agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni505Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2007, 15:55   #31
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 11
Sn Doğa Delisi, İyi dilekleriniz için teşekkürler.
Ülkemiz tarım sektörünün en önemli sorunlarından biri yeterince organize olmaması. Bilgiye ve kaynaklara, hizmete ulaşmak neredeyse olanaksız...
Internet ortamında dolaşan sayılı makale dışında bir türün durumu hakkında bilgi edinemiyorsunuz. Kişisel ilişkiler ve çabalar sonucu bazı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Benim açımdan en sıkıcı konulardan birisi benzer deneyimleri yaşayanların varlığından haberdar olamamak. Kim nereden hangi özelliklerde, hangi fidanları temin etmiş? Hangi koşullarda yetiştirmeyi denemiş? Hangi bilgi ve tecrübeyle dikim ve bakım yapmış? Maalesef bu tür bilgiye ulaşmak çok iyi niyetle hizmet veren ağaçlar.net dışında mümkün değil.

n_turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 17:52   #32
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n_turan Mesajı Göster
Sn Doğa Delisi, İyi dilekleriniz için teşekkürler.
Ülkemiz tarım sektörünün en önemli sorunlarından biri yeterince organize olmaması. Bilgiye ve kaynaklara, hizmete ulaşmak neredeyse olanaksız...
Internet ortamında dolaşan sayılı makale dışında bir türün durumu hakkında bilgi edinemiyorsunuz. Kişisel ilişkiler ve çabalar sonucu bazı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Benim açımdan en sıkıcı konulardan birisi benzer deneyimleri yaşayanların varlığından haberdar olamamak. Kim nereden hangi özelliklerde, hangi fidanları temin etmiş? Hangi koşullarda yetiştirmeyi denemiş? Hangi bilgi ve tecrübeyle dikim ve bakım yapmış? Maalesef bu tür bilgiye ulaşmak çok iyi niyetle hizmet veren ağaçlar.net dışında mümkün değil.

Sevgili n_turan:
Ben Hasad Dergisi'nin üniversite temsilcisiyim, kitaplarını satıyor ve Hasad Dergisini üye topluyorum. Hasad Dergisi'nin Likapa Yetiştiriciliği adı altında Sayın Doç.Dr.Hüseyin Çelik'in yazdığı bir kitabı var. Bu kitabı daha önce incelemiştim ve sizin için güzel bir kaynak olacağına inanıyorum. Bu kitaba Hasad Dergisi'nin internet sitesinden **** benim gibi temsilci arkadaşlar yoluyla ulaşabilirsiniz...

Yenisu beğendi.
ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 14:19   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2007
*** byzade
20 ytl'ye satıldığını yazmışsınız.fakat nerede satıldığını yazmamışsınız.nerede satılıyor? ödeme nasıl yapılıyor ve aldığımızda kargo ile mi gelecek. teşekkürler.

menceus77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 14:22   #34
Ağaçsever

apo9816's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2005
Arkadaşlar tohumunu bulabilirmiyiz. Fidanı getirtmek zor. Yardımcı olursanız sevinirim.

apo9816 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 09:07   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Arkadaşlar ben Trabzondan yazıyorum. Foruma yeni üye oldum.Bu konulara meraklı olmama rağmen teknik bilgiye sahip değilim. Forum sayesinde kendimi yetiştirebileceğime inanıyorum. Geçen sonbahar köyümüzün mezire(mezra) tabir edilen yerlerinde likapa topladık çoluk cocuk.Çok da hoş oldu.Bu arada kökleriyle birlikte bir kaç fidan kopartıp köydeki bahcemize diktim.Kış boyu canlı duran fidanlar şu sıralar nedense kurumaya durdular.Ayrıca bu fidanlardan Mart ayında kestiğim bir kaç çeliği köklendirmeye çalıştım.Onlarda yaprak açmaya durduklarında kurudular. Çelikten üretimi nasıl, ne zaman yapabileceğim konusunda bilgi verecek arkadaş olursa minnettar olurum.Şimdiden teşekkürler.

doğa aşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 10:10   #36
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Likapa fiyatı

Ben bu hafta içinde bir adet ithal kültür Likapa fidanı satın aldım. Aldığım kişi Trabzon'dan Yusuf Ustaoğlu. Kendisinden 10küsür meyve fidanı sipariş ettim. Kendisine ulaşmak için:

yusufustaoglu_55@hotmail.com
0 542 7444946
http://yusufustaoglu.sitemynet.com/

Fiyatları:
Kültür likapa fidesi 25 YTL
Yerel likapa fidesi 7.5 YTL

Kendisi otobüs firması veya kargo ile gönderim yapıyor.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 11:55   #37
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Merhaba
Aldığınız fidan ne büyüklükte

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 11:00   #38
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Bir kaç hafta önce bende aynı yerden Likapa fidanı almıştım. Resimde görüldüğü gibi saksıda büyütmeye çalışacağım. üzerinde 6-7 tane meyvesi var.

Eklenen Resimler

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 22:22   #39
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Karınca70'e teşekkür ederim. Yusuf Ustaoğlu ile görüştüm. Sanıyorum elindeki fiadanlardan birkeç çeşidini Ankara'da deneyeceğim. Ancak soğuğa dayanıklılık konusunda emin olamadığım için diğer seçenekleri zorluyorum.

Eski 26-05-2007, 11:49   #40
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Bir kaç hafta önce bende aynı yerden Likapa fidanı almıştım. Resimde görüldüğü gibi saksıda büyütmeye çalışacağım. üzerinde 6-7 tane meyvesi var.
Fidan kargoyla sağlam geldi mi?

Eski 26-05-2007, 19:36   #41
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Aynı yerden daha öncede fidanlar almıştım (kamkat, pepino, böğürtlen) fidanlar gayet sağlam gelmişti. Likapada sağlam geldi. Fakat yapraklarının bir kısmı zedelenmiş. Ama bu problem değil, fidan kendini en kısa zamanda toparlıyor.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 10:08   #42
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Şimdi kafam karıştı .Hangi cinsin meyvesi güzel.Avrupada tüketilen siyah likaba 'mı bizdeki beyaz mersin mi ? Bahçemde olanın meyvesi küçük ve uzun.Meyvesi tüketilmez yaprakları kullanılır.Bir dalını geçerli olan çeşitten aşılamak istiyorum.Altan çıkan sürgünleremi ? Yoksa kalın govdedeki çikan sürgünleremi aşılamalıym ? Kalem aşımı göz aşısımı ?Matkapla delerek kalın gövdeye aşılanırmı ?Hangi mevsimde olmalı ?

Düzenleyen bonsade : 07-06-2007 saat 09:12
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 11:19   #43
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Likapayı çelikle köklendirmeyi deneyen birileri var mı acaba?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 12:45   #44
Ağaç Dostu

Ben buldum. Dün 50 adet kadar köklendirme tozuyla denemeye aldım. Yine de tecrübesi olanlardan tavsiye almayı uygun gördüm. Sanırım yaban mersini uzmanıda olacağız. İzleyin bir aya kadar belli olur

Eski 12-06-2007, 12:58   #45
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

On beş gün kadar önce deneme için çelikleri yastıklara diktik ama daha sonuç yok. Sonucu buradan yazarım. 2000ppm lik sıvı İBA ile hormon uygulaması yapmıştık...

Eski 12-06-2007, 13:02   #46
Ağaçsever

apo9816's Avatar

arkadaşlarben de aldım fide ve geldiğinde üzerinde 5-6 tane meyvesi vardı. Yedim tadı çok güzel. acaba karasal iklimde yetişirmi?Ben denizlinin bir köyünde oturuyorum. Rakımı 940 acaba soğuktan etkilenirmi? Bilgisi olan varmı, bide bendekinin meyve büyüklüğü nohut tanesi kadar bu normalmi?

Eski 12-06-2007, 13:07   #47
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Ben buldum. Dün 50 adet kadar köklendirme tozuyla denemeye aldım. Yine de tecrübesi olanlardan tavsiye almayı uygun gördüm. Sanırım yaban mersini uzmanıda olacağız. İzleyin bir aya kadar belli olur

Üstad siz işin erbabı olarak başarırsınız.Kolay gelsin.)Gelişmeleri bekliyoruz.

Eski 16-06-2007, 14:20   #48
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Ankara'da Yaban Mersini? Neden olmasın!

Geçen hafta Stockholm'deydim ve bilin bakalım oradan ne getirdim.
Bizim Türkiye'de döne döne aradığımız Yaban Mersini fidanlarının 3-4 yıllıkları saksılarda ve en az 5-6 çeşidi satılıyor. İsveçliler yaban mersinine "Blåbär" ("blober" şeklinde okunuyor) diyorlar. İngilizce Blueberry sözcüğüne çok benziyor. Marketlerin gıda reyonarında marmelatı, suyu, meyveli yoğurdu ve en güzeli fındık büyüklüğüne varan denizci mavisi (koyu lacivert) renkte 125 gramı 35 SEK'e (7 YTL) satılan meyveleri dolu.
Meyvesi önce ekşimsi bir tat veriyor, sonra bir tane daha yiyelim bakalım dediğinizde bir de bakmışsınız çerez gibi bitivermiş. Benim kız da meyvesine bayıldı ki bu benim bu meyveyi yetiştirme konusundaki azmimi kamçıladı.
Plantagen adında bir bahçe malzemeleri ve bitki tedarikçisi firmanın (sadece Stockholm bölgesinde 6 satış yeri var) yaklaşık 4-5 dönümlük alanında bitkiyi ilk kez gördüm.
Sanki cennete düşmüş gibiydim.
Bluecrop, Goldtraube, American, Silver ve benim için en muhteşem sürpriz North Blue ile karşılaştım.

North Blue (Vaccinium angustifolim hybrids) -37 dereceye dayanabilen, çalı başına 3,5 kg kadar ürün verebilen bir çeşit. Artık Ankara'nın soğuğunu dert etmeyecek bir çeşidim var.
Bu çeşit tozlaşma için başka bir çeşit istemiyor ancak yine de deneme amaçlı olarak diğer iki çeşidi de aldım.

Goldtraube adı verilen çeşidin Ankara'ya uyum sağlayacağından emin değilim ancak meyveleri fındık büyüklüğünde ve çok güzel bir aroması var.

Adedi 130 SEK (22 YTL) fiyattan satılıyordu.
2 adet North Blue, 3 adet American ve 1 adet Goldtraub, 1 adet Allgold ahududu (altın renkte meyveli) ve bir adet Black Satin böğürtlen satın aldım.

Kargoya veremeyeceğim kadar değerli bu bitkileri Stockholm'deki bir dostumun evinde saksılarından çıkararak plastik poşetlere koyduk, güzel bir kutuya yerleştirdik, bantladık ve bağladık. El bagajım olarak uçakta "başımın üzerinde"
taşıdım.
Tahmin edebileceğiniz gibi Stockholm, İstanbul, Ankara arasında taksiler, trenler, uçaklar derken gece vakti Ankara'ya evime geldiğimde ilk işlerimden birisi kutuyu açmak oldu.
Neyse ki durumları çok iyiydi.

Bir gün önce Stockholm'de bir satıcıda duran bitkiler dün sabah artık bahçemde onlar için hazırladığım yerdeydiler.

En kısa zamanda bahçemdeki fotoğraflarını da göreceksiniz.
Şimdilik bunlarla yetinmenizi rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve bilenyum beğendi.

Düzenleyen n_turan : 29-06-2007 saat 01:11
Eski 16-06-2007, 18:51   #49
Ağaç Dostu

Asit toprakları seviyor eğer bahçenizin toprağı asit değilse amonyum sülfat veya saçı kıbrıs dediğimiz demir sülfat ile gübreleme yapın olur mu? Aksi taktirde bitkilerinizin yapraklarının rengi açılacak ve nerdeyse yaprakta klorofil kalmayacak ve yavaş yavaş ölecek.

Eski 16-06-2007, 23:09   #50
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Yaban mersinlerini diktiğim bölümü yükseltip toprağını yanmış gübre ve çok az miktarda kükürtle karıştırmıştım. pH 5.5 seviyesine geldi. Şimdi de bu bölümün üzerini kapatacak kadar çam ağacı kabuğu topladım ve yarın üzerine sereceğim.
Sonbaharda tam istediğim dereceye (pH 4.5) gelmesini umuyorum. Olmazsa o zaman gübreleme yapmayı düşünüyorum.

Vegy beğendi.
Eski 16-06-2007, 23:31   #51
Ağaç Dostu

Ağustos ayında Selahattin YILMAZ'a elinizdeki çeşitlerden çelik göndermeyi unutmayın olur mu .

Eski 18-06-2007, 12:42   #52
Ağaçsever

apo9816's Avatar

bende aldım fakat benimkinin meyvelerinin büyüklüğü nohut tanesi büyüklüğündeydi

Eski 19-06-2007, 01:20   #53
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Goldtraube çeşidi iri, sulu ve lezzetli meyveleriyle ünlü. Benim aldığım fidanların üzerindeki meyveler nohut büyüklüğünden başlayıp fındık (yayvan) büyüklüğüne varan çeşitlilikte. Umarım Ankara koşullarına dayanır da çelik üretimine başlarız.

bilenyum ve Vegy beğendi.

Düzenleyen n_turan : 19-06-2007 saat 11:51
Eski 19-06-2007, 07:58   #54
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Fidanlarınızı güle güle büyütün..İri olanı burda varmı dır.Şimdi benide heveslendirdiniz.22 ytl fiyatıda uygunmuş.

Eski 19-06-2007, 11:52   #55
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Sanıyorum Goldtraube Türkiye'de bilinmeyen bir çeşit. Fiyatı uygun ancak Almanya, Slovenya, Hollanda gibi bir ülkeden alırsanız. Ben Stockholm'den el bagajı içinde getirdim.

Eski 19-06-2007, 11:54   #56
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Ağustos ayında Selahattin YILMAZ'a elinizdeki çeşitlerden çelik göndermeyi unutmayın olur mu .
Selahattin Bey, umarım bitkiler yerlerini beğenir de coşarlar ve seneye çelik alma fırsatımız olur.

Eski 19-06-2007, 17:26   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Tebrikler Hüseyin ÇELİK hocamıza. O, bu bitkiyi ıslah etmeseydi, karadeniz kıyılarında sadece yabanisi bulunacaktı ve bizlerde forumda bu konu ile bir başlık açmış olmayacaktık. Dahada önemlisi ekonomik anlamda yetiştirilemeyecekti. Böyle bilim adamlarına ülkemizin çok ihtiyacı var. Saygılar, iyi çalışmalar.

Yenisu beğendi.
yildirim45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 17:56   #58
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yildirim45 Mesajı Göster
Tebrikler Hüseyin ÇELİK hocamıza. O, bu bitkiyi ıslah etmeseydi, karadeniz kıyılarında sadece yabanisi bulunacaktı ve bizlerde forumda bu konu ile bir başlık açmış olmayacaktık. Dahada önemlisi ekonomik anlamda yetiştirilemeyecekti. Böyle bilim adamlarına ülkemizin çok ihtiyacı var. Saygılar, iyi çalışmalar.
Hüseyin Çelik hocamız likapanın karadeniz şartlarına adaptasyonunu sağlamıştır. Islah çalışması sonucu değil yurt dışından gelen likapa çeşitlerinin burada tanıtılması yetiştirilmesi ve denemelerini yapmıştır...
Belki şu an bir ıslah çalışması yapıyordur ancak şu ana kadar ıslah ettiği bir çeşit yoktur...

Eski 19-06-2007, 22:14   #59
Globalcan

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Öncelikle siteye yeni üye oldum ve burdaki paylaşımlar gercekten çok güzel.
Likapa hakkında verilen bilgilere baktım fakat tam olarak herşey bence açık değil buda sanırım çok fazla bilgiye sahip olmamızdan kaynaklanıyor.Özellilke Karadeniz yaylarında yaban olarak fazla yüksek yapısı olmayan çeşidi yurt dışı pazarlarında ekonomik olarak değerlimidir?
2-Burada bahsedilen ağaç türleri karadenizde kendiliğinden yetişmektemi ? yoksa bunlar belli bir çalışma sonucunda tarımı mı yapılmakta?
saygılar ve sevgilerle..

globalcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 10:03   #60
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Günaydın arkadaşlar. Hürriyet gazetesinde bugün okuduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Yabanmersini, beyin hastalıklarının ilacı

Beyin hastalıkları üzerine araştırmalar yapan bilim adamları, yabanmersininin insan beyninin genç kalmasını sağladığını ve Alzheimer gibi ciddi rahatsızlıkları önlediğini keşfettiler.

Hastalığı tamamen iyileştirmenin pek mümkün olmadığını söyleyen nörologlar, yabanmersini sayesinde hastalığın daha başlamadan engellenebileceğini ya da başlamış olan hastalığın etkisini azaltabileceğini ifade ettiler. Boston, Lousiana ve Baltimore’daki çeşitli laboratuvarlarda fareler üzerinde yapılan deneylerde, öğünlerinde düzenli olarak yabanmersini ile beslenen kobayların daha az beyin hücresi ölümü yaşadıkları saptandı. Ayrıca içerdiği anti-oksidan bakımından zengin olan yabanmersininin, kalp krizi riskini de azalttığı belirtildi.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024