agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Lemuria / Kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/39660.htm)

Lemuria 30-05-2016 09:56

Lemuria / Kaktüs ve sukulentlerim

1 Eklenti(ler)
Merhaba dostlar, birkaç haftadır yoğun şekilde yaşadığım bitki yetiştirme aşkını farklı bir boyuta taşıyarak sukulent merakı (hastalığı) haline getirdim. Bolca çeşit bulabildiğim bir fidanlık bulunca da haftada en az 2 kere uğruyor, bazen satın alıyor bazen de bakıp bakıp duruyorum.
Birçok arkadaşın açtığı konuyu detaylı olarak inceledim. Benim de açmam gerektiğini düşündüm. Ve işte sizinle sukulentlerimi paylaşıyorum.

Yorumlarınızı ve önerilerinizi de bekliyor, tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.

Aslında 2 yıldır küçük bir saksıda duran bir kaktüsle başlamak istiyorum.
Hani şu üstüne silikonla çiçek yapıştırılan kaktüsler oluyor ya, o şekilde almıştım. Tabi o zamanlar cahildim bu konuda. Bahar başında bir baktım dibi sararmış. Meğer ki 6-7 aydır sulamıyormuşuz :)
Saksısını değiştirdim, düzenli suluyorum. Çiçek açar mı bilmem
İsmini Acun koymuştum;
Cinsini bilmiyorum, paylaşırsanız sevinirim:

Eklenti 615270

Lemuria 30-05-2016 09:59

2 Eklenti(ler)
Bitki aşkımı alevlendiren ilk şey eşime aldığım Orkide oldu. Onun fotoğraflarını burada paylaşmayacağım şimdi. Belki ileride..

Sonra Kalanşo ile tanıştım. Çok seviyorum bu sukulentimi;

Eklenti 615271

Eklenti 615272

duy-gu 30-05-2016 10:06

Sayfanız hayırlı olsun, aramıza hoşgeldiniz. Kalanşonuzun rengi pek güzelmiş, güle güle büyütün :)

Lemuria 30-05-2016 10:07

2 Eklenti(ler)
Kalanşo'dan sonra ilk sukulent merakı giderek hızlandı. Toprak, gübre, saksı, çakıl taşı... Bayağı aksesuar da aldım.

Crassula Pyramidalis
Eklenti 615273
Yapısı çok ilgimi çekmişti. Ne kadar muntazam ne kadar görkemli...

Aeonium arboreum "Schwarzkopf"
Eklenti 615274
Çiçek açmadan çiçek gibi durması benim ilgimi çekmişti. Fakat aldıktan sonra sürekli yaprakları kuruyarak dökülmeye başladı. Bununla ilgili yapabileceğim bir şeyin olup olmadığını sormak istiyorum.
Bir de "Schwarzkopf" isminin nereden geldiğini merak ettim. Acaba bir yer adı fln mı? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Lemuria 30-05-2016 10:10

Teşekkürler Duygu Hanım. Sizin sayfanızı da incelemiştim. Çok güzel bitkileriniz var. Bilahare tekrar gezip yorumlayacağım.

Lemuria 30-05-2016 10:23

5 Eklenti(ler)
Sukulentlere Devam;

"Crassula springtime" (İsim bilgisi için SDurul'a teşekkürler)
Eklenti 615275
Toprağı pek hoşuma gitmemişti, toprağını değiştirdim. Sonradan pişman oldum ama yapacak bir şey yok. Üstünde hafif beyazlama oldu. Nedenini bilmiyorum ama inşallah ölmez. Önerilerinizi bekliyorum.

Crassula ovata (Minor?)
Eklenti 615276
Minyon olan ovata galiba bu. Çiçek açar ve ağaç haline gelir mi bu minor?

Delosperma echinatum (sarı çiçekli)
Eklenti 615277
Bunu yeni aldım. Çok ilginç bir sukulent. İsmini yanlış paylaştıysam lütfen düzeltin.

Bunun da adını bilmiyorum ama çok farklı geldi, çok ilgimi çekti. Kendimi almaktan alıkoyamadım. İsmini paylaşırsanız memnun olurum.
Eklenti 615278

Bu arkadaşın da ismini bilmiyorum ama aldığımda potansiyel çiçekleri vardı. Üç dal uzatmıştı, ikisi kurudu, üçüncüsü açtı. Diğerlerinin kuruma nedenlerini çözemedim.
Eklenti 615279

Lemuria 30-05-2016 10:29

2 Eklenti(ler)
Biraz da bakımını nasıl yaptığımdan bahsedeyim;

Henüz hiçbirisine besin vermedim. Elimde kaktüs besini yok ama genel kullanım besini var. Bundan kullansam mı, kullanmasam mı bilemedim.
Bunun dışında haftada 2 gün (Çarşamba, Pazar) periyodik olarak üstten suluyorum. Alttan su akıncaya kadar döküyorum suyu. Bazılarında toprak tam ıslanmıyor. Acaba bunlarda sulama sıklığını artırmalı mıyım?

Aloe Vera yani "Aloe Veronica" ya gelsi sıra;
Eklenti 615280
Dış yapraklarının renkleri biraz farklı ama normaldir herhalde?

"Kalanchoe longiflora" (İsim bilgisi için SDurul'a teşekkürler)
Çiçek açar mı bilmiyorum ama Kalanşo türü olması sevmem için yeterli bir neden.
Eklenti 615281

Lemuria 30-05-2016 10:38

2 Eklenti(ler)
Bu da çelik olarak toprağa daldırdığım bir bitki. Bunun da ismini bildirmiyorum. Birkaç haftadır herhangi bir ölme olmadı. Herhalde yaşayacak. Toprağın diplerinden hareket bekliyorum;
Eklenti 615283

Bu arkadaşı da annemden aldım. İsmini bilmiyorum. Forumda görmüştüm ama not almamışım. Sanırım forumda gördüğüm konuda Acem halısı çiçeği ile kıyaslanmış ama olmadığı söylenmişti.
Eklenti 615284
Ahanda konuyu buldum;
http://www.agaclar.net/forum/yerortu...er/15487-2.htm

Bu da sanırım ismi;
delosperma red mountain

Lemuria 30-05-2016 10:42

3 Eklenti(ler)
Apartmanın çıkışında bu bitki uzun süredir duruyor. Bir gecelik gelin olabilir mi diye tereddüt ettim. Nedir bu bitki, var mı bir numarası? Çiçeği fln nasıldır, çelik alırsam tutar mı, merak ediyorum.
Eğer bir gecelik gelinse çok istiyorum o bitkiyi. Hemen çelik alacağım :)
Eklenti 615285
Eklenti 615286
Eklenti 615287

Sevgi Durul 30-05-2016 10:44

Sayın Lemuria, Kalanchoe fedtschenkoi sandığınız bitki, Kalanchoe longiflora.

Bu mesajın ilk fotoğrafı Crassula springtime.

Son fotoğraf amaryllis. Soğanlı bir bitki, sukulent değil.

Lemuria 30-05-2016 10:46

Bu merakımı ofise de taşıdım. İşim çok stresli bir iş, daraldığım anda gidiyorum ve bitkilerime bakıyorum. Onlarla konuluyor, rahatlıyorum.
Onları da yakında paylaşacağım.

Ayrıca sukulentleri satın aldığım yerle ilgili de detaylı bilgi vereceğim. Şehir içinde bu kadar çok çeşit sukulentin bulunduğu başka bir yer olduğunu sanmıyorum. Her gittiğimde en az 5 tane alasım geliyor. Eşimi ikna edebilirsem kısa sürede koleksiyonumu genişleteceğim (edemezsem orta vadede).
:) :) :)

Lemuria 30-05-2016 10:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1465379)
Sayın Lemuria, Kalanchoe fedtschenkoi sandığınız bitki, Kalanchoe longiflora.

Bu mesajın ilk fotoğrafı Crassula springtime.

Son fotoğraf amaryllis. Soğanlı bir bitki, sukulent değil.

Teşekkür ederim. İsimleri düzelttim.

sevgihoca 30-05-2016 11:50

Sayfanız hayırlı olsun,Sn.Lemuria.Sukulentler ev ortamından ziyade açık havayı sever.Balkonda daha sağlıklı gelişirler.Maşallah hepsi birbirinden güzel.Şöyle güzel bir rafta da toplarsanız eşiniz hiçbir şeycik demez.Biz sitede arkadaşlarımızın eşlerini de çok severiz.Benden kocaman bir selam eşinize.

Lemuria 14-06-2016 13:27

2 Eklenti(ler)
Delosperma echinatum çiçeğini gösterdi:

Eklenti 617988

Eklenti 617989

Lemuria 14-06-2016 13:33

5 Eklenti(ler)
Bugün paylaşacaklarım da ofis bitkilerim;
Streslendikçe soluğu yanlarında buluyorum...

Nertera ile başlayalım;
Yapı marketten aldım. Görür görmez hayran oldum. Eve gelip bizim forumda araştırma yaptığımda bakımının zor olduğunu gördüm. Çok seviyorum ama bozulmasından da çok korkuyorum. Umarım beni terk etmez..

Eklenti 617990

Fittonia'lar da benim canlarım. Bunlar sukulent mi değil mi bilmiyorum ama paylaşmak istedim.

Eklenti 617992

Eklenti 617993

Eklenti 617994

Bu da "Sedum lineare variegatum"
Eklenti 617991

Lemuria 14-06-2016 13:43

3 Eklenti(ler)
İşte bu arkadaşın adını bilmiyorum. Forumda da görmedim ama çiçekleri gerçekten aşık olunacak cinsten. İsmiyle ilgili vereceğiniz bilgileri bekliyorum;

Eklenti 617995 Eklenti 617996 Eklenti 617997

Lemuria 14-06-2016 13:51

2 Eklenti(ler)
Bu da ofisteki Kalanşö'm
Eklenti 618004

Vee ofisteki son sukulentim;

Crassula marnierana
Eklenti 617998

Melissa ve Hanımeli fidanlarım, Antoryum'um, Çalı Mine'm, Orkide'm, Madagascar Yasemini'm, Ballıca'm ve Itır'ımı bu başlıkta paylaşmıyorum ama onları da unutmuş değilim. Hepsi benim canlarım...

engin koç 14-06-2016 21:55

Güzel bir uğraş içine girmişsiniz.
Kolay gelsin.
Sevgiler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024