agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2016, 19:44   #3181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
hem üretiyorum hem tüketiyorum. hem meyvesi hem yaprağı şifa . hatta dalını bile satıyorlarmış.
Ben Çin'de gördüm, odunlaşmamış uç sürgünlerini demetler halinde maydanoz gibi markette satıyorlardı. Çorbalarda ve salatalarda kullanıyorlar genellikle..

aydemiraydın beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 17:40   #3182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2016
Wink

Merhaba arkadaşlar 10 Nisan 2016 tarihinde tohumdan ektiğim gojı berry fidelerimi şaşırtma işlemini yaklaşık 1,5 hafta önce yaptım. Bugünde gelişimlerini hızlandırmak amaçlı hümik asit aldım. Bunu ne ölçüde ne kadar suya ne aralıklarla vermeliyim? Birde bazı yapraklarını bişeyler yemiş. Gelişimleri hakkında da yorum yaparsanız sevinirim. Şu anda evin içinde camın önünde duruyorlar ne zaman dışarı çıkarmamı önerirsiniz? Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Bayram18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 19:43   #3183
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bayram18 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar 10 Nisan 2016 tarihinde tohumdan ektiğim gojı berry fidelerimi şaşırtma işlemini yaklaşık 1,5 hafta önce yaptım. Bugünde gelişimlerini hızlandırmak amaçlı hümik asit aldım. Bunu ne ölçüde ne kadar suya ne aralıklarla vermeliyim? Birde bazı yapraklarını bişeyler yemiş. Gelişimleri hakkında da yorum yaparsanız sevinirim. Şu anda evin içinde camın önünde duruyorlar ne zaman dışarı çıkarmamı önerirsiniz? Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Sayın Bayram 18, gojilerinizi şaşırtırken toprağına yanmış hayvan gübresi karıştırdıysanız, ilave bir şey vermenize gerek yok. Gelişim hızları sizi şaşırtacaktır. Gojilerinizi gündüzleri bir kaç gün sabah ve akşam güneşi alan gölge bir yere çıkarıp akşam içeri alarak dış ortama alıştırın. Bir kaç gün sonra da devamlı dışarda tam gün güneş altında kalmaya başlasınlar.Çok hızlı gelişeceklerdir. Yalnız dış ortamda kuşlara karşı dikkatli olmalısınız. Taze yapraklarını çok seviyorlar.Dış ortamda devamlı kaldıkları sürede her gün **** en geç günaşırı sulamayı da ihmal etmeyin.

Kolay gelsin..

Bayram18 beğendi.
Eski 27-05-2016, 15:29   #3184
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Sayın Bayram 18, gojilerinizi şaşırtırken toprağına yanmış hayvan gübresi karıştırdıysanız, ilave bir şey vermenize gerek yok. Gelişim hızları sizi şaşırtacaktır. Gojilerinizi gündüzleri bir kaç gün sabah ve akşam güneşi alan gölge bir yere çıkarıp akşam içeri alarak dış ortama alıştırın. Bir kaç gün sonra da devamlı dışarda tam gün güneş altında kalmaya başlasınlar.Çok hızlı gelişeceklerdir. Yalnız dış ortamda kuşlara karşı dikkatli olmalısınız. Taze yapraklarını çok seviyorlar.Dış ortamda devamlı kaldıkları sürede her gün **** en geç günaşırı sulamayı da ihmal etmeyin.

Kolay gelsin..
yarenimex hayvan gübresi var toprağında ama dışarı bu aralar yağışlı ve serin dışarıda yaşayabileceklerini sanmıyorum o yüzden hümik asitin kullanımını öğrenmek istiyorum. Yorumun için teşekkür ediyorum.

yarenimex beğendi.
Eski 27-05-2016, 15:58   #3185
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
gojinin öyle çok kimyasal takviyelere ihtiyacı yok. sonbahar çelikleri bile dev gibi oldu ve meyve dolu. geçen gün budama bile yaptım sağlam büyümeleri için.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 17:40   #3186
Ağaçsever

Sn. aydemiraydın bu işe yeni başladığım için kaybetmek istemiyorum çokca tohum çimlendirdim çoğu öldü elimde sadece bu kadar fide kaldı. Bunlarda soluyor kaybetmek üzereyim kurtarmak için uğraşıyorum. Hümik asit kullanıp faydasını görenler olmuş. Bende 1 lt suya karıştırıp 1 su bardağı her saksıya vermeyi düşünüyorum.

Eski 27-05-2016, 19:52   #3187
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn. aydemiraydın bu işe yeni başladığım için kaybetmek istemiyorum çokca tohum çimlendirdim çoğu öldü elimde sadece bu kadar fide kaldı. Bunlarda soluyor kaybetmek üzereyim kurtarmak için uğraşıyorum. Hümik asit kullanıp faydasını görenler olmuş. Bende 1 lt suya karıştırıp 1 su bardağı her saksıya vermeyi düşünüyorum.
Gojilerinizi bu halleriyle dış ortamda kaybedeceğiniz iki neden var; doğrudan dış ortama alıştırmadan direkt tam gün güneşe bırakmak ve gojilerinizin don olayına maruz kalması..

Eski 29-05-2016, 11:19   #3188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2016
herkese iyi günler. ben bu bitkinin sırrını maalesef çok geç keşfetmiş biriyim ve görür görmez de ilk sayfalarda verilen tohum siparişi sitesine girdim. herşeyi tamamladım ancak siparişi sonlandırma kısmında maalesef şöyle bir yazıyla karşılaştım;
"Sorry, we do not currently ship to the location that you have entered."

Türkiye' ye gönderim yapamıyorlarmış. Ancak daha önce getirten arkadaşlar olmuş. acaba bunun yolu nedir?
bir de elinde fazladan olan varsa goji ve karanfil tohumları ekmek istiyorum. kargo ücretini ben öderim.

Jezebel beğendi.
nevdar_1986 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 14:00   #3189
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Aktarlarda kurutulmuş Goji Berry satılıyor. 60 lira burada, 5 liralık aldım tadını çok beğendim. Çekirdeklerini çimlendirmeyi deneyeceğim.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 12:03   #3190
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tohumdan yetişen L. barbarum (6 yaş) ve çelikten üretilmiş(anaç ithal) L.barbarum (2 yaş) arasındaki meyve ve yaprak farkı oldukça belirgin. Tohumdan yetişmiş olanı söküp atmayacağım, birbirlerini tozlaması için yan yana tutmak istiyorum.

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve aydemiraydın beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 13:38   #3191
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Tohumdan yetişen L. barbarum (6 yaş) ve çelikten üretilmiş(anaç ithal) L.barbarum (2 yaş) arasındaki meyve ve yaprak farkı oldukça belirgin. Tohumdan yetişmiş olanı söküp atmayacağım, birbirlerini tozlaması için yan yana tutmak istiyorum.
6 yaşındaki gojiler bu yıl sultaniye üzüm iriliğinde meyve vermeye başladı. Aynı çalı üzerinde küçük meyvelerde var. Budama yapılmamasına rağmen iki kez sulama ile ince dallarda yoğun meyve veriyor.
Arsız bitki olduğundan bahçe içerisinde saçaklardan yeni fideler çıkıyor ve kısa sürede ( 2 hafta içerisnde 50-60 cm. boy atabiliyor.) çok hızlı büyüyorlar.
Fideler birbirine gölge yapmadığından sık dikim için elverişli bir çalı.

Muda beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 13:54   #3192
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Ben 6 yıldır düzenli budama, gübreleme ve sulama yapıyorum ama maalesef meyveler minnacık oluyor hep. 2 yıl önce aldığım ithal olan saksıda olmasına rağmen hem bol hem iri meyveli. Nasip olur da bir bahçem olursa sınırın bir kenarını goji diğer taraflarını da aronia ile çevrelemeyi düşünüyorum.)

Eski 17-06-2016, 14:02   #3193
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Ben 6 yıldır düzenli budama, gübreleme ve sulama yapıyorum ama maalesef meyveler minnacık oluyor hep. ))
Önceki yıla kadar budama yapmıştım. Budama sonrası iştahlı sürgünler yapıyor. Geçenyıl meyveler küçük idi. Bu yıl meyveler daha iri ve toplaması kolaylaştı.

Yaşlandıkça hem verim artıyor hem de meyve iriliği artıyor. Yemesi de oldukça tatlı.
Karatavuklar tadına alışmış. dalları taşımasa da dibe kuşların düşürdüklerini topluyor. Tadını pek sevmiş olacaklar ki, artık benden de çekinmeyip afiyetle yiyorlar.
Bahçeye kuş çekmek için bu meyve çok iyi.

Lonicera beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 19:34   #3194
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Ben 6 yıldır düzenli budama, gübreleme ve sulama yapıyorum ama maalesef meyveler minnacık oluyor hep. 2 yıl önce aldığım ithal olan saksıda olmasına rağmen hem bol hem iri meyveli. Nasip olur da bir bahçem olursa sınırın bir kenarını goji diğer taraflarını da aronia ile çevrelemeyi düşünüyorum.)
Su içinde de, dere kumunda da mükemmel kökleniyor.
Size tavsiyem, saksıdaki ithalden üretmeye başlamanız.
1 ay önce aldığım Gojiden 2 çelik köklendi bile.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 05:45   #3195
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Çelikleri köklendirmeye alalı 10 gün kadar olmuştu zaten)) İyi ki çatal dal yapmışım budarken. Diğer daldan meyve yemeye devam.

Eski 18-06-2016, 12:20   #3196
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

tohumdan üretim yapmıştım 5 yıl kadar önce bir tanesi çok farklı çıktı. meyve uzunluğu neredeyse 2.5-3cm. ve çılgın gibi büyüyüp meyve veriyor. anaç olarak kullanıyorum. sonbahar çeliklerinde bile meyve var ve budadım. yaprak uzunlukları bile neredeyse 15 cm. küçük meyveli ve cılızları tozlayıcı yaptım.

yeni çeşitlerde edindim kore gojisi ,new big goji gibi bakalım onlarıda göreceğiz.

50 çeşidin üzerinde meyve denemem var. en randımanlı goji, bazı dut çeşitleri ve muşmula çeşitleri geldi. alıç çeşitleri zaten sorunsuz.

Lonicera, vehbi, Muda ve 1 kişi beğendi.
Eski 18-06-2016, 12:48   #3197
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Tohumdan yetişenlerde bir standart olmuyor meyvelerde. Genel olarak çok küçük meyve veriyor. Tek iyi tarafı lezzette sıkıntı yok, bal gibi tatlı hepsi.

Sn aydemir, kore ve new big ' in yapraklarında farklılık var mı?

aydemiraydın beğendi.
Eski 18-06-2016, 15:39   #3198
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Tohumdan yetişenlerde bir standart olmuyor meyvelerde. Genel olarak çok küçük meyve veriyor. Tek iyi tarafı lezzette sıkıntı yok, bal gibi tatlı hepsi.

Sn aydemir, kore ve new big ' in yapraklarında farklılık var mı?
evet , yaprakları farklı. googledan resimleri buldum. oradada farklı.acaba dedim başka bişeymi? gerçekten değişik. bakalım meyveleri nasıl olacak?

Lonicera beğendi.
Eski 20-06-2016, 23:34   #3199
Ağaçsever

Merhaba arkadaşlar Gojı berry için hangi gübreleri kullanıyorsunuz?

Eski 21-06-2016, 12:07   #3200
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevdar_1986 Mesajı Göster
herkese iyi günler. ben bu bitkinin sırrını maalesef çok geç keşfetmiş biriyim ve görür görmez de ilk sayfalarda verilen tohum siparişi sitesine girdim. herşeyi tamamladım ancak siparişi sonlandırma kısmında maalesef şöyle bir yazıyla karşılaştım;
"Sorry, we do not currently ship to the location that you have entered."

Türkiye' ye gönderim yapamıyorlarmış. Ancak daha önce getirten arkadaşlar olmuş. acaba bunun yolu nedir?
bir de elinde fazladan olan varsa goji ve karanfil tohumları ekmek istiyorum. kargo ücretini ben öderim.
Arkadaşım artık Türkiyede Goji fidesi bol miktarda satılıyor.
İsteseniz ormanını bile kurabilirsiniz.
Kulağa hoş geliyor "Goji ormanı"
Ben de 6 yıl önce Çeşmein çiftlik köyünde Metin Gemiciden ilk iki fidanımı almıştım
Şimdi bu hatırama çok gülüyorum.

Goji Berry Kurt zm Fidan, 20-40 cm , Saksda - Fidan Sat, Fide Sat, internetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri
Goji berry (kurt üzümü) fidanı,6 liradan başlayan fiyatlarla satışı.
Kaydet

aydemiraydın beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 12:24   #3201
Ağaçsever

Wink

Merhaba arkadaşlar yetiştirmeye çalıştığım gojı berry fidanlarında yapraklarda bir sıkıntı var neden kaynaklanıyor olabilir yorumlarsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 03-07-2016, 11:42   #3202
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

sanırım toprak kalitesiz ve fungus hastalıklarına sebeb oluyor. aşırı sulamayın. kükürt serpin.

Bayram18 beğendi.
Eski 22-07-2016, 10:35   #3203
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

goji berry hastalıklarını çok güzel anlatan bi site. goji sandığımız gibi sorunsuz değil. bu linkteki sorunların hepsini gördüm.

Specialty Cropportunities: Goji Berry

Lonicera ve vehbi beğendi.
Eski 23-07-2016, 08:49   #3204
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

goji berry bitkisinin başlıca hastalık ve zararlıları.

yaprak piresi
kırmızı örümcek, akarlar
yaprak kesen böcekler
erken yaprak yanıklığı
antrakoz
çiçek burnu çürüklüğü
tırtıllar, kuşlar ve diğerleri.

Eski 23-07-2016, 15:57   #3205
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar Gojı berry için hangi gübreleri kullanıyorsunuz?

hayvansal gübreyi çok kullandık sanıyorum. aşırı meyve yaptı fakat çiçek burnu çürümesi oldu. kalsiyum bor takviyesi yaptım. sıvı kükürt ve propineb ilaçlamasıda yaptım. sonuçları yazarım.

mustafa_myb ve Bayram18 beğendi.
Eski 25-07-2016, 13:25   #3206
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

goji yetiştiriciliğinde bizi yanıltan şunlar oldu. goji sorunsuzdur.

tozlayıcıya ihtiyacı yoktur, zararlısı yoktur.

oysa tek başına gojiden verim alınmıyor tozlayıcıya ihtiyaç var.
kontrollü bi şekilde zirai mücadele gerekiyor. yaptığım zirai ilaçlar netice verdi.

Eski 30-07-2016, 11:54   #3207
Ağaç Dostu

Benim gördüğüm sürgün uçlarında örümcekler ve ağ yumağı vardı bolca ancak ciddi bir zarar fark etmedim. En büyük zararı talancı serçelerden görüyorum hep. Olgun meyveleri paramparça ediyorlar ve alay alay geliyorlar. Hele etrafta başka bahçe olmayınca tek hedef haline geliyorlar. Bahçedeki diğer ağaçlarda gölgelenip istedikleri zaman saldırıyorlar. Gürültü patırtı falan da vızgeliyor. Kenardaki yoldan her beş on dakikada bir vasıta (traktör,araba,motorsiklet vs)
geçmesine rağmen oluyor bütün bunlar..

aydemiraydın beğendi.
Eski 30-07-2016, 12:13   #3208
Ağaçsever

Benimkilerde üst yapraklar içe doğru kıvrılmaya başladı görünürde de bir şey yok neden böyle oluyor acaba sıcaklardan olabilir diye düşünüyorum bu arada 20-20-20+me gübre vermeye başladım boyları uzamaya başladı.

Eski 01-08-2016, 16:45   #3209
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Benimkilerde üst yapraklar içe doğru kıvrılmaya başladı görünürde de bir şey yok neden böyle oluyor acaba sıcaklardan olabilir diye düşünüyorum bu arada 20-20-20+me gübre vermeye başladım boyları uzamaya başladı.

erken yaprak yanıklığı ve emici böceklere dikkat edin.

Eski 01-08-2016, 22:43   #3210
Ağaçsever

İnternetten dediğiniz hastalıkları araştırdım ikisinede uymadı fotoğraflarına baktım o şekil bir yanıklık yok ve üzerinde de böceklenme yok. Aşırı sıcaklara maruz kalıyorlar ondan olabilir diye düşünüyorum. İlgilenginiz ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024