agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni305Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2016, 11:57   #151
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
İyice olgunlaşan meyveler

2 Ekim 2016' dan
Eklenti 632311

hiç değilse aronya çıktı. tadı iyimi? seneye benimkilerde meyve verir.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2016, 21:03   #152
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
hiç değilse aronya çıktı. tadı iyimi? seneye benimkilerde meyve verir.
Tadını pek beğenmedim. Sıfır aromalı üvez gibiydi sanki...

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2016, 14:08   #153
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Daha önce eklemiş olduğum mesajdaki makaleye göre '' Bitki 4°C’nin altında en az 2100 saatlik bir soğuklanma süresine ihtiyaç duymakla beraber meyve olgunlaşması için iyi bir güneşlenme periyodu ister(St-Pierre, 2005)'' imiş. O zaman bizim bundan sonra İzmir veya Antalya ikliminde meyvesini görmemiz hayal desenize

aydemiraydın beğendi.

Düzenleyen Lonicera : 12-12-2016 saat 14:50
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2016, 08:43   #154
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Daha önce eklemiş olduğum mesajdaki makaleye göre '' Bitki 4°C’nin altında en az 2100 saatlik bir soğuklanma süresine ihtiyaç duymakla beraber meyve olgunlaşması için iyi birgüneşlenme periyodu ister(St-Pierre, 2005)'' imiş. O zaman bizim bundan sonra İzmir veya Antalya ikliminde meyvesini görmemiz hayal desenize

bari bey eskişehirde yetiştirdiğine göre bizim burada bursa bilecik hattında olur.

Lonicera beğendi.
Eski 14-11-2016, 12:43   #155
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bence de sizin orası daha uygun bizim buralara göre. Önümüzdeki yaz olumlu olumsuz bir sonuç alırız artık.

aydemiraydın beğendi.
Eski 06-01-2017, 13:58   #156
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Bence de sizin orası daha uygun bizim buralara göre. Önümüzdeki yaz olumlu olumsuz bir sonuç alırız artık.
bu seneki kışa göre Saaskaton Berry ler meyve patlaması yapar artık.

Eski 06-01-2017, 14:32   #157
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

İnşallah, İzmir'de çok soğuyacakmış. Gerçi bir kaç günlük soğuk bu bitkiye yetmeyecektir. Sitede soğuklama süresini vermiş ama bu optimum koşullar için bahsedilmiştir herhalde. Az da olsa meyve verir diye düşünüyorum ama ığdır şalağı kayısı gibi olursa saskatoon burası için hayalden öteye gidemez. Iğdır şalağı da var bende, her yıl çiçeklenir ama 2-3 adetten fazla meyve tutmadı hiç. Hemen dibinde şekerpare var meyveden dalları sarkıyor resmen.

İnşallah saskatoon da aynı olmaz. Sadece bunu görebilmek için bile bir yılın dolması gerekiyor, çiftçilik zor iş arkadaş.

aydemiraydın beğendi.
Eski 10-03-2017, 14:19   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
ben bu saskaton berry i görünce dedim ki: aha bizim geyik elması bu. benim çocukluğumun geçtiği yaylamızın dağlarında ağustos ayında meyveleri olgulaşan (özür dilerim daha önce yanlışlıkla haziran ayı yazmışım) ve çok severek yediğimiz geyik elması. Bizim yaylamızda dağların kuzey kesiminde boyları yaklaşık en fazla 3 metre olan susuz yetişen, soğuklara çok dayanıklı, meyvesi iri ve sulu bir çalı. Ben burada saskaton berry olduğunu öğrendikten sonra bu sene çelikten çoğaltma çalışmalarına başlayacağım inşallah. Çalışmam olumlu sonuç verirse makul bir fiyattan piyasaya sunacağım. Çünkü çok harika bir meyvedir. yetişdiği yer 1400 metre rakımlı kışları soğuk geçen karasal iklim. Herkesin bahçesine dikmesini ve sahip olmasını isterim.

Düzenleyen feast3874 : 17-03-2017 saat 10:34
feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2017, 14:24   #159
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feast3874 Mesajı Göster
ben bu saskaton berry i görünce dedim ki: aha bizim geyik elması bu. benim çocukluğumun geçtiği yaylamızın dağlarında haziran ayında meyveleri olgulaşan ve çok severek yediğimiz geyik elması. Bizim yaylamızda dağların kuzey kesiminde boyları yaklaşık en fazla 3 metre olan susuz yetişen, soğuklara çok dayanıklı, meyvesi iri ve sulu bir çalı. Ben burada saskaton berry olduğunu öğrendikten sonra bu sene çelikten çoğaltma çalışmalarına başlayacağım inşallah. Çalışmam olumlu sonuç verirse makul bir fiyattan piyasaya sunacağım. Çünkü çok harika bir meyvedir. yetişdiği yer 1400 metre rakımlı kışları soğuk geçen karasal iklim. Herkesin bahçesine dikmesini ve sahip olmasını isterim.
Hadi inşallah, gelişmelerden bizleri haberdar edin lütfen.

feast3874 beğendi.
Eski 10-03-2017, 14:25   #160
Ağaç Dostu

yaptığım çalışmaları zaman zaman buradan paylaşacağım inşallah. Resimde yüklemeye çalışırım. Bizim yörenin Haziran Yemişi kendine verimli ayrıca tozlayıcıyada ihtiyaç duymuyor. Buda bizim yemişim ayrı bir artısı.

Eski 13-03-2017, 11:09   #161
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
yaptığım çalışmaları zaman zaman buradan paylaşacağım inşallah. Resimde yüklemeye çalışırım. Bizim yörenin Haziran Yemişi kendine verimli ayrıca tozlayıcıyada ihtiyaç duymuyor. Buda bizim yemişim ayrı bir artısı.

meyvesi iri dediğiniz ne kadar iri? resim yüklerseniz seviniriz. tadları nasıl ?

Eski 13-03-2017, 14:45   #162
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bendekiler yavaş yavaş uyanmaya başladılar. İlk uyanan ve uçları çiçek tomurcuğu dolu olan ovalis. Spicata da göz kabarmış. Lamarcii hala uyumakta.

aydemiraydın beğendi.
Eski 13-03-2017, 15:46   #163
Ağaç Dostu

Sayın aydemiraydın; Meyvesinin iriliği iri nohut tanesi kadar veya daha büyük, yetişme ortamına ve yetiştiği yere göre değişir. resim yüklemem için haziran-ağustos ayını beklememiz gerekiyor.

aydemiraydın beğendi.

Düzenleyen feast3874 : 17-03-2017 saat 10:36
Eski 15-03-2017, 12:10   #164
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Bendekiler yavaş yavaş uyanmaya başladılar. İlk uyanan ve uçları çiçek tomurcuğu dolu olan ovalis. Spicata da göz kabarmış. Lamarcii hala uyumakta.
lezzetli olan çeşitte lamarcki çeşidi. bendeki çeşitlerde uyanıyor.

Eski 25-03-2017, 18:11   #165
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Lamarcki hala uyanmadı. Ovalis tüm çiçeklerini açmış durumda. Oldukça fazla çiçek oluşturdu ovalis. Spicata da uyandı ama çiçek yok denecek kadar az. İzmir bu yıl son yılların en soğuk kışını geçirdi. Buna rağmen çiçek gözü oluşumu çok az olmuş spicatada. Eğer önümüzdeki yıl da bu şekilde olursa( ki ben böyle devam edeceğini düşünüyorum) spicata ile yolları ayırmak durumunda kalacağız. Lamarcki' yi bekliyorum, onun lezzeti mükmmel. İnşallah çiçeklenme fazla olur. Yoksa yolumuza sadece ovalis ile devam etmek zorunda kalacağız.

Thiessen, smokey gibi çok öne çıkan çeşitleri de denemek lazım.

Sn aydemiraydın, sizin orada son durum nedir?

aydemiraydın beğendi.
Eski 27-03-2017, 18:03   #166
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Lamarcki hala uyanmadı. Ovalis tüm çiçeklerini açmış durumda. Oldukça fazla çiçek oluşturdu ovalis. Spicata da uyandı ama çiçek yok denecek kadar az. İzmir bu yıl son yılların en soğuk kışını geçirdi. Buna rağmen çiçek gözü oluşumu çok az olmuş spicatada. Eğer önümüzdeki yıl da bu şekilde olursa( ki ben böyle devam edeceğini düşünüyorum) spicata ile yolları ayırmak durumunda kalacağız. Lamarcki' yi bekliyorum, onun lezzeti mükmmel. İnşallah çiçeklenme fazla olur. Yoksa yolumuza sadece ovalis ile devam etmek zorunda kalacağız.

Thiessen, smokey gibi çok öne çıkan çeşitleri de denemek lazım.

Sn aydemiraydın, sizin orada son durum nedir?
bazı çeşitler erken kimisi geç olmak üzere hepsi tomutcuklandı. bizim buralar geceleri sürekli soğuk olduğu için soğuklanmada sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. henüz çiçek açmadılar fakat açmaları yakındır.

ovalis çeşidi daha çok peyzaj için sanırım. smokey ve diğer çeşitler sanırım lamarcki çeşidinden selecte edilme bendeki forestburg çeşidide hepsinden geççi. bu yıl sonuca göre çoğaltırız.

Lonicera beğendi.
Eski 27-03-2017, 19:22   #167
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Spicata yalovadaki firmadan geldiğinde üzeri meyve doluydu. Sanırım soğuklama isteği yüzünden böyle oldu. Tek umudum lamarcki artık. Çoğaltma işi de hayli güç bu bitkide. Dipten gelen sürgünle en kolayı. Belki mistleme ile sera içinde çelik köklendirilebilir. Ama profesyoneller için en uygunu doku kültürü. Anca o zaman fiyat makul düzeye inebilir. Yoksa bu kadar çeşide bu fiyatlarla ulaşmak zor.

aydemiraydın beğendi.
Eski 28-03-2017, 14:20   #168
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Spicata yalovadaki firmadan geldiğinde üzeri meyve doluydu. Sanırım soğuklama isteği yüzünden böyle oldu. Tek umudum lamarcki artık. Çoğaltma işi de hayli güç bu bitkide. Dipten gelen sürgünle en kolayı. Belki mistleme ile sera içinde çelik köklendirilebilir. Ama profesyoneller için en uygunu doku kültürü. Anca o zaman fiyat makul düzeye inebilir. Yoksa bu kadar çeşide bu fiyatlarla ulaşmak zor.

çoğaltma işine gözünüzde büyütmeyin. haziran sonu koyu gölgede leonarditli torf karışmında pek çok berry çeşitlerini zahmetsizce ürettim. sizde deneyin.

Lonicera beğendi.
Eski 28-03-2017, 15:00   #169
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

İnşallah köklenir. Neredeyse tüm yabancı sitelerde saskatoon' un çelikle köklenmesinin çok zor olduğu yazılmış. Ben 2 kere denedim ama sonuç sıfır. Artık sizden olumlu haber bekliyoruz.

aydemiraydın beğendi.
Eski 28-03-2017, 15:33   #170
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
İnşallah köklenir. Neredeyse tüm yabancı sitelerde saskatoon' un çelikle köklenmesinin çok zor olduğu yazılmış. Ben 2 kere denedim ama sonuç sıfır. Artık sizden olumlu haber bekliyoruz.
Buradaki bir tanıdık gilaburu fidanlarını yatırarak toprakla örtüp köklendiriyor. Aynı şekilde daldırma yöntemi ile de kolay bir şekilde yapılabilir. Olmaz ise havai köklendirme yöntemi ile de olabilir.

Lonicera beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 16:59   #171
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:

çelikler yarı odunsu olsun . torf ve leonarditi karıştırın. içinde giberilik,amino ve naftalin asit barındıran deniz yosunlu gübreler var. misal klm marina gübre gibi sulama suyuna katın sonuç alırsınız.

Lonicera ve Muda beğendi.
Eski 28-03-2017, 17:20   #172
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Buradaki bir tanıdık gilaburu fidanlarını yatırarak toprakla örtüp köklendiriyor. Aynı şekilde daldırma yöntemi ile de kolay bir şekilde yapılabilir. Olmaz ise havai köklendirme yöntemi ile de olabilir.
Elbette bir sürü yöntem mevcut köklendirmek için. Özellikle daldırma ve havai köklendirme gibi. Bir kaç bitki içinse sorun olmaz dediğiniz gibi. Ama benim derdim daha fazla miktarda bitki elde edebilmenin yolunu bulmak. Çelikleme de bunun en kolay yollarından biri. Diğer taraftan tohumla da çoğaltmak mümkün ama ebeveynlerden sapma olasılığı yüksek. Doku kültürü de masraflı olmasına rağmen iyi bir yol ama biz hobicilerin boyunu aşar.

Muda beğendi.
Eski 28-03-2017, 17:21   #173
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
çelikler yarı odunsu olsun . torf ve leonarditi karıştırın. içinde giberilik,amino ve naftalin asit barındıran deniz yosunlu gübreler var. misal klm marina gübre gibi sulama suyuna katın sonuç alırsınız.
Zamanı gelince sizin önerinizi dikkate alıp son kez deneyeceğim bakalım, inşallah olumlu sonuç alırız.

aydemiraydın beğendi.
Eski 05-04-2017, 14:56   #174
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Lamarckii nihayet uyandı ama çiçek yok denecek kadar az. Belki 3/4 adet meyve verir. Bu bitkiler firmadan geldiğinde her birinin üzerinde abartısız 40/50 adet meyve vardı. Ve her biri 3 litrelik saksılardaydı. Şaka gibi...En lezzetli olanlarda çiçek yok, bir tek ovalis (daha az lezzetli olanı) üzeri meyve dolu. Soğuklama ihtiyacı giderilemedi mi bilemiyorum. Bir kış daha şans tanıyacağım, bu şekilde devam ederse saskatoon defterini kapatmış olacağım.

Ya da ılıman iklimde de meyve verebilen türlerle(varsa tabii) yola devam edeceğim))

Eski 05-04-2017, 15:57   #175
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

bendekiler sırasıyla çiçek açıyor. şimdilik bi şey diyemeyeceğim meyveleri görmeden. burada soğuklanma sıkıntısı olmaz geceleri hala 1 veya 2 derece )

Eski 07-04-2017, 19:30   #176
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

İzmir 2016/17 kış dönemi 912 saat soğuklama gerçekleşmiş. Çok az bu bitki için. Amelanchier' in genel olarak soğuklama isteği 100 gün imiş. Bu arada çeşide göre de farklılık gösteriyor, aynı şeftalide elmada olduğu gibi.

9-b zone değeri için özel tür arayışı içindeyim. Bunlardan biri ovalis. Üzeri şimdiden meyve dolu.

aydemiraydın beğendi.
Eski 08-04-2017, 22:12   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2016
arkadaşlar, esflora'dan ballerina, pembina ve forestburg'u aldım. meyve tatları nasıl acaba bilgisi olan var mı?

memoli5000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2017, 14:20   #178
Ağaç Dostu

@Lonicera
Ovalis türünün resmi var mı? Bizim tarlada yetişen amalencher in cinsini bilmiyorum. Acaba ovalis olabilir mi? Henüz yaprak çıkarmadı ama yeni çıkarmaya başladı.

Eski 10-04-2017, 15:01   #179
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
@Lonicera
Ovalis türünün resmi var mı? Bizim tarlada yetişen amalencher in cinsini bilmiyorum. Acaba ovalis olabilir mi? Henüz yaprak çıkarmadı ama yeni çıkarmaya başladı.
Tam yapraklanmadılar ama görebildiğim kadarıyla şu halleriyle birbirinden ayırt etmek imkansız gibi. Ancak meyve olgunlaştığında meyveden ayırt edilebilir belki. Bir de sanırım bitkinin formuna göre bir şeyler söylenebilir. Ovalis bodur, lamarckii çok boylu vb. gibi. Bendekilerin boyu en fazla 60/70 cm. civarı. Tam yapraklandığında resim çekerim.

Yukarıdaki mesajınızda bu bitkinin sizin orada da olduğunu belirtip , geyik elması olarak nitelemişsiniz. Şu resimdeki bitkiye benziyor mu sizin oradakiler? Özellikle yapraklarına dikkat edin bakalım.

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2017, 16:10   #180
Ağaç Dostu

@Lonicera
Kesinlikle bu bitki değil. Bizim oradaki biknin yaprağı alnifolia ya daha çok benziyor. Meyvesi aynı Lamarckii, Thiessen, smokey, spicata çeşitlerine çok benziyor. Benim gördüğüm kadarıyla 3 çeşit var bizim oralarda. Ama yaprakları daha küçük ve tüylü gibi. Yapraklarının ve meyvelerinin küçüklüğü belki kurak şartlarda yetiştiği için olabilir. Yetiştiği yer 1400 metre rakımlı, yıllık yağış ortalaması 700 mm nin üzerinde. 3 çeşit çalınında meyvesi birbirine çok benziyor ama boyları ve tatları farklı hatırladığım kadarıyla. en son 10 sene önce yemiştim memleketten uzak olduğum için. kısmetse bu sene bol bol resim çekeceğim. meyvelerinide bol bol yiyeceğim. Birisinin meyvesi iri nohut tanesi kadar ve çok tatlı ve sulu. birisi birz daha küçük, o kadar sulu değil. diğerini hatırlamıyorum. Sizdeki bitkinin yaprakları alıç yaprağına çok benziyor. Bizim bitkilerin yaprağı oval ve uç kısımları tırtıklı. İnşallah alnifolia türlerindendir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024