agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   olmez / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/38262.htm)

olmez 05-11-2015 11:03

olmez / Kaktüs ve Sukulentlerim

2 Eklenti(ler)
Sayın malina'nın uyarısı ile önce açmış olduğum konudaki forum kurallarına uymayan yönleri düzelterek kaktüs ve sukulentlerimi yeniden paylaşıyorum. :)

Öncelikle Sayın SDurul'a bu kaktüs ve sukulentleri bizlerle paylaşma inceliğini gösterdiği için teşekkür ediyorum. Bir kök hariç tamamını kendisi göndermiştir.

İşin açıkçası Sayın SDurul'dan gelecek paket içeriği için hazırlığımı yapmıştım ama paketten çıkan tür sayısının bu kadar çok olmasını beklemiyordum. Bu nedenle hazırlığım biraz yetersiz kaldı ama biraz sıkışık da olsa bitkiler gelir gelmez onları toprak ile buluşturdum.

Eklenti 583988

Sonra yeni saksı çalışmalarımız başladı. Saksılarımı kendim dökmeyi yercih ettim. Buradan bakabilirsiniz.
Bu arada ben saksı döküldü, kurudu, boyaması ile uğraşırken miniklerden çiçek açanlar, yeni yavrular verenler oldu.

Eklenti 583989

Biraz zamansız oldu ama dün akşam yeni el yapımı saksılara aktarmaları yaparak hepsini birazcık olsun sıkışıklıktan kurtardım ve rahatladılar.

Eklenti 583986

Büyük saksıdan söküp küçük saksılara geçirdiklerimin tümü de köklenmişler. Bu nedenle büyük saksıdan küçüğe aktarırken kaşık yardımı ile toprağıyla beraber alarak aktardım ve doğuya bakan mutfak penceresi önüne dizdim hepsini. Öğleye kadar güneş alan ve akşama kadar da aydınlık bir pencere. Ev kaloriferli. Bakalım kışı bu şekilde atlatalım seneye neler olacak. Bu arada altlarına koyduğum tabaklar hoş görünmedi tabi. Onlar için de bir çözüm üreteceğiz bakalım. Tekrar teşekkürler Sayın SDurul.

flaneuse 05-11-2015 13:55

Elinize sağlık Sayın Olmez, saksı çalışmalarınız da düzenlemeniz de çok hoş olmuş. SDurul Hanım dün bana da çok zengin bir kargo gönderdi, sağolsun- kendisi Noel Baba gibi, hediye çuvalından birbirinden güzel kaktüsler sukkulentler dökülüyor :eek:

Kaktus ve sukkulent bakımında henüz fazla tecrübeli değilim ancak web sitelerinde gezinirken en çok sizinki gibi kalabalık düzenlemeleri beğeniyorum. Çoğu sitede de sukkulentlerin az toprak-yoğun nüfus dikildiğinde bile iyi gelişim gösterdiği mealinde bilgilere rastladım (tabii Sedum Reflexum gibi sukkulentleri, bu genellemenin dışında tutmak gerek sanırım). Yine de (elimdeki çoğu bitki henüz bebek/ çok genç olduğu için) sık ve karışık dikim yapmak ne kadar doğru/ sağlıklı emin olamıyorum. Hiç olmazsa 1 dinlenme ve 1 büyüme dönemini ayrı saksılarda geçirseler sanki gelişimleri daha iyi olurmuş gibime geliyor. Bilmem daha tecrübeleri forum üyelerimiz ne düşünür?

olmez 05-11-2015 14:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi flaneuse (Mesaj 1418374)
Elinize sağlık Sayın Olmez, saksı çalışmalarınız da düzenlemeniz de çok hoş olmuş. SDurul Hanım dün bana da çok zengin bir kargo gönderdi, sağolsun- kendisi Noel Baba gibi, hediye çuvalından birbirinden güzel kaktüsler sukkulentler dökülüyor :eek:

Kaktus ve sukkulent bakımında henüz fazla tecrübeli değilim ancak web sitelerinde gezinirken en çok sizinki gibi kalabalık düzenlemeleri beğeniyorum. Çoğu sitede de sukkulentlerin az toprak-yoğun nüfus dikildiğinde bile iyi gelişim gösterdiği mealinde bilgilere rastladım (tabii Sedum Reflexum gibi sukkulentleri, bu genellemenin dışında tutmak gerek sanırım). Yine de (elimdeki çoğu bitki henüz bebek/ çok genç olduğu için) sık ve karışık dikim yapmak ne kadar doğru/ sağlıklı emin olamıyorum. Hiç olmazsa 1 dinlenme ve 1 büyüme dönemini ayrı saksılarda geçirseler sanki gelişimleri daha iyi olurmuş gibime geliyor. Bilmem daha tecrübeleri forum üyelerimiz ne düşünür?

Aynı düşünce ile ben de ayırdım. Yoksa kalabalıkta da mutlulardı sanki. Çiçek açanlar, yeni yavru verenler bile vardı. Sanırım en başta Sayın SDurul olmak üzere ( Ne de olsa bu minik yavruların önceki yuvası kendisinde. :D ) kaktüs ve sukulent deneyimi yüksek arkadaşlar yorum yapacaktır.
Saygılarımla.

Jakin 05-11-2015 17:10

Sn. olmez sayfanız hayırlı olsun.
Küçük saksılarınız çok güzel olmuş..
Sevgili SDurul bana da böyle güzellikler gönderdi, sağ olsun.
Pembe çiçeklere bayıldım. Benimkiler açmadı.
Bakım bilgilerinizi de yazar mısınız rica etsem?

olmez 06-11-2015 07:10

Sayın Jakin öncelikle teşekkür ederim. Özel bir bakım uygulamadım aslında. Yeni geldikleri için ve uyku dönemine girmeleri yakın olduğundan gübre kullanmadım. Ancak saksı içerisi karışımı hazırlayıp saksıya yerleştirirken özen gösterdim sadece. Saksıda en altı iyi bir drenaj için ytong parçaları ve laterit ile kapladım. Bunların üzerine biraz kalın odun talaşı, onun üzerine kuru yaprak ve dal parçaları yerleştirdim. Bunların üzerine normal bahçe toprağı koyup malzemeyi sıkıştırdım. Bunların üzerine 1-2 cm torf yayıp yine sıkıştırdım. Bu noktadan sonra devreye dere kumu girdi. Elimde iri taşlı ve elenmiş olmak üzere aynı dere kumundan vardı. Alta taşlı dere kumu üzerine de elenmiş dere kumu olacak şekilde saksının kalan kısmını doldurdum. Sayın SDurul'dan bitkiler gelince sadece saksı toprağını iyice sulayıp sonra dikim yaptım. Islak olmadığı sürece ince dere kumu zaten açtığınız çukura yeniden akma eğiliminde oluyor. Bu arada drenajı da kontrol etmiş oldum. Bitkileri çok sığ çukurlar açıp yerleştirdim ve hafifçe çukuru kapattım. Anlayacağınız ne boşta bıraktım, ne de boğdum. Sonrasında zaten sulamalarla dere kumu gereken şekilde boşlukları doldurup iyice yerleşti. Sayın SDurul'un sağolsun özellikle bir uyarısı vardı; "Aşırı sulamayı sevmedikleri" şeklinde. Önce buna dikkat ettim ama bitkileri devamlı gözlemledim. Baktım ki drenaj çok iyi ve fazla su nedeni ile sıkıntı yaşatmayacak (hatta uzun süre sulamayınca uç kurutma başlatanlar olunca) yine takip ederek 2-3 günde bir hafif sulamalar yapmaya başladım. Hem bunun etkisi ile, hem de artık adapte olmaya başlamaları etkisi ile olsa gerek yavru vermeler ve çiçek açmalar başladı.

Sevgi Durul 06-11-2015 07:29

Sayın olmez, çok adım geçmiş yazmamak olmazdı.

Öncelikle bebeklere çok iyi bakmışsınız, bu konuda söylenecek pek bir şey yok. Ben sadece iyi durumda olduklarına ve değer gördüklerine sevindim, mutlu oldum.

Sonuçta bu bitkiler bana da agaclar.net sayesinde tanıdığım arkadaşlardan gelmişlerdi. Bu vesile ile ben de nevsune, cemo, loveforlife, dağçiği, sakdag ve berçin'e bir kez de burada teşekkür etmek isterim. Bitkiler onların torunları.:)

Bir de jineop, rahmetle anıyorum.

Çiçeklerini de görmeniz, paylaşmanız dileklerimle... Saygılar...

aerosol 06-11-2015 07:38

paylaşmanın dayanılmaz güzelliği bu olsa gerek ... paylaştıkça büyüyor hem bitkiler hem mutluluklar ...

Jakin 06-11-2015 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1418532)
Sayın Jakin öncelikle teşekkür ederim. Özel bir bakım uygulamadım aslında.

Sn. olmez cevap için çok teşekkürler. Her ne kadar özel bakım uygulamadım deseniz de, o kadar incelikli davranmışsınız ki, çok özel olmuş. Bunları uygulayabilir miyim bilmem!.. Gelişmelerini, yeni ve bol çiçeklerini görmeniz dileğiyle.

olmez 13-11-2015 12:43

1 Eklenti(ler)
Kargo esnasında dökülmüş olan yaprakları kıyıya köşeye iliştirmiştim. İki tanesi yeni yavrular vermiş. :)

Eklenti 585233

umutdunyasi 01-12-2015 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1420184)
Kargo esnasında dökülmüş olan yaprakları kıyıya köşeye iliştirmiştim. İki tanesi yeni yavrular vermiş. :)

Eklenti 585233

Çok güzelmiş ne kadar bir sürede bu şekli aldı :confused: benimkiler bir türlü filizlenmedi

olmez 01-12-2015 10:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umutdunyasi (Mesaj 1423615)
Çok güzelmiş ne kadar bir sürede bu şekli aldı :confused: benimkiler bir türlü filizlenmedi

Yaklaşık 10-15 gün diyelim. Net bilemiyorum çünkü. Kasım ayı başında bitkiler geldiğinde bunları da iliştirmiştim kenarlara ayın 13 ünde filizlenmiş resimleri paylaşmışım. Yalnız belirtmem gereken bir durum var. Daha önce saksı toprağını katmanlar halinde nasıl hazırladığımı anlatmıştım. En üste koyduğum dere kumu kesinlikle çok iyi drenaj yapıyor. Sayın SDurul'un çok sulamamam konusunda özellikle uyarmasına rağmen ben yine dayanamayıp 3 günde bir yağmurlama şeklinde suluyorum. Kola şişesinin kapağına delikler açtım onunla yağmurluyorum. Yaklaşık 1 su bardağı kadar veriyorum 3 günde bir. Su yüzeydeki dere kumunda 10-15 saniye kalıyor en fazla. Geçtiğimiz hafta ve hafta sonu yağmur vardı Muğla'da. Tek saksılara aldıklarım dışında kalan bunları yağmur alacak şekilde bıraktım, ama devamlı da kontrol ettim bozulma var mı diye. Pazar öğleden sonradan bu yana hava güneşli, akşamları oldukça soğuk. Halen sık sık kontrol edip herhangi ters bir durumda müdahale etmek için bakıyorum. Ama yağmuru yedikten, arkasından gelen güneşli günlerde gündüz güneşlenip gece soğukladıktan sonra daha bir coşmaya başladılar sanki. Özellikle Sedum sarmentosum hiç durmadan yeni patlamalar yapıyor. Öğle arası resimlerini çeker öğleden sonra koyarım buraya.

umutdunyasi 01-12-2015 10:50

Teşekkürler elinize sağlık sayın olmez. Resimlerinizin devamını bekliyoruz. Kolay gelsin...

olmez 01-12-2015 12:25

4 Eklenti(ler)
Eklenti 587253
Sedum sarmentosum'lar yağmuru yedikten sonra yeni filizler vermeye başladı.

Eklenti 587254
Bunların (isimlerini bilmiyorum daha. :o ) daha çok su istediğinin farkındaydım ama yağmurdan sonra sağdakinin canlanmasına bakarak onları ayrı bir saksıya almayı ve daha çok sulamayı düşünüyorum.

Eklenti 587255
Daha önce paylaştığım miniklerin bugün itibarı ile durumları.

Eklenti 587256
Sedum spurium da dipten yeni yavrular patlatmata başladı. :)

umutdunyasi 01-12-2015 12:41

Gelişimleri çok güzel tebrikler... 2. resim Alovera bitkisine benziyor.

olmez 01-12-2015 14:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umutdunyasi (Mesaj 1423642)
Gelişimleri çok güzel tebrikler... 2. resim Alovera bitkisine benziyor.

Gasteria obliqua'ya da benziyor. :) Ben de çıkamadım daha işin içinden. Sayın SDurul çok insafsız davranmış. Bu kadar çok çeşit gönderirken insan düşünmez mi bunların türlerini, isteklerini, bakımlarını öğrenmek ne kadar sürer diye. :D

olmez 30-12-2015 10:07

3 Eklenti(ler)
Yavrucukların bazıları müstakil evlerine taşındılar. :)

Eklenti 590732

Eklenti 590733

Eklenti 590734

olmez 30-12-2015 10:11

1 Eklenti(ler)
Yeni evini beğenip dipten yavru vermeye başlayan var. :)

Eklenti 590735

duy-gu 30-12-2015 10:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1429936)
Yeni evini beğenip dipten yavru vermeye başlayan var. :)

Eklenti 590735

Sevgili olmez,
Çiçekleriniz kadar saksılarınız da çok güzelmiş :) Beyaz-kare olanlar gibi minimalist şeyler göze çok hoş görünüyor. Yavrularınızı güle güle büyütün :)

duy-gu 30-12-2015 10:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olmez (Mesaj 1423660)
Gasteria obliqua'ya da benziyor. :) Ben de çıkamadım daha işin içinden. Sayın SDurul çok insafsız davranmış. Bu kadar çok çeşit gönderirken insan düşünmez mi bunların türlerini, isteklerini, bakımlarını öğrenmek ne kadar sürer diye. :D

Sağdakini ben de Aloevera (sarısabır) bitkisine benzettim :)

olmez 30-12-2015 12:11

Teşekkür ederim Sn. duy-gu. Benim de hoşuma gitti bu saksılar. :)

Gül Batur 30-12-2015 21:42

Aramıza hoş geldiniz.

Galip Kuzucu 30-12-2015 23:02

Aramıza hoşgeldiniz sayın: olmez :D Sayfanız hayırlı olsun :D Sukulentleriniz ve saksılarıniz harika bayıldım :D

akçabardak 30-12-2015 23:18

Sayın olmez, sayfanız hayırlı olsun.

olmez 31-12-2015 05:41

Sn. Gül Batur, Sn. Galip Kuzucu, Sn. akcabardak hoşbulduk. :) Teşekkür ederim.

sevgihoca 31-12-2015 11:58

Hoşgeldiniz olmez,sayfanızı çok beğendim.

Mücevher Çalısı 31-12-2015 12:37

Sayfanız hayırlı uğurlu olsun Sn. olmez.

Saksılarınız da çok güzel çiçekleriniz de. Güle güle yetiştirin;)

İyi yıllar...

olmez 31-12-2015 14:15

Teşekkür ederim Sn. sevgihoca ve Sn. Mücevher Çalısı. Bu vesile ile herkese iyi yıllar. :)

olmez 05-01-2016 08:31

5 Eklenti(ler)
Dökülen yapraklardan köklenen yavrular ve küçük kaktüsler için akşam biraz uğraştım. Şimdilik küçükler daha. Hacimlendikleri zaman bakalım nasıl bir görüntü ortaya çıkacak? :)

Eklenti 591395

Eklenti 591396

Eklenti 591397

Eklenti 591398

Eklenti 591399

sevgihoca 05-01-2016 19:12

Sevgili Olmez,bu çalışmalarınızla minyatür bahçeciliğe de adımınızı atmışsınız.Şelale çalışmanız çok güzel olmuş.Devamını da bekleriz.

olmez 05-01-2016 22:16

Teşekkür ederim Sn. sevgihoca. Vakit ve materyal buldukça inşallah. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024