agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2008, 01:59   #1
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Shepherdia argentea (Silver Buffaloberry/Bull Berry/Thorny Buffaloberry)

Kingdom:Plantae
Division :Magnoliophyta
Class :Magnoliopsida
Order :Rosales
Family :Elaeagnaceae
Genus :Shepherdia
Species :S. argentea
Zone: 2

Ve huzurlarınızda, uzun zamandan beri, sizlere tanıtmak istediğim yeni berry: Shepherdia argentea.

Hakkında bilgi aradığınızda en çok karşılaşacağınız ifade: "Information is very limited (yani bilgi oldukça sınırlı)" ifadesi can sıksa da vazgeçmemek gerek. Bölük pörçük, hatta tartışmalı da olsa bazı bilgilere ulaşmak mümkün:

"Güney Kanada (Alberta, Saskatchewan, Manitoba)’dan Orta Amerika’ya, Birleşik Devletler’in güneyinden California ve New Mexico’ya kadar olan bölgede yaygın türlerden biridir.

2-6 metre arası boy çeken, kışın yapraklarını döken bir bitkidir. Yaprakları 2-6 santimetre boyunda olup aşağıdan karşılıklı çiftler halinde ve aşağıdan yukarıya doğru gümüşî tüylerle kaplıdır. Çiçekleri açık sarı renkli olup dört çanak yapraklı, taç yapraksızdır. Meyveleri yaklaşık 5 mm çapında parlak kırmızı renktedir. Yenebilir ama oldukça acıdır.

Bu üzüm orman tavukları, yöresel kuşların başlıca yiyeceklerinden biridir."

Bu meyvenin Arsin'de bir fabrika bahçesinde karşıma çıkması hoş bir sürpriz oldu. Gürcistan'dan gelmiş. Oradaki adı "Barbaris". Tadı konusunda birazdan okuyacağınız "bilimsel" ifadeler sizi yanıltmasın; hık demiş de vişnenin burnundan düşmüş. Birkaç tane çelik ve tohum için bir miktar meyve aldım. Çelikler tam ümidimi kaybetmek üzereyken dökülen yapraklarının dip sürgünlerinden yeniden yeşermeye başladılar. Bu elbette tuttutkları anlamına gelmiyor ama en azından ümit veren bir gelişme. Tohumları 5'erli paketler halinde birkaç arkadaşla paylaştık. Çimlenmeleri biraz külfetli.

Bulabildiğim "sınırlı bilgilere" göre; tohumu 20-30 dakikalık asit muamelesinin ardından 20-30 C soğuk katlama ile 60-90 gün arası çimleniyormuş.

Benim gibi İBA kullanmadan köklendirme yapmaya kalkanlar için moral bozucu ama imkânı olanlar için bir bilgiyi daha aktarayım: Temmuz ayında alınacak yumuşak odun çeliklerinde 8.000/1.000.000 İBA ile %50 köklendirme gerçekliştirilebiliyormuş.

Bu arada Gölköy-Mesudiye arasındaki ormanlarda bu çalının olduğu durumunu aldım, ama yteyit etme imkânım şu an yok; belki baharda gidip görmem mümkün olur.

Son olarak oldukça zengin C vitamini içerdiğini ve hakkındaki en geniş kapsamlı yazıyı da ekleyeyim.
http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_8ae8.html

Şu an elimde tohum yok. İlk fırsatta temin edeceğim; o zaman paylaşım yapabiliriz.
İlgililere faydalı olması dileğiyle.

Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 10:53   #2
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Silver Buffaloberry

Merhaba sn Selim-i Ahir.
Çabalarınızı takdir ediyorum.İşte yeni bir berry daha!Kırmızı rengide çok güzel.
Shepherdia argentea (Silver Buffaloberry/Bull Berry/Thorny Buffaloberry) ile
SEABUCKTHORN BERRY- (Hippophae Rhamnoides-Yabani iğde) toprak ve iklim isteği benzerliği var.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 17:16   #3
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Meyvesi de Frenk üzümüne çok benziyor.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 17:43   #4
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Evet meyvesi frenk üzümü, iklim isteği yabani iğde bir eklemede ben yapayım yapraklarıda ateş dikenine benziyor.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 22:02   #5
yusuf

pepino61's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2007
Galeri: 13
buffalo berry

tesabüfen bir arkadaşımın bahçesinde 2ay önce karsılaştım bu bu meyve ile
uzun aramalar sonunda (iğde den yola çıkarak)adına ulaştım.30adet kadar çeliğini köklendirmeye aldım.meyvesinden 4-5adet çayın içine atarak içtim .
gayet hoş bir aroması var.
üretim listemize eklenmiştir.

pepino61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 11:44   #6
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Silver Buffaloberry'lerden ses seda yok.Yetiştiren yok herhalde?

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 20:20   #7
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Üç tane dal çeliğim var. Tabir caizse, ne oldular ne de öldüler.
Son günlerde hafif bir tomurcuklanma belirdi. Hayırlısıyla bir köklendirebilsem ilgililerle paylaşmaktan memnniyet duyarım.

Eski 07-11-2009, 15:29   #8
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar bugün havanın da çok güzel olmasını fırsat bilerek, makilik alanlara gezintiye çıktık. Civarda dolaşa dolaşa askeri bölgenin hemen sınırlarına gelmişiz. Tam dikenli tellerin yanında 4 tane ağaç gördük. Bunların oraya sonradan dikildiği belliydi.Yaklaşık 2-2,5 metre boyunda. Üstünde aynı Shepherdia gibi bir sürü salkım şeklinde kırmızı meyveleri vardı. Yanına gidip biraz kopardım. Yakından bakınca meyvelerin üstünde aynı minik beneklerden mevcut. Yarada sığınıp bir kaç tane ağzıma attım. Önce hafif buruk bir tat geliyor, ardından ekşimsi tatlı bir lezzet oluşuyor. Açıkça ben lezzetini beğendim. Meyve üzerindeki benekleri görünce dedim acaba güz zeytininin bir akrabası olabilir mi?

Meyve büyüklüğü leblebi tanesinin yarısı kadar, çekirdek tam zeytin çekirdeğinin minyatürü şeklinde. Yaprak ise yukarıdaki gibi zeytin yaprağı şeklinde değil, daha geniş ve ince. Resim çekmeyi çok istedim nöbetçilerin gözü hep üstümüzdeydi)

Aklım o ağaçlarda kalarak geri döndük. Şimdi bir merakla iyice inceledim. Yaprak yapısı ve tadı benzese güz zeytini diyeceğim, ama değil. Elimdeki meyvelerin resimlerini çekip buraya yüklememin bir faydası yok, çünkü tıpatıp güz zeytini gibi. Shepherdia(güz zeytini)' nın tadının acı olduğu belirtilmiş. Buradan da kaybediyor, yapraktan da. Peki bu güzel tesadüf sonucu gördüğüm bitki ne olabilir? Yaklaşık 6 saat önce 15-20 adet meyveyi yemiştim, hala zehirlenme belirtisi de yok)

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 16:18   #9
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Shepherdia argentea (Boğa Üzümü) ile Elaeagnus umbellata (Güz Zeytini) aynı meyveler değil.

Verdiğiniz tat bilgilerine bakılırsa gördüğünüz meyve Shepherdia argentea ya da Shepherdia canadansis olabilir. Şayet onlardan biri ise merak etmeyin zehirlenmeyeceksiniz. Bizrazcık E ve C vitamini ve antioksidan almış oldunuz.

Eski 07-11-2009, 17:06   #10
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Selim-i Ahir, bilgiler için teşekkürler. Elimdeki meyveleri tüketmeye devam o zaman.

Bu arada aklım karıştı iyice. Şimdi güz zeytini olarak isimlendirilen bitki Silver buffalo berry olarak da isimlendiriliyor değil mi? Google' da aratınca karşımıza Shepherdia argentea çıkıyor.

http://www.ag.ndsu.edu/trees/handbook/th-3-5.pdf

ayrıca Yusuf Ustaoğlu abimizin sitesinde bu şekilde

http://site.mynet.com/pepino61/hobim/id3.htm

Güz zeytini/ Silver buffalo berry/ Autumn olive berry olarak belirtilmiş.

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2009, 17:29   #11
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Bir isim karışıklığı olmuş. İkisi farklı meyveler. Yusuf Bey'deki Elaeagnus umbellata (Güz Zeytini), Shepherdia argentea (Boğa Üzümü) değil.

Hem iklim istekleri ve yetişme şartları hem de meyveleri birbirine benzediği için başlangıçta birbirine karıştırdık.

Farklı olduklarını öğrendikten sonra güç belâ birkaç tane Shepherdia argentea (Boğa Üzümü) tohumu temin ettim. Üretmeyi başarırsam paylaşacağım.

Bu arada siz de bulduğunuz meyvenin tohumlarından mümkün mertebe temin etmeye çalışın. Sandığımız meyve olmasa bile yeni bir meyvemiz, yeni bir paylaşım yapma imkanımız olur.

Hangisi olursa olsun gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Bu saate kadar hayatta olmanız bunun en güzel kanıtı.

Afiyet olsun.

Eski 07-11-2009, 17:35   #12
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Evet, kesin bir hata olmuş. Ben meyveyi yerken Güz zeytini niyetine yemiştim). Ben en kısa zamanda görmüş olduğum bitkilerden biraz daha meyve toplayıp, önümüzdeki baharda da çelik alayım.

Eski 07-11-2009, 18:24   #13
Ağaç Dostu

bari's Avatar

SEvgili Lonicera, tarifleriniz aynı güz zeytinini işaret ediyor. Meyvelerin benekli oluşu, yaprak yapısı ve özellikle minyatür zeytin çekirdeği benzerliği. Özellikle boyunun 2-2,5 metre oluşu. Buffalo berry olması daha zayıf bir ihtimal, çünkü buffalo berry daha çok çalı formunda ve meyve vermesi için iki bitki gerekiyor,erkek-dişi çiçek ayrı bitkilerde.

Eski 07-11-2009, 18:35   #14
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Benim tohumlar da o yüzden mi çimlenmiyor acaba?
Böyle bir şey olabilir mi?

Eski 07-11-2009, 18:56   #15
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili bari, ben işin içinden çıkamayacağım galiba. Yeni gündeme gelen bir bitki, internet kaynaklarında da çok açık bilgiler yok gibi. Aynen dediğiniz gibi meyve üzerindeki benekler aklıma takılıyor.Meyveleri elinize aldıktan sonra bu benekler
( pulcuklar diyeyim, çünkü elinize aynı gümüş sim gibi bulaşıyor) çıkıyor. Bunlar toz gibi değil, resmen minik pulcuklar. Önümüzdeki günlerde başkalarından bize kalırsa bir hasat daha yapacağım. Çekirdeklerini de atmıyorum, çimlendirmek için biriktireceğim. Yeniden belirtmek isterim, bu görüp tattığım bitki adı artık her ne ise benim çok hoşuma gitti. Hafif ekşi ve ardından tatlı bir lezzet geliyor ağıza.

Eski 07-11-2009, 19:04   #16
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir Mesajı Göster
Benim tohumlar da o yüzden mi çimlenmiyor acaba?
Böyle bir şey olabilir mi?
Yok tohum olduysa, zaten meyve oluşmuştur. Ama çimlenmesi zor bir bitki.

SEvgili Lonicera ben hem güzzeytini(eleagnus umbelleta) hemde yakın akrabası goumi (eleagnus multiflora) çimlendirdim. İkisindede en çarpıcı özellik çekirdekler aynı minyatür zeytin çekirdeği gibi olması. Goumininkiler biraz daha büyükçeydi. Çimlendirmesi zor bir bitki, giberelik asit uygulaması yaparak %50'lik bir çimlendirme oranı yakaladım. Ama taze tohumlar belki daha kolay çimlenirler...

Eski 07-11-2009, 19:11   #17
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

O zaman ben hemen çekirdekleri ekeyim. Gerçi tohumdan yetişen bitki çok uzun zaman sonra meyveye yatıyor. Garanti olsun diye Mart ayında da çelik almaya çalışayım. Belki çeliklemede sorun yaşamayız. Başarılı olursam paylaşıp birlikte keyfini süreriz.

Eski 07-11-2009, 19:24   #18
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Hem martta deneyin hem sonbaharda bence. Çelikten üretmesi kolay bildiği kadarıyla.

Eski 07-11-2009, 19:28   #19
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili bari, sanırım askerlere vurduracaksınız beni) Mart' ta gidip alırsam çoktan unutmuş olurlar da yakın zamanda iki kere aynı bölgede görürlerse yandı gülüm keten helva. Önümüzdeki hafta sonu şansımı bir deneyeyim bakalım.

Eski 14-11-2009, 19:20   #20
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Çok yayılıcı ve istila edici bir bitkiymiş. Fakat öte yandan meyveleri besin değeri ve antioksidan açısından çok zengin. Çok kontrol altına almak gerekiyor. SEvgili Lonicera aslında gördüğünüz ağacın dibinde çok miktarda ufak fide bulmanız lazım. Kuşlar çok sevdiği için sindirim sisteminden geçip çok uzak alanlarda çimlenebiliyormuş. Yaprak yapısı eklediğim fotolardaki gibi olması lazım. Goumi ve güz zeytini çok yakın bitkiler. Yalnız gouminin meyveleri iğdeden biraz daha ufak güz zeytininden büyükçe.

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2009, 19:31   #21
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili bari, resimdeki yapraklara çok benziyor. Eğer bu yapraklar turunçgil yaprağı gibi sert değillerse. Gördüğüm bitkinin yaprağının altı hafif tüylü ve açık renkti. Meyve şekil itibarıyla en üstteki resimle tam olarak örtüşüyor. İnce dallar erik dalı gibi kaygan değil, daha çok ayva dalcığı gibi hafif tüylümsü. Resim çekemediğime çok yanıyorum.

Eski 14-11-2009, 20:53   #22
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar Güz Zeytinini ayırdık,

Melez Kuş İğdesi var, Sayın barinin belirttiği goumi var yaprak yapıları birbirine çok benziyor.
Birde Rus Zeytini var bununda yaprak yapısı diğerlerine çok benziyor.

Bu karışma Alıçla, Ak Üvezin birbirine karışmasınıda geçti.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 21:04   #23
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Rus zeytini zaten eleagnus angustifolia yani bizim bildiğimiz iğde. Tabi gümüşi renk bakımından birbirlerine benziyorlar. Melez kuş iğdesini ve latincesini bilmiyorum. Meyvesi yaprağı resmi varsa bakalım.

Eski 14-11-2009, 22:02   #24
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sayın bari şu anda resim yok ama yakın zamanda ekleme yaparım.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 23:31   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Elaeagnus umbellata (Güz zeytini)
Elaeagnus multiflora ( Goumi)
Elaeagnus angustifolia ( Rus zeytini )
Elaeagnus x ebbingei ( Melez kuş iğdesi)

Elaeagnus angustifolia yani rus zeytinini parklarda bahçelerde bol miktarda görebilirsiniz diğerlerine göre ayırt etmesi çok kolay zaten meyve rengi kırmızı değil.

Melez kuş iğdesi adı üzerinde iki ayrı türün tozlaşması sonucu meydana gelmiş muhtemelen Elaeagneus macrophylla x Elaeagneus pungens melezi yapraklarını dökmüyor herdem yeşil.

Elaeagnus multiflora ( Goumi) ve Elaeagnus umbellata (Güz zeytini) işte bu ikisi gerçekten birbirine çok benziyor fakat yaprakları ve meyve sapları farklı.

Plantae Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2009, 17:56   #26
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Elaeagnus pungens meyvesi ve çekirdeğide goumiye benziyor aynı...

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2019, 20:11   #27
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Shepherdia argentea Fidesini veya tohumunu nereden bulabilirim

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2019, 17:23   #28
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thunderon Mesajı Göster
Shepherdia argentea Fidesini veya tohumunu nereden bulabilirim
Aşağıdaki linkte mevcut. Dilediğinizi sipariş verebilirsiniz(tohum olarak).

https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...entea&_sacat=0

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2020, 12:21   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir Mesajı Göster
Kingdom:Plantae
Division :Magnoliophyta
Class :Magnoliopsida
Order :Rosales
Family :Elaeagnaceae
Genus :Shepherdia
Species :S. argentea
Zone: 2

Ve huzurlarınızda, uzun zamandan beri, sizlere tanıtmak istediğim yeni berry: Shepherdia argentea.

Hakkında bilgi aradığınızda en çok karşılaşacağınız ifade: "Information is very limited (yani bilgi oldukça sınırlı)" ifadesi can sıksa da vazgeçmemek gerek. Bölük pörçük, hatta tartışmalı da olsa bazı bilgilere ulaşmak mümkün:

"Güney Kanada (Alberta, Saskatchewan, Manitoba)’dan Orta Amerika’ya, Birleşik Devletler’in güneyinden California ve New Mexico’ya kadar olan bölgede yaygın türlerden biridir.

2-6 metre arası boy çeken, kışın yapraklarını döken bir bitkidir. Yaprakları 2-6 santimetre boyunda olup aşağıdan karşılıklı çiftler halinde ve aşağıdan yukarıya doğru gümüşî tüylerle kaplıdır. Çiçekleri açık sarı renkli olup dört çanak yapraklı, taç yapraksızdır. Meyveleri yaklaşık 5 mm çapında parlak kırmızı renktedir. Yenebilir ama oldukça acıdır.

Bu üzüm orman tavukları, yöresel kuşların başlıca yiyeceklerinden biridir."

Bu meyvenin Arsin'de bir fabrika bahçesinde karşıma çıkması hoş bir sürpriz oldu. Gürcistan'dan gelmiş. Oradaki adı "Barbaris". Tadı konusunda birazdan okuyacağınız "bilimsel" ifadeler sizi yanıltmasın; hık demiş de vişnenin burnundan düşmüş. Birkaç tane çelik ve tohum için bir miktar meyve aldım. Çelikler tam ümidimi kaybetmek üzereyken dökülen yapraklarının dip sürgünlerinden yeniden yeşermeye başladılar. Bu elbette tuttutkları anlamına gelmiyor ama en azından ümit veren bir gelişme. Tohumları 5'erli paketler halinde birkaç arkadaşla paylaştık. Çimlenmeleri biraz külfetli.

Bulabildiğim "sınırlı bilgilere" göre; tohumu 20-30 dakikalık asit muamelesinin ardından 20-30 C soğuk katlama ile 60-90 gün arası çimleniyormuş.

Benim gibi İBA kullanmadan köklendirme yapmaya kalkanlar için moral bozucu ama imkânı olanlar için bir bilgiyi daha aktarayım: Temmuz ayında alınacak yumuşak odun çeliklerinde 8.000/1.000.000 İBA ile %50 köklendirme gerçekliştirilebiliyormuş.

Bu arada Gölköy-Mesudiye arasındaki ormanlarda bu çalının olduğu durumunu aldım, ama yteyit etme imkânım şu an yok; belki baharda gidip görmem mümkün olur.

Son olarak oldukça zengin C vitamini içerdiğini ve hakkındaki en geniş kapsamlı yazıyı da ekleyeyim.
http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_8ae8.html

Şu an elimde tohum yok. İlk fırsatta temin edeceğim; o zaman paylaşım yapabiliriz.
İlgililere faydalı olması dileğiyle.

Merhaba Selim-i Ahir, bu meyveyi uzun zamandır elde etmeye çalışmaktayım, piyasada fidanı satılmıyor,
senden temin etmem mümkün mü, var mıdır?

Çok güzel ve sağlık için faydalı bir meyve, güzel yetiştirmişsin, tebrik ederim.

cihanduman_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2020, 17:52   #30
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Ilgili arkadas epey suredir foruma girmemis. Cevap icin beklemeyin bence. Verdigim linkten tohum alip deneme yapabilirsiniz...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024