agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni220Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2019, 22:25   #271
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Ben yeni dutu da yaşatabilirsem bahçede iki ekşi karadutum olacak ki bize fazlasıyla yeterli olur. Sizin fidanları başka meraklı arkadaşlara aktarırız tutarlarsa...

Köklenen ekşi karadut fidanını toprağa aktarmakta acele etmemekte fayda var en az iki yıl olduğu yerde kalmalı.
Merhabalar, ekşi karadut çeliği paylaşmak isteyen olursa Ankara içi elden, Ankara dışı kargo ile talip olabilirim. Ailede ağız içi yara (aft) sorunu fazlasıyla yaşanmakta ve bu sorunla doğal yoldan mücadele etme imkanı veren ekşi karadutu kendi bahçemde yetiştirebilmeyi çok isterim.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 23:27   #272
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Merhabalar, ekşi karadut çeliği paylaşmak isteyen olursa Ankara içi elden, Ankara dışı kargo ile talip olabilirim. Ailede ağız içi yara (aft) sorunu fazlasıyla yaşanmakta ve bu sorunla doğal yoldan mücadele etme imkanı veren ekşi karadutu kendi bahçemde yetiştirebilmeyi çok isterim.
Satın mister merhabalar.celik, fidan paylaşımı bu bölümde yok galiba. forum kurallarını ihlal etmis oluyoruz galiba. yine de Köye uğrarsam ekşi karadut çeliklerini size gönderebilirim.

Düzenleyen Vedart : 19-02-2019 saat 23:31 Neden: Eksik metin
Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 15:13   #273
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster

Sayın mister73;

Bu sene karadut ağacının altında oluşan ışkınlardan 8-10 tane kopardım ve bunları 5 kiloluk petlere yerleştirdim. Bunlardan 2 tanesi köklenirse ve fidan haline gelirse birini size gönderirim.

Geçen yıl 6-7 taneden 1 tanesi köklenmişti.
aynı ağaçtan 8-10 yıl öncede bir tanesini köklendirmiştim. 5-6 yıldır meyve bile veriyor. Artık kısmetinize ne çıkarsa!!!!

Vedart beğendi.
burhan ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 19:04   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2015
geçen sene memleketteki yaklaşık 80-90 yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz ağaçtan ekşi kara dut tohumu ayırmıştım. geçen hafta içinde saksılara dikimini yaptım. eğer başarılı olursa bu sene de ayırmayı düşünüyorum. bekleyip görücez. acaba ekşi kara dut için şimdi çelik alsak tutma şansı var mıdır.?

efeler09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 23:35   #275
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ekşi karadutta havai köklendirme en garantili yöntem. Yere yakın dallar var ise daldırma da aynı şekilde kullanılabilir. Burhan bey keşke kestiğiniz dalları daldırma yöntemi ile köklendirmeyi deneseydiniz.
Ekşi karadutu tohumdan yetişmesi durumunda aşı yapılması halinde aşı uyuşmazlığı sorunu olmamakta.
Ne şekilde olursa olsun ekşi karadut zor büyümekte. Tüm dutlar gibi su ihtiyacı fazla. Geçtiğimiz yıl nerede ise su vermekte olduğum ekşi karadut etrafından iki tane damlama su borusu geçirip çileklerle birlikte sulayınca düzelip sürgün vermeye başladı. Kışın donmaması için damlama su borularını uzaklaştırmak zorunda kaldım. Bu yıl dutların tamamının çevresine iki kat damlama sulama borusu döşeyip bolca sulamayı düşünüyorum. Tavsiye ederim.

burhan ak beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 12:30   #276
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Alıntı:
Ekşi karadutu tohumdan yetişmesi durumunda aşı yapılması halinde aşı uyuşmazlığı sorunu olmamakta.
sayın muda;
karadutun tohumdan yetişmesi halinde aşı uyuşmazlığı olmadığı hususunda emin misiniz?

Eski 27-03-2019, 14:54   #277
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhan ak Mesajı Göster
sayın muda;
karadutun tohumdan yetişmesi halinde aşı uyuşmazlığı olmadığı hususunda emin misiniz?

Sn. burhan ak;

Aşı uyuşmazlığı neden olur. Anaç ile aşının farklı olmasından kaynaklı bir durum. Biz yoz vişneye kiraz aşılarız, sarı idrise kurak yerlerde kiraz aşılarız. Kirazın asıl olarak yetiştiği Dereçine ve Sultandağı ilçelerinde ise daha sulak olmaları nedeni ile kuş kirazı denilen anaca kiraz aşılanır. Bu durumda kiraz ile anaç arasında uyuşmazlık olmaz. Anaç ile aşı birbirine ne kadar yakın olursa olsun sonuçta farklı cinsler olması nedeni ile farklı tepkiler verebilir. At ile eşekten katır elde edilmesine benzer bir durum söz konusu. Ekşi karadut tohumdan yetiştirilmesi durumunda alt kısım ile üst kısım ikisi de aynı olunca aşı uyuşmazlığı olmaması gerekiyor. Ben tohumdan ekşi karadut yetiştirmeye çalıştım. Vaktim olursa yeniden yetiştireceğim. Sıkıntısı beyaz dut gibi çok çıkmaması, hızlı büyümemesi. Ancak ekşi karadut bir defa büyüdükten sonra uzun yıllar dut vermeye devam ediyor. Vaktiniz var ise su verebildiğiniz bir yerde deneyin. Nasıl olsa kaybedeceğiniz bir şey yok. Ekşi karadut aldığınız zaman tohumları bol miktarda oluyor.

Karadut üretimi

Ekşi Karadut aşı sorunu

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 23:22   #278
Yeni Üye

biz memleketteki beyaz dutun iki dalına ekşi kara dut aşılamıştık. ağaç hem beyaz hem de ekşi kara dut veriyor. ekşi kara dut gövdesi enine daha çok büyüdüğü için aşı yerinin altındaki bölge daha ince kaldı. ayrıca ağacın başında beyaz dut olduğu sürece ekşi kara dut tarafındaki dutlar sanki tam ekşi değilmiş gibi geliyor bana yanılıyor da olabilirim ama ne zaman beyaz taraftaki dutlar tükendikten sonra ekşiliği hissediyorum. bizim komşuda çok yaşlı aşısız olduğunu düşündüğümüz bir ekşi kara dut ağacı var. o ağaçtan tohum diktik bu sene. eğer tutarsa aşılamaya gerek kalmadan ekşi kara dut elde ederiz gibi geliyor.

Eski 28-03-2019, 09:18   #279
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Dutlarda en kolay tutan aşı kabuk aşısı. Mor dutun çubuklarını kesip alt kısımlarına nemli peçete sarıp naylon torba içinde buzdolabı alt gözlerinde dut ağacının uyanmasına kadar beklettim. Ağaç uyanınca kabuk gövdeden kolay ayrılıyor. Videolardan nasıl yapıldığını izleyip çubukları yerleştirdim. Bir ayda tuttular. Kötü yanı kabuk aşısı büyük dal olunca ağırlıktan kopma oluyor destek istiyor.

Muda ve Vedart beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 18:20   #280
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Dutlarda en kolay tutan aşı kabuk aşısı. Mor dutun çubuklarını kesip alt kısımlarına nemli peçete sarıp naylon torba içinde buzdolabı alt gözlerinde dut ağacının uyanmasına kadar beklettim. Ağaç uyanınca kabuk gövdeden kolay ayrılıyor. Videolardan nasıl yapıldığını izleyip çubukları yerleştirdim. Bir ayda tuttular. Kötü yanı kabuk aşısı büyük dal olunca ağırlıktan kopma oluyor destek istiyor.
2 adet dut dalında havai köklendirme denemesi yaptım. Denediğim sürgünlerde hiç yaprak yok. O dal kurumuş olabilir. Nerede hata yaptım bilmiyorum

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 23:22   #281
Yeni Üye

]

benim tohumdan ve çelik ile yaptığım denemelerden umut var gibi. ilk zamanlar tohumlar hiç çıkmayacakmış gibi gelmişti. şuan 4 - 5 ayrı saksıda çok sayıda filizlenmeye başladılar. şuan için hızlı gelişme açısından çelik ile çoğaltmak daha mantıklı gibi. bekleyip göreceyiz.

Vedart beğendi.
Eski 23-05-2019, 08:04   #282
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Çeliklere ihtimamı eksik ettiğiniz anda kuruyuvereceklerdir. Susuz kalmayacaklar, aman... Ben bir tane yaşatabilmiştim. Şu anda bahçede büyümeye devam ediyor ancak ikinci yılını doldurdu hala bebeklikten kurtulamadı.

Vedart beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 21:58   #283
Yeni Üye

Alıntı:
Çeliklere ihtimamı eksik ettiğiniz anda kuruyuvereceklerdir. Susuz kalmayacaklar, aman... Ben bir tane yaşatabilmiştim. Şu anda bahçede büyümeye devam ediyor ancak ikinci yılını doldurdu hala bebeklikten kurtulamadı.
Sn. hosseda dediğiniz gibi sulamayı ihmal etmemeyi çalışacağız. inşallah kurutmadan köklendirip toprakla buluşturabiliriz.

Vedart beğendi.
Eski 25-05-2019, 02:50   #284
Ağaçsever

Alıntı:
Saksida bir kac ay kokleri gelistikten sonra bahceye dikmistim gecen bahar.ve golgelik yapmistim karacalidan.super gelisti.bu bahar meyve de tutmus

Eski 25-05-2019, 02:56   #285
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeler09 Mesajı Göster
]

benim tohumdan ve çelik ile yaptığım denemelerden umut var gibi. ilk zamanlar tohumlar hiç çıkmayacakmış gibi gelmişti. şuan 4 - 5 ayrı saksıda çok sayıda filizlenmeye başladılar. şuan için hızlı gelişme açısından çelik ile çoğaltmak daha mantıklı gibi. bekleyip göreceyiz.
Elinize saglik.pet saksilariniza arada bir bakin.kenarlarda altta kokler cikmis olabilir ve gunese direk maruz kalmasin.

Eski 02-06-2019, 23:39   #286
Ağaçsever

Unhappy Aha bunlar da 2019'un ilk ekşi karadutlari.gerci kararmalarina bir kaç gün kaldi

Mucize lezzet

Eklenen Resimler

burhan ak ve efeler09 beğendi.
Eski 10-06-2019, 21:11   #287
Yeni Üye

merhabalar. daha önce diktiğim ekşi kara dut çelikleri kurudular. çekirdekten diktiklerim ise büyümeye devam ediyorlar. fakat yapraklarına bakarak bunların ekşi kara dut olduğuna emin olamıyorum. bunu anlamanın bi yolu varmı acaba yoksa ilk meyvelerine kadar beklemek mi gerekli

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2019, 10:13   #288
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

yapraklarına bakarak ekşikara olmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim.
muhtemelen beyaz duttan aşı bir ağaçtan elde ettiğin ekşikara meyvelerinin çekirdeklerinden böyle olmuş.

Eski 11-06-2019, 10:19   #289
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

ekşikara fidanı için uzun süre araştırma yaptım.
aldığım fidanlar gerçek ekşikara çıkmadı.
Bu fidanları yıllarca boş yere büyüttüm.
Ancak geçenlerde urmukaradut.com adlı siteyi gördüm.
Site sahibi 22.000 metrekare araziyi kapama karadut bahçesi haline dönüştürmüş.

Havai köklendirme yöntemiyle de taliplilerin ekşikara fidanı taleplerini karşılıyor ücreti mukabilinde.

şenola!!!
almasanız da haberiniz ola.

Vedart ve Hilal okur beğendi.
Eski 13-06-2019, 14:41   #290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhan ak Mesajı Göster
ekşikara fidanı için uzun süre araştırma yaptım.
aldığım fidanlar gerçek ekşikara çıkmadı.
Bu fidanları yıllarca boş yere büyüttüm.
Ancak geçenlerde urmukaradut.com adlı siteyi gördüm.
Site sahibi 22.000 metrekare araziyi kapama karadut bahçesi haline dönüştürmüş.

Havai köklendirme yöntemiyle de taliplilerin ekşikara fidanı taleplerini karşılıyor ücreti mukabilinde.

şenola!!!
almasanız da haberiniz ola.
Firmayı aradım...ellerinde dut var. Fidan yok.

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2019, 16:42   #291
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

evet, havai köklendirme yaptıklarından bir sene sonra fidan hazır oluyormuş.
ama bana söylediği, iki yıllık sürgünlere bu işlem yapıldığından 3 yaşında gibi fidan gönderiyorlarmış.

Eski 13-06-2019, 18:46   #292
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

bu yıl köklendirmeye çalıştığım yaklaşık 20 kadar sürgüngen an itibariyle 12-13 tanesi köklendi gibi.

geçen yıl sadece 1 tanesini köklendirebilmiştim.
gittikçe başarı yüzdem artıyor.

Vedart ve chelik26 beğendi.
Eski 13-06-2019, 23:32   #293
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Valla tebrikler. Ben 1 adet fidan aldim ama hala uyanmadi. Havalar cok isinmadigindan olabilir belki. Insallah gercekten istedigim cinstir. Seneye meyve aliriz belki

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2019, 09:57   #294
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Sayın AkisSoftware;
Bu gün 14 haziran, karadutlar bırakın uyanmayı, meyvelerinin olgunlaşmasına 3-5 gün kaldı. Hatta bazı yerlerde yenebilecek hale bile geldi diye biliyorum. Sizin fidanınız sanki uyanmayacak gibi.
Fişini çekmek gerek.

Eski 14-06-2019, 10:58   #295
Ağaç Dostu

Biraz evvel pazara karadut getiren köylüyü aradım cepten. Geçen hafta bahçemizdeki karadutta meyveler kırmızıdan siyaha dönmeye yüz tuttulardı ancak onlardan bize fayda olmuyor kuşlar (bilhassa alikabak kuşu) olgunlaşanı hallediyor. Ona nasıl dutlar oldumu pazara getirecekmisin dedim, abi bir kaç paket çıkabilir dedi, aman verme kimseye ben aldım peşinen dedim.

Vakti geldi krallar kralı meyvemizin.

Eski 14-06-2019, 11:18   #296
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Sayın Hoşseda;
Zaten bahçenizde yeterince karadut ağacı var.
Haksız rekabette bulunup, karadut ağacı olmayanların önünü kesmeyelim lütfen.
Şaka tabi ki;
Şimdiden afiyet ola!!

Eski 14-06-2019, 12:36   #297
Ağaç Dostu

Bahçedeki genç ağaç hala randımanlı değil ne yazık ki. Üzerinde olgun meyve barınmıyor. İyice büyüyecek ki kuşlardan bize de artsın. Diğeri ise daha ufak, üstelik komşunun oğlağı geçen sene yapraklarını sıyırdı fidan hala toparlamaya çalışıyor kendini.

Onun için takipteyim pazarı. Teşekkürler....

Eski 16-06-2019, 16:05   #298
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efeler09 Mesajı Göster
merhabalar. daha önce diktiğim ekşi kara dut çelikleri kurudular. çekirdekten diktiklerim ise büyümeye devam ediyorlar. fakat yapraklarına bakarak bunların ekşi kara dut olduğuna emin olamıyorum. bunu anlamanın bi yolu varmı acaba yoksa ilk meyvelerine kadar beklemek mi gerekli
Ahududu ya da böğürtlen olabilir.yapraklar ekşi kara degil

Eski 16-06-2019, 16:17   #299
Ağaçsever

Çelikten fidana küçük adimlar

Bu yıl henüz kurumamış ekşi karadut celiklerimden

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 16-06-2019, 16:22   #300
Ağaçsever

Ekşikara çalışması

Bu da beyaz dut fidanını dipten kesip yaptigim kabuk alti EKŞİ karadut aşısı. Çok cılız duruyor.kuruyacak gibi

Eklenen Resimler

Muda beğendi.

Etiketler
karadut

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024