agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Eleagnus ebbingei (Kış İğdesi) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/42922.htm)

siflera12 11-02-2019 11:29

Eleagnus ebbingei (Kış İğdesi)

Kış İğdesi ile ilgili konu göremeyince bende yeni konu açtım , kış iğdesi fidanı aldım buradanda kış iğdesi hakkında bilgiler vereceğim ( internetten ) yetiştiren varsa onlarında bilgilerini almak istiyorum [emoji4]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c5aac58f44.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...99fc3bf7d5.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...8840f659fd.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...3135d5432c.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...b70ef69ac1.jpg

siflera12 11-02-2019 11:45

İnternette 5 metreye kadar büyüyebildiği , ağaçların altına dikildiği zaman yarı tırmanıcı özellik gösterdiği ve budamaya toleranslı olduğu yazıyor.Bitkiler ilk yıllarında yavaş sonraki yıllarda ise çok hızlı büyüyormuş ( yılda 75 cm ve daha fazlası ) Kötü topraklarda bile yetişebiliyormuş ayrıca kuraklığada dayanıklı olduğu yazıyor .
Güneşte ve koyu gölgede bile çok güzel bir şekilde yetişiyor , Denizden gelen rüzgarları sevmiyormuş ( Denizde olanlar Çam ağacının arkasına dikiyor rüzgarı kesmek için ) 2-3 yıl sonra bitki oraya adapte oluyor yani rüzgarlar sorun olmuyormuş , Soğuk yerlerde yaprak döküyor ve -20 derecelere kadar dayanıklı.
Çiçekleri hafif kokulu sonbaharda açıyor meyveye dönüyor , meyveler olgunlaşmadan yenilmiyormuş , meyveler lezzetli bir tada sahipmiş.Tohumuda yenilebilir( büyük bir tohumu var ) ama tohumun üzerindeki lifli kısım yenmiyor.

Lonicera 11-02-2019 12:07

Bende alaca yapraklısı var. Altı yıldır bende, ne çiçek ne meyve, yapraktan başka bir şey görmedik. Sanırım tohumdan yetiştirilmiş, gençlik kısırlığı geçene kadar bir şey göremeyiz artık.

Bitki kuraklığa da toleranslı. Kök yapısı da çok güçlü. Meyvelerinin de güz zeytininin bir kaç katı büyüklüğünde olduğunu okumuştum bir sitede.

aydemiraydın 11-02-2019 13:12

1 adet sonbaharda diktim üzerinde bi kaç adet çiçek vardı. meyve tuttumu bilemiyorum. yakında belli olur. çok övdüler umarım hayal kırıklığına uğramam.

aydemiraydın 11-02-2019 13:14

PFAF iyi şeyler söylüyor.

Meyve - çiğ veya pişmiş [177]. Makul bir büyüklükte, yaklaşık 20 mm uzunluğunda ve 13 mm genişliğinde olmasına rağmen büyük bir tohumu vardır [K]. Tamamen olgunlaşmış meyve, çok zengin bir tada sahiptir ve hafif asitli bir tadıyla keyifli bir tat sunar [K]. Meyveler koyu kırmızı renkte olmalı ve tamamen olgunlaştığında çok yumuşak olmalıdır, aksi takdirde büzücü olur [K]. Meyve toplandıktan sonra bir veya iki gün boyunca depolanırsa lezzet daha da artar. Meyve, nisan ayının ortasından mayıs ayına kadar yaklaşık 6 hafta boyunca aralıklarla olgunlaşır. Tohum - çiğ veya pişmiş. Tohumluk oldukça lifli olmasına rağmen meyve ile yenilebilir [K]. Tadı belli belirsiz yer fıstığı [K] gibi.

thunderon 11-02-2019 21:04

Bende gilt edge çeşidi ve normal çeşidi var. çit amaçlı diktim üzerinde çiçek vardı ama meyveye dönüşmedi. daha küçük fide büyüyünce belki olur.

AkisSoftware 12-02-2019 07:01

Söylenenlere bakılırsa tek geçilecek bitkilerden birisi. Soğuğada dayanıklı. Bu sene hemen edinip dikmek gerekiyor...

Saygıdeğer arkadaşım @thunderon; sende de yok yok maşallah :)

thunderon 27-02-2019 12:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1558707)
Söylenenlere bakılırsa tek geçilecek bitkilerden birisi. Soğuğada dayanıklı. Bu sene hemen edinip dikmek gerekiyor...

Saygıdeğer arkadaşım @thunderon; sende de yok yok maşallah :)

Botanik bahçesi kurdum::)

AkisSoftware 27-02-2019 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thunderon (Mesaj 1560650)
Botanik bahçesi kurdum::)

Buradan bir kaç arkadaşla konuşup fidan satışı mı yapsak ne :)

siflera12 27-02-2019 13:13

Benim fidanlar yaprak patlatıyorlar [emoji846]

aydemiraydın 27-02-2019 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 (Mesaj 1560660)
Benim fidanlar yaprak patlatıyorlar [emoji846]

aynen benimki de öyle.

AkisSoftware 27-02-2019 14:40

Buralara da ilkbahar gelsede bir kaç fidan alsak ne iyi olurdu. Daha bugün kar atıştırıyordu.

KAPTANzst 02-04-2019 08:09

Kış iğdesi

1 Eklenti(ler)
Selam arkadaşlar.
Bana da dün bu fideler geldi ne olduğunu sordum ilk defa duyduğum kış iğdesi olduğunu söyledi arkadaş Bir çeşit daha edindik bakalım sonumuz ne olur. Fındıkları kopartıp çiçek dikiyoruz.. :D :)
Eneskrky teşekkürler

thunderon 02-04-2019 08:33

Bu sene meyvelerinin tadına baktım erik tadında çekirdeği biraz büyük çekirdekleri var sadece. yenilebilir güzel bir meyve bence.

aydemiraydın 03-04-2019 09:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thunderon (Mesaj 1564668)
Bu sene meyvelerinin tadına baktım erik tadında çekirdeği biraz büyük çekirdekleri var sadece. yenilebilir güzel bir meyve bence.

Meyve toplandıktan sonra bir veya iki gün boyunca depolanırsa lezzet daha da artar. diyor. PFAF.

aydemiraydın 03-04-2019 09:22

taze meyvenin kıt olduğu nisan mayıs ayında bu meyve iyi gider. pestisidli çilek yemektense.

AkisSoftware 03-04-2019 09:39

Dün itibarıyla botanikmarketten 1 adet kış iğdesi aldım. Bakalım büyüyüp meyve verebilecekmi. Ayrıca başka kaynaklardan tohum ediniyorum. Tohumla da deneyeceğim. Böylesine faydalı bitkiyi kaçırmamak gerek.

aydemiraydın 03-04-2019 10:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1564797)
Dün itibarıyla botanikmarketten 1 adet kış iğdesi aldım. Bakalım büyüyüp meyve verebilecekmi. Ayrıca başka kaynaklardan tohum ediniyorum. Tohumla da deneyeceğim. Böylesine faydalı bitkiyi kaçırmamak gerek.

bende botanikmarket ten almıştım.

thunderon 04-04-2019 07:01

Bahçe marketten 3 farklı çeşidi vardı yolu düşen oradan da alabilir.

AkisSoftware 04-04-2019 07:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thunderon (Mesaj 1564898)
Bahçe marketten 3 farklı çeşidi vardı yolu düşen oradan da alabilir.

İnternet üzerinden sipariş verip alabiliyor muyuz? onca bitki aldıktan sonra bundanda alalım bir kaç çeşit.

thunderon 05-04-2019 21:57

Online satış yok sanırım ben istanbula gittiğimde alibeyköydeki fidanlığa uğruyorum

AkisSoftware 06-04-2019 08:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thunderon (Mesaj 1565106)
Online satış yok sanırım ben istanbula gittiğimde alibeyköydeki fidanlığa uğruyorum

Yolumuz düşerse birgün inşallah uğramaya çalışırız. Değişik türler her zaman ilgimi çeker. Bizim iklimde hangisi daha uygun olursa onun üzerinden devam ederiz.

siflera12 15-10-2019 08:07

Benim kış iğdesi bu ay çiçek açtı İnşAllah meyvelerinin tadına bakabiliriz [emoji846]

aydemiraydın 04-11-2019 12:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 (Mesaj 1576042)
Benim kış iğdesi bu ay çiçek açtı İnşAllah meyvelerinin tadına bakabiliriz [emoji846]

bu yıl çiçek daha fazla. bakalım meyve tutacak mı ?

celalamca 07-11-2019 10:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1577026)
bu yıl çiçek daha fazla. bakalım meyve tutacak mı ?

Meyve tutmasında sorun olmuyor..yeter ki toprağını sevsin.

aynı zamanda, aynı boyda, aynı yerden aldığım 2 adet kış iğdesinin birini ankara bahçeye diğerini Antalya 800 rakımdaki bahçeye diktim.

Ankaradaki aynı boyda kaldı hiç çiçek açmadı.
Antalyadaki 2 katı boya geldi bol çiçek, bol meyve..bana göre tek sebep Ankaradaki toprağın alkali ve kireçli olması..
Bu arada meyvesi gerçekten güzel,yeri olan hiç beklemesin.çiçekleri çok hoş kokulu ve şu anda antalyadaki yine bol çiçek açmış vaziyette.Ankara yine sıfır çiçekte kaldı.:D

celalamca 07-11-2019 10:11

Arıcılıkla uğraşanlar için de bu bitki bulunmaz nimet.
kasımın başında çiçek açıp meyve veren bitki var mı bilmiyorum ama bu bitki bu işi başarıyor ve çiçek kokusuyla nektarın hemen hemen hiç olmadığı bu günlerde arıları kışa hazırlık için adeta mıktanıs gibi üzerine topluyor..
bilinmediği için kıymeti bilinmiyor.gelecekte herkesin favori bitkisi olacak

aydemiraydın 11-11-2019 08:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalamca (Mesaj 1577233)
Arıcılıkla uğraşanlar için de bu bitki bulunmaz nimet.
kasımın başında çiçek açıp meyve veren bitki var mı bilmiyorum ama bu bitki bu işi başarıyor ve çiçek kokusuyla nektarın hemen hemen hiç olmadığı bu günlerde arıları kışa hazırlık için adeta mıktanıs gibi üzerine topluyor..
bilinmediği için kıymeti bilinmiyor.gelecekte herkesin favori bitkisi olacak

arıcılar için tavsiyem sonbaharda bol çiçekli kudüs enginarı yani yer elması.

celalamca 11-11-2019 12:16

Yer elması da kışa girecekken arılar için önemli bir besin kaynağı ..ben de diktim gerçekten arılar üstünden ayrılmaz ama kış iğdesi herdem yeşil ,sonrasında kırmızı meyveleri ile her bahçede olması gereken bir meyve .yeter ki toprağı sevsin.yer elmasından daha zahmetsiz bakım istemeyen bir meyve.ve bonusu da çok güzel kokulu çiçekleri olması.

AkisSoftware 11-11-2019 14:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalamca (Mesaj 1577232)
Meyve tutmasında sorun olmuyor..yeter ki toprağını sevsin.

aynı zamanda, aynı boyda, aynı yerden aldığım 2 adet kış iğdesinin birini ankara bahçeye diğerini Antalya 800 rakımdaki bahçeye diktim.

Ankaradaki aynı boyda kaldı hiç çiçek açmadı.
Antalyadaki 2 katı boya geldi bol çiçek, bol meyve..bana göre tek sebep Ankaradaki toprağın alkali ve kireçli olması..
Bu arada meyvesi gerçekten güzel,yeri olan hiç beklemesin.çiçekleri çok hoş kokulu ve şu anda antalyadaki yine bol çiçek açmış vaziyette.Ankara yine sıfır çiçekte kaldı.:D

Tek fark toprak mı? Yoksa iklimin etkisi de var mı?

AkisSoftware 11-11-2019 14:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalamca (Mesaj 1577449)
Yer elması da kışa girecekken arılar için önemli bir besin kaynağı ..ben de diktim gerçekten arılar üstünden ayrılmaz ama kış iğdesi herdem yeşil ,sonrasında kırmızı meyveleri ile her bahçede olması gereken bir meyve .yeter ki toprağı sevsin.yer elmasından daha zahmetsiz bakım istemeyen bir meyve.ve bonusu da çok güzel kokulu çiçekleri olması.

Bu sene içinde ben de aldım lakin bu bitki ne zaman büyür bilemiyorum. Şuan çok ufak. Kendini 2020 yılında toparlar diye ümit ediyorum. Olmazsa bu öngörülerinizden sonra ilkbaharda bir kaç fidan daha alacağım....

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024