agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2008, 15:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Acai berry - Euterpe Oleracea

102.700 ORAC units rakamını görünce bu berry de tanıtılmayı hak ediyor.

http://berrydoctor.com/broadcast/200...RACBerries.htm

Acai (asai okunur) Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişen bir tür böğürtlendir. Meyve suyu şeklinde veya tatlı ve dondurmalarda tüketilirken, mucizevi yönleri keşfedildikten sonra hap halinde de satışa sunulmuştur.

Enerji verip kişiyi zinde tutar.

Bilimsel araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendirip kan dolaşımını düzene soktuğunu kanıtlamıştır.

Florida Üniversitesi, açai böğürtlenlerinin lösemili hücrelerin yüzde 86’sını yok ettiğini ortaya koymuştur. Bu sayede açai, özellikle Amerikalı bilim adamlarınca dünyanın en sağlıklı meyvesi olarak tanımlanmaktadır.

Çikolata soslu çilek tadı veren Açai, sütten daha fazla kalsiyum, böğürtlenden daha fazla antioksidan, multivitamin haplarından daha fazla besleyici madde içeriyor.

Süper meyve olarak tanımlanan AÇAİ meyvesinin bileşiminde; antosiyanin, polifenol, fitosterol, omega 3, omega 6, omega 9, diyet lifi, E-C-B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir bulunmaktadır.

Araştırmalar sonucunda biliniyor ki, antosiyaninler, romatizma etkisini, kolon kanseri riskini azaltır; ateşlenmeyi önler, damar hastalıklarını ve tümör kanserini engelleyici etkisi vardır.

http://www.dashoow.com/2007/06/acai-...acai-suyu.html

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 16:12   #2
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Başlığa ilk baktığımda acaip berry gibi gördüm.

E pek de haksız değilim, sayenizde ne kadar acaip berry varsa tanımaya başladık

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 16:15   #3
Ağaç Dostu

Bu berry nin ancak suyunu içebiliriz , bizi aşar.

Eski 22-04-2008, 16:20   #4
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
Sizi bu şekilde düşündürmeye iten ne öğrenebilirmiyim. bu kadar karamsar olmaya ne hacet
tohum satışı yapan siteler var
http://acaiseeds.com/

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 16:51   #5
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
Sanırım bitkinin boyu (40 to 80 feet)bizi aşar demek istediniz anladım kanımca ....

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 17:12   #6
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Gerçekten çok değişikmiş.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 19:06   #7
Ağaç Dostu

Bu berry 102.700 ORAC unitsle şu anda ORAC kralı.

Kesinlikle çok değerli bir meyve.

Sanırım Antalya-Alanya-Mersin hattında yetiştirilebilir , karadeniz sahil şeridinde yetişir mi bilmiyorum ama bahçe şart , adı berry olmasına rağmen çalı değil bir ağaç hem de uzun bir ağaç , eh krala da bu ağaç yakışır.

Neyseki çok hızlı büyüyen bir ağaç-çalı imiş

http://toptropicals.com/catalog/uid/...e_oleracea.htm

Eski 03-11-2008, 18:15   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Bu berry nın bodur evde yetişenleride var.. bir sitede görmüştüm..

ilgililere duyrulur..

Amazonn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 19:50   #9
Ağaç Dostu

http://www.acaipalmseeds.com/home.htm yanlış çeviri yapmadıysam bodur acai hakkında biligi vermekte..

noni fidesinde başarılı olırsam acai fidesi de getirtmeyi düşünüyorum...

Eski 04-11-2008, 07:33   #10
Ağaç Dostu

Sn.Amazon
Antalya bu meyve için çok uygun, umarım fidan hasarsız gelir, gelişmeleri bekliyoruz.

Eski 04-11-2008, 18:12   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Amazon
Antalya bu meyve için çok uygun, umarım fidan hasarsız gelir, gelişmeleri bekliyoruz.
acai berry için zone değerlerini bilen var mı ben hiçbir sitede rastlamadım...

Eski 05-11-2008, 07:47   #12
Ağaç Dostu

Min.temp. 55 F.
Ultra tropical.

http://toptropicals.com/catalog/uid/...e_oleracea.htm

Korunaklı üstü camla kaplı AVM lerde veya güneydeki otellerin bu tür kapalı mekanlarında olabilir.

Cüce boylu olanların da boy da sorun olmaz, çok uzun boylu bir berry.

Eski 05-11-2008, 14:23   #13
Ağaç Dostu

55F..
noni ile aynı eşdeğerde..

Eski 05-11-2008, 20:56   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Bu bizim palmiye meyvesine benziyor tadı nasıl acaba bunun

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 07:14   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera Mesajı Göster
Bu bizim palmiye meyvesine benziyor tadı nasıl acaba bunun
Tadı; çikolata soslu çilek tadı gibi.

Sn.TropikSera
bu bitkinin fidan işine bir el atın derim.

Bu meyve;
lösemili hücrelerin yüzde 86’sını yok ediyor
sütten daha fazla kalsiyum, böğürtlenden daha fazla antioksidan, multivitamin haplarından daha fazla besleyici madde içeriyor.

AÇAİ meyvesinin bileşiminde; antosiyanin, polifenol, fitosterol, omega 3, omega 6, omega 9, diyet lifi, E-C-B vitaminleri, kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir bulunmaktadır.

Eski 06-11-2008, 20:10   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
******, tohumunu elde edebilirsek neden olmasın.

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 16:57   #17
Ağaç Dostu

noni tecrübesinden sonra acai fidesi için cesaretim kalmadı.

deniz aşırı ülkeler için tohum denemesi daha uygun olacağı kannatindeyim..
kargo nekadar hızlı olursa olsun gümrüklede çok zaman kaybediyor..

birde bu ülke Türkiye olursa sorumlu sorumsuzların elinde insan bile yaşayamaz..
benden bukadar...

Düzenleyen Amazonn : 03-12-2008 saat 12:58
Eski 21-03-2009, 18:15   #18
Ağaçsever

Lal08's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2009
merhaba amazonn, bende ORAC seviyeleri yüzünden super berrylere merak sardım. açai berry'de inceledim. tüm yorumlarımı http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=10397&page=3 sayfasında bulabilirsin. açıkçası, saksıda meyve veriyormuş ve o zaman çok büyümüyormuş da. zaten şifalı yeri meyvesi. kapalı yerlerde (evde, kış bahçesinde vs.) yetişir gibi. yoksa zone olarak yarı tropik-tropik geçiyor, antalya'yı bilemiyorum ama ben istanbul'dayım ve burda imkansız. tohumdan yetiştirme tecrüblerim çok olumsuz o yüzden kendim cesaret edemiyorum. öte yandan yukarıda adı geçen sayfada anlattığım üzere (ve seninde daha önce bulduğun üzere) fiyat olarak bakıldığında ucuza uluslararası tohum yollayan bir site var. hatta snowman77'ye de yazdım. tohum alıp, denemeyi düşünüyor musun? antalya'da olman avantajlı gibi böyle bitkiler için...

Düzenleyen Lal08 : 21-03-2009 saat 22:18
Lal08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 16:15   #19
Ağaçsever

smily's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster

adı berry olmasına rağmen çalı değil bir ağaç hem de uzun bir ağaç , eh krala da bu ağaç yakışır.

Evet bir çeşit palmiye meyvesi bu. Diğer çoğu berryler gibi çalı değil.

smily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 17:05   #20
Ağaçsever

Lal08's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
http://acaipalmseeds.com/growguide.htm

Saksıda yetiştirmek için bodur form Acai berry Brezilya hükümeti tarafından geliştirilmiş. Tohumları satılıyor..
evet daha önce başka arkadaşların da bulduğu bu açai sitesinde satılan tohumar cüce boylu ve en önemlisi saksıda meyve veren tohumlar. çoğumuz tropik bölgede olmadığımızdan, evde saksı içinde büyüyüp meyve verecek açailar edinmemiz en önemlisi ki meyvesini şifa için tüketebilelim... maydonoz/fesleğen/nane gibi otlar dışında tohumdan yetiştirme başarım inanın hiç yok zaten olsa, hemen kendim denerdim.

Eski 24-03-2009, 08:30   #21
Ağaçsever

Lal08's Avatar

selam egetropical, çok sevindim ama fideler büyüyünce izmir bile yeterince "tropical" olmıycak sanırım o bitki için, saksı da mı yetiştiriceksin?

Eski 24-03-2009, 08:38   #22
Ağaç Dostu

Ankara merkezde evlerin arasında incir ağaçları görüyoruz...

İzmir'de de açai denenebilir.

Eski 24-03-2009, 08:52   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lal08 Mesajı Göster
selam egetropical, çok sevindim ama fideler büyüyünce izmir bile yeterince "tropical" olmıycak sanırım o bitki için, saksı da mı yetiştiriceksin?

bana kalırsa en büyük sorun nasıl bir toprak bullanacağımızı bilmeme....

acai için amazonlarda bataklıklarda yetişir tarzında bir ibare okumuştum...

buradan yola çıkarak normal torf kulansak olumu?

Eski 24-03-2009, 10:36   #24
Ağaçsever

Lal08's Avatar

selam amazonn, açai tohumları satan şu sitenin "tohum büyütme kılavuzu" sayfasında tavsiyeler var aslında (http://www.acaipalmseeds.com/growguide.htm)

Climate: Subtropical or tropical, Frost-free regions all over the world.Bu konuda yapıcak bi şey yok, ben İstanbuldayım, direk ev içinde saksıda büyütücem. Sen fideler büyüyünce kışın korumak şartıyla Antalya'da belki dışarda yetiştirebilirsin. Mesela ABD'de Florida'da bile kışın korumak gerekiyormuş, ancak Hawaii'de falan korumasız rahat yaşıyorlarmış.

Soil: Typical potting soil, rich soil with decomposed organic matter. Bu yorumdan yola çıkarak, bende normal torf kullanmayı düşünüyorum.

Soak acai seeds for 1 or 2 days in warm water on arrival. Germination requires wet soil at warm temperatures. Sprouts will need covering to keep in humidity and heat like in the picture. Use a desk lamp or seedling heat mat for heat. The process can be done outside in tropical temperatures. Bu yazanlardan da 2 gün ılık suda tohumlar bekledikten sonra, gene ılık ortamda, ıslak toprakta üstü kapalı bekleticemizi anlıyorum tohumları. Peki üstünü neyle kapıycaz? (sen ne düşünüyosun bu konuda, tohum kabının üzerine naylon mu geçirsek mesela?)

Red spikes should appear after 2 weeks and leaves slowly appear in the following weeks. Zaten başarılı olup olmadığımız 2 hafta içinde belli olacak

When the palms are planted in ground they will benefit from frequent waterings. Acai palms thrive in a habitat that is frequently flooded. Acai palms benefit from rich soil with plenty of organic matter. In a tropical climate it should take roughly 4 years to receive the first acai berries. Büyümüş fidelerin 4 yılda meyve vericeğine ama çok bol su sevdiğini söylüyor bu kısım. Dediğin gibi bataklık gibi bir ortam resmen.

Eski 24-03-2009, 12:24   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
selam amazonn, açai tohumları satan şu sitenin "tohum büyütme kılavuzu" sayfasında tavsiyeler var aslında (http://www.acaipalmseeds.com/growguide.htm)

Climate: Subtropical or tropical, Frost-free regions all over the world.Bu konuda yapıcak bi şey yok, ben İstanbuldayım, direk ev içinde saksıda büyütücem. Sen fideler büyüyünce kışın korumak şartıyla Antalya'da belki dışarda yetiştirebilirsin. Mesela ABD'de Florida'da bile kışın korumak gerekiyormuş, ancak Hawaii'de falan korumasız rahat yaşıyorlarmış.

Soil: Typical potting soil, rich soil with decomposed organic matter. Bu yorumdan yola çıkarak, bende normal torf kullanmayı düşünüyorum.

Soak acai seeds for 1 or 2 days in warm water on arrival. Germination requires wet soil at warm temperatures. Sprouts will need covering to keep in humidity and heat like in the picture. Use a desk lamp or seedling heat mat for heat. The process can be done outside in tropical temperatures. Bu yazanlardan da 2 gün ılık suda tohumlar bekledikten sonra, gene ılık ortamda, ıslak toprakta üstü kapalı bekleticemizi anlıyorum tohumları. Peki üstünü neyle kapıycaz? (sen ne düşünüyosun bu konuda, tohum kabının üzerine naylon mu geçirsek mesela?)

Red spikes should appear after 2 weeks and leaves slowly appear in the following weeks. Zaten başarılı olup olmadığımız 2 hafta içinde belli olacak

When the palms are planted in ground they will benefit from frequent waterings. Acai palms thrive in a habitat that is frequently flooded. Acai palms benefit from rich soil with plenty of organic matter. In a tropical climate it should take roughly 4 years to receive the first acai berries. Büyümüş fidelerin 4 yılda meyve vericeğine ama çok bol su sevdiğini söylüyor bu kısım. Dediğin gibi bataklık gibi bir ortam resmen.

verdiğin değerli bilgiler için teşekürler...

çimlenme süresi kısaymış....benim gibi sabırsız kişiler için ideal...

noni için 2-3 ay nasıl bekleyeceğim bilemiyorum..

Eski 24-03-2009, 13:05   #26
Ağaçsever

Lal08's Avatar

faydalı olduğuna sevindim bilgilerin, bu arada tohum kabının üstüne neyle kaplıycan, daha önceki tecrübelerine dayanarak fikir verirsen sevinirim. en doğrusu nedir bilemedim ben...

noni de mi yetiştiriyosun??? bende çok istiyorum ondan. tutanların sayısı çok olursa, bi tane alabilir miyim senden

Eski 24-03-2009, 13:18   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
faydalı olduğuna sevindim bilgilerin, bu arada tohum kabının üstüne neyle kaplıycan, daha önceki tecrübelerine dayanarak fikir verirsen sevinirim. en doğrusu nedir bilemedim ben...

noni de mi yetiştiriyosun??? bende çok istiyorum ondan. tutanların sayısı çok olursa, bi tane alabilir miyim senden

nem seviyesini aynı seviyede tutabilirsem üzerini kaplamayı düşünmüyorum...

ama şu var naylon yerine nemli bez kullanmak daha iyi olacağı kanaatindeyim...(tohumun ve toprağın temiz havayla irtibatını kesememek gerek...)

tohumları toprağa ekmeden önce çürümeye ve mantara karşı ilaçlamak gerek...

noni tohumlarının %5 nin çimlenmesine bile razıyım yeterki çimlensinler...onları canlı canlı göreyim.. (%5 i geçerse biri size hediyem olcak)

Düzenleyen Amazonn : 24-03-2009 saat 15:22
Eski 24-03-2009, 13:22   #28
Ağaç Dostu

http://davesgarden.com/guides/pf/go/59773/

Eski 24-03-2009, 13:23   #29
Ağaçsever

Lal08's Avatar

çok saol, bu tohum işine giriştim ama daha önceki tecrübelerim çok kötü bende naylon havayı keser diye düşünüyodum açıkçası, nemli ince bi tülbent sanki daha iyi olur di mi?

çürümemeye ve mantara karşı ilaçlama konusu nedir, bunu hiç bilmiyorum ben. mesela açai'da suya konucak ya 2 gün, ondan sonra mı yoksa önce mi ilaçlanacak ve ne ile?

Eski 24-03-2009, 13:28   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
çok saol, bu tohum işine giriştim ama daha önceki tecrübelerim çok kötü bende naylon havayı keser diye düşünüyodum açıkçası, nemli ince bi tülbent sanki daha iyi olur di mi?

çürümemeye ve mantara karşı ilaçlama konusu nedir, bunu hiç bilmiyorum ben. mesela açai'da suya konucak ya 2 gün, ondan sonra mı yoksa önce mi ilaçlanacak ve ne ile?
sudan çıktıktan sonra toprağa ekme aşamasında topraktaki bakterilerden, zararlılardan korumak için ilaçlamak gerek...

suya tohum çimlenmesine yardımcı olacak özel çimlendirmeyi hızlandıran karışımlar kullanabilirsiniz...

ben şahsen öyle yapıyorum...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024