agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2015, 13:00   #1261
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Gerçekten bu renklerde çilek oluyomu acaba araştırdıkça her geçen gün şaşkınlığım artıyor gerçi bu tarz şeylerde hep çinden çıkıyo onlarada pek güvenemiyorum ya neyse.

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2015, 21:50   #1262
Ağaçsever

sadrainman's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2014
çilek yapraklarım bu renge büründü ama sadece diplerdeki yapraklar sebebi sanırım dün uyguladığım güvercin gübresi.yaktı gibi.daha önceleri diplerindeki yapraklar genelde ömrünü tamamlarken sararırdı şimdi kızardı

Eklenen Resimler

sadrainman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 17:19   #1263
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Yavaş yavaş olacaklar inşallah

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2015, 00:05   #1264
Ağaçsever

sadrainman's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2014
benim çileklerim büyümeye daha devam ediyorlar 2-3 tane tadına baktım çok ekşiydiler.ilk diktiğim gün fotolarına bakıyorum da şimdi gurur duyuyor insan .basit bişey bile olsa başarmak güzel duygu

Eklenen Resimler

Lonicera, Muda, efeege ve 3 kişi beğendi.
sadrainman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 19:25   #1265
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Az kaldı olmalarına sabırda sabır

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2015, 21:34   #1266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bu konuda şu linki inceleyebilirsiniz orda baya teferruatlı yazdım sistemi.Ayrıca çiçeklenme zamanı çileklerinize sıvı besin verseniz çiçeklenmeyi arttırır sanırım bu konuyu bir araştırın derim forumdan.
Çilek yetiştirmek için dikey düzenekler
Erkan bey merhaba,

Sizin sistemin malzemelerini bugün aldım ve kesim işlerini bitirdim.Kısmet olursa bu hafta sonuna doğru Yalova'ya gidip üreticilerden fidan ve coco peat alarak eldeki malzemelerle güzel bir karışım yapıp ekimi gerçekleştircem hayırlısıyla.
Gelişmeleri fotolarla aktaracağım.Sevgiyle kalın.

erkanbey beğendi.
Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 11:33   #1267
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İnşallah her şey yolunda gider insan çok mutlu oluyor meyveleri görünce ama 1 haftadır sıkıntıdayım haberiniz olsun kırmızı örümcek dadandı baya uraştırıyor geçen sene olmamıştı ama bu sene havalar ısınınca çıktılar piyasaya pek kolay olmıcaktır ama forumda okumuştum gene toprağı poşetlere koyup fırında ısıtıp mikroplarını öldürmek gibi bişeyden bahsediliyordu öyle birşey yapılsa ilerleyen senelerde tekrarlamazmı diye aklıma gelmedi deil.Ama bu kısıma çok dikkat ben öyle bi deneyim yaşadım poşetler az büyük olmuş bi baktım fırına arkada hava delikleri var sıcak havanın geldiği yer sanırım oraya yaslamışım poşetleri ev yanıyodu az daha aman dikkat boşetler fırına temas etmicek öyle bişey yaparsanız temizlemeside cabası hanım evden atacaktı beni nerdeyse.Bol şans diliyorum size...Çalışmalarınızı benim konunun olduğu yerden devam edin ki düzenekler bölümünde olsun.

Eski 12-05-2015, 16:00   #1268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2015
Merhabalar arkadaşlar ben antalyadan gökhan yaşım 20 vve ogrenciyim evde saksıda çilek yetiştirmeye yeni başladım ve şuan için 35-40 tane çilegim var sarmaşık ve aromas cinsi bekliyorum diğerler kalanları da pazardan aldığım için cinslerini bilmiyorum böyle iste erkan Bey resimde olan çileğin cinsi sarmasikmi? Axava ve alltaki resimdeki gibi ayni cilekten vendede var ve kollarida var o çileğin çürüyor gibi birşey oldu kurtarmaya çalışıyorum şuanda onun kollarını öyle sizin gibi nasil ekebilirim ve çilek fidelerini nasil cogaltavilirim? Şimdiden teşekkür ederim iyi gubler

gk070 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 22:16   #1269
Yeni Üye

Erkan bey çilek fidanlarınizin cinsi nedir acaba? Merak ettimde

Eski 16-05-2015, 22:25   #1270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2008
çilek anaç fide ayırma

Dostlar merhaba, aşağıdaki linkte çilek çoğaltma kisminda anaç fide ayırma diye bir işlemden bahşedilmiş, bilen biri bana ne olduğunu anlatabilir mi?
Cilek Yetistiriciligi

space_frog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 17:24   #1271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
merhaba arkadaşlar bende çilek fidesi aldım küçükken, ekerken çok sağlıklılardı şimdi ise yapraklarının uç kısımları kararıp kurumaya başladı bunun nedeni ne olabilir

-balkonda direk bol güneş gören bir yerde duruyor
-çok fazla sulama yapmıyorum, küçük oldukları için genelde sisleme yöntemiyle suluyorum.

çilek konusunda tecrübeli arkadaşlarımdan cevap bekliyorum

şimdiden teşekkür ederim hayırlı forumlar

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 06:51   #1272
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi space_frog Mesajı Göster
Dostlar merhaba, aşağıdaki linkte çilek çoğaltma kisminda anaç fide ayırma diye bir işlemden bahşedilmiş, bilen biri bana ne olduğunu anlatabilir mi?
Cilek Yetistiriciligi
Çilek ana gövdesinden sarmaşık kollar çıkıp uzamaya ve bu kolların bazı

yerlerinden itibarende küçük küçük yapraklanmaya başlar ve sonra gene bu

uzantılar devam eder. İşte ana gövdeden çıkan bu uzantıları gövdeden

çıktıktan yaklaşık 4 parmak kadar sonra toprağa 2 cm kadar batırarak üstüne

toprak atın kalanınıda topraktan dışarı çıkartın.Bu toprak altına aldığınız uzan

tılar tuttuktan sonra ana gvde ile olan bağlantısını kesebilirsiniz.

Eski 20-05-2015, 08:41   #1273
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gk070 Mesajı Göster
Erkan bey çilek fidanlarınizin cinsi nedir acaba? Merak ettimde
Bir çok cins var ama çoğunluk aromas ve sarmaşık benim favorilerim onlar.

Eski 20-05-2015, 08:45   #1274
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bende çilek fidesi aldım küçükken, ekerken çok sağlıklılardı şimdi ise yapraklarının uç kısımları kararıp kurumaya başladı bunun nedeni ne olabilir

-balkonda direk bol güneş gören bir yerde duruyor
-çok fazla sulama yapmıyorum, küçük oldukları için genelde sisleme yöntemiyle suluyorum.

çilek konusunda tecrübeli arkadaşlarımdan cevap bekliyorum

şimdiden teşekkür ederim hayırlı forumlar
Bence yapraktan yeterli sulamayı yapamıyor olabilirsiniz kökten sulayın ayrıca o cd güneş ışınlarını yansıtıp muhtemelen bitkiyi yakıyor bence onu kaldırın.

djtunc ve Jakin beğendi.
Eski 20-05-2015, 09:14   #1275
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Çilek

Kütahya bu yıl ilk defa 17 dekarlık çilek bahçesi kurduk înşallah emeğimizin karşılığını alırız

Eklenen Resimler

macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 16:31   #1276
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey Mesajı Göster
Çilek ana gövdesinden sarmaşık kollar çıkıp uzamaya ve bu kolların bazı

yerlerinden itibarende küçük küçük yapraklanmaya başlar ve sonra gene bu

uzantılar devam eder. İşte ana gövdeden çıkan bu uzantıları gövdeden

çıktıktan yaklaşık 4 parmak kadar sonra toprağa 2 cm kadar batırarak üstüne

toprak atın kalanınıda topraktan dışarı çıkartın.Bu toprak altına aldığınız uzan

tılar tuttuktan sonra ana gvde ile olan bağlantısını kesebilirsiniz.
üstadım bahsettiğin farklı bir çoğaltma şekli... youtube kanallarında doğrudan kök gibi şeyler dikiliyor, sanırım ondan bahsediliyor... stoklanmasının kolaylığı açısından da öneriliyor ama nasıl üretildiğini bir türlü çözemedim

örnek video: https://www.youtube.com/watch?v=7Oj6Ol0m6RU

erkanbey beğendi.
Eski 20-05-2015, 19:55   #1277
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi space_frog Mesajı Göster
üstadım bahsettiğin farklı bir çoğaltma şekli... youtube kanallarında doğrudan kök gibi şeyler dikiliyor, sanırım ondan bahsediliyor... stoklanmasının kolaylığı açısından da öneriliyor ama nasıl üretildiğini bir türlü çözemedim

örnek video: https://www.youtube.com/watch?v=7Oj6Ol0m6RU
Merhaba videoda gördüğünüz frigo fide dediğimiz şey çilekler tam gününü yanlış söylemeyeyim 60 gün soğuklamaya bırakılırlar bahçeden sökülüp temizlenip ilaçlanıp soğuk hava depolarına alınır, müşteri satınalacağı zaman o videoda gördüğün gibi yapraksız ama ortasında hafif yeşil bir canlı gövde ile geliyor o gördüğün çilek fidesi yani kısaca.Frigo fide yazıp aratabilirsiniz google den.Videodaki dayımın yaptığı şey mesafeyi uzak tutarak dikmek çünkü zamanı geldiğinde kollardan çoğaltma yapacak ve her iki çileğin arasına bir tane daha çoğaltacak.Çiçeği koparmasının sebebi ise çiçeği koparırsan kol atar çoğalmak için kolu koparırsan çiçek açar meyve için dayımın amacı çoğaltmak olduğu için çiçeği kesiyor sonrasındada koldan çoğaltmayı göstermiş zaten en basit olan çoğaltma şeklini.
Anaç gövdeden bahsetmişsiniz onuda şöyle söyliyeyim çilekler ağustos gibi belki daha sonra meyve verme işleri bitip çoğalmak için kollar çıkıp her iş bittikten sonra ana gövdenin yanından bir gövde daha çıkar yani iki kök olur belki birbirine yapışık olur ama ilerleyen zamanlarda söküp bıçakla tam ortadan kesersseniz 2 adet çileğiniz olmuş olur bahsettiği budur benim bildiklerim bunlar umarım sorunuzun cevabı budur.

Eski 20-05-2015, 22:28   #1278
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Merhaba videoda gördüğünüz frigo fide dediğimiz şey çilekler tam gününü yanlış söylemeyeyim 60 gün soğuklamaya bırakılırlar bahçeden sökülüp temizlenip ilaçlanıp soğuk hava depolarına alınır, müşteri satınalacağı zaman o videoda gördüğün gibi yapraksız ama ortasında hafif yeşil bir canlı gövde ile geliyor o gördüğün çilek fidesi yani kısaca.Frigo fide yazıp aratabilirsiniz google den.Videodaki dayımın yaptığı şey mesafeyi uzak tutarak dikmek çünkü zamanı geldiğinde kollardan çoğaltma yapacak ve her iki çileğin arasına bir tane daha çoğaltacak.Çiçeği koparmasının sebebi ise çiçeği koparırsan kol atar çoğalmak için kolu koparırsan çiçek açar meyve için dayımın amacı çoğaltmak olduğu için çiçeği kesiyor sonrasındada koldan çoğaltmayı göstermiş zaten en basit olan çoğaltma şeklini.
Anaç gövdeden bahsetmişsiniz onuda şöyle söyliyeyim çilekler ağustos gibi belki daha sonra meyve verme işleri bitip çoğalmak için kollar çıkıp her iş bittikten sonra ana gövdenin yanından bir gövde daha çıkar yani iki kök olur belki birbirine yapışık olur ama ilerleyen zamanlarda söküp bıçakla tam ortadan kesersseniz 2 adet çileğiniz olmuş olur bahsettiği budur benim bildiklerim bunlar umarım sorunuzun cevabı budur.
Antalya gibi bir yerde bu anaç gövde cogaltmasini ne zaman yapabilirim? Meyve sayısı azalmaya başladı (osmanlı çileği), yeni kollar yaklaşık 15 gündür çıkıyor fakat hep kopardim gücü oraya vermesin diye..

Eski 21-05-2015, 16:39   #1279
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tohumdan yetiştirdiğim beyaz çilekler bu yıl daha fazla meyve vermeye başladı.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 09:08   #1280
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Buda benim bıcırık o kadar tohumdan sadece 1 tane çıktı. Toprağı hafif kurur gibi olunca fısfısla püskürtüyorum. Buradan sonra ne yapacağımı hiç bilmiyorum ama

mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 12:54   #1281
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Ben ilk defa 5 kök ekim yaptım, aldığımda çiçekliydi hepsi tuttu ve meyve verdi ama çok küçük meyve verdi kızardı küçük olmasına rağmen çok lezzetli daha büyük meyve vermesi için ne önerirsiniz?
Birde acemiliğim toprağa değmesi ve su değmesi ardına çürümesi oldu.
Buna nasıl çözüm bulabilirim?

Esila09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 13:11   #1282
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Esila09, dikim yaptığınız yer saksı mı bahçe mi? Bahçe ise sorun yok. Saksı ise biraz aralıklı dikim yaparsanız daha iyi olur. Ayrıca yeni alıp dikmiş olduğunuz fideler köklerini tabana henüz tam anlamıyla yayamadıkları için meyveler küçük olacaktır. Aklımızda bulunsun çiçekleri kopartıp o şekilde dikim yapalım ki köklenmeye çalışsın bitkimiz. Ekstradan potasyum ağırlıklı gübreleme ile meyve kalitesi daha yüksek olacaktır. Ama ben çiftlik gübresini tavsiye ederim, lezzet çok daha üst düzeyde oluyor.

Meyvelerin toprağa değip sulama sebebiyle çürümemesi için meyvelerin altına saman, talaş, poşet vb. birşeyler serip meyvelerin toprakla temasını kesebilirsiniz. Kolay gelsin.

Eski 29-05-2015, 13:51   #1283
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Uzun saksılarda birinde 2 birinde 3 kök var. Güneş ve rüzgar çok iyi seviyede.
Bu yıl acemilik yılımdı
Gübre takviyem olmadı ama temin edeceğim.
Meyveler içinde poşet fikri aklımdaydı ama uygulamadım birde öyle deneyeyim.
Çok teşekkür ederim.

Lonicera beğendi.
Esila09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 13:58   #1284
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esila09 Mesajı Göster
Uzun saksılarda birinde 2 birinde 3 kök var. Güneş ve rüzgar çok iyi seviyede.
Bu yıl acemilik yılımdı
Gübre takviyem olmadı ama temin edeceğim.
Meyveler içinde poşet fikri aklımdaydı ama uygulamadım birde öyle deneyeyim.
Çok teşekkür ederim.
Sıvı gübre vermeyide düşünebilirsiniz.Bir çok yapı markette mevcut.

Eski 02-06-2015, 23:20   #1285
Yeni Üye

Bir yerden duyduğum kadarıyla çilekler 2-3 . senesinde iyi meyve verirlermiş dogrumu acaba?

Eski 03-06-2015, 05:32   #1286
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Evet , özellikle 2.yılında tam verim. 3. yıldan sonra verim çok düşer o yüzden mutlaka yenilenmeli.

athena -asena beğendi.
Eski 03-06-2015, 10:54   #1287
Yeni Üye

Birde birşey daha sorucam acemiligim kusura bakmayın çilekler kizardiktan sonra büyümeye devam edermi? Cileklerim çok küçük oluyor kizariyor kimisinden koparma onlar büyür kizardiktan sonra diye duydum kimisi kizardiktan sonra büyümez diyor ? Hangisi doğru acaba?

Eski 03-06-2015, 12:28   #1288
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Meyve olgunlaştıktan sonra büyüme durur. İyice kızarmış çileği , böğürtleni, ahududuyu kirazı vb. dalında daha fazla bekletirseniz büyümez, yumuşayıp çürür veya kurur. Çileklerinizin küçük olması cinsi, dikim sıklığı, sulama, gübreleme vb. pek çok faktöre bağlı.

athena -asena beğendi.
Eski 08-06-2015, 17:02   #1289
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Çileğimi dikmeye çalıştım.

Bu sabah forumdan çilek olduğunu öğrendiğim bitkimi uzun saksıya diktim. Bir ana kök, bir ikincil kök ve birçok uzun dallarda uçlar vardı. Hepsini toprakla örtmeye çalıştım. Sanırım biraz fazla sıkışık oldu. Tuttuktan sonra ayırıp başka saksıya alabilir miyim acaba?

Eklenen Resimler

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 17:27   #1290
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Bu sabah forumdan çilek olduğunu öğrendiğim bitkimi uzun saksıya diktim. Bir ana kök, bir ikincil kök ve birçok uzun dallarda uçlar vardı. Hepsini toprakla örtmeye çalıştım. Sanırım biraz fazla sıkışık oldu. Tuttuktan sonra ayırıp başka saksıya alabilir miyim acaba?
Tabii ki Sn Jakin. Sonbahara kadar iyice köklenmiş olurlar zaten. Tek tek veya istediğiniz kadar istediğiniz yere o zaman ayırabilirsiniz. Çileğiniz kol atan cinsten olduğu için kol(stalon) çıkarmaya devam edecektir. O saksının toprağını bir süre sonra zaten göremeyeceksiniz.

Jakin beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024