agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni505Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2015, 15:49   #1471
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Bahçeden yaban mersini meyve tutumu gene az olmuş
Maşallah gelişmesi iyi görünüyor,kaç senedir uğraşıyorum,gelişmiyorlar bu sene toprağını,değiştirdim,çoğunu saksılara aldım bakalım,gelişeceklermi,şimdilik iyiler.

athena -asena beğendi.
vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 15:53   #1472
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
vehbi bey bende saksıda yetiştirmek istiyorum.Yemiş kısmını gömsem çıkar mı? **** nasıl tohum alabilirim?

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 16:52   #1473
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2011
işte benimkiler

Eklenen Resimler

jurge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 17:17   #1474
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hey maaşallah. Biz eklediğimiz resimleri kaldırsak mı acaba? ''Taş yerinde ağırdır'' diye boşa söylenmemiş. Bitki hiç yabancılık çekmiyor anlaşılan Düzce' de. Afiyetle tüketirsiniz inşallah.

athena -asena beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 17:35   #1475
Ağaç Dostu

Zonguldak ta benim blueberryler..tabi iklim önemli ama tecrübe daha önemli.Çelikten evde çogaltmayıda başardım tadı inanın müthiş..

vehbi beğendi.
Eski 27-05-2015, 19:48   #1476
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Arkadaşlar ben ektiğim günden beri hiç bakım budama yapmadım kendi halinde gelişiyor tabi 2 sene üst üste inekler yemeseydi şimdi nasıl olurlardı tahmin bile edemiyorum.

GothiCat beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 00:40   #1477
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Kimse yetiştirmese anlayacağım da herkes yetiştirmiş,fotoğraf ekleyip sohbete devam etmek de neyin nesidir? Güya bilgi paylaşımı için açılmış bir site forumu ama kimse lütfedip de bir yazayım ben nasıl yetiştirdim demiyor.İnanılmaz doğrusu......

Eski 28-05-2015, 01:41   #1478
Ağaç Dostu

Simyacılık yapmıyoruz.Forumda 50 sayfa olmuş sayfanın en başında nasıl yetiştirildiği güzelce anlatılmış...

hanifickm beğendi.
Eski 28-05-2015, 05:30   #1479
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GothiCat Mesajı Göster
Kimse yetiştirmese anlayacağım da herkes yetiştirmiş,fotoğraf ekleyip sohbete devam etmek de neyin nesidir? Güya bilgi paylaşımı için açılmış bir site forumu ama kimse lütfedip de bir yazayım ben nasıl yetiştirdim demiyor.İnanılmaz doğrusu......
Siz de bir lütfedip biraz okuma zahmetine katlansanız tüm bilgi ve tecrübelere ulaşacaksınız. Sadece benim aktarmış olduğum deneyim bir arka sayfada. Tohumdan yetiştiriciliği soruyorsunuz, bizlerin bu konuda tecrübesi yok. Olsa yanıtını alırdınız, kimse bilgilerini kendine saklamaz bu forumda merak etmeyin.

Sonul, jurge ve hanifickm beğendi.
Eski 28-05-2015, 09:38   #1480
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Şimdi başlıyorum söylediğiniz konuyu okumaya, en baştan dikkatlice yapmaya çalışacağım. Emeğinize sağlık.

Lonicera ve hanifickm beğendi.
Yesilnefes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 10:19   #1481
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Sayın GothiCat yetiştirimesi zahmetli asitli toprakları seviyor, güneşi fazla
görürse yetişirilmesi ve büyümesi yavaşlıyor hatta kurur bile bol nemli hava ve yarı orman altı ortamlarda gayet sağlıklı büyüyen bir bitki .Yabanilerini ormanlardan çıkartıp diktiğimiz fidanlar bile genelde hepsi kurudular . Tohumdan yetiştirlmeside zahmetli orman altı toprağı bulman gerekiyor ve asitli orman toprağı genelde bu topraklar karadeniz için geçerli.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 17:46   #1482
Ağaç Dostu

Geçen hafta nelsonlardan çelik aldım..köklencek gibi duruyolar.Ay cok önemli köklenme için.en yogun köklenme temmuz ortalarında alınanlarda gercekleşti daha önce..

Eski 28-05-2015, 19:18   #1483
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Tohumdan yetiştirmek çok zaman alır denmiş,ne kadar zaman mesela? Tohumu yemişten alabiliyoruz değil mi? Gözümü kararttım dikeceğim ama hiç denemedim daha,anca yedim ) O yemek için aldıklarımdan bir daha ki sefere diksem çıkar mı ki?
Önceki sayfada da şöyle bir sorum olmuştu ama cevap alamamıştım.Önceki sayfada ben anlattım diyenlere söylüyorum;hiç merak etmeyin ben de önceki sayfaları okudum,soruma yeterli yanıtı bulamadım sorumu sordum,yanıt alamadım yine sordum,yine yanıt yerine paylaşımlar devam ettiğinden o mesajı yazdım.Fazla bilgi göz çıkarmaz."Ben şu şekilde yetiştirdim" diye izah etmek de zor bir iş değildir,başkaları da yararlanır ileride.

Eski 28-05-2015, 19:22   #1484
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Sayın GothiCat yetiştirimesi zahmetli asitli toprakları seviyor, güneşi fazla
görürse yetişirilmesi ve büyümesi yavaşlıyor hatta kurur bile bol nemli hava ve yarı orman altı ortamlarda gayet sağlıklı büyüyen bir bitki .Yabanilerini ormanlardan çıkartıp diktiğimiz fidanlar bile genelde hepsi kurudular . Tohumdan yetiştirlmeside zahmetli orman altı toprağı bulman gerekiyor ve asitli orman toprağı genelde bu topraklar karadeniz için geçerli.
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.Tohum satan yabancı sitelerden birinde bol güneş ister diye anlatılıyor.Eğer sizin anlattığınız şekildeyse bitki istekleri sanıyorum ki İzmir'de yetiştirmek çok zorlu,hatta imkansız bir hal alacaktır.Toprak sorunu çözülebilir ama iklim isteği pek uygun değil sanki :I

Eski 28-05-2015, 20:05   #1485
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Önceki sayfada da şöyle bir sorum olmuştu ama cevap alamamıştım.Önceki sayfada ben anlattım diyenlere söylüyorum;hiç merak etmeyin ben de önceki sayfaları okudum,soruma yeterli yanıtı bulamadım sorumu sordum,yanıt alamadım yine sordum,yine yanıt yerine paylaşımlar devam ettiğinden o mesajı yazdım.Fazla bilgi göz çıkarmaz."Ben şu şekilde yetiştirdim" diye izah etmek de zor bir iş değildir,başkaları da yararlanır ileride.
Israrla aynı şeyi söylemeye devam ediyorsunuz. Fazla bilgi göz çıkarmaz elbet ama aynı bilgi ve deneyimleri temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp her soru sorana da ortaya sürmek de çok anlamlı olmayacaktır. Bahsettiğiniz bilgi veya deneyim yeni ise amenna.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum. Diğer forumları bilmem ama bu forumda gerek bilgiler gerekse deneyimler tamamıyla gönüllülük esasına göre paylaşılmaktadır. Hiç kimse herhangi bir bilgi vermeye, bir deneyimini paylaşmaya, sorulan soruları cevaplamaya mecbur değildir. Emin olun ki tohumdan deneyimi olan bir üyemiz sorunuzu görmüş olsa mutlaka yanıtlardı.

Hatta bu gönüllülük işi o derece ilerlemiştir ki ücretsiz tohum veya fide paylaşımlarını bu çapta başkaca forumlarda bulamazsınız. Siz veya herhangi bir üyemiz aklına takılan bir soruyu gereken ve doğru başlıkta sorar. Soru cevabını bilen kişi veya kişiler bu soruya cevap verip vermemekte serbesttirler. Aynı soruları farklı yerlerde veya defalarca aynı yerde soruyor olmak size ne bir öncelik tanır ne de diğer üyelere cevaplamak gibi bir zorunluluk getirir.

Eski 28-05-2015, 21:22   #1486
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jurge Mesajı Göster
Geçen hafta nelsonlardan çelik aldım..köklencek gibi duruyolar.Ay cok önemli köklenme için.en yogun köklenme temmuz ortalarında alınanlarda gercekleşti daha önce..
Hadi hayırlısı... Aldığınız çelikler odunsu mu yoksa yeşil uç aksamı mı? Ben de Ağustos gibi air-layering denen metodu denemeyi tasarlıyordum.

Ay hareketlerinin köklenmeye etkisini inanın yeni duyuyorum. Bir yaşıma daha girersem yakında klavyeye yazı yazacak takatim kalmayabilir, o sebeple şaşırmamış gibi daha önceden de biliyormuşum gibi yapayım en iyisi)

athena -asena beğendi.
Eski 29-05-2015, 00:24   #1487
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Israrla aynı şeyi söylemeye devam ediyorsunuz. Fazla bilgi göz çıkarmaz elbet ama aynı bilgi ve deneyimleri temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp her soru sorana da ortaya sürmek de çok anlamlı olmayacaktır. Bahsettiğiniz bilgi veya deneyim yeni ise amenna.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum. Diğer forumları bilmem ama bu forumda gerek bilgiler gerekse deneyimler tamamıyla gönüllülük esasına göre paylaşılmaktadır. Hiç kimse herhangi bir bilgi vermeye, bir deneyimini paylaşmaya, sorulan soruları cevaplamaya mecbur değildir. Emin olun ki tohumdan deneyimi olan bir üyemiz sorunuzu görmüş olsa mutlaka yanıtlardı.

Hatta bu gönüllülük işi o derece ilerlemiştir ki ücretsiz tohum veya fide paylaşımlarını bu çapta başkaca forumlarda bulamazsınız. Siz veya herhangi bir üyemiz aklına takılan bir soruyu gereken ve doğru başlıkta sorar. Soru cevabını bilen kişi veya kişiler bu soruya cevap verip vermemekte serbesttirler. Aynı soruları farklı yerlerde veya defalarca aynı yerde soruyor olmak size ne bir öncelik tanır ne de diğer üyelere cevaplamak gibi bir zorunluluk getirir.
Bu konuya topu topu iki kere soru sormuşken neymiş o ısrarla konuştuğum aynı şey çok merak ettim? Temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp aynı cevapları vermekten bunalmış olabilirsiniz,doğaldır çünkü 50 sayfa olmuş.Gelgelelim site kurallarını ve site dokusunu gayet iyi biliyorum,serzenişim de bundandır.Ayrıca benim de kimsenin ceremesini çekmek gibi bir yükümlülüğüm yok.Ben bir soru sordum cevap alamadım,net bir bilgi geçmiş sayfalarda da bulamadım ve diğer sitelerdeki bilgilerle de çeliştiği için emin olmak adına yineledim.Siz çelikten yetiştirmiş olabilirsiniz,cevabı bilmiyor olabilirsiniz ama tohumdan yetiştiren birisi **** yemişi diken birisi muhakkak vardır diye düşünmüştüm.Ayrıca sizin de dediğiniz gibi kimseye cevap vermek zorunda da değilsiniz.Olabilir,siz sıkılmışsınızdır,o zaman kabalaşmak yahut kişileri siteden soğutmak yerine elbette susma hakkınızı kullanabilirsiniz.Mutlaka yardım etmek isteyen başka bir arkadaşımız çıkacaktır."Aynı soruları farklı yerlerde veya defalarca aynı yerde soruyor olmak size ne bir öncelik tanır ne de diğer üyelere cevaplamak gibi bir zorunluluk getirir." demişsiniz,bu da neden sorumu yalnızca bu konu başlığında sorduğumun nedenidir.Beni başka bir üye ile mi karıştırıyorsunuz bilemiyorum ama yapmadığım yanlışlar ile suçlanmaktan nefret ederim (herkes gibi).Polemik olmaması ve sizin uzatma merakınızı tatmin etmemek adına konu takibini bırakıyorum.Böylece bilgi alacak ve bilgi verecek arkadaşları da engellememiş oluruz. Bu saçma konuşma için de diğer arkadaşlardan özür dilerim,kolay gelsin.

Eski 29-05-2015, 05:11   #1488
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Şimdi bu yazınıza da yazılacak çok şeyler var ama sizinle bu konuda hem fikir olup daha fazla uzatmayı -aslında çok meraklı da olsam- ben de düşünmüyorum.

Düzenleyen Lonicera : 29-05-2015 saat 07:06 Neden: imla
Eski 29-05-2015, 05:38   #1489
Ağaç Dostu

Çelikler yarı odunsu.Çam kabugu talaşında 3 hafta gibi bir sürede kökleniyor.Tabi direkt güneş ışığı almadan, yapraklara bolca mistleme yaparsanız.Yeni sürgünlerin 2 ci flashları çıkarma zamanı en uygun zaman gibi görünüyor.Aya dair bir şey duymadım

vehbi ve athena -asena beğendi.
Eski 29-05-2015, 07:05   #1490
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Ay derken ben tepemizdekini düşündüm iyi mi))) Ne alakaysa.

Aslında köklenme süresi fazla da değilmiş. Şu mistleme işi düşündürüyor beni. Her daim yanlarında olmak lazım gelecek ona da vakit yok. Denesem mi diye düşünüyorum ama sizinki gibi salkım saçak olmasa da yan dalların uçlarında tek tük meyvesi de var. Meyve olgunlaşması sanırım Temmuz ayında olur. O zaman denemekte sakınca olmaz herhalde. Bir dalına da air-layering uygulayıp test sonucunu görmüş oluruz.

Bendekiler saksıda olduğu için meyve büyüklüğü nohut iriliğinde oldu sanırım. Oysa bluecrop meyve iriliği ile de ünlenmiş bir tür. Seneye nasip olursa potasyum sülfat da vereyim bitkilere.

Eski 29-05-2015, 08:37   #1491
Ağaç Dostu

Evet potasyum sülfat istiolar..Sulama suyuna az az koyuyorum.Malesef T.C de uygun kompoze gübre yok.Of ta yanmış koyun gübresi veriolar.Buzdolabı poşetine köklendirme saksısını koyun.Böylece mistleme olyından kurtulmuş olursunuz...Ben bugün biraz üre vercem(46% azot) bolca yağmur yağdı.Meyvelerde şişmeye başladı yarın az daha resim göndereyim..

Eski 29-05-2015, 11:22   #1492
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

vehbi bey bende saksıda yetiştirmek istiyorum.Yemiş kısmını gömsem çıkar mı? **** nasıl tohum alabilirim?
Benim yetiştirmeye çalıştığım yaban mersinleri tohumdan değil,diğer arkadaşlarında dediği gibi fidan şeklinde çeşitli yerlerden aldıklarım,toprağın ph'ı 4veya 5 olması gerekiyor normal toprağımızın ph'ı 7,8 çivarında saksılara düşük ph lı torf toprak karışımı ile deniyorum şimdiye kadar en az 30 tane kurudu bir kaç ay önce çoğunu saksılara aldım resim yüklemeye çalışırım,fakat şimdilik gelişmeleri iyi istanbulda belediyenin ağaç aş de, Alibeyköy fidanlığında bolca var fiyat olarakda gayet uygun.

Lonicera beğendi.
Eski 29-05-2015, 12:28   #1493
Ağaç Dostu

Vehbi Bey ph ve sulama suyundaki kireç yüzünden kuruyolardır..Compo firmasının ormangülü toprağına dikin..toprağa az da perlit ekleyin.yagmur suyu ile sularsanız gayet iyi gelişeceklerine eminim.Gübreyi de sülfat veya üre formunda veriniz.Gölge degil full güneşe koyunuz bitkileri.Fidanlığın fiyatı gerçekten uygun.

vehbi beğendi.
Eski 29-05-2015, 18:42   #1494
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Sn jurge tam olarak söylediğiniz şekilde bir çoğu kurudu componun orman gülü toprağına baktım bir kaç tanesini deniyeceğim,saksıya aldıklarımıda compo orman gülü toprağına benzer sab gartengold torfunun ph ayarlaması yapılarak perlit, torf,cocopit ve toprak karışımına diktim,sulama yağmur suyu ile kuyu suyu ile yapıyorum, gelişmeleri iyi olmazsa yakında kaynak suyu var kireçsiz,oradan 5 lt pet su şişeleri ile sulamayı düşünüyorum,fotoğraf makinemde sorun oldu,telefonla çektiğim resimleri siteye yükleyemiyorum.

Eski 29-05-2015, 20:07   #1495
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Vehbi bey alibeyköy fidanlığında fiyatlar nedir acaba?

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 20:11   #1496
Ağaç Dostu

Üstad componun topragına az perlit harici hiç bir şey karıştırma..cünkü ph 4,5/5 olarak ayarlı..hepsi bu.cok su da vermeyin cünkü kökler fazla suda kurur.ama kökler topragı sarınca cok sulayınca sorun olmuyor.torf suyu cok tutuyor.perliti koyma sebebimiz köklerin hava alması için..perlit yerine köpük taneleride kullanılabilir.

Lonicera beğendi.
Eski 29-05-2015, 20:12   #1497
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Alibeyköy fidanlığında 3 çeşit blueberry var. Fiyatlar 16tl.

athena -asena beğendi.
Eski 29-05-2015, 20:12   #1498
Ağaç Dostu

16 tl miş.ama türlerini söyleyemedi bayan.kasa da tekmiş

Eski 29-05-2015, 20:13   #1499
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Jurge teşekkürler. Compo toprağını direk kullanacağım,biraz perlit ilave edeceğim,saksılarımın tabanına pomza koyuyorum.

Düzenleyen vehbi : 30-05-2015 saat 08:56
Eski 29-05-2015, 20:19   #1500
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

blueberry

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024