agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni505Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2017, 14:16   #1711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Likos Mesajı Göster
orman humusu+yanmış gübre karışımı ile yeni saksıya almayı deneyin...böylece saksı harcının asit sorunu halledilmiş olur,kükürt uzun vadeli çözüm.
Teşekkür ederim Likos, zaman ayırıp cevap verdiğin için. Orman humusunun pH değerinin düşük olduğunu bilmiyordum. Aslında geçen hafta sipariş verdiğim sıvı kükürt gelmiş olsaydı çok daha hızlı sonuç alırdım. Ama alışveriş yaptığım site üç kağıtçı çıktı. İnternette haklarında onlarca şikayet var, maalesef ben alışveriş yaptıktan sonra farkettim.

Önerini dikkate alacağım. Fakat orman humusunu ve yanmış gübreyi de internetten sipariş vermek zorundayım. Yakınlarda satan bir yer bilmiyorum.

Tekrar teşekkürler,

Erdoğan

Likos beğendi.
Erdogan Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2017, 16:22   #1712
Yeni Üye

Saksim henüz küçük, pink lemonadenin formu ise çok güzel durumda. Muz kabuğu kurutup toprağına gömdüm, yine arada yumurta kabuğu ekeliyorum. Gelişim gözle görülür derecede iyi. Önümüzdeki sene cam ormanı toprağı ve keçi gübresi hazırlayıp meyve dönemine hazırlamayı düşünüyorum. Bitki halinden memnun durumda iken ph dengelemeyi şahsen doğru bulmuyorum şuan için

Erdogan Er beğendi.
Alpaslandem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2017, 10:37   #1713
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alpaslandem Mesajı Göster
Saksim henüz küçük, pink lemonadenin formu ise çok güzel durumda. Muz kabuğu kurutup toprağına gömdüm, yine arada yumurta kabuğu ekeliyorum. Gelişim gözle görülür derecede iyi. Önümüzdeki sene cam ormanı toprağı ve keçi gübresi hazırlayıp meyve dönemine hazırlamayı düşünüyorum. Bitki halinden memnun durumda iken ph dengelemeyi şahsen doğru bulmuyorum şuan için
Evet, meşhur bir laf vardır, çalışıyorsa - bozuk değilse - elleme Ben de olsam aynını yapardım.

Benimkileri geniş saksılara aldım. Köklerin çevresini düşük pH'lı baltık torfu ve kükürtle karıştırılmış organik gübreli toprakla çevreledim. Bahçede yarı güneş bir yere yerleştirdim. Likos'un söylediği malzemeleri almaya fırsatım olmadı maalesef. Bir kaç gün yanlarına uğramayı düşünmüyorum. Hergün bakmakla bir şey olmuyor. Bugün ya da yarın Leonardit ve sıvı kükürt siparişlerim gelir. Olmazsa bir hafta kadar bekler duruma göre bahçeye aktarırım. Bahçeyi hazırlamadan yaban mersinlerini almakla hata etmişim. Orjinal küçük saksılarında uzun süre kalamayacaklarını düşünmem gerekirdi. Eh bazı şeyler zamanla öğreniliyor ama epey de pahalıya maloluyor.

Esen kalın,

Erdoğan

Erdogan Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 10:29   #1714
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
fidan muhtemelen 2-3 yaşında, çiçekleri meyveye dönmeden koparsan daha sağlıklı olur)
Merhaba. Çiçekleri koparmaktaki amaç, bitkinin meyveye dönmesini engelleyip gelişimini mi hızlandırmak acaba? Öyle bile olsa kıyamazdım

Şuan son hali bu şekilde diyebilirim:
Name:  IMG_2483.jpg
Views: 1440
Size:  70.1 KB

Mor olan çiçekler meyveye dönmeyenler, yeşil olanlar ise meyvesi tutanlar.

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 18:27   #1715
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
bu sene 3 yaşında fidan olarak aldığım kırmızı yaban mersini geldiğinde çiçekliydi fakat hepsini döktü.Bu sen meyveden olduk sanırım.Yukarıdaki res,mdeki gibi boyu ama meyve yok.Ben fideyi saksıya koymuştum.ekim ayı gibi toprağa almayı düşünüyorum.

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2017, 19:46   #1716
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
Merhaba. Çiçekleri koparmaktaki amaç, bitkinin meyveye dönmesini engelleyip gelişimini mi hızlandırmak acaba? Öyle bile olsa kıyamazdım

Şuan son hali bu şekilde diyebilirim:
Eklenti 649239

Mor olan çiçekler meyveye dönmeyenler, yeşil olanlar ise meyvesi tutanlar.
Daha iyi gelişmeleri için bahçemde ki ligarbaların 2 yıldır çiçeklerini koparıyorum..

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 13:40   #1717
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Daha iyi gelişmeleri için bahçemde ki ligarbaların 2 yıldır çiçeklerini koparıyorum..
Bu sene için bende kopardım zaten döküleceklerdi muhtemelen

Eski 31-05-2017, 13:42   #1718
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alpaslandem Mesajı Göster
resim varmıydı

Eski 31-05-2017, 13:49   #1719
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Bu arada acaba büyük bir saksıda mı yetiştirmeyi önerirsiniz yoksa topragamı alalım

Eski 31-05-2017, 16:14   #1721
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Toprakta gelismisler sanirim.Ortuler zararli otlar icinmi

Eski 31-05-2017, 16:41   #1722
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Toprakta gelismisler sanirim.Ortuler zararli otlar icinmi
Toprak pH değeri 4.5 Mavi yemiş için ideal.

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 21:48   #1723
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Sn Metulen bitkiniz ölüyor...

jurge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2017, 19:53   #1724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2015

Merhaba
Bahcemdeki
Yaban mersini
Ancak türünü bilmiyorum
Meyveleri de acı ve yuvarlak değil
Acaba topraktan mı böyle yoksa cinsi mi böyle??

jemylax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2017, 19:54   #1725
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Link
https://resimyukle.xyz/resim/84zAbc

jemylax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2017, 10:20   #1726
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jemylax Mesajı Göster
Konuya çok hakim değilim ama ilk kez böyle yaban mersini görüyorum. Cinsini bilen var mı?

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 16:45   #1727
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
Konuya çok hakim değilim ama ilk kez böyle yaban mersini görüyorum. Cinsini bilen var mı?
Bu bitki yaban mersini( likapa) değil, siyah murt( Myrtus communis). Burada beyaz rengi de mevcut, inceleyebilirsiniz.

aydemiraydın beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 12:22   #1728
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Bu bitki yaban mersini( likapa) değil, siyah murt( Myrtus communis). Burada beyaz rengi de mevcut, inceleyebilirsiniz.
ph yüzünden bluebery den vazgeçtim bende peyzaj ve ilginç meyvesi için beyaz murt diktim.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2017, 13:45   #1729
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
ph yüzünden bluebery den vazgeçtim bende peyzaj ve ilginç meyvesi için beyaz murt diktim.
En iyisini yapmışsınız. Beyazı daha lezzetli murt' un. Hele bir de aşısını yapabilirsek tadından yenmez.

Amelanchierlerin de bir kaç türüyle yola devam edilebilir. Vazgeçilebilecek bitki değil bence. Yavaş yavaş taşlar yerine oturuyor artık.''Her bitkiden elimde olsun'' devri benim için kapanmıştır diyebilirim.

aydemiraydın beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2017, 17:57   #1730
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Düşük phlı torflar var saksıda yetiştirebilirsiniz birçok yaban mersini kaybından sonra hepsini büyük saksılara aldım saksıda gelişmeleri oldukça iyi

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2018, 03:38   #1731
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Philips seviyesini tolere edebilen bir türü var. Ondan alıp deneyeceğim. Her türü aldım. Maalesef sonuç hüsran. Misty denen tür toprak ayrımı yapmıyormuş.

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2018, 12:29   #1732
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Galeri: 3
sn Metulen mavi yemişiniz toprak Ph sı yüzünden zor durumda yeni gördüm ,ph düşük suyla sularsanız belki kurtarırsınız yazık olur inşallah geç değildir,birkaç sulamadan sonra toparlar.toprağını da kükürtleyin.Kolay gelsin.

Yenisu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 14:30   #1733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2017
Merhabalar, bende legacy türü var ama resimde gördüğünüz üzere yapraklarında sıkıntı mevcut. Ne olduğunu bilenler yardım edebilirler mi?

https://i.hizliresim.com/76ZZpv.jpg
https://i.hizliresim.com/BLggd9.jpg

delilaho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 06:06   #1734
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delilaho Mesajı Göster
Merhabalar, bende legacy türü var ama resimde gördüğünüz üzere yapraklarında sıkıntı mevcut. Ne olduğunu bilenler yardım edebilirler mi?

https://i.hizliresim.com/76ZZpv.jpg
https://i.hizliresim.com/BLggd9.jpg
yardımcı olabilecek kimse yok mu?

delilaho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 14:12   #1735
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Ben de bir pink lemonade aldım , bölümü okuyunca ne yaptım ben demeye başladım.

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2018, 09:41   #1736
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-09-2018
Çam İğneleri Toprak phsı efsanesi...

kaynak: Do Pine Needles Acidify Soil - Garden Myths

Bu, sadece çürümeyecek eski bir bahçe efsanesi!

Bu yaygın, yanlış tavsiye şu şekildedir: eğer toprağınız alkali ise (yani 7'nin üzerinde bir pH'a sahipse) ve daha asidik hale getirmek istiyorsanız, toprağa çam iğnelerini ekleyin. Çam iğneleri asidik olduğundan, toprağınızı asitlendirir. Bu tavsiye, özellikle azaleas ve orman gülleri gibi asit seven bitkilerin büyümesi için oldukça yaygındır.

Çam İğneleri Toprak Acidify
Çam İğneleri Toprak Acidify mı?

Sormak için iki önemli soru var. İlk olarak, çam iğneleri asidik mi? İkincisi, toprağı asitlendiriyorlar mı? Her iki soruya daha yakından bakalım.

Toprak Asidi
Toprağınız 1 ile 14 arasında bir sayı olarak ifade edilen belirli bir pH seviyesine sahiptir. 1 değeri son derece asidiktir, 14 değeri son derece alkalidir (veya bazik) ve 7 değeri nötrdir - ne asidik ister alkalin . Çoğu bitki yaklaşık 6.8 değerini tercih eder. Çoğu bitki sadece 6.4 ila 7.5 aralığında bir pH ile büyüyecektir. 4.5 ila 6.0 pH gibi orman gülleri gibi asit seven bitkiler.

Toprağın, bitkilerin istediğinden daha alkali olduğunu söyleyelim. Çözüm açık görünüyor - asidik bir şey ekleyin. Toprağa asit eklediğinizde, pH'ı daha asidik hale getirerek azaltmalıdır. Okulda temel kimyaya sahip olan herkes bunun bir test tüpünde olduğunu gördü. Mavi temel bir çözelti ile başlıyorsunuz, biraz asit katıyorsunuz ve renk değişimleri artık asidik olduğunu gösteriyor.

Toprak pH'ı hakkında daha fazla bilgi için Toprak pH Test Cihazları'nı inceleyin - Doğru mu?

Abigail Maynard'ın Çalışması
Bu konuyu araştırırken, Dr. Abigail Maynard'ın çam iğneleri üzerine yaptığı bir araştırmaya atıfta bulunan çok sayıda yoruma rastladım, ancak gerçek çalışmaya bir bağlantı bulamadım. Onunla temasa geçtim ve bu cevabı vermek için yeterince nazikti;

” Bir sebepten, birisi çam iğneleriyle çalıştığım fikrini aldı. Ne yazık ki, ben yok. Meşe ve akçaağaç yaprakları ile bunların toprak ve sebze verimi üzerindeki etkileri üzerine yoğun bir çalışma yaptım ama çam iğneleriyle hiçbir şey yapmadım. Çam iğneleri hakkında çok fazla araştırma alıyorum ve aslında onlarla araştırma yapmayı düşünüyorum. “

Bahçe Mitleri kitabı Robert Pavlis
Açıkçası böyle bir çalışma yok.

Çam İğneleri Asidik midir?
İlk soruya bir bakalım; çam iğneleri asidik mi? Doğrudan bir ağaçtan alınan taze çam iğnelerinin hafifçe asitli olduğu ortaya çıkıyor. Çam iğneleri yaşlandıkça ve ağaçtan düşmeye hazır olduklarında, zar zor asidiktirler. Yere birkaç gün sonra, asitlerini tamamen kaybederler. Çam samanı da denilen kahverengi çam iğneleri asidik değildir.

Burada iki önemli nokta var. Çam iğneleri için kaynağınız muhtemelen yeşil olmadığı için asidik DEĞİLDİR. Toprağınızı asitlendirmeye çalışıyorsanız eski çam iğnelerini toplamak anlamsızdır.

İkinci nokta, taze, çam iğnelerinin sadece hafif asidik olduğu ve bu yüzden toprağın pH'ını değiştirmede sınırlı bir etkiye sahip olabildiği zamandır.

Ama, ama, diyorsunuz, - kesinlikle uzun yıllar boyunca, asitliğin oluşması gerekir. Bu çok mantıklı görünüyor ve bu yüzden bazı bilim adamları bu teoriyi test ettiler. 50 yıllık çamların altından toprak örnekleri topladılar. Aynı süre zarfında hiçbir çamın yetişmediği yakınlardaki toprak örneklerini de topladılar. Her iki toprak örneğinin pH'ının aynı olduğunu bulmuşlardır. Büyüyen çamlar 50 yıl sonra bile toprağı asitlendirmedi.

Bu bulguları nasıl açıklayabiliriz? Test tüpünde gördüklerimizle aynı fikirde değiller!

Asit Yağışı Neden Asitlendirmez?
Güney Ontario, büyük bir kireçtaşı kaya olarak kabul edilebilir. Topraklarımız bu kireçtaşından milyonlarca yıldan beri yaratılmıştır. Kireçtaşı alkalidir ve dolayısıyla topraklarımız da alkalidir. Mayının yaklaşık 7.4 pH'ı vardır.

Bunu düşün. İçinde kirlilik bulunmayan yağmurun pH değeri 5.6'dır. Saf suyun pH'sı olduğu için 7.0 pH değerine sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, yağmur yağdığında, CO2'yi havadan emer. CO2'yi suya eklediğinizde zayıf bir asit (karbonik asit) oluşturur ve bu asit yaklaşık 5.6 pH'a sahiptir. Bunun kirlilik olmadan gerçekleştiğini unutmayın. Kirliliği ekleyin ve asit yağmuru aldık. Ontario'nun merkezine düşen yağmur yaklaşık 4,5'tir.

Robert Pavlis tarafından Doğal Göletler kitabı
Milyonlarca yıldır, Ontario'nun yağmur yağışı 5.6'da pH ile düştü. Tüm bu zaman zarfında, bu asit miktarı kireçtaşı kayamızın alkalinitesini nötralize etmek için yeterli olmamıştır. Asidik yağmur zemine çarptıkça, bir miktar kireç taşı nötralize eder (çözer), fakat miktar çok küçüktür. Toprak pH'sini değiştirmeden bir milyar yıl kadar sürecek.

Bir örnek olarak Ontario kullandım çünkü en iyisini biliyorum. Aynı prensip çoğu toprak için de geçerlidir. Alkali toprakların pH'ını değiştirmek için çok miktarda asit alır. İstisna çok kumlu toprak olabilir.

Asitli yağmurla birlikte bile doğa, toprağı asitlendiremez. Gerçekten bir avuç çam iğnesiyle fark yaratacağını düşünüyor musun ??

Kapatmadan önce, bahçenize çam iğnelerini eklemenin iyi bir şey olduğunu söyleyeyim. Organiktirler ve toprağınızı zenginleştirmeye yardımcı olurlar. Sadece asidik yapmazlar.

Referanslar:

1) Fotoğraf Kaynağı: Iowa State Üniversitesi

fraktur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 14:58   #1737
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Aldığım pink lemonade berry.Saksı ve toprak değişimi yapmadım henüz yerine alıştı ki yeni sürgün veriyor.

Eklenen Resimler

gülso beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 17:22   #1738
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-09-2018
Ben de memleketten toprak istedim tahlil için eğer uyarsa deneme bahçesi kuracam ilk başta...
şimdiden araştırıyorum edindiğim bilgileri bu başlıktan devam edeyim ...

rusça kaynak ...

https://dybsky.ru/tr/how-to-plant-bl...ueberries.html

fraktur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2018, 22:26   #1739
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2018
Çalışmalarınızda başarılar dilerim

myrza86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2018, 09:44   #1740
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Maviyemiş, Turnayemişi ve Güzyemişi fidanı almak isteyen arkadaşlara çok iyi bir firma buldum. Ben birer adet aldım. Fiyatları çok çok uygun. Kargo hariç 20tl fidan başı... İlgilenenler için adresi; Gifimey Maviyemiş Meyvecilik

gülso beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024