agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Mücevher Çalısı / Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/37174.htm)

sinbas 08-01-2016 14:07

Mehmet Rasim beyimizle (minik oğlumla) Mücevher çalısı teyzesinin sukulentlerine uğrasak iyi olacak gibi. :D

Oğlumun hiç sukulenti yok teyzesi.. Kaktüsler hariç o minik elleri ile hepsini sever... :D

http://www.agaclar.net/forum/1431872-post621.htm :o

Bol çiçekli günler sizin olsun ve Kolay gelsin..

Saygılar...

sevgihoca 08-01-2016 19:00

1 Eklenti(ler)
Sayın Mücevher Çalısı Sedum Angelina bu mu?Ben donar diye dışarı çıkarmamıştım.Eğer Angelinaysa dışarı çıkarabilirim sanırım.Bir de çiçek açıyor mu merak ettim.Teşekkür ederim.

Mücevher Çalısı 08-01-2016 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1431950)
Sayın Mücevher Çalısı Sedum Angelina bu mu?Ben donar diye dışarı çıkarmamıştım.Eğer Angelinaysa dışarı çıkarabilirim sanırım.Bir de çiçek açıyor mu merak ettim.Teşekkür ederim.

Çok benziyor, buna benzer kaç sukulent vardır ki, varsa da Sedum'dur o:) Sedumların geneli soğuklara dayanıklı diye biliyorum. Büyümesi ve yayılması hızlı ise "Sedum Angelina" diyebilirim.

Sarı renkte çiçekleri var, ilkbaharda (benimkiler Nisan ayında açmış) açıyor. Bu mesajımdaki 1. ve 2. fotoğraf Sedum rupestre 'angelina' ve çiçekleri...

sevgihoca 08-01-2016 19:29

Çok teşekkür ederim Mücevher Çalısı.Bu sedumu çok seviyorum,kaybetmek istemediğim için dışarı koymadım.Ben gene de pat diye dışarı koymayayım.Biraz daha bekleyeyim.Sevgiler.

Galip Kuzucu 08-01-2016 22:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1431960)
Çok teşekkür ederim Mücevher Çalısı.Bu sedumu çok seviyorum,kaybetmek istemediğim için dışarı koymadım.Ben gene de pat diye dışarı koymayayım.Biraz daha bekleyeyim.Sevgiler.

Bana kalırsa sevgihoca'm kaybetmemek için bahar döneminde birkaç dalını kesip köklendirin derim :D

Mücevher Çalısı 08-01-2016 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu (Mesaj 1432000)
Bana kalırsa sevgihoca'm kaybetmemek için bahar döneminde birkaç dalını kesip köklendirin derim :D

Sevgili Galip senin dediğine ek olarak; o çiçeğin bir dalını alın içeri gerisini doğru dışarı çıkarın derim. Bu kış denemiş ve öğrenmiş olursunuz...

Antalya'nın soğukları malum eksi dereceleri zor görüyor. Bu sebeple soğuklar konusunda çok da kesin cevaplar veremem açıkçası. Okuyoruz "-23" diyor bilenler de denemeden ben genelde kesinleştiremiyorum kafamda...

Bu arada ben 1 kış geçirdim bu çılçıkla ve bu fetvaları veriyorum:D

sevgihoca 08-01-2016 23:10

Teşekkür ederim,Galip ve Mücevher Çalısı.Aynı şeyi ben de düşündüm.Yedeğim olsa balkona çıkarırdım diye.Birkaç gün içinde dediğinizi uygulayacağım.

engin koç 11-01-2016 15:36

Arkadaşlar merhaba.
Bu bitkinin ana gövde odunsu mu acaba.
peperomia ferreyrae olabilir mi acaba ?..

Galip Kuzucu 11-01-2016 16:30

Yok engim hocam odunsu değil yayılıcı bir bitki. Ama dediğiniz bitkiden bende var galiba isterseniz fotoğrafını paylaşırım...

Mücevher Çalısı 11-01-2016 16:40

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi engin koç (Mesaj 1432511)
Arkadaşlar merhaba.
Bu bitkinin ana gövde odunsu mu acaba.
peperomia ferreyrae olabilir mi acaba ?..

Benimki "Peperomia ferreyrae" değil. Bakınız aşağıdaki bugünkü fotoğrafı;

Eklenti 592037

Eklenti 592038

Saksıdaki Gözyaşı Çiçeği'nin birinci senesi, bu sebeple boyu daha 10 cm civarı.

Sedum rupestre 'angelina'
ise sarkıcı form alıyor, genel boyu "en fazla" 10 cm oluyor...

engin koç 11-01-2016 18:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1432526)
Benimki "Peperomia ferreyrae" değil. Bakınız aşağıdaki bugünkü fotoğrafı;

Eklenti 592037

Eklenti 592038

Saksıdaki Gözyaşı Çiçeği'nin birinci senesi, bu sebeple boyu daha 10 cm civarı.

Sedum rupestre 'angelina'
ise sarkıcı form alıyor, genel boyu "en fazla" 10 cm oluyor...

Sn. mücevher çalısı
Teşekkür ederim.
Bitkileri ayırt etmek çok kolay olamıyor.
Malum o kadar hybrid var ki.
Bu nedenle bir bitkiyi tanımlayabilmek için en azından gövde yaprak çiçek .. fotograflarına ihtiyaç var.
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
Sevgilerimle..

engin koç 11-01-2016 18:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu (Mesaj 1432525)
Yok engim hocam odunsu değil yayılıcı bir bitki. Ama dediğiniz bitkiden bende var galiba isterseniz fotoğrafını paylaşırım...

Galip arkadaşım merhaba teşekkür ederim.
Size bir tüyo vereyim.
yarım avuç güvercin gübresi 1 litre suda erit ve süz sonra süzüleni 10 lt suya koy .. 15 gün beklet sonra sukulent saksılarına yarım çay bardağını geçmeyecek şekilde ve kök bölgesine olacak şekilde ver
2 gün sonra sularsın
unutma bu ilk gübre döneminde coğrafyanıza göre
mart başı nisan sonu ..
Sevgilerimle ..

Mücevher Çalısı 11-01-2016 18:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi engin koç (Mesaj 1432553)
Size bir tüyo vereyim.
yarım avuç güvercin gübresi 1 litre suda erit ve süz sonra süzüleni 10 lt suya koy .. 15 gün beklet sonra sukulent saksılarına yarım çay bardağını geçmeyecek şekilde ve kök bölgesine olacak şekilde ver
2 gün sonra sularsın
mart başı nisan sonu ..
Sevgilerimle ..

Tüyo için teşekkürler. Benim güzelliklerin hepsinin azota ihtiyacı var ki Sedumlar seviyorlar şımartılmayı biliyorum...

Sayfama her zaman beklerim Engin hocam, bilgi ve deneyimleriniz bize her zaman lazım...

Sevgi ve Saygılrımla...

Galip Kuzucu 11-01-2016 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi engin koç (Mesaj 1432553)
Size bir tüyo vereyim.
2 gün sonra sularsın
mart başı nisan sonu ..
Sevgilerimle ..

Engin hocam ben istanbulda yeniyimde onun yerine azot falan kullansam olmazmi :)

engin koç 11-01-2016 18:50

Valla arkadaşlar ben bir öğretim elemanıyım
içim fıkır fıkır
hatasız yazmak için çok gayret sarf ediyorum
parkinson kalp şeker .. ;-)
anlatsam kitap olur ama
şunu bilelim
kasımdan sonra gübre kullanılmaması uygun olur .
Özellikle kışıın büyümesi durmuuş bitkiler için
Ama kışın çiçeklenenlere takviye yapılaBİİLR.
(mesela kalancchoeler) gibi
coğrefyanıza göre şubat sonu mart başı uyandırmaya başlayabilirsiniz ..
Sevgilerimle ..

Mücevher Çalısı 11-01-2016 19:18

Ben Şubat ayında gübrelemeye başlamalıyım sanırım. Bakalım inşallah artık hepsi olacak, saksıları büyütülecek olanlar, toprak aktarılacak olanlar... iş çok ama şikayet yok;)

sevgihoca 11-01-2016 20:54

Belki Sedum Palmeriniz de açar Mücevher Çalısı.

Mücevher Çalısı 11-01-2016 21:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1432629)
Belki Sedum Palmeriniz de açar Mücevher Çalısı.

Belki de daha iyi bakarsam açacaktır Sevgi hocam. Çok da önemsemiyorum ben onun çiçeklerini aslında bakmayın yakındığıma. Onu edindiğimde çiçeklerinden bi haberdim ki çiçeği için edinmedim. Bana onun kendisi lazım gerisi hikâye...

Temenniniz için teşekkürler:)

Cumhur Tonba 11-01-2016 22:41

Bitkiler de gübre alımı genellikle hava sıcaklığı 7-8 derecenin üstünde olduğu zaman olur.
Bu sıcaklığın altında zaten bitkiler uykudadır.

Mücevher Çalısı 11-01-2016 22:45

Güzel bilgi, teşekkürler Sayın Cumhur Tonba. Sizde de daha ne tiyolar var kim bilir...

Mücevher Çalısı 15-01-2016 19:08

Gözyaşı Çiçeği (Kalanchoe daigremontiana)

2 Eklenti(ler)
Gözyaşı Çiçeği sonunda açtı;)

Eklenti 592469

Eklenti 592468

Boyu 1-1,5 metre arasında...

Mücevher Çalısı 24-01-2016 14:36

Kalanşolar (Kalanchoe Sp.)

4 Eklenti(ler)
Kalanşolar Kalanşolar...

Eklenti 593272
Kalanchoe manginii ‘Mirabella’, ev içerisinde durduğu için çiçeklerinin rengi açıkdıkça açılıyor. Haftaya kadar soğuk hava dalgamız geçmeyeceği için evdeyiz. Yakında kurutmazsam beyaz çiçeklerini de eklerim:)

Eklenti 593269
Bu saksıya sonbaharda kumrular oturdu. Bu sebeple bir tarafı sarkıcı olarak gelişiyor:p

Eklenti 593270
Turuncu açanı pek nazlı, 2-3 yıldır boyu 10 cm'yi geçmedi.

Eklenti 593271
Gül taklidi yapan şeker şey ise bitlenmeye çok müsait. Unlu bitler onu öyle etkiledi ki büyüyeceği yerde küçülüyor:(

Mücevher Çalısı 24-01-2016 14:51

Sedum reflexum

1 Eklenti(ler)
Ne hayaller kurmuştum bu bıcır için. Saksıyı dolduracak (yayılıcıymış), toprak örtücüm olacak falan filan.

Eklenti 593274

O ise tüm yazı bozulup küçülmekle geçirdi. Bitlendi, güneşte kelleşti:dilli:

Baharı bekliyorum artık, baharda iyi gelişiyor. Bundan sonra sıkı denetim altında ve yarı gölgede hayatını sürdürecek:)

flaneuse 24-01-2016 14:57

Ben de o tek dal sedum rubrotinctumcuğum böyle salkım salkım fincanlardan saksılardan taşacak da kitaplığın üzerinden sergileyeceğim diye hayaller kuruyordum (Ekim gibi). :p Kim bilir kendi dünyasında neler yaşıyor yavrucak ama neyse, bahar gelsin balkondan umudum var benim.

Mücevher Çalısı 24-01-2016 15:13

Saksı Güzelleri (Echeveria sp.)

2 Eklenti(ler)
Echeveria shaviana ve Echeveria 'Perle von Nurnberg'in gelişim durumları...

Echeveria shaviana'nın burada ve burada sırayla eski halleri,

Eklenti 593279
Yapraklarımızın kıvrımları biraz arttı:p

Echeveria 'Perle von Nurnberg'in de burada 1,5 ay önceki hali,

Eklenti 593280
Pempe Saksı Güzelim demişim ona ama rengi pembeyi aştı sanki, bordoya doğru yol alıyor;)

Mücevher Çalısı 24-01-2016 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi flaneuse (Mesaj 1435353)
Ben de o tek dal sedum rubrotinctumcuğum böyle salkım salkım fincanlardan saksılardan taşacak da kitaplığın üzerinden sergileyeceğim diye hayaller kuruyordum (Ekim gibi). :p Kim bilir kendi dünyasında neler yaşıyor yavrucak ama neyse, bahar gelsin balkondan umudum var benim.

Evet baharı bekleyin Sevgili flaneuse, o zaman çok hızlı gelişiyor tüm Sedumlar:p

Sedum ve Sempervivumlar iklim konusunda savaştığım cicozlar. Siz de bu ikisi güzel gelişirler. Kalanşo da bana uygun, bendeki her çeşidi sıcağa uyumlu. Her yeri Kalanşoyla doldurasım var:D

flaneuse 24-01-2016 15:53

Ben de bayılıyorum Kalanşolara- gidip konuşuyorum arada :)

Mücevher Çalısı 03-02-2016 16:15

3 Eklenti(ler)
Graptopetalum'ların gelişim durumları;

Eklenti 594392
Yukarıdaki arkadaşın bu ikinci hayata merhaba deyişi. İlk köklenip yüzümü güldüren bu olmuştu. Sonra ne oldu bilmiyorum, verdiği yavru ve kökleri kurudu. Ellemedim öylece bıraktım ve bir hafta kadar sonra tekrar kök ve yavru verdi. İkinci bir şans tanıdı zavallı kendine;)

Eklenti 594391
Bu ise üsttekinden sonra köklenip yavru verenlerden biri:p
Bu ilk iki yavrunun "Graptopetalum paraguayense" olduğunu düşünüyorum...

Eklenti 594393
Bu yavrucuk ise yavaş gelişiyor, kesin diğerlerinden farklı bir tür. Graptopetalum veya Graptoveria türlerinden biri gibi geliyor bana ama bakalım biraz daha büyüsün:)

Mücevher Çalısı 03-02-2016 17:28

3 Eklenti(ler)
Benim Sedum palmeri kel kör ama çok güzelleşti bu aralar. Onu bu hale getiren soğuk hava:p

Eklenti 594408

Eklenti 594410

Kader Çiçeklerimden (Sempervivum sp.) en kadersizi bu yukarıdaki. Unlu Bitlerle mücadele etti tüm yaz:( Sonunda kurtuldu, inşallah tekrarı olmaz...

Eklenti 594409

Bu Kader Çiçeği ise güneşe çok hassas, yaprakları çok çabuk bozulmuştu geçen yaz. Kurumadı ama küçüldüler. Bakmayın ekrandaki boyutuna, ben makro çekim seviyorum, en büyük parçamız neredeyse fındık kadar. Onun da baharda diğer kardeşleri gibi büyümesini umuyorum;)

Mücevher Çalısı 07-02-2016 17:20

3 Eklenti(ler)
Çiçeklerini yeni yeni açan Kalanşolar;)

Eklenti 594895

Eklenti 594896

Buz Çiçeği'nin (Aptenia cardifolia) ne istediğini tam olarak anlamış değilim. Özene bezene diktiklerim kururken umudumu kestiklerim atağa geçip yüzümü güldürüyorlar;)

Eklenti 594897

Yazın tam gün güneş istemiyor, yarı gölge seviyor kesin ama tam gölgeden de pek şikayetçi değil:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024