agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Derya ünal / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/40243.htm)

Derya ünal 04-11-2016 16:35

Derya ünal / kaktüs ve sukulentlerim

1 Eklenti(ler)
Herkese merhabalar;
yaklaşık beş senedir kaktüs ve sukulent meraklısıyım.

Kedim Kıtığın ısırabildiği tüm çiçekleri koparıp atmasıyla evde bitki namına hiçbir şey kalmamıştı. :)
Ben de çiçek merakımı dikenleri sayesinde kedimden canını kurtarabilecek kaktüs ve sukulentlere yönlendirdim. :)

İlk başladığımda epey bir çeşide ulaşmıştım; fakat zamanla bazen bilgisizlikten, bazen soğuktan kimi çeşitleri öldürdüm.
Elimde kalanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ek olarak forumdaki kullanıcı arkadaşlarımızın paylaştığı kaktüs çiçeklerine baktıkça benim kaktüslerimin çok nadir çiçek açtığını, hatta bazılarının hiç açmadığını farkettim. Nadiren gübre kullandığımı belirtmeliyim. Bu konuda her türlü görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Resimdeki kaktüsüm bir Opintua türü sanırım. Yaklaşık 1 yıldır benimle ve epey hızlı gelişen bir tür. Çiçeğini henüz göremedim.

Eklenti 632001

Derya ünal 04-11-2016 18:24

1 Eklenti(ler)
Bu kaktüsüm ilk aldıklarımdan Cereus peruvianus monstrosus türü. 5 yıllık bir mazisi var bende. Hiç çiçeğini göremedim. Ankara'dan önce Artvin'de yaşıyordum orada sıcaklıklar buradaki gibi çılgın rakamlara ulaşmıyor; fakat -8, -9 gibi dereceyi gördükten sonra altlarda görülen yüzey kabuklanmasını yaşadık. Bu yıl yerini sevdi ve kışın soğuk tuttum sonrasında da gözle görünür bir gelişme yaşadı.

dipnot: Kaktüsün adı konusunda yardımcı olan A_NOMAD' a teşekkür ederim.

Eklenti 632002

Derya ünal 04-11-2016 18:29

1 Eklenti(ler)
2 yıldır baktığım Golden Barrel cinsi kaktüs. Kendisi en sevdiğim kaktüslerimden.

Henüz çiçeğini göremedim.

Eklenti 632003

Derya ünal 04-11-2016 18:37

1 Eklenti(ler)
Minnacıkken aldığım diğer bir Opintua Subulata kaktüsüm. Epey uzun süredir beraberiz. Çiçeğini henüz göremedim.

Eklenti 632004

Derya ünal 04-11-2016 18:52

5 Eklenti(ler)
Gene uzun süredir baktığım ve türünü bilmediğim kaktüsüm.
Gelişimi bu yıla kadar çok yavaştı. Güneşi görünce epey serpildi kendileri. Henüz çiçeğini göremedim.

Eklenti 632006

Soğuğa çok hassas olan ve birçok kez dallarını ayazdan döküp tekrar takrar aynı güzellikte yeşeren kaynana dilim. Henüz çiçeğini görmedim.

Eklenti 632007

Türünü bilmediğim ama en sevdiğim kaktüsümdür kendisi. Bu yıl yeterli güneş ışığı almış olacakki epey bir boy attı. Henüz çiçeğini göremedim.

Eklenti 632008

Çiçeğini benden hiç esirgemeyen kaktüslerimden canım mamillariam. Yaz başından beridir çiçek açmakla meşgul bu güzel kız.

Bu yıl epey bir boy attı bu sebeple de boynunu azıcık eğdi. Bahar gelince bir ayar vereceğim bu duruma.

Eklenti 632009

Soğuktan mıdır? yeterli beslenememeden midir? bilmem ölüp, sağ kalan bir dalından tekrar hayata tutunan Mamillaria Elongata kaktüsüm. Çok fazla yavru veren bir kaktüs. Henüz çiçeğini göremedim.

Eklenti 632010

Derya ünal 04-11-2016 19:04

5 Eklenti(ler)
Çiçeğini görebildiğim Mamillaria türü diğer bir kaktüsüm. Uzun zamandır bende olmasına rağmen bu yıl ancak gelişebildi sanırım.

Eklenti 632011

Bir yıldır bende olan ve deli gibi yavru veren Gasteriam. (bilgilendrime için asyaa' ya teşekkür ederim.)

Eklenti 632013

En sevdiğim türlerden olan Yılan kaktüsüm. Baharda fidelediğim bir saksı. İlk yılan kaktüsümü sanırım sulama hatası yüzünden çürüttüm.
Umarım bunu yaşatabilirim.

Eklenti 632014

İkinci kattan düşürüp kırdığım.
Küçük bir parçasıyla hayata tutunmaya çalışan Kaynana Topuzum.

Eklenti 632016

İçinde bir adet Sempervivum ve adını bilmediğim iki sukulent türü bulunan karma saksım. Sempervivum çiçek açma hazırlığında. En sevdiklerimden.

Gül Batur 04-11-2016 19:18

Aramıza hoş geldin dikenlerin bol olsun.

asyaa 04-11-2016 19:33

Merhaba aramiza hosgeldin son mesajdaki 2. si aloe vera degil gasteria turu sanirim

Derya ünal 04-11-2016 19:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asyaa (Mesaj 1484669)
Merhaba aramiza hosgeldin son mesajdaki 2. si aloe vera degil gasteria turu sanirim

Hoş buldum asyaa.

Az önce sukulentlere bakarken farkettim Gasteria türünü. Bin biliyorsan bir bilene danış demişler. Teşekkür ederim. :p

Galip Kuzucu 04-11-2016 21:12

Hoşgeldiniz. Sayfanız ve kaktüs, sukulentleriniz hayırlı olsun :)

emmi 05-11-2016 10:42

Kaktüs Sukkulent Dünyasına ve Ankara'ya hoşgeldiniz.

A_NOMAD 05-11-2016 12:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Derya ünal (Mesaj 1484658)
...Türünü bilmiyorum ve hiç çiçeğini göremedim...

Cereus peruvianus monstrosus (Cereus jamaracu monstrosus diye de geçer) ve çiçeklenen bir tür değil, aslında 'çiçeğini henüz görmedim' dediğiniz kaktüslerin neredeyse hepsi çiçeklenmeyen türler maalesef...

Bu arada sayfanız hayırlı olsun.

Derya ünal 17-02-2017 19:20

Yaklaşan baharla beraber bütün kış boyunca aklımda olan kaktüs toprağı hazırlama ve saksı değişimi işini (belki biraz erken oldu ama sabırsızlığın gözü kor olsun) gerçekleştirdim. Bir yandan da kaktüslerime yeni türleri ekledim. Yeni saksılarıyla fotoğraflarını çekeceğim uygun bir zamanda. Bu uğraş insanı gerçekten mutlu kılıyor. Her gün paylaşımları okumak dahi büyük bir haz. Pek yakında güzel çiçeklerle günlerimiz daha da keyifli geçecek diye umuyorum. Herkese paylaşımları için teşekkür ediyorum ve keyifli bahar hazırlıkları diliyorum. :D :D

Derya ünal 25-02-2017 15:55

Yenıler

3 Eklenti(ler)
Balkonda yerlerini özleyen kaktüs ve sukkulentlerimin saksı-toprak değişimi yapıldı. Hazır ve nazır beklemekteler. Bunlarda balkonuma yeni kattığım üyeler. Türlerde yanlışlık olursa yardımlarınıza talibim.:D

Soldan sağa; Kalanchoe tomentosa (çok istediğim bir türdü), latince adını bilmediğim kaynana topuzum ve Pilocereus pachycladus aranjmanım.

Eklenti 639494

Siteden gördüğüm kadarıyla çiçeklerinin güzelliğine vurulduğum Gymnocalycium pampagrendensis, yapraklarını tazeleyen Echeveria Black Prince (diğer sukkulentlerin arasında güneş görmeyince biraz uzadı) ve Mammillaria Densispina aranjmanım.

Eklenti 639495

Soldan ilk iki kaktüsün adını bulamadım. Sağdaki Cleistocactus Cristata (beyin kaktüsü). Bu da böyle bir saksı oldu.

Eklenti 639496

Derya ünal 25-02-2017 15:59

Bahar hazırlıklarına devam.

3 Eklenti(ler)
İsimlerini bilmediğim yeni kaktüslerim.:confused:

Eklenti 639497

Eklenti 639498

Eklenti 639499

YeşimM 27-02-2017 18:28

Kaktüsleriniz cok güzeller, saksıları da bir o kadar güzel. Tencere tava kupa harika. Ne kadar orijinal çok şıklar. Bende de aynı türlerden var ama daha küçükler. Darısı başıma.;)

Derya ünal 27-02-2017 18:43

YeşimM çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için. Saksi konusuna ozellikle merakliyim. Toprak kaplar önceliğim olmadi emaye kaplar ve su kabakları. Kaktuslerin güzelliğiyle birleşince insana daha keyif veriyor bakması. Umarım sizde gonlunuzce buyutursunuz kaktuslerinizi.:p

mister73 15-03-2017 20:49

Sayfanız nerdeyse beşinci ayını doldurmak üzere ama ben yeni gördüğüm için yine de hayırlı olsun diliyorum. Hepsi de çok güzeller, hem eskiler hem de yeniler ama güncel fotoğraflarda eskileri göremeyince biraz merak ettim aslında, umarım onların durumu da iyidir; ne bileyim Ankara'nın soğuğu bir taraftan Kıtık bir taraftan, inşallah başlarına kötü bir şey gelmemiştir.

ismaelyilmaze 15-03-2017 20:59

çok hoşlar

YeşimM 15-03-2017 21:04

Teşekkür ederim Sevgili Derya Ünal. Sevgili muberra'nın da çok şık su kabağı saksısı var, görmüşsünüzdür. Ona da bayıldım.

gürkan63 16-03-2017 11:10

Sayfanızı yeni gördüm çok hoşlar,hele hele saksılarınız..Hayırlı olsun.

Derya ünal 16-03-2017 12:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mister73 (Mesaj 1499126)
Sayfanız nerdeyse beşinci ayını doldurmak üzere ama ben yeni gördüğüm için yine de hayırlı olsun diliyorum. Hepsi de çok güzeller, hem eskiler hem de yeniler ama güncel fotoğraflarda eskileri göremeyince biraz merak ettim aslında, umarım onların durumu da iyidir; ne bileyim Ankara'nın soğuğu bir taraftan Kıtık bir taraftan, inşallah başlarına kötü bir şey gelmemiştir.

Hoşbuldum mister73, çok teşekkür ederim. ilk paylaştığım kaktüslerimin hepsi güvenli bir yerde, balkona çıkacakları günü bekliyorlar merak etmeyin. ;)

Derya ünal 18-03-2017 17:52

1 Eklenti(ler)
Bir dostum için elimdeki kaktüslerden yapmış olduğum aranjmanım.;)

Eklenti 641052

Derya ünal 29-03-2017 17:49

3 Eklenti(ler)
Son yaptığım arnjmanım. Büyük top olan Notocactus magnificus, diğerlerinin isim bilgisi yok.

Eklenti 642108

Opuntia monacantha veriegata, Gymnocalycium Baldianum ve ismini bilmediğim sütun kaktüs aranjmanım.

Eklenti 642109

Ve artık benım de bir adet Senecio Rowlayanusum var. :D

Eklenti 642110

Özkın 29-03-2017 23:29

Derya Hanım, harikulade bitkileriniz var! Bakmaya doyamadım!

murattyildizz 11-04-2017 20:43

Bence senecio rowleyanusu saksıdan çıkarıp o küpe dikmelisiniz.Bu arada sayfanız çok güzel.

Derya ünal 13-04-2017 10:19

Toprak miktari cok olurda çürür diye korktum dogrusu murat bey. Bu yıl icinde kalsinda seneye küpe dikerim artık. Sayfami begendiginize sevindim. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024