agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   litoriachloris / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/35361.htm)

litoriachloris 26-08-2014 09:21

litoriachloris / kaktüs ve sukulentlerim

4 Eklenti(ler)
İş yerimde bulunan idari binanın etrafındaki alanı güzelleştirme çabalarımı sizinle paylaşmak istedim.

Eklenti 514854

Eklenti 514855

Eklenti 514856

Eklenti 514857

litoriachloris 26-08-2014 11:34

5 Eklenti(ler)
İdari binanın güney yüzünde oluşturduğum kaktüs yatağındaki türler. Taxonomi konusunda oldukça zayıfım. Bahçeye diktiğim kaktüsleri dona dayanıklı türlerden seçmeye çalışıyorum. Semt pazarlarında kendilerinin ürettikleri belli olan türler genelde dona karşı dayanıklı oluyorlar. Bu forum başlığı sanırım uzun soluklu bir deney olacak. Yaşadığım tecrübeleri mümkün oldukça sizinle paylaşmak istiyorum. Bahçesinde kaktüs ve sukkulent yetiştirmek isteyen arkadaşlar için de faydalı olmasını umuyorum.

http://www.agaclar.net/forum/hangi-b...uygun/6569.htm Bu haritada Çanakkale 9a-9b olarak gözüküyor.

Türler konusunda yardımlarınıza açığım :)

Sanırım Parodia roseolutea . Geçen kışı dışarıda sorunsuz geçirenlerden. Dona dayanıklılık -4 gözüküyor. Yaklaşık 30 cm yüksekliğe ve 35 cm çapa ulaşabiliyor.

Eklenti 514868

Sanırım bu arkadaş Orbea variegata. davesgarden'a göre -6,6 ya kadar dayanıyor. Baharda semt pazarından aldım. Toprakta oldukça hızlı gelişti. Yaz boyunca çiçeği eksik olmadı. Bakalım kışı atlatabilecek mi?

Eklenti 514869

Echinocactus quehlianus (Gymnocalycium quehlianum) diye düşünüyorum. Geçen kışı sorunsuz atlatanlardan. Yaz boyu çiçek açtı. Dona dayanımı -3.8 derece. 30 cm yüksekliğe ve 20 cm çapa ulaşabiliyor.

Eklenti 514870

Sanırım Gymnocalycium baldianum. Bu da kışı sorunsuz atlattı. davesgarden'a göre -9,4'a dayanıyor. Kelebek Güzel İparhan - Melitaea trivia. Sanırım çiçeğin rengine dayanamamış :)

Eklenti 514872

Favorilerimden Echinopsis oxygona. Tabiri caizse taş gibi kaktüs :) Dona, neme, güneşe son derece dayanıklı. Güzel çiçekleri nedeniyle Çanakkale'de saksılarda bolca görmek mümkün. Dona dayanımı -9.4 derece. 45 cm yüksekliğe ve 20 cm çapa ulaşabiliyor.

Eklenti 514871

sonkez 26-08-2014 12:45

Hoşgeldiniz,sayfanız hayırlı olsun..Bol çicekli günler.

rainbowcolor 26-08-2014 13:12

Tam olarak iş yeriniz nerede acaba :D Bu güzel görüntüye insanlar ihanet etmez umarım. Çok hoş bir alan oluşuyor. Kış kar yağmur çamur üstesinden gelebilirler umarım.Paylaşım için Teşekkürler.

litoriachloris 26-08-2014 13:29

Teşekkür ederim rainbowcolor. İş yerim Çanakkale merkez köylerinden Kemel Köyü yakınlarında. İklim yüzünden kaybettiklerim oluyor ama bir çok kaktüs türü de sanıldığından daha dayanıklı olduğunu kanıtladı.

litoriachloris 26-08-2014 13:31

Çok teşekkür ederim sonkez. Size de :)

litoriachloris 26-08-2014 13:49

5 Eklenti(ler)
Titanopsisler dona oldukça dayanıklı ama nemden hiç hoşlanmıyorlar. Tohumdan yetiştirdiğim titanopsisleri bahçeye dikmek yerine aranjman yapmayı tercih ettim.

Eklenti 514908
Eklenti 514909
Eklenti 514910

Bu arkadaşı geçen kış bir yapı marketten aldım. Kışı içeride ısıtmasız ortamda geçirdikten sonra baharla birlikte çiçeklendi. Şimdi diğerleri ile birlikte yerine dikildi. Tür konusunda yardıma açığım :)

Edit: Çiçek açanı hala bulamadım ama kırmızı dikenliler Notocactus scopa (Parodia scopa). Dona dayanım -5 gözüküyor.
Edit2: Sanırım hepsi Notocactus scopa. 60 cm boya ve 20 cm çapa ulaşabiliyor.

Eklenti 514911

Bu sanırım Gymnocalycium mihanovichii. Dona dayanacağını düşünmediğim için saksıda.

Edit: Keşke bahçeye dikseymişim. Şiddetli rüzgarda balkondan düştü ve kayboldu.

Eklenti 514912

litoriachloris 26-08-2014 14:13

5 Eklenti(ler)
devam...

Soğuğa en dayanıklı sukulentlerden sempervivum. Kaya arasını sevdiler. Haftada bir sulanmak istiyorlar.

Eklenti 514914

İnternet üzerinden Echeveria agavoides olarak sipariş ettim. Ama sanırım bu Echeveria 'Black Prince'. Dona dayanımı -4 derece. 30 cm çapa ulaşan büyük bir tür. Susuz kalmayı pek sevmiyor.

Eklenti 514915

Crassula tetragona. Çiçekçiden aldığımda üzerinde saçma sapan süsler vardı. Temizledim saksıladım. Kışı saksıda dışarıda geçirdi. Dona dayanımının -1.1 olduğunu yeni öğrendim. 3 kök bitkimi içeride saklayacağım.

Eklenti 514916

xPachyveria 'Blue Mist' sanırım. 20 cm yüksekliğe ulaşan derli toplu bir tür. Dona dayanımı -6 derece.

Eklenti 514917

Echeveria 'Perle von Nürnberg'. Geçen kış dışarıda idi. Biraz sarardı bozardı ama baharda yeniden canlandı :) 30 cm rozet çapına ulaşan ve dona dayanımı -8 derece olan güzel bir tür.

Eklenti 514918

-Esin- 26-08-2014 19:28

Hoşgeldiniz, tarafımca varlığı özlenen bir sayfa olacağa benziyor. :)

Sukulent ve kaktüslerin soğuğa dayanıklılıkları ne zamandır merak ettiğim bir konu ama henüz denemeye cesaretim yok. Sizi kutlamak gerek, fotoğraflar sanki Çanakkale değil de adeta bir Arizona, Teksas görüntüsü veriyor :D Çanakkale'de kışı dışarda geçirebilirlerse Tekirdağ'da da olabilir sanırım, burası yalnızca bir tık daha soğuk.

Toprak geçirgenliğini sağlamada kullandığınız malzeme nedir? Taşlardaki likenlere bakılırsa uzun zamandır kaktüs-sukulentlerinize dışarda bakıyorsunuz gibi bir izlenim edindim.

Özellikle iş yeri çevresi düzenlemesi için bu seçimi yapmanız ilgi çekici, insanların tepkilerini merak etmedim değil :)
Semt pazarında orbea satılmasına da ayrıca şaşırdım.

Tekrar hoşgeldiniz, takibinizdeyim :)

fatitoo 26-08-2014 19:56

Ben de bayıldım. Açık havada ve geniş alanda olmaları büyümeleri açısından avantajlı olabilirler. Tabi iklime uyabilirlerse. Devamını dilerim...

solucan17 26-08-2014 21:03

Hemşerim hoş geldin aramıza. Sayfan hayırlı olsun.

YeniBON 26-08-2014 22:49

Kaktüs.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris (Mesaj 1315118)
İdari binanın güney yüzünde oluşturduğum kaktüs yatağındaki türler. Taxonomi konusunda oldukça zayıfım. Bahçeye diktiğim kaktüsleri dona dayanıklı türlerden seçmeye çalışıyorum. Semt pazarlarında kendilerinin ürettikleri belli olan türler genelde dona karşı dayanıklı oluyorlar. Bu forum başlığı sanırım uzun soluklu bir deney olacak. Yaşadığım tecrübeleri mümkün oldukça sizinle paylaşmak istiyorum. Bahçesinde kaktüs ve sukkulent yetiştirmek isteyen arkadaşlar için de faydalı olmasını umuyorum.

http://www.agaclar.net/forum/hangi-b...uygun/6569.htm Bu haritada Çanakkale 9a-9b olarak gözüküyor.

Türler konusunda yardımlarınıza açığım :)

Bu pembe çiçekli arkadaş geçen kışı dışarıda sorunsuz geçirdi türünü bilmiyorum.

Eklenti 514868

Sanırım bu arkadaş Orbea variegata. davesgarden'a göre -6,6 ya kadar dayanıyor. Baharda semt pazarından aldım. Toprakta oldukça hızlı gelişti. Yaz boyunca çiçeği eksik olmadı. Bakalım kışı atlatabilecek mi?

Eklenti 514869

Echinocactus quehlianus (Gymnocalycium quehlianum) diye düşünüyorum. Geçen kışı sorunsuz atlatanlardan. Yaz boyu çiçek açtı.

Eklenti 514870

Sanırım Gymnocalycium baldianum. Bu da kışı sorunsuz atlattı. davesgarden'a göre -9,4'a dayanıyor. Kelebek Güzel İparhan - Melitaea trivia. Sanırım çiçeğin rengine dayanamamış :)

Eklenti 514872

Favorilerimden Echinopsis oxygona. Tabiri caizse taş gibi kaktüs :) Dona, neme, güneşe son derece dayanıklı. Güzel çiçekleri nedeniyle Çanakkale'de saksılarda bolca görmek mümkün.

Eklenti 514871

Çalışmanızı takdir ediyor ve sonucunu merakla bekliyorum.Yakın coğrafyalardayız. İlinize zaman zaman gelirim. Şartlara göre ektiğiniz kaktüsleri görmek, sizi ziyaret etmek isterim.

pulibet 27-08-2014 01:07

Sayfanız hayırlı olsun. Kaktüsleri saksılar dışında bir ortamda görmek hayli zevkli. Bol çeşitler görmek dileğiyle. Sevgilerle.

litoriachloris 27-08-2014 09:33

Çok teşekkür ederim Esin hanım.

Aslında bu hikaye Gökçeada'da tatil yaptığımız otelin bahçesinde gördüğüm bir Cylindropuntia imbricata ile başladı diyebilirim. İş yerindeki bahçenin daha az su kullanılan, az bakım isteyen ve yabani otlarla mücadele gerektirmeyen bir bahçeye dönüştürmeye karar vermemle de değişti. İnternet araştırmaları ile de -40 dereceye dayanabilen kaktüsler olduğunu öğrenmemle hız kazandı. Sağdan soldan topladığım kaktüslerin -7 derecelik bir kıştan balkonda sağ kaldıklarını görünce bu işi yapabileceğimi düşündüm. Şimdi her fırsatta bitki toplamaya çalışıyorum. Bahçede yapılacak çok iş var :)

Kaktüs yatağının tabanında oldukça iri taş ve kayalarla bir zemin oluşturdum. Üzerine iri çakıllı bir tabaka daha serip içerisinde bolca iri malzeme bulunan %90 dere kumu ve %10 kendim ürettiğim komposttan oluşan bir karışımı bu tabakanın üzerine yaydım. Yabani otların üremesine engel olmak için hiç toprak kullanmadım. Ancak yabani otların ne kadar inatçı olduğunu da bu sayede anlamış oldum :) Alanın doğal görünmesi için Etraftan irili ufaklı üzeri likenli kayalar topladım. Bitkileri diktikçe de etraflarını taş ve kaya kırıkları ile doldurdum. Diktiğim bitkilerin kuzey taraflarına kayalar koyarak soğuktan korumaya dikkat ettim.

Alanı oluştururken ilk başlarda olumsuz yorumlar aldım ama alan bitkilendikçe ve kaktüsler büyüyüp çiçek açtıkça insanlar ne yapmaya çalıştığımı anladılar ve çok beğendiler :)

litoriachloris 27-08-2014 09:35

Çok teşekkür ederim fatitoo. Selamlar...

litoriachloris 27-08-2014 09:37

Çok teşekkür ederim Solucan17. Selamlar...

litoriachloris 27-08-2014 09:38

Çok teşekkür ederim YeniBON. Her zaman beklerim.

litoriachloris 27-08-2014 09:39

Çok teşekkür ederim pulibet. Saksıda büyümeyen ya da çok yavaş büyüyen bitkilerin gerçek toprakta ne kadar keyifli olduklarını görmek çok güzel gerçekten. Selamlar...

litoriachloris 27-08-2014 11:01

5 Eklenti(ler)
Devam...

En sevdiklerimden Ferocactus latispinus. Geçen kışı sorunsuz geçirdi. Dona dayanıklılığı -3.8. 90 cm yüksekliğe ve 120 cm çapa ulaşıyormuş :) Kaybetmeyi göze alamadıklarımdan. Bu kış çok soğuklarda üzerini örterek korumayı düşünüyorum.

Eklenti 514995

Yine favorilerimden Echinocactus grusonii. Geçen kışı sorunsuz geçirenlerden. Dona dayanıklılığı -10 bazı kaynaklarda -6.6. Bu arkadaş ta Ferocactus latispinus gibi 90 cm yüksekliğe ve 120 cm çapa ulaşıyormuş :)

Eklenti 514996

Tohumdan yetiştirdiğim titanopsis.

Eklenti 514997

Yapı marketten aldıklarım. Türleri bilmiyorum. Bilen varsa yardımlarını beklerim :)

Eklenti 514998

Bu sanırım Mammillaria karwinskiana ssp. nejapensis . 850 - 1.650 m yükseklikte yaşayan, 30 cm yüksekliğe ve çapa ulaşan görece dona dayanıklı bir Mammillaria (-6.6 derce).

Edit: Aralık ortasında açan sarı çiçekleri alt türün karwinskiana olduğunu anlamamı sağladı.

Eklenti 514999

ceyhun emre 27-08-2014 11:04

Ne kadar güzel bir bahçe. Ellerinize sağlık.

Ritulan 27-08-2014 11:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris (Mesaj 1315349)
Çok teşekkür ederim Esin hanım.

Aslında bu hikaye Gökçeada'da tatil yaptığımız otelin bahçesinde gördüğüm bir Cylindropuntia imbricata ile başladı diyebilirim. İş yerindeki bahçenin daha az su kullanılan, az bakım isteyen ve yabani otlarla mücadele gerektirmeyen bir bahçeye dönüştürmeye karar vermemle de değişti. İnternet araştırmaları ile de -40 dereceye dayanabilen kaktüsler olduğunu öğrenmemle hız kazandı. Sağdan soldan topladığım kaktüslerin -7 derecelik bir kıştan balkonda sağ kaldıklarını görünce bu işi yapabileceğimi düşündüm. Şimdi her fırsatta bitki toplamaya çalışıyorum. Bahçede yapılacak çok iş var :)

Kaktüs yatağının tabanında oldukça iri taş ve kayalarla bir zemin oluşturdum. Üzerine iri çakıllı bir tabaka daha serip içerisinde bolca iri malzeme bulunan %90 dere kumu ve %10 kendim ürettiğim komposttan oluşan bir karışımı bu tabakanın üzerine yaydım. Yabani otların üremesine engel olmak için hiç toprak kullanmadım. Ancak yabani otların ne kadar inatçı olduğunu da bu sayede anlamış oldum :) Alanın doğal görünmesi için Etraftan irili ufaklı üzeri likenli kayalar topladım. Bitkileri diktikçe de etraflarını taş ve kaya kırıkları ile doldurdum. Diktiğim bitkilerin kuzey taraflarına kayalar koyarak soğuktan korumaya dikkat ettim.

Alanı oluştururken ilk başlarda olumsuz yorumlar aldım ama alan bitkilendikçe ve kaktüsler büyüyüp çiçek açtıkça insanlar ne yapmaya çalıştığımı anladılar ve çok beğendiler :)

Sayfanız hayırlı olsun,hoşgeldiniz.bunu hep merak ediyordum dış mekanda nasıl olur diye gerek yerimin olmaması gerek kaltüslerime kıyamadığım için hiç denemedim.zaten konya çok da müsait değil soğuk nedeniyle.
Yaptığınız araştırmaları takdir ettim doğrusu ilgi çekici .sizi zevkle takip edeceğim bilginize :D
Şu pembe çiçekli türün adını biliyormusunuz ? dona dayanıklı demişsiniz çiçeklerinde çok güzel.

litoriachloris 27-08-2014 12:03

5 Eklenti(ler)
Sanırım Mammillaria spinosissima ssp. pilcayensis. Dona dayanımı -3.8 derece.

Eklenti 515009

Parodia magnifica sanırım. 90 cm boya ve 45 cm çapa ulaşabilen büyük bir kaktüs. Dona dayanımı -3.8 derece.

Eklenti 515010

Aldığımda bir saksıda grup halindeydiler ben de bölmedim. Notocactus scopa. Dona dayanım -5.

Eklenti 515011

Sanırım Polaskia chichipe. Geçen kış dışarıdaydı. Ufak tefek yanıklarla atlattı. Dona dayanımı -6.6. 4.5 metre yüksekliğe ulaşabilen ağaç formunda bir kaktüs ancak gördüğüm kadarıyla oldukça yavaş büyüyen bir tür.

Eklenti 515012

Bunun da türünü bilmiyorum. Geçen kışı ufak yanıklarla atlattı.

Eklenti 515013

litoriachloris 27-08-2014 12:06

Çok teşekkür ederim ceyhun emre. selamlar...

litoriachloris 27-08-2014 12:46

Çok teşekkür ederim Ritulan ama pembe çiçekli olanın türünü maalesef bilmiyorum.

litoriachloris 28-08-2014 10:04

5 Eklenti(ler)
devam...

Stetsonia coryne . 9 metreye kadar uzayabilen ağaç formunda bir kaktüs. Geçen kışı ufak yanıklarla atlattı. Dona dayanımı -3.8 derece.

Eklenti 515258

Cereus jamacaru 'monstruosus' olduğunu düşünüyorum ama bu formlar çok karışık. Bu da geçen kışı ufak yanıklarla atlattı. 30 cm boya ulaşabiliyor. Dona dayanımı -1.1 verilmiş.

Eklenti 515259

Echinopsis candicans diye düşünüyorum. Semt pazarından alındı. aldığımda boyu 10cm kadardı. Bahçeye diktim ve birçok yavru verdi. Çok hızlı büyüyen bir tür. Son iki kışı sorunsuz atlattı. Geçen sene 2 adet sarı çiçek açtı. Bu sene pas geçecek sanırım. Dona dayanıklılık -10 derece.

Eklenti 515260

Sanırım Mammillaria polythele fa. inermis. Dona dayanımı -1.1 derece gözüküyor ancak -8 dereceden sağ çıktığını yazan kaynaklar da var. 10 cm çapa ve 60 cm yüksekliğe ulaşabiliyor.

Eklenti 515261

Echinofossulocactus erectocentrus olduğunu düşünüyorum. Dona dayanımı -5 gözüküyor.

Eklenti 515262

litoriachloris 28-08-2014 10:57

5 Eklenti(ler)
Devam...

Karışık Trichocereus tohumlarından yetiştirdiklerimden. Olağan üstü hızlı büyüdü. Tohumdan 20 cm boya 1 senede ulaştı ve bahçeye geçmeye hak kazandı. Diğer tohumlardan yetiştirdiğim türlerin en büyüğü baş parmağım kadar :)

Eklenti 515267

Tür yardımı sayın hnd76 dan geldi. Oreocereus celsianus. Güzel haber dona dayanımı -12 derece :) Zaten geçen kışı sorunsuz atlattı.

Eklenti 515266

Eğer bu tüylü kaktüs düşündüğüm gibi Cephalocereus senilis ise -10 derceye kadar dayanıyormuş :)

Edit: Bu tür sanırım hızlı büyümesine ve tüylenme şekline bakılırsa Cleistocactus strausii. 2.5 m yüksekliğe ulaşabiliyormuş.

Eklenti 515268

Polaskia chende sanırım. Dona dayanım -3.8 gözüküyor.

Eklenti 515269

Bu arkadaşın türünü bilmiyorum.

Eklenti 515270

evdeçiçek 28-08-2014 11:11

Hoş geldiniz aramıza ... Sayfanız hayırlı olsun.

litoriachloris 28-08-2014 12:53

5 Eklenti(ler)
devam...

Yapı marketten aldım. Türünü bilmiyorum ama oldukça nazlı bir tür sanırım. Gövdesinde güneş yanıkları oluştu. Kışı atlatabileceğini sanmıyorum :(

Eklenti 515274

Bir internet sitesinden çelik olarak aldım. Echinopsis pachanoi. Bu da sanırım diğer arkadaş gibi gölgede bol sulanarak büyütülmüş. Güneşi görünce üzerinde hafif yanıklar oluştu. Dona son derece dayanıklı olduğu söyleniyor. -10 derceye kadar dayanıyormuş. Diğer kaktüslerden farklı olarak bol suyu seviyor. Kaktüs gibi değil de sıradan bir tropik bitki gibi düşünün diyor internet siteleri.

Eklenti 515275

Austrocylindropuntia subulata. Toprağa geçirdikten sonra çok hızlı büyümeye başladı. dona daynımı -6.6.

Eklenti 515276

Sempervivumlar direk yaz güneşini ve susuzluğu pek sevmiyorlar. Ama bu halleri bile güzel.

Eklenti 515277

Bu arkadaş geçen sene kaybettiklerimden. Ama don yüzünden değil köstebek yüzünden :) Kışı hasarsız atlatmıştı oysa ki. Bu bahar aylarında her yeri kazan bir köstebek dadandı bahçeme, altını üstüne getirdi. Bir sabah işe geldiğimde bu arkadaşın yerinde yeller esiyordu :(

Eklenti 515278

litoriachloris 28-08-2014 12:55

Çok teşekkür ederim evdeçiçek. Selamlar...

litoriachloris 28-08-2014 13:15

5 Eklenti(ler)
Devam...

Türlerini bilmediğim bu iki arkadaş geçen kışa dayanamadılar. Zone 9 için uygun değillermiş :(

Eklenti 515291

Eklenti 515292

Kaya üzerindeki Sedum palmeri. Neredeyse susuz yaşıyor :D

Eklenti 515293

Yine kaya üzerindeki Sempervivumlar

Eklenti 515294

Bu işe başlamamı sağlayan Cylindropuntia imbricata. Dona dayanımı, sıkı durun -34.4 :eek: Erzurum'da bile mutlu mesut yetişir :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024