agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   şimşirbonsai / Sukulent ve kaktüslerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/38808.htm)

şimşirbonsai 04-02-2016 12:06

şimşirbonsai / Sukulent ve kaktüslerim

4 Eklenti(ler)
Merhaba
Bende sizlere kendi çeşitlerimi göstermek istedim.
Belki çok can alıcı şekil ve renkleri yok belki bazılarının saksıları çirkin ama Bunların hepsini ben yetiştirdim ve hazırladım.
Şimdilik bunları yüklüyorum ileride başka resimlerde koyabilirim.
Bu arada benim bir ricam var bu çiçeklerimin cins isimlerini bilemiyorum
eğer bilenler olursa kısaca bilgilendirirlerse sevinirim.
İyi günler. Saygılar.
Eklenti 594500
Eklenti 594501
Eklenti 594502
Eklenti 594503

şimşirbonsai 04-02-2016 12:14

4 Eklenti(ler)
ekleme yapayım
bunları yapıp arkadaşlarıma verdim
Eklenti 594504 Eklenti 594505
Eklenti 594506 Eklenti 594507

Galip Kuzucu 04-02-2016 12:45

Sayfanız hayırlı olsun sayın:şimşirbonsai :)
Aranjmanlarınızın hepsi birbirinden harika :)

mandalinleerik 04-02-2016 15:17

Çok beğendim. Sayfanız hayırlı olsun. Sulamayı nasıl yapıyorsunuz?

şimşirbonsai 04-02-2016 15:56

Sn. Galip Kuzucu ve Sn. mandalinleerik beğenip yorum yapmanıza sevindim. Teşekkür ediyorum.
Doğrusu biraz çekinerek resimleri paylaşmıştım. Umarım gerisini getirebilirim.
Sulamayı sormuşsunuz. Normal altı delikli saksılarımda hergün veya iki günde bir çok az miktarda su veriyorum bazen unutup su vermediklerim ya da bilerek su vermediklerim oluyor bazen üstten fısfıs yapıyorum. Ancak altı kapalı kaselerde ve cam fanuslarda daha dikkatli, seyrek ve az su vermeye çalışıyorum. Ne kadar bilinçli hareket ediyorum bilmiyorum ama henüz sudan kaynaklı bozulan çiçeklerim olmadı.
Bu resimlerini koyduklarım iş yerimdeki çiçeklerim (daha doğrusu bir kısmı).
Evimdekilerde ise biraz daha seyrek sulama yapıyorum.
İyi günler. Saygılar.

Bayçalı 04-02-2016 18:05

Sn.şimşirbonsai sayfanız hayırlı ve bereketli olsun arajmanlar güzel fakat fanusun içinde kaktüsler pek hoşlanmaya bilir taşlar görsellik açısından güzel ama toprağı hava almasını engelliyor gördüğüm kadarıyla çiçekleriniz pek güneş görmüyor olacakki şekillerinde biraz değişiklik var tabi işin ustaları daha iyibilir.Resimlerinizin devamını bekliyor olacağım bol çiçekli bir sayfa diliyorum.

mandalinleerik 04-02-2016 18:45

Bende sayın Bayçalı gibi düşünüyorum. Hergün ya da günaşırı sulamanız sıkıntı yaratabilir.

şimşirbonsai 05-02-2016 09:31

Tekrar merhaba
Sanırım sulama konusunda kendimi doğru ifade edemedim, yaptıklarımı yanlış anlattım. Sukulent ve kaktüslerin ve onların yakını olan aleo ların su isteklerinin az olduğunu biliyorum özellikle kış aylarında çok az su istekleri var. Yazın ise kışa göre biraz daha fazla sulanmaları gerekiyor. Sulama yaparken topraklarının kuru olup olmadığına en son tam sulamayı ne zaman yaptığıma göre tam sulama ya da sadece bir kaç damla ile yapacak şekilde su vermeye dikkat ediyorum. Tam sulamadan kastım saksıdaki toprağın tam olarak ıslanması şeklinde, hergün veya gün aşırı sulamadan kastım ise sadece bir iki damla. Bu kış döneminde bahsettiğim şekilde tam sulamayı çok az yaptım ama damla sulamayı ise haftada bir iki kez yapıyorum. Damla sulama yapmadığım zamanlarda ise fısfıs yapıyorum. Ayrıca göz önünde bulundurduğum diğer bir nokta ise saksı büyüklüğü. Eğer saksı büyük ve çiçekte yetişkin ise daha seyrek, saksı küçük ve çiçek henüz küçük ise biraz daha sık su veriyorum. Onlara kaktüs olduklarını hatırlatmak için sulamadığım zamanlarda oluyor. Kaktüsleri, sukulentleri ve aleoları birbirlerine yakın canlılar olduğunu düşünüyorum ve sulama konusunda onları ayırmıyorum.
Güneş almaları konusuna gelince bu konuda yapabileceğim çok fazla bir şey yok. Odam öğlene kadar güneş alıyor daha sonra aydınlık ama direk güneş ışığı almıyor. Bazı açılardan avantajı var bu durumun. Ama sizin yorumunuz üzerine bir iki çeşit çiçeği deneme amaçlı binanın diğer cephesindeki bir odaya misafir gönderip sonuçlarına bakabilirim.
Fanus içinde kaktüslerin nasıl gelişeceğini bende merak ediyorum. Yeteri kadar zaman geçmesine rağmen kuruma bozulma yapmadılar ve tuttular fakat gelişmede olmadı ama henüz baharı ve yazı yaşamadılar fanusta. Bekleyip göreceğim. Çok tecrübe ettiğim bir durum değil.
Yorumlarınıza göre bitki bakımı konusunda hareketlerimi doğru bir disipline sokabilirim.
İyi günler.Saygılar.

Şükran45 05-02-2016 12:24

Sayfanız hayırlı olsun. Bence aranjmanlarınızın hepsi de güzel olmuş. İlk resimde saksı olarak değerlendirdiğiniz kaseler de hoş olmuş. Tebrikler. Resimlerin devamını merakla bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024