agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni505Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2019, 16:29   #1801
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Celalamca; ben de bu konuyu merak ettiğim için arkadaşa sormuştum ve toprak ph değerlerini aşağıdaki gibi iletmişti. Yaptığı tespitlere göre ph değerinden olmaması gerek ölümlerin?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Likos Mesajı Göster
5 Dekarlık bir alanda pH 4.6 dan 5.9 a kadar değişiklik gösteriyor.Kükürt uygulaması yaptım.Fidanlar doku kütürüyle çoğatılmış,satın aldım.Bluecrop-Bluegold-Patriot-Duke-Darrow ve Brigitta ana çeşitler olmak üzere toplamda 1800 fidanım mevcuttur.

celalamca beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 20:33   #1802
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2016
Bazi erkenci cesitlerin bugun itibariyle meyve durumu

Sirasiyla;
Star - G
Reka - K
Gupton - G
Duke - K
Misty - G

G - Guneyli cesit
K - Kuzeyli cesit

Eklenen Resimler

esflora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 21:10   #1803
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Missi denen çeşit var. Bu toprak isteği olarak ph daha iyi tolere ettiğinden bakımı kolay olur. Asıl yapmak istediğim missi çeşit üzerine diger türden aşı yapıp dayanıklı hale getirmek istiyorum

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2019, 22:56   #1804
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Öncelikle çeşidin adı Misty ve bir önceki mesajdaki son resimdeki çeşit. Misty, Sharpblue, O'neal gibi ilk nesil güneyli çeşitler sıcağa dayanım konusunu kısmen çözmüş olmalarına rağmen, birçok problemli özelliğe sahiptir (yayvan sarkıcı gelişme, aşırı çiçeklenme dolayısıyla meyve seyreltme ihtiyacı, toplamda yetersiz verim, meyvenin koparılırken ezilmesi, erken çiçeklenip donlardan etkilenme vb).

Eminim aşılamayı düşündüğünüz çeşide yakın özelliklerde yeni güneyli çeşitler vardır. Güneyli çeşitler, üzerinde en fazla ıslah çalışması yapılan gruptur. Yeni çeşitler arasında tropik bölgeler için geliştirilen ve soğuklama ihtiyacı 0 olan çeşitler bile bulunmaktadır.

Eğer aşılama düşünülüyorsa, tavşan gözü (Vaccinium ashei) çeşitlere aşılama yapılmalıdır. Tavşan gözü maviyemişler çok güçlü ve dik gelişen, sıcağa, kurak şartlara ve yüksek ph ortamlara en dayanıklı maviyemişlerdir. Tek kötü yanları soğuğa dayanıklıkları diğer maviyemiş türlerine göre daha azdır.

Bu konuda muhtemelen hesaba katılmayan kritik bir durum söz konusudur. Çalı formlu meyve fidanları kardeşleme yaparak yeni sürgünler verirler. Maviyemişlerde genelde 6-7 yaşına gelen ve artık verimi azalmış dallar dipten kesilir ve böylece gençleştirme yapılmış olur. 6-7 yıl için aşılamaya değer mi? Alttan gelen yeni sürgünleri sürekli aşılayabilecek misiniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aral Mesajı Göster
Missi denen çeşit var. Bu toprak isteği olarak ph daha iyi tolere ettiğinden bakımı kolay olur. Asıl yapmak istediğim missi çeşit üzerine diger türden aşı yapıp dayanıklı hale getirmek istiyorum

aydemiraydın beğendi.
Eski 22-05-2019, 20:39   #1805
Ağaçsever

Elimde sharpbue pink lemonade .blugold misty ve blucrop çeşit leri var bunların hangisi denenebilir

aydemiraydın beğendi.
Eski 23-05-2019, 12:58   #1806
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Eğer yukarıdaki bilgilerden sonra hala aşılama yapmak istiyorsanız, Pink Lemonade üzerine Bluecrop aşılayın.

Alıntı:
Elimde sharpbue pink lemonade .blugold misty ve blucrop çeşit leri var bunların hangisi denenebilir

Emine Akman beğendi.
Eski 23-05-2019, 15:55   #1807
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Celalamca; ben de bu konuyu merak ettiğim için arkadaşa sormuştum ve toprak ph değerlerini aşağıdaki gibi iletmişti. Yaptığı tespitlere göre ph değerinden olmaması gerek ölümlerin?
Doğru.Ph uygun.bu durumda sorun toprakda değil.

AkisSoftware beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 16:04   #1808
Ağaçsever

Bilgilendirme için teşekkürler

Eski 28-05-2019, 12:40   #1809
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Star maviyemis

Bu yil bal yemislerinin olgunlasmasi gecikti ve gecci cesitler bitmeden Star olgunlasmaya baslayarak maviyemis sezonu baslamis oldu. Genelde Boreal Beauty hasadi biterken Star baslardi. Bu yil 15-20 gun hem bal yemisi hem de maviyemis toplayacagiz.

Eklenen Resimler

umayana, celalamca ve Vedart beğendi.
Eski 29-05-2019, 08:40   #1810
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:

legacy çeşidini yetiştir. ph yı ayarladıktan sonra sorun çıkarmaz. iklimimize en uygun çeşit olarak gördüm.

FatihBahce beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2019, 21:13   #1811
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Reka

Bu yıl sıcaklıklar çok yüksek, normalde Star ile Reka arasında 8-10 gün olurdu ama bu yıl 4 gün sonra Reka'da olgunlaşmaya başladı.

Bu arada maviyemiş ve bal yemişi hasadıyla ilgili bir farkı paylaşayım. Maviyemiş mavi rengi aldığında toplanabilir. Bal yemişi ise mavi rengi aldıktan sonra en az 10 gün beklenip toplanmalıdır. Bu süre mavi-mor iç renginin oluşması ve tam tadına kavuşması için gereklidir.

Eklenen Resimler

AkisSoftware ve Vedart beğendi.
Eski 01-06-2019, 14:02   #1812
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esflora Mesajı Göster
Bu yıl sıcaklıklar çok yüksek, normalde Star ile Reka arasında 8-10 gün olurdu ama bu yıl 4 gün sonra Reka'da olgunlaşmaya başladı.

Bu arada maviyemiş ve bal yemişi hasadıyla ilgili bir farkı paylaşayım. Maviyemiş mavi rengi aldığında toplanabilir. Bal yemişi ise mavi rengi aldıktan sonra en az 10 gün beklenip toplanmalıdır. Bu süre mavi-mor iç renginin oluşması ve tam tadına kavuşması için gereklidir.
Merhaba

derin bilgilerinizden yararlanmak istiyorum bir kaç sorum var. sorularım bilgisizliğimden saçma gelebilir kusura bakmayın

north country almayı düşünüyorum . içindeki bilgilerde diyorki çok kardeşleme yapar eğer malçlama yaparsam bu oğulları dipten nasıl verecek ?.
bir başka sorum şeker gübre ne kadar zamanda kullanmalıyım asiti dengelemek için .

serkan330 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2019, 18:02   #1813
Ağaç Dostu

esflora's Avatar

Üzümsü meyvelerde yapılan maçlama bitkinin alttan gelen sürgünlerine engel olmaz. Sadece yabani otları yavaşlatır.

Maviyemişi ilk dikim aşamasında mevcut bahçe toprağınız ile Ph değeri 3.5-4 aralığında olan doğal torfu eşit miktarda karıştırın ve dikin. Sonra amonyum sülfat gübresi serpin her noktaya eşit şekilde. Sonra 10cm civarı yükseklikte malçlayın ve malçın üzerine yine gübre serpiştirin. Bu noktadan itibaren Amonyum sülfat ile yapılan gübreleme Mart-Temmuz ayları arasında eşit aralıklarla 3-4 defada verilir. Genç bitkiler için her gübrelemede 10-15 gram, 3-4 yaşından itibaren bu miktar 40-50 gr, 5-6 yaş ve üzerinde ise 100 gram olabilir. Her yıl Ocak-Şubat aylarında 5cm yüksekliğinde malç ilave edin.

Şu videonun ilk 5 dakikası maviyemiş gübrelemesini anlatıyor:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan330 Mesajı Göster
Merhaba

derin bilgilerinizden yararlanmak istiyorum bir kaç sorum var. sorularım bilgisizliğimden saçma gelebilir kusura bakmayın

north country almayı düşünüyorum . içindeki bilgilerde diyorki çok kardeşleme yapar eğer malçlama yaparsam bu oğulları dipten nasıl verecek ?.
bir başka sorum şeker gübre ne kadar zamanda kullanmalıyım asiti dengelemek için .

celalamca beğendi.
Eski 10-06-2019, 20:31   #1814
Blu
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2019
Merhaba dostlar!

Maviyemişlerinizin fotoğraflarını gördükçe çok hoşuma gitti. Türkiye'de bu denli ilgilenenleri görmek te bir hayli şaşırttı açıkçası.

Sabahları tam güneş alan, öğle ve sonrası gölgede kalan bir balkonum var. 70CM Fidanlarımı saksıya eksem, acaba verim alabilir miyim?

Asidik torf tavsiyesi yapabilecek var mıdır? Kükürt ile çam kabuklarını karıştırıp coco torf ile harmanlamayı düşünüyorum. Yanlış mıdır?

Yaban mersini benim çok hoşuma giden bir bitki/meyve türü olduğu için içimde değişik bir sevgi var. Eğer balkon olayından verim alabilirsem işi gücü bırakıp tarlaya taşınıp orada yaşamayı bile göze almış durumdayım

Başlangıç olarak Pink Lemonade 2x (70CM), Bluecrop 1x (50CM) fidanlarını satın alarak başladım. Yanlış mı yaptım bilemiyorum. Pink Lemonade ve Bluecrop birbiriyle uyumluymuş diye duydum.

Bu konularda bilgilerinize güveniyorum ve her türlü geribildiriminizi bekliyorum doğasever dostlarım. Cevap vermek için ayırdığınız her saniye için ayrıca teşekkür ediyorum şimdiden.

Saygılar, Sevgiler

Blu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 10:56   #1815
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Konu ile ilgili forumda daha bilgili arkadaşlar var ama ben tecrübelerimi paylaşayım. Ben de bu sene bluecrop ve pink lemonade aldım. Bir de türü belli olmayan bir fidan daha aldım. Fidan uzunlukları da benzer.
Öncelikle blueberry'leri çok büyük saksılarda yetiştirmeye gerek yok, bizimkiler yaklaşık 7 litrelik saksıdalar. Bu sene az da olsa meyve tuttular.
Düşük pH toprak konusu biraz sıkıntılı, daha doğrusu bizim gibi balkonda yetiştiren kişiler için uğraşması zor. Ben direk düşük pH'lı ithal torf aldım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Blu Mesajı Göster
Merhaba dostlar!

Maviyemişlerinizin fotoğraflarını gördükçe çok hoşuma gitti. Türkiye'de bu denli ilgilenenleri görmek te bir hayli şaşırttı açıkçası.

Sabahları tam güneş alan, öğle ve sonrası gölgede kalan bir balkonum var. 70CM Fidanlarımı saksıya eksem, acaba verim alabilir miyim?

Asidik torf tavsiyesi yapabilecek var mıdır? Kükürt ile çam kabuklarını karıştırıp coco torf ile harmanlamayı düşünüyorum. Yanlış mıdır?

Yaban mersini benim çok hoşuma giden bir bitki/meyve türü olduğu için içimde değişik bir sevgi var. Eğer balkon olayından verim alabilirsem işi gücü bırakıp tarlaya taşınıp orada yaşamayı bile göze almış durumdayım

Başlangıç olarak Pink Lemonade 2x (70CM), Bluecrop 1x (50CM) fidanlarını satın alarak başladım. Yanlış mı yaptım bilemiyorum. Pink Lemonade ve Bluecrop birbiriyle uyumluymuş diye duydum.

Bu konularda bilgilerinize güveniyorum ve her türlü geribildiriminizi bekliyorum doğasever dostlarım. Cevap vermek için ayırdığınız her saniye için ayrıca teşekkür ediyorum şimdiden.

Saygılar, Sevgiler

Eklenen Resimler

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2019, 15:37   #1816
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2019
Selamlar Öncelikle bu güzel site için emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Ankara çubukta çit köyünde ufak bir bahçem var yaban mersini büyütmek istiyorum aynı bölgede yapan varmıdır, eksem bölgede herhangi bir sıkıntı çıkarmı?

yasin84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2019, 14:38   #1817
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasin84 Mesajı Göster
Selamlar Öncelikle bu güzel site için emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Ankara çubukta çit köyünde ufak bir bahçem var yaban mersini büyütmek istiyorum aynı bölgede yapan varmıdır, eksem bölgede herhangi bir sıkıntı çıkarmı?
Bende Çubuk'tayım.Yaban mersini için asidik toprak gerekiyor.Eğer ticari amaçlı yetiştirmeyecekseniz büyük saksılarda asidik toprakla yetiştirebilirsiniz.

Murat Dönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 08:27   #1818
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2019
Arkadaşlar merhaba. Resmini yüklediğim bitkinin tam türünü söyleyebilecek birileri var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

kcane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2019, 08:13   #1819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2019
herkese selamlar iyi forumlar
yalovadan danısmak için yazıyorum. küçük bir bahçem var mart ayında getirttiğim yaban mersini fidesini diktim başta iyiydi ama bir ay içinde yaprakları kızardı kahve bir renk aldı. üzerinde iki üç adet meyve vardı onlar da pek gelişmedi. tabi cahiliz birşey bilmiyoruz oyle diktiik topraga göre de rutin suladık. bıraktığım gibi duruyor foto koydum. sizce ne olabilir? toprağım daglık orman toprağı sayılır cinste rakım 250 olması lazım. bir de 15 cmden sonra kızıla yakın bir toprak mevcut. ph vs ölçmedim.

teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

drfettah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2019, 16:58   #1820
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drfettah Mesajı Göster
herkese selamlar iyi forumlar
yalovadan danısmak için yazıyorum. küçük bir bahçem var mart ayında getirttiğim yaban mersini fidesini diktim başta iyiydi ama bir ay içinde yaprakları kızardı kahve bir renk aldı. üzerinde iki üç adet meyve vardı onlar da pek gelişmedi. tabi cahiliz birşey bilmiyoruz oyle diktiik topraga göre de rutin suladık. bıraktığım gibi duruyor foto koydum. sizce ne olabilir? toprağım daglık orman toprağı sayılır cinste rakım 250 olması lazım. bir de 15 cmden sonra kızıla yakın bir toprak mevcut. ph vs ölçmedim.

teşekkür ederim.
bu başlık altında cevapların hepsi var. sizin sorun ph ile ilgilidir ve toprağın ph sını düşürmek çok zor . belki büyük bi saksıda daha kolay ph yı ayarlayabilirsiniz.

Eski 08-09-2019, 17:16   #1821
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2019
sanki derin gömmüş de olabilirim diyerekten biraz eşeledim ve kökü açığa çıkarttım. baktım evet biraz gövde altta kalmış güzelce budadım yükselttim artık kışı geçirirse bakacağız. teşekkürler.

drfettah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2019, 10:55   #1822
Ağaç Dostu

FatihBahce's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Arkadaşlar Yıldız Toprak Tv den yayınlanan Yaban Mersini reklamı arkadaşlarıma ait bir Tarım Ajansınındır, İhlas haber ajansından yayınlanmasına da Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü aracılığıyla benim yönlendirdiğim Veteriner Hekim Ahmet Kahrıman aracı olması etkili oldu ve Tv kanalları da dahil tüm medyada yayınlandı. Bursa ve civarında hatta tüm Türkiye de Yaban Mersini yetiştiriciliğinin yaygınlaşmasına elimden geldiğince çalışacağım.

Yaban Mersinini Bursa ve civarında 7 yıllık farklı çeşitlerle yapılan çeşit denemeleriyle iyi adapte olan çeşitlerin gözlenmesiyle bir çeşit havuzu oluşmuştur.

Bilindiği gibi eskiden de forum üzerinden özellikle saksıda olabilen Sunshine blue çeşidi için çalışmalarımız vardı, ancak hayallerimizi iflas eden bir doku kültürü laboratuvarı damızlık bitkimizi de batırmasıyla durdurmuştu. Süreçte boş da durmadık.

Yaban Mersini yetiştiriciliği yapılacak toprakta kesinlikle kireç olmaması gerekiyor aksi halde pH kontrol edilemiyor. Kireç yoksa kükürtleme işlemi ile pH'ı düşürüp fidanı dikebiliyoruz. Malçlama ile nem kontrolü sağlıyoruz, güzel bir sulama suyu kaynağından damlama sulama sistemi de kurulursa değme canına.

Bahçe kuracaklar için alım garantili yetiştiricilik modeli de önerebiliyorum, alıcısı hazır. İlk yatırım maliyeti biraz yüksek ancak 3-5. yıldan itibaren bakımınıza göre güzel getirisi olabiliyor. Bahçesinde bir kaç kişi içinse zaten fantastik ve şifalı bir meyve.

Eğer yüklü miktarda talep olursa forum üzerinden bir Yaban Mersini satış organizasyonu yapabilirim (Faturalı Sertifikalı 3 yaşlı fidan) üstelik perakende satış fiyatı üzerinden piyasanın altında fiyatlarla.
Sunshine cinsi başarılı olmadı mı acaba? İzmir'in sıcak iklimi için hangi cinsleri önerirsiniz?

FatihBahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2019, 12:28   #1823
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2019
Dostlar merhaba. Toprak phını ölçtüğünüz küçük cep tipi bir ph metre var mı tavsiye edebileceğiniz? Teşekkür ederim.

hammer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2020, 14:41   #1824
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n_turan Mesajı Göster
doç dr. Hüseyin çelik'e sordum: Amerika ve kanada'da soğuk kuşaklarda yetişen yaban mersini ankara'da neden yetişmesin? Nereden fidan bulabilirim?
Cevabı umutsuz oldu. ılıman iklim ve asitli toprak ister. Bitkiler iki yılda ölür dedi. Bana hiçbir şans tanımamış olacak ki tekrar sormama rağmen ikinci soruma yanıt göndermedi.
Sağolsun, varolsun.
O gün bugündür ankara'da yaban mersini yetiştirmeye and içtim.
Bahçemde bitkinin toprak isteğine uygun bir bölüm yarattım. Toprak ph: 5. Yön: Güney.
Sırada fidanlar var. 3 yaşında 5 adet fidanın gelmsini bekliyorum. Bu fidanlarla başaramazsam slovenya, sırbistan, karadağ, bulgaristan her nereden uygun fidan bulursam getirteceğim. Gerekirse kışları üzerlerini kapatacağım ve onlara çocuğum gibi bakacağım.
Ve bir gün ürettiğim, soğuğa dayanıklı türlerin fidanlarını sizlere de dağıtacağım.
çünkü ben bahçemde çilek, frenk üzümü, ahududu, böğürtlen, karadutu çok rahat yetiştiriyorum. çocuğumun bu meyveleri dalından toplamasına bayılıyorum.
13 yıl sonra sonuç nedir?

SMTHLC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2020, 23:23   #1825
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
yaklaşık 10 ay önce suya koyduğum mersin dalı köklenmiş hafta sonu toprağa aktardım. Öndeki tahta destek geçen yıl diktiğim mersin fidanının dibinde, arkadaki destek yeni dikilen dala ait.

Eklenen Resimler

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2020, 14:57   #1826
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Arkadaşlar size iki sorum olacak

İlk olarak ben bu tohumları talep ettim ve çimlendirmem lazım ne yapmam lazım adım adım yazarsanız sevinirim

İkinci olarak diyelim ki ben bu tohumları çimlendirmeyi başardım galiba toprak asidik olmadı lazımmış biz bu toprağı evdeki imkanlarla nasıl elde edebilirim buluşa yanıtlayana tekrar teşekkür ederim

NOT : ben ortaokul 3 seviyesi bir üyeyim lütfen basit bir dille anlatın yoksa beynim almayabilir

İyi günler

Düzenleyen tropikalist : 03-02-2020 saat 14:59 Neden: Eksik kelime
tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2020, 17:34   #1827
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Merhaba sorumu yanıtlar mısınız acaba

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2020, 11:21   #1828
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
Arkadaşlar size iki sorum olacak

İlk olarak ben bu tohumları talep ettim ve çimlendirmem lazım ne yapmam lazım adım adım yazarsanız sevinirim

İkinci olarak diyelim ki ben bu tohumları çimlendirmeyi başardım galiba toprak asidik olmadı lazımmış biz bu toprağı evdeki imkanlarla nasıl elde edebilirim buluşa yanıtlayana tekrar teşekkür ederim

NOT : ben ortaokul 3 seviyesi bir üyeyim lütfen basit bir dille anlatın yoksa beynim almayabilir

İyi günler

pfaf ın yazdığına göre blubery çoğaltımı.

Tohum - kireç içermeyen bir saksı karışımında bir serada kış sonunda ekin ve sadece tohumu örtün [78]. Depolanan tohum 3 aya kadar soğuk tabakalaşma gerektirebilir [113]. Başka bir raporda, olgunlaştığı anda tohumu bir serada ekmenin en iyi yol olduğu söyleniyor [200]. Yaklaşık 5 cm boyunda olduklarında, fideleri tek tek saksılara dikin ve en azından ilk kışları için serada hafif gölgeli bir konumda yetiştirin. Beklenen son donlardan sonra, ilkbaharın sonlarında veya yaz başında kalıcı konumlarına dikin. Greenwood çelikleri, bazı turba içeren bir kompost içinde gölgeli bir konumda Mayıs / Haziran [113]. Yarım olgun ahşap çelikler, topuk ile 5-8 cm, bir çerçeve içinde Ağustos [78]. Yavaş ve zor. Olgun odun kesimleri, Kasım ayında hasat edilir ve bir buzdolabında saklanır, daha sonra Mart ayında bir çerçeveye ekilir. Yaz sonu veya sonbahar başında katmanlaşma [78]. Başka bir raporda baharın katmanlaşma için en uygun zaman olduğunu söylüyor [200]. 18 ay sürer [78]. İlkbahar veya sonbahar başlarında emicilerin bölünmesi [113].

ben toprak şartlarında neredeyse tüm çeşitleri denedim. elimdeki tüm asitli gübreleri kullandım buna rağmen sadece elimde yaşayan legacy ve pink lemond çeşitleri kaldıç onlarda tahminim bu sene kurur.

blubery bizim buralarda ancak saksıda olur. benimde uğraşmaya zamanım yok.

Eski 08-02-2020, 21:26   #1829
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Kuruma sebebi topraktan mi kaynakli yoksa iklimin sicak olmasindan vs mi kaynakli?

aydemiraydın beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 08:23   #1830
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Kuruma sebebi topraktan mi kaynakli yoksa iklimin sicak olmasindan vs mi kaynakli?

toprakta ph düzenlenemiyor. güneyli çeşitlerde kurudu. yaklaşık 20 blueberyden sadece 3 adet kaldı.

AkisSoftware beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024