agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Maqui (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/14559.htm)

bari 09-05-2010 22:57

HAkkında yazılanlar doğruysa üzümsülerin kralı...SEvgili Nariçi tohum yok elimde maalesef, fidelerimde fidan oldular... Bende şiliden almıştım... Ama tohumlar kolay çimleniyorlar....

nariçi 09-05-2010 23:02

Sayın Bari çok iyi, Tohum alırız o zaman

http://www.chileflora.com/Florachile...es/GH0230A.htm

Bu linktekilerden mi?

denizakvaryumu 09-05-2010 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 635161)
Bu tür benim de beğenimi kazandı. Snowman77 den veya bari o da olmazsa denizakvaryumu'nda vardır. Birinden ya tohum ya da fidesini alırız.

Ankara'da olduğumdan tropik bitkileri artık bıraktım.

İyi ki Antalya-Mersin tarafında değilim Ankara'daki bahçenin 3 katı büyüklüğünde bahçeye ihtiyacım olurdu.

Ankara'da nar bile yetişmiyor :)

nariçi 09-05-2010 23:06

Eskişehir'i biliyorum ben İnegöl'de kaldım oradan çok sık geçtim. ÖSS ye de gar bitişiğindeki ilkokulda girmiştim. Eskişehir'e özellikle ta buradan gidip sınava girmiştim. Orada yetişen bitkiler burada da yetişir diye düşünüyorum. Burası yazın biraz daha sıcak olabilir.

bari 09-05-2010 23:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 635174)
Sayın Bari çok iyi, Tohum alırız o zaman

http://www.chileflora.com/Florachile...es/GH0230A.htm

Bu linktekilerden mi?

Evet buradan almıştım.. 1-1,5 ay sürüyor gelmesi..

nariçi 09-05-2010 23:10

Sayın denizakvaryumu, Öyle değil gibi, size anlatacak durumda değilim ama kent içinde (Ankara) her bitkiyi görüyorum. İklim daha mutedil gibi buradan. Nisbi nem de yüksek. Burada hava daha kuru. Yazın sıcak, kışın kuru soğuk.

nariçi 09-05-2010 23:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 635183)
Evet buradan almıştım.. 1-1,5 ay sürüyor gelmesi..

Ben sizden tohum almayı diyordum. Onları türleri olarak ekledim.
:D

bari 09-05-2010 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 635190)
Ben sizden tohum almayı diyordum. Onları türleri olarak ekledim.
:D

Bu siteden almıştım bende:) Bu sitenin satış kısmıda olması lazım..

http://www.chileflora.com/Florachile...s.htm?G_LANG=E

yarenimex 13-05-2010 12:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 496491)
Tohumdan yetişen maquiler bayağı büyüdüler. İnşallah dişi ve erkek vardır. Seneye meyve alabilirim.

Sayın bari, bu yıl meyve alabileceğinizi yazmışsınız. İkinci yaşında meyve veriyor mu ? Her ne kadar üzümsü olsa da, gene de ağaç formlu bir bitki gibi görüyor.

bari 13-05-2010 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex (Mesaj 637711)
Sayın bari, bu yıl meyve alabileceğinizi yazmışsınız. İkinci yaşında meyve veriyor mu ? Her ne kadar üzümsü olsa da, gene de ağaç formlu bir bitki gibi görüyor.

O zaman neye göre yazmışım bilmiyorum, ama maqui hakkında çok fazla bilgi detaylı bilgi bulmak zor.. Biraz derinlere indim, tohumdan 5-6 yılı bulabileceği yazıyor... Benim yurtdışından getirttiğim 2 yaşında bir fidem vardı, bu yıl 3 yaşında.. Gerçi tohumdan yetiştirdiklerimin bir kaç tanesinin boyu onu geçti.. Ama meyve işi biraz zor gözüküyor bu durumda...

Birde araştırırken ilginç bir bilgiye rastladım, isole olmuş bazen dişi ağaçların meyve verdiğini fakat, erkek ağaç olmadığı için, çekirdeklerinin çimlenme özelliğinin bulunmadığı ile ilgili. Detaylı araştıracağım uygun zamanda.

yarenimex 13-05-2010 20:16

Teşekkür ederim Sayın Bari. Ben de araştırırken iki yılda meyve verdiğine dair bir açıklama görmedim.Acaba atladığım bir şey mi oldu diye düşünerek sordum.Tohumları edinip çimlendirebilmiş olmanız çok güzel.Ama bir çok berry türünden farklı olarak meyvelerinizi görmemiz için biraz daha uzunca bekleyeceğiz anlaşılan..

gojifen 12-06-2010 23:08

anavatanı neresi bu bitkinin acaba

Lal08 16-09-2010 19:27

bu bitkinin anavatani sili'dir. istanbul'da hollanda'dan aldigim bi maqui bitkim vardi, calimsi yapisi var. kisin soguga dayanmadi (belki daha kucuk olmasindan) ve bahara kurudu komple.

diger abone oldugum konulara da yazdim ama burda tekrarliyim: selamlar herkese... kusura bakmayin uzun zamandir yazamiyorum. esimin isi sebebiyle abd'ye tasindim. ama merak etmeyin burda da tohum merakina devam, istanbuldaki acai'larim olmustu ne yazik ki. burda tekrar deniyorum. sonuclari gene paylasirim. tohumlar oldukca ucuz, benim denemelerden kalanlari Turkiye'ye yollamak istiyorum, ilgilenenlerin kullanmasi icin. ayni sekilde mangosteen ve noni'de deniycem. bir de burda bi arkadas kakao agacini ovdu de ovdu, bende kapildim hemen tabi... biraz zorluymus kakao, bakalim onuda deneyebilirim.

maqui konusunda, burda bitki aradim direk, inanir misiniz bulamadim, yukarida bahsi gecen siteden tohum ismarliycam tekrar. ebay'de maqui tohumu goremedim simdiye kadar.

genelde ise tohum konusunda biraz simardim cunku ebay'den 20-30 adet agac tohumu posta masrafi dahil 5 dolara falan aliyorum (ve hep taze tohumlar). Bazi tohumlarin pesindeyim: acai, mangosteen, noni ve kakao. Geldikce durumu ve buyutme macerami paylasicam sizlerler. herkese tekrar sevgiler...

YeşilSeven 17-09-2010 12:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lal08 (Mesaj 696197)
bu bitkinin anavatani sili'dir. istanbul'da hollanda'dan aldigim bi maqui bitkim vardi, calimsi yapisi var. kisin soguga dayanmadi (belki daha kucuk olmasindan) ve bahara kurudu komple.

diger abone oldugum konulara da yazdim ama burda tekrarliyim: selamlar herkese... kusura bakmayin uzun zamandir yazamiyorum. esimin isi sebebiyle abd'ye tasindim. ama merak etmeyin burda da tohum merakina devam, istanbuldaki acai'larim olmustu ne yazik ki. burda tekrar deniyorum. sonuclari gene paylasirim. tohumlar oldukca ucuz, benim denemelerden kalanlari Turkiye'ye yollamak istiyorum, ilgilenenlerin kullanmasi icin. ayni sekilde mangosteen ve noni'de deniycem. bir de burda bi arkadas kakao agacini ovdu de ovdu, bende kapildim hemen tabi... biraz zorluymus kakao, bakalim onuda deneyebilirim.

maqui konusunda, burda bitki aradim direk, inanir misiniz bulamadim, yukarida bahsi gecen siteden tohum ismarliycam tekrar. ebay'de maqui tohumu goremedim simdiye kadar.

genelde ise tohum konusunda biraz simardim cunku ebay'den 20-30 adet agac tohumu posta masrafi dahil 5 dolara falan aliyorum (ve hep taze tohumlar). Bazi tohumlarin pesindeyim: acai, mangosteen, noni ve kakao. Geldikce durumu ve buyutme macerami paylasicam sizlerler. herkese tekrar sevgiler...

Kakaonun bu mevsimde pek tohumunu bulacağınızı zannetmem ama www.fruitlovers.com sitesinden bir sorun derim. Mangosteen için bilgi verebilirim isterseniz özelden yazarsınız. Tohumunu bu dönemlerde bulabilirsiniz, sıkıntı olmaz. Noni için de problem değil. Genelde satıcı bulunur.

Lal08 17-09-2010 15:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven (Mesaj 696444)
Kakaonun bu mevsimde pek tohumunu bulacağınızı zannetmem ama www.fruitlovers.com sitesinden bir sorun derim. Mangosteen için bilgi verebilirim isterseniz özelden yazarsınız. Tohumunu bu dönemlerde bulabilirsiniz, sıkıntı olmaz. Noni için de problem değil. Genelde satıcı bulunur.

selam kakao tohumunu arkadasimdan alicam. mangosteen hakkinda konusalim tam dogru cimlendirme konusunda. yazarim mutlaka. noni buldum ebay'den, orasi daha ucuz oluyo genelde. zaten noniler rahat bulunuyo dediniz gibi ama nonide nazli bi bitki. istanbuldaki denemem tam fiyaskoydu!

cok tesekkurler:)

dünyam1 18-10-2011 12:56

http://www.zayiflamacilegi.com/maqui...bir-karin.html

Bu meyve zayıflatıyormuş,hemen bulup alıp yetiştirmem gerek:)

Romantik 19-10-2011 06:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 (Mesaj 870952)
http://www.zayiflamacilegi.com/maqui...bir-karin.html

Bu meyve zayıflatıyormuş,hemen bulup alıp yetiştirmem gerek:)

Bana sorarsanız Acai den ve diğer tüm bitkilerden daha değerli,

Üretimi çok zor. Daha önce tohumdan üretim çalışmalarımız oldu ama başarısız olduk.

remagen 01-02-2012 19:05

Pratik bir öneri.
Vermikülit içinde 20 gün tutun bunun öncesinde 100 derecede kaynar suyun içinde 3 dk tutun % 100 başarıyı yakalrsınız.Bu yöntemle bri sürü fidanım oldu.

Maqui tohumdan yetiştirmek pek zor değil.

Bilginize
Remagen

ngunduz71 24-04-2013 07:21

2 Eklenti(ler)
magui 'ler çiçeklendi.

Selim-i Ahir 24-04-2013 10:09

Maaşallah çok güzeller. İnşallah meyvesini yemek de nasip olur.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi remagen (Mesaj 906521)
Pratik bir öneri.
Vermikülit içinde 20 gün tutun bunun öncesinde 100 derecede kaynar suyun içinde 3 dk tutun % 100 başarıyı yakalrsınız.Bu yöntemle bri sürü fidanım oldu.

Maqui tohumdan yetiştirmek pek zor değil.

Bilginize
Remagen

20 gün soğukta mı tutuyoruz, normal ekim mi yapıyoruz?

ngunduz71 26-04-2013 22:18

1 Eklenti(ler)
meyveler kendini göstermeye başladı.

temem_07 27-04-2013 00:24

bu meyve hangi ortama uygun yayla bölgelerinde yetişir mi bilgisi olan var mı arkadaşlar fidan nerden temin edilebilir !!
tadı nasıl acaba merakla beklliyorum

bari 27-04-2013 07:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ngunduz71 (Mesaj 1145246)
meyveler kendini göstermeye başladı.

Tebrikler, meyvede gorduk.

temem_07 28-04-2013 22:51

Bilgisi olan yok mu arkadaşlar

ngunduz71 28-08-2015 11:13

1 Eklenti(ler)
iyice büyüdüler :

DSG 01-03-2016 11:22

sayın bari , ben bu maqui berry meyvesinden yetiştirmek istiyorum , elinizde fidan var mı?

ngunduz71 03-06-2016 15:47

1 Eklenti(ler)
bu senenin meyveleri;

AkisSoftware 14-12-2018 08:07

Ben de aliexpressten tohum getirtmiştim. Kilitli poşete bir parça peçete koyup hafif nemlendirdim ve kaloriferin üzerine koydum. 10-15 gün içerisinde 4-5 tanesi çimlenmiş. 40 adet tohumu 8.24$ fiyattan satılıyor. Türkiye'ye göre biraz pahalı geliyor.

3-5 tanesini evde saksıda, 3 tanesini de iş yerinde saksıda büyütmeye başladık bakalım ne olacak durumu...

AkisSoftware 02-01-2019 12:16

3 Eklenti(ler)
Tohumlar çok kolay çimlendiler fakat bir türlü büyütemedim. Bu bitkinin özel istediği bir toprak mı var? Veya nerede yanlış yapıyorum bana yardımcı olabilir misiniz? Resimleri ekledim. Daha 2 yaprakken ölüp gidiyor bitkiler. Su az verince de aynı durum söz konusu çok verincede...

AkisSoftware 07-01-2019 16:06

Cevap verebilecek kimse yokmu

Ahmet 09-01-2019 08:43

Konunun uzmanı olmamakla birlikte, toprağınız aşırı gübreli görünüyor. Bundan dolayı gübre yakmış olabilir, eğer öyle ise torf da çimlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

AkisSoftware 09-01-2019 08:56

Cevabınız için teşekkürler. Lakin toprak zaten torf. Ayrıca torf + perlit ile başka bir saksıda yaptığım denemede de aynı problemi yaşadım. Bu bitki yetiştirme ortamı olarak ne istiyor acaba?

elifaydin 09-01-2019 09:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware (Mesaj 1555794)
Cevabınız için teşekkürler. Lakin toprak zaten torf. Ayrıca torf + perlit ile başka bir saksıda yaptığım denemede de aynı problemi yaşadım. Bu bitki yetiştirme ortamı olarak ne istiyor acaba?

Aliexpress tohumları maalesef çok fazla başarılı olmuyorlar. :(

AkisSoftware 09-01-2019 11:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin (Mesaj 1555803)
Aliexpress tohumları maalesef çok fazla başarılı olmuyorlar. :(

Tohumla pek alakalı olduğunu zannetmiyorum. Çünkü kaliteli firmadan iyi fiyata aldım. Tohumun tanesi 1.1TL ye geliyor ve çimlenmesinde bir problem yok...

Benim merak ettiğim nerede hata yapıyorum. Çok mu suluyorum ya da farklı bir yöntemimi var..

bari 01-03-2019 13:34

Maquiyi chileanseeds.com diye bir yer vardı. Ordan alın , mutlaka çimlenir. Sizin fotoğraftaki çimlenenler maqui değil zaten, yabani ot gibi birşey.

AkisSoftware 01-03-2019 19:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 1560976)
Maquiyi chileanseeds.com diye bir yer vardı. Ordan alın , mutlaka çimlenir. Sizin fotoğraftaki çimlenenler maqui değil zaten, yabani ot gibi birşey.

Oyle bir site yok. Sanirim o site kapanmis.

AkisSoftware 04-03-2022 16:21

Merhaba. Bu bitkinin fidanından alabileceğimiz bir yer yok mu acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024