agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2010, 20:04   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Desenize yaşadık. Bu kekiği bizim enzimlere katsak nasıl olur ki? Alkol oranı kokusundan anladığım kadarı ile %10 civarında (bir alkolmetre almak şart oldu artık) nar enzimim var ki, her derde deva derler. Kekik karşılığı enzime ne dersiniz? Ayrıca biraz da gün balı isterim. Enzime starter olarak kullanırız.

Şaka bir yana da Ayhan Bey'le çok hoş saatler geçirdik. Keşke sizde olsaydınız.

Düzenleyen acemi_caylak : 31-05-2010 saat 20:36
acemi_caylak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2010, 23:50   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Armut, Kaolin kili ve çocuklar

Name:  IMAG0012 [640x480].jpg
Views: 2564
Size:  42.7 KB

Adamın birinin yol kenarında asmaları varmış. Her yoldan geçen yapraklarını koparır sarma yaparmış. Asmalar yapraksız kalır, salkımlara sıcak vururmuş.

Adam bıkmış. ''Yapraklara öyle bir şey atmalıyım ki; herkesin dikkatini çeksin, zehirliymiş gibi görünsün ama zehirli olmasın'' diye düşünmüş.

''Bakır eritip atsam bilirler ama kireçle karıştırısam kimse anlamaz, zehirlidir diye yapraklarımı koparamazlar'' demiş.

O yıl kimse asmaların yapraklarını koparmamış.

Ama o yıl tüm Avrupa'da asmalar, salgın olan Mildiyo hastalığına yakalanmış. Bizimkiler yakalanmamış.

Ve böylece ''Bordo Bulamacı'' bulunmuş.

1980 den beri _diğer ilaçlar terk edilip yerine yenileri bulunurken_ Mildiyö ve Küllemeye karşı günümüze kadar hiç önemini yitirmeden kullanılıyor.[ATTACH]

Mutfağa hoşgeldin.

Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 2436
Size:  43.0 KB

Ayvanın bir dalına aşıladığım bu armudun cinsini bilmiyorum. Ya çok verimli bir çeşit ya da ayvaya aşılanınca verimli oluyor.

Name:  IMAG0005 [640x480].jpg
Views: 2252
Size:  56.4 KB

İlk yıl çok güçlü sürgün verdi. Birkaç tane de meyve...

2 ve 3 yıllar o kadar bol verdi ki; ''nazar deydi, göze geldi'' dedikçe Mahallenin
çocukları bayram etti.

Geçen yıl günbatımı tam akşamleyin yemek vakti, 2 gözcü 3 çocuk tarafından
48 saniyede hepsi koparıldı. İki güzel dalda gitti..Görevli komşu kadın ve benim kadın bu hıza baktı kaldı.

Ta tepede bir bir tane kalmıştı. Hergün gözümüz gibi bakıyorduk. Şöle 3 e 4 e böleçektik. Tadına bakaçaktık.

Onu da bir sabah kargaya kaptırdık. Karşı direğe kondu. Ağzında ''Son armut''.

Altına kadar vardım, sesizce...

Name:  IMAG0011 [640x480].jpg
Views: 2164
Size:  48.3 KB

Açaba yerken düşürür mü diye.
...diyecektim ona'' karga ne güzel sesin var, bi gaaaak dermisim''.

Nemelazım; armudu eline alır ''ben o lafonte'nin masalını biliyorum'' derse bir de çümle aleme rezil olurum diye sesimi çıkarmadım.

Name:  IMAG0013 [640x480].jpg
Views: 2478
Size:  56.9 KB

Kargayı kandırırmıyım bilinmez ama çocukları kesin kandırdım. Kaolin kilini zehir sanıyorlar.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2010, 05:03   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Halil ciğim,

Armutlar harika, kekik bol, EKİBİNİZE yan bakmak mümkün mü ?

Ayhanla birlikte iki de pırlanta delikanlıyı tanıdık ve inan çok keyifli anlar geçirdik. Umarım yakın bir zamanda tekrar bir araya geliriz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2010, 09:54   #64
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Halil bey ,aşı zamanı geleyim de aşı yapmayı bana da öğretin ,imrendim açıkcası.

yasarugur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2010, 19:26   #65
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
sayın halil önen sizin isminizi görünce bu sayfayı bir okuyayım dedim baktım şakayla karışık bilginin bol olduğu sayfalardan ,eğlenceli o yüzden akşama bıraktım şöyle çayımı demleyeyimde keyifli okuyayım...

seyyah53 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-06-2010, 20:40   #66
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Halil bey, taktik iyi de, bu nasıl bir armut çok merak ettim çook

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-06-2010, 02:23   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Halil ciğim,

Armutlar harika, kekik bol, EKİBİNİZE yan bakmak mümkün mü ?

Ayhanla birlikte iki de pırlanta delikanlıyı tanıdık ve inan çok keyifli anlar geçirdik. Umarım yakın bir zamanda tekrar bir araya geliriz.

Sevgiyle kalın
Keyifli muhabetler efendim.

Ayhan kaptan gelsin bi... şu gönderdiğiniz üzüm enziminin tadına bi bakacağız; hazırladık mangalı, kömürü...

Armut' tan enzim nasıl olur bir bilene! soracağız gari...

Eski 06-06-2010, 02:43   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
sayın halil önen sizin isminizi görünce bu sayfayı bir okuyayım dedim baktım şakayla karışık bilginin bol olduğu sayfalardan ,eğlenceli o yüzden akşama bıraktım şöyle çayımı demleyeyimde keyifli okuyayım...
Teşekkür ederim seyyah'cım.
Zaten mutluluk dediğimiz şeyleri _ki kalıcı bir durum değildir_ yaratan anlık, günlük neşelerimiz, keyiflerimiz ve memnuniyetlerimiz değil midir?

Eski 06-06-2010, 02:51   #69
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Halil bey ,aşı zamanı geleyim de aşı yapmayı bana da öğretin ,imrendim açıkcası.
Yaşar bey, mutlaka beklerim.

Kabuk altı çoban aşısı yapmak oldukca kolay. Gelemezseniz bile adresinizi verin _başka isteyen dostlar da dahil_ gönderebilirim.

Aşıda kullanılacak çeliklerin uclarına birer elma yerleştiriyorum. Dünyanın öbür ucuna göndersem de, hiç bir şey olmaz. Aşılanır.

Zeytinci beğendi.
Eski 06-06-2010, 03:16   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Halil bey, taktik iyi de, bu nasıl bir armut çok merak ettim çook
Sn. Meyveli Tepe,
bu arada kalin kilini de armutta denemiş oluyorum.

Name:  armut.jpg
Views: 2463
Size:  55.3 KB

Ve tabii yazlıkcılara da iyi bir taktik. Büyükleri bile kandırdım.

Name:  IMAG0002 [640x480].jpg
Views: 2331
Size:  63.3 KB

Gerçekten hangi çeşidi bilmiyorum.

Name:  IMAG0004 [640x480].jpg
Views: 2394
Size:  46.7 KB

Dallar kırılmasın diye bazılarını bağlamalıyım.

Eski 07-06-2010, 11:50   #71
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Nazar değmesin halil bey. Maşallah diyelim armutlara, Haziran ayında bir kaç kez Bergama 'ya gitmem gerekeçek ,birinde kesin uğrarım, armutlarda olmuş olur. Nasılsa zehir değilde kaolin kili olduğunuda öğrendik. Bu arada geçen hafta ege tropikal Tufan bey'e uğradım sağolsun güzel ağırladı da enzim menzim yoktu ortalarda .Sizin de hafif bir dedikodunuzu yaptık. Sağlıcakla kalın.

Maviş beğendi.
ahmet salih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-06-2010, 11:57   #72
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih Mesajı Göster
Nazar değmesin halil bey. Maşallah diyelim armutlara, Haziran ayında bir kaç kez Bergama 'ya gitmem gerekeçek ,birinde kesin uğrarım, armutlarda olmuş olur. Nasılsa zehir değilde kaolin kili olduğunuda öğrendik. Bu arada geçen hafta ege tropikal Tufan bey'e uğradım sağolsun güzel ağırladı da enzim menzim yoktu ortalarda .Sizin de hafif bir dedikodunuzu yaptık. Sağlıcakla kalın.

sevgili ahmet salih, Enzimleri tıpcılardan saklıyoruz.
aklıma gelmedi bir daha sefere tadımlık içersiniz.

gtatas beğendi.
egetropical Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-06-2010, 12:29   #73
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
sevgili ahmet salih, Enzimleri tıpcılardan saklıyoruz.
aklıma gelmedi bir daha sefere tadımlık içersiniz.
Teşekkürler Tufan, Bergama'ya giderken size de uğrarım. ben arabama bir termos atayım, belki tadımlıktan fazlası çıkar, Halil beye'de götürürüm. Dönüşte, armut karşılığı tabii.

ahmet salih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2010, 23:18   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet salih Mesajı Göster
Haziran ayında bir kaç kez Bergama 'ya gitmem gerekeçek ,birinde kesin uğrarım, armutlarda olmuş olur.

Nasılsa zehir değilde kaolin kili olduğunuda öğrendik.

Bu arada geçen hafta ege tropikal Tufan bey'e uğradım sağolsun güzel ağırladı da enzim menzim yoktu ortalarda .Sizin de hafif bir dedikodunuzu yaptık. Sağlıcakla kalın.
Ahmet' cim mutlaka beklerim. Özel'e cep.tel i yazıyorum. Vardiyalı çalışıyorum. Geçerken uğrarsan sevinirim.

Armutların cinsini öğrenemedik ama erkenci bir çeşit olabilir. Yağmurlardan da olabilir mi? bilmiyorum, erken eriyorlar.

Biliyorsunuz kayası da yağmurlar yağınca erken erir. 10 günde yerine 3 günde erir geçer.

Kaolin kili erkenci yapıyor mu bilmiyorum.

Ancak, geçen yıl armutların yarısı kurtlanmıştı. Bu yıl yok denecek kadar azdı.

Bu durumu kaolin kiline bağlıyorum. Geç eriyen, diğer birkaç armut ağaçında da denemeye başladım.

Bu arada armut üzerinde kuş gaga izleride azaldı. Sineği beyazlığı ile yanıltan kaolin kuşları da yanıltmış olabilir mi? bilememiyorum.

Taş armutlarını ise her yıl eşek arılarına kaptırıyorum. Tam erimeden delik deşik ediyorlar.

Kaolin eşek arılarına etkili olursa ya da bir az eşek arısı zararlısını azaltırsa hemen incirlerde de kullanacağım. Asma da da...

Size söylemeyi unutmuşum, Ege Tropikal Tufan Bey' in enzimleri kıymetlidir.
Ben iki yudum için iki saat enzimden bahsetmiştim.

Size ve ileti yazan tüm dostlarıma,
sevgiler,
saygılar.

Ayazkızı ve Türkan beğendi.
Eski 15-06-2010, 12:19   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Halil bey selamlar

Bahçenizin adı ''Kekikli Bahçe'' çok güzel bir isim, adıyla yaşasın, hayırlı olsun
çok güzel isim kardeşim hayırlı olsun

kayastop Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-06-2010, 12:26   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. Meyveli Tepe,
bu arada kalin kilini de armutta denemiş oluyorum.

Eklenti 150036

Ve tabii yazlıkcılara da iyi bir taktik. Büyükleri bile kandırdım.

Eklenti 150037

Gerçekten hangi çeşidi bilmiyorum.

Eklenti 150038

Dallar kırılmasın diye bazılarını bağlamalıyım.
sa.halil bey kaolin kilini nereden ve kilosunu kaçliraya temin ediyorsunuz ***.

Eski 15-06-2010, 12:28   #77
Ağaç Dostu

halil bey bu güne kadar gördüğüm en ilginç ve çok meyvesi olan armut ağacı türü nedir çok verimli maşallah Allah ürününüzü daha verimli kılsın

çektiğiniz branda dere yatağının dibini de kaplıyor mu yoksa sadece önüne set mi çektiniz aro...

bemim de dere kenarında tarlam var kışın yağmur suları akar nisandan sonra kesilir dere yatağında su falan kalmaz ben de bu suyu nasıl değerlendirebilirim ***.

bahçenize verdiğiniz isim çok güzel kekikli bahçe inşallah daha çok güzel mahsüller yetştirirsiniz

sevgili kardeşlerim ağabeylerim zehirsiz tarım yaptığınız için hepinize minnettarım.gerçekten zehir kullanmadan da daha kaliteli ve lezzetli ürünler yetiştirmek mümkündür.

Eski 16-06-2010, 00:00   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayastop Mesajı Göster
...zehir kullanmadan da daha kaliteli ve lezzetli ürünler yetiştirmek mümkündür.
Sn. kayastop,

bu sözleri duymak, hele hele bir çiftciden duymak beni çok mutlu etti.

Sizi bir iletinizde hatırlıyorum. Candem ve pronzym organik gübreleri kullandınız. Bunları hangi mahsülde _ben nohut diye hatırlıyorum_ kullandınız?

Sonuçlarını göremedim.

Sonra organik ilaçlar kullanıyorsunuz bildiğim kadarıyla.

Pişken nohuda bayılırım. Düğünlerde kazanlar dolusu etli nohut pişerdi. Yanında yine pişken nohutlu pilav olurdu.

Nohut yetiştiriyorsunuz bildiğim kararıyla. Organik ilaç ve organik gübre kullandığınıza göre;

neden Uzak Bahçelerin Yakın İşbirliğine (UBYİ) katılmıyor sunuz.?

Bir sayfa da siz açın. Örneğin, ben tarlanın bir yerinde nohut yetiştirmek istiyorum. Sizin sayfanızdan faydalanabilir.

Saygılar

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-06-2010, 00:36   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kayastop Mesajı Göster
sa.halil bey bemim de dere kenarında tarlam var kışın yağmur suları akar nisandan sonra kesilir dere yatağında su falan kalmaz ben de bu suyu nasıl değerlendirebilirim ***. aro.
Sn. kayastop,

dere yatağını 60_70 cm. derinliğinde, 40_50 cm genişliğinde bir kanal kazın.

Burayı iri çakıllı harç ile doldurun. Toprak yüzeyinde istediğiniz kadar yükseltin.

Ya da benim gibi toprak seviyesinde bırakın, sonra taş koyun ve toprakla besleyin.

Sonra su tarafına yani duvarın ön yüzüne naylon gerin ve 1 m. kadar su içinde pay verin ve üstüne toptak atın.

Naylon suyun altında ve toprağın altında kalsın.

Bu şekilde sızdırma yapmaz. Ne kadar su depolamak istiyorsanız, fazlası üzerinden akıp gider.

Kaolin kilini Orfe ilaç firmasından alıyoruz. 10 kg. 35 tl. Ayhan Kapta'nın da dediği gibi biz ülkemizde işleyebilseydik her halde torbası 10 tl. olurdu. Zaten değeri de o kadar.

Kaolin kiline çin çamuru da deniyor. Çin' in Kao_lin bölgesinde çıktığından bu ismi almış. Porselen sanayinde yoğun kullanılır. Çin porsenellerini ünlü olması bundandır.

Bizde de özellikle Çanakkale'de ve Kütahya'da zengin ve kaliteli kaolin yatakları vardır.

Türkiye de adı arı kil (saf) olarak bilinir.

Bu granik kayalardan elde edilen beyaz kil, ( benim bildiğim) yurt dışına (ABD) gidiyor %95 saflaştırılıp ve 2 mikron küçültülmüş olarak tekar yurdumuza geliyor ve biz bu beyaz toprağımızı paramızla geri alıyoruz.

Armut ağacını cinsini gerçekten bilmiyorum. Çok aşı yaptığımdan, nereden bulup da aşıladım, unuttum.

yeşillim beğendi.
Eski 30-06-2010, 16:54   #80
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın Halil önen bey göndermiş olduğnuz hediyenizi aldım inanın çok sevindim
tam umudu kestiğim anda unutulmamak çok güzel
bende sözünün eri biriyle tanışmamdan sonderce mutluyum sağ olun var olun ALLAH yar ve yardımcınız olsun ...saygılaımla

idris şenol Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2010, 10:49   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sevgili dostum, göndermiş olduğun zeytin fidesini bahçeme diktim, çok teşekkür ederim ve ellerin dert görmesin.

Name:  z.jpg
Views: 2977
Size:  61.3 KB

Name:  z1.jpg
Views: 2587
Size:  60.4 KB

Name:  z2.jpg
Views: 2548
Size:  56.0 KB

kalambaklı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2010, 23:32   #82
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Sevgili dostum, göndermiş olduğun zeytin fidesini bahçeme diktim, çok teşekkür ederim ve ellerin dert görmesin.

Eklenti 157260

Eklenti 157261

Eklenti 157262
Can suyu verdiniz mi?
2 gün sonra bir daha verilen su köklenmesi içindir.

Biliyorsun dostum,
tüp fide dikimleri tüm yıl boyunca yapılabiliyor.

Zeytin fidanı çukuru _80x80_ ne kadar derin ve geniş olursa o kadar iyi gelişiyor.

Tüp dikimde, tüpün yüzeyi toprağa sıfır olmalı. Açık kök dikiminde ise aşının altında olmalı.

Derin dikim _yıllar sonra bile_ kök boğulmasına sebeb oluyor ve _fidan_ağaç kuruyor.

Tüm fidanlar torf+coco feat+orman toprağı ile desteklendi ve kök hastalıkları için Sim Derma/ granür ile gübrelendi.

En iyi dikim zamanı sonbahardır. Tüp fidan bile olsa. Ben o zamana dayanmaya çalışacağım.

İki yıl_belki yıllara sonra _ tabağa konmuş bir kaç zeytin tanesi ile hatırlanmak; güzel olsa gerek...

Bitmeyen dostluklara ...

Ayazkızı ve Türkan beğendi.
Eski 03-07-2010, 00:03   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sevgili arkadaşım, fideyi diktiğim yer yıllardır basılmadan kalmış bir yer, su kanalından geçen su bile beş metre ilerisini nemlendirebiliyor. armağanın olan zeyin fidesi bir kaç yıl sonra seni hatırlatacaktır, nede olsa zeytin bölgesinde yaşıyorum.
Sevgi ve saygılarımla,

kalambaklı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-07-2010, 10:59   #84
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
halil bey den alıntı
İki yıl_belki yıllara sonra _ tabağa konmuş bir kaç zeytin tanesi ile hatırlanmak; güzel olsa gerek...

Bitmeyen dostluklara ...
HALİL bey sizi unutmak mümkünmü

idris şenol Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-07-2010, 11:19   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Bitmeyen dostluklarda yaşam daha anlamlı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
halil bey den alıntı

Bitmeyen dostluklara ...
HALİL bey sizi unutmak mümkünmü
Emekçi arkadaşım Halil Önen'nin sanal ortamlarda ki inter-kafede başlatılan dostluk arkadaşlık paylaşımlarını pratikte de hayata geçiren gerçek dost, nüktedan kişiliği ile ağaçlar net içinde sayılı kişiler arasına girmiş, uzak bahçelerin yakın işbirliğine yakışır bir davranış sergilemesi ile bence yeri doldurulamıyacak kişilik sergilemiştir, kendisine buradan bütün samimiyetimle şükranlarımı sunarım.

Kendisine temiz tarımın doğallığını uygulamada bazı açıklamalar yaparak onun samimi paylaşımlarına mukabelede bulunmak ihtiyacını hissediyorum, arkadaşım topraklarındaki ekili bulunan bitki ve fidan/ağaçlarının toprak işlemelerini doğallık içinde yapılması gerekenlerin buralarda solucan populasyonlarının arttırılması yönündeki çalışmalara hı vermen sayesinde toprakariı bitki yetiştirmede insan müdehalesini asgari düzeye indirerek daha doğal bir uygulama ile tarımsal faaliyetlerini sürdürebilirsin.

Arkadaşım ikinci bir tavsiye niteliği olan paylaşımlarım kompost çalışmalarında en aktif hızlandırıcı bir malzemede içilmiş çay artıkları olmasının gerekçesinide belirtmek isterim içtiğiğimiz çayların fabrikalarda işlenirken yeşil yaprakların ağartılması esası fermantasyon tekniği içinde yapıldığından, bu çay arrtıklarının (posalarının) kompost uygulamalarıda ve ağaç diplerine uygulanacak malç mataryeline karıştırılarak organik maddelerin parçalanma işlemini etkin mikro organizmaların hakimiyeti ile süreç işlediğinden, toprak için çok daha besin maddesi sağlamanın yanında enzim ve mikrobiyal gübre üzelliği sağlanacaktır.

Şimdi işin nüktedanlık tarafından.

Bırak senin şu avcılık söylemlerini, keklikleri tavşanları rahat gezsinler.

Sen şimdi bulunduğun çevredeki kahvelerin çay atıklarını toplamak için planlar yapmaya bak.

Gerçi Ayhan kaptan dan haberini aldım, senin avcılık merakının boyutlarını, Köpeği yanınında gezdiğine bakılsada avcılıkta ki son konuşulan söylemlere katılmadığı yönünde idi, mesajım biraz uzun kaçtı seninle muhabbete doyulmaz ben senin kadar nüktedan olmasamda sohpette senden aşağı kalmıyacağımı bilmelisin, sevgiler Saygılar.

epsody Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-07-2010, 00:15   #86
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Merhaba Halil Önen,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile en iyi dikim zamanı sonbahar olduğu için gönderdiğiniz fidanı saksıya alıp mevsimi beklemeye başladım. Umarım bir yanlış yapmıyorumdur? Bu sorum vasıtası ile size geneldenden de teşekkür etme fırsatını kaçırmayarak teşekkürümü yineliyorum.

Vallahi Halil bey hiç tanışmamış olmanın şaşkınlığı ile aldığım fidanın yanıtını yukarıdaki gibi cümlelerden başka, aklıma bir şey gelmediği için epeyi savsakladım. En iyisi "sağ ol dostum demek", anca cesaret buluyorum. Bilesiniz ki emanetiniz EMA ile harmanlanmış torf ile saksıya alındı. Dikim mevsimine kadar balkonumda duracak. Kendi ayakları üstünde durabilecek çağa gelinceye kadar sizden bana emanettir. Büyütebilirsem benim diyebilirim. Ekte iki fotoğraf gönderiyorum. Yakın çekimde sürgünlerden sağlığı anlaşılıyor.

Sevgi ve saygılarımla

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve YeniGine beğendi.
bayindirmevki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-07-2010, 21:47   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Emekçi arkadaşım Halil Önen'nin sanal ortamlarda ki inter-kafede başlatılan dostluk arkadaşlık paylaşımlarını pratikte de hayata geçiren gerçek dost, nüktedan kişiliği ile ağaçlar net içinde sayılı kişiler arasına girmiş, uzak bahçelerin yakın işbirliğine yakışır bir davranış sergilemesi ile bence yeri doldurulamıyacak kişilik sergilemiştir, kendisine buradan bütün samimiyetimle şükranlarımı sunarım.

Kendisine temiz tarımın doğallığını uygulamada bazı açıklamalar yaparak onun samimi paylaşımlarına mukabelede bulunmak ihtiyacını hissediyorum, arkadaşım topraklarındaki ekili bulunan bitki ve fidan/ağaçlarının toprak işlemelerini doğallık içinde yapılması gerekenlerin buralarda solucan populasyonlarının arttırılması yönündeki çalışmalara hı vermen sayesinde toprakariı bitki yetiştirmede insan müdehalesini asgari düzeye indirerek daha doğal bir uygulama ile tarımsal faaliyetlerini sürdürebilirsin.

Arkadaşım ikinci bir tavsiye niteliği olan paylaşımlarım kompost çalışmalarında en aktif hızlandırıcı bir malzemede içilmiş çay artıkları olmasının gerekçesinide belirtmek isterim içtiğiğimiz çayların fabrikalarda işlenirken yeşil yaprakların ağartılması esası fermantasyon tekniği içinde yapıldığından, bu çay arrtıklarının (posalarının) kompost uygulamalarıda ve ağaç diplerine uygulanacak malç mataryeline karıştırılarak organik maddelerin parçalanma işlemini etkin mikro organizmaların hakimiyeti ile süreç işlediğinden, toprak için çok daha besin maddesi sağlamanın yanında enzim ve mikrobiyal gübre üzelliği sağlanacaktır.

Şimdi işin nüktedanlık tarafından.

Bırak senin şu avcılık söylemlerini, keklikleri tavşanları rahat gezsinler.

Sen şimdi bulunduğun çevredeki kahvelerin çay atıklarını toplamak için planlar yapmaya bak.

Gerçi Ayhan kaptan dan haberini aldım, senin avcılık merakının boyutlarını, Köpeği yanınında gezdiğine bakılsada avcılıkta ki son konuşulan söylemlere katılmadığı yönünde idi, mesajım biraz uzun kaçtı seninle muhabbete doyulmaz ben senin kadar nüktedan olmasamda sohpette senden aşağı kalmıyacağımı bilmelisin, sevgiler Saygılar.
Bilmezmiyim dostum.

Artı emekci değil, emekliyim, sevgili dostum. Aranıza katıldım, bu günden beri...

Yanlış anlaşılmasınten emekli oldum. Yaşamdan değil.

Bilirsin yaşam parçalardan ibaret. İşte yaşamın bir parçasıydı, geldi geçti. Belki de en güzel yıllar da geldi geçti.

Keşke, Can Yüçel' in dediği gibi, önce bu yılları sonra gençlik yıllarını yaşayabilseydik.

İşte avcılıkta yaşamın bir parçası_ 10 yaşından beri yaptığım_ konuşmak gibi, oynamak gibi, toprakla uğraşmak ve haz almak gibi ve hatta sevişmek gibi...

Bütün bunlar bize mutluluk veren istekli uğraşlarımız değil mi?... illede olmasada...

Kayınco Belen köyü kahvesini çalıştırıyor. Çay atıklarını böyle değerlendirmek aklıma gelmedi. Çay atıklarına EMA da karıştırıp malç yapabilirim. Bu bilgi için teşekkür ederim, toprak dostu kardeşim.

Saygılar efendim.

Eski 03-08-2010, 03:48   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Merhaba Halil Önen,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile en iyi dikim zamanı sonbahar olduğu için gönderdiğiniz fidanı saksıya alıp mevsimi beklemeye başladım. Umarım bir yanlış yapmıyorumdur? Bu sorum vasıtası ile size geneldenden de teşekkür etme fırsatını kaçırmayarak teşekkürümü yineliyorum.

Vallahi Halil bey hiç tanışmamış olmanın şaşkınlığı ile aldığım fidanın yanıtını yukarıdaki gibi cümlelerden başka, aklıma bir şey gelmediği için epeyi savsakladım. En iyisi "sağ ol dostum demek", anca cesaret buluyorum. Bilesiniz ki emanetiniz EMA ile harmanlanmış torf ile saksıya alındı. Dikim mevsimine kadar balkonumda duracak. Kendi ayakları üstünde durabilecek çağa gelinceye kadar sizden bana emanettir. Büyütebilirsem benim diyebilirim. Ekte iki fotoğraf gönderiyorum. Yakın çekimde sürgünlerden sağlığı anlaşılıyor.

Sevgi ve saygılarımla
Sonbaharda dikmek en doğrusu. Artık sizindir. Şimdi daha keyifli görünüyor.

'Ona' söyledim,
Gelecek yıl biraz ikinci yıl daha çok zeytin verecektir.3. yıl tam...

Eğer böyle yapmazsa benim kaynana gibi yapın.

Aynayı 3 tarafından yüzüne tutun, 3 defa 'tüüühhh' diye tükürün. Daha doğrusu tükürüyormuş gibi yapın. Utanacaktır. Meyve vercektir. Evinin önündeki tek, 6 yaşında mandaline böyle yapmıştı. Dalga geçmiştim. O yıl öyle
mandalin verdi ki.
Şimdi bana yedirmiyor.

gtatas beğendi.
Eski 03-08-2010, 14:13   #89
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Eğer böyle yapmazsa benim kaynana gibi yapın.

Aynayı 3 tarafından yüzüne tutun, 3 defa 'tüüühhh' diye tükürün. Daha doğrusu tükürüyormuş gibi yapın. Utanacaktır. Meyve vercektir. Evinin önündeki tek, 6 yaşında mandaline böyle yapmıştı. Dalga geçmiştim. O yıl öyle
mandalin verdi ki.
Şimdi bana yedirmiyor.
Öldürdün gülerken

Yeme zaten onlar tükürüklü

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-08-2010, 23:32   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Halil bey 2 yıldır meyve vermeyen bırakın meyveyi yazın çiçek bile açmayan (kendisi aslında yediveren sözde ) limon ağacıma bu yöntemi uygulayacağım. Benle inatlaşır gibi tam kış gelip içeri alınacağı zaman çiçeğe duruyor. Umarım kayınvalidenizin mandalinası gibi benimkide utanır. Eh utanıp meyve verirse artık dileyin benden ne dilerseniz.(Çok büyük bişey olmasın ama )

nkoksal Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024