agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni96Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2015, 10:14   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Galeri: 3
Bendeki üvez sorbuz domestaica sizinki sayın Güngör salmanın dediği gibi akçaağaç yapraklı üvez cinsi.

aydemiraydın beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 11:22   #152
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman Mesajı Göster
Sorbus torminalis ( Akçaağaç yapraklı üvez ) sanırım.

bende öyle düşündüm fakat satış ilanında standart üvez diye belirtilmiş ve resmindeki yaprakta standart yaprak. Üvez Fidan1

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 11:26   #153
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
Bendeki üvez sorbuz domestaica sizinki sayın Güngör salmanın dediği gibi akçaağaç yapraklı üvez cinsi.

sanki üvez değilde akçaağaç olabilirmi.

Eski 11-11-2015, 15:54   #154
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
sanki üvez değilde akçaağaç olabilirmi.
AGACLAR.ORG -Trkiye'nin Aa Arivi

athena -asena beğendi.
Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2015, 10:07   #155
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman Mesajı Göster

en iyi ihtimalle Sorbus torminalis olabilir. fakat minicik meyveli bi şey. yani kim para verip alıp yıllarca bakarki bu ağaca. hele ben yeni bi yer keşfettim. iri meyveli üvezlerin olduğu . vakit bile harcamam buna. satış ibaresinde iri meyveli yazıyordu. bu nedenle talep ettik yoksa ne işim var Sorbus torminalis falan.

Eski 06-01-2016, 12:53   #156
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster

meyveleri irimi? sizin üvezin.

Eski 25-01-2016, 15:43   #157
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

üvez için hangi anaçlar kullanılabilir? bilgisi olan varmı?

Eski 21-02-2016, 21:36   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Galeri: 1
üvez meyvesi üvez fidanı arıyorum

-üvez meyvesi veya üvez fidanı arıyorum.

aydemiraydın beğendi.
goknarcı4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 16:18   #159
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goknarcı4 Mesajı Göster
-üvez meyvesi veya üvez fidanı arıyorum.

tropik meyvecide var. ilkbaharda aşılılarınıda satışa sunacakmış.

Eski 13-11-2019, 14:24   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Bir on yaşında bir de beş yaşında üvezlerim var. Çiçek açmıyorlar. Ne zaman meyve verirler, bilen arkadaşlarım yanıt yazarsa sevinirim.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2019, 14:53   #161
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Bendekiler de 7-8 yaşında çiçek bile açmadılar.Boy 3 metreyi geçti.Bekliyoruz bakalım.Toprakla da doğrudan alakalı.Doğal yayılışı karadenizde ..sanırım asit olmayan topraklarda geç açıyor ya da açmıyor.Soğuklara dayanıklı.Ankara ve Antalya olarak deneme yaptığım ağaçlardan biri de üvez.İkisi de çiçek açmadı.Sanırım 2 yıl daha bekleyeceğiz.10 yaş civarı çiçeklenmesini bekliyorum.Fidan alacak olanlar bulabildikleri en yaşlı fidanı alsınlar.Karadeniz veya asit toprağı olan diğer bölgedeki arkadaşlar şanslı daha erken çiçek açabilir 7 yaş gibi.Tat bakımından Muşmula(döngel) sevenler bu ağacı da sever.Muşmulayı sevmiyorsanız bu meyveyi dikmeyin derim.

Sonul ve aydemiraydın beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2019, 09:29   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2019
Bende istiyorum üvez ağacı nasıl bulabilirim yemiştim tadı çok güzel

Tohumlar ağaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2019, 09:34   #163
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumlar ağaca Mesajı Göster
Bende istiyorum üvez ağacı nasıl bulabilirim yemiştim tadı çok güzel
https://www.fidanistanbul.com/urun/2...-20-40-cm.html
https://1001fidan.com/sorbus-domestica-uvez-fidani-969
Bu sitelerde fidanı bulunuyor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 05:29   #164
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Tesadüfen yaprakların resmini gördüğümde bunlar üvez yaprağı dedim. Eski bir dost görmüş kadar da sevindim. Oysa ağacını görsem tanıyamam. Bizim evde çocukken babam bir kere böbreklerinden kum dökmüştü. Anneannem, memleketten her sene toplattığı üvez yapraklarını bize gönderir, bir başka otla beraber kaynatıp babama içirirdik. Babam bir daha böbreklerinden rahatsızlanmadı. Kurusunu nerede görsem tanırım. Adını bu kadar sene geçse de unutmamın mümkünü yok. Herkesin bir çocukluk kahramanı varsa benim ki o çocuk gözüyle mucizeler yaratan ve bitkilere ilgi duymamı sağlayan üvez yaprağıdır. Şimdi ne anneannem ne de babam yanımda. Böyle bir başlık açarak beni çocukluğuma götüren, üvezin ne kadar faydalı bir bitki olduğunu buraya yazarak hatırlatan arkadaşların da kalemine sağlık... Evet üvez çok sağlıklı, yazılanları gözüyle görmüş, senelerce yaşamış biri olarak ilk fırsatta bir üvez ağacı edinmeye çalışacağım 😊

Eklenen Resimler

Sonul ve AkisSoftware beğendi.
Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 09:44   #165
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktüsbahçesi Mesajı Göster
Tesadüfen yaprakların resmini gördüğümde bunlar üvez yaprağı dedim. Eski bir dost görmüş kadar da sevindim. Oysa ağacını görsem tanıyamam. Bizim evde çocukken babam bir kere böbreklerinden kum dökmüştü. Anneannem, memleketten her sene toplattığı üvez yapraklarını bize gönderir, bir başka otla beraber kaynatıp babama içirirdik. Babam bir daha böbreklerinden rahatsızlanmadı. Kurusunu nerede görsem tanırım. Adını bu kadar sene geçse de unutmamın mümkünü yok. Herkesin bir çocukluk kahramanı varsa benim ki o çocuk gözüyle mucizeler yaratan ve bitkilere ilgi duymamı sağlayan üvez yaprağıdır. Şimdi ne anneannem ne de babam yanımda. Böyle bir başlık açarak beni çocukluğuma götüren, üvezin ne kadar faydalı bir bitki olduğunu buraya yazarak hatırlatan arkadaşların da kalemine sağlık... Evet üvez çok sağlıklı, yazılanları gözüyle görmüş, senelerce yaşamış biri olarak ilk fırsatta bir üvez ağacı edinmeye çalışacağım 😊
Bendeki fidan çok çok ufak. Seneye ilk baharda yaprakları açarsa az miktarda bile olsa size göndermeye talibim...

Ayrıca iş yerinde bir arkadaşımın böbrek taşı sorunu var. Üvez yaprağı ile beraber kaynatılan diğer ot ismini bulmanız mümkün mü? Çoğu kişiye faydamız olacak inşallah eğer bulursanız...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 13:54   #166
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Name:  uvez2.jpg
Views: 528
Size:  28.9 KB

2007 yılında böyleymiş.

Name:  üvez3.jpg
Views: 534
Size:  74.5 KB

Şimdi böyle.

2007 yılında da meyve veriyordu.

Saygı duyulması, tanınması ve korunması gereken bir ağaç.

Üvez Ağacı

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2019, 18:45   #167
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Bendeki fidan çok çok ufak. Seneye ilk baharda yaprakları açarsa az miktarda bile olsa size göndermeye talibim...

Ayrıca iş yerinde bir arkadaşımın böbrek taşı sorunu var. Üvez yaprağı ile beraber kaynatılan diğer ot ismini bulmanız mümkün mü? Çoğu kişiye faydamız olacak inşallah eğer bulursanız...
Kırkkilit otu... (Dr’ a sorulması gerektiğini hatırlatarak) ��
Böbrekleri korur!
Kırkkilit otu, böbrek dostu bir bitkidir. Kırkkilit otundan yapılan çayın böbrek sağlığı üzerinde çok büyük etkisi vardır. Kırkkilit otu çayı içerek vücutta biriken fazla suyun ve atıkların vücuttan atılması kolaylaşır. İdrar söktürücü özelliğiyle vücudu temizler, arındırır. Vücuttaki fazla suyun atılması sayesinde ödem, şişkinlik gibi sorunlar çözülür, yani kırkkilit otu doğal bir ödem attırıcıdır.
Ayrıca fide haberine çok sevindim. Çok teşekkürler.. Bekleyeceğim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kaktüsbahçesi : 18-12-2019 saat 18:52 Neden: Eksik bilgi
Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 11:19   #168
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Sorbus (Üvez)

Arkadaşlarımızla üvez çimlendirilmesi konusundaki tecrübelerimi paylaşmak istedim.Çorum'dan bir satıcıdan 6kg Üvez (Sorbus domestica) meyvesi getirttim. Bunların tohumlarını biriktirdim.Yeteri kadar tohumu, ıslatıldıktan sonra suyu iyice süzülmüş nemli tarım perliti ile karıştırdım,kapalı bir poşette buzdolabının sebzeliğine koydum.İki ay sonra kontrol ettiğimde bazı tohumların kök cıkarmaya başladığını gördüm.Bunları fideleme toprağına ektim ve diğer tohumları oda sıcaklığına aldım. 23 adet üvez gayet güzel çimlendiler.Fakat tohumlarda kök çıkarma işlemi durdu. Yeniden sebzeliğe koyarak soğuk katlamaya devam ettim. 20 gün sonra 32 kadarının yine kök çıkardığını gördüm,bunları da başka bir kaba ektim.Tohumları ektiğim yerlere çimlenmeyi takip etmek için birer perlit taneciği koydum.İkinci gurup henüz çimlemedi.Bir hafta içinde çıkmalarını bekliyorum. Şimdilik 23 tane çimlenmiş,32 tane de çimlenmek üzere olan üvezlerim var. Kalan tohumlar da soğuk katlama devam ediyor.
NOT: İkinci kaptaki üç üvez fidesi ilk uygulamadan ektiklerimdendir

Eklenen Resimler

Düzenleyen feyziuslu : 23-02-2020 saat 11:52
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 11:38   #169
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Yukarıda ektiğim ve çimlenen üvez'ler Sorbus domestica'dır.Elinde kuş üvezi denilen kırmızı renkli Sorbus acuparia veya Sorbus acuparia ''Edulis'' tohumu olan arkadaşlarımız ile tohum takası yapabilirim.
NOT:
Birinci fotoğraf bana ait üvez meyve ve tohumlarına aittir.İkinci fotoğraf Sorbus acuparia ''Edulis'' meyvesine ait olup İnternetten alıntıdır.

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2020, 09:47   #170
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Arkadaşlarımızla üvez çimlendirilmesi konusundaki tecrübelerimi paylaşmak istedim.Çorum'dan bir satıcıdan 6kg Üvez (Sorbus domestica) meyvesi getirttim. Bunların tohumlarını biriktirdim.Yeteri kadar tohumu, ıslatıldıktan sonra suyu iyice süzülmüş nemli tarım perliti ile karıştırdım,kapalı bir poşette buzdolabının sebzeliğine koydum.İki ay sonra kontrol ettiğimde bazı tohumların kök çıkarmaya başladığını gördüm.Bunları fideleme toprağına ektim ve diğer tohumları oda sıcaklığına aldım. 23 adet üvez gayet güzel çimlendiler.Fakat tohumlarda kök çıkarma işlemi durdu. Yeniden sebzeliğe koyarak soğuk katlamaya devam ettim. 20 gün sonra 32 kadarının yine kök çıkardığını gördüm,bunları da başka bir kaba ektim.Tohumları ektiğim yerlere çimlenmeyi takip etmek için birer perlit taneciği koydum.İkinci gurup henüz çimlemedi.Bir hafta içinde çıkmalarını bekliyorum. Şimdilik 23 tane çimlenmiş,32 tane de çimlenmek üzere olan üvezlerim var. Kalan tohumlar da soğuk katlama devam ediyor.
NOT: İkinci kaptaki üç üvez fidesi ilk uygulamadan ektiklerimdendir

Çimlenmeyen üvez tohumlarını yeniden soğuk katlamaya koydum. 22.günden sonra yeniden çimlenme başladı.Yalnızca az bir kısmı çimlenmedi. Toplamda beş ayrı kaba bu üvezleri diktim. Saymayı da bıraktım artık.Sonuç olarak Üvez tohumlarının çok kolay çimlendiğini deneyerek görmüş oldum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen feyziuslu : 06-03-2020 saat 15:24 Neden: İmlâ
Eski 06-03-2020, 10:49   #171
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Tebrik ediyorum basarili is cikartmissiniz.

Tohumdan buyuyen uvezler icin asi yapmak gerekir mi?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2020, 11:23   #172
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:

kalem bulabilirsen yapılır. erkenden meyveye yatar yoksa benim gibi yıllarca beklersin.

Eski 06-03-2020, 17:00   #173
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Alıntı:

Ormandaki bütün yabani meyvelerin tohumları ; ya doğadaki soğuk ortamda ya bu meyveleri yiyen kuşlar ve diğer hayvanların sindirim sisteminde çimlenme engeli kırılarak ya da sincaplar,kargalar gibi hayvanlar tarafından ekilerek çimlenir. Bunlar zaman içinde büyür ve anaçlarının aynı meyveleri verir. Aşı gerekmez. Ancak aydemiraydın bey'in bahsettiği "aşı yapmanın meyveye durma süresini öne çekmesi" konusunu bilmiyorum.

AkisSoftware beğendi.
Eski 19-03-2020, 12:45   #174
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Sorbus (Üvez)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyziuslu Mesajı Göster
Çimlenmeyen üvez tohumlarını yeniden soğuk katlamaya koydum. 22.günden sonra yeniden çimlenme başladı.Yalnızca az bir kısmı çimlenmedi. Toplamda beş ayrı kaba bu üvezleri diktim. Saymayı da bıraktım artık.Sonuç olarak Üvez tohumlarının çok kolay çimlendiğini deneyerek görmüş oldum.
Alıntıladığım mesajımda paylaştığım beş ayrı kaptaki 170 civarındaki üvez fidelerimin 19 Mart 2020 tarihi itibariyle durumu,aynı sırayla aşağıdaki gibidir.Heveslenerek üvez çimlendirmek isteyen arkadaşlarımıza şimdiden başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2020, 13:16   #175
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

benim anlamadığım üvez fidanını bu kadar pahalı satıp ta aşılamazlar. aşının maliyeti nedir ki?

Eski 20-12-2021, 23:33   #176
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
üvez için hangi anaçlar kullanılabilir? bilgisi olan varmı?
Sorbus Domestica aşılanabilir:

Sorbus evcil. Kuş üvezi
pirus komünisi Armut
Pyrus pyrifolia "Nashi". Nashi armudu
Cydonia oblonga Ayva
Mespilus germanica Muşmula
Eryobotria japonika. Yeni dünya
Krataegus azarolus. Alıç
Krataegus monogyna. Alıç

Bir yerde bu şekilde bir liste buldum. Armut, alıç üzerine bile aşılanabiliyormuş

https://alanbishop.proboards.com/thr...rbus-domestica

aydemiraydın beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2021, 00:48   #177
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
sorbusAvrupa'nın ılıman ikliminde yetişen ve ormanda bulunabilen, ancak aynı iklimde gelişen diğer orman ağaçlarından daha az yaygın olan büyük bir ağaç. Hizmet ağacının uzun, düz, pürüzsüz ve orantılı olarak geniş olan ince bir gövdesi vardır. İç içe geçen ve birbirini destekleyen dalları oldukça düzenli bir taç oluşturur. Kalın, güçlü kökleri yayılmak yerine kök salmıştır. Kabuk, bir yıllık sürgünlerde alaca rengindedir. Dallar, bir inç çapındayken beyazımsı benekler geliştirir ve bunlar, bir kişinin kolu kadar genişlediğinde ahşabı yayar ve kaplar. Bununla birlikte, odun daha fazla büyüdüğünde, onu yırtan ve parçalara ayrılmasını sağlayan çatlaklar nedeniyle kabuk kararır. Pinnate yaprakları, altları villöz ve beyazımsı olan on üç veya on beş dikdörtgen veya dentat yaprakçıktan oluşur. Mayısta, ağaç, donuk, beyaz çiçeklerden oluşan yoğun kümeler üretir. Ardından gelen meyve genellikle küçük bir armuda benzer, ancak türe göre şekil, hatta renk ve lezzet olarak değişir. Diğer meyvelerden farklı olarak olgunlaşır: Servis elmaları, ancak toplandıktan sonra, onları lezzetli kılan bir tür çürüme yaparak yumuşar. Ancak bu ağaç, ahşabının mükemmel kalitesi için çok daha değerlidir; sağlamlığı, gücü ve dayanıklılığı, bu özelliklerin hayati önem taşıdığı bir dizi kullanım için aranmasını sağlar. onları lezzetli kılan bir çeşit çürüme yaparak. Ancak bu ağaç, ahşabının mükemmel kalitesi için çok daha değerlidir; sağlamlığı, gücü ve dayanıklılığı, bu özelliklerin hayati önem taşıdığı bir dizi kullanım için aranmasını sağlar. onları lezzetli kılan bir çeşit çürüme yaparak. Ancak bu ağaç, ahşabının mükemmel kalitesi için çok daha değerlidir; sağlamlığı, gücü ve dayanıklılığı, bu özelliklerin hayati önem taşıdığı bir dizi kullanım için aranmasını sağlar.

Odun son derece kompakt ve sert olduğu için diğer ağaçlardan daha yavaş oluşur. Hizmet ağacı tohumdan yetiştirildiğinde, ancak dört yıl sonra yaklaşık iki fit yüksekliğe ulaşırken, söğüt, kavak, büyük akçaağaç, çınar vb. aynı dönemde on iki fit kadar büyür. Bu nedenle, hizmet ağacı, büyük, hızlı büyüyen ağaçlardan altı kat daha yavaş büyür. Doğada her şey uyum içinde çalışır: Bu ağacın yavaş gelişmesi meyve verme oranını aşağı yukarı orantılı olarak etkiler; otuz yaşından önce nadiren meyve verir, oysa diğer büyük ağaçlar meyvelerinin çoğunu yedi yıl sonra verir. Ayrıca, ahşabının kalitesinin bu ağacın mevsimlik olmayan hava koşullarına dayanmasını sağladığına şüphe yok: Tarım eğitimi almış olan Angran, [1] Hizmet ağacı haklı olarak dünyanın en büyük ağaçlarından biridir. Genellikle elli fitten fazla büyür ve toprakta kendilerine uygun olan çevresi yedi fite kadar olan bazılarını gördüm.

Hizmet ağacı ağır, siltli, sağlam ve hatta killi toprakları, serin, nemli, açık yerleri ve kuzeye bakan bir görünümü sever. Herhangi bir ekili toprakta oldukça iyi yetişir, ancak çok kuru toprak ve çok sıcak yerler ona uygun değildir ve tohumdan yetiştirilmedikçe gelişmesini ve meyve vermesini engeller.

Bu, hizmet ağacını yaymanın en uygun yöntemidir. Bir de onu katlayabilir veya aşılayabilir, ancak bu modlar çok başarılı değildir ve eğer çok sayıda fide ve hatta bazı çeşitler elde etmek isteniyorsa, tek uygun yöntem ekimdir. Meyve olgunlaşır olgunlaşmaz, yani yeterince çürük olduğunda başlayabilir veya ilkbahara kadar beklenebilir, aradaki elma çekirdeklerini kuru bir yerde kumda dikkatlice koruyarak. Genellikle bir sonraki bahara kadar ortaya çıkmazlar. İki yıl sonra, yaklaşık bir ayak boyunda olacaklar ve armut fideleri gibi eğitilmeleri gereken bir ağaç fidanlığına yerleştirilebilirler. Dört yıl sonra, dört fit yüksekliğe kadar büyümüş olacaklar, ancak o zaman bile nakledilmeye hazır olmaları uzun zaman alacaktır. Öyleyse,

Bununla birlikte, hizmet ağacı, nakli sonrasında belki de diğer ağaçlardan daha kolay bir şekilde tekrar aldığından, fide temin etmenin en hızlı yolu, ormandaki bazılarını sökmektir. Bu, büyük olduklarında bile nakledilebilecekleri için çok zaman kazandırır. M. de Buffon'un Burgonya'daki malikanesindeki en az yirmi beş fit uzunluğunda ve çevresi bir fitten fazla olan plantasyonlarında bazı gelişmeler gördüm. [2] O zaman bile, yaklaşık on yıl daha meyve vermezler. Bu ağaçlar nakilden hemen sonra tekrar alınsalar da, ekilmemiş arazileri onlarla doldurarak anında bir orman oluşturulamaz: bir yıl boyunca gelişirler, ancak iki veya üç yıl sonra büyümeleri, yalnızca tabandan büyüyene kadar giderek azalır. noktada kesilmeleri gerekecekti. Bu nedenle, nakledilen bu ağaçların üzüm bağlarına, çitlere, sürülebilir arazilere vb. verilebilecek bir yarı ekime ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, hizmet ağacı sahada tohumdan yetiştirildiğinde, ekim olmadan hemen hemen her yerde büyür.

Bu ağaç, nadiren tekrar aldığı elma ve armutlara, yabani ayvalara (Evelyn) ve özellikle Porta'ya göre genellikle büyüdüğü alıçlara aşılanabilir. Hizmet ağacı İtalya'da en yaygın olduğu için, Napoliten olan bu yazara güvenilebilir. [3] Bu ağaç aynı zamanda kolay gelişmeyen armutların, daha çabuk alınan ancak kalitesiz olan yabani ayva ve alıçların aşılanmasında da anaç görevi görebilir.

Servis elmaları boş değildir: Çürüyen meyvenin fermantasyonu acı suyunu tatlandırdığı anda sonbaharın ortasından itibaren yenebilir. Fakir köylüler bazen onlardan bir içki yaparlar ve hatta kuru meyvelerin bir kısmını, çavdar otu ile kaplandığında, kötü etkilerini hafifletmek için buğdaylarıyla öğütürler. [4] Bkz. Servis-elma .

Servis ağacı ahşabı kırmızımsı, kompakt, ağır ve son derece serttir. Sağlam, sağlam ve dayanıklıdır ve sonuç olarak bir dizi kullanım için aranır. Doğramacılık ve kasnaklar, şarap pres vidaları, mesnetler, kılavuz direkler ve küçük yel değirmeni parçaları yapmak için mükemmeldir. Ahşap oyma için de uygundur. Zırhçılar, silahları monte etmek için kullanırlar ve marangozlar, aletlerinin kolları ve çerçeveleri için tercih ederler. Bu ağaç nadirdir ve pahalıdır, ancak diri odunu olmadığı için dalların çoğu kullanılabilir.

İşte bugüne kadar en çok bilinen hizmet ağacı türleri veya çeşitleri. [5]

Hizmet ağacı çeşidi: Bu en yaygın olarak muhafazalarda ve mülklerde bulunur.

Armut biçimli meyveli hizmet ağacı, oval meyveli hizmet ağacı: Bu iki ağacın meyveleri en kuru ve en acı olanıdır. [6]

Kırmızı meyveli servis ağacı: Bu servis elmaları daha büyüktür ve yukarıda açıklananlardan daha lezzetlidir.

Kırmızımsı meyveli hizmet ağacı: Bu meyve, önceki ağacınki kadar büyüktür, ancak daha zayıf bir tada sahiptir.

Küçük, kırmızı meyveli hizmet ağacı: Bu meyve daha az kadifemsi ve diğer hizmet ağaçlarından daha geç ortaya çıkıyor; dolayısıyla pek lezzetli değildir.

Çok küçük meyveli hizmet ağacı: Bu ağacın meyvesi en küçük olmasına rağmen oldukça hoş bir tada sahiptir.

Yaprakları küle benzeyen Levant hizmet ağacı; Büyük, sarımsı meyveli Levant hizmet ağacı: Bu iki ağaç o kadar nadirdir ki, yalnızca onları Levant'a yaptığı yolculuk sırasında keşfeden Tournefort'un hesaplarından bilinmektedir. [7]

Vahşi hizmet veya kümes hayvanı hizmet ağacı. [8]Bu tür, yukarıda açıklananlardan, özellikle iklim ve arazideki farklılıklar nedeniyle ayırt edilebilen ilk yedi türden önemli ölçüde farklıdır. Bu hizmet ağacı diğerlerinden daha küçüktür, daha erken ilkbaharda daha büyük yapraklar verir ve yeşilliği daha narin ve hoştur. Erken çiçek açar ve şemsiye şeklindeki çiçekleri daha beyaz ve güzeldir, kokuları uzaklara taşınır. Meyvesi daha da farklıdır: parlak sarı-kırmızı meyveleri sonbaharda göz alıcıdır; Hoş olmayan bir tada sahip olmalarına ve sindirim için kötü olmalarına rağmen, onları seven bazı kuşlar tarafından o kadar aranırlar ki, bu ağaç onları çeker ve özellikle onları cezbetmeye yarar. Daha hızlı büyür, daha kolay yayılır ve daha erken meyve verir. Lapland kadar kuzeyde bile soğuk iklimlere dayanır. Neredeyse tüm toprak türlerinde yetişir ve bataklıklarda ve dağ sırtlarında eşit derecede iyi gelişir. Bu ağaç süsleme için bile kullanılabilir: Nisan sonunda açan büyük, şemsiye şeklindeki çiçekler ve sonbaharda çok güzel görünen meyve ile birleşen zengin bir bitki örtüsünü Mart ayından itibaren ilk sergileyen ağaçtır. , ona en iyi yerde bir yer kazandırmalı bosquets.

Bir sonraki baharda çıkacak olan Ekim ayında ekilen tohumlardan yetiştirilebilir. Ayrıca, tohumdan yetiştirildiğinden çok daha küçük olmasına rağmen, sadece on iki veya on beş fit kadar büyüse de, alıçta mükemmel bir şekilde aldığını gördüğüm aşılama yoluyla da çoğaltılabilir. Bay Miller, birkaç İngiliz ilçesinde, neredeyse kırk fit uzunluğunda ve iki fit çapında olan bazılarını gördüğünü, ancak başka yerlerde bu ağacın sadece yirmi fit kadar büyüdüğünü belirtiyor. [9] Çoğunlukla açık kahverengi olan ince, pürüzsüz bir kabuğa sahip ince, dik bir gövdeye sahiptir. Ahşabı, tekerlek ustaları ve diğerleri tarafından değerlidir, çünkü tamamı öz odundur ve neredeyse sıradan hizmet ağacı odunu kadar serttir.

Tarım üzerine yazan çoğu Fransız yazar, hizmet ağacına sıklıkla 'sorb' adını vermiş ve bu iki ismi kayıtsızca kullanmıştır. 'Hizmet ağacı' yalnızca yukarıda listelenen ilk dokuz ağaca atıfta bulunarak ve diğerlerinden çok açık bir şekilde farklı olduğu için sonuncuya 'emerek' atıfta bulunarak kullanılırsa, anlayışımızı geliştirmez mi?

notlar
1. Angran de Rueneuve, 1712. 1709 kışında, 'Arbre (le jardinier)' makalesine bakın, n. 127.

2. Buffon, Montbard, Burgundy'de doğdu ve Avrupa'daki seyahatlerinden sonra yerleşti. 1740'tan itibaren her bahar Paris'ten Montbard'a seyahat etti. Buffon, Daubenton'ın yakın bir arkadaşıydı ve Daubenton'ın oğlu Georges-Louis'in vaftiz babasıydı (Huxley ve diğerleri, 1992, i.412; Kafker ve Kafker, 1988, s. 92-3).

3. Giovanni Battista della Porta ( c. 1535-1615), De Humana Physiognomonia (1586) başlıklı bir tarım ansiklopedisi yazan Napoliten bir doğa bilimciydi . Üretken yazar John Evelyn (1620-1706), birkaç Fransız bahçe kitabını, özellikle de 1693'te The Compleat Gard'ner olarak yayınladığı La Quintinie, 1690 olmak üzere, İngilizce'ye çevirdi . Ayrıca bkz. Evelyn, 1664 (Huxley ve diğerleri, 1992, ii .272).

4. İçecek servis-elma şarabıdır. Daubenton'ın atıfta bulunduğu Lolium veya çavdar türü , muhtemelen, yirminci yüzyıl öncesi Avrupa'da yaygın bir yabani ot ve tahıl mahsullerinin kirleticisi olan zehirli Lolium temulentum veya darnel'dir (Harris, pers. comm.).

5. Sorbus'un 193 türü vardır . Daubenton'ın genel tanımı Sorbus domestica için geçerlidir (Harris, pers. comm.). Bakınız DJ Mabberley, The Plant-book: a Portable Dictionary of the Vascular Plants (Cambridge, 1997), 671.

6. Bu ağaçlar Sorbus domestica forma pyriformis ve Sorbus domestica forma
pomifera'dır (Harris, pers. comm.).

7. 1700'de, Jardin du Roi'de 1683'ten Botanik Profesörü olan Pitton de Tournefort, Louis XIV tarafından Avrupa ve Küçük Asya'ya bilimsel bir yolculuğa gönderildi; bu, Pitton de Tournefort, 1717'de anlatılıyor. İki ağaç Pitton de Tournefort, 1703, s. 43.

8. Bu, Sorbus aucuparia'dır, aksi takdirde üvez, üvez veya hızlı ışın olarak bilinir; Sorbus torminalis, dama ağacı veya akçaağaç kirazı değil. 'Yaban hizmet ağacı' adı her iki türe de uygulanmıştır (Harris, pers. comm.; Mabey, 1996, s. 204).

9. Miller, kuzey ilçeleri, Shropshire ve Galler'deki en uzun örnekleri gördüğünü belirtir (makale ' Sorbus ', Miller, 1752).

https://quod.lib.umich.edu/d/did/did...%C3%A9gu%C3%A9

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2023, 08:55   #178
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

herkesin sorduğu soru üvez ağacım ne zaman meyve verecek. bunu sadece bizler değil, amerikadaki hobicilerde soruyor. verilen cevapta 12 yaşından sonraymış. aynı sıkıntı onlardada var. aşılı üvez fidanı yok. oysa aşılı üvez fidanı olsa 5 yılda verime geçecek.

Muda beğendi.
Eski 18-12-2023, 09:10   #179
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Sorbus Domestica aşağıdakilere aşılanabilir:

1- Armut çeşitleri.
2- Naşi armut çeşitleri.
3- Ayva.
4- Muşmula.
5- Malta eriği
6- Alıç çeşit.
7- Üvez çeşit.

Muda ve yavuz10 beğendi.
Eski 28-02-2024, 13:58   #180
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

2 üvez fidanı daha aldım . fidancı bunlar doku kültürü üretimi çabucak meyve verir dedi. umarım doğrudur.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024