agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2007, 18:45   #31
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bizim bahçedeki çiçek açmış,
Bitki korunduğu takdirde ileriki senelerde de meyve veriyormuş bilginize.
Ben de tek yıllık diye birbirine yakın dikmiştim, sanırım kürek ile alıp başka bir yere aktaracağım.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2007, 19:38   #32
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Gözün aydın Kürşad.
Benimki bir türlü çiçeğe dönüşemiyor. Yaprak diplerinde daha toplu iğne başı kadarken kuruyuveriyorlar.

Burası çok sıcak, bir de kökünü kazıyamadığım beyaz sinekler var. Tam gittiler diyorum, yine çoğalıyorlar. Nasıl yok edeceğimi bilemiyorum.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 12:50   #33
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2007
Herkese merhaba,
forum'a yeni katıldım.Yaklaşık iki yılı aşkın bir süredir,Güvey fenerini istanbul'daki evimin balkonunda ve Karadenizdeki evimizin bahcesinde yetiştiriyorum.kış aylarında gövdeyi toprak üstünden bir karış mesafeden keserek kökünü bırakıyorum,İlkbaharda yeni filizlerle tekrar çoşuyorlar.
tohumdan yetiştirilmeside oldukca kolay.Bende önümüzdekı yıl içerisinde sayılarını artırmayı planlıyorum.bu yıl vermiş olduğu meyvelerden aldığım tohumlardan çoğaltmayı düşünüyorum.arzu eden arkadaşlar olursa paylaşabilirim.güvey fenerinin karadeniz'de 45-50 cm boyunda doğada,ağaç altlarında yetişen bir türü bulunuyor.tek farkı kokusu ve tadı.karadenizde yetişen türü kokusuz ve biraz ekşimsi.

ngunduz71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 13:51   #34
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Hoş geldiniz sn Ngündüz.Saksıda olanın bakımını ve saksı boyutunu yazarmısınız.Bendede varda ne şekilde saksı ister bilmiyorum..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 16:31   #35
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

35 cm çapında saksı kullanıyorum. Kökleri ince ve tüm saksıya yayılıyor.
İlk başlarda,balkonda saksıda tutmamın sebebi istanbul'un ikliminde nasıl uyum sağlayacağını merak etmemdendi, oldukca iyi sonuçlar verdi diyebilirim. Elimde olanlarıda bahceye dikmeyi planlıyorum.
Suyu çok seviyorlar. Bakımı oldukca kolay,özel birşey istemiyor, yalnız rüzgar'a maruz kalmamalarına biraz özen göstermek gerekiyor.Rüzgar'a maruz kalırlarsa yaprakları ve çicekleri etkileniyor.rüzgar almayan,güneşi direkt alan bir yerde muhafaza edebilirseniz çok güzel meyveler alırsınız. Meyveleri olğunlaştıktan sonra gövdelerini toprak seviyesinden bir karış üstünden keserek kış ayına hazırlayabilrsiniz.

Eski 28-08-2007, 16:42   #36
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Çok teşekkür ederim sn ngunduz.Benim fidelerim daha yeni ve benimde ilk deneyimim bu.Seneye saksılarını büyütmek istiyorum sanırım ve şu uzun saksılardan düşünüyordum ama yetmezherhalde.Daha yeni yeni büyüyorlar kışı atlatırlarsa seneye büyük saksıya aktarıcam Teşekkürler...

Eski 29-08-2007, 11:52   #37
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

Başarılar diliyorum.

Eski 29-08-2007, 20:21   #38
Ağaçsever

melnils's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Selamlar ,
Bende nisan sonu gibi palmiye merkezi adlı siteden kaz üzümü aldım. Haziran ayı gibi eşim Çerkezköydeki evlerinin bahçesine dikmek için götürdü. Bahçede büyümesi çok hızlı olmuş. Geçtiğimiz hafta sonuda ilk meyvelerini yedik Ama resimlerdeki gibi turuncu değil daha yeşilimsiydi. Biz acele etmişte olabiliriz yemek için Tadını kiviye benzettik. Araştırdığım kadarıyla cape gooseberry adıyla da geçiyor. Güvey fenerinden farklı sanırım. Ayrıca Koçtaşta güvey feneri tohumunun üstünde meyveleri yenmez yazıyor.
Sn ngunduz71 sizde, güvey feneri meyvelerin tadlarının ekşi olduğunu yazmışsınız. Kafam karıştı.

melnils Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 21:04   #39
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Melnils bir önceki sayfada bulunan 1 ve 5 numaralı mesajları okursanız, erken yediğinizi göreceksiniz. Meyveler kızarmadan yenmiyor. Yeşilken yediğiniz meyve hem tatsız, hem de toksik etkisi var.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 21:54   #40
Ağaçsever

melnils's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Toksik mi? Artık çok geç. Evet haklısınız bende okumuştum o mesajları ama meyveleri taşıyan kesenin sapı kurumuştu. Tutunca elinizde kalıyor. Daha da sararıcağını tahmin etmedim. Anlayacağınız bana yemekten başka çare bırakmadı.

melnils Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2007, 17:36   #41
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

Merhaba,
güvey fenerinin colombia'dan gelen türü esanslı ve tadı çok güzel,yalnız tadı ekşi dediğim tür karadenizin doğal ortamında yetişen bir cinsi meyvaları biraz daha kırmızı oluyor.resimlerini cekmiştim ilk fırsatta resimleri atarım.birkaç günlüğüne karadenize gidip geldim bahsettiğim türden meyvalarındanda getirdim.tohumdan yetiştirmeyi deneyeceğim.

Eski 12-09-2007, 00:00   #42
Ağaçsever

yılmaztaşova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Güvey feneri veya kandili

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Arkadaşlar, güvey feneri ismi ile konuşuluyordu bu bitki. Daha sonra bu iki başlığı birleştirelim.
Sayın arkadaşlar yapmayın güvey kandili Koelreuteria
denen ağaçformunda bir bitki.Burada sözü geçen ise otsu belkide büyük ihtimalle tek yıllık bir bitki.Sizi yanıltan ;meyvenin Koelreuteria nın meyveleri gibi kapsül içinde olması.Koelreuteria nın meyveleri olgunlaştığında yenecek birşey kalmaz sadece sert kabuklu birçekirdek kalır.Pardon çok konuştum galiba.

yılmaztaşova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 00:09   #43
Ağaçsever

yılmaztaşova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Koelreuteria

Koelreuteria

Eklenen Resimler

yılmaztaşova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 09:45   #44
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Evet sn yılmaztaşova haklı ikisi farklı bir bitki...

Eski 07-11-2007, 08:23   #45
Ağaç Dostu

seren's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2006
Galeri: 11
Merhaba;

Bendeki physalis fidanının meyveleri bilye büyüklüğündeydi.
Migrostan büyük meyvelisini, yaklaşık küçük ceviz büyüklüğünde
buldum ve diktim. Şu anda yarım metre oldular ve çiçek tomurcukları var.
Meyveyi versin (Hibrit olmadığını, yani kısır olmadığını anladıktan sonra)
ilkbaharda satışını yapacağım. Yaklaşık 20 kök var.

seren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 20:43   #46
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seren Mesajı Göster
Merhaba;

Bendeki physalis fidanının meyveleri bilye büyüklüğündeydi.
Migrostan büyük meyvelisini, yaklaşık küçük ceviz büyüklüğünde
buldum ve diktim. Şu anda yarım metre oldular ve çiçek tomurcukları var.
Meyveyi versin (Hibrit olmadığını, yani kısır olmadığını anladıktan sonra)
ilkbaharda satışını yapacağım. Yaklaşık 20 kök var.
Sayın Seren;

Physalislerin ceviz büyüklüğünde olmaması gerekiyor; sanırım sizin Migros'tan aldığınız meyve tomatillo olabilir. İsterseniz google grafiklerden "tomatillo" kelimesini girip bakın. Eğer diktiğiniz meyve tomatillo ise, tomatillodan çok güzel salsa sosu oluyor. İsterseniz tarifi bende var.

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 11:01   #47
Ağaç Dostu

seren's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2006
Galeri: 11
Sevgili Mohan67 Migrostan aldığım physalis.
Nereden biliyorum?
Tadı çekirdeği rengi aynı.
Ayrıca çekirdeğini ektim fidanlar satın aldığımla aynı.
Tomatilloyuda biliyorum ama bu kesinlikle physalis ve büyüklüğüde bilye kadar değil
küçük ceviz kadar.
Satın aldığım fidanın meyvelerinin bazıları fındık bazıları üzüm tanesi büyüklüğünde olgınlaşıyor.

seren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2008, 15:22   #48
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seren Mesajı Göster
Sevgili Mohan67 Migrostan aldığım physalis.
Nereden biliyorum?
Tadı çekirdeği rengi aynı.
Ayrıca çekirdeğini ektim fidanlar satın aldığımla aynı.
Tomatilloyuda biliyorum ama bu kesinlikle physalis ve büyüklüğüde bilye kadar değil
küçük ceviz kadar.
Satın aldığım fidanın meyvelerinin bazıları fındık bazıları üzüm tanesi büyüklüğünde olgınlaşıyor.
O halde sizden biraz tohum temin etmek isterim; bendeki tohumlarla (http://www.agaclar.net/forum/showthr...304#post190304) takas etmeniz mümkün mü? Birkaç çeşit tohum verebilirim.

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2008, 16:04   #49
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
bendekilerin üzerlerinde meyveleri var su an. toplam 3 adet, ama hala topraga ekmedim. Aslında toprakla buluştuklarında sanırım daha verimli olacaklar. Ayrıca yurtdisindan tohumu da gelecek bana yakınlarda.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 03:43   #50
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

yahu bugun 5-6 tane olanlarında yedim resmini çekmek hiç aklıma gelmedi. ama bir tane olmaya yakınından göndereyim resim...

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2008, 22:19   #51
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Tarlaya ektim, bakalım önümüzdeki dönemde nasıl gelişmeler gösterecek!

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2008, 22:50   #52
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
3 senedir physalis yetiştiriyorum.Fideleri daha erken toprağa ekmekte fayda var. Daha hızlı gelişme gösteriyorlar. Erken dikimin tek sakıncası danaburrnu varsa ufak fideleri kesebiliyor.

Physalisin en iyi tüketim şekli bence benmari usulü eritilen çikolataya batırılıp çikolata donduktan sonra yenilmesi. Meyve kılıfı dilimler halinde yukarı doğru toplanırsa hem çikolataya batırmak ve yemek için kolay oluyor hem de görüntü güzel oluyor.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2008, 20:40   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Meyvenın Tatlı olmaması Çatal Dalların Bol Olusundandır.Meyve Günes Görmezse Meyve ekşi olur.En iyisi Siz Çatallarını Biraz Azaltın. Bilginize...

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 23:21   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
bendekiler normal domates boyutuna ulaştılar meyve büyüklüğü olarak korktuğum için hepsini tarladan söküp attım

dogalürün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 12:26   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-08-2008
Merhaba;
bende siteyi yeni keşfettim. Kütahya'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi işletmekteyim. 10 gün önce kaz üzümü fidelerinden aldım. terasımdaki küçük serama diktim. Fakat yaprakları kenarlarından ortasına doğru **** noktalar halinde sararıp ölüyorlar, toprağını nemli olacak şekilde suluyorum, seramın içi gündüz 30-35 C civarı sıcaklıta oluyor. 15-20 cm boyundaki 11 fideden sadece 6 adet kaldı. Durumlarıda pek iç açıcı değil 2 gündür gölgede duruyorlar, ama faydası olmadı sanırım. ne yapmamı önerirsiniz?

ismailkaymaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 14:28   #56
Ağaçsever

Name:  SMC_0002.jpg
Views: 1235
Size:  27.7 KB

Name:  SMC_0003.jpg
Views: 892
Size:  31.1 KB

Name:  SMC_0004.jpg
Views: 907
Size:  38.8 KB

Name:  SMC_0005.jpg
Views: 908
Size:  38.7 KB
bu resimleri bugün çektim. sararan yapraklar görünüyor.

Eski 14-08-2008, 07:30   #57
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Fidelerinizin geldiği ortam muhtemelen seranız kadar sıcak değildi. Bu ani sıcaklık değişiminden olabilir. Sadece ilk resimde belirgin sararma gördüm. O fidede de yeni yapraklarda problem yok. Korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Ancak fideleriniz bu zamana göre çok küçük. Şu anda bitkiler meyve yapmış durumda, ay sonundan itibaren toplanmaya başlanır. Sizinkiler serada olduklarından belki eylül sonu gibi meyve verirler.

Eski 14-08-2008, 09:12   #58
Ağaçsever

Biraz geç kaldım, ama niyetim Kütahya'da yetişip yetişmeyeceklerini öğrenmeti. Yakındaki bir kaplıcaya eylül sonu itibari ile 160 metrekarelik jeotermal ısıtmalı bir sera kurmayı planlıyorum. Eğer bir sorun çıkmazsa pepinolarımı ve kaz üzümlerini bu serada yetiştireceğim. inşaallah o zamana kadar en azından meyve tutarlar.

Eski 15-08-2008, 09:04   #59
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Bitki domatesle aynı şartlarda yetişiyor. Domates yetişiyorsa physaliste yetişir. Serada muhtemelen çok yıllık bitki olarak yetişeceklerdir.

Eski 01-09-2008, 08:33   #60
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Merhaba,
Sizlere bu yıl ilk defa yetiştirmeye çalıştığım kaz üzümü (inka eriği) ile ilgili tecrübelerimi aktarmak istiyorum. İlk defa yetiştirecek arkadaşlar biraz fikir edinebilirler.
Bu yıl Almayadan gelen tohumlardan çimlendirdim. Çimlenme 15-20 gün içinde gerçekleşti. Çimlenme döneminde gündüz sıcaklığı 18-23 derece akşam sıcaklığıda tahminen 5-13 derece arasındaydı. Çimlenme oranı %90'lar seviyesinde gerçekleşti. 24 Mayıs'da gerçek yerlerine aldım. Temmuz ortalarında çiçeklenme başladı. Çiçeklenmeden sonra önce küçük yeşil kesecikler oluşuyor, bu kesecikler daha sonra büyüyor, sonrada içinde yuvarlak meyvesi oluşmaya başlıyor. Daha sonra kese sararmaya başlıyor. Sararan keseler bir süre sonra açılmaya başlıyor. İçindeki meyveside önce yeşilken sonra koyu sarı bir renk alıyor. Yeşilken doğal olarak daha ufak sararmaya başladıkça büyüyor. Yaklaşık cheery domates büyüklüğünde meyvesi oluşuyor. Yaprakları tüylü ve koyu yeşil. Bahçedeki kaz üzümlerinden (inka eriği) bir tanesi diğerlerinden önce sarardı meyvesi olgunlaştı. Diğerlerinden bazıları yeşil kesecikli, bir kısmı yeni çiçekleniyor. Hepsini toprağa aynı zamanda almama rağmen gelişimleri çok farklı oldu. Bir süre sanırım toprağa alıştılar. Çiçeklenmele ile birlikte gelişimleride hızlı arttı. Bulundukları yerde 4-5 çins domates, 4-5 çins biber, salatalık vardı. Suyun çok geldiği bölgelerde gelişim ve çiçeklenme daha az suyun daha az geldiği yerlerde gelişim hızlı çiçeklenme fazla oldu. Meyvesinin tadı yeşilken daha ekşimsi, sararınca hafif ekşilik var ama daha tatlı. Meyvesi bol küçük çekirdekli. Hemen her evresini haftalık bazda yakından takip edip resimlendirdim. Talep eden arkadaşlara pdf formatında mail adreslerine gönderebilirim. Bazı resimleri burayada koyabilirim, fakat buraya resim nasıl konulur bilmiyorum ama öğrenirim. Son bir şey bir çok forumda küçük çalı formunda olduğu söylenmesine rağmen iklim özelliklerindenmi bilmiyorum (bulunduğu yer sapanca) hem boyları çok uzamadı (en uzunu 1 metre civarında) hemde bence çalı formunda olmadı. Bu yıl toprakta kalacaklar seneye olup olmayacaklarını göreceğim. Tahminim kışları çok soğuk geçtiği için çok yıllık olmayacakları yönünde aşarsak göreceğiz. Son bir şey ben daha önce bu meyveden hiç yemediğim için tadını bilmiyordum. O yüzden diğer sebzelerin polenlerinin meyve oluşumunda bir etkisi olmuşmudur bilemiyorum. Görüntü ve renk konusunda bir etkisi yok. Ama meyvenin içine ve tadına bir etkisi varmı bilmiyorum.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024