kolye gibi ipe dizip satarlardı.

Balıkcı 26-10-2007 11:48

Yaş itibariyle birçoğunuz bilmezsiniz.

Benim çocukluğumda( hatta gençliğimde) İstanbul'da böyle doğalgaz filan yoktu tabii.

Çok imkanı olanların kömür karnesi vardı, bir ton Zonguldak kömürü (taşkömür) alabilirlerdi, sonra bu da yarım tona düşürüldü.

Bunun kocayemişle ne alakası var demeyin.

Evlerin çoğunda ısınmak için odun yakılırdı, odunun da büyük kısmı Istranca'lardan getirilirdi(meşe).

Bazı mahalli diyebileceğim oduncular da çevreden, işte o Elmalı, Çavuşbaşı gibi şimdilerde villa mahallesi olan köylerden odun kesip getirirlerdi.

Kocayemişin kırmızı, bükümlü odununu ben çok severdim.

Bazen de oduncular kök satardı, kök ateşi çok dayanıklı olurdu.:mad: :(

İşte o kökleri sökülen kocayemişler, artık fidanlıklarda bile arayıp bulamadığım, bir fidan bulsam da bahçeme diksem diye aranıp durduğum güzelim ağaçlar, böyle şuursuzca yok edildi.

Geçen kış, ÇAmlıca korusunda çiçek açmış bir kocayemiş görünce ne kadar sevinmiştim.
(Resmini çekip galeriye koymuştum.)

Aaaah! hüzün...

denizakvaryumu 26-10-2007 12:32

Kocayemiş fidanı, Devletin orman fidanlıklarının hiç birinde de satılmıyor ...

nesrin42 26-10-2007 15:26

Şile-sahilköy ormanlık alanda cok sayıda var koca yemiş. yol açma çalışmaları vardı Eminim yol kıyısında uygun fidan bulabilirsiniz bahcenize dikmek için.Belki o küçük fidanlar yaşama şansı bulur.

Vildan Sönmez 26-10-2007 15:30

Karadeniz kıyısı Kerpe 'de çok görmüştüm

Halit Togay 27-10-2007 22:55

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BALIKCI (Mesaj 166108)
Yaş itibariyle birçoğunuz bilmezsiniz.

Bazı mahalli diyebileceğim oduncular da çevreden, işte o Elmalı, Çavuşbaşı gibi şimdilerde villa mahallesi olan köylerden odun kesip getirirlerdi.

Kocayemişin kırmızı, bükümlü odununu ben çok severdim.

İşte o kökleri sökülen kocayemişler, artık fidanlıklarda bile arayıp bulamadığım, bir fidan bulsam da bahçeme diksem diye aranıp durduğum güzelim ağaçlar, böyle şuursuzca yok edildi.

Geçen kış, Çamlıca korusunda çiçek açmış bir kocayemiş görünce ne kadar sevinmiştim.
(Resmini çekip galeriye koymuştum.)

Aaaah! hüzün...

Sevgili Balıkçı ağabeyim
nil'in söylediğine göre Çamlıca'da şu anda kocayemişler çiçeklenmiş.
Benim Çatalca'daki tarlamdakilerden bir tanesi kurudu ama diğeri hayatta ve sıhhatli. Hatta geçen hafta çiçekler ucundan ucundan kendini göstermişti. Tabii ki iklim Çamlıca'dan serttir ve benimki de bir yaşında henüz. İşte bir fotosu.

tourkana 28-10-2007 11:52

Sarıyerdekiler kızardı bile..Yol boyunca olgunlaşmış kocayemişler var,çok lezzetliler.

Balıkcı 28-10-2007 21:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 166715)
Sevgili Balıkçı ağabeyim
nil'in söylediğine göre Çamlıca'da şu anda kocayemişler çiçeklenmiş.
Benim Çatalca'daki tarlamdakilerden bir tanesi kurudu ama diğeri hayatta ve sıhhatli. Hatta geçen hafta çiçekler ucundan ucundan kendini göstermişti. Tabii ki iklim Çamlıca'dan serttir ve benimki de bir yaşında henüz. İşte bir fotosu.

Maşallah doktorum,

İnşallah meyvelerini de yersin, ben de bir yerlerden bir fidan bulup bahçenin bir kenarına dikerim.

Kocayemişi çok seviyorum, ağacı, odunu, çiçeği, meyvesi, her şeyi çok güzel, çok zarif.

Harun Parlak 29-10-2007 22:54

4 Eklenti(ler)
Selamlar bugün buralarda çok bol olan arada kum ocaklarında kazı kurbanı olan koca yemişlerin bir kaç fotosunu çekdim

Halit Togay 30-10-2007 17:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 165907)
Bir yandan çiçek açıp bir yandan meyveleri olgunlaşıyor. Eskiden pazarda ve istasyon çıkışında çocuklar kolye gibi ipe dizip satarlardı.

İpe dizilen alıç sanırım; kocayemiş ipe dizmeye gelemeyecek kadar hassas. Alıç aynen bir elma gibi göbekli (hışikli ) ip oradan geçiyor ve meyveyi bozmuyor.

Vildan Sönmez 30-10-2007 18:01

O halde 6 nolu mesajda gönderdiğim fotoğraflar alıç mı yoksa kocayemiş mi ?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 167500)
İpe dizilen alıç sanırım; kocayemiş ipe dizmeye gelemeyecek kadar hassas. Alıç aynen bir elma gibi göbekli (hışikli ) ip oradan geçiyor ve meyveyi bozmuyor.

Oğuzhan 30-10-2007 18:08

Vildan Hanım Kocayemiş...

Vildan Sönmez 30-10-2007 18:12

Sağolun,şimdi alıç fotoğrafı arıyacağım,hatta ağaçlar'da bulurum sanırım.

Halit Togay 30-10-2007 18:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 167505)
O halde 6 nolu mesajda gönderdiğim fotoğraflar alıç mı yoksa kocayemiş mi ?

Onlar kocayemiş de ortadan ip eçen kocayemiş olmamalı.

denizakvaryumu 05-11-2007 19:17

Bu arada kocayemiş fazla yenirse --sarhoş ---ediyormuş.

http://www.focafoca.com/yazi_1.asp?id=178

fahte 11-12-2007 03:44

Merhaba, ben Ankara'da yaşıyorum. Kocayemişin görüntüsü ve meyvesi ile yeni tanıştım ve çok hoşuma gitti. Eğer bu ağacın Ankara'da yetişmesi mümkünse evimin bahçesine dikmek isterim. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

mahon67 11-12-2007 07:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fahte (Mesaj 183584)
Merhaba, ben Ankara'da yaşıyorum. Kocayemişin görüntüsü ve meyvesi ile yeni tanıştım ve çok hoşuma gitti. Eğer bu ağacın Ankara'da yetişmesi mümkünse evimin bahçesine dikmek isterim. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Kocayemiş (Arbutus unedo) tüm kıyı kesimlerimizde, hatta Karadeniz'in iç kesimlerine kadar yetişmesine rağmen iç kesimlerde meyve vermiyor; kanımca bunun sebebi, yeni dünya(malta eriği) gibi kış aylarında çiçek açması (Aralık-Ocak aylarında koca yemişin üzerinde aynı anda bir önceki yılın meyvesiyle o yılın çiçeğini görebilirsiniz.) Sıcaklık zone değeri 7 olduğundan -18 'C ye kadar dayanabildiğinden Ankara'da yetişse de (o da şüpheli) meyve vermez.

Benim merak ettiğim konu ise diğer bir arbutus çeşidi olan Sandal (Arbutus andrachne) ağacının, çok estetik bir görüntüsü olduğu halde neden peyzaj uygulamalarında kullanılmadığı!?
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...andrachne2.jpg
http://nikita.russian-women.net/imag...h_Nic21143.jpg
Peyzajcı arkadaşlardan cevap bekliyoruz; kıyı kesimlerimizde doğal olarak yetişen; zone değeri 8 olduğu için -12 'c ye kadar dayanıklı, estetik görünümlü bir ağacın peyzaj uygulamalarında yok denecek kadar az kullanılma sebebi nedir? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Harun Parlak 11-12-2007 16:56

Sayın mahon67 ben peyzajcı değilim ama sanırım sebebi Türkiyede doğal olarak çok var ama fidanlıklarda üretim yok illada ben isterim diyen müşterilerine de ithal geliyor.

lokmanbahçe 28-12-2007 19:20

sayın tekin
ben çaycumadayım burada da köylü kadınlar pazara getiriyorlar meyvesini. ben çok severim dağ taş gezmeyi ama bir türlü bu kadınlar bu kocayemişi nereden bulup topluyorlar anlayamadım. hiç denk gelemedim ağacına.

kürşad 31-12-2007 14:07

Hanımla ben de bir hafta sonu toplamaya gittik hususi.
2-3 kg kadar da derin dondurucuya koyduk tepsiye dizip.
Donduktan sonra tane tane ayrılıyorlar, sonra da kapaklı kaplara koyuldu.
Pasta vs. yapıldığında üstüne dizeceğiz :)

Harun Parlak 31-12-2007 15:24

Bir kısmını mart da toprağa ekin bir kaç kocayemiş fidanınız olur.

kürşad 31-12-2007 16:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 189073)
Bir kısmını mart da toprağa ekin bir kaç kocayemiş fidanınız olur.

Tohumlukları ayrı seçtik. Eve geldiğimizde ezilmiş olanları ayırdım, ezdim ve kuruttum, ufalayıp tohumları seçtim içinden.
200-250 kadar tohum çıkardım, fidan üreteceğim olursa. Seneye de Dağdan aşı alıp aşılamayı düşünüyorum zira Trabzonda 40 ın üzerinde çeşidini tespit etmişler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024