agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni561Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2014, 18:56   #1201
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Pineberry yani beyaz çilek yetiştiren var mı?

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 19:58   #1202
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
evde saksıda yetiştirilebilecek verimli olan çeşitler neler acaba? bana toscana iyi olabilir gibi geldi, başka önerisi olan varmı acaba?

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 22:36   #1203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Kayseri' den çilek alıp da meyvesini yiyen var mı? 2 ya da 3. senesi bu yıl oldukça fazla çiçek açtı ama meyvenin m si yok. o kadar büyük alan kapladı ki sökmeye de kıyamıyorum. Yok mu bunun çözümü acaba? Hiç vermemesi nasıl oluyor, bu kadar çiçek açıp.

efcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 00:13   #1204
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efcan Mesajı Göster
Kayseri' den çilek alıp da meyvesini yiyen var mı? 2 ya da 3. senesi bu yıl oldukça fazla çiçek açtı ama meyvenin m si yok. o kadar büyük alan kapladı ki sökmeye de kıyamıyorum. Yok mu bunun çözümü acaba? Hiç vermemesi nasıl oluyor, bu kadar çiçek açıp.
Tozlaşma sorunu olmasın?

Eski 24-04-2014, 09:23   #1205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Tozlaşma sorunu olmasın?
Mevsim itibariyle arılar daha çıkmadı. Tek tük görüyorum. Eğer sorun buysa nasıl çözülebilir?

efcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 15:49   #1206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
merhabalar, bu çinde satılan siyah mavi sarı yeşil beyaz vs renkli satılan çilek tohumlarından çimlendiren ürün alan var mı? ve bunların belli ki genetiği değiştiriliyor, sağlığımıza zararlımıdır acaba bunlardan tüketmek?

yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 00:24   #1207
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efcan Mesajı Göster
Mevsim itibariyle arılar daha çıkmadı. Tek tük görüyorum. Eğer sorun buysa nasıl çözülebilir?
İstanbulda arılar yaz kış dışarıda olduğu için bilemeyeceğim fırça ile halledebileceğiniz kadarını tozlayabilirsiniz belki

Eski 03-05-2014, 12:04   #1208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Alıntı:
Pineberry yani beyaz çilek yetiştiren var mı?
İlk defa diktim ve verdiler. Ama tadı kiviye benziyor. Bir de tamamen beyaz değiller. Bir kısmı pembe bir kısmı beyaz. Galiba diğer kırmızı çileklerden tozlaşma yaptığı için oluyor bu.

bahçıvan55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 15:39   #1209
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçıvan55 Mesajı Göster
İlk defa diktim ve verdiler. Ama tadı kiviye benziyor. Bir de tamamen beyaz değiller. Bir kısmı pembe bir kısmı beyaz. Galiba diğer kırmızı çileklerden tozlaşma yaptığı için oluyor bu.
Ben çok merak ediyorum fidanını nereden buldunuz ben hiçbir yerde bulamıyorum.

Eski 04-05-2014, 18:49   #1210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Alıntı:
Ben çok merak ediyorum fidanını nereden buldunuz ben hiçbir yerde bulamıyorum.

https://www.efidanmarketim.com/Cilek...da,PR-621.html sitesinden 2 adet aldım. Şimdilik bir yandan çiçek açarken bir yandan meyvesi olgunlaşıyor.Böyle devam eder mi bilmiyorum. Bakalım ne zaman çoğalmaya başlayacak.

bahçıvan55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 15:38   #1211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
bana 100 adet sweet charlie lazım elinde olan var mı **** garantili alabilecegim bir yer çünkü bazıları sweet charlie diyor başka bir fide çıkıyor ve en tatlı aromalı olan çilek fidesi bumudur

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 17:40   #1212
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sevgili gilan'ın 2011'de hediye ettiği osmanlı çileklerinin çiçekleri...

Name:  osmanli_cilegi.jpg
Views: 1720
Size:  36.2 KB

En lezzetli çilek diyebilirim. Ağızda bir anda eriyor...

Milla beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2014, 23:07   #1213
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Mavi çileğin balık geni ile değiştirildiğini okumuştum bir yerde.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 17:34   #1214
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Çileklerimde tespit ettiğim sorunlar...

Burada yapılan her türlü paylaşım insanı müthiş şekilde doğaya yöneltiyor.Herkes kendince bir şeyler yapmak denemek istiyor.Sonucunda da ortaya güzel çalışmalar çıkıyor. Ben de bu şekilde etkilendim ve bir arkadaşımın bahçesine ufak bir çilek alanı oluşturdum.Bugün gezerken bazı sorunlar tespit ettim ve sizden yardım ve öneriler bekliyorum.Daha önce küçük bir bahçede çilek yetiştirmiştim ama orada böyle sorunlar görmemiştim.İlk defa tespit ettiğim sorunlar hemen aktarayım.

Name:  1k.JPG
Views: 1786
Size:  57.7 KB
Çileklerin bazılarında yaprak kırılmaları var.Nedenini bir türlü çözemedim.

Name:  2k.jpg
Views: 1715
Size:  60.7 KB
Bu şekilde aniden kuruyup ölen çilekler var.

Name:  3k.JPG
Views: 1623
Size:  50.5 KB
Stolonlarda yanma vu kuruma var.

Name:  4k.jpg
Views: 1641
Size:  57.2 KB
Son olarak ta çileklerin üzerinde çok sayıda bu kırmızı böcekten var.Meyveleri yiyorlar.

Bu sorunlar nelerdir?Nasıl çözebilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.

Milla beğendi.
Eski 27-05-2014, 18:29   #1215
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Konuyla ilgili yardımcı olacak arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Eski 13-07-2014, 15:08   #1216
hka
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Merhaba arkadaşlar. Bahçeye ektiğim sebze ve meyvelerle ilgili araştırma yaparken sitenizi gördüm ve problemimi burada dile getireyim dedim. Aşağıya resimleri de ekliyorum. 1-1,5 ay önce pazardan aldığım çilek fidesini bahçeme ektim. Biraz büyüdü. Çiçekleri de var fakat meyve oluşmuyor. Çiçekler açıyor daha sonradan kuruyor bunun nedeni nedir acaba ? Nasıl bir yol izlemem lazım. Birde çileğin çoğalması ile ilgili olarak kolların toprağa değdiği yer köklenir demişsiniz ama ben bu durumlara yeni olduğum için fazla bir şey anlayamadım. Resimde sağ taraftan çıkan kol toprakla temas ettiğinde köklenecek ve kök tuttuktan sonra ana gövde bağlantısını mı keseceğim. Uzun süredir kol toprakla temas etmekte fakat bahsettiğiniz gibi bir köklenme göremedim ben.

Konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Özellikle de çiçeklenmesine rağmen neden meyve vermemesi konusunda.

Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
hka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 18:11   #1217
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Hoş geldiniz, öncelikle forum kurallarımızı okumanızı ve kendinizi tanıtmanızı öneririm.

Sorununuza gelince; konuda uzman değilim elbette ama toprağı çok kuru göründü gözüme, çilek bol bol sulanmak ister diye biliyorum. Kupkuru toprağa attığı kolun da köklenmesi takdir edersiniz ki beklenemez...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 23:11   #1218
hka
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Hoş geldiniz, öncelikle forum kurallarımızı okumanızı ve kendinizi tanıtmanızı öneririm.
Sayin A_NOMAD,
Oncelikle cevap icin tesekkurler. Tavsiyelerinize uyarak forum kurallarini okuyup tanitma kisminida kendimden bahsettim. Kisaca burada da bahsedecek olursam, asıl mesleğim makine mühendisliği ve iş güvenliği uzmanlığı. 2 aydir bahceli mustakil bir evde oturdugum icin hobi olarak kucuk bahcemde amatör olarak sebze ve meyve yetistirmeye basladim.
Cileklere gelecek olursak, resimlerde toprak biraz kuru gozukmus ama 2 gunde bir sulama yapiyorum dolayisiyla toprak cok kuru kalmiyor ama malum 2 gundur hava sıcaklıkları baya bir artti. Asil sorun cilek fidelerimde baya bir cicek olmasina ragmen bu ciceklerin meyveye donusmemesi.
Ilginizden dolayi tekrar tesekkur eder, iyi aksamlar dilerim.

Düzenleyen hka : 14-07-2014 saat 17:07
Eski 15-07-2014, 11:48   #1219
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hka Mesajı Göster
Sayin A_NOMAD,
Oncelikle cevap icin tesekkurler. Tavsiyelerinize uyarak forum kurallarini okuyup tanitma kisminida kendimden bahsettim. Kisaca burada da bahsedecek olursam, asıl mesleğim makine mühendisliği ve iş güvenliği uzmanlığı. 2 aydir bahceli mustakil bir evde oturdugum icin hobi olarak kucuk bahcemde amatör olarak sebze ve meyve yetistirmeye basladim.
Cileklere gelecek olursak, resimlerde toprak biraz kuru gozukmus ama 2 gunde bir sulama yapiyorum dolayisiyla toprak cok kuru kalmiyor ama malum 2 gundur hava sıcaklıkları baya bir artti. Asil sorun cilek fidelerimde baya bir cicek olmasina ragmen bu ciceklerin meyveye donusmemesi.
Sayın hka, çilek sürgünlerinin yaprak çıkan kısımlarını hafifçe toprağa batırır ve oynatmazsanız bir süre sonra kökleneceklerdir. Aradaki sürgünü kuruyana kadar kesmeyebilirsiniz. Böylece bir çok çilek oluşması mümkün olabilir. Çileklerin meyveye durması zaman alabiliyor. Öncelikle iyi bir gelişme göstermeleri gerekiyor. Tozlaşma için başka bir çeşide veya arıya da ihtiyaç gösterebilir. Çileklerin çeşidini biliyorsanız bu açıdan değerlendirin derim. Ayrıca bazı sürgünlerde meyve oluşmasa da sonradan meyve verebilirler. İyi günler

Düzenleyen feyzon : 15-07-2014 saat 11:49 Neden: Hata
feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 19:12   #1220
hka
Yeni Üye

Sayin feyzon,
Oncelikle ilginiz icin tesekkur ederim. Cilekleri alirken yediveren olarak söylediler. Arı yönünden herhangi bir sorunum yok bahcede borazan cicegi ve diger ciceklerden dolayı baya bir arı geliyor.
Tavsiyenize uyarak yaprak çıkan surgunleri bugun topraga sabitleyecegim.
Ilginiz icin tekrar tesekkur ederim.

Eski 15-07-2014, 19:45   #1221
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hka Mesajı Göster
Sayin A_NOMAD,
Sayın hka,
Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Çileklerinizin üzerindeki çiçekler arılar ile tozlandıktan sonra çiçek yapraklarını döküp meyveye dönüşecektir. Bitkinize gerekli beslemeyi yaparak ( Organik veya kimyevi gübre ile) çileklerinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Merak etmeyin bir müddet sonra çilekleri toplamaya başlayacaksınız. Havalar malum kavurucu. Bu yüzden gerekli zamanda, yeterli miktarda su vermeyi unutmayın. Bir resimde yaprak ucunun kahverengi olduğunu gördüm. Büyük ihtimal potasyum eksikliği var. 20-20-20 gübresi uygularsanız hem verime, hem de bitki gelişiminde olumlu sonuçlar alırsınız. Kolaylıklar diliyorum.

tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 01:46   #1222
hka
Yeni Üye

Sayin tWoFuNN,
Verdiginiz bilgi ve gosterdiginiz ilgiden dolayi teşekkür ederim.
Onumuzdeki gunlerde yanmis hayvan gubresi alip hem cilek hem de meyve veren diger bitkilerime tekrardan uygulamayi dusunuyordum zira bahcemdeki salatalik ve domateslerimin meyveleri de arttikca yapraklari sararip kurumaya ve meyve gelişimi durmaya başladı. Bu sebebten besinsiz kaldiklarini dusunuyorum. 20-20-20 gubre olayini acarsaniz hazir gubremi alirken dediginizide uygularim.
Bu arada kimyevi degil de organikten yanayim.
Ilginiz icin tekrardan tesekkur ederim.

Yağmurcan beğendi.
Eski 16-07-2014, 01:58   #1223
hka
Yeni Üye

Ufak bir arastirma ile 20-20-20 gübre cesiti oldugunu anlamis bulunmaktayım. Bunlarda herhangi bir marka var mıdır? Yoksa 20-20-20 gubre istiyorum dedigimde verdikleri her gübre ayni ve kaliteli midir ?

Eski 16-07-2014, 08:40   #1224
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Sayın hka,
20-20-20 + ME gübresi ile bitkilerinizin hem makro besin elementi olan azot,fosfor ve potasyum ihtiyacını karşılarken hem de mikro besin elementi olan demir, çinko, bor, mangan elementlerini içerisinde barındırdığından çok iyi harmanlanmış bir gübredir. Katlı çilek diye forumda aratırsanız benim çalışmalarımı göreceksiniz. Ben de 20-20-20 + ME gübresini kullanıyorum. Hem çileklerimde hem de diğer sebzelerimde, fasülyelerimde. Veriminden çok memnunum. Lakin bu gübre çoğu yerde bulunmuyor. Tarım marketlerde aynı işlevdeki yaprak gübreleri 30-35 lira iken bu gübre çok daha ucuz. Toros gübre ve solucan gübre markalarının bu gübreyi ürettiğinin biliyorum. Eğer bulamazsanız ben buradan alır gönderimini yaparım. DAMLA SULAMA-YAPRAK GÜBRESİ 20-20-20 + ME - Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da - 171504757 Bu adres de benim ilanım. Ayrıca hayvan gübresi kullanırken kükürt ile karıştırarak kullanıyorum ben. Size de tavsiye ederim. Diğer ilanlarım bölümüne tıklayarak diğer satıştaki ürünlerime de bakabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.

hka beğendi.
tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 10:16   #1225
hka
Yeni Üye

Sayın tWoFuNN ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Aslına bakarsanız kimyevi gübre kullanmak istemiyorum. Bu yüzden ilk aşamada organik yollardan besin takviyesi yapmaya çalışacağım. Bu konuda hala araştırma içindeyim. Hiç bir çözüm yolu bulamazsam en son çare olarak bahsetmiş olduğunuz gübreyi kullanmayı düşünüyorum.
Bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla,

tWoFuNN ve A_NOMAD beğendi.
Eski 24-07-2014, 17:02   #1226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Sayın bilgili forumcularımız bu adresteki rengarenk çilekler genetik olarak değiştirilmiş midir? Doğal mıdır? Aydınlatabilecek olan var mı acaba?

http://www.ebay.com/itm/50Pcs-Rare-C...item258f7684f8

Lathspell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 00:47   #1227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2013
Merhabalar,

Bahçemde geçen yaz çilek yetiştiriciliğine başladım, geçen sene verimin fena olmamasına karşın bu sene meyvesi hem az oldu, hem çok çabuk bitti. Çok kısa bir süre meyve alabildim. Ayrıca yapraklarında da anlayamadığım gariplikler var. Eğer bu konuda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.

Ayrıca elimde bu ilaçlar var, bunlardan biri işime yarar mı acaba?

Amino Gold 50
Imperator 25 EC
Topas 100 EC
Zipper 40 EC

Milla beğendi.
laila35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 01:39   #1228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2014
Geçen yıl çilek fidelerini hırdavatcıdan aldığım PVC yağmur oluklarını saksı olarak kullandım. Bahçe duvarının üst bölümüne fotoğraftaki gibi yerleştirdim. Ailece afiyetle yedik. Bu düzeneği tavsiye ediyorum.

Nitekim sonbahar geldi çattı.. Çilek fideleri kurumaya başladı. Baharda yeniden canlanacaklar mı acaba ?

Eklenen Resimler

Milla ve Nctelts beğendi.
Altunbaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 14:30   #1229
Yeni Üye

Manchineel's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2014
merhaba anaç ile köklenen sürgün arasındaki dalı kesmememiz bitki açısından dezavantaj yaratabilir mi?

Manchineel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 16:07   #1230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2015
hayır yaratmaz

canoforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024