agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni52Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2013, 12:50   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Merhaba Arkadaşlar,Benim az da olsa cranberry fidanlarım var. Onlara bebek gibi bakıyorum.Hergün suluyorum serin saatlerde.Suyunu tasıma su ile suluyordum.Araba ile gidip bidonlarla uzaktan dağdan gelen ,klorsuz ve kireçsiz su ile. Fakat artık bıktım su taşımaktan.Artık büyük bir bidona ev suyunu doldurup sonra havalandırıyorum kloru uçsun diye.Suda biraz kireç var..Onunla suluyorum.sabah erken **** akşam geç vakit.Herşey olacağına varacak sonuçta.Henüz kurumadılar.Daha ilk yılımız.Birkaç meyvemiz vardı,onlarda kayboldular.Yinede çok dikkat ediyorum.İzmir Gümüldürdeyiz.5. ayımız.Bakalım sonbahar yağmurları başlayınca bırakıcam.İnşallah kurumazlar.Çünkü kış mevsiminde burda olmayacağız. Nasıl tedbir almalıyım bilmiyorum.)

Nenay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 20:43   #92
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Gölge ve nemli bir yer olmazsa pek şansı olmaz.. Kurak bir sonbahar **** kıştan sağ çıkamaz.. Damlama sulama tarzı bir sistem kurabilirsiniz.. Ben çok öldürdüm, bir tane bu yazı gayet güzel götürüyor, ama gölge bir yerde ve asla kurumasına izin vermiyorum...

Eklenen Resimler

loveforlife ve yağmur beğendi.
bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 12:25   #93
Yeni Üye

Damlama sistemi düşünüyorum ama,musluk suyu olduğu için riskli görünüyor.Birisini görevlendiricem sanırım,kloru bekletilerek uçmuş sudan döktürtmek en iyisi galiba. Zor iş. 8 kök cranberry var. Nisan ayından beri iyi baktım,çok filizi var. Kumlama yapmam gerekiyor sonbahar ayında. Derekumu kireçsiz bulmam lazım.

Eski 18-08-2013, 12:36   #94
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Damlamayı depo tarzı bir şeyle yapabilirsiniz, 1 tonluk plastik tanklar oluyor..

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 21:57   #95
Yeni Üye

Cranberry ler (Turna Yemisleri)-Blueberry ler

Turna yemislerini ,oylece biraktim.Sadece , komsumuz soz verdi sulama yapacagina dair. Dere kumu bulamadim.Oyle kirecsiz ve PH si 4,5- 5.00 gibi. Bakalim Bir Ziraat Muhendisi arkadas bir yerlerden getirttiririm dedi.Sonbahar aylarinda kumlama yapmam gerek. uzumsu meyveler kitabini okudum.Cranberryler icin kumlamada Kuvars kumunun da cok iyi olacagini yaziyor. Tabii ki o kum cesidini de bulmam mucize.Hayirlisi. Su ana kadar Cranberryler olmedi.

Blueberryler saksilarda, 10 saksi var. Yapraklarini doktuler.Prof Dr Huseyin Celik Hoca Blueberry bitkisinin yapraklarini sararip kirmizi renk alip doker dedi. Fakat benim bitkilerimin yapraklari direk kahverengi oldular ve yapraklari dokuldu.Onlarda olecek mi ne pek anlamadim.Meyve ve surgun tomurcuklari cok az sayida var.

aydemiraydın beğendi.
Eski 28-08-2015, 12:19   #96
Ağaç Dostu

ngunduz71's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2007
meyve vermeye başladılar.

Eklenen Resimler

Muda ve Erdogan Er beğendi.
ngunduz71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2015, 09:56   #97
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nenay Mesajı Göster
Turna yemislerini ,oylece biraktim.Sadece , komsumuz soz verdi sulama yapacagina dair. Dere kumu bulamadim.Oyle kirecsiz ve PH si 4,5- 5.00 gibi. Bakalim Bir Ziraat Muhendisi arkadas bir yerlerden getirttiririm dedi.Sonbahar aylarinda kumlama yapmam gerek. uzumsu meyveler kitabini okudum.Cranberryler icin kumlamada Kuvars kumunun da cok iyi olacagini yaziyor. Tabii ki o kum cesidini de bulmam mucize.Hayirlisi. Su ana kadar Cranberryler olmedi.

Blueberryler saksilarda, 10 saksi var. Yapraklarini doktuler.Prof Dr Huseyin Celik Hoca Blueberry bitkisinin yapraklarini sararip kirmizi renk alip doker dedi. Fakat benim bitkilerimin yapraklari direk kahverengi oldular ve yapraklari dokuldu.Onlarda olecek mi ne pek anlamadim.Meyve ve surgun tomurcuklari cok az sayida var.

cranbery ve bluebery üretimi sıkıntılı.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 11:46   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Merhaba,

Ben bir ay kadar önce Trabzon'daki bir firmadan "Ekin Doğal ürünler" ( https://www.ekindogalurunler.com/tur...anberry-fidani ) saksıda Cranberry getirttim. Geldiğinde küçük bir çalıydı ama yeşildi. Fiyatı uygun, ama kargosu böyle küçük bir saksı için biraz fazla geldi bana. Hala ofisimde orjinal saksısında duruyor. Yeni filizler verdi her yerinden, açık yeşil renkteler ve hızla büyüyorlar. Henüz bahçeye ekip ekmeme konusunda tereddütlüyüm. Bahçede gölge yer var ama yazın İstanbulda yağmur nasıl olur kestiremiyorum. Tatil için İstanbul dışına çıktığımda diğer apartman sakinlerinin ilgilenip ilgilenmeyeceğini bilemiyorum.

Saksısının toprağına baktığımda normal torflu bahçe toprağından pek farklı gözükmedi bana. Bahçemdeki toprakta şeftali, erik, malta eriği, dut vesaire fidanları var, sorunsuz büyüyorlar.

Bahçedeki pH değeri nedir bilemiyorum. Acaba İstanbul'da nerede toprak analizi yaptırabilirim, bilen var mı?

Esen kalın,

Erdoğan

Erdogan Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 11:57   #99
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

cranbery nin ph isteği 4.5-5 civarı. sizin toprağında ph sı 7 civarıdır. çok büyük çukur kazıp özel torf toprağyla doldurup doğru gübrelemeyle ancak yetiştirebilirsiniz.

Eski 07-04-2017, 14:15   #100
Yeni Üye

Sn. aydemiraydın, yanıt için teşekkür ederim. Özel torfu sanırım internetten arayıp bulmam gerekecek. Gübre için öneriniz var mı? Marka ve içerik değerleri gibi?

Tekrar teşekkürler vakit ayırdığınız için.

Eski 07-04-2017, 14:16   #101
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remagen Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün 300 adet tohum ektim dere kumu + çam iğneleri ve biraz da peat moss olabilir.
PH düşürmek gerekiyor.

Dere kumu ve çam iğnelerinden yapılan karışım bana özel değil wisconsin deki ve new jersey deki profesyonel yetiştiricilerin önerisi.

Profesyonel yetiştiricilikte gübre olarak 10-10-10 kullanılıyor.
Ben şu anda 30-10-10 kullanıyorum.(Miracid)

Saygılar
Merhaba,

Cranberry denemeniz başarılı oldu mu?

Eski 17-04-2017, 09:38   #102
Yeni Üye

Talking

Bu sabah ofisie geldiğimde Cranberry'nin ilk çiçeklerini açtığını gördüm. Ortam müsait olduğu için Cranberry'i iş yerimde tutuyorum, hem bütün günü beraber geçirmiş oluyoruz. Evde bahçedeki asitli ortamını henüz hazırlamadım. Hazırladığımda, bahçeye alacağım fideyi.Sizinle 2 resim paylaşayım istedim...

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2018, 12:39   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2017
Merhaba, ben bu bitkiden yetiştirmek istiyorum fakat İzmir'de yaşıyorum. Malesef ki bitki yetiştiriciliği konusunda da bilgisizim. Nerden başlamak gerekir? Nasıl yapılır? Hangi mevsim idealdir?
Yardımcı olabilen olursa çok sevinirim. Ve İzmir şartlarında toprağa dikince yaşar mı dersiniz?

seda. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2018, 11:48   #104
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seda. Mesajı Göster
Merhaba, ben bu bitkiden yetiştirmek istiyorum fakat İzmir'de yaşıyorum. Malesef ki bitki yetiştiriciliği konusunda da bilgisizim. Nerden başlamak gerekir? Nasıl yapılır? Hangi mevsim idealdir?
Yardımcı olabilen olursa çok sevinirim. Ve İzmir şartlarında toprağa dikince yaşar mı dersiniz?
güzel İzmir de yetiştirilebilecek o kadar bitki varken kuzeyli ekşi meyveli cranberry i neden düşünüyorsunuz?

Eski 26-03-2018, 11:06   #105
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
MErhaba,

Cranberry fidelerim yerini sevdi sanırım. Köklendirme için havada kalan dalları toprağa gömdüm. Çoğaltıp son bahara bahçedeki yerine ekmeyi düşünüyorum.

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 21:08   #106
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Merhaba, arkadaşlar sorum, Yaban Mersini- Frenk Üzümü benzeri üzümsülerden anlayan herkesedir. Aktar ya da kuru yemişçi de( Kumrular Sokak, Çerez durağı) gördüğüm bir kuru meyvenin Blue berry mi yoksa Frenk üzümü mü olduğunu bilemedim. Tanıtım etiketinde Yaban mersini yazıyor. Rengi koyu- mor siyah arası. Kg. 85 liraya yakın. Tadı buruk değil, tatlı, biraz mayhoş olsa bile daha çok tatlı ve güzel. Frenk üzümüne Ingilizlerin "Black Currant" dediklerini "Ribena" adlı suyunu C Vitamini kaynağı olarak severek tükettiklerini biliyorum. Bizde de pastalarda kullanlıyor. Yani Frenk üzümünden pek endişem yok, ancak bu yemiş, eğer Karadeniz'de her ilde farklı adı olan şifa kaynağı "Likapa"-" Mavi Yemiş" ise tüketiminde biraz dikkatli olmak mı lazım bilemiyorum. Araştırınca, bol oksalat içerdiğini, melatonin de içerdiğini, bu meyvenin bazı bünyelerde alerjiye neden olduğunu okudum.
Söz konusu yer, yolunuzun üzerinde ise bir bakabilir misiniz gördüğüm meyve hangisidir acaba? Teşekkürler ediyorum.

s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2018, 15:52   #107
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşın sorduğuna benzer bir soru da ben sormak istiyorum. Aliexprees üzerinden bu tohumdan bulamadım. Bizim ülkemizde de sanırım tohum satan yok. Bunun tohumlarını nereden bulabiliriz veya sitelerde ne isimde bulabiliriz? Cranberry demeyin o isimde bulamadım.

Düzenleyen AkisSoftware : 07-07-2018 saat 17:38
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2018, 18:11   #108
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

A101 de satılan turna yemişinden aldım ve içlerinden tohumlar çıktı. Bu tohumları çimlendirmem için bana yol gösterecek olan varmıdır?

Eski 09-08-2018, 15:23   #109
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Sanırım bu konuda kimsenin hevesi kalmamış...

Eski 13-08-2018, 14:43   #110
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
A101 de satılan turna yemişinden aldım ve içlerinden tohumlar çıktı. Bu tohumları çimlendirmem için bana yol gösterecek olan varmıdır?
Bence bir denemelisiniz ama aktardan almak ( eğer varsa ) daha garanti olmazmı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AkisSoftware beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 18:19   #111
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Bence bir denemelisiniz ama aktardan almak ( eğer varsa ) daha garanti olmazmı

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aktardan bulacağımı zannetmiyorum ama yinede sorarım. Fakat A101den aldıklarımla yaptığım denemelerde sonuç sıfır. Çimlenme olmadı. Bu konuda bana fidan gönderebilecek birileri varmı? Verilen adreste tükenmiş görünüyor.

siflera12 beğendi.
Eski 13-11-2018, 09:40   #112
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Herkes için çok iyi bir haber vermek istiyorum. Bir site buldum online satış yapıyorlar. Fidan fiyatı bana çok ucuz geldi. Herkes alabilir. 3 tane ürün satışları var. Maviyemiş, Güzyemişi ve Turna yemişi.. Fidan fiyatları Kargo hariç 20TL..

Gifimey Maviyemiş Meyvecilik

aydemiraydın beğendi.
Eski 17-12-2018, 16:46   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Herkese iyi günler dilerim, efidancım dan bir fidan satın aldım hakkında konuşmak istemiyorum, 5cm uzunluğunda bir kürdan yolladılar.. Şuan tohumunu arıyorum kendim yetiştirmek için, makul fiyata bitkiyi satan olursa onada talibim ? tohum & bitki Turnayemişi Cranberry arıyorum, yardımlarınızı bekliyorum.

sinank37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 16:46   #114
Yeni Üye

Gifimey Maviyemiş Meyvecilik -- bu arkadaşlarda şuan ne tohum ne bitki var

Eski 17-12-2018, 16:48   #115
Yeni Üye

elinizde bitki **** tohum var mı ? dalı toprağa batırıp çoğaltılabilen bir bitkiymiş bir umut soruyım dedim

Eski 17-12-2018, 17:03   #116
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Ordaki fidanlar çok çok iyi ve ucuzdu.. Ben aliexpressten sipariş verdim. Daha önceki aldıklarım çimlenmedi. Ben de çok aradım. Bir arkadaş sağolsun 1 dal göndermişti. Ondan çoğaltmaya çalışıyorum ama çok zor...
Edinirseniz bana da haber verin lütfen

Eski 18-12-2018, 13:29   #117
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

2-3 ay sonra gifimeyde satislar basliyormus

aydemiraydın beğendi.
Eski 21-12-2018, 13:08   #118
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Gifimey fidancılık üretici ve toptancı firma. fidan satıcılarıda uygun fiyata oradan fidan temin ediyor.

Eski 21-12-2018, 14:27   #119
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
Gifimey fidancılık üretici ve toptancı firma. fidan satıcılarıda uygun fiyata oradan fidan temin ediyor.
Benim bu sektörde gördüğüm en düzgün firmalardan birisi. 3 tane fidan aldım bir problem yaşamadım. Fiyatlar da 20tl gibi komik bir rakam (diğer firmalara göre)

Eski 21-12-2018, 15:30   #120
Yeni Üye

ellerinde yok olsa üşenmeden gidip alırdım işi kargoya bile bırakmazdım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024