agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni305Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2017, 21:28   #211
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Bnde cok begendim.Bahcemde olmali

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 08:48   #212
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Cinsler belli mi?
aşılı ve aşısız 5 fidan var çeşit isimleri kayboldu. aşılı olan bu yıl meyve vermedi forestburg çeşidi . diğer aşısızlarda meyve var ve tadıda çok hoş.

Lonicera beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 12:24   #213
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
1001 fidan diye bir satis sitesinden daha once aldigim butun fidanlar cok iyi cikti.Bu nuda satiyorlar ama tam onerdiginiz cinsmi bilmiyorum

aydemiraydın beğendi.
muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 17:19   #214
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
1001 fidan diye bir satis sitesinden daha once aldigim butun fidanlar cok iyi cikti.Bu nuda satiyorlar ama tam onerdiginiz cinsmi bilmiyorum
aşılı fidanı esfloradan aldım geçen yıl henüz meyvesi yok. diğer çeşitleri 1001 fidandan aldım geçen yılda meyveliydi. bu yılda meyve verdiler.

muratcolak ve nilufers beğendi.
Eski 20-06-2017, 09:58   #215
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Tarlamdaki saskaton berry oldugunu dusundugum bizim berry. Thiesssen veya ovalis türüne benziyor.

GM Discovery II cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vegy ve muratcolak beğendi.

Düzenleyen feast3874 : 21-06-2017 saat 16:40
feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2017, 00:56   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feast3874 Mesajı Göster
SASKATOON BERRY MEYVESİ ÖN TALEBİ
Bu sene tarlamdaki topladığım saskaton meyvelerinin tadına bakmak isteyen olursa topladıktan 1 gün sonra kilosu 15 TL den kargosu alıya ait olmak üzere gönderebilirim. Gönderim zamanı Temmuz ayında olur zannımca. İstekli olan varsa bu sayfada bir ön talep olurturabiliriz.
Fiyatı yüksek bulan olursa, meyveleri çok küçük olduğundan toplama işçiliğinin çoz zahmetli olduğu ve zaman aldığını belirtmek isterim. saygılar.
Sayın feast3874, sizi bu düşüncenizden ve girişimci ruhunuzdan dolayı kendi çapımda tebrik ediyorum. Ne kadar güzel bir şey yapıyorsunuz. Keşke elinde değişik türlerden ve kolay bulunmayan meyveleri olup da, bunları satan başka arkadaşlarımız da olsa. Hem onlar para kazansa, hem biz bu lezzetlerden istifade etsek, hem de sağlığımıza olumlu faydalar katsak. Ben de bu meyvelerden istiyorum. Şifa bulmaz bir lezzet müptelası olarak, listeye lütfen beni de yazınız.
Benim her zaman mantığım, felsefem şudur:
Yüce Allah (c.c.) dünyanın her tarafında değişik meyveler, bitkiler, sebzeler vs... yaratmış ve bunları dünyanın dört bir tarafına yaymış. Neden kendimizi bu faydalı, şifalı ve lezzetli ürünlerden mahrum edelim? İyi ki Kristof Kolomb Hindistan'ı ararken Amerika'yı keşfetti de, domates, patates, pepino, mısır vs. yiyebiliyoruz. İyi ki Ayçiçeğine İzmir'de çiğdem deyip çitleyebiliyoruz. Buna benzer şeyler çoktur.
Biz neden değişik, faydalı ve lezzetli tatlardan yeteri kadar tadamıyoruz?
BU SİTEDEKİ BİRÇOK ARKADAŞ ASLINDA KRİSTOF KOLOMB RUHUNA SAHİP. (BEN DE ÖYLE ). ORTAK KONUMUZ BİTKİLER AMA BU KÂŞİF RUHUYLA, MEMLEKETİMİZE VE MİLLETİMİZE HEM DIŞARIDAN YENİ YENİ BİTKİLER GETİREREK, HEM DE MEVCUTLARI YAYARAK, BİLEREK VEYA BİLMEYEREK HİZMET EDİYORUZ. ASLINDA EN BAŞTA DEVLETİMİZİN YAPMASI GEREKEN BU İŞLERİ, AMATÖR VEYA PROFESYONEL OLARAK BİZLER YAPIYORUZ. Zamanında (3 sene önce) Edremit'te taze civanperçemi aradığımda, dağ köylüleri bu bitkiden bölgemizde olmadığını söylediler. Ben de geçen sene dışarıdan tohumunu getirtip, yetiştirdim. Bu sene bendeki civanperçemleri çiçek açtı. Şimdi İnşallah çoğaltmaya başlıyorum. Önümüzdeki zaman içerisinde, bölgemde isteyen olursa, fide verebileceğim. Böylece hem civanperçeminin bu bölgede çok rahat yetişebileceğini ispatlamış oldum hem bölgeme bu önemli tıbbî bitkiyi kazandırmış olacağım İnşallah. Saygılarımla.

hilalll ve feast3874 beğendi.

Düzenleyen Tropik meyveler : 25-06-2017 saat 01:22 Neden: imla hatası
Tropik meyveler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 10:40   #217
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tropik meyveler Mesajı Göster
Sayın feast3874, sizi bu düşüncenizden ve girişimci ruhunuzdan dolayı kendi çapımda tebrik ediyorum. Ne kadar güzel bir şey yapıyorsunuz. Keşke elinde değişik türlerden ve kolay bulunmayan meyveleri olup da, bunları satan başka arkadaşlarımız da olsa. Hem onlar para kazansa, hem biz bu lezzetlerden istifade etsek, hem de sağlığımıza olumlu faydalar katsak. Ben de bu meyvelerden istiyorum. Şifa bulmaz bir lezzet müptelası olarak, listeye lütfen beni de yazınız.
Benim her zaman mantığım, felsefem şudur:
Yüce Allah (c.c.) dünyanın her tarafında değişik meyveler, bitkiler, sebzeler vs... yaratmış ve bunları dünyanın dört bir tarafına yaymış. Neden kendimizi bu faydalı, şifalı ve lezzetli ürünlerden mahrum edelim? İyi ki Kristof Kolomb Hindistan'ı ararken Amerika'yı keşfetti de, domates, patates, pepino, mısır vs. yiyebiliyoruz. İyi ki Ayçiçeğine İzmir'de çiğdem deyip çitleyebiliyoruz. Buna benzer şeyler çoktur.
Biz neden değişik, faydalı ve lezzetli tatlardan yeteri kadar tadamıyoruz?
BU SİTEDEKİ BİRÇOK ARKADAŞ ASLINDA KRİSTOF KOLOMB RUHUNA SAHİP. (BEN DE ÖYLE ). ORTAK KONUMUZ BİTKİLER AMA BU KÂŞİF RUHUYLA, MEMLEKETİMİZE VE MİLLETİMİZE HEM DIŞARIDAN YENİ YENİ BİTKİLER GETİREREK, HEM DE MEVCUTLARI YAYARAK, BİLEREK VEYA BİLMEYEREK HİZMET EDİYORUZ. ASLINDA EN BAŞTA DEVLETİMİZİN YAPMASI GEREKEN BU İŞLERİ, AMATÖR VEYA PROFESYONEL OLARAK BİZLER YAPIYORUZ. Zamanında (3 sene önce) Edremit'te taze civanperçemi aradığımda, dağ köylüleri bu bitkiden bölgemizde olmadığını söylediler. Ben de geçen sene dışarıdan tohumunu getirtip, yetiştirdim. Bu sene bendeki civanperçemleri çiçek açtı. Şimdi İnşallah çoğaltmaya başlıyorum. Önümüzdeki zaman içerisinde, bölgemde isteyen olursa, fide verebileceğim. Böylece hem civanperçeminin bu bölgede çok rahat yetişebileceğini ispatlamış oldum hem bölgeme bu önemli tıbbî bitkiyi kazandırmış olacağım İnşallah. Saygılarımla.

sn. tropik meyveler, fazla tanımadığınız bizim buralarda yetişirmi dediğiniz bitkiler hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz.

PFAF

Eski 12-04-2018, 18:02   #218
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Epey bir aradan sonra saskatoonberry için bahçemdeki son durum şu. İzmir son 60 yılın en ılık kış mevsimini geçirdi. Bu bitkinin de türlerine göre değişen soğuklama ihtiyacı olduğu için elimde Ovalis, Spicata ve Lamarckii türleriyle kalakaldım. Bir tane çiçek yok iyi mi...Önümüzdeki yıl kış soğuk geçerde bir avuç meyve görebilirsek ne ala...

Bursa' da durum nasıl Sn aydemir?

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2018, 09:26   #219
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Epey bir aradan sonra saskatoonberry için bahçemdeki son durum şu. İzmir son 60 yılın en ılık kış mevsimini geçirdi. Bu bitkinin de türlerine göre değişen soğuklama ihtiyacı olduğu için elimde Ovalis, Spicata ve Lamarckii türleriyle kalakaldım. Bir tane çiçek yok iyi mi...Önümüzdeki yıl kış soğuk geçerde bir avuç meyve görebilirsek ne ala...

Bursa' da durum nasıl Sn aydemir?
benim yaşadığım ilçe Bursadan biraz daha soğuktur. bu nedenle çok sıkıntı çıkmadı. esfloradan aldığım Forestburg Haziran Yemişi fidanı meyveye döndü. diğer 3 fidanda bol meyveli sadece 2 fidanda çok az meyve var. çeşit isimlerini bilemiyorum çünkü fidanlar geldiğinde evdekiler etiketleri koparmışlardı. sanırım az meyve olanlar canada çeşidi.
benim arazinin olduğu yer çok poyraz alıyor ve yazları bile serin bununda etkisi olabilir. honeyberylerde bu yıl bol meyveli.

sn. lonicera , bizim burada meyvelerin tadıda çok lezzetlidir sanırım bunun sebebide gündüzleri sıcak olmasına rağmen geceleri soğuk olmasından. örneğin dün gündüz 25- 26 derece sıcaktan sonra gece 5 dereceye soğuyabiliyor.

Lonicera beğendi.
Eski 14-04-2018, 13:12   #220
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

O zaman dediğimiz gibi, bu bitki soğuklama ihtiyacı giderilebilecek yerler için uygun. 3 yıllık gözlem bu sonucu çıkarmaya yeterli midir orasını bilemem. Ama bu bitkiye ilgi duyup edinmek isteyenler her yönü ile iyice araştırıp ona göre karar versinler.

Gece gündüz sıcaklık farkı , rakım, esintinin bol olması vb. gibi sebeplerin ben de çok etkili olduğunu düşünüyorum. Bursa ve yöresinin ''meyve cenneti'' olarak anılması boşa değildir büyük ihtimal.

aydemiraydın beğendi.
Eski 14-04-2018, 14:44   #221
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

saskatoonberryler için üst sınır zone 7-8 okuduklarım ve tecrübem bunu gösteriyor.

Lonicera beğendi.
Eski 14-04-2018, 14:57   #222
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hep aynı şeyi yapıyoruz, iyice araştırıp soruşturmadan değişik ne görsek balıklama dalıyoruz. Böyle böyle elimizde bir işe yaramayan bir sürü bitki birikiyor veya ölüp gidiyorlar. Hem zaman, hem emek hem maddi kayıp. İşin heves kısmını hesaba hiç katmıyorum. Hep bu bize ders olsun diyoruz ama gözümüzü de yeni ürünlerden alamıyoruz)

Eski 15-04-2018, 23:50   #223
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Amelenchier

Amelenchier koleksiyonum

Eklenen Resimler

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 16:23   #224
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

sn. carizma çeşitlerin isimleri nedir? soğuklanma ihtiyacı nasıldır?

Eski 30-05-2018, 08:52   #225
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

bu yılın hava şartlarında Amelenchier spicata dan verim alabildim. diğer çeşitlerde hayat yok.

Eski 30-05-2018, 08:54   #226
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Amelenchier spicatalar arazimde

Name:  Fotoğraf-0007.jpg
Views: 504
Size:  49.0 KB

Name:  Fotoğraf-0008.jpg
Views: 513
Size:  50.0 KB

Name:  Fotoğraf-0009.jpg
Views: 480
Size:  57.8 KB

Lonicera ve Muda beğendi.
Eski 30-05-2018, 08:59   #227
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Amelenchier forestborg çeşidi 16 mm. meyve yerine 3 mm. lik kuru meyveler yaptı.

Name:  Fotoğraf-0010.jpg
Views: 505
Size:  57.9 KB

Name:  Fotoğraf-0011.jpg
Views: 481
Size:  55.9 KB

Lonicera, Muda ve Vegy beğendi.
Eski 30-05-2018, 09:02   #228
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

dün yeni gelen Amelenchier spicataları toprak tava gelince dikeceğim.

Name:  Fotoğraf-0012.jpg
Views: 463
Size:  44.3 KB

Name:  Fotoğraf-0013.jpg
Views: 468
Size:  46.2 KB

Lonicera, Muda, Vegy ve 1 kişi beğendi.
Eski 31-05-2018, 16:44   #229
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Tatları nasıl? En şekerli olan cins hangisi?

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2018, 18:10   #230
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
Tatları nasıl? En şekerli olan cins hangisi?

tad olarak kanada çeşitleri iyi fakat soğuklanma istekleri bizim burada karşılanmıyor. o yüzden spicata çeşidine yöneldim. verim iyi tadı orta kalite.

celalamca beğendi.
Eski 03-06-2018, 22:37   #231
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Amelenchier tek bir çeşiti var ki diğerlerinden çok farklı meyveye sahip.Tadı çilek gibi çok leziz yerken keşkee biraz daha büyük olsaydılar diyorum.Bilinen cinsleri bana daha çok aroniayı hatırlatıyor.Bu sene sonunda allah nasip ederse fazlaca aşılıcam

carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2018, 16:54   #232
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster
Amelenchier tek bir çeşiti var ki diğerlerinden çok farklı meyveye sahip.Tadı çilek gibi çok leziz yerken keşkee biraz daha büyük olsaydılar diyorum.Bilinen cinsleri bana daha çok aroniayı hatırlatıyor.Bu sene sonunda allah nasip ederse fazlaca aşılıcam
PFAF sitesi amelencherların tadına çoğunluk olarak aroniler gibi 3 puan vermiş.
yüksek puan verdikleide çok düşük sıcaklıklar istiyor.
sizin tatlı çeşit hangi zone aralıklarında meyve veriyor?

celalamca beğendi.
Eski 11-02-2019, 12:15   #233
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi carizma_009 Mesajı Göster

sn. carizma Trabzon un havası amelencherların meyve tutmasına yetiyormu?

Eski 04-04-2019, 17:19   #234
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Amalanchier' in üç farklı çeşidi ile 4. yılımız da dolmuş oldu. Maalesef ovalis dışında çiçeklenme yok. Onun da üzerinde çok az çiçek oluşumu var.

Soğuk iklim dışında yaşıyorsanız bu bitkiden uzak durun derim. Veya ılıman iklimde meyve veren bir tür varsa onu edinebilirsiniz.

Böylece meyvesiz geçen dört yıldan sonra bu bitkiye de son noktayı da koymuş olduk.

Eski 04-04-2019, 18:16   #235
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Amalanchier' in üç farklı çeşidi ile 4. yılımız da dolmuş oldu. Maalesef ovalis dışında çiçeklenme yok. Onun da üzerinde çok az çiçek oluşumu var.

Soğuk iklim dışında yaşıyorsanız bu bitkiden uzak durun derim. Veya ılıman iklimde meyve veren bir tür varsa onu edinebilirsiniz.

Böylece meyvesiz geçen dört yıldan sonra bu bitkiye de son noktayı da koymuş olduk.
Tam istediğim bitki desenize
Bu sene tohumdan üretimi deneyeceğim. Ve bir kaç ay içerisinde internetten edineceğim 2-3 çeşit. Bu ay çok fazla bitki aldım.

Tadı konusunda da övgüler gelince almak şart oldu.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 18:24   #236
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tam istediğim bitki desenize
Bu sene tohumdan üretimi deneyeceğim. Ve bir kaç ay içerisinde internetten edineceğim 2-3 çeşit. Bu ay çok fazla bitki aldım.

Tadı konusunda da övgüler gelince almak şart oldu.
Lezzetlerine kefil olurum. Ama belirttiğim gibi. Soğuk iklim bitkisi bunlar. Tam da sizin oraları için gerçekten de. Tohumdan epey uzun sürebilir meyve almak( optimum şartlarda en az üç yıl)

Ovalis az da olsa meyve verme hevesinde olunca yan dallarından aldığım iki çeliği elmaya kabuk altı aşı yaptım şubat ayında. Büyük olasılık tutacak gibi. Belki meyve büyüklüğüne etkisi olur böyle olunca.

Muda ve aydemiraydın beğendi.
Eski 05-04-2019, 08:59   #237
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Lezzetlerine kefil olurum. Ama belirttiğim gibi. Soğuk iklim bitkisi bunlar. Tam da sizin oraları için gerçekten de. Tohumdan epey uzun sürebilir meyve almak( optimum şartlarda en az üç yıl)

Ovalis az da olsa meyve verme hevesinde olunca yan dallarından aldığım iki çeliği elmaya kabuk altı aşı yaptım şubat ayında. Büyük olasılık tutacak gibi. Belki meyve büyüklüğüne etkisi olur böyle olunca.
İnternetten araştırma yapacağım. Farklı bir kaç çeşit almak istiyorum...

Bu bitkinin çeşitleri isimleri ve alabileceğim sağlam bir firma önerileri verebilir misiniz?

Eski 05-04-2019, 10:56   #238
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
İnternetten araştırma yapacağım. Farklı bir kaç çeşit almak istiyorum...

Bu bitkinin çeşitleri isimleri ve alabileceğim sağlam bir firma önerileri verebilir misiniz?
1001 fidan firmasına bakın. 3 çeşit vardı ellerinde , fiyatıda uygun. tohumla üretim uzun iş.

Lonicera beğendi.
Eski 05-04-2019, 11:01   #239
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

1001 fidan firmasından aldığım 3 Amalanchier çeşidide çiçekte . smoky çeşidi henüz yeni uyanıyor ve küçük bu yıl çiçek açacağını sanmıyorum.

Eski 05-04-2019, 11:27   #240
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Taş armudu diye adlandırmışlar. 1001fidandaki çeşitler;
  • Spicata
  • Lamarckii
  • Rotundifolia

aydemiraydın beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024