agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2011, 10:10   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
9 nisanda ekitigim 3. parti %70 e yakin bir oranda cimlendiler. 2. ve 4. partilerden hala bir ses yok.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 10:29   #272
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
19 Mart 2011 tarihinde ektiğim altın çilek tohumlarından halen bir gelişme yok.

28 Gündür nemli torfta bekleyen, akşamları 1-2 saat üzerleri açılıp havalandırılan ve sonra tekrar nemlendirilip kapatarak çimlendirilmeye çalışılan tohumlar bu gidişle hayata dönüş operasyonunu kaybedecekler.

Bir hafta daha zaman vermelimiyim? Yoksa daha fazla beklesem operasyon başarıya ulaşabilir mi?

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 18:30   #273
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
19 Mart 2011 tarihinde ektiğim altın çilek tohumlarından halen bir gelişme yok.

28 Gündür nemli torfta bekleyen, akşamları 1-2 saat üzerleri açılıp havalandırılan ve sonra tekrar nemlendirilip kapatarak çimlendirilmeye çalışılan tohumlar bu gidişle hayata dönüş operasyonunu kaybedecekler.

Bir hafta daha zaman vermelimiyim? Yoksa daha fazla beklesem operasyon başarıya ulaşabilir mi?
Bence biraz daha bekleyin. Birde size tavsiyem , topragi nemlendirmeyin bariz sekilde islatin ve surekli islak kalsin. Nemlendirerek yaptigim denemeler islak topraktakilerden daha gec filizlendiler. Bu benim yer kirazi denemelerimden cikardigim sonuclardan biri.
Kolay gelsin.

Eski 16-04-2011, 19:16   #274
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Teşekürler,
Bu yöntemi sadece yerkirazları için mi öneriyorsunuz? Ben yemek için aldıklarımdan çıkarttım tohumları. 1 hafta içeride kuruttuktan sonra ektim. Bu şekilde olmazsa seneye daha erken ekmeyi planlıyorum.
Saygılar.

Eski 16-04-2011, 20:57   #275
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekürler,
Bu yöntemi sadece yerkirazları için mi öneriyorsunuz? Ben yemek için aldıklarımdan çıkarttım tohumları. 1 hafta içeride kuruttuktan sonra ektim. Bu şekilde olmazsa seneye daha erken ekmeyi planlıyorum.
Saygılar.
Evet sadece yer kirazlari icin , cunku diger sebzelerde cimlenmede yer kirazinda oldugu gibi sikinti hic yasamadim. En gec 10 gun icerisinde tum tohumlarim bazen %100 e varan oranlarda cimleniyor. Ayrica diger sebzelerde tohumu ektigimiz toprak cok islak olunca filizlenince hemen boya veriyorlar ki buda hic iyi degil.
Tohumlari kuruttuktan sonra bir kac gunde buzlukta bekletin cimlenme orani artiyor. Sart degil ama denemenizde fayda var.
Saygilar

Eski 16-04-2011, 21:07   #276
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilinin bahcesi Mesajı Göster
Evet sadece yer kirazlari icin , cunku diger sebzelerde cimlenmede yer kirazinda oldugu gibi sikinti hic yasamadim. En gec 10 gun icerisinde tum tohumlarim bazen %100 e varan oranlarda cimleniyor. Ayrica diger sebzelerde tohumu ektigimiz toprak cok islak olunca filizlenince hemen boya veriyorlar ki buda hic iyi degil.
Tohumlari kuruttuktan sonra bir kac gunde buzlukta bekletin cimlenme orani artiyor. Sart degil ama denemenizde fayda var.
Saygilar
Malesef elimdeki tohumların bir kısmını ektim. Geri kalanları da iki arkadaşıma vererek onlarında yer kirazıyla tanışmalarını sağladım. Ama böyle bir çimlenmemezlik beklemiyordum. Umarım ben de çimlendirebilirim.

Eski 16-04-2011, 21:36   #277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
İlk çimlendirme başarısızlığından dolayı,
İkinci denememe başlamaya karar verdim
Kuru yemişciden aldığım meyvelerin tohumlarını ektim
14 Nisan ekim tarihi
Umarım bu sefer başarabilirim
Gelişmeleri paylaşacağım

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 09:50   #278
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilinin bahcesi Mesajı Göster
9 nisanda ekitigim 3. parti %70 e yakin bir oranda cimlendiler. 2. ve 4. partilerden hala bir ses yok.
25 martta ektigim ikinci parti de sonunda cimlenmeye basladi. Hele sukur diyecegim artik. Simdiye kadar hic bukadar sikintili bir tohum cimlendirme calismam olmamisti.

Eski 17-04-2011, 10:26   #279
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

19 Martta ekilen yer kirazı tohumlarından halen bir belişme yok. Lilinin bahcesi nin yaptığı gibi sulamayı arttırdım. Bakalım bu zamandan sonra bir gelişme olacak mı?

Eski 17-04-2011, 20:00   #280
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Kuruyemişçiden aldığınız kurutulmuş meyveler yüksek ısıl işlemden dolayı çimlenmeyebilir. Taze olgun meyve çekirdeklerini denemek lazım.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:19   #281
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Tohum zaten iyi olgunlaşmış meyveden herhangi bir işlem yapılmadan kurutulduktan sonra almak gerekir. Böyle tohumu herkes ekmek ister.

Eski 20-04-2011, 22:30   #282
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Uzun zamandır yazdığım üzere 19 martta ektiğim yerkirazı tohumlarından 4 ünde çimlenme başlamış.
Saolsun Lilinin Bahçesi arkadaşımızın tavsiyesi üzerinde sulamada daha bonkör davrandım. 2-3 günde bir iyice suluyordum. Sulama işlemi bittikten sonra da yine üstünü streç ile kapatıyordum. Torf adeta sırıl sıklam oluyordu. Yer kirazı herhalde iyice ıslak ortamda çimleniyor.

Lilinin Bahçesi, tekrar teşekür ediyorum.

Eski 21-04-2011, 09:22   #283
Ağaç Dostu

Alıntı:
Uzun zamandır yazdığım üzere 19 martta ektiğim yerkirazı tohumlarından 4 ünde çimlenme başlamış.
Sayin h.isik, tebrik ederim.

Eski 23-04-2011, 23:57   #284
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
gecen sene ektiğim 3 taneden biri bu sene yeniden yeşillendi. Digerleri ya kurudu ya da hava şartlarından dolayı hala beklemedeler. Geçen sene güzel meyve almıştım, tek sorun boyutlaı kücüktü. Ben tohumumu kendim çıkardım öyle ektim. marketlerden aldıgınızla oluyor yani. Bu senede ektim, 1 ayda çimlendiler malasef. ümidimi kesmiş hazır kök almıştım halbuki

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 23:23   #285
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Geçen sene büyük saksıya diktiğim altın çilek bu sene çiçeklerini erkenden gösterdi

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 19:31   #286
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarmansarman Mesajı Göster
ALINTIDIR BİZDE BURDAKİ BİLĞİLERE GÖRE YETİŞTİRME YAPIYORUZ
Physalis Peruviana – Goldenberry- Yer kirazı – Altın çilek – İnka eriği vb. bir çok isimlerle karşımıza çıkan, son zamanların en popüler meyvelerinden olan yer kirazını saksıda yetiştirdik. Sizlerde bu meyveyi bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Bahçeniz yoksa üzülmeyin yer kirazı saksıda kolaylıkla yetişmekte.
Physalis Peruviana tohumlarını 14 şubat 2010 tarihinde ektim. Tohumları yılın ilk aylarında ekmek o yıl hasat edeceğiniz ürünü çoğaltacaktır. Tohum ekiminden yer kirazı meyvelerinin olgunlaşma süresi oldukça uzun, geç ekimlerde meyveler olgunlaşmadan mevsim soğuyabilir
bu durumda meyveleri olgunlaştırmamız zorlaşarak az ürün elde etmiş oluruz. Bu bakımdan tohumları erken ekerek daha fazla yer kirazı toplayabileceğiz.
Tohum ekimi için kullanacağımız toprağımız torf olabilir. Tohumlar ticari yetiştiricilikte kasalara ekilirken bize birkaç fide yeterli olacağından ufak saksı veya kaplara tohum ekimi yapılabilir. Bu amaçla hazırladığımız kaba torf eklenir, torfun ince olmasına dikkat edin. Torfu ekledikten sonra düz bir cisimle yüzey fazla bastırmadan düzgünleştirilir. Tohumlar yüzeye eşit miktarda serpiştirilerek üzerine 0.5-1 cm. kadar ince elenmiş torf serpiştirilir. İlk sulaması yağmurlama şeklinde toprağı dağıtmadan yapılır. Bu ve bundan sonra da sulamanın yağmurlama şeklinde yapılmasına özen gösterilmelidir, böylelikle toprak üst katmanı bozulmamış olacaktır. Bozulan üst katmanda tohumlar yüzeye çıkacağı için çimlendirme başarısızlıkla sonuçlaabilir. Kabın üzeri bir cam veya poşetle kapatılır. Onun da üzeri siyah bir poşetle kapatılabilir, cam ortamın nemini muhfaza edeceği gibi siyah örtü ise ortamı karartacaktır. Tohumlar böyle karanlık ve nemli ortamda daha hızlı ve sağlıklı çıkacaktır. Günlük olarak cam açılıp havalandırılmalı, gerek görülürse sulanmalıdır.
Tohumlar genelde 10 gün sonra çimlensede, benim ektiğim tohumların çimlenmesi 18 günde gerçekleşti. Tohumların çimlenebilmesi için ortam sıcaklığı çok önemlidir. En az ortam sıcaklığı 21-22 derece olması gerekmektedir.
Bu bilgilerin devamı ayrıntılı bir şekilde bakın şu adreste anlatılmış; http://www.bizimbahce.net/balkon-bah...yetistirin.htm

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 19:51   #287
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
yerkirazlarım yaprakları sarardı ne sebep olabiklirki? beyaz minik sinekcikler kaynıyor yıkasamda geçmedi ne yapmamaı önerirsiniz?

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 04:59   #288
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
arkadaşlar altın çilek meyvesinin kurutulması hakkında bilgisi veya deneyi olan varsa paylaşırsa sevinirim

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 10:00   #289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
altın çiçeklerimin yaprakları sararıp bükülmeye başladılar sanırım adana sıcağa dayanamadı.boy 1 metre kök saglam bedeni zayıf çiçek yok.çaresi yokmu bunun.

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024