agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni561Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-06-2018, 11:08   #1381
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
çilek bitkisinin yaşam alanı neresi? nemli ve ormanlık alanlar. biz ne yapıyoruz küçüçük bir toprak parçasının içinde tepesinde güneş çilek yetiştirmiye çalışıyoruz. çilek en iyi nerelerde yetişir? uludağ köylerinde . zorla güzellik olmuyor.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2018, 23:28   #1382
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba cinsini bilmediğim ama aroması aşırı mükemmel (bence hibrid) ve sürekli çiçek açıp meyve veren (mevsim fark etmiyor hava 15 -20 derecenin üzerindeyse sürekli çilek verebiliyor) çileğimin çoğalma şekli çok garip 3 senedir benimle ve sadece tek bir yavru verdi onuda stolon (uzantı) oluşturarak değil tıpkı bir orkide gibi bedenini ikiye bölerek çoğalıyor. Sizce hiç uzantı vermeyecek mi cinsi mi böyle bunun ben bu cinsi delilerce çoğaltmak istiyorum çünkü.

Papatyacı beğendi.
Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2019, 21:29   #1383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2013
merhaba. osmanlı çileği arıyorum bulamadım. yardımcı olabilir misiniz.

ttumitt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 22:14   #1384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2019
Merhaba, uzun suredir uzaktan baktigim agaclar ailesine bugun gelen saksida cileklerim ile bende katildim. INTERNETten siparis verdigim saksili yediveren cileklerim 17cm cap 10cm derinlikte fotograflar ekledim gozume carpan harici otlari temizledim)(belkide yavru fidelerdi bilemedim) bir iki tane tuylenmis gibi cilekler vardi galiba kullenme diyorlar onlari kesip attim genel itibari ile anlayan dogasever arkadaslar cevaplayabilirmi ne durumdalar iyilermi bakimsizlarmi ne yapmali, saksilar degismelimi yoksa idare edermi amacim ufak bebegime kendi yetistirdigim cilekleri yedirmek ve birazda topragi sevdirmek... Ticari bir maksadim yok... Cok fazla bilgi var komple yapraklari kesen var cicekleri kesen var... Temiz bir kaynak bulamadım acikcasi okulların ders notlarinida okudum ama oradaki gibi sifirdan baslamadigim icin yakalayamadım... Ekteki resimlere bakip bir nebzede olsa yol gosterebilirseniz minnettar kalirim.

siflera12 beğendi.

Düzenleyen EminYildirim : 09-04-2019 saat 22:19 Neden: Resim
EminYildirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 22:31   #1385
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Merhaba cinsini bilmediğim ama aroması aşırı mükemmel (bence hibrid) ve sürekli çiçek açıp meyve veren (mevsim fark etmiyor hava 15 -20 derecenin üzerindeyse sürekli çilek verebiliyor) çileğimin çoğalma şekli çok garip 3 senedir benimle ve sadece tek bir yavru verdi onuda stolon (uzantı) oluşturarak değil tıpkı bir orkide gibi bedenini ikiye bölerek çoğalıyor. Sizce hiç uzantı vermeyecek mi cinsi mi böyle bunun ben bu cinsi delilerce çoğaltmak istiyorum çünkü.
Cinsi hollanda cilegi olmasin?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 11:47   #1386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
. Fotoğrafını çekip atar mısınız cinsini öğreneyim PLANET NET denilen uygulama ile öğrenip bizde satın alalım

Papatyacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2019, 15:25   #1387
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mozturkgss Mesajı Göster
Merhaba
2 sene önceki diktiğim çilekler hala ürün vermiyor. Geçen sene her hafta bir iki çilek verdi. Bu sene hiç vermiyor sebebi ne olabilir acaba.
Toprak yapısı biraz sıkı sebebi bu olabilir mi?
Çilekten verim almak isteyen yavru için uzayan kolları kessin, böylece çilek gücünü yavruya değil meyveye versin

msacit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 17:38   #1388
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EminYildirim Mesajı Göster
Merhaba, uzun suredir uzaktan baktigim agaclar ailesine bugun gelen saksida cileklerim ile bende katildim. INTERNETten siparis verdigim saksili yediveren cileklerim 17cm cap 10cm derinlikte fotograflar ekledim gozume carpan harici otlari temizledim)(belkide yavru fidelerdi bilemedim) bir iki tane tuylenmis gibi cilekler vardi galiba kullenme diyorlar onlari kesip attim genel itibari ile anlayan dogasever arkadaslar cevaplayabilirmi ne durumdalar iyilermi bakimsizlarmi ne yapmali, saksilar degismelimi yoksa idare edermi amacim ufak bebegime kendi yetistirdigim cilekleri yedirmek ve birazda topragi sevdirmek... Ticari bir maksadim yok... Cok fazla bilgi var komple yapraklari kesen var cicekleri kesen var... Temiz bir kaynak bulamadım acikcasi okulların ders notlarinida okudum ama oradaki gibi sifirdan baslamadigim icin yakalayamadım... Ekteki resimlere bakip bir nebzede olsa yol gosterebilirseniz minnettar kalirim.

Çilekleriniz gayet güzel gelişmişler

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2020, 21:14   #1389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2018
Çileğin gelişim süreci
https://youtu.be/78FgBoJvzV0

@alpha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2020, 15:39   #1390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Geçen yıl ilkbahar gg internet sitesi üzerinden osmanlı ve tırmanıcı diye iki çeşit çilek fidesi sipariş ettim. Fideleri diktim. tırmanıcılar tırmanmadığı gibi doğru düzgün büyümediler bile. Osmanlı çileği ise büyüdü ama sürekli kol atıyor. Çileğe yatsın diye kollarını da kestim. Fakat çiçek açmak yerine onlar bana inat sürekli kol atmaya devam ettiler. Sonuçta hiçbir tane çilek yiyemedim. Sebebi nedir ustalarım. Beni bu konuda bilgilendirebilirseniz sevinirim. Çilek almak için ne yapmalıyım.

Bir de pazardan iki hafta önce çilek almıştım tabi pahalı bir fiyata. Yalnız aroması ve tadı güzeldi. Bu çileğin çekirdeklerinden çimlendirsek olur mu ve bu yıl meyva veririmi. yoksa hiç uğraşma fide mi al dersiniz.

ferat18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 15:45   #1391
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
arkadaşlar bende balkonuma saksıda çilek ekmek istiyorum. lezzet ve verim olarak tatmin edecek bir çeşit önerir misiniz.

ayrıca her sene fideleri değiştirmek mi gerekiyor yoksa 1 defa ekince her sene veriyor mu?

adiga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2020, 13:33   #1392
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adiga Mesajı Göster
arkadaşlar bende balkonuma saksıda çilek ekmek istiyorum. lezzet ve verim olarak tatmin edecek bir çeşit önerir misiniz.

ayrıca her sene fideleri değiştirmek mi gerekiyor yoksa 1 defa ekince her sene veriyor mu?
albion,aramos iyidir camarosa var iri ama albion ve digerleri kadar aromalı ve tatlı degil sweet charlie de çok tatlıdır

bu arada arkadaşlar bi ara bizde çilek işi yaptık bayagıda ekmiştik 4000 tane kadar bayagıda verim aldık ama uğraşamadık bıraktık çünkü çilegin bakımı zor sürekli ilgilenmek gerekiyor.
bende çilek fidesi arıyorum o zaman intfa tarımdan almıştık okadar sorun yaşamadık ufak tefek şeyler hariç ama şuan çok şikayet var o yüzden güvenilir bir yer arıyorum 50-100 civarı almak istiyorum

meltem81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 09:03   #1393
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın adiga; çilek fidesi dikildikten sonra iyi bir bakım ile en az üç yıl meyve alabilirsiniz, ama saksıda çilek çok sağlıklı gelişemiyor, çilek aşırı kök yapıyor ve saksı dar geliyor, büyük bir saksı olursa olabilir. lezzet ve devamlı meyve vermesi açısından albion iyidir.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2020, 19:44   #1394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Çilek yetiştiriciliği

Selam arkadaşlar, Emekliyim ve bahçe işlerinde yeniyim.
1-Arkadaşlar, çilek fidelerini dikerken hayvansal gübre kullanmak sakıncalı mı? Solucan gübresi mi kullanmalıyız?
2-Sitelerde çok çeşitli türde ve fiyatta fideler satılıyor. Karadeniz iklimi için hangi tür fide uygundur?
Bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Teşekkürler

foxymance Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 00:26   #1395
Yeni Üye

OguzhanF's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2020
Merhaba yeni konu açmak istemedim buradaki çoğu mesajı okudum ancak kafamda hala soru işaretleri var.
Öncelikle Ankara'da yaşıyorum çilekleri cam balkonda yetiştirmeye çalışıyorum, balkonum neredeyse tüm gün güneş alıyor. Çilek ektiğim saksınınbirisi hem derinlik hem genişlik olarak oldukça büyük 60lt'lik bir saksı bunlara %70 torf ve %25 yanmış koyun gübresi birazda solucan gübresi ve perlit karışımı toprak hazırladım. Açık kök albion yediveren olduğunu sandığım fidelerden aldım ve fotoğraftaki gibi ektim.
Acaba bunları saksılara sık mı ektim bu şekilde verim alabilir miyim?
Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.

https://imgyukle.com/i/rxnOKy

OguzhanF Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 14:12   #1396
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OguzhanF Mesajı Göster
Merhaba yeni konu açmak istemedim buradaki çoğu mesajı okudum ancak kafamda hala soru işaretleri var.
Öncelikle Ankara'da yaşıyorum çilekleri cam balkonda yetiştirmeye çalışıyorum, balkonum neredeyse tüm gün güneş alıyor. Çilek ektiğim saksınınbirisi hem derinlik hem genişlik olarak oldukça büyük 60lt'lik bir saksı bunlara %70 torf ve %25 yanmış koyun gübresi birazda solucan gübresi ve perlit karışımı toprak hazırladım. Açık kök albion yediveren olduğunu sandığım fidelerden aldım ve fotoğraftaki gibi ektim.
Acaba bunları saksılara sık mı ektim bu şekilde verim alabilir miyim?
Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.

https://imgyukle.com/i/rxnOKy
Bana sık gibi geldi. İlk verimi iyi olabilir ama sonrasında kökleri karışır ve verimi düşer.Tek sıra veya 2 sıra daha iyi olurdu.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 14:13   #1397
Ağaç Dostu

2 sıra bile fazla sanırım.

Eski 03-05-2020, 16:24   #1398
Ağaç Dostu

Ben de de çilekler var ama türünü bilmiyorum. 3-4 yıldır aynı yerde olduğundan artık her yer kök olmuş verimi düşmüştü. Aralıklı olarak başka bir yere diktik. Seneye artık bekliyoruz.

Eski 16-06-2020, 13:00   #1399
Ağaçsever

domata's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2019
1-2 gündür bazı çileklerin yapraklarında ve çiçek yapraklarında aniden kurumalar başladı ama daha çok morarma gibi. Sebebini biraz araştırdım ama tam olarak yaşadığım soruna çözüm bulamadım.

Eklenen Resimler

domata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 17:02   #1400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domata Mesajı Göster
1-2 gündür bazı çileklerin yapraklarında ve çiçek yapraklarında aniden kurumalar başladı ama daha çok morarma gibi. Sebebini biraz araştırdım ama tam olarak yaşadığım soruna çözüm bulamadım.
Aynısı benim çileklerime de oluyor.yeşillenirken bir anda soluveriyor.bilen birileri cvp yazabilir mi acaba.

m_y_z_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2020, 01:04   #1401
Ağaçsever

lime&mint's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2019
Bu sene diktigim 5 adet çilek ilginç birşekildekurudu gitti. Fidancıdan yediveren diye veriyorlar ama ne cins oldugu belli degil. Bu çilekişinibir tutturamadık.

lime&mint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2020, 11:47   #1402
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
çilek yetiştirmek uzmanlık işi, yere dikersin ot basar. saksılara dikersin hastalık bitmez. Fide de sorun çıkabilir.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2021, 17:00   #1403
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-10-2020
Beyaz çilek

Merhaba beyaz çilek fidesi nereden bula bilirim bilginiz varmı

Serdars1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2021, 23:42   #1404
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Evinizde bahçenizde bol meyveli çilek nasıl yetiştirebilirsiniz bunu anlatıyoruz. Çilek bakımı ve budama işlemleri çok önemlidir ve çilek düzenli bir bakım ister. Bunun yanında olumsuz hava koşullarında bitki stresini atması için humik asit uygulamasından bahsettik. Çilek orman meyvesi olduğu için asidik toprağı sever.

TCM ve E.Kahraman beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 21:32   #1405
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Resulgur bilgi için teşekkürler, ben de 40 kök çilek aldım yediveren cinsi, satıcı 10 cm. arayla dik kol atmasın dedi ama mantıklı gelmedi, sizinkiler çift sıra damlamanın kenarlarına sanki 30 ar cm. arayla dikilmiş gibiydi. Sıra arası 50 cm. galiba, ideal dikim nasıl olur çilekte?

Resulgur beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 22:14   #1406
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Asidik toprak seviyorsa altına çam iğneleri sermenin faydası olur mu acaba?

Resulgur beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 22:57   #1407
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ Resulgur bilgi için teşekkürler, ben de 40 kök çilek aldım yediveren cinsi, satıcı 10 cm. arayla dik kol atmasın dedi ama mantıklı gelmedi, sizinkiler çift sıra damlamanın kenarlarına sanki 30 ar cm. arayla dikilmiş gibiydi. Sıra arası 50 cm. galiba, ideal dikim nasıl olur çilekte?
20 lik damlama borusuna göre sıra üzeri fideleri dikebilirsiniz . Çilek besin elementlerini düzenli bir şekilde ister. 2 set arasını da bahçenizin durumuna göre 40 cm yapabilirsiniz. Solucan gübresi kullanın mutlaka

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TCM beğendi.
Eski 12-04-2021, 22:59   #1408
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Asidik toprak seviyorsa altına çam iğneleri sermenin faydası olur mu acaba?
Merhaba biz çam iğnelerini meyveler toprağa değmesin ve havalansın diye malc yapıyoruz . Solucan gübresi işinizi görecektir

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 12-04-2021, 23:51   #1409
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Merhaba biz çam iğnelerini meyveler toprağa değmesin ve havalansın diye malc yapıyoruz . Solucan gübresi işinizi görecektir
Evet aynı zamanda bu görevi de görür diye düşünmüştüm. Teşekkür ederim.

Resulgur beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2021, 13:05   #1410
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2019
https://hizli-resim.com/i/OFSIM
https://hizli-resim.com/i/OFaEU
https://hizli-resim.com/i/OFdXO

Hocam durum böyleydi bayağı sarardı yaprakları sonra bir ziraatçi demir at dedi her birinin dibine yarım çay kaşığı demir şelatı attım suyla toprağa karıştırdım sararan yapraklarda pek yeşerme yok eski haline dönecek gibi gözükmüyor ama yeni yapraklar çıkıyor diplerden nı durum normaldir sizce yapmam gereken başka bir şey varmı acaba?

Dream Master Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024