agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2009, 14:26   #451
Yeni Üye

ahmetuzunca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Selahattin Yılmaz üstadımızın yukarıdaki açıklamaları için öncelikle ona teşekkürlerimi sunuyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Ben bir türlü başarılı olamadım.Hiç tutturamadım.Son bir kez daha deneme yapacam.
Tutturamadım derken çiçekler mi dökülüyor?

Düzenleyen ahmetuzunca : 09-03-2009 saat 10:21 Neden: imla
ahmetuzunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 14:47   #452
Yeni Üye

ahmetuzunca's Avatar

Geçen hafta bugün açan çiçekler beyaz yapraklarını döktü. Işık, sıcaklık hiç bir koşulu değiştirmedim.

Çiçeklerin bu şekilde bozulmasının nedeni nedir. Durum beni gerçekten üzüyor. İlk çıkan çiçeğin üzerinde sarı kısmın uçlarında da kahverengi yapılar gözlemledim. Çiçekler kuruyup bir nedenden dolayı bozuluyor mu? Resimleri aşağıdaki gibi:

Eski 09-03-2009, 15:15   #453
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
benim çilekler çiçek açmadı neden acaba?

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 16:22   #454
Yeni Üye

ahmetuzunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufuk1255 Mesajı Göster
benim çilekler çiçek açmadı neden acaba?
Benim çilekler kalorifer'in önünde pencere önünde duyur. Pencerenin dışına koyduklarım hala yaprak halinde. En ufak bir tomurcuk belirtisi bile yok. Sıcaklık bitki hormanlarını tetikliyor sanırım. Çilekler bahar geldi sanıp çiçek açtı evde.

Eski 09-03-2009, 16:52   #455
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetuzunca Mesajı Göster
Geçen hafta bugün açan çiçekler beyaz yapraklarını döktü. Işık, sıcaklık hiç bir koşulu değiştirmedim.

Çiçeklerin bu şekilde bozulmasının nedeni nedir?
Çiçekleriniz döllenmiş ve meyve oluşmaya başlamış. O yüzden yapraklar dökülmüş. Kısa bir süre sonra çilek yiyeceksiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 12:36   #456
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Bende ADIYAMAN Gölbaşında satış yapan arkadaşdan 40 adet sipariş verdim...
istanbul İSTOÇ tan saksı aldım... İstanbul METRO dan toprak ve Eminönünden perlit aldım... envor kardeşimizden EC eriğiyi aldım...

40 kök * 0,30 tl = 12 tl
30 saksı 1tl den = 30 tl
40 lt. torf = 8 tl
1 kg. perlit = 10 tl
2 şişe ec = 12 tl

toplam = 70 tl lik harcama bu pazar hepsini toparlayıp
hazırlayıp fotoğraflarını ekleyeceğim... umarım başaracağım...
biraz fazla oldu ama amatörce ve buradan edindiğim bilgilerle
deneyip başarı oranını göreceğiz...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 16:20   #457
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-09-2008
merhaba,
dün Eminönü'ne çilek fidesi almaya gittiydim ama bir yer dışında bulamadım. hayal kırıklığına uğrayıp geri dönecekken çilek tohumu gördüm. boş dönmekten iyidir deyip aldım ama eve geldiğimde içine bir baktım nokta gibi tohumlar. ben daha iri bir şey bekliyordum ondan nasıl fide çıkacak diye hala meraktayım. acaba yanlış mı aldım diye de aklıma gelmedi değil(bilmiyorsam ayıplamayın ) hafiften serptim ve üzerine bir cm kadar toprakla hafiften bastırdım ve suladım sisleme şekilde.
soracağım soru şu: Çilek tohumları bu mayıs'a bana meyve evrebilir mi? yoksa nisanda tekrar gidip çiçeğe durmuş fide mi almayalıyım daha önce yaptıgım gibi?
tohum poşetinin üstünde adı yazıyordu ama adamın deiğine göre Bulgaristan'dan gelmeymiş...ismi ise "fresca" gibi bişiydi.

alaaddin23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 16:38   #458
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn alaaddin23, mayıs ayına kadar meyvesini beklemeyin. Fide önce güzel bir kök oluştursun kendisine, ondan sonra çiçeğe dönecektir. Bu arada belirtmeliyim ki tohumlarınızın üstüne atmış olduğunuz 1cm. çok kalın kapak olmuş. Tüm tohumlarınızı ekmediyseniz yeniden deneyin derim. Tohumlar büyüklüklerinin en fazla 2 katı derinlikte kalmalı. Yani neredeyse tohumlar yüzeyden görülecek gibi ince kapak atmalısınız. Ardından fısfısla su püskürtüp streç film geçirin. Kolay gelsin.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 18:02   #459
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Çilek Ağacı

Bunlarda benim çileklerim. Adıyaman-Gölbaşı' dan Sn. Nariçi' nin çileklerinden. Yan yana iki ağaçta toplam 50 kök var.

Geçen gün 1 Adet fire verdik. Çiçeklenmeden önce yaprak ucu yanıklar oluştu, bir türlü önüne geçemedim. Bazı yapraklarda hala uç yanıkları var.

Aynı şartlarda yaşamalarına rağmen bazı köklerde gelişme yavaş. Gerçi fide dikimine aşağıdan baklayarak devam ettiğim için gelişmiş fideler en alta, küçük ve zayıf fideler en sona ve üste kalacak şekilde yerleştirmiştim ama ilk fireyi en alttan verdik.

Şu anda alttaki fideler çiçeklendi, yukardakiler henüz yaprak açmaya devam ediyor. Yaprak ucu yanıkları ve sebepleri hakkında bilgisi olan arkadaşların önerileri ve yorumlarına ihtiyacım var.

Sulama miktarı 15 dakika sulama 45 dakika dinlenme idi, arkadaşların önerisi ile 15 dakika sulama 105 dakika dinlenme haline çevirdim.

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 18:45   #460
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
sayın sarıcan sizi tebrik etmeden geçemeyecegim gerçekten çok hoş bir çilekliginiz olmuş. inşallah meyvelerinide bolca yemeniz nasip olur

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 19:16   #461
Ağaçsever

Sevgili lonicera çok teşekkür ederim bilgiler için. tohumları akşam üzeri diktiğim için ne kadar serptiğimi göremediğimden hepsini kullandım.. çıkınca artık (çıkarsa tabi) seyreltmek suretiyle deneyeceğim yine de.
mayıs derken hasat zamanını kastettmiştim o zamana dallanıp budaklaştığında ilk ürününü yazın verir mi? yani mevsimi geçtiğinde? yoksa ben nisan'da tekrar Eminönü'nün yolunu tutayım mı Bu sene çilekleri göremezsem yazın tadı kalmaz
bu arada sayın sarıcan'ın muhteşem Çilek saksısına bayıldım. İnşaallah deneyeceğim

Eski 12-03-2009, 20:00   #462
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn alaaddin23, bakımını iyi yaptığınız takdirde elbette ürün alırsınız çileklerinizden. Ancak bu cinsini denemediğim için ne kadar süre ile meyve alırsınız bilemiyorum. Siz her ihtimale karşı iyi bir cins fidenin yolunu gözleyin yine de

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 20:33   #463
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Alaaddin23;

Aşağıdaki linkte çilek ağacının bütün imalat safhaları resimleri ile birlikte var. Kolay gelsin.
Sarıcan, Topraksız Tarım Denemelerim

Sn. Beyaz Gece; size de iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.

Bir de şu yaprak yanıklarına çare bulabilsem

Eski 13-03-2009, 09:01   #464
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sevgili Alaaddin,
Çileği tohumla üretme hakkında bende sana biraz fikir vermek isterim.
Ocak sonunda çimlenmeğe aldığım tohumlar, havalarında müsait gitmemesi ile birlikte (hemen hemen hiç güneş yüzü görmediklerinden) büyümeleri çok yavaş ilerliyor.
Şu anda çimlenenler belli oluyor ama yeterince güneş ısısını alamadıklarından ayrıca hiçbir extra ısıtma ışıklandırma yapmadığımdan tamamen pencere kenarında yaşamlarını yavaşda olsa sürdürüyorlar.
Ürün alma meselesine gelince bırak bu sene ürün almayı, mayısa kadar sağlam bir kök ve biçim kazanırlarsa bu benim için yeterli olacak.Bence sende busene ürün alacağım diye kendini zorlama bırak kendi doğallığı ile büyüsün.****** takviye besin vs.tatbik edebilirsin.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 18:55   #465
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn alaaddin23, bakımını iyi yaptığınız takdirde elbette ürün alırsınız çileklerinizden. Ancak bu cinsini denemediğim için ne kadar süre ile meyve alırsınız bilemiyorum. Siz her ihtimale karşı iyi bir cins fidenin yolunu gözleyin yine de
sağolun Lonicera. gerçek bir motivasyon oldu benim için. İnşallah diyorum ama eşşeğimi de Eminönü'nden fide alarak sağlam kazığa bağlamayı da ihmal etmeyecem

Eski 13-03-2009, 18:58   #466
Ağaçsever

sayın Sarıcan çok sağolun. Tüms ayfaları tam olarak okuyamadığım için göremiştim yazıyı ama tam aradığım şeyler var
Sayın turco, Vallahi artık daha önce de değim gibi ben bu sene fide alacağım gibi görünüyor ama iyice kökleştikten sonra o çileklerin de gideceği yeri buldum galiba ama Eniştemi ikna etmekte hüner artık

Bir çilek sevdası nelere zorluyor adamı Allahım

Eski 13-03-2009, 19:52   #467
Yeni Üye

ahmetuzunca's Avatar

40 lt. torf = 8 tl
1 kg. perlit = 10 tl
2 şişe ec = 12 tl

Yukarıda bir arkadaş bu verileri vermiş çilek için. EC ve perlit maddelerini Carrefour, Koçtaş, Teksen, Migros gibi mağazalarda bulabiliyor muyuz? Torf çok yaygın olarak bulunuyor ama diğer iki malzemeyi bulmakta zorlanıyorum.

Eski 13-03-2009, 20:17   #468
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
40 lt. torf = 8 tl
1 kg. perlit = 10 tl
2 şişe ec = 12 tl

Yukarıda bir arkadaş bu verileri vermiş çilek için. EC ve perlit maddelerini Carrefour, Koçtaş, Teksen, Migros gibi mağazalarda bulabiliyor muyuz? Torf çok yaygın olarak bulunuyor ama diğer iki malzemeyi bulmakta zorlanıyorum.
Sn. Ahmet Uzunca,

Perlit için hemen adres veremem ama EC hemen yakınınızda. Başka yerde bulmanızda zor.

Hazır gübre kitleri kullanım kılavuzu

Perlit içinse yakınlarınızda ısı izolasyon işleri ve malzemeleri satan yerlere bakınız.

Sonradan gördüm Istanbul' lu olduğunuzu, buradan bakabilirsiniz.

http://www.genper.com.tr/index.php?o...ntact&Itemid=3

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2009 saat 20:21 Neden: İlave
Eski 13-03-2009, 22:45   #469
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
selahattin bey çileklerimi 75 cm uzunlugundaki bir saksıya diktim 12 tanesi küçük yaprakçıkarmış ortasından 2 gündür oda içinde balkona çıkarayımmı yoksa biraz daha beklesinmi

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 23:07   #470
Yeni Üye

ahmetuzunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Ahmet Uzunca,

Perlit için hemen adres veremem ama EC hemen yakınınızda. Başka yerde bulmanızda zor.

Hazır gübre kitleri kullanım kılavuzu

Perlit içinse yakınlarınızda ısı izolasyon işleri ve malzemeleri satan yerlere bakınız.

Sonradan gördüm Istanbul' lu olduğunuzu, buradan bakabilirsiniz.

http://www.genper.com.tr/index.php?o...ntact&Itemid=3

Perlit için sipariş iletişim bağlantısını bile paylaşmışsınız, çok teşekkürler. Bu soru belki de yüzünce kez sorulmuştur benzer başlıklar altında, yine de sabırla böyle bir cevap yazmanız kendimi değerli hissettirdi.

Perlit satan yukarıda bağlantısını verdiğiniz firma 5Kg 'lık torbalarda satıyor. Ben ise saksıda 5 adet çilek almak için yola çıktım. 100 cc'lik bir makro besin eriği bile bu çilekleri almama yeterli olacaktır düşüncesindeyim.

Hala aklıma takılan bazı sorular ve ama profesyonel üyelerin aynı soruların soruları sorulduğunu görmesi rahatsızlık verici olabilir düşüncesindeyim. Bu yüzden hala soru sorarken iki kere düşünüyorum. Yine de bir kaç madde halinde sormak istiyorum:

1-) Saksıdaki 1 fide için 6~7 tane çilek almak için yola çıktım. Bu ufak boyutlu projemde Sn. Kudret Tezel'in önerdiği ve yolladığı besin eriyikleri ve gübre çalışmalarına girmek istemiyorum.
Sadece çiçek çoşturan sıvıları ile basit ihtiyacımı görebilir miyim?

2-) Çiçek çoşturan sıvıları hormon etkisi yapar mı? (Ya da bunların gıda ürünlerinde kullanımı uygun mu)

3-) İlk çıkan çiçekler önce sarı, sonra yeşil, sonra kırmızı olmalıymış. Açan çiçeklerin kararması ne belirtisi olabilir?

4-) Bahçedeki bir domates fidesi için günlük 1,5lt su ihtiyacı olduğu yazılmış. Saksıdaki bir çilek için bu tür miktarlar çok fazla olmaz mı?

2.nolu çiçek ise yeni açan çiçek. Sn. Selahattin Yılmaz sağlıklı olduklarını söylemişti.

1.nolu resim ilk açan çiçeğe ait. Sanki hiç yeşil olmayacak ve yanmış gibi duruyor. Ölecek bir çiçek belirtileri görüyorlar mı uzman arkadaşlar için bir makro çekim paylaşıyorum:

Düzenleyen ahmetuzunca : 15-03-2009 saat 12:11 Neden: resim ekleme
Eski 14-03-2009, 14:38   #471
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Çilek fideleri Ec ve perlit olmadan sırf hazır torfa ekildiğinde verim alınamıyorum

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 17:22   #472
Ağaç Dostu

fellez's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Galeri: 125
Bunlar da benim ilk meyvelerim yakında tadına bakabileceğim heralde...

Eklenen Resimler

fellez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 18:48   #473
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Arkadaşlar çiçekle çilek arasında takriben 20 gün kadar bir süre olduğuna ve çilekler genelde mayıs ayında meyve verdiğine göre sorum şu; balkonda açıkta duran çileğim çiçek açtı çok erken değil mi?

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 21:13   #474
Ağaç Dostu

fellez's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Galeri: 125
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmann Mesajı Göster
Arkadaşlar çiçekle çilek arasında takriben 20 gün kadar bir süre olduğuna ve çilekler genelde mayıs ayında meyve verdiğine göre sorum şu; balkonda açıkta duran çileğim çiçek açtı çok erken değil mi?
Benimki izmirde meyvası olgunlaştı sayılır kızarmaya başladı bile..

fellez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 21:35   #475
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülbeşeker Mesajı Göster
selahattin bey çileklerimi 75 cm uzunlugundaki bir saksıya diktim 12 tanesi küçük yaprakçıkarmış ortasından 2 gündür oda içinde balkona çıkarayımmı yoksa biraz daha beklesinmi
Sevgili Gülbeşeker bu başlık devamlı takip ettiğim bir yer değil dikkatimi çekti bakayım dedim sizin mesajınızı gördüm. Çilek fidelerinizi dışarda tutunuz. Çilekler soğuktan etkilenmezler bu nedenle bırakın dışarda gelişsinler hem kök yapıları sağlam olur hemde hava şartlarına göre kendilerini ayarlarlar.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 14:10   #476
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
küçük bir bahçem var 10 tane çilegim var bunlara çapa yaptım ve üzerlerinde çileklerini gördüm çok mutlu oldum

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 14:41   #477
Yeni Üye

ahmetuzunca's Avatar

Çiçek örneği

Aynı başlık altında ikinci defa soruyorum ama uzun zamandır çilek ile uğraşan bir yakınıma açan fotoğraftaki çiçeği gösterdiğimde çiçeğin yanmış olduğunu söyledi.

Çilekleri olan ve çiçek hallerini hatırlayan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevirim. Eğer söylendiği gibi açan çiçekler yanıyorsa başka bir yol izleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2009, 20:10   #478
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Aynı başlık altında ikinci defa soruyorum ama uzun zamandır çilek ile uğraşan bir yakınıma açan fotoğraftaki çiçeği gösterdiğimde çiçeğin yanmış olduğunu söyledi.

Çilekleri olan ve çiçek hallerini hatırlayan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevirim. Eğer söylendiği gibi açan çiçekler yanıyorsa başka bir yol izleyeceğim.
Merhaba ! Çileğinize en son ne uyguladınız?

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 21:15   #479
Yeni Üye

ahmetuzunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuz alper Mesajı Göster
Merhaba ! Çileğinize en son ne uyguladınız?
Sayın Oğuz Alper,
Toprak gübresiz, herhangi bir PH, EC ölçümü yapmadım.
Çileğe su dışında hiç bir şey vermedim. Fotoğraf 13 gün önce açan ilk çiçeğe ait.

Eski 18-03-2009, 13:34   #480
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Bahçe Sorum

Merhabalar benim köyümde küçük bir evim birde bahçem var.Ama soğuk biraz bahçemde herşey çok güzel büyür.Olurda geçen yaz çilek ekecektim.Çilekleri ektiğimde sararma oldu.Hem yapraklarında hemde kendinde 1 kaç hafta içinde küçücük oldular.Bilmiyorum ne oldu.Çilek büyüten arkadaşlar belki bilirler

doğa_29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024