agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni145Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2016, 11:47   #61
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Benim şahdutlar malesef iklim sorunu nedeniyle tamamen kurudular. Gecen yıl erken den uyandılar , yapraklar uyandıktan sonra bölgemizde meydana gelen aşırı miktardaki don olayından sonra kendi aşıladıklarım dahil tüm şahdut fidanlarım kurudular.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 21:04   #62
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Benim şahdutlar malesef iklim sorunu nedeniyle tamamen kurudular. Gecen yıl erken den uyandılar , yapraklar uyandıktan sonra bölgemizde meydana gelen aşırı miktardaki don olayından sonra kendi aşıladıklarım dahil tüm şahdut fidanlarım kurudular.
Aslında şah dutun dayanıklılığıyla ilgili anlatılanlara bir soru işareti eklemek lazım. Bizim şah dut fidanımız da geçtiğimiz kışta zarar gördü, derken yaz başında tamamen kurudu. Yine de yetişkin örnekler yurdun farklı noktalarında henüz test edilmediğinden dolayı "bizim için dayanıksız bir dut çeşididir" damgasını vurmak yanlış olur. Bizim bahçede beş farklı çeşit arasında sorun yaşadığımız ikiçeşitten biri oldu; diğeri de Avustralya Kara Dutu. Sizde bildiğim kadarıyla çeşit sayısı çok daha fazla, daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 21:38   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2010
Bu seneki şahdut meyveleri...
Name:  DSC04352.jpg
Views: 1927
Size:  66.1 KB

Name:  DSC04354.jpg
Views: 1928
Size:  42.3 KB

Name:  DSC04355.jpg
Views: 1929
Size:  46.3 KB

Name:  DSC04356.jpg
Views: 1916
Size:  38.0 KB

Name:  DSC04357.jpg
Views: 1941
Size:  50.2 KB

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 04:17   #64
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
arkadaşlar tohumdan yetişme imkanı varmı

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2016, 21:02   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Benim balkonumdaki şahdutun dutları dökülüyor teker teker soğuktan olsa gerek gece 3-4 derecelere kadar düştü bu aralar sıcaklıklar

yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 16:27   #66
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
geçen gece -4 lere indi che dutun yaprakları bile kavruldu. sahdutun yaprakları hala sağlammı? avustralya kara dutlarıda gitti.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 15:12   #67
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Aslında şah dutun dayanıklılığıyla ilgili anlatılanlara bir soru işareti eklemek lazım. Bizim şah dut fidanımız da geçtiğimiz kışta zarar gördü, derken yaz başında tamamen kurudu. Yine de yetişkin örnekler yurdun farklı noktalarında henüz test edilmediğinden dolayı "bizim için dayanıksız bir dut çeşididir" damgasını vurmak yanlış olur. Bizim bahçede beş farklı çeşit arasında sorun yaşadığımız ikiçeşitten biri oldu; diğeri de Avustralya Kara Dutu. Sizde bildiğim kadarıyla çeşit sayısı çok daha fazla, daha iyi değerlendirebilirsiniz.
Evet yerli çeşitlerimiz cok o yüzen yerli çeşitlere yöneldim sangarila dut ceşidide kurudu bu yıl erken acan ceşitler artık gözümden düştü bu tür dutlar eğebölgesi icin idal gibi ..

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2016, 15:16   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
geçen gece -4 lere indi che dutun yaprakları bile kavruldu. sahdutun yaprakları hala sağlammı? avustralya kara dutlarıda gitti.
benimkiler cam balkonda olduğu için yaprakları sağlam. hatta üşümesinler diye soğuk geceler balkon kapısını da açık tutuyorum

aydemiraydın beğendi.
Eski 23-04-2016, 13:31   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
merhaba arkadaşlar şah dut nerelerde yetişir çankırı gibi soğuk bir yerde yetişir mi normal dut var ama şah dutu denemeyi düşünüyorum tavsiye eder misiniz? istediği iklim şartları nedir?

enes_Sari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 13:44   #70
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enes_Sari Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar şah dut nerelerde yetişir çankırı gibi soğuk bir yerde yetişir mi normal dut var ama şah dutu denemeyi düşünüyorum tavsiye eder misiniz? istediği iklim şartları nedir?

pek çok yabancı dut çeşidi erken uyanıp ilkbahar donlarından yandı. yerli çeşitleri ve amerikan çeşitler daha uygun.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 03:32   #71
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2011
Dut "Saharanpur".

Merhaba. Bu dutumun bodur kalmasını ve taçlanmasını nasıl sağlıyabilirim? Budama gerekiyorsa, neresinden ve nekadar kesmem gerekiyor?
Çok teşekkür ederim. Mehmet

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Toprakhasreti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2016, 12:15   #72
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Sahdut hangi aylarda dut veriyor?Aydinlatabilirseniz sevinirim..Avustralya dutu gibi yediveren mi?Sürekli üzerinde dut oluyor mu?

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 14:19   #73
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Sah dutum ,geçen yılki aşı bu sene meyve tuttu )
Name:  IMG_2342.jpg
Views: 1404
Size:  42.2 KB

Name:  IMG_2341.jpg
Views: 1448
Size:  54.6 KB

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 14:57   #74
Ağaç Dostu

Balkonda saksıda yetiştirdiğim şahdut geçen sene ve bu sene meyvelerini olgunlaştıramadan döküyor. 3 yaşında sanırım. Ankara ilkbahar havasının serin olmasından mıdır yoksa başka sebebi olabilir mi?

Eski 28-03-2019, 09:45   #75
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Geçen sene ektiğğm fidanın bu yıl meyvelerini gördüm

Eklenen Resimler

abk ve Muda beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2019, 23:46   #76
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Geçen sene ektiğğm fidanın bu yıl meyvelerini gördüm
Masallah. Ben bu sene epey aradim ama bulamadim. Fidan aldigim sitelerde yoktu. Eger buyutmeye deger bir fidansa yetistirmek isterim

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2019, 01:14   #77
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Beyaz Kral Pakistan dutu

Önceki yıl biraz meraktan biraz da dut çeşitlerinin olması için şah dut fidanı araştırması içine girdim. Bir üretici ile görüştüm. Kendisi elinde olan çeşitlerin resimlerini whatsapp üzerinden gönderdi. Bir arkadaşımız izninde memleketine gideceğini öğrenince üreticinin telefonu ile temas kurarak kendisine yakın olduğunu söyledi. Yerine giderek fidanları gördü.Onun da beğenmesi üzerine Ben iki tane ekşi karadut, bir tane siyah şah dut ve bir tane de beyaz kral Pakistan dutu fidanını satın aldım. Malum benim dikeceğim yer 1280 metre civarında olması havanın da soğuyacak olması, fidanların geldiği yerin de Adana Yüreğir olması nedeni ile soğuk ancak güneş ışığı gören bir dükkanda şah dut fidanlarını koruma altına aldım. Ekşi karadut fidanlarından birini kendime ayırıp diğerini şimdiye kadar sağlıklı bir şekilde ekşi karadut fidanı büyütemeyen bir tanıdığıma verdim. Her ikimiz de fidanın aşı yerleri toprak altında 25-30 cm kalacak şekilde bu aylarda diktik. Can sularını verdik. Beyaz olan dut fidanı yaşamasına rağmen nedense siyah olan kapalı alanda her ikisi de meyve çiçeklerini açtıktan sonra kurudu. İçeri ortamda olduğu için o yıl beyazdan da meyve yetiştiremeden döküldüler. İlkbaharda beyaz olanı dışarıdan getirtmiş olduğum topraklı yere diktim. Damlama sulaması dışında ekstra elimin altında olduğu için su da vermeye devam ettim. Ekşi karadut da benim oranın toprak, taşının olduğu yerde getirmiş olduğum topraklı olan yerde tutunmaya çalıştı. Çok fazla sürgün veremedi. Ekstra su versem de yeterli gelmedi. O yılı bu şekilde geçirdik. Kışın soğuklar başladıktan sonra fidan yapraklarını dökünce beyaz şah dutun etrafına iri baloncuklu naylonu sardım. Aynı şeyi birkaç yıldır yediveren duta da uyguluyordum. Kışın soğuklarından bu şekilde koruyunca bir miktar meyve alabiliyordum. Fidan kışı geçirdi. Baharla birlikte hemen uyanmaması için baloncuklu naylonun çoğunu aldım. Don olursa birazı canlı kalması için alt kısmına naylonlu bıraktım. Soğuklardan dolayı fidan hemen uyanamadı. Baharla birlikte uyandı. Hemen meyve çiçeklerini açtı. Çok büyük olmasa da ilginç hemen meyve veriyor. Çiçeklerin çoğu döküldü. İki üç tane çok büyük olmasa da uzun meyvesinden yedim. Resim çekip çekmediğimi hatırlamıyorum. İkinci kışına fidan aşağıdaki şekilde girecek. Sulama devam ettiği sürece büyüme devam ediyor. Sulamasını azaltınca yapraklarını hemen hemen döktü. Soğuklar başlayınca yeniden baloncuklu naylon saracağım. Büyümesini sağlayabilirsem ne olduğunu görebileceğiz.

Name:  Beyaz Kral şah dut Beyaz Kral Pakistan dutu.jpg
Views: 1007
Size:  73.4 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2019, 01:30   #78
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Serdar1 arkadaşımızdan görünce aklımıza bu dutu üretebilirmiyim diye düşündüm. Daha önce fidancıda görüp beğenip ekşi karadut aşıladığım 4 duttan 3 tanesi tamamen kurudu. Bir tanesi de aşının altından iki üç tane yoz büyütmüştü. Komşumu boru aşı zamanı aşılaması için zorladım. Sağolsun geçen yıl da kara vişneye aşıladığı kirazlardan bir tanesi tutmuştu. İki tane sürgüne boru aşı yaptı. Nasıl yaptığını yeniden gösterdi. Ben bir mağazadan mutfakta kullanılan raf örtüsünü parlak ve biraz kalın olunca aşıda sıcaktan soğuktan muhafaza eder diye almıştım. O aşıları yaparken biraz zorlansa da boru çıkararak aşıyı yaptı. Ben de üzerlerine üstü açık şekilde güneş görmemesi kurumaması için arada boşluk bırakarak biraz daha geniş boru şeklinde yalıtım yapabilecek şekilde bağladım.

Name:  Beyaz Kral Pakistan dutu aşısı 1.jpg
Views: 897
Size:  46.4 KB

Elimde kestiğim bir dal olunca ben de deneme yapmaya karar verdim. Aşı için malzeme de getirmeyince orada bulduğum biraz ip biraz ince naylon ile boruya benzer şekilde göz çıkardım. Bir tanesinin gövdesine monteledim. Biraz acemi işi oldu. Ancak idare edin. Uğraşsam muhtemelen olmayacaktı. Arkadaşın aşıları uzun süre canlı kalmasına rağmen daha sonra kurudu. Benim aşı epey bir zaman sonra canlandı. Üzerindeki naylon ve ipleri çıkardım. Tek dala düşürüp diğerlerini kestim. Daha sonra kurumaması için yeniden naylon ile aşı yerinin iki tarafını kapattım.

Name:  Beyaz Kral Pakistan dutu aşısı.jpg
Views: 897
Size:  70.1 KB

Bir şey farkettim. Ben aşı yapınca üzerindeki yerde uyuyan bir göz varmış. O göze su ve besin giderken muhtemel bizim göz de kaynamış. Acemi şansı bazen olabiliyor. Burada fidancıların çoğu ekşi karadut aşısını ticari olarak yapmıyorlar. Yapanlardan ve tutturanlardan birkaç tanesi de yaşlanmış durumdalar.

Name:  Beyaz Kral Pakistan dutu aşısı 2.jpg
Views: 867
Size:  47.3 KB

Düzenleyen Muda : 22-10-2019 saat 02:48
Eski 22-10-2019, 01:56   #79
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Aşı tuttuktan sonra anaçın daha önce muhtemel kök yaptığı için tek göz olunca hızla büyümeye başladı.

Name:  Beyaz pakistan  şah dut aşısı büyüme.jpg
Views: 920
Size:  73.4 KB

Name:  Beyaz pakistan  şah dut aşısı 1.jpg
Views: 896
Size:  52.4 KB

Name:  Beyaz pakistan  şah dut aşısı.jpg
Views: 986
Size:  71.7 KB

Eski 22-10-2019, 02:04   #80
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Ekşi karadut fidanı çevresini geniş açıp biraz gübre ve çift taraftan ilk yıl su verince arada fırsat buldukça geniş açtığım yeri su ile doldurunca ikinci yıl hızlı bir şekilde büyümeye başladılar. Fidan aldığım arkadaşı aradım. Daha önce almış olduğum ve aşağıda dikmiş olduğum 7 yıllık, 6 yıllık ve iki yıllık fidanların bu kadar hızlı büyümediğini anlatırken beyazın durumunu, siyahın ise öldüğünü söyleyince fidancı arkadaş adresimi istedi. Yeni bir tane daha göndereceğini söyledi. Bazı yerlerden kötü fidan gelip hiç gönderdiklerinin arkasında durmayanları okuyup bizzat görünce şaşırdım. Ben de siyah şah dut istiyordum. Ekşi karadut olup olmadığını sordum. Olduğunu öğrenince resim göndermesini istedim. Kendisinden iki şah dut birisinin parasını almadı, bir tane ekşi karadut ve bir tane yediveren dut aldım. Kargo ücretini de herhangibir sürpriz olmaması için gönderdim. Sağolsun iki şah dut çok güzel ve büyük şekilde geldi. Üstünden biraz budamasını istemiştim. Budamış. Onları diktim. Ekşi karadut ve avustralya dutu fidanı geldi. Diğer arkadaşa vermiş olduğum fidan da aşı yeri toprak altında kalmak ve bol sulanma ile o da gelişmiş. Çok güzel olmuş.

Eski 22-10-2019, 16:22   #81
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yeni gelen şah dut fidanlarım. Fidanlar biraz uzun olduğu için gönderici tarafından uç kısımları budandı. İlk defa bu kadar büyük şahdut fidanı gördüm. Bunlar gönderen kişinin whatsapp üzerinden gönderdiği resimler.

Name:  Şah dut fidanları .jpg
Views: 872
Size:  74.9 KB

Düzenleyen Muda : 23-10-2019 saat 17:18
Eski 14-11-2019, 17:32   #82
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Tadı nasıl acaba ekşi mi yoksa tatlı mı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TEBLiĞ beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2020, 23:21   #83
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Pakistan Dut Tayvan'ın süper uzun meyve dutu

Uzun Dut ağacı Fideleri, süper tatlı ve ekşi ve meyveli. Tropikal bir türdür, Yangtze Nehri'nin güneyinde bitki yetiştirilmesi tavsiye edilir ve kuzeyde bir seraya ihtiyacı vardır.

Tayvan'ın süper uzun meyve dutu, aynı zamanda süper meyve dutu olarak da bilinen Tayvan'ın uzun meyve dutudur, Tayvan'ın dört mevsim uzun meyve dutu, güzel meyve dutu, mor altın bal dutu, Tayvan taze gıdalar için uygun çeşitleri, yüksek şeker içeriği, asit içermez. Tayvan'ın süper uzun meyve dut meyvesi ince, meyve uzunluğu 8-12 cm, en uzun 18 cm, meyve çapı 0.5-1.2 cm, meyve ağırlığı 20 grama kadar, güzel görünüm, iyi tat, yüksek şeker içeriği, şeker içeriği 18-20% , tatlı ve ekşi, dört mevsim alışkanlığı olan mu başına 2.500 kg'dan fazla. Tayvan'ın süper uzun meyve dutları son yıllarda en popüler meyve dutlarından biridir. Gezi bahçelerinde vazgeçilmez bir değerli çeşittir ve Güney Çin'de dikim için uygundur. Tayvan' s süper uzun meyve dut fideleri pahalıdır ve uzun meyve dut yetiştiriciliği diğer çeşitlerden biraz daha karmaşıktır. Tropikal bir tür olduğu için kuzey türünün meyvelerini bırakması kolaydır. Az miktarda tohum eklenmesi tavsiye edilir ve çok sayıda fide dikmek mümkündür.

Meyve dut adı: Tayvan uzun meyve dut

Meyve dut özellikleri: (her mevsim farklı)

Meyve dut özellikleri: tatlılık% 20'ye kadar ulaşabilir ve meyve 18 cm'ye kadar olabilir.

Sonuç yılları: ikinci yılda meyve, 4 yılda yüksek verim

Dikilen dönüm sayısı: 110-330 (satır aralığı 1-2, bitki aralığı 2-3 metre)

Dut yapraklarının yıllık verimi: 800kg veya daha fazla
Yıllık dut üretimi : 2500kg'dan fazla (meyveleri düşürmek kolaydır, üretimi garanti etmek zordur)

Kış fideleri toprağa girdiğinde, genellikle 1 metreden daha yüksektir. Ulaşım kolaylığı için, genellikle yaklaşık 20-40 cm'ye kadar keseriz. Fideler kalın ve incedir. Boyutu belirtmeniz gerekiyorsa, fiyatı görüşmek için lütfen bizimle iletişime geçin. Fide boyunda fidelerin hayatta kalma oranı çok büyük değildir.

Long Mulberry Tree Seedlings

Bizim himalaya dutu bu sitede Tayvan uzun meyve dutu olarak yazıyor.

Eski 10-03-2020, 22:35   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2015
merhabalar. geçen sene saksıda aldığım şah dut fidanını bu sene toprak ile buluşturmak istiyorum. Daha önce diktiğim ekşi kara dutun aşının üstü, aşının altından çok daha kalın hale geleceği için aşı yerini toprak altında bırakmıştım. şah dut için böyle bir durum var mı? veya aşı yerini toprak altında bırakmamın herhangi bi sakıncası olur mu?

efeler09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2023, 21:51   #85
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeler09 Mesajı Göster
merhabalar. geçen sene saksıda aldığım şah dut fidanını bu sene toprak ile buluşturmak istiyorum. Daha önce diktiğim ekşi kara dutun aşının üstü, aşının altından çok daha kalın hale geleceği için aşı yerini toprak altında bırakmıştım. şah dut için böyle bir durum var mı? veya aşı yerini toprak altında bırakmamın herhangi bi sakıncası olur mu?
Genelde aşı yeri toprağın üstünde bırakılır diye biliyorum

aydemiraydın beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024