agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni129Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2016, 14:23   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Beyaz duta dahi ekşi karadut aşısını tutturmak çok zor oluyor. Siz tatlı veya ekşi karadutu tohumdan yetiştirip aşılamaya çalışın. Yabani dut var ise ona da aşı yapmaya çalışın. Bulabilirseniz hazır alın.

Teşekkür ederim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cumhur Tonba beğendi.
asduskun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 23:33   #212
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Yaklaşık bir aydır bahçeye pek gidemedim. Haziranın başında beyaz dut ağacına ekşi kara dut ve farklı bir kara dut aşısı yapmıştım. Dut aşısı biraz zor olduğunu öğrendiğimden 4 - 5 dalına ters t göz aşısı yaptım. 2 hafta sonra yaptığım kontrolde aşılardan sadece 1 tanesi tutmuş gibi duruyordu, 1 hafta sonra gittiğimde tutan aşıdaki gözün irileşmeye başladığını fakat böcek veya tırtıl benzeri bir canlı tarafından yarısına kadar yenildiğini gördüm. Tek tutan aşımında bu durumu oldukça üzdü tabi beni. Bugün bahçeye gittiğimde gördüğüm şeyi paylaşmak istiyorum.

Eklenen Resimler

defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 15:03   #213
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sitede bazı dut çeşitlerinin tanıtımı yapılmış. Himalaya dut pakistan dutu gibi uzun.

Seattle Garden & Fruit Adventures: Mulberry Varieties

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 20:30   #214
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Dut (Morus Sp.) geçen yaz yaptığım bu aşı çok iri dallandı. Dutta da acaba obur sürgün, meyve sürgünü farkı mı var? Dallar aşırı kalın ama üzerlerinde hiç meyve yoktu bu sene. Obur sürgün gözü kullandığım için olabilir mi bu durum?

defender77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 12:10   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Benim evin içinde büyüttüğüm bir dut ağacı var, bonzai değilde bodur bir şekilde içerde yaşamasını istiyorum fakat şimdiden dutları verdi, çok anormal görmüyorum sadece acaba dutları sonradan dökülür mü? Yaklaşık 1 metre boyu var 20-30 dut var üzerinde yaprak pek yok,

Eklenen Resimler

Düzenleyen remus2 : 22-01-2018 saat 18:40
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 13:43   #216
Ağaçsever

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
İyi Günler;
Dut aşısı manisa bölgesi için ne zaman yapılır .

smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2018, 17:36   #217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Bu da son hali =)

Eklenen Resimler

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2019, 19:06   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
Yardim ltfn

Arkadaşlar bahcemde 4 yasina gelmis 4 adt dut agacin var gelisimleri yavaş yapraklari küçük oluyor meyve vermiyor nedir sıkıntısı hayvan gubresi verdim ama ayni gelişim ve meyve yok

uursoydas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 13:46   #219
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uursoydas Mesajı Göster
Arkadaşlar bahcemde 4 yasina gelmis 4 adt dut agacin var gelisimleri yavaş yapraklari küçük oluyor meyve vermiyor nedir sıkıntısı hayvan gubresi verdim ama ayni gelişim ve meyve yok

dut ağacı çok arsızdır. büyük ihtimal toprak yapısı çok kötü. geçirimsiz tabaka ve molozlar olabilir.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2019, 00:30   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
toprak yapisi suyu verdikten sonra sertlesiyor alt tabakada kirec tasi denilen acik kahve tonunda toprak yapisi var dediğiniz gibi olabilir. Peki ne yapmam gerekir varmi fikriniz

uursoydas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2019, 19:39   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2017
Avustralya yediveren dutu bizim bildiğimiz dut ağaçları kadar büyür mü?
Bahçeye dikmeyi düşünüyorum çok büyürse döktüğü dutlar her yeri mahveder.
Bazı sitelerde bodurdur 2-3 metreden fazla büyümez yazıyor avustralya dutu için.

Mehmet89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2020, 14:41   #222
Ağaçsever

sahin's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Dut

Eklenen Resimler

sahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2021, 05:35   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2021
İyi günler,

Almanya'da yaşıyorum ve dut çeşitleri topluyorum. Özellikle iri meyveli ve iyi tadı olan çeşitleri severim.

Burada bazı ilginç çeşitler gördüm: Beyaz Parmak Dut ve
Avustralya Karadutu.

Başka çeşitler önerebilecek olan var mı?

Bu ve diğer dut çeşitlerini alıp Almanya'ya sevk ettirebileceğim bir yer var mı acaba?

Herhangi bir yardım için minnettarım.

Witan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2021, 13:48   #224
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Witan Mesajı Göster
İyi günler,

Almanya'da yaşıyorum ve dut çeşitleri topluyorum. Özellikle iri meyveli ve iyi tadı olan çeşitleri severim.

Burada bazı ilginç çeşitler gördüm: Beyaz Parmak Dut ve
Avustralya Karadutu.

Başka çeşitler önerebilecek olan var mı?

Bu ve diğer dut çeşitlerini alıp Almanya'ya sevk ettirebileceğim bir yer var mı acaba?

Herhangi bir yardım için minnettarım.
ilk önce fidanları dikeceğiniz yerin zone aralığını öğrenin. her fidan her zone da yaşamaz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2021, 01:50   #225
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
ilk önce fidanları dikeceğiniz yerin zone aralığını öğrenin. her fidan her zone da yaşamaz.
İpucu için teşekkürler, ama zaten sıcak bölgelerden bir sürü dut ağacım var. Çok büyük bir seram var. 8a / 8b iklim bölgesinde yaşıyorum ve çoğu dut dışarıda onunla iyi geçiniyor. Bazı çok eski dutlar (Morus Alba) da burada köyde yetişir.

Birisi bana Almanya'ya çeşitler gönderirse ya da nereden satın alabileceğimi söylerse çok minnettar olurum ve bunlar Almanya'ya gönderilir.

Eski 10-09-2021, 16:14   #226
Yeni Üye

Artık burada kimsenin cevap vermemesi çok yazık. Forum muhtemelen aktif değil.

Çeşit önerileri almaktan veya çeşit değiştirmek isteyenlerden de memnunum.

Eski 10-09-2021, 21:56   #227
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sn. Witan;

Ben de meyve veriminin uzun olması, hemen hepsinin aynı anda olgunlaşmaması tadlarını beğenmem nedeni ile farklı çeşitleri bahçemde çoğaltmaya çalışıyorum.
Ancak herhangibir standart bulunmamakta.
Beyaz dut farklı yerlerde farklı dutlar olabilmekte. Kurutulmak için olan Eğin dutuna halen ulaşamadım.
Arkadaşımın bahçesinin yanındaki apartmandan gelen büyük dut ağacının meyveleri bol ve uzun süre olmasına rağmen yolun karşısındaki diğer beyaz dut ondan önce olmakta çok çabuk bitmekte.
Siyah tatlı dut tespit edebildiğim birkaç çeşit bulunmakta. Arkadaşımın bahçesinde geçen yıl aşıladığım siyah tatlı dut ve beyaz duttan birer tanesi tuttu. Bir tanesi bu yıl meyve verdi. Siyah dut. Diğerini beğendiğim beyaz dut olmasını arzu ediyorum ancak yaprak yapısına göre siyah tatlı dut gibi görünüyor.
Aşılı siyah ve beyaz diye aldığım dutların her ikisi de morumsu çekirdekten yetişme dut çıktı. Kendim burada bulunan morumsu iri duttan istediğim halde halen aşı tutturamadım. Tabi anaç da gerekli. Çok tatlı bir dut oluyor.
Tatlı siyah diye bilinen çok tatlı değil. Tam olgunlaştığı zaman yenebilecek kıvamda oluyor.
En sevilen ve aranılan ekşi karadut aşılamak çok büyük sorun. En güzel yetiştirme şekli ekşi karadutun dalında havai köklendirme ile köklenmesi. Onun da diğer dutlara göre çok zor büyüme sorunu var. Bir defa büyüdükten sonra da çok uzun ömürlü oluyor.
Bizim burada bulunan ekşi karadutun tam olgunlaşmadan koparmak çok zor. Elleri ve toplayanın üzerini boyuyor. Gidermenin çaresi de kendi yapraklarını ezerek elleri ovalamak. En fazla şifalı olan ve ağız yaralarına (aft) iyi gelen dut.

Şah dut fidanları ile birlikte almış olduğum ekşi karadut toprağın güzel bir yerine dikmem, bol su vermem nedeni ile çok iyi gelişti. Ayrıca bizim dutlardan bana göre çok az da olsa farklılık var. Daha tatlı ve olgunlaşması durumunda kolay kopuyor.

Aynı yerden morumsu bir dut da aldım. Bu yıl bir miktar dut yedim. Önce beyaz gibi
daha sonra morumsu oluyor. Ancak bizdeki morumsu duttan sanki farklı. Bu yıl çok güzel sürgün verdi. Önümüzdeki yıl daha verimli olur. Mukayese etmem kolaylaşır.
Şah dut siyah ve beyaz olarak almış olduğum dut fidanları iklimimizin soğuk olması nedeni ile baloncuklu naylon ile sarmama rağmen tam olarak büyüyemeden donmaktalar. Donmayan alt kısımlarından yeniden sürgün vermekteler. Tatlarını ben çok beğendim. Bizim dutlardan daha farklılar.
Yediveren veya Avusturya karadutu sanırım aynı şey. O da bizim iklimimizde yaşaması ve ürün vermesi biraz zor. Tabi benim rakım 1300 metre civarı olunca. Baloncuklu naylon ile sarıp yaşatıyorum. Ancak çok fazla bir ürün alamıyorum.

Bunların dışında da çeşitli yörelerimizde dutlar bulunmakta. Malatya dutu veya Samsun el boyamayan dutu diye satılanlar bulunmakta.

Gelelim Almanya'ya gönderme konusuna. Şu anda öyle kolay kolay bir yerden bir yere çok fazla bir şey gönderilemiyor. Tohumlar bile zor. Almanya'dan getirtmek istediğim çiçek soğanlarını bile az bir şey toprak var diye getirmediler.

Fidan boyu ve toprak nedeni ile göndermek büyük problem. Belki ithalat, ihracat yapan kişiler belirli kriterlere uyarak gönderebilir. Dutu aşı ile tutturmak kolay olsa aşı ile çoğaltmanızı öneririm. Ancak burada bile kesildiği zaman çıkan sütümsü madde nedeni ile zor tutmakta. Özellikle ekşi karadut aşı ile çoğaltmak güç. Tutunca da zor büyümekte. Şu ana kadar almış olduğum ekşi karadut fidanlarından sadece biri iyi büyümekte. Diğerleri çok az büyümekteler.

Eski 11-09-2021, 13:20   #228
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
İpucu için teşekkürler, ama zaten sıcak bölgelerden bir sürü dut ağacım var. Çok büyük bir seram var. 8a / 8b iklim bölgesinde yaşıyorum ve çoğu dut dışarıda onunla iyi geçiniyor. Bazı çok eski dutlar (Morus Alba) da burada köyde yetişir.

Birisi bana Almanya'ya çeşitler gönderirse ya da nereden satın alabileceğimi söylerse çok minnettar olurum ve bunlar Almanya'ya gönderilir.
Almanya'da yaşayan tanıdıklardan biri, İstanbul'da beni ziyaret ettiğinde balkonumda çoğalttığım frenk üzümlerini merak etmişti. Ben de hediye ettim.

Karayoluyla fidanı götürdü. Herhangi bir sıkıntı yaşamadı. Tek olumsuzluk, Almancı frenklerin, benimkilerin üç katı büyüyüp, beş katı meyve vererek imrenmeme neden olmasıydı.

Küçük fidan temin ederseniz, karayoluyla kendinizin veya tanıdık birinin götürmesi mümkün olabilir.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2021, 16:52   #229
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Sn. Witan;

Ben de meyve veriminin uzun olması, hemen hepsinin aynı anda olgunlaşmaması tadlarını beğenmem nedeni ile farklı çeşitleri bahçemde çoğaltmaya çalışıyorum.
Beyaz dut farklı yerlerde farklı dutlar olabilmekte. Kurutulmak için olan Eğin dutuna halen ulaşamadım.
Arkadaşımın bahçesinin yanındaki apartmandan gelen büyük dut ağacının meyveleri bol ve uzun süre olmasına rağmen yolun karşısındaki diğer beyaz dut ondan önce olmakta çok çabuk bitmekte.
Siyah tatlı dut tespit edebildiğim birkaç çeşit bulunmakta. Arkadaşımın bahçesinde geçen yıl aşıladığım siyah tatlı dut ve beyaz duttan birer tanesi tuttu. Bir tanesi bu yıl meyve verdi. Siyah dut. Diğerini beğendiğim beyaz dut olmasını arzu ediyorum ancak yaprak yapısına göre siyah tatlı dut gibi görünüyor.
Aşılı siyah ve beyaz diye aldığım dutların her ikisi de morumsu çekirdekten yetişme dut çıktı. Kendim burada bulunan morumsu iri duttan istediğim halde halen aşı tutturamadım. Tabi anaç da gerekli. Çok tatlı bir dut oluyor.
Tatlı siyah diye bilinen çok tatlı değil. Tam olgunlaştığı zaman yenebilecek kıvamda oluyor.
En sevilen ve aranılan ekşi karadut aşılamak çok büyük sorun. En güzel yetiştirme şekli ekşi karadutun dalında havai köklendirme ile köklenmesi. Onun da diğer dutlara göre çok zor büyüme sorunu var. Bir defa büyüdükten sonra da çok uzun ömürlü oluyor.
Bizim burada bulunan ekşi karadutun tam olgunlaşmadan koparmak çok zor. Elleri ve toplayanın üzerini boyuyor. Gidermenin çaresi de kendi yapraklarını ezerek elleri ovalamak. En fazla şifalı olan ve ağız yaralarına (aft) iyi gelen dut.

Şah dut fidanları ile birlikte almış olduğum ekşi karadut toprağın güzel bir yerine dikmem, bol su vermem nedeni ile çok iyi gelişti. Ayrıca bizim dutlardan bana göre çok az da olsa farklılık var. Daha tatlı ve olgunlaşması durumunda kolay kopuyor.

Aynı yerden morumsu bir dut da aldım. Bu yıl bir miktar dut yedim. Önce beyaz gibi
daha sonra morumsu oluyor. Ancak bizdeki morumsu duttan sanki farklı. Bu yıl çok güzel sürgün verdi. Önümüzdeki yıl daha verimli olur. Mukayese etmem kolaylaşır.
Şah dut siyah ve beyaz olarak almış olduğum dut fidanları iklimimizin soğuk olması nedeni ile baloncuklu naylon ile sarmama rağmen tam olarak büyüyemeden donmaktalar. Donmayan alt kısımlarından yeniden sürgün vermekteler. Tatlarını ben çok beğendim. Bizim dutlardan daha farklılar.
Yediveren veya Avusturya karadutu sanırım aynı şey. O da bizim iklimimizde yaşaması ve ürün vermesi biraz zor. Tabi benim rakım 1300 metre civarı olunca. Baloncuklu naylon ile sarıp yaşatıyorum. Ancak çok fazla bir ürün alamıyorum.

Bunların dışında da çeşitli yörelerimizde dutlar bulunmakta. Malatya dutu veya Samsun el boyamayan dutu diye satılanlar bulunmakta.

Gelelim Almanya'ya gönderme konusuna. Şu anda öyle kolay kolay bir yerden bir yere çok fazla bir şey gönderilemiyor. Tohumlar bile zor. Almanya'dan getirtmek istediğim çiçek soğanlarını bile az bir şey toprak var diye getirmediler.

Fidan boyu ve toprak nedeni ile göndermek büyük problem. Belki ithalat, ihracat yapan kişiler belirli kriterlere uyarak gönderebilir. Dutu aşı ile tutturmak kolay olsa aşı ile çoğaltmanızı öneririm. Ancak burada bile kesildiği zaman çıkan sütümsü madde nedeni ile zor tutmakta. Özellikle ekşi karadut aşı ile çoğaltmak güç. Tutunca da zor büyümekte. Şu ana kadar almış olduğum ekşi karadut fidanlarından sadece biri iyi büyümekte. Diğerleri çok az büyümekteler.
Sn. Witan sanırım translate yardımıyla bizimle iletişim kurmakta. Öyle bile olsa internette bu denli detaylı bilgiyi/deneyimi sizden başka birinden alabilir miydi bilemiyorum Sn. Muda .

Sn. Witan, aşılamaya eliniz yatkınsa buralardan merak ettiğiniz türlerin çelikleri(scion) ptt kargo ile tarafınıza ulaştırılabilir bir ihtimal. O şekilde şansınızı deneyebilirsiniz.

Muda beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2021, 02:23   #230
Yeni Üye

Alıntı:
Sn. Witan sanırım translate yardımıyla bizimle iletişim kurmakta. Öyle bile olsa internette bu denli detaylı bilgiyi/deneyimi sizden başka birinden alabilir miydi bilemiyorum Sn. Muda .
Evet maalesef Türkçe bilmediğim için tercüman kullanıyorum. Umarım şimdiye kadar beni iyi anlamışsınızdır.

Cevaplar için teşekkürler. Çok faydalı bilgiler vardı. Sn. Muda, dut hakkında çok şey biliyorsun.

Ama şunu söylemeliyim ki ben de dut hakkında çok şey okudum ve çok çeşidim var.

Örneğin, sahibim:

Galicja
Shelly
Black Prince
Agate
Carman
Gerardi Dwarf
Miss Kim
Wild Morus Nigra
Mulle
Mathildes Traum
Wellington
Illinois Everbearing
Collier
Gelso Bianco
Gelso Nero
Gelso Rosso
Gelso Sangue e Latte
Wild Morus kagayamae
Pakistan Red
Pakistan Weiß
Guoxian No.1
Seedless Big Ten
Osmanthus Honey
Large White Pearl
White Jade King
Portugal (Austurkey)
Taiwan Long
Shandong
Bulgarian 'Mesten'
Shangri La
Schwarze aus Möttingen

Çeşitleri topluyorum ve her zaman yeni bitkiler arıyorum.

Alıntı:
Evet, dutlar aynı renkte olsalar da çok farklı olabilirler. Burada yaşlı ağaçlarımız var ve çoğu zaman rengi aynı olsa da tadı çok farklı.

Alıntı:
Ekşi karadutun biliyorum ve biraz da var. Buna Latince Morus Nigra denir.
Yazdıklarınız çok akıllıca.

Ellerini fotoğraftaki gibi renklendiriyor:

Alıntı:

Bunu duymak çok üzücü. Corona nedeniyle mümkün olmayan Tayland'dan dut ithal etmeye çalıştım.

Ama aynı zamanda Çin'den dut sipariş ettim ve ağaçları Almanya'ya getirdim.

Evet, "Morus Nigra"nın aşılanması çok zordur. Çoğu başarısız oluyor. Neyse ki, zaten ağacın sahibiyim.

Daha iyi çeşitler aşılayabileceğim tohumlardan birkaç dut ektim.

Alıntı:
Sn. Witan, aşılamaya eliniz yatkınsa buralardan merak ettiğiniz türlerin çelikleri(scion) ptt kargo ile tarafınıza ulaştırılabilir bir ihtimal. O şekilde şansınızı deneyebilirsiniz.
Tohum dutlarım artık 3 yaşında ve aşıya hazır olduğunu düşünüyorum.

Ben sadece çok iri meyveleri ve iyi verimi olan iyi dutlar arıyorum. Biri bana iyi çeşitler önerebilirse, onları almaktan mutlu olurum.

Muda beğendi.
Eski 12-09-2021, 09:21   #231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın Witan, ekşi karadut boyası değil ne yazikki elinize bulaşan dut suyu. Bizim buranın ekşi karadutunu koparırken bile elleriniz kıpkırmızı olur (çok koyu kırmızı) .

Meraklı olduğunuz için yazdım bunu, tüm dutlar güzel meyvedir ama gerçek ekşi karadut lezzetinde başka bir dut, hatta herhangi bir meyve olabileceğini düşünemiyorum, o zirvedir onu mutlaka edinmelisiniz.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2021, 14:29   #232
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın Witan, ekşi karadut boyası değil ne yazikki elinize bulaşan dut suyu. Bizim buranın ekşi karadutunu koparırken bile elleriniz kıpkırmızı olur (çok koyu kırmızı) .

Meraklı olduğunuz için yazdım bunu, tüm dutlar güzel meyvedir ama gerçek ekşi karadut lezzetinde başka bir dut, hatta herhangi bir meyve olabileceğini düşünemiyorum, o zirvedir onu mutlaka edinmelisiniz.
Evet, Almanya'da ekşi karadut'u biliyoruz. Burada Almanya'da çok sık olmaz, ancak birkaç yabani ağaç var. Videoda bir Alman bir ağacı gösteriyor. Kan kırmızısı eller için meyveyi koparmak yeterlidir.

Burada da en lezzetli dutun olduğu söylenir.

Muda beğendi.
Eski 12-09-2021, 17:54   #233
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Haklısınız ağaç ekşi karadut. Ağacın yapısı ile yaprakların üstten görünümü bizim buranın ekşi kara dutuna benzemese de meyveler ve dala yapışık olmaları birebir aynı.
Forumda ekşi karadut diye sahife var, onu bulursanız geniş bilgi var orada.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2021, 23:13   #234
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

200 dut çeşidinden bahsediyorlar yanlış anlamadı isem. Ancak dutlar çok küçük geldi benim gözüme. Videodaki ekşi karadutun son zamanları sanırım. Muhtemel çekirdekten yetişme olduğu için küçük görünüyorlar. Bugün ben de biraz ekşi karadut topladım. Ancak az sayıdalar. Diğer dutların hiçbirinde dut kalmadı. Ekşi karadut en uzun dut verimine sahip.

Eski 14-09-2021, 03:28   #235
Yeni Üye

Alıntı:
Haklısınız ağaç ekşi karadut. Ağacın yapısı ile yaprakların üstten görünümü bizim buranın ekşi kara dutuna benzemese de meyveler ve dala yapışık olmaları birebir aynı.
Doğrulama için teşekkürler.

Alıntı:
Forumda ekşi karadut diye sahife var, onu bulursanız geniş bilgi var orada.
İpucu için teşekkürler, ancak bu dut (Morus Nigra) hakkında bazı iyi Almanca sayfalar da var.

Benim için daha önemli olan, yeni çeşitler satın almak veya takas etmek.

Alıntı:
200 dut çeşidinden bahsediyorlar yanlış anlamadı isem. Ancak dutlar çok küçük geldi benim gözüme.
Evet bu videoyu biliyorum ve videoda gösterilen satıcıdan çeşitlerini de alıyorum. Pek çok iyi çeşidi var, şimdi bazıları da meyvelerin boyu 5 cm'den fazla.

Alıntı:
Ancak dutlar çok küçük geldi benim gözüme.
Ne yazık ki, burada Almanya'daki meyve çeşitlerinin çoğu gerçekten çok küçük, bu yüzden yurtdışında daha iyi çeşitler arıyorum. Ancak bu arada, Alman satıcılardan temin edilebilecek çok iyi çeşitler de var.

Bu yüzden ekşi karadut (zaten sahibim) dışında başka çeşitler önerebilecek var mı diye sormak istedim. Özellikle büyük meyveler ve iyi tat ile?

Muda beğendi.
Eski 21-03-2022, 12:40   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Arkadaşlar merhaba. Dut geçen yılın sürgününde mi meyve yapıyor. Aklıma gelmedi bir türlü. Yani derin budama yaparsak çıkan yeni dallarda meyve yapıyor mu

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2022, 09:45   #237
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Dut geçen yılın sürgününde mi meyve yapıyor. Aklıma gelmedi bir türlü. Yani derin budama yaparsak çıkan yeni dallarda meyve yapıyor mu
Budanmış dutun görünümü kütükler şeklinde oluyor. Genç dutlar da sadece gövde kalıyor. Birkaç ay içinde hem dallar oluşuyor hemde meyveler.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2022, 13:34   #238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Doğrulama için teşekkürler.

İpucu için teşekkürler, ancak bu dut (Morus Nigra) hakkında bazı iyi Almanca sayfalar da var.

Benim için daha önemli olan, yeni çeşitler satın almak veya takas etmek.

Evet bu videoyu biliyorum ve videoda gösterilen satıcıdan çeşitlerini de alıyorum. Pek çok iyi çeşidi var, şimdi bazıları da meyvelerin boyu 5 cm'den fazla.

Ne yazık ki, burada Almanya'daki meyve çeşitlerinin çoğu gerçekten çok küçük, bu yüzden yurtdışında daha iyi çeşitler arıyorum. Ancak bu arada, Alman satıcılardan temin edilebilecek çok iyi çeşitler de var.

Bu yüzden ekşi karadut (zaten sahibim) dışında başka çeşitler önerebilecek var mı diye sormak istedim. Özellikle büyük meyveler ve iyi tat ile?
Merhaba sevgili Witan. Evet aslında bizim ülkemiz dut için çok elverişlidir. Ama buradaki talihsizlik şudur. Dut günlük toplanıp yenebilir bir meyve olduğu için. Yola dayanmadığı ve raf ömrü olmadığı için ticari olarak yetiştirilmez. Çok güzel dut çeşitleri vardır ama bunlar kişisel bahçelerde evlerin az miktardaki ihtiyaçlarını karşılamak için yetiştirilir. Bir de bunun haricinde bazı çeşitler vardır bilinir ve aranır ve özellikle kurutmak için tercih edilir. Bazısı da pekmez yapımı için tercih edilir. Çünkü her duttan kurutma yapılmaz. Kurutma yapılacak dut öncelikle yüksek şeker barındırmalıdır. Ve ardından küçük çekirdekleri olmalıdır. Hatta çekirdekleri hiç olmayan çeşitler de vardır bizim burada. Onlar çok değerlidir ve onların kurusu adıyla beraber satılır mesela çekirdeksiz Erzincan dutu bunlara bir örnektir. Bunun gibi çok sayıda örnek mevcuttur. Merak ettiklerini çekinmeden sorabilirsin. İyi günler dilerim..

Muda beğendi.
Eski 16-06-2022, 13:41   #239
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. Witan;

Merhaba sevgili Muda. ben eğin dutunu küçük bir fidan olarak buldum. Eğer büyütebilirsem size aşı kalemleri gönderirim.

Muda beğendi.
Eski 07-08-2022, 16:31   #240
Yeni Üye

@junior

Cevabınız için çok teşekkürler.

Ama aşılamada kullanabileceğim dut çeşitlerinin dallarını arıyorum. Uzun zamandır bana Almanya'ya taze dallar veya köklü dallar gönderecek birini arıyordum. Bunun gibi çok büyük ve lezzetli meyveleri olan çeşitler arıyorum:

Zaten büyük siyah meyveli birkaç dut çeşidim var, sadece büyük mor ve beyaz meyveler arıyorum.

Biri benimle şube takas etmek veya bana şube göndermek isterse gerçekten minnettar olurum, tabii ki ben de iyi öderim!

Muda beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024