agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni305Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2014, 13:36   #61
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
Bizim romantik meğerse mafyaymış. Arkadaşlarıyla beni ziyarete gelcekmiş.
Bunlar özel mesaj yazışmaları mı?

Bitkinin başka bir bitki olabileceğini söylerken "Sattıkları bitkiden haberleri yok,tohumdan yetiştir, meyvesini beklemeden fidan diye sat.. " demenize gerek yoktu ama buna karşılık romantik forumda yazdığı "Sen kiminle nasıl konuşacağının farkında değilsin galiba, İlk önce konuşma uslubunu değiştirip düzeltirsen sevinirim. Yoksa bende senin anladığın dilde konuşurum." cümlelerinin üstüne, arkadaşlarıyla ziyareti de eklediyse bilmemiz iyi olur.

Romantik, forumu böyle kullanacaksınız, hiç kullanmamanızı tercih ederiz.

Vegy beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 18:02   #62
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bitkinin fotosunu flash kullanmadan çektim.

Name:  saksatoon_berry.jpg
Views: 1119
Size:  43.7 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 22:43   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Benimki de bu vaziyette şuan bakalım yaz sonuna ne kadar boylanacak, ilk çiçekleri ne zaman göreceğiz?

limon_sever beğendi.
In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 11:03   #64
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Saskaton meyveleri. Herkese tavsiye edebileceğim bir meyve. Yaban mersini gibi.

Eklenen Resimler

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 15:25   #65
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
haziran çileğiyle ilgili nereyi okuduysam hep tavsiye edildi. ben de 2 adet diktim 50-60 cm. boya ulaştılar. umarım seneye meyvesini görürüz.

Lonicera beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 07:47   #66
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Saskaton meyveleri olgunlaşmaya başladı.

Eklenen Resimler

Muda, Milla, Vegy ve 2 kişi beğendi.
Eski 22-06-2015, 08:25   #67
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
Saskaton meyveleri olgunlaşmaya başladı.

crop yaban mersini meyvesi kadar iri galiba.

Eski 09-07-2015, 10:49   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2008
saskaton fidanı

saskatoon berry turkiyede ticari olarak yetisiyor mu?
nerelerde yetisir. fidanı nereden bulabilirim?

ozkanabim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 15:46   #69
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkanabim Mesajı Göster
saskatoon berry turkiyede ticari olarak yetisiyor mu?
nerelerde yetisir. fidanı nereden bulabilirim?

botanikmarket ve tropikmeyvecide tüplü fidanları şu an satışta.

Eski 26-02-2016, 09:15   #70
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

saskatoon berry meyvesinin çok iri çeşitleri varmış. 1.5- 2 cm. gibi. bizim fidancıların sattıkları ufak meyveli sanırım henüz göremedim bendekiler olmadı. iri meyveli çeşitlerden edinip bizim yoz çeşitleri aşılayabilirmiyiz?

Eski 26-02-2016, 14:51   #71
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bulabilirseniz neden olmasın? Elinizdekilerin yapraklandığında resimlerini yükleyebilir misiniz?

aydemiraydın beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 16:06   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhaba

Bu bitkinin satisi asagidaki sitede yeni basladi.

Bilginize

plat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 16:07   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plat Mesajı Göster
Merhaba

Bu bitkinin satisi asagidaki sitede yeni basladi.

Bilginize
Siteyi ekleseydim daha iyi olacakti.

http://www.esfloraonline.com

aydemiraydın beğendi.
plat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2016, 12:29   #74
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bulabilirseniz neden olmasın? Elinizdekilerin yapraklandığında resimlerini yükleyebilir misiniz?

botanikmarketten aldım geçen sene 2 adet Saskatoon Berry (Amelanchier alnifolia) -Haziran Çileği miş . iyi gelişti. bu yıl meyve verirmi bilemem.

Lonicera beğendi.
Eski 27-02-2016, 12:30   #75
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi plat Mesajı Göster
Siteyi ekleseydim daha iyi olacakti.

Esflora Online

evet. çok güzel çeşitler gelmiş.

Eski 05-03-2016, 15:24   #76
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

3 yıldır bende, hala çiçek göremedim. 2 yıldır da aşı yapıyorum ama başarılı olamadım. 2 hafta önce son bir kez daha aşı yaptım. Tutmazsa bir daha denemeyeceğim.

Söz konusu sitede fiyat uçmuş resmen. Tamam ülkeye yeni getiriyorsun ama 140 lira biraz el insaf yani.

Vegy beğendi.
Eski 05-03-2016, 19:15   #77
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2016
Alıntı:
Söz konusu sitede fiyat uçmuş resmen. Tamam ülkeye yeni getiriyorsun ama 140 lira biraz el insaf yani.
Bu yorumu yaptığınıza göre daha uygun fiyata satabilecek bir yöntem biliyorsunuz galiba.

Biz, yolculuğu 24 gün süren ve birkaç ülke arasında gönderim yapılarak fidanlığımıza ulaşan, resmi olarak ithal ettiğimiz ve her birinden 10 adet getirdiğimiz bu fidanların tanesini 26€'ya mal ettik.

5 er adedini çoğaltmak için tuttuğumuz bu fidanları ne kadara satmamızı önerirsiniz?

esflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2016, 06:52   #78
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Öncelikle yaklaşımınızı yadırgadığımı belirtmek isterim. Eleştiriye tahammül edebilmelisiniz. Sitenizdeki hakkımızda yazınızdan bir alıntı yaparak cevap vermeniz çok daha yakışık alırdı.

''Ana felsefemiz, geçmişte kendimiz çok zorluk çektiğimiz için, özel bitkileri Türkiye'ye getirmek, kısıtlı sayılarda satışını yapmak ve akabinde bu bitkilerden uygun olanları üretip daha uygun fiyatlara satmaktır. Bu aşamada bir bitkiyi tohumundan binlerce üretenlerle rekabet yapmak gibi bir amacımızda yoktur. Bitki üretimimiz adına doğru çeşitler olduğu için yalnızca vegetatif yollarla yapılmaktadır.''

Yani ''biraz sabredin, şimdilik fiyatlar yüksek gibi görülebilir ama en kısa sürede fiyatları aşağı çekmeyi biz de en az sizin kadar istiyoruz. Bizi takibe devam'' da diyebilirdiniz.))

Evet aklımda başkaca yöntemler var tabii. Küçük çaplı bir üretici olarak aklıma ilk gelen bitkinin adaptasyon sürecinden sonra yoğun üretime geçip fiyatları da oldukça düşürecek olan doku kültürü üretimine yönelmek olurdu.

Maliyet derslerine burada hiç girmeyelim zaten yeri değil. Bu sitede ülkemizde olmayan pek çok bitkiyi blackmoore vb. saygın sitelerden 10 adedini kargo dahil 50/100 euro aralığında getirtmiş ve bizlere kazandırmış üyelerimiz var.

Siz nasıl dilediğiniz fiyata ürün satmakta serbestseniz biz de '' bu ürün kelepir veya uçuk fiyatmış'' deme özgürlüğüne sanırım sahibizdir.

Bu eleştiriyi tartışma olsun veya devam etsin diye yapmadım. Söz konusu rakamlar bana oldukça yüksek geldi. Hala da aynı fikirdeyim. Başkaları için normal olabilir (zaten öyle olmasa firmanız ayakta kalamazdı)

2014 yılında bir arkadaşıma beraber likapa fidanları almıştık sizden. O zaman da fiyat konusunda küçük bir anlaşmazlığımız olmuştu.

Son cümleniz içinse kar marjınızı biraz alt seviyeye çekebilirseniz (en azından bu site üyeleri için) çok daha iyi olur kanaatindeyim. Saskatoon ile ilgilenen bir elin parmağını geçmeyen kişileriz. Yeni ürün getirmeniz bizleri heyecanlandırdı ama en azından benim heyecanım erken son bulmuş oldu.

Madem sadece yanıt vermek için üye oldunuz, burada kalın da bizler de sizin deneyimlerinizden yararlanabilelim.

Düzenleyen Lonicera : 06-03-2016 saat 11:49
Eski 06-03-2016, 14:36   #79
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Alıntı:
Öncelikle yaklaşımınızı yadırgadığımı belirtmek isterim. Eleştiriye tahammül edebilmelisiniz.
....

Son cümleniz içinse kar marjınızı biraz alt seviyeye çekebilirseniz (en azından bu site üyeleri için) çok daha iyi olur kanaatindeyim. Saskatoon ile ilgilenen bir elin parmağını geçmeyen kişileriz. Yeni ürün getirmeniz bizleri heyecanlandırdı ama en azından benim heyecanım erken son bulmuş oldu.

....
Madem sadece yanıt vermek için üye oldunuz, burada kalın da bizler de sizin deneyimlerinizden yararlanabilelim.
Eleştiriye her zaman açığız ama ilk mesaj biraz eleştiriden öteydi. Sitemizde kredi kartına taksit, havale indirimi, ücretsiz kargo ve toplu alımlardaki ekstra indirimlerden dolayı fiyatı daha aşağıda tutmamız mümkün değil. Zaten söz konusu ürünlerden 2-3er adet kaldı. Önümüzdeki yıl daha uygun fiyatlardan satışa koyabileceğimizi tahmin ediyorum.

Gerçekten bu bitkileri arayanlar bu fiyatların uygun olduğunu bilirler. Hobi amaçlı alacaklar için yüksek gelebilir. Tohumdan yetiştirilip satılanları yetiştirmeleri daha mantıklı olabilir.

Yakında bitkilerin resimlerini siteye ekleyeceğiz. Çeşit bazında en yetişkin olanı Ballerina ve 1.25m civarı boyda. Diğerleri 50-70cm arası boylarda ve yeni yapraklanmaya başladılar.

Siteye sizin mesajınıza yanıt vermek için üye olmadım. Snowwhitee olarak geçtiğimiz aylarda kaydolmuştum ama ilgili hesaba erişemediğim için işyerimin izniyle "esflora" adıyla yeniden kaydoldum.

Herhangi bir konuda yardımcı olabileceğim bir konu olursa her zaman yardıma açığım.

Emine Akman ve Vegy beğendi.
Eski 06-03-2016, 15:02   #80
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bu yıl edinmemiz biraz zor, anlaşıldı. İnşallah dediğiniz gibi en azından önümüzdeki yıl daha uygun fiyatla görüp edinmek isteriz/isterim. Tohumdan yetişmeleri açılım gösterme riski olduğundan pek de tercih etmem doğrusu. Tohumdan bitki yetiştirmek ayrı bir zevk, orası ayrı. Ama aslına doğru olması tercihimdir. Tabii sizin tabirinizle hobici fiyatlarıyla)

Madem hazır yardıma da açık olduğunuzu belirtmişsiniz, yakalamışken sormak istediğim bir kaç soru olacaktı. Amalanchier bitkisi bazı yörelerimizde endemik olarak rastlanan kaya armudu ile aynı bitki midir? İkincisi bu bitkinin aşılaması için hangi anacı ve hangi aşı tipini önerirsiniz? Son olarak aronia için de aşı ve anaç konusunda bilgi rica etsem, mümkünse.

aydemiraydın beğendi.
Eski 07-03-2016, 09:34   #81
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Saskatonda kalem aşı çok güzel sonuç veriyor.. Özellikle kalemi tamamen sararsanız streç malzeme ile. Ben geçen sene yaz sonu yaptım , kendi tohumdan yetişme anacıma , iki aşılı tür aşıladım, ikisi de tuttu. Çok tavsiye edebileceğim bir bitki, çiçek görüntüsü, meyve görüntüsü, tadı hepsi ayrı güzel.

Lonicera, Muda, Vegy ve 1 kişi beğendi.
Eski 07-03-2016, 09:53   #82
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

sayın Lonicera, aşağıdaki linke bir bakarsanız size çok yardımcı olur.

https://www.agroforestry.co.uk/wp-co...AGN_sample.pdf

Lonicera beğendi.
Eski 07-03-2016, 10:25   #83
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Alıntı:
.....
Amalanchier bitkisi bazı yörelerimizde endemik olarak rastlanan kaya armudu ile aynı bitki midir? İkincisi bu bitkinin aşılaması için hangi anacı ve hangi aşı tipini önerirsiniz? Son olarak aronia için de aşı ve anaç konusunda bilgi rica etsem, mümkünse.
Türkiye'de yabani olarak yetişen (ve taş armudu olarak adlandırılan) 3-4 çeşit Amelanchier (haziran yemişi) var ama bunlar Kuzey Amerika'dakilerle aynı değil sadece aynı ailedenler. Gojinin (Lycium) Türkiye'de yetişen türlerinin Çin'dekilerden farklı olması gibi.

Hem haziran yemişi hem de aronya için alıç ve üvez ideal anaçlar. Aşı için hem göz aşı hem kalem aşı uygun, tamamen sizin imkanlarınıza bağlı.

Lonicera, Muda, Vegy ve 1 kişi beğendi.
Eski 07-03-2016, 11:56   #84
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Geçen ay japon elmasına kabuk altı aşı yapmıştım. Tutmaz ise alıç üzerine deneyeceğim.

Vegy beğendi.
Eski 07-03-2016, 12:07   #85
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Geçen ay japon elmasına kabuk altı aşı yapmıştım. Tutmaz ise alıç üzerine deneyeceğim.
tropikmeyveciden alıç ve üvez fidanları aldım. aşı denemelerini onların üzerinde yapıyorum.

Lonicera ve Vegy beğendi.
Eski 09-04-2016, 08:48   #86
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Forestburg Haziran Yemişi de kolleksiyonuma kattım. hadi hayırlısı.

Lonicera, Muda ve Vegy beğendi.
Eski 22-04-2016, 00:45   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Şimdi ben 2 yıl önce sn. Romantik'ten saskatoon berry diye bir fidan aldım ancak çiçek açmak üzere ne yaprağı nede tomurcuğu benzemiyor yahu 2 senedir ben boşa mı bekledim diye korkmaya başladım. İnşallah yanılıyorumdur zira bu bitkiye gözüm gibi baktım 3-4 gün sonra çiçek açar fotoğrafını atarım.

aydemiraydın beğendi.
In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 09:06   #88
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Şimdi ben 2 yıl önce sn. Romantik'ten saskatoon berry diye bir fidan aldım ancak çiçek açmak üzere ne yaprağı nede tomurcuğu benzemiyor yahu 2 senedir ben boşa mı bekledim diye korkmaya başladım. İnşallah yanılıyorumdur zira bu bitkiye gözüm gibi baktım 3-4 gün sonra çiçek açar fotoğrafını atarım.

bende geçen yıl 2 fidan aldım botanik marketten gelişimleri iyi fakat esfloradan aldığım aşılı saskatonlara benzemiyor. sanırım tohumdan yetişme. fakat çok çılgın büyüyorlar. aman içimizi karartmayalım.

Eski 23-04-2016, 09:26   #89
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

geçen yıl diktiğim saskatoonlar [ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  Fotoğraf-0004.jpg
Views: 743
Size:  56.0 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 23-04-2016, 09:29   #90
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

bu saskatonları aşısız fidan olarak geçen yıl almıştım. acaba saskatonmu? içime kurt düştü.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024