agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni335Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2017, 11:23   #541
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Murat Bey.

2016 eylülünde aldım sanırım bir yaşında idi. 30-40 cm boydaydılar. Bir bektaşi üzümü, dört adet frenk vardı. Sadece biri meyva tuttu.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 18:26   #542
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Murat Bey.

2016 eylülünde aldım sanırım bir yaşında idi. 30-40 cm boydaydılar. Bir bektaşi üzümü, dört adet frenk vardı. Sadece biri meyva tuttu.
şimdiden afiyet olsun

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 20:05   #543
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
On altı taneler. Beş kişiyiz. Nasıl paylaşacağız bilmem.

yavuz10 beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 14:20   #544
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Name:  Fotoğraf-0011.jpg
Views: 1141
Size:  51.9 KB

Name:  Fotoğraf-0012.jpg
Views: 1150
Size:  39.4 KB

3 yaşında josta meyvelerden yıkılıyor.

abk, Lonicera, Muda ve 2 kişi beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 14:26   #545
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Name:  Fotoğraf-0013.jpg
Views: 1168
Size:  45.6 KB

Name:  Fotoğraf-0014.jpg
Views: 1178
Size:  53.3 KB

kışın çeliklediğim firenk fideleri bile meyve dolu )

abk, Lonicera, Muda ve 2 kişi beğendi.
Eski 22-06-2017, 09:50   #546
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Name:  Fotoğraf-0001.jpg
Views: 1237
Size:  59.0 KB

Name:  Fotoğraf-0002.jpg
Views: 1234
Size:  63.7 KB

kvas yapacak kadar josta topladım. )

abk, Lonicera, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 12-07-2017, 13:34   #547
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
Eklenti 652247

Eklenti 652248

kvas yapacak kadar josta topladım. )

Sn.Aydemiraydın, merakımı bağışlayın , bu bitkinin Josta olduğundan emin misiniz? Josta - frenk üzümü ile bektaşı üzümünün melezi olduğundan yaprakları çok çok daha küçüktür. Rusya'da ve Ukrayna'da çok çeşidini gördüm ,baharda erken sapsarı çiçek açar, güzel kokusu uzaklara yayılıyor ve yaprakları kesinlikle bektaşı üzümünün gibi ufaktır.
Sizdeki çalının yaprakları hakiki frenk üzümüne benziyor
resim ekleyemiyorum maalesef, fakat buradan bakabilirsiniz ilginizi çekerse :
http://mir-yagod.ru/sorta-joshty/
ve : Éîøòà: ôîòî è âèäåî, ïîñàäêà, óõîä è ğàçìíîæåíèå êóñòàğíèêà, îáğåçêà è âûğàùèâàíèå éîøòû

Sizin Josta farklı bir melez olabilir tabii, ya da Siz çok iyi bakıyorsunuz ki devasa olmuş
selam ve saygılarla

nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2017, 13:57   #548
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volk99 Mesajı Göster
Bu yaz inşallah siyah frenk üzümlerinin tadına kısmet olursa bakacagız geçen yıl internetten almıştım
Rusya'daki frenk üzümünün yaprakları da kokuludur, çay demlerken bir -iki yaprak ilave edlirse çok güzel aroma veriyor, hatta turşulara bile ekliyorlar. "Smorodina" dan çok lezzetli marmelat yapılır (eşiniz biliyordur), değişik bir tad, likapa gibi ama daha iyi, tavsiye ediyorum

Muda, Resulgur, volk99 ve 1 kişi beğendi.
Eski 13-07-2017, 08:10   #549
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

josta üzümünün varyeteleri var ve ufak tefek farkları olabilir. büyük ihtimal bendekide ithallerden yerli üretimdir.

josta yaprakları, turşuda kıtırlık içinmi kullanılıyor.

Eski 13-07-2017, 09:31   #550
Ağaçsever

Alıntı:
josta üzümünün varyeteleri var ve ufak tefek farkları olabilir. büyük ihtimal bendekide ithallerden yerli üretimdir.

josta yaprakları, turşuda kıtırlık içinmi kullanılıyor.

evet, kıtırlık ve tad için kullanırlar, çürümeyi de önlüyormuş, fakat josta'nın değil - frenk üzümün yaprakları, bahçenizde varsa çayını deneyeblirsiniz

Muda ve aydemiraydın beğendi.
Eski 13-07-2017, 10:31   #551
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilufers Mesajı Göster
evet, kıtırlık ve tad için kullanırlar, çürümeyi de önlüyormuş, fakat josta'nın değil - frenk üzümün yaprakları, bahçenizde varsa çayını deneyeblirsiniz

evet,anladım. turşuda kıtırlık için genellikle asma yaprağı kullanıır bunun yanında kiraz , vişne yaprağıda kullanılabilir.

nilufers beğendi.
Eski 27-08-2017, 18:48   #552
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilufers Mesajı Göster
Sayın nulifers 26.08.2017 tarihinde Rusyadan frenk üzümü ve bektaşi üzümünün çeliklerini hanım getirdi, onları uzun dikdörtgen şeklindeki çiçek saksına 45 derece egimle diktim birde '' kornivin '' dedikleri, köklendirmeyi saglayan budra şeklinde tozda getirmiş ,çeliklerin topraga gelen kısmını o toza batırıp diktim .bir ay içinde köklenmeye başlar dediler bakalım nasıl olacak

Muda, Vegy ve nilufers beğendi.
volk99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2017, 23:21   #553
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Frenk üzümü
Ribes sanguineum çiçeği
Ribes sanguineum çiçeği
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Saxifragales
Familya: Grossulariaceae
Cins: Ribes
L.
Türler
Metne bakınız

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Frenk üzümü ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Frenk üzümü ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Frenk üzümü (Ribes), Grossulariaceae familyasının tek ve içinde 150 türü barındıran cinsidir.

Cins, Kuzey Yarımkürenin ılıman kesimlerinde doğal olarak yetişir.

Cinsin meyveleri bazı Lepidoptera türlerinin larvalarınca kullanılır.

Yedi tane altcinsi tanımlanmıştır. Bazı taksonomistler cinsi farklı şekilde ayırabilmektedir.

Türlerin bazıları
Türler
Ribes aciculare Sm.
Ribes alpestris (Decne) A.Berger
Alp frenk üzümü (Ribes alpinum) L.
Ribes altamirani Jancz.
Ribes ambiguum Maxim.
Ribes americanum Mill.
Ribes aureum Pursh
Ribes bracteosum Douglas ex Hook.
Ribes burejense F.Schmidt
Ribes californicum Hook. & Arn.
Ribes cereum Douglas
Ribes ciliatum Humb. & Bonpl.
Ribes coloradense Cov.
Ribes curvatum Small
Ribes cynosbati L.
Ribes diacanthum Pall.
Ribes distans Jancz.
Ribes divaricatum Douglas
Ribes echinellum (Cov.) Rehder
Ribes emodense Rehder
Ribes fasciculatum Siebold & Zucc.
Ribes fragrans Pall.
Ribes gayanum (Spach) Steud.
Ribes giraldii Jancz.
Ribes glaciale Wallich
Ribes glandulosum Grauer ex Weber
Ribes glutinosum Benth.
Ribes grossularioides Maxim.
Ribes henryi Franch.
Ribes hirtellum Michx.
Ribes hudsonianum Richards
Ribes indecorum Eastw.
Ribes inebrians Lindl.
Ribes inerme Rydb.
Ribes irriguum Douglas
Ribes japonicum Maxim.
Ribes lacustre (Pers.) Poir.
Ribes lasianthum Greene
Ribes laurifolium Jancz.
Ribes laxiflorum Pursh
Ribes leptanthum A.Gray
Ribes lobbii A.Gray
Ribes longeracemosum Franch.
Ribes luridum Hook. & Thoms.
Ribes malvaceum Sm.
Ribes mandschuricum (Maxim.) Komarov
Ribes maximowiczii Batal.
Ribes menziesii Pursh
Ribes meyeri Maxim.
Ribes missouriense Nutt.
Ribes montigenum McClat.
Ribes moupinense Franch.
Ribes multiflorum Kit.
Ribes nevadense Kellogg
Siyah frenk üzümü (Ribes nigrum) L.
Ribes niveum Lindl.
Ribes odoratum H.L.Wendl.
Ribes orientale Desf.
Ribes oxyacanthoides L.
Ribes petiolare Fisch.
Ribes petraeum Wulf.
Ribes pinetorum Greene
Ribes procumbens Pall.
Ribes pulchellum Turcz.
Ribes quercetorum Greene
Ribes roezlii Reg.
Ribes rotundifolium Michx.
Kırmızı frenk üzümü (Ribes rubrum) L.
Ribes sanguineum Pursh
Ribes setosum Lindl.
Ribes silvestre (Lam.) Mert. & Koch
Ribes speciosum Pursh
Ribes spicatum Robson
Ribes stenocarpum Maxim.
Ribes tenue Jancz.
Ribes triste Pall.
Ribes ussuriense Jancz.
Ribes uva-crispa L.
Ribes viburnifolium A.Gray
Ribes vilmorinii Jancz.
Ribes viscosissimum Pursh
Ribes warszewiczii Jancz.
Ribes wolfii Rothr.

s.toprak beğendi.
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2018, 07:57   #554
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volk99 Mesajı Göster
Sayın nulifers 26.08.2017 tarihinde Rusyadan frenk üzümü ve bektaşi üzümünün çeliklerini hanım getirdi, onları uzun dikdörtgen şeklindeki çiçek saksına 45 derece egimle diktim birde '' kornivin '' dedikleri, köklendirmeyi saglayan budra şeklinde tozda getirmiş ,çeliklerin topraga gelen kısmını o toza batırıp diktim .bir ay içinde köklenmeye başlar dediler bakalım nasıl olacak
merhaba, sayin volk99, eşinizin getirdiği frenk üzümü çelikleri tutmuş mu? umarım, bu sene bol çiçekli ve sağlıklı gelişirler

Eski 10-05-2018, 20:22   #555
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Değerli arkadaşlar, Bu soruyu Cranberrry sayfasında da sordum, burada da sormamın faydalı olacağını düşünüyorum. Bir iki gün önce Kumrular Sokak, Çerez Durağı adlı kuruyemişçide bir meyve gördüm. Siyaha yakın koyu mor, yumuşak, çekirdeksiz, tatlı, tadı güzel, kurutulmuş bir üzümsü. Kg. 85 lira civarında. Bu meyvenin Likapa mı yoksa Frenk üzümü mü olduğunu bilemedim. Üstünde Yaban Mersini yazıyor. Frenk Üzümüne İngilizlerin " Black Currant" dediklerini, Ribena adlı ya da markalı suyunu C Vitamini kaynağı olarak severek tükettiklerini biliyorum. Likapa'da Karadeniz'de yetişen şifa kaynağı bir üzümsü. Araştırınca, "melatonin" ve "oksalat" içerdiğini, bazı bünyelerde alerji yapabildiğini okudum. Bu nedenle gördüğüm meyvenin "Frenk üzümü" mü yoksa "Likapa" mı olduğunu merak ediyorum, söylediğim yer buradaki üzümsüleri tanıyan arkadaşlara yakın ise ve sorumu cevaplaya bilirlerse çok memnun olacağım. Çok teşekkür ederim.

Düzenleyen s.toprak : 12-05-2018 saat 09:03
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2018, 08:15   #556
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar, Bu soruyu Cranberrry sayfasında da sordum, burada da sormamın faydalı olacağını düşünüyorum. Bir iki gün önce Kumrular Sokak, Çerez Durağı adlı kuruyemişçide bir meyve gördüm. Siyaha yakın koyu mor, yumuşak, çekirdeksiz tatlı tadı güzel kurutulmuş bir üzümsü. Kg. 85 lira civarında. Bu meyvenin Likapa mı yoksa Frenk üzümü mü olduğunu bilemedim. Üstünde Yaban Mersini yazıyor. Frenk Üzümüne İngilizlerin " Black Currant" dediklerini, Ribena adlı ya da markalı suyunu C Vitamini kaynağı olarak severek tükettiklerini biliyorum. Likapa'da Karadeniz'de yetişen şifa kaynağı bir üzümsü. Araştırınca, "melatonin" ve "oksalat" içerdiğini, bazı bünyelerde alerji yapabildiğini okudum. Bu nedenle gördüğüm meyvenin "Frenk üzümü" mü yoksa "Likapa" mı olduğunu merak ediyorum, söylediğim yer buradaki üzümsüleri tanıyan arkadaşlara yakın ise ve sorumu cevaplaya bilirlerse çok memnun olacağım. Çok teşekkür ederim.

kurutulmuş aronia meyvesi gördünüzmü? aronianın bazı çeşitleri siyah renkli bazılarıda mor renkli. aronia kurusuda çok lezzetli olur. tabi buda benim düşüncem. görmeden tadmadan bilemeyiz.

celalamca beğendi.
Eski 11-05-2018, 11:19   #557
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar, Bu soruyu Cranberrry sayfasında da sordum, burada da sormamın faydalı olacağını düşünüyorum. Bir iki gün önce Kumrular Sokak, Çerez Durağı adlı kuruyemişçide bir meyve gördüm. Siyaha yakın koyu mor, yumuşak, çekirdeksiz tatlı tadı güzel kurutulmuş bir üzümsü. Kg. 85 lira civarında. Bu meyvenin Likapa mı yoksa Frenk üzümü mü olduğunu bilemedim. Üstünde Yaban Mersini yazıyor. Frenk Üzümüne İngilizlerin " Black Currant" dediklerini, Ribena adlı ya da markalı suyunu C Vitamini kaynağı olarak severek tükettiklerini biliyorum. Likapa'da Karadeniz'de yetişen şifa kaynağı bir üzümsü. Araştırınca, "melatonin" ve "oksalat" içerdiğini, bazı bünyelerde alerji yapabildiğini okudum. Bu nedenle gördüğüm meyvenin "Frenk üzümü" mü yoksa "Likapa" mı olduğunu merak ediyorum, söylediğim yer buradaki üzümsüleri tanıyan arkadaşlara yakın ise ve sorumu cevaplaya bilirlerse çok memnun olacağım. Çok teşekkür ederim.
Frenk üzümünün kurusuna hiç rastlamadım.
Yazdığınız meyve gerçek blueberry yani mavi yemiş olabilir... ama artık onu da cranberry (turna yemişi) gibi glikoza bandırıyorlar dikkatli olmak lazım..
Net birşeyler söylemek için fotoğraf şart

s.toprak beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2018, 09:08   #558
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
kurutulmuş aronia meyvesi gördünüzmü? aronianın bazı çeşitleri siyah renkli bazılarıda mor renkli. aronia kurusuda çok lezzetli olur. tabi buda benim düşüncem. görmeden tadmadan bilemeyiz.
hayır aronia yı da sizin paylaştığınız costa yı da hiç görmedim. ama aklımdan costa nın kurusu mu acaba sorusu geçti.

Eski 12-05-2018, 09:31   #559
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
1-özür dilerim, costa değil, josta olacakmış, yanlış yazmışım. 2- siz yazınca aronia nın görsellerini gördüm, özelliklerini okudum sorduğum kuru meyve aronia da olabilir. blueberry de olabilir.

Eski 12-05-2018, 09:43   #560
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
Frenk üzümünün kurusuna hiç rastlamadım.
Yazdığınız meyve gerçek blueberry yani mavi yemiş olabilir... ama artık onu da cranberry (turna yemişi) gibi glikoza bandırıyorlar dikkatli olmak lazım..
Net birşeyler söylemek için fotoğraf şart
Sayın Celalamca, evet haklısınız bluberry olabilir. "Yaban Mersini" olarak satılan Cranberry i ( turna yemişi) işaret edip, "Bununla ayni mi, neden çok daha pahalı?" dediğimde, turuncuların şekerle işlem gördüklerini söyledi. Koyu renkli olan da glikoza bandırılmış olabilir, çünkü tatlı. Teşekkür ederim.

Eski 26-05-2018, 09:22   #561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2016
Merhaba,
bahar başında aldığım frenk üzümüne bir şeyler oldu ilk başta çok sağlıklı görünürken şimdi hastalıklı ve kotu bir görünüme döndü, ilk saksısından yeni bir saksıya taşıyıp solucan gübresi koymaktan başka birşey yapmadım. sizce sorun ne olabilir? ayrıca yapraklarında da orumcek ağı ve noktacık gibi bişeyler var.

Eklenen Resimler

evdetarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2018, 12:33   #562
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evdetarım Mesajı Göster
Merhaba,
bahar başında aldığım frenk üzümüne bir şeyler oldu ilk başta çok sağlıklı görünürken şimdi hastalıklı ve kotu bir görünüme döndü, ilk saksısından yeni bir saksıya taşıyıp solucan gübresi koymaktan başka birşey yapmadım. sizce sorun ne olabilir? ayrıca yapraklarında da orumcek ağı ve noktacık gibi bişeyler var.
Kırmızı örümcek dadanmış, başka bitkilere de bulaşmadan önlem almanız gerekiyor. Buraya bir göz atın isterseniz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2018, 14:00   #563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Kırmızı örümcek dadanmış, başka bitkilere de bulaşmadan önlem almanız gerekiyor. Buraya bir göz atın isterseniz.
teşekkurler

evdetarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 12:37   #564
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2018
Bizde yani Türkiye'de siyah kırmızı ve beyaz varyete çok yaygınken pembe varyetenin adı hiç geçmiyor.Bilinmediğinden midir acaba. Avrupada pembe varyete çok yaygın.Hatta bi kaç çeşidi var: Gloire de Sablon ve Pink Champagne gibi bi kaç tane daha var birinin adı s ile başlıyordu ama hatırlayamıyorum şimdi.Umarım bizde de vardır.

AkisSoftware beğendi.
Murat Dönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 13:10   #565
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat DÖNMEZ Mesajı Göster
Bizde yani Türkiye'de siyah kırmızı ve beyaz varyete çok yaygınken pembe varyetenin adı hiç geçmiyor.Bilinmediğinden midir acaba. Avrupada pembe varyete çok yaygın.Hatta bi kaç çeşidi var: Gloire de Sablon ve Pink Champagne gibi bi kaç tane daha var birinin adı s ile başlıyordu ama hatırlayamıyorum şimdi.Umarım bizde de vardır.
Ben geçen sene 1 adet kırmızı frenk üzümü fidanı almıştım. Ufacık bir şey idi. Memlekete dikmiştik. Bu sene inşallah meyve verir.

Hiç tadmadım tadı nasıldır nedir bilmiyorum. Ben bu tür bitkilere tadından çok ne işe yaradığını düşünerek değer veriyorum. Hastalıkların kol gezdiği günümüzde her bitki aşırı derece önem kazanıyor.

Renk konusuna gelirsek ben de fazla çeşit görmedim. Aslında yurtdışından getirip burada çoğaltıp paylaşmak gerek. Bu aralar pek yurtdışı işim yok. Olursa bir şeyler getirmek için göz atıyorum.

Murat Dönmez beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 20:12   #566
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Ben geçen sene 1 adet kırmızı frenk üzümü fidanı almıştım. Ufacık bir şey idi. Memlekete dikmiştik. Bu sene inşallah meyve verir.

Hiç tadmadım tadı nasıldır nedir bilmiyorum. Ben bu tür bitkilere tadından çok ne işe yaradığını düşünerek değer veriyorum. Hastalıkların kol gezdiği günümüzde her bitki aşırı derece önem kazanıyor.

Renk konusuna gelirsek ben de fazla çeşit görmedim. Aslında yurtdışından getirip burada çoğaltıp paylaşmak gerek. Bu aralar pek yurtdışı işim yok. Olursa bir şeyler getirmek için göz atıyorum.
Yurt dışında böyle şeylere önem veren kesimin işlerini ciddiye aldığı kesin gelişip ilerleyebiliyorlar bizde pek öyle değil.Yurt dışına çıkma şansınız varsa bu çok güzel ben ancak okuyorum.Umarım bi gün bende çıkarım.

AkisSoftware beğendi.
Eski 13-03-2019, 20:16   #567
Yeni Üye

diğer pembe frenk üzümü varyetesinin ismi rosa sport tu sonra aklıma geldi.

AkisSoftware beğendi.
Eski 01-05-2019, 08:31   #568
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat DÖNMEZ Mesajı Göster
diğer pembe frenk üzümü varyetesinin ismi rosa sport tu sonra aklıma geldi.
Yurt disina cok ciktim. Hatta ukraynaya 2 defa gittim fakat bu konular aklima hic gelmemisti. Imkanim var fakat ucaktan pek haz etmedigim icin cikmak istemiyorum. Italya ya gitme durumum var ama erteliyorum surekli.

Bu bitkinin degisik turlerinden ellerinde olanlar varsa paylasimda bulunabilirler mi acaba?

Murat Dönmez beğendi.
Eski 04-05-2019, 21:16   #569
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Yurt disina cok ciktim. Hatta ukraynaya 2 defa gittim fakat bu konular aklima hic gelmemisti. Imkanim var fakat ucaktan pek haz etmedigim icin cikmak istemiyorum. Italya ya gitme durumum var ama erteliyorum surekli.

Bu bitkinin degisik turlerinden ellerinde olanlar varsa paylasimda bulunabilirler mi acaba?
Diğer Batı Arupa ülkeleri kadar olmasa da İtalya'da da birkaç sitede çeşitliliğin bizden daha fazla gördüm ,giderseniz mutlaka değerlendirin ben çıkabilsem çok şey getiririm ama...Mutlaka değerlendirin kendim almış gibi olurum en azından bizim ülkede de olsun.

AkisSoftware beğendi.
Eski 06-05-2019, 13:41   #570
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bu bitkinin fidesini getirmemiz mümkün görünmüyor şuan için ama tohumdan yetiştirme imkanımız var mı? Eğer yetişebiliyorsa tohum getirtme imkanımız daha kolay olur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024