agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-09-2014, 21:49   #3091
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Merhaba sayın ozlemci
Sizin hesaplamada görünen eksiklik fidan sayısıdır.Bir dekara (1000 m2) dikilen fidan sayısı.
Normal dikimde 1,5 m. fidan aralığı 3 m.sıra aralığı olacak şekilde dikim yapıldığında dekara 220 adet fidan dikilir.Bir ağaçtan asgarı 5 kğ. yaş meyve alınacağı üzerine hesap yürütülmelidir.
Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Goji berry bahçe kurulumu,fidan dikimi
Bu arada denizakvaryumu na selamlar.

ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen mdemirbas : 24-11-2016 saat 09:44 Neden: Eksiklik
mdemirbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 11:39   #3092
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Tohumdan ürettiğim Goji Berry yi terasa çıkardım ki daha iyi güneş alsın diye... Ama bu sefer de kedilerden kurtaramadım. Kediler o kadar bitki varken gelip goji berry nin yapraklarını yiyorlar. Üzerine kafes geçirdim yine olmadı.. Demek ki tatlı birşey Goji berry...

Eklenen Resimler

NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 12:05   #3093
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Kuş üzümü ekimi.

Dün ziyaretine gittiğim bir arkadaşım çerez olarak yemekte olduğu kuru yemişlerin arasından çıkardı. Kurutulmuş şekilde küçük bir poşette idi. Yedim ama tadı öyle aman aman tadına doyum olmaz değil.

Yerken ağzıma çekirdek vb. hiç gelmedi. Acaba bu kurutulmuş meyve yetiştirmek için kullanılıyor mu? Arkadaşın bana verdiği bir kaç üzümü bitirmeden öğreneyim istiyorum.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 14:26   #3094
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba arkadaşlar, bu sene mart gibi internet üzerinde sipariş ettiğim 2 kiraz ağacı ile birlikte; goji fideside satıyorlardı 1 adette ondan aldım,3 tl gibi bir fiyattı, yaklaşık 15 cm civarında bir boyda çıplak köklü olarak geldi saksıya diktim, çabuk gelişme gösteriyor, tek dal üzerine çıkan fide yaklaşık 120 cm üzerinden tepesini alarak dallanmasını sağladım mevcut durumu yanlardan çıkan 4-5 dal üzerinde meyveler verdi ve kızarmaya başladı, geçen gün 10 tane kadar toplayıp tadına baktım, oldukça sulu ve güzel bir tadı var, 3 sene önce aktardan aldığım birkaç kuru meyvenin tohumunu dikmeyi denemiştim tohumlar çok küçük olduğu için başarılı olamamıştım. Bence merak edenler ve yeri olanlar tohum ile uğraşana kadar fidesinden edinsinler aynı sene meyvesini yesinler derim.Çok güzel bir bitki bahçe duvarlarına çitler için çok uygun hem çok çabuk gelişiyor ve aynı yıl meyve veriyor hem görsel üzerinde meyveleri kırmızı kırmızı hoş duruyor. Bu bitkiyi yaygınlaştırıp faydalanmak lazım derim..

YeniBON beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 11:14   #3095
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniBON Mesajı Göster
Dün ziyaretine gittiğim bir arkadaşım çerez olarak yemekte olduğu kuru yemişlerin arasından çıkardı. Kurutulmuş şekilde küçük bir poşette idi. Yedim ama tadı öyle aman aman tadına doyum olmaz değil.

Yerken ağzıma çekirdek vb. hiç gelmedi. Acaba bu kurutulmuş meyve yetiştirmek için kullanılıyor mu? Arkadaşın bana verdiği bir kaç üzümü bitirmeden öğreneyim istiyorum.
Ben tohumdan yetiştirdim ama yetişme döneminde gövdesi çok ince oluyor ve dış ortamdan zarar görebiliyor... Ama denemekte yarar var...

YeniBON beğendi.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 21:24   #3096
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Goji yetiştirme.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, bu sene mart gibi internet üzerinde sipariş ettiğim 2 kiraz ağacı ile birlikte; goji fideside satıyorlardı 1 adette ondan aldım,3 tl gibi bir fiyattı, yaklaşık 15 cm civarında bir boyda çıplak köklü olarak geldi saksıya diktim, çabuk gelişme gösteriyor, tek dal üzerine çıkan fide yaklaşık 120 cm üzerinden tepesini alarak dallanmasını sağladım mevcut durumu yanlardan çıkan 4-5 dal üzerinde meyveler verdi ve kızarmaya başladı, geçen gün 10 tane kadar toplayıp tadına baktım, oldukça sulu ve güzel bir tadı var, 3 sene önce aktardan aldığım birkaç kuru meyvenin tohumunu dikmeyi denemiştim tohumlar çok küçük olduğu için başarılı olamamıştım. Bence merak edenler ve yeri olanlar tohum ile uğraşana kadar fidesinden edinsinler aynı sene meyvesini yesinler derim.Çok güzel bir bitki bahçe duvarlarına çitler için çok uygun hem çok çabuk gelişiyor ve aynı yıl meyve veriyor hem görsel üzerinde meyveleri kırmızı kırmızı hoş duruyor. Bu bitkiyi yaygınlaştırıp faydalanmak lazım derim..
Dostca bilgilendirme için teşekkür ederim. Goji fidanı aldığınız yeri özel mesajla bildirirseniz araştırmaya başlarım. İki teras, bir balkon için goji fidanları yetiştirmeyi düşünmeye başladım.

Eski 11-09-2014, 21:29   #3097
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Goji fidanı hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NaciG Mesajı Göster
Ben tohumdan yetiştirdim ama yetişme döneminde gövdesi çok ince oluyor ve dış ortamdan zarar görebiliyor... Ama denemekte yarar var...

Teşekkür ederim NaciG. Sizin gibi Dostca arkadaşımız da güzel bir bilgi vermiş. İlk etapta onun belirttiği gibi fidandan yetiştirmeye çalışacağım.

Ayrıca sizin belirttiğiniz gibi çekirdekten de çimlendirmeyi deneyeceğim. Fidan vb. konuda Bursa çevresinde bildiğiniz yer varsa özel mesajla bildiriniz lütfen. Coğrafya olarak yakınız. Sizde fidanı varsa görmeye bile gelebilirim.

Eski 17-09-2014, 07:36   #3098
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2014
*** arkadaşlar bende 10adet göjiberryfidanaldım çok şükür şuan çiçek açtı ama benim göji nin çiçekleri beyaz diğer göji çiçekleri renki mor

YeniBON beğendi.
Arif başyiğit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2014, 07:40   #3099
Yeni Üye

Bir dönümlük göji berry NQ1 lycyum bahçesi kursam acaba meyvesini satmaktasıkıntı yaşarmiyim

Eski 18-09-2014, 07:16   #3100
Yeni Üye

Sürgün dibinden çıkan köklü mü

Eski 18-09-2014, 10:28   #3101
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Kurt üzümü fidanı hk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arif başyiğit Mesajı Göster
*** arkadaşlar bende 10adet göjiberryfidanaldım çok şükür şuan çiçek açtı ama benim göji nin çiçekleri beyaz diğer göji çiçekleri renki mor

Arif bey fidanları aldığınız yeri ve diğer alım bilgilerini özel mesajla gönderebilirmisiniz?

Bol meyvalı günler dilerim.

Düzenleyen YeniBON : 18-09-2014 saat 10:32 Neden: Yazım hatası.
Eski 18-09-2014, 13:31   #3102
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar.. bu sene açan goji'den meyvasının olgunlarından tohum yapıp deneme amaçlı diktim bakalım çıkacak mı, 2 adet sürgününden de fideleme yaptım.
Bu fideyi aldığım siteden den yeniden kontrol ettim 2 yaş vivolde ekili fidesini 1 tl satıyorlar..ilgilenenler nesil fidancılık bakabilirler.

Eski 21-09-2014, 06:59   #3103
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.. bu sene açan goji'den meyvasının olgunlarından tohum yapıp deneme amaçlı diktim bakalım çıkacak mı, 2 adet sürgününden de fideleme yaptım.
Bu fideyi aldığım siteden den yeniden kontrol ettim 2 yaş vivolde ekili fidesini 1 tl satıyorlar..ilgilenenler nesil fidancılık bakabilirler.

dostca öncelikle goji fidanı sitesi konusundaki bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Siteye girince şaşırdım. Çünkü fidancı şehrimdeydi yani bana çok yakındı.

Ender beyle telefonla görüştüm. Sanıyorum önümüzde ki salı günü kendisine gideceğim. Yalnız sizin yazdığınız goji fidanı fiyatları konusunda bir hata var. Firmanız sitesine tekrar girdim, kontrol ettim. Sitede ki bilgi biraz eksik. Benim Ender beyle yaptığım görüşmeye göre viyoldeki fideler 1 TL. Bunun dışında 1 yaşındakiler 5 TL., 2 yaşındakiler 6 TL. Ben Ender beyle tekrar görüştüğümde kendisine durumu aktarıp düzeltmesini belirteceğim.

Bu yanlışlık nedeniyle üye arkadaşların olumsuz düşüncelere kapılmasını istemem.

Bol meyvalı günler dilerim.

aydemiraydın beğendi.
Eski 21-09-2014, 07:53   #3104
Ağaç Dostu

İlginize ve açıklamanız için teşekkür ederim..Sitesinde öyleydi bende kendim için ben pahalı almışım dedim, birde 2 yaşındaki fidenin 1 tl satılması bana pek mantıklı gelmemişti çünkü zaten bir senede boylanıp 2 metreye kadar uzayıp meyve veriyorlar.Deneme amaçlı tohumdan ektiğim gojilere şimdi baktım toprağın üzerinde çimlenmiş 1 haftada çimleniyor ama asıl bundan sonrası önemli bakalım hayatta kalabilecekler mi biraz görünür hale gelsinler fotoğraflayıp siteye eklerim.

YeniBON beğendi.
Eski 27-09-2014, 05:42   #3105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
ben Çin den tohumunu aldım 300 tohum 2,5 $ yanlış mı yapmışım.

YeniBON beğendi.
alican45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 15:46   #3106
Ağaç Dostu

Tohumdan goji yetiştirme

Alican bey Çine kadar gitmenize gerek yoktu mahallenizdeki aktardan alacağınız 10 gram kuru goji ile hep tanıda bakar hemde aynı sayıda tohum sahibi olabilirdiniz.Benim tohumdan çıkan gojiler..

Eklenen Resimler

NaciG, sonkez, YeniBON ve 3 kişi beğendi.
Eski 27-09-2014, 15:55   #3107
Ağaç Dostu

Mevcut gojim

Bunlarda 1 senelik şubatta aldığım yaklaşık 10 cm. goji yaklaşık 1.60 cm boyuna geldi bu sene meyvesini yedim devamlı acıyor. Kuşlar rahat bırakmıyor o nedenle gözümün önüne aldım, fotoğraflamadan önce 6 tane kırmızı meyvesini koparmıştım .. Size de yeşil olanalar kaldı artık..

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2014, 17:39   #3108
Ağaç Dostu

Hasat zamanı

Hasat zamanı geldi..

Eklenen Resimler

Eski 13-01-2015, 12:05   #3109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
merhabalar gojiyi epey arastırdım ama çeşit noktasında epey kararsız kaldım nq1 mi barbarum mu tavsiye edersiniz

nedim70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2015, 08:30   #3110
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
goji 3. yıldan sonra çok süper meyve veriyor. her bahçeye lazım. yapraklarınıda tavuklar çok seviyor. çit bitkisi olarak sınırlara dikilebilir.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2015, 10:29   #3111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2015
Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.
Herkese saygılar, sevgiler.

ENERJİİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 21:15   #3112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2015
ülkemizde yemişen veya yemişken olarak geçiyor başka adıda varmı

özgür ışık08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 15:46   #3113
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özgür ışık08 Mesajı Göster
ülkemizde yemişen veya yemişken olarak geçiyor başka adıda varmı

sizin dediğiniz alıç . goji berrye kurt yemişi denir. ülkemizde pek bilinmez.
oysa üretimi çok kolay.

Eski 26-07-2015, 09:17   #3114
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

goji bitkisi çok yayılmacı. bahçe tesis edildiğinde sürekli topraktan sürgün atmasıyla nasıl başediliyor.

Eski 30-07-2015, 14:24   #3115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2015
forum sakinleri cümleten selamünaleyküm;
burada herkes bir bilgi paylaşıyor, ne güzel. fakat bu bitkiyi yüksek masraf ederek büyük ölçekli yetiştirmeyi düşünenlerin, inanıyorum ki akıllarındaki en büyük soru PAZARLAMA konusudur.
madem forumlar bilgi paylaşım yerleridir, bu PAZARLAMA ve ALICILARI DA burada paylaşalım.
evet, çalıştık-çabaladık, 10 dönüm bahçe yaptık. NEREYE SATACAĞIZ ARKADAŞLAR????

mubas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 09:43   #3116
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

ben henüz ne alanı nede satanı gördüm. şifa olsun diye bahçede bir kaç adet olabilir.

Eski 13-08-2015, 14:17   #3117
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

hibrid goji fidanı satıyorlar. tohumdan ürettiğimiz gojilerden gerçekten dahamı üstün.

Eski 17-08-2015, 14:30   #3118
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mubas Mesajı Göster
forum sakinleri cümleten selamünaleyküm;
burada herkes bir bilgi paylaşıyor, ne güzel. fakat bu bitkiyi yüksek masraf ederek büyük ölçekli yetiştirmeyi düşünenlerin, inanıyorum ki akıllarındaki en büyük soru PAZARLAMA konusudur.
madem forumlar bilgi paylaşım yerleridir, bu PAZARLAMA ve ALICILARI DA burada paylaşalım.
evet, çalıştık-çabaladık, 10 dönüm bahçe yaptık. NEREYE SATACAĞIZ ARKADAŞLAR????

fidanını satan çokta meyvesini arayanı henüz göremedim.

Eski 18-08-2015, 09:06   #3119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Meyvesini arayanlar

Merhaba arkadaşlar,
Belki daha önce de bu konu üzerinde yazmışımdır. Şimdi fidan satanlar bana kızabilirler. Belki onlar da böyle bir kazancın peşinde olmayabilir. Bu işe temiz duygularla girmiş olabilirler. Ancak kazın ayağı öyle değil. Nacizane gözlemlerim şu yönde. Altın çilek, kaz üzümü, phaselis adlarıyla anılan bitkiyi biliyorsunuzdur. Goji biraz geri planda kaldı ancak diğeri çok popüler oldu. Zamanında Tayyip bey başbakanken ona bile yedirdiler. Şimdi yemediği gibi hatırladığını bile sanmıyorum. Bunlar hep reklam amaçlıydı. Ne diyorlardı "Zayıflatıyor". Goji için kuruyemişçiler ne diyordu "Zayıflatıyor". Peki forumlarda ne deniyordu "cinsel gücü arttırıyor". Ben zaten artık bu cümleleri okudukça ya da duydukça o üründen kaçıyorum. Bir süre sonra da esamesi okunmuyor. Ticari üretimini yapan ya da yapacak arkadaşlar lütfen bu gibi kriterlere dikkat etsinler. Önce satın alacak şirketleri ya da kişileri tespit edip öyle üretime başlasınlar. Hatta Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın ilgili birimlerine danışsınlar.

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 10:14   #3120
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrebakan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Belki daha önce de bu konu üzerinde yazmışımdır. Şimdi fidan satanlar bana kızabilirler. Belki onlar da böyle bir kazancın peşinde olmayabilir. Bu işe temiz duygularla girmiş olabilirler. Ancak kazın ayağı öyle değil. Nacizane gözlemlerim şu yönde. Altın çilek, kaz üzümü, phaselis adlarıyla anılan bitkiyi biliyorsunuzdur. Goji biraz geri planda kaldı ancak diğeri çok popüler oldu. Zamanında Tayyip bey başbakanken ona bile yedirdiler. Şimdi yemediği gibi hatırladığını bile sanmıyorum. Bunlar hep reklam amaçlıydı. Ne diyorlardı "Zayıflatıyor". Goji için kuruyemişçiler ne diyordu "Zayıflatıyor". Peki forumlarda ne deniyordu "cinsel gücü arttırıyor". Ben zaten artık bu cümleleri okudukça ya da duydukça o üründen kaçıyorum. Bir süre sonra da esamesi okunmuyor. Ticari üretimini yapan ya da yapacak arkadaşlar lütfen bu gibi kriterlere dikkat etsinler. Önce satın alacak şirketleri ya da kişileri tespit edip öyle üretime başlasınlar. Hatta Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın ilgili birimlerine danışsınlar.

çok haklısın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024