agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   BerfuÇ / Sukulent ve Kaktüslerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/38972.htm)

BerfuÇ 27-02-2016 16:14

BerfuÇ / Sukulent ve Kaktüslerim

4 Eklenti(ler)
Selamlar,

Ben aslında tecrübesiz biri olarak birden bu kadar çok bitki sorumluluğu almazdım ancak benim sukulentlerle tanışmam biraz acıklı. Sezonluk olarak girdiğim bir otelde, bir araba yapıp üstüne bir ton sukulent koymuşlar. Ama yazık garibanlar kepçelerin kutuların içinde 1 gram toprakla duruyor kimse tarafından bakılmıyordu. Ben de sonunda dayanamadım ve izin rica topladım hepsini getirdim eve. Kimisini kurtardım, kimisi maalesef gitti. Tabi bilirsiniz başlayınca durmuyor. Emektar kaktüsüm ve travmalı paskalya çiçeğimle 2 saksıyken, şimdi sayısını bilmiyorum. Buraya da öğrenmeye ve yardımlarınızı kabul etmeye geldim. Umarım beğenirsiniz. :)

Tabi bu arada hiç birinin adını bilmiyorum, sadece hikayeleri var bende.

Bu ilk beşli, deniz kestanesinin içinde ekiliydiler. Yani hepsinin toplam 1 avuçtan az toprağı vardı. Kökleri dışarıdaydı vs.. Zaten hepsini almaya karar vermem çizgili aloenin zavallı görüntüsüydü. İkili kaktüsün boynunu eğmişti, hala ince kısmını görebilirsiniz ama toparladı çok şükür. Diğer aloe kılıklı olanda aldığımdan beri (6 ay kadar oldu) yaklaşık 3 kat büyüdü. İki tane yanyana olanlardan birinin bir sapı kırıldı :( Umarım o da kendine gelir.

BerfuÇ 27-02-2016 16:17

1 Eklenti(ler)
Burada sanırım bir çeşit echeveria var. Kırmızı uçlu. İlk geldiğinde uzun boylu geniş fakat zayıf ve ince yapraklıydı. Büyümesinin bunu değiştireceğini düşünüyorum.

Edit: Echeveria Chihuahuensis

BerfuÇ 27-02-2016 16:20

1 Eklenti(ler)
Yine başka bir çeşit echeveria (diye düşünüyorum) :rolleyes:
Kendini en güzel toparlayan bu çocuk oldu. İlk geldiğinde 11-12 yaprağı vardı, şimdi 7 tane yavrusu var :)

Edit: Bu bir Echeveria değil, bir Aeonium imiş.

Aeonium Haworthii.

BerfuÇ 27-02-2016 16:24

4 Eklenti(ler)
Kaynana Dili, bunun adını biliyorum :) ve diğerleri...

Saksılarının geçirgen olduklarından emin olduklarımı toprakla bırakıyorum. Diğerlerine suyu süzmesi için küçük taşlar yerleştirdim.

BerfuÇ 27-02-2016 16:30

1 Eklenti(ler)
Bunlar echeveria çeşitleri yine. Tekli ektiklerimin formları biraz bozuk. Boyları uzadı, çünkü oteldeyken güneş göremiyorlardı. Ama bu baya toparlamış halleri. Üsttekiler iyi durumda çünkü onları ilk gördüğümde satın alıp saksılarını değiştirmiştim. Şarap kadehinde ekiliydiler....:confused:

BerfuÇ 27-02-2016 16:36

1 Eklenti(ler)
Aeoniumlar

BerfuÇ 27-02-2016 16:39

2 Eklenti(ler)
Bu çocuktan hiç umudum yoktu ama toparladı :)

BerfuÇ 27-02-2016 16:44

2 Eklenti(ler)
Bu ikisi de çok kötü durumdan kolayca toparladılar Çok güzel olacaklar diye bekliyorum. Alttakinin adı Jelly Bean Flower olarak geçiyor sanırım bazı yerlerde.

melekv. 27-02-2016 16:46

Sayfanız hayırlı olsun sn berfuç keşke bende sukulent arabasına rastlasam ne kadar şanslısınız :)

BerfuÇ 27-02-2016 16:49

5 Eklenti(ler)
Devamında artık benim aldıklarım, annemin annanemin kuaförden komşudan toplayıp sende de olsun dedikleri var. Umarım beğenirsiniz.

BerfuÇ 27-02-2016 16:52

2 Eklenti(ler)
Son olarak 3 senelik kızım ve siyah saksıdaki geçen hafta gelen maydanoz kılıklı bitkim :) çok tatlı birşey. İsmini bilen olursa ve belirtirse çok sevinirim.

BerfuÇ 27-02-2016 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melekv. (Mesaj 1443187)
Sayfanız hayırlı olsun sn berfuç keşke bende sukulent arabasına rastlasam ne kadar şanslısınız :)

Çok teşekkürler Melek Hanım :) Umarım bir gün rastlarsınız :D

sevgihoca 27-02-2016 17:23

Sayfanız hayırlı olsun BerfuÇ,siteye hoş gelmişsiniz.Bu sukulent sevdası başka bir şey.Hepsini güle güle büyütün.Sevgiler.

BerfuÇ 27-02-2016 17:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1443191)
Sayfanız hayırlı olsun BerfuÇ,siteye hoş gelmişsiniz.Bu sukulent sevdası başka bir şey.Hepsini güle güle büyütün.Sevgiler.

Teşekkür ederim sevgihoca :)
Öyleymiş çok tatlılar :)

Galip Kuzucu 27-02-2016 19:04

Sayfanız ve sukulentleriniz hayırlı olsun sayın:BerfuÇ :)

BerfuÇ 27-02-2016 19:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu (Mesaj 1443207)
Sayfanız ve sukulentleriniz hayırlı olsun sayın:BerfuÇ :)

Çok teşekkürler Galip Bey :)

BerfuÇ 03-03-2016 16:34

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Bu sabah çok talihsiz bir olaya uyandım. Dün akşam inanılmaz bir yağmur vardı ben de bir kaç parça saksıyı koş koştur içeri aldım. Sabah eve yatak gelmiş, teyzem de değişen yatağı çocukların üstüne düşürmüş. Kendimi önlerine attım ama maalesef bir tanesinin ucu kırıldı dedi.
Kaktüslerimden bir tanesinin ucu kopmuş, inanılmaz üzüldüm ama sanırım kendini toparlayacak.
Kopan ucu, sizden gördüklerim kadarıyla kurumaya bıraktım, pazar günü hava güneşli olacakmış, ekeceğim. Ana gövdeyi de sürekli kontrol ediyorum. Bir kaç saat sonra bile yarayı kapatmaya başlamıştı, umarım kendine gelir, çünkü özellikle sevdiğim bir bebek. Yanında yavrusu var ama kendisi de yaşasın, hatta 3 olsalar ne güzel olur.

BerfuÇ 03-03-2016 16:37

Pleiospilos Nelii

1 Eklenti(ler)
Teyzoşum bu talihsizliğe bir güzellik gelsin diye hemen kalkmış bana bu ufaklığı almış.
Adının Pleiospilos Nelii olduğunu öğrendim. (Bu Latince isimlerden çok korkuyordum ama öğreniliyormuş.)

Çiçek açmış bir şekilde almış. Çiçek tabi ki soldu bile ama rengi harikaydı. Sadece çiçeğin çıkış şekli beni şaşırttı. Gövdeyi baya parçalayarak çıkmış. Bu çiçek tamamen kuruduktan sonra nasıl nasıl ayırmam gerektiğini bilen var mı? (Ya da ayırmalı mıyım?)

Çok teşekkürler şimdiden!

engin koç 03-03-2016 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BerfuÇ (Mesaj 1444293)
Merhabalar,

Bu sabah çok talihsiz bir olaya uyandım. Dün akşam inanılmaz bir yağmur vardı ben de bir kaç parça saksıyı koş koştur içeri aldım. Sabah eve yatak gelmiş, teyzem de değişen yatağı çocukların üstüne düşürmüş. Kendimi önlerine attım ama maalesef bir tanesinin ucu kırıldı dedi.
Kaktüslerimden bir tanesinin ucu kopmuş, inanılmaz üzüldüm ama sanırım kendini toparlayacak.
Kopan ucu, sizden gördüklerim kadarıyla kurumaya bıraktım, pazar günü hava güneşli olacakmış, ekeceğim. Ana gövdeyi de sürekli kontrol ediyorum. Bir kaç saat sonra bile yarayı kapatmaya başlamıştı, umarım kendine gelir, çünkü özellikle sevdiğim bir bebek. Yanında yavrusu var ama kendisi de yaşasın, hatta 3 olsalar ne güzel olur.

Sn. BerfuÇ
Kırılan kısma krem kıvamında toz tarçın uygulayın.
Ayrıca kırılan gövdeye bir kargı destek koysanız faydalı olur.
Üzzgünüm ama pek sağlıklı da görünmüyor. Foto / ışıık hatası da olabilir.
Sevgiler.

BerfuÇ 03-03-2016 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi engin koç (Mesaj 1444296)
Sn. BerfuÇ
Kırılan kısma krem kıvamında toz tarçın uygulayın.
Ayrıca kırılan gövdeye bir kargı destek koysanız faydalı olur.
Üzzgünüm ama pek sağlıklı da görünmüyor. Foto / ışıık hatası da olabilir.
Sevgiler.

Hemen uyguluyorum Engin Bey.
Rengi bu kadar soluk değil. Kök kısmına doğru daha toprak rengi evet ama üst kısma doğru baya çimen yeşili olmuştu.

Sağlıklı gözükmemeleri normal çünkü hepsi "evlat edinilmiş" :) Yani hepsi ölümün eşiğindeyken aldım, kendimce toparlamaya çalıştım. Neyse, umarım çok daha iyi olurlar, şimdi hemen dediğinizi yapıyorum. Bu arada kopan parçaya da tarçın sürmeli miyim ?

engin koç 03-03-2016 17:21

Bence gerekmez.
Bir kaç gün sonra uygun toprağa 1-2 cm daldırın. Bir hafta sonra da sulayın.

BerfuÇ 04-03-2016 14:22

Haworthia

2 Eklenti(ler)
Selamlar :)

Bu sabah, üçlü Haworthia (attenuata?) annelerinin çiçek çıkardığını gördüm, çok heyecanlandım. Çoğu kişiye normal geliyordur belki ama ben henüz ilkleri yaşıyorum :) İlk defa bir kaktüs çiçeğinin açışını göreceğim. (Şimdi birisi çıkıp Berfu o çiçek değil dese çok gülerim :D )

Bu bebek ilk geldiğinde tek parçaydı ben de o dönemki cahilliğimle ayırdım hepsini. Anne, büyük kardeş ve küçük kardeş.

zehra evin 04-03-2016 14:49

Sayın BerfuÇ sayfanız hayırlı olsun.Maydanoza benzettiğiniz siyah saksıdaki bitkiniz Selaginella frosty yosunu.Teraryum için uygun bir bitki.Nemi çok seviyor.Ben yaşatamadım.İnşallah siz yaşatabilirsiniz.Bitkilerinizin resimlerini merakla bekliyoruz.:)

BerfuÇ 04-03-2016 15:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zehra evin (Mesaj 1444517)
Sayın BerfuÇ sayfanız hayırlı olsun.Maydanoza benzettiğiniz siyah saksıdaki bitkiniz Selaginella frosty yosunu.Teraryum için uygun bir bitki.Nemi çok seviyor.Ben yaşatamadım.İnşallah siz yaşatabilirsiniz.Bitkilerinizin resimlerini merakla bekliyoruz.:)

Sn Zehra Evin, bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Dışarıda diğer saksılarımla beraber tutuyordum fakat 3. günde, bir kısmı sertleşip kurudu. Kurumanın güneş sebepli olduğunu düşünüp önce gölgeye sonra içeri aldım. Hemen kendini toparladı fakat küçük bir kısmı yanık kaldı. Tavsiyenize uyup daha nemli bir yere alacağım. Tekrar teşekkür ederim :)

BerfuÇ 05-03-2016 21:31

Aramıza bugün katılanlar

1 Eklenti(ler)
Selamlar,

Forumdan aldığım tariflere göre kaktüs ve sukulentlerim için daha uygun bir toprak hazırlamak üzere sipariş ettiğim lav taşları geldi.
3 ölçek bahçe toprağına, 1 ölçek lav taşı ve 1 ölçek humuslu torf ekleyip güzelce karıştırdım.

Bugün marketten yumurta alırken bir de baktım, o da ne? İçeri tazecik sukulentler, kaktüsler giriyor. Saldırdım tabi ki :)

Yeni toprağımıza, yeni sukulentler. Öncelikle geçen gün kırdığımız kaktüs başını diktiğimi belirteyim.

BerfuÇ 05-03-2016 21:34

Kaktüsler

2 Eklenti(ler)
Sukulentlerin isimlerini çok daha kolay bulabiliyorum ama henüz maalesef kaktüsler konusunda bir adım atamadım. Sanırım küçük olan bir çeşit mammillaria. Uzun olanları bilmiyorum. Beyaz olanın etrafında yumuşak tüyler, tüylerin altında sivri ve sinirli dikenler var :)

Bu arada uzunların üzerinde, yapma çiçeklerden vardı. Çıkartırken ufak bir parça da silikonla birlikte çıktı. Sn. Engin Koç'un uygulaması hemen biraz tarçını hamur yapıp sürdüm.

BerfuÇ 05-03-2016 21:37

Echeveria Shaviana

1 Eklenti(ler)
Çok güzel bir kız, fakat saksısını değiştirirken, kökü çok cılız ve kısaydı. Normal gelmedi açıkçası, umarım bir problem çıkmaz.

BerfuÇ 05-03-2016 21:39

Echeveria Setosa

1 Eklenti(ler)
Bu bol yavrulu bir Setosa. Çok yumuşak :)

BerfuÇ 05-03-2016 21:42

Crassula Ovata ve Echeveria Affinis

2 Eklenti(ler)
İki adet Echeveria Affinis'i bir tane Crassula Ovata (pek emin değilim isminden ama Crassula kesin sanırım) bir de alt türünü bulamadığım başka bir Echeveria ile saksıladım. İki echeveria bir saksıya fazla gelmez umarım.

Edit: Alt türünü bulamadığım Echeveria;
Echeveria Powder Puff (adını yerim :D)

BerfuÇ 05-03-2016 21:46

Kalanchoe

1 Eklenti(ler)
Bu da son olarak güzeller güzeli Kalanchoe. Alt türünü bilmiyorum maalesef.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024