agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni369Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2019, 21:38   #211
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2016
Mutlaka her bitkiye küçük etiketler yapıştırıyoruz. Düşmüş veya kaybolmuştur. En ideali ürünü aldığınızda kalıcı etiket takmak.

İlk resimdeki Duet, ikincisi Jugana.

Bu arada toprağınız çok kuru ve malç yok. Malçlama yapın yoksa yazın sıkıntı yaşarsınız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Resimde eklediğim bitkiler hangi çeşit bilen var mıdır? esfloraonline firmasından aldım sanırım etiket unutulmuş.

AkisSoftware beğendi.
esflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 07:21   #212
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esflora Mesajı Göster
Mutlaka her bitkiye küçük etiketler yapıştırıyoruz. Düşmüş veya kaybolmuştur. En ideali ürünü aldığınızda kalıcı etiket takmak.

İlk resimdeki Duet, ikincisi Jugana.

Bu arada toprağınız çok kuru ve malç yok. Malçlama yapın yoksa yazın sıkıntı yaşarsınız.
Toprak kuru görünüyor fakat yağmur yağmıştı. Ardından sulama yapıldı. Malçlama olayını da en kısa sürede halledeceğim.

Hiç meyvesinin tadına bakmadım ama yapılan yorumlara bakınca bu bitkinin her çeşidinden yetiştiresim geliyor.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2019, 23:52   #213
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Alıntı:
Toprak kuru görünüyor fakat yağmur yağmıştı. Ardından sulama yapıldı. Malçlama olayını da en kısa sürede halledeceğim.
Malç olmazsa daha sık sulama yaparsınız. Çok sulama yaparsanız yabani otlarda daha çok çıkar. Bir an evvel malçlayın.

Alıntı:
Hiç meyvesinin tadına bakmadım ama yapılan yorumlara bakınca bu bitkinin her çeşidinden yetiştiresim geliyor.
Bir çeşidin tadına bakarak karar vermek çok zor. Bugün Rus çeşitlerden oluşan bir kaseden ilk honeyberrysini yiyen küçük bir çocuk önce yüzünü buruşturdu, sonra bir tane daha yedi ve ekşi ama çok güzel dedi ve yemeye devam etti.

Ekşi/mayhoş tatları sevmeyenler için Aurora ve torunu Boreal Blizzard aynı maviyemiş tadında ve güzel bir aromaya sahipler. Boreal Beast ve Boreal Beauty ikilisi de mükemmel. Bu 4 çeşit hem meyve iriliği ve ağırlık hem tad ve aroma hem de kolay yetiştirilebilirlikleriyle gerçekten çok öndeler. Kanada'daki ıslah ekibi işini gerçekten iyi yapmış.

Eski 06-05-2019, 09:26   #214
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Malç olmazsa daha sık sulama yaparsınız. Çok sulama yaparsanız yabani otlarda daha çok çıkar. Bir an evvel malçlayın.

Bir çeşidin tadına bakarak karar vermek çok zor. Bugün Rus çeşitlerden oluşan bir kaseden ilk honeyberrysini yiyen küçük bir çocuk önce yüzünü buruşturdu, sonra bir tane daha yedi ve ekşi ama çok güzel dedi ve yemeye devam etti.

Ekşi/mayhoş tatları sevmeyenler için Aurora ve torunu Boreal Blizzard aynı maviyemiş tadında ve güzel bir aromaya sahipler. Boreal Beast ve Boreal Beauty ikilisi de mükemmel. Bu 4 çeşit hem meyve iriliği ve ağırlık hem tad ve aroma hem de kolay yetiştirilebilirlikleriyle gerçekten çok öndeler. Kanada'daki ıslah ekibi işini gerçekten iyi yapmış.
Verdiğiniz çok değerli bilgiler için teşekkürler.

Eski 12-05-2019, 12:54   #215
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Bal yemisli dondurma

500 gram honeyberry
200 ml sut kremasi
200 ml sut
100 gram bal

Kullandik ve cok hos bir dondurma ortaya cikti. Resimdeki iki meyve Honeybee cesidi meyveleri.

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2019, 13:26   #216
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
500 gram honeyberry
200 ml sut kremasi
200 ml sut
100 gram bal

Kullandik ve cok hos bir dondurma ortaya cikti. Resimdeki iki meyve Honeybee cesidi meyveleri.
Ramazanda iftardan sonra cok iyi gider... insallah degisik cesitlerden temin edecegim

Eski 14-05-2019, 13:14   #217
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Borealis

Orta sezon cesitlerden olan Borealis meyveleri olgunlasmaya basladi.

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2019, 16:02   #218
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Haskaplarda sezon sonuna yaklasiyoruz

Aurora tam zamani, Boreal Beast yeni basladi. Boreal Beauty, Kapu ve Tana muhtemelen 10 gune kadar olgunlasmaya baslar.

Resimler sirasiyla; Boreal Beast, Boreal Beauty, Aurora, Kapu ve Tana.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2019, 09:29   #219
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
yaklaşık 17 adet honeybery fidanım kurudu sadece 4 yaşlı düetlerle onlardan ürettiğim düetler sağlıklı. japon çeşitlerini düetten daha dayanıklı sanmıştım fakat yanılmışım.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 12:21   #220
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Duet çeşidi honeyberry yi North Country blueberry ye benzetiyorum. Hobi amaçlı çok iyi çeşitler. Her ikisi de kompakt bitkiler ve zorluklara dayanıklılar. Ticari dikim veya adetli dikimlerde sıkıntıları var.

Duet dalları çok sık, meyveleri gizliyor, meyve küçük ve verimi az. Aurora, Boreal Beast ve Beauty'nin meyve iriliğini, meyve kalitesini ve bitkilerin dik ve güçlü gelişimini, meyvelerin görünürlüğünü gördükten sonra insanın bu meyveye bakışı değişiyor.

Bizde %100 Japon çeşit olarak Tana ve Kapu var ve şu an gözlemleme aşamasındayız. Göründüğü kadarıyla bu ikisi de dik gelişim gösteriyor, meyveler görünür şekilde, iri ve yuvarlak.

Siz hangi Japon çeşitleri denediniz acaba? Bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz sanki ama ne olduğunu bilemiyorum. Bir iki güne aynı yaştaki Duet, Borealis, Boreal Beast, Beauty, Tana ve Kapu bitki ve meyve resimleri paylaşmaya çalışacağım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
yaklaşık 17 adet honeybery fidanım kurudu sadece 4 yaşlı düetlerle onlardan ürettiğim düetler sağlıklı. japon çeşitlerini düetten daha dayanıklı sanmıştım fakat yanılmışım.

celalamca beğendi.
Eski 23-05-2019, 16:02   #221
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Honeyberiler bana da zor geldi.Ya da Ankara iklimini veya toprağını sevmedi.Kısaca al dik unut bitkisi değil..Organik yönü kuvvetli ve aside kaçan toprakların bitkisi balyemişi..Bence karadeniz iklimi şartlarında en iyi verim alınır.

aydemiraydın beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 18:11   #222
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Maviyemiş de bal yemişi de asla dik unut bitkiler değildir. Aslında bu tüm yüzeysel kök yapan bitkiler için geçerlidir. Hele ki Ankara gibi zorlu bir iklimde.

Bal yemişi Ph5-Ph8 aralığında sorunsuz bir şekilde yetişmektedir. Yetiştiricilikte en önemli hususlar; yüksek organik madde içerikli toprak, yüzey nemi ve beslemedir.

Şu şekilde dikim önerebilirim:
1. İlk dikimi sonbaharda yapın.
2. Dikim yapacağınız toprağa bol miktarda kompost veya torf atın. Gübre olarak iyi yanmış hayvan gübresi kullanılabilir.
3. Malçlayın.
4. Yağışsız dönemlerde haftada bir sulayın.
5. Bahardan itibaren gelişim döneminde yağışsız dönemlerde 3 günde bir sulayın.

Karadeniz ve Marmara bölgelerinin nem katkısı mutlaka önemli ama organik madde yeterli olmadıktan sonra maviyemiş de bal yemişi de bu bölgelerde de yeterli gelişemez.

Malçlama hakkında fikir vereceğini düşündüğüm birkaç video linki:

Saman ve kuru ot

Çam kabuğu

Bu bitkilerin yetiştiği tüm ülkeler bizim en az güneşli yerimizden bile daha az güneş görüyorlar ve malç yapıyorlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
Honeyberiler bana da zor geldi.Ya da Ankara iklimini veya toprağını sevmedi.Kısaca al dik unut bitkisi değil..Organik yönü kuvvetli ve aside kaçan toprakların bitkisi balyemişi..Bence karadeniz iklimi şartlarında en iyi verim alınır.

celalamca ve acemi25 beğendi.
Eski 25-05-2019, 10:10   #223
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Duet ve Aurora

İlk resimde birlikteler, ikinci resim Duet ve üçüncü resim Aurora.

Boreal Beast, Beauty, Blizzard, Kapu ve Tana, Aurora ile aynı şekilde dik ve güçlü formdalar.

Boreal Beast ve Beauty saksıda 120-150cm arası boya ulaştı. Aynı yaştaki Duet 50cm boyda.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2019, 10:15   #224
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Meyveler

Kapu Aurora
Duet B. Beast
Tana B. Beauty

Duet ve Aurora tam olgunlaşmış durumda, diğerlerinin daha vakti var.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2019, 00:03   #225
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Sayın Esflora....Silginka çeşidi hakkında bilgi verebilir misiniz?Sniczka ile aynı mı bu tür?
Yazılışları da tam doğru mu bilmiyorum...Ve sizin Marmara için irilik kalite sağlamlık iklim noktasında ilk 3 sıralamanız hangi türlerdir?Kolay gelsin...

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 12:52   #226
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Siniczka ile aynı çeşit değil. Bizde şu ana kadar 20 farklı Rus çeşit olmuştur, 7-8 çeşidi kenara çektik diyebilirim. Rus çeşitlerin en son ve en önemli olanları Vostorg, Jugana, Docz’ Velikana gibi Bakczarskoje Enstitüsü tarafından geliştirilen çeşitlerdir.

Ruslar kendi gen kaynakları içerisinde kalarak ıslah çalışması yaparken, Amerika'daki Maxine Thomson sadece Japon gen kaynaklarıyla ve Kanada'daki Bob Bors ise hem Rus hem Japon gen kaynaklarıyla ıslah yapmıştır/yapmaktadır.

Haskap/honeyberry çeşitleri konusunda University of Saskatchewan'ın çalışmaları bu konuda zirve konumundadır. Aurora, Honeybee, Borealis, Boreal Beast, Blizzard ve Beauty bu üniversitede Bob Bors tarafından geliştirilmiş çeşitlerdir.

Bal yemişi (kısmen Kapu çeşidi hariç) tek başına meyve vermez (çok az ve küçük meyve verir). Bu nedenle genelde bahçe kurulurken birbirlerini destekleyen en azından 4 çeşitle kurulur.

Biz Sapanca koşullarında (rakım 40) erkenci çeşit olarak Siniczka (15-20 Nisan'da olgunlaşmaya başlıyor) ve yanına Altaj, Amur, Amphora gibi destekleyici çeşitlerden herhangi birini. Orta sezon olarak Aurora (5-10 Mayıs) ve yanına Honeybee, Borealis ve Geç sezon olarak Boreal Beast ve Beauty öneriyoruz. Daha farklı rakımlarda deneme yapılması şart.

Boreal Blizzard, Tana ve Kapu'yu tam değerlendirme yapacak kadar inceleyemedik. Muhtemelen önümüzdeki yıl daha sağlıklı bilgilere sahip olacağız.

Bizim çalışma sistemimiz diğer firmalara göre farklı. Biz bulduğumuz bir bal yemişini getirip satmak yerine, aradığımız çeşidin peşinde koşup onu bulup kendimiz gözlemliyoruz.

Yanıt uzun oldu ama konu da çok geniş. Sonuç olarak, Silginka sıradan bir çeşit. Eğer erken sezon istiyorsanız, Siniczka, Amur, Amphora, Altaj, orta sezon istiyorsanız, Aurora, Honeybee ve Borealis ve geç sezon istiyorsanız Boreal Beast ve Beauty (Bu gruba deneme amaçlı Blizzard, Tana ve Kapu'da eklenebilir).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Sayın Esflora....Silginka çeşidi hakkında bilgi verebilir misiniz?Sniczka ile aynı mı bu tür?
Yazılışları da tam doğru mu bilmiyorum...Ve sizin Marmara için irilik kalite sağlamlık iklim noktasında ilk 3 sıralamanız hangi türlerdir?Kolay gelsin...

Eski 26-05-2019, 17:15   #227
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Cevap için teşekkürler sakarya gibi istanbul gibi Çanakkale gibi marmara nın orta nemli bolgeleri için en mantıklı gördüğünüz erkenci türleri mi orta mı geç mi?Bahçe kursaydınız ağırlığı hangisine verirdiniz.

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 18:39   #228
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Sadece Marmara değil tüm bölgeler için yukarıdaki mesajda kalın şekilde yazdığım çeşitleri eşit bir şekilde dikerek yaklaşık 2 ay ürün alınabilir. Bundan sonrası satış stratejisine bağlı. Hatta maviyemiş ile entegre bir yapı da düşünülebilir. Bal yemişi hasadı sona ererken Star gibi erkenci bir çeşit ile başlayan ve Aurora gibi en geççi bir çeşit ile biten bir planlamayla 3-4 ay maviyemiş alınabilir ve toplamda 5+ ay ürün tedariği sağlanabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Cevap için teşekkürler sakarya gibi istanbul gibi Çanakkale gibi marmara nın orta nemli bolgeleri için en mantıklı gördüğünüz erkenci türleri mi orta mı geç mi?Bahçe kursaydınız ağırlığı hangisine verirdiniz.

Feijoa ve acemi25 beğendi.
Eski 27-05-2019, 13:38   #229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasinmetin Mesajı Göster
Merhaba dostlar, evde saksıda bahçeye taşımak üzere bekleyen honeyberry yaprakları resimlerdeki gibi sararmaya başladı uçlarından. Bunun sebebi ve çözümü nedir acaba lütfen yardımcı olun.
Bu fidanı bahçeye diktim. Orman altı toprağı, meşe toprağı ve yanmış koyun gübresini karıştırıp içine diktim üstüne malçlama yaptım, son durum resimde. Yapraklar kurudu ama yeni sürgün verdi, inşallah sağlığına tamamen kavuşur.

Eklenen Resimler

yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2019, 13:35   #230
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasinmetin Mesajı Göster
Bu fidanı bahçeye diktim. Orman altı toprağı, meşe toprağı ve yanmış koyun gübresini karıştırıp içine diktim üstüne malçlama yaptım, son durum resimde. Yapraklar kurudu ama yeni sürgün verdi, inşallah sağlığına tamamen kavuşur.
benimde aynen. sadece düetler sağlıklı. 2 adet ismini bilmediğim iri meyveli çeşitler sağlam. bu kış onları çoğaltacağım.

Eski 06-08-2019, 15:45   #231
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Neredeyse satılan tüm çeşitlerinden satın almış oldum. Bu bitki benim çok hoşuma gitti. Kocaman elma ağacı olup, 10-15 kg elma alamayacağımıza bu bitkiden bol bol çoğaltmak isterim doğrusu...

Fakat bu bitkiyi en basit nasıl çoğaltabiliriz onu düşünüyorum. İlk yıllarda epey minik oluyorlar. İnşallah biraz büyürlerse bir şekilde adetlerini çoğaltmak isterim. Henüz hiç tadına bakamamış olsam bile beklentilerimin çok üstünde olacağına eminim.

aydemiraydın beğendi.
Eski 09-08-2019, 15:20   #232
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Neredeyse satılan tüm çeşitlerinden satın almış oldum. Bu bitki benim çok hoşuma gitti. Kocaman elma ağacı olup, 10-15 kg elma alamayacağımıza bu bitkiden bol bol çoğaltmak isterim doğrusu...

Fakat bu bitkiyi en basit nasıl çoğaltabiliriz onu düşünüyorum. İlk yıllarda epey minik oluyorlar. İnşallah biraz büyürlerse bir şekilde adetlerini çoğaltmak isterim. Henüz hiç tadına bakamamış olsam bile beklentilerimin çok üstünde olacağına eminim.
sıcağa dayanıklı çeşitlerden edinin. asidik toprağı seviyor kesinlikle ph çok önemli. sonbaharda çelikle çok kolay çoğaltabilirsiniz.

https://pfaf.org/user/Plant.aspx?Lat...icera+caerulea

AkisSoftware beğendi.
Eski 21-08-2019, 16:13   #233
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Sadece Marmara değil tüm bölgeler için yukarıdaki mesajda kalın şekilde yazdığım çeşitleri eşit bir şekilde dikerek yaklaşık 2 ay ürün alınabilir. Bundan sonrası satış stratejisine bağlı. Hatta maviyemiş ile entegre bir yapı da düşünülebilir. Bal yemişi hasadı sona ererken Star gibi erkenci bir çeşit ile başlayan ve Aurora gibi en geççi bir çeşit ile biten bir planlamayla 3-4 ay maviyemiş alınabilir ve toplamda 5+ ay ürün tedariği sağlanabilir.
Merhaba Sayın Esflora;
Erzurum'daki bahçemiz için (4b bölgesi oluyor sanırım) bu ağaçlardan düşünmekteyim. Evin doğu duvarı dibine bir sıra dikmeyi planlıyorum. Hangi çeşitlerden almam uygun olur acaba? Bir de şimdi alıp dikmek uygun olur mu ne dersiniz? Yoksa Kasım'ı mı bekleyeyim?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 19:05   #234
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Merhabalar,

Erzurum bu meyve için en ideal yerlerden ve bu nedenle tüm çeşitler uygun. Evin sadece doğu tarafı değil her yönüne dikim yapabilirsiniz. Sapanca'ya göre hasat tarihlerinizi yaklaşık 45 gün öteleyin. Tahminen Sinizcka sizde Haziran başı, Boreal Beauty ise Ağustos başı olgunlaşır. Siteden çeşit özelliklerini okuyarak kendiniz karar vermelisiniz. Kasım ayı Erzurum için geç olabilir. Bitkinin sizin soğuklara uyum sağlaması açısından bu aralar dikmek daha mantıklı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba Sayın Esflora;
Erzurum'daki bahçemiz için (4b bölgesi oluyor sanırım) bu ağaçlardan düşünmekteyim. Evin doğu duvarı dibine bir sıra dikmeyi planlıyorum. Hangi çeşitlerden almam uygun olur acaba? Bir de şimdi alıp dikmek uygun olur mu ne dersiniz? Yoksa Kasım'ı mı bekleyeyim?

acemi25 beğendi.
Eski 22-08-2019, 08:57   #235
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhabalar,

Erzurum bu meyve için en ideal yerlerden ve bu nedenle tüm çeşitler uygun. Evin sadece doğu tarafı değil her yönüne dikim yapabilirsiniz. Sapanca'ya göre hasat tarihlerinizi yaklaşık 45 gün öteleyin. Tahminen Sinizcka sizde Haziran başı, Boreal Beauty ise Ağustos başı olgunlaşır. Siteden çeşit özelliklerini okuyarak kendiniz karar vermelisiniz. Kasım ayı Erzurum için geç olabilir. Bitkinin sizin soğuklara uyum sağlaması açısından bu aralar dikmek daha mantıklı.
Merhaba;
O zaman daha geç olgunlaşan çeşidi almak daha mantıklı sanki çünkü burada kar örtüsü Mayıs sonu gibi anca kalkıyor. Sanki kar örtüsü kalkmadan çiçek açması biraz garip geldi. Etrafta tozlayacak sinek, böcek, arı olmayacak? Boreal Beauty bakayım, tozlayıcısı ile birlikte sanırım bakmam gerekecek. Hemen bakayım siteden ve karar verip bir an önce dikelim Umarım başarılı olabiliriz. Teşekkür ediyorum.

Eski 22-08-2019, 09:26   #236
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Tozlama sorunu olmaz. Yabani arılar da bu işi görüyor. Sonuçta Sibirya'da yetişiyor Rus çeşitleri. Belki olgunlaşmayı 60 gün öteleyip başlangıcı Haziran sonları gibi düşünmek gerek. Eğer uzun bir hasat dönemi düşünmüyorsanız, erken ve orta sezonlardan 3-4 çeşit veya orta ve geç sezon çeşitlerden 3-4 çeşit düşünmenizi öneririm.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;
O zaman daha geç olgunlaşan çeşidi almak daha mantıklı sanki çünkü burada kar örtüsü Mayıs sonu gibi anca kalkıyor. Sanki kar örtüsü kalkmadan çiçek açması biraz garip geldi. Etrafta tozlayacak sinek, böcek, arı olmayacak? Boreal Beauty bakayım, tozlayıcısı ile birlikte sanırım bakmam gerekecek. Hemen bakayım siteden ve karar verip bir an önce dikelim Umarım başarılı olabiliriz. Teşekkür ediyorum.

acemi25 beğendi.
Eski 22-08-2019, 09:46   #237
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Tozlama sorunu olmaz. Yabani arılar da bu işi görüyor. Sonuçta Sibirya'da yetişiyor Rus çeşitleri. Belki olgunlaşmayı 60 gün öteleyip başlangıcı Haziran sonları gibi düşünmek gerek. Eğer uzun bir hasat dönemi düşünmüyorsanız, erken ve orta sezonlardan 3-4 çeşit veya orta ve geç sezon çeşitlerden 3-4 çeşit düşünmenizi öneririm.
Teşekkür ederim bilgiler için, şimdi bakıyorum dediğiniz gibi çeşidi fazla tutacağım.

Eski 10-10-2019, 08:57   #238
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Merhaba;
Fidanları deneme amaçlı aldım, duvar dibi kuzey gölge cepheye dikmek nasıl etkiler acaba onu merak ediyorum. Yoksa güneş alan bir yere mi dikmek lazım?

Eski 11-10-2019, 12:04   #239
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Erzurum icin kuzey cephe uygun degil, biraz gunes goren bir yer olsun en azindan.

acemi25 beğendi.
Eski 11-10-2019, 14:24   #240
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Erzurum icin kuzey cephe uygun degil, biraz gunes goren bir yer olsun en azindan.
Tamam, teşekkür ederim güneş alan bir yer ayarlayayım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024