agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni2180Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2007, 20:40   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar elinde bu böğürtlenden olan var mı?

http://www.dobies.co.uk/pd_478449_Bl...ack_Butte.htm#

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 17:08   #302
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Dün akşam son bir umut, fallgold bulabilmiyim diye Bauhausa gittim. Bir tane kalmıştı, o da perişan ve dipten kurumaya başlamış bir halde idi. Gerçi diğer fidanların da durumu hiç iyi değildi. Uzun zaman aradıktan sonra biraz iyi durumda bulduğum, Tayberry ve Loganberry aldım. Fiyatları 4.90 a kadar düşürmüşler. Zaten yakında çöpe atmak durumunda kalacaklar herhalde. Almayı düşünenler hiç zaman kaybetmesinler bence.

Loganberry'nin ahududu ve böğürtlen melezi olduğunu okudum, ama Tayberry'nin ne olduğunu çok anlayamadım, böğürtlen mi, ahududu mu?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 17:23   #303
Ağaç Dostu

herbaryum's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2006
Galeri: 49
Loganberry'nin ahududu ve böğürtlen melezi olduğunu okudum, ama Tayberry'nin ne olduğunu çok anlayamadım, böğürtlen mi, ahududu mu?

Her ikisi de ahududu böğürtlen melezi, melezlenen türler farklı sanırım.

herbaryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 19:38   #304
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Tayberry'nin ne olduğunu çok anlayamadım, böğürtlen mi, ahududu mu?
Tayberry İskoç ahududusu ile yabani böğürtlen hibritidir.

Eski 28-10-2007, 11:33   #305
Ağaç Dostu

Aldığınız tayberry ve loganberryi küllemeye karşı ilaçlayın derim...

Bauhausdakilerin görüntüsü bana göre külleme hastalığından kaynaklanıyor...fidan yaprakları birden dipten başlayarak sararıyor sonuçda bitkiyi öldürüyor, bilmeyenler bu durumu normal sonbahar sarılığı zannedip bir önlem almıyor

Eski 28-10-2007, 12:02   #306
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

İyi ki söylediniz. Doğrusu ben de o sararmaları, sonbahar yaprak dökülmesi diye düşünmüştüm.

Çok teşekkür ederim.

Malum evde kükürt var, hemen şimdi ilk önlem olarak kükürtlü ilaç yapayım. Duruma göre tatil sonrası ilaca bakarım.

Eski 28-10-2007, 12:38   #307
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sanırım Tayberry umutsuz durumda. Yapraklarından hiç sağlam yoktu, temizleyeyim derken zamansız bir budama oldu. Şu anda üzerinde hiç yaprak kalmadı. Başka fidanlardaki deneyimlerimden biliyorum ki, yapraksız kalınca gövde de kuruyor. Bekleyeceğim bakalım.

Loganberry biraz daha iyi durumda. Hasta yaprakları temizledim. Üsttekilere bulaşmadıysa kurtulabilir sanırım.

Nasıl fark etmemişim, evergreende de başlamış meğer külleme. O hasta yaprakları da temizledim.

Sonuçta ne varsa bizimkilerde var olacak galiba.

Eski 28-10-2007, 20:47   #308
Ağaç Dostu

Ben de bugün Bauhause gittim, frenk üzümü (rovada) alacaktım, ama hepsi satılmış ,diğer kırmızı frenk üzümü johnker van tets den bol miktarda vardı...oysa rovadanın meyveleri çok daha iriydi...

Bilenler alıyor...bahara kazık fiyattan alacağız artık

Ben de, yaprakları sarımsak kokulu olup yenen, mor çiçekli bazı yerlerde peynire karıştırılan, sarımsak otundan aldım...Ankara kışına dayanıklıymış bakalım doğru çıkacak mı?

Ve de uzun zamandır aradığım doğal biofarm gübresi gelmiş ...çuval boyutu ve küçük boyutu vardı, küçük boyutundan aldım...

Orkideler ve bonsailer 10 YTL ye düşmüş...

Ve inanılmaz bir olay ... Ankara'ya gelmez denilen mavi yemiş gelmiş, haberimiz olmamış... son blueberryi ben aldım, bir goldtraube 71 (bilkent praktiker)

Saksıda deneyeceğim bakalım ne olacak?

Eski 28-10-2007, 20:50   #309
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sanırım Tayberry umutsuz durumda. Yapraklarından hiç sağlam yoktu, temizleyeyim derken zamansız bir budama oldu. Şu anda üzerinde hiç yaprak kalmadı. Başka fidanlardaki deneyimlerimden biliyorum ki, yapraksız kalınca gövde de kuruyor. Bekleyeceğim bakalım.

Loganberry biraz daha iyi durumda. Hasta yaprakları temizledim. Üsttekilere bulaşmadıysa kurtulabilir sanırım.

Nasıl fark etmemişim, evergreende de başlamış meğer külleme. O hasta yaprakları da temizledim.

Sonuçta ne varsa bizimkilerde var olacak galiba.
Yapraklar dökülse bile ilaçlayın ve bekleyin son durum baharda belli olur.

Eski 30-10-2007, 12:27   #310
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 11
Japon Böğürtleni

Sanırım bu yıl bu kadar.

n_turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 12:32   #311
Ağaç Dostu

Dipten kesilmiş halini görmüştük, oldukça boylanmış...

Japon böğürtleni ile ilgili olarak tadının ve aromasının muhteşem olduğu linklerde belirtiliyor...sanırım seneye tadına baktıktan sonra, bahçenin hertarafını japonla sardıracaksınız

Eski 30-10-2007, 15:04   #312
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Tadı konusunda hiçbir fikrim yok, ancak "farklı" olduğunu düşünüyorum. "Anadolu kaplanları" (dikenliler) ile lezzet bakımından boy ölçüşebilecek çeşit tanımıyorum.

Eski 30-10-2007, 15:43   #313
Ağaç Dostu

Japon sumocularla, Anadolu kaplanları arasındaki savaşı kim kazanacak ?

Gelecek yaz şahit olacağız...

Tabi cesur yürek, İskoç tayberry de bu savaştan galip çıkabilir

Eski 31-10-2007, 08:28   #314
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Likapa başlığındaki; kış soğuğuna bırakılmayan fidanın meyve tutup tutmayacağı yazışmaları, benim biraz kafamın karışmasına neden oldu.

Bu görüş, yeni alıp diktiğim ve saksıda yetiştirmek istediğim rubuslar için de geçerli mi?

Bauhausdaki görevli; bu fidanların gövdelerinin çok ince olduğunu, soğuklara dayanabilmesi için bu kışı içerde geçirmesinin daha iyi olacağını söylemişti. Gerçekten gövde ve dalları öyle ince ve narin ki, dallara dokunduğunuzda bile kırılıveriyorlar.

15 günlük hava tahminine baktığımda, şurada bir kaç gün sonra Ankara'da gece ısısının
(-)lere düşeceği görülüyor. Ne yapacağıma karar veremiyorum. İçeri alayım mı, dışarda mı bırakayım.

Bu arada sumolar, anadolu kaplanları, cesur yürekler pek yakışmış bizim yakışıklılara

Eski 31-10-2007, 09:19   #315
Ağaç Dostu

Dormansi isteyen bitkilerin dormansiye alınmamaları o bitkinin gelecek yıldaki durumunu yakından etkiler...hem gelişmesi hem meyve vermesi ve de hastalıklara dayanıklı olması bakımından yakından ilgili bir olay...

En iyisi camla kapalı bir balkon veya ısıtılmayan bir oda...Bu yerlerin mantar tehlikesine karşı aydınlık ve havadar olmaları da şart.

Ben yeni aldığım likapayı geniş saksıya diktikten sonra bu sene kış uykusuna yatırmayacağım , sağlıklı kalırsa seneye...

Eski 31-10-2007, 09:38   #316
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Isıtılmayan oda iyi fikir. Arada bir havalandırıp, orada bırakabilirim.

Bir önemli sorum da: sulamayı ne zaman keseceğiz? Ya da kesmeyecek miyiz?

Eski 31-10-2007, 11:02   #317
Ağaç Dostu

Kışın sulama da çok önemli,
Susuzluktan ölmeyecek soğuktan donmayacak kadar sulanması gerekir ...bitkiye acıyıp hava da güneşli diye suyu biraz fazla dökerseniz o akşam bitki donar...

Ben bu nedenle 15 günde bazen 25 günde su verdiğim zamanları hatırlıyorum güneşin ve bitkinizin durumuna göre...sulamayı güneşli günlerde ve sabahları yapın ki gece ayazına kadar bir süre geçsin...

Bu arada bitkiyi dondurmayacağım diye susuzluktan öldürenler de var...

Kısaca her saksıya ayrı bir itina ve iyi gözlem sonucu su vermek gerek.

Isıtılmayan odadakileri de güneşli havalarda dışarı çıkarmak iyi sonuç verecektir.

Eski 31-10-2007, 11:51   #318
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Teşekkür ederim denizakvaryumu, beni çok rahatlattınız.

Bitkileri arada havalandırmanın önemini şimdi daha iyi anlıyorum. Baharda almış olduğum bir limon ağacının, neden bu yıl çiçek ve dolayısıyla meyve vermediğinin yanıtı şimdi çıktı ortaya. Çünkü zavallı, geçen kışı karanlık bir depoda geçirmiş.

Eski 31-10-2007, 13:43   #319
Ağaç Dostu

2008 kışı ve yazı önemli olacak...Başta ahududular ve böğrtlenler açısından bir çok fidanı hem saksıda hem bahçe ortamında test edeceğiz...

Örneğin siz tayberry i saksıda ısıtılmayan odada test ederken ben aynı fidanı saksıda balkonda test edeceğim...Yine n_turanın bahçe denemeleri de bir çok bakımından önemli özellikle likapalar açısından...

Eski 31-10-2007, 16:37   #320
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Arkadaşlar elinde bu böğürtlenden olan var mı?

http://www.dobies.co.uk/pd_478449_Bl...ack_Butte.htm#

Blackmoor £12.95 + nakliye ücreti ile gönderiyor.

http://www.blackmoor.co.uk/index.php?cPath=158_418

Eski 01-11-2007, 11:58   #321
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n_turan Mesajı Göster
Blackmoor £12.95 + nakliye ücreti ile gönderiyor.

http://www.blackmoor.co.uk/index.php?cPath=158_418
Nasıl getirtebiliriz, daha önce alan var mı? Türkiye (Ege Bölgesi) koşullarına uygunmu?

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2007, 13:32   #322
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Türkiye'deki bir alışveriş sitesinden nasıl mal alıyorsanız burada da aynı yöntem geçerli. Önce siteye kaydınızı yaptırıyorsunuz.
Adres vb bilgileri girdikten sonra istediğiniz bitkilei ve adetlerini giriyorsunuz.
Size nakliye ücretiyle birlikte maliyeti çıkarıyor. Bundan sonrası kredi kartıyla işlem demek.

Söz konusu site İngiltere'deki bir satıcıya ait. Yani nakliye ücreti biraz tuzlu. Malın kendisinden fazla olabilir. Bu yüzden tek bir kalem yerine fazla ağırlık yapmayacak birden fazla bitkiyi aynı anda istemek nakliyeyi makul orana getirebilir. Yine de pahalı gelebilir.

En iyisi giden birinin bavuluna atıp getirmesi.

Eski 01-11-2007, 13:36   #323
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Blackmoor'un açıklamasına göre kışa dayanıklı bir çeşit. Ben henüz Türkiye'de rastlamadım. Zaten yeni geliştirilmiş bir çeşit olduğunu söylüyor. Ege bölgesinde olmaması için neden göremiyorum.
Sanıyorum Ankara'da olduğundan çok daha iyi gelişir.

Ödemiş menşeli olduğunu söyledikleri dikensizler Ege'nin bol su ve güneşinde 2cm dal kalınlığına ulaşıyorlar.
Ankara'da ise 1cm'ye şükrediyoruz.

Eski 01-11-2007, 15:03   #324
Ağaç Dostu

Bu aralar forumda başarabilirsek yani sn.hoyadag öncülük ederse

http://images.google.com.tr/images?h...erde+Ara&gbv=2
çilekli ıspanak

ve Schisandra chinensis

http://images.google.com.tr/images?g...Resimlerde+Ara

getirme çalışmalarımız olacak...Bu çalışmaya yukardaki siteden black butte yi de ekleyebiliriz.Dünyanın en büyük ve en sulu böğürtlenini kim istemez?

11.7 gram ve 5 cm büyüklük ...Muhteşem.

Eski 01-11-2007, 16:50   #325
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Hayırdır Denizakvaryumu, 5 balkonlu eve falan mı taşındınız?

Yine aklımıza birşeyler sokup duruyorsunuz bizim de?

Eski 01-11-2007, 19:45   #326
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hayırdır Denizakvaryumu, 5 balkonlu eve falan mı taşındınız?

Yine aklımıza birşeyler sokup duruyorsunuz bizim de?

Saksıların arkasına bir sıra daha saksı dizmeye başladım... yine alttaki komşunun şikayetlerine rağmen pencere önüne kaçak ve seyyar saksılar konmaya başlandı...

Bu işin gerçekten genetik ve bir hastalık olduğuna iyice inandım tedavisi olup olmadığını bilmiyorum ama beni günlük streslerden arındırdığı bir gerçek

Eski 01-11-2007, 19:55   #327
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Size canı gönülden katılıyorum.******* genetik.Sanırım tedavisi yok.Olmasın zaten.Keşke her hastalık böyle güzel olsa..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2007, 20:08   #328
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Size canı gönülden katılıyorum.******* genetik.Sanırım tedavisi yok.Olmasın zaten.Keşke her hastalık böyle güzel olsa..
Sorun şurda; evde yer kalmayınca ne olacağı ? almayı istediğim bir çok bitkiyi şu anda yer yokluğundan alamıyorum... sırf bu nedenle arsa aramaya başladım, Gölbaşı civarında 300-500 m2 civarında arsa şimdilik işimi görecek

Eski 02-11-2007, 16:24   #329
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Ahududu aşkına!

Neden yediveren bir ahududu çeşidi seçmeli?

Türkiye’de yalnızca Bauhause, Praktiker gibi yerlerden aldığımızda ancak görebildiğimiz etiketli bir olduğu için zor olsa da, Heritage, Autumn Bliss gibi kırmızı çeşitler, Fall Gold gibi sarı çeşitler yediveren çeşitler.

Benim izleyebildiğim kadar Heritage çeşidi kızaran bir gövdeye sahip. Daha önce Ankara’da Bentderesi’nden rastgele almış olduğum kırmızı çeşitlerin içinden 3-4 kök böyle çıktı.

Yurtdışından aldığım Heritage kökleri henüz çok küçükler ama gövdeleri aynen bendeki kırmızı gövdeli ahududu çalılarına benziyor. Çeşit seçerken en önemli özellik hastalık taşımadığından emin olmak. Daha önce Ankara için böyle bir şansımız yoktu, ancak artık Bauhause var.

Peki neden bir yediveren çeşit seçmeliyiz?

Ailecek ahududu meyvesini dalından koparıp yemeye bayılıyoruz. Kış gelinceye, donlar başlayıncaya kadar toplamak istiyoruz. Biraz da komşulara verebilmek istiyoruz. Kalanını da dondurup kışa saklamak, gerisini de kuşlara bırakmak ne iyi olur.

Yazın meyve veren ahududu çeşitleri yaklaşık bir ay süresince (Ankara’da genellikle haziran ortasından temmuz ortasına kadar) meyve veriyorlar ve sonra her şey bitiyor: Hem meyvesi hem de işi...
Yediverenler ise adı üstünde yediveren… Ilıman bir kış günü Aralık ayında bile dallarda ahududu görmek mümkün olabiliyor. Bu gidişle benim Fall Gold Kasım ortasında olgunlaşacak.

Bir kere tesis ettikten sonra yediveren ahududu çeşitleri –kimileri bunlara sonbahar çeşidi de diyor- haziran ortası- temmuz başında meyve vermeye başlıyor. Dallar genellikle meyve yüklü oluyor. Taşımayacak kadar ağır olduklarından yatıyorlar. O yüzden tellere tutturuyoruz.

Yaz dönemi meyve veren çeşitler genellikle bir-iki hafta daha erken meyve veriyor. Bu yüzden onlardan da diktik. Maksat olabildiğince uzun bir ahududu mevsimi yaşamak... Asıl yoğun ürünü beklerken onlarla oyalanıyoruz.

Tam meyveler bitti derken Ağustos ortasından itibaren ikince meyve dönemi başlıyor ve Eylül ortasına kadar devam ediyor.

Böyle güzel bir meyve olabilir mi?

1. Resim heritage_Everbearing Red

2. Resim_Bahçemdeki yediveren : Dikkat asla bütün meyveler aynı anda olgunlaşmıyor. Hergün sizi kendisine çekiyor.

Eski 02-11-2007, 17:18   #330
Ağaç Dostu

Sn.n_turan yazdıklarınızda haklısınız...

şu an biz amatörler için bir deneme ve tecrübe safhası, 1-2 seneye kalmaz Ankara şartlarında en verimli ve hastalıklara en dayanıklı çeşidi hepbirlikte bulacağız ve onun üzerinde yoğunlaşacağız...

Gerek saksı olsun gerek sizin bahçe denemeleriniz olsun bu kış ve yaz için heyecanlı bir bekleyiş olacak...ondan sonrası kolay, en verimli ve en dayanıklı çeşitlerin çelikleri aramızda paylaşırız

Ama bu kış ve bu yaz gerçekten bekleyim görelim zamanı...

Etiketler
ahududu, böğürtlen

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024