agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   cockpit / Kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/41471.htm)

cockpit 15-10-2017 11:38

cockpit / Kaktüs ve sukulentlerim

3 Eklenti(ler)
Merhaba değerli dostlarım,

küçükken başlayan ve hep hüsranla sonuçlanan kaktüs (o zamanlar internet yok ki sukulent bilelim :) ) merakım , şehir değişikliğinden sonra yeniden alevlendi.

Balkonumda düzenleme yaparak 10,06,2017 de başladım ; araştırma / seçme / saksılama / sulama ve gözlemleme serüvenime. Arada az sayıda hayal kırıklıkları, çürütmeler olsa da şu an için belli bir gelişim göstermekteler. Tabii fazla gelişecekler bir gün, o zaman da yeni yerler bulunacak bazılarına.

İlk etapta kuzeybatı yönlü balkonum, raf ve katlı seram ile bazı çiçeklenen yavrulardan örnekler paylaşmak istiyorum. Daha sonra isimleri ile birlikte hepsini eklerim artık :)

Saygılarımla.

NOTLAR:
a. Halen 66 farklı tür/çeşit kaktüs (29) sukulentim (37) mevcut.
b. Saksılar numaralandırıldı, sulama / toprak değişikliği ... zamanları ve istekleri farklı. Eşimle birlikte emekli olduğumuzdan takibi zor olmuyor ama yaz tatilinde nöbete bıraktığımız büyük baldız çıldırmakta)
c. Fotolarda görülen Kalamondin ve Kumkuat burada konu mankeni, ilgileri yok.
d. Isı ve nem ölçerlerimiz biraz demode , yenileri yolda.
e. Tepsilerdeki bazı saksılar görülmüyor, ortalama 4-5 adet alıyor bir tepsi, sulamada kolaylık oluyor.
f. İkinci fotoda üstte kırmızı saksıdaki mammillaria inatla yamulduğundan üç yanından "Adana şiş çubuğu" ile desteklendi :)
g. Toprak olarak ithal ve yerli kaktüs toprağı harmanlanıyor, sulama da damacana içme suyu.
h. Yoğun bakım ve köklendirme saksılarımız da bulunmakta.

cockpit 15-10-2017 11:50

5 Eklenti(ler)
Bu ufaklıklar bize çiçeklerini sergileyenler :)

cockpit 15-10-2017 11:53

5 Eklenti(ler)
devam...

cockpit 15-10-2017 11:56

3 Eklenti(ler)
Önceki gün açan 2 gözdem :)

Stapelia Ambigua ve
Stapelia Nobilis

celalim01 15-10-2017 12:42

Merhaba hayırlı uğurlu olsun,Çiçeklerin nazar değmesin güzel görünüyorlar. İlgi alaka ve sevgi onları muhteşem hale getiriyor. İlk yazan ben olduğum için mutluyum.Biz henüz emekli olamadık. Çiçekler olmazsa olmazsa olmazım. Onlar mesai sonrası bize huzur ve mutluluk verendir.

namtha 15-10-2017 15:17

Tebrik ederim çok güzel görünüyorlar.Saksıların numaralandırılarak takibi ve temiz su kullanımı güzel ve faydalı olmuş.Fikir vermesi açısından naçizane görüşlerimi de paylaşmak isterim.Eğilen kaktüs doğal olarak eğilmiş olabilir.Ben artık mümkün olduğunca doğal hallerinde büyümeleri için kaktüslere müdahale etmemeye çalışıyorum.Çünkü özellikle saksıların düzenlenmesi dizilmesi işlemi hiç bitmiyor :) sürekli yer değişikliği sürekli yeni gelenlere yer açma vs. değişiklikler oluyor.Bu bakımdan bir paylaşımımda belirtiğim üzere saksı yönlerininde işaretlenmesi faydalı olacaktır diye düşünüyorum.Bununla birlikte toprak olarak hazır kaktüs toprağı kullanmıyorum kendim bir karışım yapıyorum. toprak karışımında farklı farklı markaların kaliteli torflarının yanında ufalanmış ayıklanmış fırınlanmış ve kum haline gelmiş toprağı karıştırıp yumurta kabuğu tozu (zarını ayırdıktan sonra makinede çekip ufaltıyorum ) zeolit perlit çok çok az azotu az gübre lav kırığı tozu ilave ediyor hepsini birden karıştırıyorum,saksı altına lav kırığı zeolit torf ve topraklardan çıkan iri parçalar taşlar ve saksı üstünde lav kırığı kullanıyorum yani kendim baya bir karışım hazırlıyorum :) Kolaylıklar dilerim.

cockpit 15-10-2017 18:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi namtha (Mesaj 1520569)
..........Eğilen kaktüs doğal olarak eğilmiş olabilir.Ben artık mümkün olduğunca doğal hallerinde büyümeleri için kaktüslere müdahale etmemeye çalışıyorum.....

Teşekkürler arkadaşlar :)

Sayın namtha, bu mammillaria oldukça ağır ve kökü çok ufak :) Toprağımız da doğal olarak çok sıkışık değil ve sürekli de nemli olmadığı için kökler saramıyor. Coğrafi yöne eğilim konusunda da doğal yönelim davranışı sergilemiyor. Kısa sürede , yavaş yavaş eğiliyor ağırlıktan. Konum yönlerini ise genelde saksı numaralarına göre ayarlıyorum. Yalnızca çiçeklenmede çiçeği dışarıya çeviriyorum. Başka çare bulamıyorum bu tür kısa köklü olanlara. Belki çok daha küçük saksıya aktarmak gerekecek, bu aldığım ilk kaktüslerden biriydi (bazen hata yaparak abartıyorum saksı boyunu).

Saygılar

Gül Batur 15-10-2017 23:05

..Sayın Cockpit Aramıza hoş geldiniz kolay gelsin..

cockpit 16-10-2017 12:43

1 Eklenti(ler)
İsimlerini ayrı ayrı yazmak yerine liste ile belirtmek istedim. Bazı fotolar ilk geldikleri günlere ait, susuz, cılız vs. görünüyorlar ama şu an hepsi iyi durumda :)

cockpit 16-10-2017 12:48

1 Eklenti(ler)
Sukulentlerim

cockpit 16-10-2017 12:50

5 Eklenti(ler)
Başlayayım :)

cockpit 16-10-2017 12:52

5 Eklenti(ler)
diğer 5li

cockpit 16-10-2017 12:56

5 Eklenti(ler)
devam...

cockpit 16-10-2017 13:13

5 Eklenti(ler)
devam...

cockpit 16-10-2017 13:19

5 Eklenti(ler)
devam..

cockpit 16-10-2017 13:29

5 Eklenti(ler)
devam

cockpit 16-10-2017 13:30

5 Eklenti(ler)
devam.

cockpit 16-10-2017 13:34

4 Eklenti(ler)
devam..

cockpit 16-10-2017 13:36

5 Eklenti(ler)
devam...

cockpit 16-10-2017 13:41

5 Eklenti(ler)
devam

cockpit 16-10-2017 13:44

5 Eklenti(ler)
devam....

cockpit 16-10-2017 13:48

5 Eklenti(ler)
devam..

cockpit 16-10-2017 13:52

4 Eklenti(ler)
devam.....

cockpit 16-10-2017 14:08

Şimdilik bu kadar :) Aşağıdaki linklerde de 2 adet saksım var.

Saksı 58
Saksı 90

Saygılarımla

cockpit 16-10-2017 16:41

2 Eklenti(ler)
Bu iki arkadaşı unutmuşum, ikisinin de toprak ve saksısı henüz değişmedi, beklemedeler :)

bergenia 16-10-2017 19:41

Harikalar kaktüsler kadar gösterdiğiniz özenede hayran kaldım:) Ayrıca girişteki esprili dilli yazınız da beni güldürdü:D Darısı bana inşallah. Hem fiyatlardan hem de yer sorununda 8 kaktüsle koleksiyonumu bitirmek zorunda kaldımda:D
Ha unutmadan geçen birinden duydum onada katüs satıcısı söylemiş. Tuğla kiremit parçaları tozu kaktüslere çok iyi gelirmiş açmayan kaktüsüde açtırırmış aklıma gelmişken hem size hemde takip edenlere söyliyim dedim.

cockpit 18-10-2017 18:08

4 Eklenti(ler)
Yeni alınanlar bir hafta kadar karantinada ortam şokunu atlatmaları için dinlendiriliyor. Sonra da toprak ve gerekiyorsa saksı değişikliğine gidiliyor. 30.000 kaktüs ve sukulent çeşidini biriktiremem de çiçeği güzel olan kaktüs türlerinden temin edebildiklerimi topluyorum şu sıralar. Seneye bize yer kalmaz ya da bir kısmı sorun yaşar. Kalanlarla sürdürürüz artık :)

cockpit 01-11-2017 15:41

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

yeni kaktüs türlerimi koleksiyonuma eklemeyi sürdürüyorum ancak onları paylaşmadan önce bizler için oldukça önem arz eden sık sık havalandırdığım kapalı balkonumdaki ısı ve nem oranımı daha sağlıklı belirleyebilmek için bugün fotoğraftaki ürünü (TFA 30 5015) aldım.

Şimdilik iyi görünüyor.
Kısaca özelliği: Termometre ve Hydrometre
İstenilen 24 saatlik dilim arasında ölçtüğü en düşük / en yüksek derece ve nem oranını gösterme (ben 12:00-12:00 yaptım). O saatten sonra kendini resetleyip yeniden ölçüme başlıyor.

Kırtasiyeden 2.5 TL.ye aldığım termometre 5 derece eksik ölçüyormuş :)

Saygılarımla

namtha 01-11-2017 17:49

1 Eklenti(ler)
Sayın cockpit çok iyi yapmışsınız. özellikle hava sıfırın altına çok düşmeye başladığında önlem almak için uyarıcı olur.Bende evde kullanıyorum bir kablosu var ve kabloyu dışarıya uzattım hem içersini hem dışarsını gösteriyor gerçekten çok faydalı bir alet.

cockpit 11-11-2017 14:44

5 Eklenti(ler)
Yeni bebelerden bazıları :)

Mammillaria Tlalocii
Astrophytum Myriostigma
Rebutia Albiflora Sunrise*
Notocactus Rutilans
Austrocephalocereus estevesii ? (sanırım)

cockpit 11-11-2017 14:58

1 Eklenti(ler)
Bu arkadaşlar 3 kanka "Frailea Castanea"*

Çapları 1 cm. kadar. Saksı değiştirirken zarar vereceğiz diye korktuk ama oldukça sağlam köklüler :)

Karakteristik özellikleri de ilginç: kuru/sıcak mevsimlerde tamamen yer toprak altına çekilip gizleniyorlar yani bir bakmışsınız firar etmişler :)

cockpit 18-11-2017 20:58

3 Eklenti(ler)
Tüm çeşitleri toplamaya çalışmıyorum ancak bazı sağlıklı ve elimde bulunmayan örnekleri de hanımın "yeteeer" çığlıklarına rağmen almadan edemiyorum :)

Son arkadaşlarım sırasıyla bu üçü:

Austrocylindropuntia vestita forma cristata (yazları yapraklanıyor, kışın döküyor)

Notocactus roseoluteus?

Micranthocereus estevesii?

Kışın sulama denemelerim (çok iyi havalandırılan ancak ısısı şimdilik 14 derecenin altına düşmeyen cam balkonda az da olsa sulama gerekecek galiba) yüzümü kara çıkarmazsa yazın çoğu çiçeğini paylaşır bizlerle.

Saygılarımla

tesla273 18-11-2017 21:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1523030)
Tüm çeşitleri toplamaya çalışmıyorum ancak bazı sağlıklı ve elimde bulunmayan örnekleri de hanımın "yeteeer" çığlıklarına rağmen almadan edemiyorum :)

Son arkadaşlarım sırasıyla bu üçü:

Austrocylindropuntia vestita forma cristata (yazları yapraklanıyor, kışın döküyor)

Notocactus roseoluteus?

Micranthocereus estevesii?

Kışın sulama denemelerim (çok iyi havalandırılan ancak ısısı şimdilik 14 derecenin altına düşmeyen cam balkonda az da olsa sulama gerekecek galiba) yüzümü kara çıkarmazsa yazın çoğu çiçeğini paylaşır bizlerle.

Saygılarımla

hepsi cok guzel gorunuyor :) toplu bi fotograf paylassaniz cesitlilige sahit olsak ne guzel olur.. saygilar..

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cockpit 19-11-2017 09:54

2 Eklenti(ler)
Bunlar da istediğiniz "bir arada" fotolar, büyüdüklerinde nasıl düzenlenir göreceğiz.

Pek belli olmasa da, dik durmamakta ısrar ettiklerinden bazı kaktüs ve sukulentlerde cam çay kaşığı veya adana çöp şiş tahtaları ile uygulanan ateller görülebilir. İlkyardımcının vazgeçilmezleri :)

İlki kaktüs 2.si sukulent ağırlıklı bölgeler:

1.fotoda masa altında toprak/lavtaşı/eldiven/şırınga vs. mevcut.

2.fotoda en alt saksı/sulama gereçleri/ sıvı gübreler
Aynı fotoda alttan 2. raf ambulans / köklendirme ünitesi.
Cyclamenlerin olduğu diğer kocamaaaan raf da eşime büyük bir özveri ile bıraktığım bölge :o

Sol alttaki konteynerı karıştırmayalım, kış geldi malum, onları da soğuk tutmak gerek :)

Saygılar

Mesut Temiz 21-11-2017 01:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cockpit (Mesaj 1520656)
Bu iki arkadaşı unutmuşum, ikisinin de toprak ve saksısı henüz değişmedi, beklemedeler :)

Sayın Cockpit, kaktüsleriniz harika maşallah. Ayrıca gösterdiğiniz özen ve düzenlilik de şaşırtıcı ve gerçekten takdir edilecek türden.. Herhalde ilk kışınız olacak bu kaktüslerin çoğuyla, aman soğuğa dikkat edin, kaktüslerin bazıları soğuğa bir dereceye kadar dayanıklı olsa da, bazıları çok hassaslar, cam balkon soğuklar iyice bastırdığında (ısıtılmıyorsa) soruna yol açabilir...
Kendi adıma 10 yaşından bu yana kaktüs bakıyorum (şimdi 48 yaşında olduğuma göre 38 yıl geçmiş.. :p ) ve epey de ustalaştım sayılır, ne ekersem tutar ve hiç kayıp vermiyorum çok uzun yıllardır.. Ancak sizin kadar düzenli bir ortamı hiç bir zaman oluşturmak aklıma gelmedi işin doğrusu.. Örnek alınacak bir sistem kurmuşsunuz... Güzel kaktüslerinizle bol çiçekli huzurlu günler diliyorum size...

cockpit 21-11-2017 09:32

Teşekkürler Mesut Bey :)

Önceki sayfada paylaştığım, masa üzerinde görülen ısı/nem ölçer ile takip etmeye çalışıyorum sıcaklığı. Şu ana kadar minimum 11 derece görüldü, o da bu sabah. Cam balkon pencere kanatlarından birini çok hafif aralıyorum geceleri. Camı aralamazsam 14-19 dereceler civarında dolaşıyor geceleri ısımız. Nedeni de yerden ısıtmalı salonun balkona açılan kapısı sürekli açık. Onu da kapayıp yeni belirlemeler de yapacağım. Malum sürekli sıcak olursa da hem sulama hem de yazın çiçeklenme sorunları belirecek.

Diğer taraftan; aynı balkonda yılbaşı kaktüsleri, cyclamen , calamondin ve kumkuat da olduğundan onların soğuklama isteklerini de karşılamam gerekiyor. Bu nedenle belki birkaç fire verilecek ama belirttiğiniz gibi ilk kışımız. Ortamı tanımam gerek.

Saygılar

cockpit 12-12-2017 21:36

2 Eklenti(ler)
Merhaba tekrar,

77 numaram tek lithopsumda buruşma oluştu. Dış kabuğun soyulup yeni sürgün verdiğini biliyorum ama bu ayda normal değilse üzecek biri daha.

Ay: Aralık
Ortam ısısı: 10-19 C arası
Son sulama (çok çok az): 29,10,2017

Görüşleriniz?

Saygılar

cockpit 29-12-2017 11:59

5 Eklenti(ler)
Merhaba dostlar, yer sıkıntısı nedeniyle hızımız azaldı :(

Hiç yoktan göçen Saksı 69 "Astrophytum Ornatum Metztitlan" yerine yenisi geldi. Saksı 66 nın daha büyüğü aramıza katıldı.

Hanımın isteği üzerine şu an mikroskobik düzeydeki Saksı 28 Kılçık Atlas alındı. Maalesef Atlas çiçeği fiyatları çok yüksek, lob/köklü yavru veren de olmadı.

Yeni arkadaşlarımızı saksı no'larına göre tanıştırayım.

Saygılarımla.

Echinopsis subdenudata fuzzy navel 9
Opuntia Polyacantha var.? 21
Mammillaria Plumosa 27
Epiphyllum Anguliger 28
Matucana Polzii 29
Ferocactus ??? 47
Stenocereus Pruinosus 66+66,5
Astrophytum Ornatum Metztitlan 69
Oreocereus trollii veya celcianus ? 78
Gymnocalycium Baldianum ? 95
Neobuxbaumia Polylopha ?? 96

cockpit 29-12-2017 12:01

4 Eklenti(ler)
devam.....

cockpit 29-12-2017 12:06

2 Eklenti(ler)
devam ....

bazı çeşitler aynı görünse de bildiğiniz gibi çok ufak farklılıklar çeşit değişmesine yol açmakta hatta "aynı" çeşidin farklı renk çiçek açması durumunda da ismi değişiyor.

Mesela 1 ve 90 no'lu saksılarımdaki Echinopsis subdenudata dururken 9 no'lu saksıdakini alış nedenim dikenlerinin bulunması :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024