agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni505Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2016, 00:20   #1681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2016
Arkadaşlar merhaba bende yaban mersini yetiştirmek istiyorum forumda 30-35 sayfa kadar inceledim gerçekten mükemmelsiniz ,Kayseride hangi cinsini ekmem daha mantıklı olur bide tat olarak hangi cinsi önerirsiniz .
şimdiden teşekkürler .

Sunrise38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 17:48   #1682
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2016
yaban mersini

yaban mersinlerim tohum ektim büyürmü

Eklenen Resimler

wolwerin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2016, 09:16   #1683
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wolwerin Mesajı Göster
yaban mersinlerim tohum ektim büyürmü
büyüdüler mi?

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 16:20   #1684
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
büyüdüler mi?
evet çok yavaş büyüyorlar ama bakalım bahar kadar ne kadar büyüyecekler

wolwerin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2016, 21:26   #1685
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sunrise38 Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba bende yaban mersini yetiştirmek istiyorum forumda 30-35 sayfa kadar inceledim gerçekten mükemmelsiniz ,Kayseride hangi cinsini ekmem daha mantıklı olur bide tat olarak hangi cinsi önerirsiniz .
şimdiden teşekkürler .
Bluecrop cinsini dene,diyelim 6 fidan dikeceksin 4 ü bluecrop cinsi olsun,2 si bluegold ya da Patriot olsun..

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 22:47   #1686
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Ankara da Bauhaus tan satın almıştım. Malesef cinsi belirtilmemiş.

Eklenen Resimler

kamil35, vehbi, güla ve 1 kişi beğendi.
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 08:37   #1687
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Ankara da Bauhaus tan satın almıştım. Malesef cinsi belirtilmemiş.
Nazar değmesin, çok güzeller.
  1. Ne zaman almıştınız?
  2. Aldığınızda üzerinde yaprak, çiçek, meyve var mıydı?
  3. Bu güncel fotoğraf mıdır?
  4. Asidik toprak işini nasıl hallediyorsunuz?

Çok soru oldu, kusura bakmayın.

anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 09:32   #1688
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Aldığımda üzerinde yaprak yoktu. Mart nisan gibiydi her halde.
Resim geçtigimiz temmuz ayından. Ph düşük toprak alıp onunla dikmiştim
ama diktiğim bölgeyede bir önceki yıldan toz kükürt uygulamıştım

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 14:22   #1689
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Sirkeciden bir adet yaban mersini fidesi aldım. tahmini 2-3 yaşlarında formu güzel. Bol tomurcuk var üzerinde. Türünü bilmiyorum satan da bilmiyordur eminim. çok hevesli olduğumdan umursamadım ama umarım ileride türe bağlı sorun yaşamam. Balkonda duracak ve yeni saksıya alıcam. Toprağına torf ve bir miktar leonardit ekleyeceğim. İlk olarak demir yoğunluklu sıvı gübre vericem sonrasında da organik hümik asitli gübre. Umarım beklediğim şekilde gelişmesi olur.

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 16:07   #1690
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
Sirkeciden bir adet yaban mersini fidesi aldım. tahmini 2-3 yaşlarında formu güzel. Bol tomurcuk var üzerinde. Türünü bilmiyorum satan da bilmiyordur eminim. çok hevesli olduğumdan umursamadım ama umarım ileride türe bağlı sorun yaşamam. Balkonda duracak ve yeni saksıya alıcam. Toprağına torf ve bir miktar leonardit ekleyeceğim. İlk olarak demir yoğunluklu sıvı gübre vericem sonrasında da organik hümik asitli gübre. Umarım beklediğim şekilde gelişmesi olur.
neden demir yoğunluklu gübre?
taze yapraklar limon sarısına dönerse demir içerikli gübreleme yapın,

metulen beğendi.
Eski 12-03-2017, 22:42   #1691
Ağaçsever

metulen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Likos Mesajı Göster
neden demir yoğunluklu gübre?
taze yapraklar limon sarısına dönerse demir içerikli gübreleme yapın,
Evet bu konuda haklısınız. Genelde balkonda yetiştirdiğim misket limonu ve kamkatta hep demir eksikliği oldu. Bu nedenle önden tedbir alayım dedim. henüz yeni açıyor tomurcuklar, bu nedenle demir eksikliği olup olmadığı belli değil. Ama içimde olacağına dair bir his var

Eski 27-03-2017, 10:08   #1692
Ağaçsever

metulen's Avatar

Mart biterken bendeki yaban mersini çiçek açma evresine geldi. Umarım tutarlar.
Name:  IMG_2044.jpg
Views: 1359
Size:  72.0 KB

kamil35 beğendi.
Eski 05-04-2017, 15:28   #1693
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Buda benim likapam, Rize den alindi

kamil35 beğendi.
Alpaslandem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 15:42   #1694
Yeni Üye

Bol solucan gübresi ilave ettim saksı toprağına. Yumurta kabuğu ve çivi gömdüm saksıya. Yanında mayer limon ve biri küçücük iki kamkat fidanım var.

Eski 05-04-2017, 22:39   #1695
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
Mart biterken bendeki yaban mersini çiçek açma evresine geldi. Umarım tutarlar.
Eklenti 641904
fidan muhtemelen 2-3 yaşında, çiçekleri meyveye dönmeden koparsan daha sağlıklı olur)

Eski 06-04-2017, 16:02   #1696
Yeni Üye

Ben de 2 tane Blueberry - Pink Lemonade cinsi aldım (fidanistanbul'da satılıyordu http://www.fidandeposu.com/pink-lemo...ikapa-fidani-1 ). Meyveleri pembe renkte oluyor bunların. Daha önce ekip deneyen oldu mu bu cinsi acaba?

Daha önce de cinsini tam olarak bilmediğim bir tane almıştım. Bahçeye diktim. Herşey güzel giderken ortak bahçe olduğu için birisi sıvı gübreleme yapmış tüm bahçeye. Ertesi gün bütün yaprakları bakır rengine dönmüştü. Ümidimi kestim. Fakat çekindiğimden yeni pink lemonadeleri ekemiyorum. Dediklerine göre yağmur yağdıktan sonra bahçe tekrar bellenecekmiş. Ne şansızlık benimkisi....

Erdogan Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 21:53   #1697
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan Er Mesajı Göster
Ben de 2 tane Blueberry - Pink Lemonade cinsi aldım (fidanistanbul'da satılıyordu PİNK LEMONADE YABAN MERSİNİ (LİKAPA) FİDANI ). Meyveleri pembe renkte oluyor bunların. Daha önce ekip deneyen oldu mu bu cinsi acaba?

Daha önce de cinsini tam olarak bilmediğim bir tane almıştım. Bahçeye diktim. Herşey güzel giderken ortak bahçe olduğu için birisi sıvı gübreleme yapmış tüm bahçeye. Ertesi gün bütün yaprakları bakır rengine dönmüştü. Ümidimi kestim. Fakat çekindiğimden yeni pink lemonadeleri ekemiyorum. Dediklerine göre yağmur yağdıktan sonra bahçe tekrar bellenecekmiş. Ne şansızlık benimkisi....
Benim fidanın cinsi de aynıymış. Yarın son halinin fotoğrafını paylaşırım. Daha yeni ve meyvesini henüz ne tattım ne demek gördüm. İnşallah sağlıklı bir şekilde büyütebiliriz.

Eski 12-04-2017, 16:00   #1698
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alpaslandem Mesajı Göster
Benim fidanın cinsi de aynıymış. Yarın son halinin fotoğrafını paylaşırım. Daha yeni ve meyvesini henüz ne tattım ne demek gördüm. İnşallah sağlıklı bir şekilde büyütebiliriz.
Haydi hayırlısı. Ben şimdilik bahçenin bir kısmını Yaban Mersinleri için ayırdım. O bölümü elementel kükürtledim. Yağmur yağmasını bekliyorum. Sonra çapalayacapım. Bugün kurumuş çam yaprakları aldım bir torba dolusu. Bunları zemine sereceğim. Üstüne çapalanmış toprağı torfla karıştıracağım. Yaban mersinlerini ektikten sonra da yine bugün aldığım 10.10.10 gübreyi köklere doğrudan gelmeyecek şekilde suyla karıştırıp vereceğim. Umarım bu kadar zahmete değer

Eski 12-04-2017, 18:36   #1699
Yeni Üye

Sayın Erdoğan bey, niye kimyasal gübre veriyorsunuz ki, solucan gübresi temin edin bir yerden keyfinize bakın, kullanıp fayda görmüş biri olarak söylüyorum.

Eski 12-04-2017, 18:40   #1700
Yeni Üye

Gönderdiğim iki fotoğrafın arası 1 hafta bakın, saksı değişiminde kullanmıştım. Sonrasında az kullandığımı okuyarak bir miktar daha ilave ettim. Fidanımı kamelya vadisi (Google a arattırırsanız bulabilirsiniz) diye bir yerden aldım. Rize'de üreticisi.

Eski 17-04-2017, 09:25   #1701
Yeni Üye

Matulen'in Lipakasıyla benimkisi aynı; yaprak formları ve rengi. Sanırım Pink Lemonade'de yapraklar böyle hafif kırmızı-açık yeşile çalıyor. Suyu bol vermeye başlayınca benimkiler çiçeklerini döktü. Ama sorun etmedim, daha küçük sayılırlar meyve vermek için. Üstelik hala gönderildikleri küçük saksılarda duruyorlar. Bahçedeki yerlerini henüz hazırlamadım. Bugün toprak pH ölçer alacağım. İki hafta aralıkla toprağı bolca kükürtledim. Ama henüz pH aralığının istenen düzeye geldiğini hiç sanmıyorum. Emin olmadan fidanları ekmeye hiç niyetim yok. Zaten hazır olunca saksıda beklemekte olan Cranberry'i de beraber ekeceğim. Zira Lipaka kadar olmasa da , o da asitli toprağı seviyor.

Eski 17-04-2017, 09:37   #1702
Yeni Üye

Merhaba Alparslan bey, Blueberry'niz çok güzel, maşallah Kimyasal gübre konusunda haklısınız. Ben aslında 10.10.10 gübreyi Cranberry fidanım için almıştım: 1 litre zaten toplamda. Kimyasal gübre seçmemin bir sebebi pH ayarlamasının daha güvenli olması. Solucan gübresini çiçek açmaya ve meyveye durduğunda verebilirim.Methini çok duydum.

Siz saksıda mı yetiştirmeye devam edeceksiniz? Bahçeye geçirmeyi düşünüyormusunuz?

Fikir alışverişine devam edelim Keyifli oluyor

Eski 17-04-2017, 12:52   #1703
Yeni Üye

Merhaba Erdoğan bey,
Bahçem olmadığı için saksıda büyütmeye devam edeceğim. Bu arada aldığım kişiye sordum pink lemonade cinsiymiş benim fidem. Henüz çiçek göremedim benim fidede, ama yeni dal çok fazla. Öyleki arkadaşa da aldık bir fide, onun ki yaprağa benimki yeni dallar ve yaprak gelişimine gitti.

Eski 19-04-2017, 22:15   #1704
Yeni Üye

En son hali, keşke hemen çiçeğe dursa...

Eski 20-04-2017, 12:15   #1705
Yeni Üye

Benimkiler üzerinde çiçekle gelmişti. Çok sevinmiştim. Bir süre ofiste tuttum, sorun yoktu. Çiçek açmaya devam etti. Sonra eve aldım. Evde hanım sağolsun kombiyi evde kimse yokken kapatır, eve gelince açar. Gün içersindeki sıcaklık değişikliğinden mi yoksa eve getirince daha fazla su vermeğe başladığımdan mı nedir çiçeklerini döktü. Boya verdi, hızla büyüyor ve yaprak çıkartmaya devam ediyor.

Bu arada pH metre aldım. Dün küçük bir saksıda yetiştirdiğim Cranberry'nin toprak pH değerini ölçtüm: 4.4 çıktı. Bu harika! Demekki kükürt + limon tuzu karışımım işe yaradı. Zaten üstünde artık çiçekler var, bir süre sonra da meyvelerini göreceğiz inşallah.

Burada Cranberry'den bahsetmemin sebebi, tıpkı yaban Mersini gibi Cranberry'de asitli toprağı seviyor. Gerçi pH 5 hatta 5.5'e kadar kurtarıyor Cranberry. Ama yaban mersininde ideali tutturmak önemli.

Siz, saksıda da olsa, pH için yaban mersininde herhangi bir uygulama yapıyor musunuz Alparslan bey?

Eski 20-04-2017, 15:12   #1706
Yeni Üye

Şuan herhangi bir uygulamam yok 5.5-6.5 ph ti yanılmıyorsam aldığım toprak. Fideyi aldığım zaman torba içindeki toprağıda kullandım ki kendi toprağı idi. 1 ay içerisinde çiçeklenir diye umuyorum.

Bende bir ph metre edinmeyi düşünmeye başladım.

Eski 20-04-2017, 20:33   #1707
Ağaçsever

Likos's Avatar

Alıntı:
Şuan herhangi bir uygulamam yok 5.5-6.5 ph ti yanılmıyorsam aldığım toprak. Fideyi aldığım zaman torba içindeki toprağıda kullandım ki kendi toprağı idi. 1 ay içerisinde çiçeklenir diye umuyorum.

Bende bir ph metre edinmeyi düşünmeye başladım.
pH 5,5-6,5 değeri Ligarba için yüksek değer..pH 4,2-5,2 olmalı..

Eski 21-04-2017, 00:34   #1708
Yeni Üye

Kükürt ve limon tuzu uygulaması yapsam yeterli gelir mi

Eski 24-04-2017, 17:24   #1709
Yeni Üye

Alıntı:
Kükürt ve limon tuzu uygulaması yapsam yeterli gelir mi
Merhaba, geçen gün evde duran Pink Lemonade'lerin toprak pH'sını ölçtüm. Dediğim gibi orjinal saksılarında duruyorlar hala, ekilmeyi bekliyorlar. Dışarıdan suyla kükürt vermeme rağmen etkisi olmamış. pH değeri her iki saksıda da çok yüksek çıktı. Birinde 6 diğerinde 7. Şok oldum. Bitkinin durumu pek hoşuma gitmedi, yaprakları yumuşamış, diriliğini kaybetmiş. Acilen dikilmeli ya da geniş saksıya aktarılmalı. Bahçedeki yerleri henüz hazır değil. Bahçenin pH değeri hala çok yüksek. Kullandığım 2 kg kükürt banamısın demedi. Yaklaşık 3 hafta oldu kükürtü atalı.

İnternetten elementel kükürt ve sıvı kükürt siparişi verdim. Gelince hem bahçeye hem de saksılara uygulayacağım. Kükürt uygulamasında dikkat edilecek husus, eğer toz kükürt olacaksa elementel yapıda ve parçaçık büyüklüğü 0 - 10 mikron arasında olmalı deniyor. Dediklerine göre TR'de bunu bulmak kolay değil. Ama bahçe toprağının pH değerini düşürmek için en etkili ve ekonomik yöntem buymuş.

Ama saksılarda kısa sürede sonuç almak için sıvı kükürt kullanıcam. Dörtgözle siparişimin gelmesini bekliyorum. Biraz pahalı ama Lipakalarımı kurtarmaya değer

Limon tuzuna gelince, Cranberry'de işe yaramıştı, ama Lipakalarda işe yaramamış. Güvenli kullanım miktarını bilmediğim için daha fazla denemeye çekiniyorum açıkçası. Bu nedenle size önermek istemem. Belki bilen bir arkadaş çıkarsa bize tavsiyelerde bulunabilir.

Güzel bir hafta dileklerimle,

Erdoğan

Eski 24-04-2017, 19:22   #1710
Ağaçsever

Likos's Avatar

orman humusu+yanmış gübre karışımı ile yeni saksıya almayı deneyin...böylece saksı harcının asit sorunu halledilmiş olur,kükürt uzun vadeli çözüm.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024