agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni505Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2019, 22:55   #1771
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sorunuzu yeni okudum sn.AkisSoftware. İrtifa yüksek ve mersin hava akımının fazla olduğu bir yere dikildiydi ancak sanki kurtulacak gibi göründü bu hafta gözüme. Bazı dallar yeşilliğini kaybetmemiş hatta bir iki yeni yaprak da bitmiş gibi gördüm. Şu anda havalar yağışlı gidiyor yaza susuz bırakmamam lazım ki yerini sevdiyse canlansın.
Bahçede olmasını çok arzuladığım bir fidan.

AkisSoftware beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2019, 21:31   #1772
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Insallah yasar. Benim memlekete diktigim fidan ne oldu hic bilmiyorum insallah kurumamistir.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 08:39   #1773
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2019
Saksıda Bluebery

Merhaba

Gruba az önce üye oldum.

Yabanmersini çok sevdiğim bir meyve ve ben aslında yurtdışında tanıştım ve ülkemizde de yetişebileceğini öğrendikten sonra bir adet fidan siparişi verdim sanırım 2 yaşında bir fidan ve balkonda saksıya ektim.

COMPO orman gülü toprağı ve ormandan biraz toprak ve çam kabukları ile karışık bir toprak hazırladım ve ektim. şu an için bir sorun yok. PH yüksek ama ona da çare bulacağım.

fidanın cinsi BLUECROP yakında Romanya'dan bir ya da 2 tane daha fidan gelecek ama cinsi ne olur bilmiyorum gelince anlayacağım.

fotoğrafını da ekledim

görüşmek üzere

iyi haftalar
Yusuf

Eklenen Resimler

AkisSoftware beğendi.
APELSIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 09:33   #1774
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bu hafta sonu mersin fidanını daha iyi buldum büyük ihtimal yaşayacak ancak başka güzel bir gelişme var; bir kaç dalını kesip suya koyduydum o dallar suda kök vermeye başlamışlar ve yapraklar ilk günkü gibi yemyeşiller...

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 12:15   #1775
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bu hafta sonu mersin fidanını daha iyi buldum büyük ihtimal yaşayacak ancak başka güzel bir gelişme var; bir kaç dalını kesip suya koyduydum o dallar suda kök vermeye başlamışlar ve yapraklar ilk günkü gibi yemyeşiller...
Ne guzel haber. Eger cabuk kokleniyorsa cogaltmada sorun yasamayiz

APELSIN beğendi.
Eski 04-05-2019, 17:42   #1776
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2019
Name:  IMG_20190504_183937_802.jpg
Views: 914
Size:  70.3 KB Name:  IMG_20190504_183937_802.jpg
Views: 914
Size:  70.3 KB
Merhaba ben sunshine blue almak istiyorum sadece esflora adlı sitede buldum. Resim istediğimde yukarıdaki resimleri yolladılar. Bu bitkinin doğru bitki olup olmadığını söyleyebilecek olan var mı. Saksıda yetişen türleri nerden temin edebilirim

Eklenen Resimler

Srpea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 14:02   #1777
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2016
Evet resimdeki çeşit Sunshine Blue

Ayrıca North Country, Polaris ve Chippewa çeşitleri saksı için uygun. Bu üç çeşit içerisinde North Country diğerlerinden daha bodur ve mühtiş yavrulama yapıyor ve yayılıcı diyebiliriz. Ancak meyveleri diğer ikisinden biraz daha küçük.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Srpea Mesajı Göster
Eklenti 692654 Eklenti 692654
Merhaba ben sunshine blue almak istiyorum sadece esflora adlı sitede buldum. Resim istediğimde yukarıdaki resimleri yolladılar. Bu bitkinin doğru bitki olup olmadığını söyleyebilecek olan var mı. Saksıda yetişen türleri nerden temin edebilirim

esflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 15:50   #1778
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2019
Merhaba, foruma yeni üye oldum..Isparta'da yaşıyorum..Geçen hafta saksıda yaban mersini satın almıştım..Fakat fidan geldikten sonra yapraklarında kahverengi lekeler oluşmaya başladı..Hastalıkmıdır yoksa uyum sorunumudur..? Yardımcı olabilen olursa sevinirim..

Eklenen Resimler

shakman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 08:00   #1779
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bu yaban mersini ve Turna yemişi türleri toprak ve su seçiyor yanılmıyorsam. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Toprağını değiştirmediğinize (?) göre verdiğiniz su ile alakalı olabilir.

Eski 06-05-2019, 09:21   #1780
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Bu yaban mersini ve Turna yemişi türleri toprak ve su seçiyor yanılmıyorsam. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Toprağını değiştirmediğinize (?) göre verdiğiniz su ile alakalı olabilir.
Toprağını değiştirmiştim hocam, forumda bahsedilen compo nun toprağını bulup onla değiştirmiştim. Önce uyum sorunu diye düşünüyordum ama tüm yapraklara yayılıyor, sanırım zararlı var fidanda..

Eski 06-05-2019, 13:36   #1781
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shakman Mesajı Göster
Toprağını değiştirmiştim hocam, forumda bahsedilen compo nun toprağını bulup onla değiştirmiştim. Önce uyum sorunu diye düşünüyordum ama tüm yapraklara yayılıyor, sanırım zararlı var fidanda..
Toprağını değiştirmişseniz topraktandır. Asitli toprak seviyor. PH ölçer ile kontrol etmeniz lazım. Ben bu yüzden çok turna yemişi bitkisi kaybettim.

Eski 12-05-2019, 23:40   #1782
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2018
Bir aylık bluberrylerim

1-Yapraklardaki kısmi veya tamamen kahverengimsi kızıllaşma neyin belirtisi olabilir?
2-Farklı türler bulup, çelikler alıp kendim köklendirmeyi denemek istiyorum. Hangi çeşitle ekotip ortaya çıkacak deneyip görmek istiyorum bu şekilde. Yoksa fidan alıp denemeye kalkmak çok maliyetli. Köklendirip büyütürken aynı zamanda bilgim ve deneyimlerim de artacaktır. Fakat çeşitli türlerden dal kalemler nasıl bulabilirim bilmiyorum.
3-Toprak olarak orman toprağı kullandım. Evdeki eski beyaz büyük bidonların üstünü kestim. Üstünü ters çevirip içine tabana yerleştirdim tekrar. İçine bir miktar inşaat beton kumu koydum. Süzülen su bu kumdan geçip bidonun altta kalan boşluklarda biriksin diye. Sonra hayvan gübresiyle karıştırdığım orman toprağını doldurdum. Fidanı diktim. Üstüne hızardan çıkma odun tozu ve çam iğnelerinden malç katmanı yaptım. Şimdilik yağmurla sulanıyor. Yaz için ne yaparım bilmiyorum henüz. Düşüncemde amonyum süfat gübresi alıp, içinde yapraklar atıp bir hafta beklettiğim su ile sulamak var. Birşey daha bidonun her tarafına küçük delikler açtım. Hem hava alıyor hem su hemen dibe süzlüyor.

Eklenen Resimler

Veysel. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 07:05   #1783
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Geçen sene diktigim yaban mersini sanki meyve verecek gibi. Bu ufacik bitkilerin cicek aciyor olusu hayret verici..

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.

Düzenleyen AkisSoftware : 13-05-2019 saat 08:14 Neden: Resim Eklendi
Eski 14-05-2019, 12:28   #1784
Yeni Üye

Merhaba, sunshine blue cinsini Türkiye'de satan yer var mı acaba,nereden bulabilirim..?

Eski 14-05-2019, 13:42   #1785
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shakman Mesajı Göster
Merhaba, foruma yeni üye oldum..Isparta'da yaşıyorum..Geçen hafta saksıda yaban mersini satın almıştım..Fakat fidan geldikten sonra yapraklarında kahverengi lekeler oluşmaya başladı..Hastalıkmıdır yoksa uyum sorunumudur..? Yardımcı olabilen olursa sevinirim..
Gri küf mantarına benziyor,mayıs aylarında görülme olasılığı yüksektir.

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 13:53   #1786
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Veysel. Mesajı Göster
1-Yapraklardaki kısmi veya tamamen kahverengimsi kızıllaşma neyin belirtisi olabilir?
2-Farklı türler bulup, çelikler alıp kendim köklendirmeyi denemek istiyorum. Hangi çeşitle ekotip ortaya çıkacak deneyip görmek istiyorum bu şekilde. Yoksa fidan alıp denemeye kalkmak çok maliyetli. Köklendirip büyütürken aynı zamanda bilgim ve deneyimlerim de artacaktır. Fakat çeşitli türlerden dal kalemler nasıl bulabilirim bilmiyorum.
3-Toprak olarak orman toprağı kullandım. Evdeki eski beyaz büyük bidonların üstünü kestim. Üstünü ters çevirip içine tabana yerleştirdim tekrar. İçine bir miktar inşaat beton kumu koydum. Süzülen su bu kumdan geçip bidonun altta kalan boşluklarda biriksin diye. Sonra hayvan gübresiyle karıştırdığım orman toprağını doldurdum. Fidanı diktim. Üstüne hızardan çıkma odun tozu ve çam iğnelerinden malç katmanı yaptım. Şimdilik yağmurla sulanıyor. Yaz için ne yaparım bilmiyorum henüz. Düşüncemde amonyum süfat gübresi alıp, içinde yapraklar atıp bir hafta beklettiğim su ile sulamak var. Birşey daha bidonun her tarafına küçük delikler açtım. Hem hava alıyor hem su hemen dibe süzlüyor.
Manganez veya demir eksikliğidir.Çünkü ikisi de genç yapraklar üzerinde belirti verirler.Magnezyum eksikliğinde de yapraklar da sararmalar meydana gelir ama hasat sezonununa yakın yaşlı yapraklarda daha çok görülür.Demir eksikliğinde görülen yaprak sararması ise daha çok limon sarısına yakındır.

Eski 14-05-2019, 13:54   #1787
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Geçen sene diktigim yaban mersini sanki meyve verecek gibi. Bu ufacik bitkilerin cicek aciyor olusu hayret verici..
Açan çiçekleri meyveye dönmeden koparırsanız maviyemişinizin seneye daha sağlıklı çıkacağına emin olablirsiniz.)

AkisSoftware beğendi.
Eski 14-05-2019, 14:53   #1788
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Likos Mesajı Göster
Açan çiçekleri meyveye dönmeden koparırsanız maviyemişinizin seneye daha sağlıklı çıkacağına emin olablirsiniz.)
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim...

Likos beğendi.
Eski 14-05-2019, 17:56   #1789
Ağaçsever

Likos's Avatar

Bahçeden Son Manzaralar..

Eski 14-05-2019, 18:23   #1790
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Masallah ne guzel buyumusler. Ph dengelemek icin bir sey yaptiniz mi yoksa dogal ph dengesi dusuk mu?

Ayrica fidanlari nasil cogalttiniz? Epey cok gorunuyor fidanlar

Eski 14-05-2019, 19:02   #1791
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Masallah ne guzel buyumusler. Ph dengelemek icin bir sey yaptiniz mi yoksa dogal ph dengesi dusuk mu?

Ayrica fidanlari nasil cogalttiniz? Epey cok gorunuyor fidanlar
5 Dekarlık bir alanda pH 4.6 dan 5.9 a kadar değişiklik gösteriyor.Kükürt uygulaması yaptım.Fidanlar doku kütürüyle çoğatılmış,satın aldım.Bluecrop-Bluegold-Patriot-Duke-Darrow ve Brigitta ana çeşitler olmak üzere toplamda 1800 fidanım mevcuttur.

azorka ve AkisSoftware beğendi.
Eski 14-05-2019, 19:58   #1792
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Sayın Likos,

Trabzon koşullarında bitkilerinizi zayıf gördüm. Malçlama yapıyor musunuz acaba?

Alıntı:
Bahçeden Son Manzaralar..

Eski 14-05-2019, 20:27   #1793
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esflora Mesajı Göster
Sayın Likos,

Trabzon koşullarında bitkilerinizi zayıf gördüm. Malçlama yapıyor musunuz acaba?
Malç örtüsü ile 600 m2 lik bir alanı malçlamıştım.Bu yıl sökmek zorunda kaldım(toprakta doğal olmayan kalıntı vb oluşturma açısından)Resimlerini paylaştığım bölümde ki fidanlar 6 yaşındadırlar.Dikimden sonra biryıl mikrobiyal gübre kullandım.Başka da herhangi bir kimyasal veya hayvansal gübre kullanmadım(ne dikim esnasında ne de sonra ki yıllarda).Yani tamamen doğallığına bıraktım.Bahçemin diğer bölgelerinde yanmış koyun ve büyükbaş hayvan gübresi kullandım.Şuanda gübreleme yapıyorum,Yanmış koyun gübresi+bionur td19 organik tarım onaylı toprak düzenleyicisi kullanıyorum.

Eski 14-05-2019, 20:41   #1794
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Malçlama derken örtüleri kastetmemiştim. Türkiye koşulları için örtüler zararlı, sıcak dönemde kök bölgesindeki ısıyı daha da arttırarak köklere zarar veriyor. Parça çam kabuğu veya talaşla en az 10cm (bazı üreticilerin 1-2cm yaptığını gördüm bu zararlı) yüksekliğinde malç yapmanızı öneririm. Yanmış hayvan gübresi kullanmayın.

Eğer organik sertifikalı üretim yapmıyorsanız, sadece şeker gübresi adı verilen amonyum sülfat kullanın, özellikle de bahçenizin ph değeri yüksek kısımlarında. Gübrelemenizi azar azar eşit miktarlarda Mart-Temmuz arası 3-4 parçaya bölerek yapın.

Alıntı:
Malç örtüsü ile 600 m2 lik bir alanı malçlamıştım.Bu yıl sökmek zorunda kaldım(toprakta doğal olmayan kalıntı vb oluşturma açısından)Resimlerini paylaştığım bölümde ki fidanlar 6 yaşındadırlar.Dikimden sonra biryıl mikrobiyal gübre kullandım.Başka da herhangi bir kimyasal veya hayvansal gübre kullanmadım(ne dikim esnasında ne de sonra ki yıllarda).Yani tamamen doğallığına bıraktım.Bahçemin diğer bölgelerinde yanmış koyun ve büyükbaş hayvan gübresi kullandım.Şuanda gübreleme yapıyorum,Yanmış koyun gübresi+bionur td19 organik tarım onaylı toprak düzenleyicisi kullanıyorum.

Eski 15-05-2019, 11:37   #1795
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esflora Mesajı Göster
Malçlama derken örtüleri kastetmemiştim. Türkiye koşulları için örtüler zararlı, sıcak dönemde kök bölgesindeki ısıyı daha da arttırarak köklere zarar veriyor. Parça çam kabuğu veya talaşla en az 10cm (bazı üreticilerin 1-2cm yaptığını gördüm bu zararlı) yüksekliğinde malç yapmanızı öneririm. Yanmış hayvan gübresi kullanmayın.

Eğer organik sertifikalı üretim yapmıyorsanız, sadece şeker gübresi adı verilen amonyum sülfat kullanın, özellikle de bahçenizin ph değeri yüksek kısımlarında. Gübrelemenizi azar azar eşit miktarlarda Mart-Temmuz arası 3-4 parçaya bölerek yapın.
Arazi eğimli ve 5 dekar.Organik malç düşündüm,çam kabuklarıyla ama masrafı fazla.Kimyasal gübre kullanmadım,kullanmayı da açıkçası düşünmüyorum.Hayvansal gübreyi ucuzluğundan değil bulunurluğundan tercih ediyorum ve üretimim organik tarıma uygun olmalıdır.

AkisSoftware beğendi.
Eski 15-05-2019, 23:54   #1796
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Malç mutlaka yapmalısınız. Malç malzemesi olarak çok çeşitli şeyler kullanılabilir. Çözümü her zaman yerel kaynaklardan uygun fiyatla bulmak en uygun yol. Sizin için çam kabuğu maliyetli olabilir ama fındık kabuğu veya çam talaşını çok uygun fiyatla tedarik edebilirsiniz. Bir başkası çam kabuğunu veya çay atıklarını uygun fiyatlara bulabilir. Eminim yörenizden bir şeyler bulursunuz. Bu malç hem sizi otlardan koruyacak, hem bitki köklerini sıcaktan koruyacak hem de organik maddeye dönüşerek fidanlarınıza destek olacak. Maviyemiş için topraktaki organik madde ne kadar yüksek o kadar iyi. Sizin iklimde bitkileri coşturur.

Madem organik üretim yapıyorsunuz, organik azotlu gübreler veya ekonomik çözüm olarak pamuk tohumu küspesi gibi azot içeren maddeler kullanın. Hayvan gübresi sürekli ph değerini yukarı çekecektir.

Bunlar naçizane önerilerim, karar tabi ki sizin. Buraya yazarak mesajları okuyan diğer üyelere de fikir vermek istedim.

Alıntı:
Arazi eğimli ve 5 dekar.Organik malç düşündüm,çam kabuklarıyla ama masrafı fazla.Kimyasal gübre kullanmadım,kullanmayı da açıkçası düşünmüyorum.Hayvansal gübreyi ucuzluğundan değil bulunurluğundan tercih ediyorum ve üretimim organik tarıma uygun olmalıdır.

azorka ve AkisSoftware beğendi.
Eski 19-05-2019, 13:13   #1797
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Sayın Likos,

Ticari maviyemiş yetiştiricisi olarak tecrübelerinizi burada paylaşabilir misiniz?

Keşke şöyle yapsaydım veya keşke şöyle yapmasaydım dediğiniz noktalar var mı?

Yatırım ve emeğinizin karşılığını alabiliyor musunuz?

Eski 19-05-2019, 21:43   #1798
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Bilgiler için teşekkür ederim.

Genelde çiçekler dikim yapılan ilk yıl koparılır. Sizin 2., 3. ve 4. yılda da koparmanızın nedeni nedir acaba?

Alıntı:
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki;2 yıldır fidanların çiçeklerini koparıyorum.Yani meyve vermesinin önüne geçiyorum.Buna bu yıl ve gelecek yılda dahil.
...

Eski 20-05-2019, 11:15   #1799
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Bluecrop ve Darrow yabani ota karsi cok hassaslar. Hangi cesitler ölenler?

Bence bitkilerinizin kokleri olmasi gerekene gore cok zayif, kontrol edin derim. Her yil cicek koparmak yerine sorunun temelini cozmek gerek.

Alıntı:
Çiçeğini koparmadığım 10 fidan üzerinde yaptığım gözlem:3.yıla girerken fidanların 6 sı kurudu.Kuruyan fidanlar geçen yıl 600 ile 800 gram arasında meyve verdiler fidan başı.Kurumayan fidanlarda çiçek/meyve bağlama kuruyanlar kadar sık değildi.

Eski 21-05-2019, 16:19   #1800
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Sorun bence toprak..asit toprak olmazsa 2-3 yıl içinde ölüm kaçınılmaz.

celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024