agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   litoriachloris / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/35361.htm)

sakdag 26-09-2014 19:37

Ne kadar şahane bir sayfa açılmış, çalışmalarınız için tebrik ederim Sayın Litoriachloris. İlgiyle takip edeceğim. Yıllardan beri defalarca deneyip yetiştirmeyi bir türlü başaramadığım aporocactusun doğal haline bayıldım doğrusu. Bu yıl ki, aporocactus yetiştirme çabalarımda olumsuz sonuçlandı, yine kök çürüklüğünden kaybettim.

litoriachloris 29-09-2014 10:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1321611)
Ne kadar şahane bir sayfa açılmış, çalışmalarınız için tebrik ederim Sayın Litoriachloris. İlgiyle takip edeceğim. Yıllardan beri defalarca deneyip yetiştirmeyi bir türlü başaramadığım aporocactusun doğal haline bayıldım doğrusu. Bu yıl ki, aporocactus yetiştirme çabalarımda olumsuz sonuçlandı, yine kök çürüklüğünden kaybettim.

Çok teşekkür ederim sayın sakdag. Sizin gibi tecrübeli bir yetiştiriciden övgü almak çok güzel.

Bu yıl bahar ortasında ana gövdeden ayırıp yetiştirdiğim 10 kadar aporocactus var. Eşime balkonda sarkan bir çiçek saksısı yapmak için sözüm vardı o yüzden ben de aporocactus iyi bir alternatif diye düşündüm. Acer palmatum saksısının dibe diktiğim bitkiler 2-3 ay hiç büyümeden durdular. Genelde tüm kaktüslerin hızla büyüdüğü zamanda büyümemeleri kötüye işaret diye düşündüm. Kimisi buruşup küçüldüler hatta. Ben de artık gözden çıkarmıştım. Haftada 1 Acer için sulama yaptım sadece. Yaz sonunda beklemediğim biçimde atağa kalktılar hızla geliştiler. Sanırım kök gelişimini tamamlamadan büyümüyorlar. Çok havadar gölge ve rüzgarlı bir alandaydılar. Oldukça az sulandılar. Belki bu ip uçları bir daha ki denemenizde size yardımcı olur.

Selamlar...

Maude 29-09-2014 11:32

Bu sayfa beni çok mutlu ediyor. Paylaşımlarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

litoriachloris 30-09-2014 09:42

5 Eklenti(ler)
Devam...

Mammillaria polythele her zaman çiçekli, hala çiçekli. Kaynaklar dona dayanımı -1.1 vermiş. Ancak Fransız bir yetiştirici bahçesinde -8 den sağ çıktığını söylüyor. Güzel haber :D

Eklenti 519345

Koleksiyona yeni katılanlardan Sedum allantoides. Fazla büyümeyen küçük bir Sedum türü. Dona dayanımı -3.8 derece.

Eklenti 519346

xGraptosedum 'Francesco Baldi'. 15 cm çapa ulaşabilen bir tür. Dona dayanımı -8 derece.

Eklenti 519347

Echinofossulocactus erectocentrus olduğunu düşündüğüm arkadaşın 3 tane büyüme ekseni var. Sizce bu normal mi ?

Eklenti 519348

Literatüre göre güya gölge seven Orbea variegata. Bütün yaz en sert güneşi yedi hem de kayaların arasında. Sonuç:

Eklenti 519349

litoriachloris 30-09-2014 09:44

Orbea variegata'nın yaz başındaki hali

http://www.agaclar.net/forum/attachm...714_155517.jpg

litoriachloris 30-09-2014 09:54

5 Eklenti(ler)
Devam...

Makro fotoğrafçılık için en güzel ışık bence yağmur sonrası... Filtrelenmiş, homojen ve berrak...

Eklenti 519350

Eklenti 519351

Eklenti 519352

Eklenti 519353

Eklenti 519354

litoriachloris 30-09-2014 10:00

5 Eklenti(ler)
Yağmur sonrası fotoğraflara devam...

Eklenti 519355

Eklenti 519356

Eklenti 519357

Eklenti 519358

Eklenti 519359

litoriachloris 02-10-2014 08:46

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan (Mesaj 1318473)
Bahçenin genel halinin fotografını yüklernisiniz?

Sayın Ritulan bahçenin genel halinin fotoğraflarını cep telefonu ile çektim. O yüzden fotoğraf kalitesi vasat. Bahçe de tamamlanmaktan çok uzak ama şu anki hali budur.

Eklenti 519581

Eklenti 519582

Eklenti 519583

Eklenti 519584

Eklenti 519585

litoriachloris 02-10-2014 08:59

5 Eklenti(ler)
Devam...

Köklerine şekil vermeye çalıştığım Adenium. Kök ve gövde arasını düz bir şekilde ayırdıktan sonra yeniden köklendirdim. 3 ayda bir köklerin durumunu görmek ve şekillendirmek için kontrol ediyorum.

Eklenti 519586

Eklenti 519587

Yaz bitti... Şimdi Sempervivumların zamanı :D

Eklenti 519588

Yağmur sonrası...

Eklenti 519589

Eklenti 519590

litoriachloris 02-10-2014 09:15

5 Eklenti(ler)
Devam...

Orbea variegata sonbaharı sevdi. Bol bol çiçek açıyor.

Eklenti 519592

Tohumdan yetiştirdiğim 1 yaşındaki Titanopsislerim.

Eklenti 519593

Eklenti 519594

Eklenti 519595

Eklenti 519596

Ritulan 02-10-2014 09:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris (Mesaj 1322607)
Sayın Ritulan bahçenin genel halinin fotoğraflarını cep telefonu ile çektim. O yüzden fotoğraf kalitesi vasat. Bahçe de tamamlanmaktan çok uzak ama şu anki hali budur.

Eklenti 519581

Eklenti 519582

Eklenti 519583

Eklenti 519584

Eklenti 519585

Sayın litoriachloris ,tamamlanmaktan uzak dediğiniz bahçe mükemmel çok güzel .bir yükselti yapmışsınız ve orada kaktüsler ve sukulentler çok güzel gözüküyor ve ve opuntia larınız çoşmuş önlem almazsanız bir kaç yıla sanki tüm bahçenizi istila edebilirler : D çok beğendim keşke biraz yakınlarda olsaydı ,görmek bende fotograflamak isterdim böyle bir bahçeyi.ellerinize sağlık,fotograflar için teşekkürler.bol çiçekli günler diliyorum.

litoriachloris 02-10-2014 09:33

5 Eklenti(ler)
Devam...

Havalar soğusa da çiçek açmaya devam eden Adeniumum.

Eklenti 519597

Saksıda da olsa bitkileri saksıyla beraber toprağa gömmenin gelişmeleri için faydalı olacağını okumuştum. Sanırım haklılarmış :D Yaz boyunca neredeyse 2 kat büyüyen bu Adenium 2,5 yaşında ve neredeyse 1 m boya ulaştı. Gövdesine 1 TL koyup öyle fotoğrafladım boyutları daha iyi anlaşılabilsin diye.

Eklenti 519598

Sabah çiyleri başladı :p Graptopetalum paraguayense'nin renkleri değişiyor.

Eklenti 519599

Eklenti 519601

Aramıza yeni katılan Echeveria runyonii 'Topsy Turvy'. Hiç bekletmeden bahçeyle buluşturdum. 25 cm çapa ulaşabilen gösterişli bir bitki. Bakalım kışın ne yapacak. Dona dayanımı -4 derece.

Eklenti 519600

-Esin- 02-10-2014 13:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris (Mesaj 1321130)

Yine pazardan. Mammillaria ama hangisi ?

Eklenti 518607

Mammillaria polythele ssp. durispina. Sizin pazara sürekli şaşırmaktayım bu arada :D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris (Mesaj 1322610)
Devam...

Tohumdan yetiştirdiğim 1 yaşındaki Titanopsislerim.

Eklenti 519593

Eklenti 519594

Eklenti 519595

Eklenti 519596

Titanopsisler harika görünüyor, hem de benim de çok beğendiğim primosii türü;) 1 yılda bu boya gelmelerini beklemezdim, bu kadar hızlılar mıydı bunlar yahu? :D Toprak karışımınızda gübre kullanmış mıydınız?

Bu arada henüz birkaç hafta önce oraya çok yakın olan Hasanboğuldu Şelalesi'ni görme amacıyla Kızılkeçili Köyü'ne gitmiştik. Siz de ilk mesajlarınızdan birinde Kemaller Köyü civarındayım demişsiniz. Meğer bu iki köy baya yakınmış, bilseydim bir uğrayıp hem sizinle tanışmak hem de bahçeyi görmek isterdim. Artık başka bir zamana umarım :)

litoriachloris 02-10-2014 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- (Mesaj 1322644)
Mammillaria polythele ssp. durispina. Sizin pazara sürekli şaşırmaktayım bu arada :D

Titanopsisler harika görünüyor, hem de benim de çok beğendiğim primosii türü;) 1 yılda bu boya gelmelerini beklemezdim, bu kadar hızlılar mıydı bunlar yahu? :D Toprak karışımınızda gübre kullanmış mıydınız?

Bu arada henüz birkaç hafta önce oraya çok yakın olan Hasanboğuldu Şelalesi'ni görme amacıyla Kızılkeçili Köyü'ne gitmiştik. Siz de ilk mesajlarınızdan birinde Kemaller Köyü civarındayım demişsiniz. Meğer bu iki köy baya yakınmış, bilseydim bir uğrayıp hem sizinle tanışmak hem de bahçeyi görmek isterdim. Artık başka bir zamana umarım :)

Sayın -Esin- tür yardımı için çok teşekkür ederim. Hemen ekledim fotoğrafa.

Titanopsislerim için ayrıca bir bakım uygulamadım. Çok sıcak öğlen saat 14'e kadar güneş alan bir yerde bol su ile büyüttüm. Kışın ısıtmasız odada yine az güneş bol aydınlık 0 su ile kışı geçirdiler. Büyüme dönemlerinde diğer saksı bitkilerim için kullandığım humik asit, iz element takfiyesi, yavaş çözünen akıllı gübreler ve organik bir sıvı gübreden az miktarda kullandım. Toprakları %10 torf ve geri kalan tüm malzeme kum ve çakıl çukul malzemeler :D

Köyler ve isimleri ile ilgili bir karışıklık olmuş. Sizin gittiğiniz köy Kızılkeçililer köyü. Benim iş yerimin bulunduğu Kemel köyün yakınındaki köyün adı ise Kızılkeçili. Aslında birbirine oldukça uzak bu iki keçili köy:p

Selamlar...

-Esin- 02-10-2014 21:41

Doğru, iki tane kızılkeçili varmış :D Bizim gittiğimizin adı da Kızılkeçili, -ler yok sonunda ama o baya güneydeymiş. İsmin aynı olması yanılttı beni :D Yine de Çanakkale-Bursa yolunu takip ettiğimiz için sizin Kemel köyün de yakınından geçtik de keşke daha önceden aklıma gelseydi, haberleşip ayarlayabilirdik. Neyse artık :)

Bitkilere kullandığınız tüm bu takviyeleri kompoze sıvı gübre yerine ayrı ayrı mı alıp kullanıyorsunuz? Kullandığımız toprak besin açısından çok fakir olduğu için ben de arada gübre takviyesi yapma taraftarıyım fakat sukulentlerde gübre kullanımı biraz da tartışmalı bir konu olduğundan gübre miktarı konusunda bazı çekincelerim vardı. Siz hem yavaş salınımlı hem de organik gübre kullandığınız halde bitkilere hiç de fazla gelmiş gözükmüyor :) Kullanım konsantrasyonlarını yazabilir misiniz acaba?

Humik asit konusunu söylediğiniz de çok iyi oldu. Özellikle bitkileri saksıda yetiştirince tamamen organik kalıntıdan yoksun toprakta humik asit olmayışı sebebiyle sıvı gübredeki mineralleri bitki kullanabiliyor mu diye şüphedeydim. Bir-iki saksıda toprağı asitleştirerek sonucu gözlemleyecektim ama şu an direk gidip humik asit almayı düşünüyorum :) Teşekkürler

rasimkanat 02-10-2014 22:18

Keşke bir de "bayıldım" butonu olsaydı!!! :)

litoriachloris 03-10-2014 02:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan (Mesaj 1322612)
Sayın litoriachloris ,tamamlanmaktan uzak dediğiniz bahçe mükemmel çok güzel .bir yükselti yapmışsınız ve orada kaktüsler ve sukulentler çok güzel gözüküyor ve ve opuntia larınız çoşmuş önlem almazsanız bir kaç yıla sanki tüm bahçenizi istila edebilirler : D çok beğendim keşke biraz yakınlarda olsaydı ,görmek bende fotograflamak isterdim böyle bir bahçeyi.ellerinize sağlık,fotograflar için teşekkürler.bol çiçekli günler diliyorum.

Çok teşekkür ederim sayın Ritulan. Selamlar...

litoriachloris 03-10-2014 02:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rasimkanat (Mesaj 1322698)
Keşke bir de "bayıldım" butonu olsaydı!!! :)

Beğenmenize sevindim sayın rasimkanat. Selamlar...

litoriachloris 08-10-2014 09:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- (Mesaj 1322687)
Doğru, iki tane kızılkeçili varmış :D Bizim gittiğimizin adı da Kızılkeçili, -ler yok sonunda ama o baya güneydeymiş. İsmin aynı olması yanılttı beni :D Yine de Çanakkale-Bursa yolunu takip ettiğimiz için sizin Kemel köyün de yakınından geçtik de keşke daha önceden aklıma gelseydi, haberleşip ayarlayabilirdik. Neyse artık :)

Bitkilere kullandığınız tüm bu takviyeleri kompoze sıvı gübre yerine ayrı ayrı mı alıp kullanıyorsunuz? Kullandığımız toprak besin açısından çok fakir olduğu için ben de arada gübre takviyesi yapma taraftarıyım fakat sukulentlerde gübre kullanımı biraz da tartışmalı bir konu olduğundan gübre miktarı konusunda bazı çekincelerim vardı. Siz hem yavaş salınımlı hem de organik gübre kullandığınız halde bitkilere hiç de fazla gelmiş gözükmüyor :) Kullanım konsantrasyonlarını yazabilir misiniz acaba?

Humik asit konusunu söylediğiniz de çok iyi oldu. Özellikle bitkileri saksıda yetiştirince tamamen organik kalıntıdan yoksun toprakta humik asit olmayışı sebebiyle sıvı gübredeki mineralleri bitki kullanabiliyor mu diye şüphedeydim. Bir-iki saksıda toprağı asitleştirerek sonucu gözlemleyecektim ama şu an direk gidip humik asit almayı düşünüyorum :) Teşekkürler

Sayın -Esin-, benim gübre işim biraz karışık :D Gübrelerin üzerinde yazan konsantrasyonlar dışında hiç bir sistem kullanmıyorum. Tamamen içgüdüsel olarak ama genellikle oldukça az miktarda her çeşit gübreden kafama göre kullanıyorum. Bitkilerime dönüşümlü olarak sıvı halde humik asit, leonardit, organik pellet gübre, iz element, küresel formda yavaş salınımlı gübre (akvaryumcularda çok ucuz fiyata bulunabiliyor), şeker pancarından elde edilen organik gübre ve sıvı haldeki yararlı organizmalardan uyguluyorum. Ama bunları dediğim gibi çok az miktarlarda kullanıyorum. Mesela humik asit takviyesini bu bahar sadece 1 kez uyguladım. İz element ve pellet gübreyi de birer kez. Yavaş salınımlı gübreyi Toprak karışımı oluştururken çok az miktarda ekliyorum. Organizma takviyesini de bahar başında yaptım.

Şimdi forumlarda çok olumlu yorumlar alan iki pahalı ama etkili hormon ve organizma karışımı almayı planlıyorum. Temelde kök gelişimini hedefleyen ürünler bunlar, dolayısı ile bitkinin genel olarak kök hastalıkları ve çürümeleri ile dona dayanımını geliştirmeyi hedefliyorum. Linkleri aşağıda:

H & G Roots Excelurator 100ml - MagicPlant

advanced nutrients, piranha, mikoriza mantarlar1, hidroponik, cocopeat, ve, toprak, için

Bu ürünleri temelde Adeniumlarım ve kök hastalıklarına çok duyarlı olan tropik meyve fidanlarım için almayı planlıyorum ama kaktüs ve sukulentlerime de uygulamayı düşünüyorum.

Bu arada akvaryumcularda toprak karışımları için harika malzemeler bulunuyor. Kaktüs çimlendirirken kullanılan ince, beyaz silis kumu bazı internet siteleri fahiş fiyatlara satarken ben dün 2 kg silis kumu 5 liraya aldım. Lav taşı, iri dişli dere çakılı, yavaş salınımlı gübre gibi malzemeleri ben hep akvaryumcudan alıyorum bilginize...

selamlar...

litoriachloris 14-10-2014 11:01

5 Eklenti(ler)
Devam...

Sempervivumlar renklerine kavuşuyor...

Eklenti 521119

Polaskia chende. Yaz boyunca hızlı büyüyenlerden.

Eklenti 521120

Echinopsis candicans. Opuntialar dışındaki en büyük kaktüsüm. Boyut anlaşılsın diye dikenine pet şişe kapağı koyup fotoğrafladım.

Eklenti 521121

Eklenti 521123

Tohumdan yetiştirdiğim Adansonia digitata. Bilinen adıyla Baobab. Bonsai olarak form vermeyi düşünüyorum.

Eklenti 521122

litoriachloris 14-10-2014 12:05

5 Eklenti(ler)
Devam...

Bahçede yetiştirilebilecek en sorunsuz ve gösterişli türlerden bence Graptopetalum paraguyense. 1 senede tek bir gövdeden bu hale geldi.

Eklenti 521125

Uzun süredir peşindeydim. bir internet sitesinden Boyutuna göre çok uygun fiyata aldım. Euphorbia resinifera. Kaynaklar -6.6 diyor ama Amerika2dan bir yetiştirici bahçede -9 dan sağ çıktığını söylemiş :D

Eklenti 521126

Yaz boyunca en hızlı büyüyenlerden Cephalocereus senilis olduğunu düşündüğüm kaktüsüm. Yaz başında 10 cm çaplı saksıda aldığım bu arkadaşın büyüme hızı hakkında fikriniz olsun diye dibine 1 tl koyarak fotoğrafladım.

Edit: Sanırım bu tür Cleistocactus strausii. Cephalocereus senilis'e benziyor ama tüyler daha kısa.

Eklenti 521127

Mammillaria vetula subsp. gracilis öbeğini bir kaç parçaya bölmüştüm yine kümelendiler :p

Eklenti 521128

Opuntia humifusa'yı mesken tutan bir konuğum var :D Lacerta trilineata. İri Yeşil Kertenkele. Civar köylerde zehirli deyip korkarlar bu arkadaştan oysa ki son derece zararsız bir tür.

Eklenti 521129

litoriachloris 22-10-2014 11:33

5 Eklenti(ler)
devam...

Koleksiyona yeni katılan türünü bilmediğim mammilaria.

Eklenti 522322

Portulacaria afra. Dallarda sürekli bir aşağıya eğilme isteği var. kayalardan destek yaptım. Dona dayanımı -6.6 gözüküyor.

Eklenti 522323

Yucca gloriosa olduğunu düşündüğüm bu arkadaş çiçek açmaya karar verdi.

Eklenti 522324

Diken kalkanı :D

Eklenti 522325

Pachyphytum compactum. Yaz boyunca neredeyse hiç büyümedi. Uzaktan bakılınca var mı yok mu belli değil. Sanırım bahçe için uygun bir tür değil :(

Eklenti 522326

litoriachloris 22-10-2014 11:56

5 Eklenti(ler)
Devam...

Bu günlerde Echinopsis oxygona'nın müşterisi bol :D

Eklenti 522327

Opuntia microdasys'in yeşil konuğu :p

Eklenti 522328

Parodia haselbergii ssp. graessneri olabilir mi acaba. Koleksiyona yeni katıldı.

Eklenti 522329

Opuntia microdasys "albata". Henüz çok küçük ama sanırım seneye bahçede yerini alır.

Eklenti 522331

Kış öncesi bahçenin son hali. Artık bitki eklemesi yapmayıp kışı hepsinin başarıyla atlatmasını bekleyeceğim.

Eklenti 522330

litoriachloris 23-10-2014 08:34

Bu arkadaşı duyanınız, bileniniz göreniniz var mı :eek:

Su içinde yüzebilen, -15'e dayanıklı Mammilaria...

Mammillaria theresae

Ritulan 23-10-2014 11:30

Evet ünal kaktüsün sayfasında gördüm hatta bu sabah sordum ellerinde olup olmadığını:))bu kadar dayanıklı olduğunu bilmiyordum açıkcası:)ben büyük çiçeklerine bayıldım ve çok büyümeden bir tür olarak biliyorum o nedenle ellerinde varsa sizede haber veririm .

Ritulan 23-10-2014 11:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris (Mesaj 1327236)
Bu arkadaşı duyanınız, bileniniz göreniniz var mı :eek:

Su içinde yüzebilen, -15'e dayanıklı Mammilaria...

Mammillaria theresae

https://www.facebook.com/unalkaktus/...8675161&type=3
Isterseniz bu sayfaya bir bakın

sakdag 26-10-2014 18:25

Echinopsis candicans olarak isimlendirdiğiniz kaktüsünüz başka bir tür olabilir, sarı çiçek açtı demiştiniz. Bu arada epey boylu poslu sanırım, çok gösterişli görünüyor.

Bu arada koleksiyonunuzda chamaecereus silvestrii yok mu? Oldukça yaygın ve dayanıklı bir tür, çok yakışır kaktüs bahçenize.

gürkan63 27-10-2014 01:40

Sayın litoriachloris öncelikle sayfanız hayırlı olsun.Bende kendi adıma kaktüs ü biliyorum diyordum ama baştan sona sayfanızı gezince ağzım açık kaldı.Hele tek tek bilgilendirmeniz Vallahi muhteşem elleriniz dert görmesin.

litoriachloris 27-10-2014 15:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan (Mesaj 1327267)

Sayın Ritulan baştan sona baktım ama bulamadım :(

litoriachloris 27-10-2014 15:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1328009)
Echinopsis candicans olarak isimlendirdiğiniz kaktüsünüz başka bir tür olabilir, sarı çiçek açtı demiştiniz. Bu arada epey boylu poslu sanırım, çok gösterişli görünüyor.

Bu arada koleksiyonunuzda chamaecereus silvestrii yok mu? Oldukça yaygın ve dayanıklı bir tür, çok yakışır kaktüs bahçenize.

Sayın sakdag Echinopsis candicans olarak isimlendirdiğim türün çiçeğini malesef izinde olduğum için göremedim ama gören bir arkadaş sarı olduğunu söyledi. Bir de bu Echinopsis türleri hibritleşmeye çok açık ve çiçek renkleri farklılıklar gösteriyor. Form olarak en çok candicans'a benzettim ama aklınızda başka bir tür varsa paylaşırsanız sevinirim. Çok kısa zamanda kocaman oldu. En uzun kol 1 metreye yakın :eek:

Chamaecereus silvestrii bahçenin başka bir köşesinde var. Kayaların arasında sıkışıp kaldı :( Seneye daha mutlu olabileceği bir yere almayı planlıyorum.

litoriachloris 27-10-2014 15:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gürkan63 (Mesaj 1328102)
Sayın litoriachloris öncelikle sayfanız hayırlı olsun.Bende kendi adıma kaktüs ü biliyorum diyordum ama baştan sona sayfanızı gezince ağzım açık kaldı.Hele tek tek bilgilendirmeniz Vallahi muhteşem elleriniz dert görmesin.

Çok teşekkür ederin sayın gürkan63. Selamlar...

maya 27-10-2014 16:06

Bitkileriniz ve makro fotoğrafları gerçekten harika! Tebrik ederim.

Ritulan 27-10-2014 16:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris (Mesaj 1328229)
Sayın Ritulan baştan sona baktım ama bulamadım :(

*** litoriachloris,
Mammillaria therasea bu türü ben sormuştum .bahara Satışa hazır olacağını şuan çok küçük olduklarını söylediler.o siteyi arada takip edin farklı türleride sorun bazen küçük olduğu için yayınlamıyorlar.
Görüşmek üzere..

litoriachloris 28-10-2014 07:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maya (Mesaj 1328238)
Bitkileriniz ve makro fotoğrafları gerçekten harika! Tebrik ederim.

Teşekkür ederim sayın maya. Selamlar...

litoriachloris 28-10-2014 08:40

5 Eklenti(ler)
Devam...

Aramıza yeni katılanları tanıştırayım...

Sırasıyla Astrophytum capricorne var. niveum, Astrophytum myriostigma forma columnare ve Astrophytum myriostigma nudum cv. Maiden's blush.

Dona dayanım -7 görünüyor ama dinlenme döneminde havanın nemine karşı bile duyarlılarmış. Bahçede biraz zor görünüyor :(

Eklenti 523155

Eklenti 523156

Eklenti 523157

Cereus hildmannianus subsp. uruguayanus 'Fairy Castle'. İnternet üzerinden toplu siparişlerin arasında olduğunu unutup bir tane de semt pazarından aldım. Soldaki daha sağlıklı duran semt pazarından :D Dona dayanım -1.1.

Eklenti 523158

Echinocereus viereckii ssp. morricalii. Bahçemin demirbaşlarından olacak gibi görünüyor. dona dayanım -7

Eklenti 523159

litoriachloris 28-10-2014 09:23

5 Eklenti(ler)
Devam...

Echinocereus enneacanthus var. enneacanthus. Favorilerimden. Zaten dona dayanıklı Echinocereus deyince akan sular durur benim için :D Dona dayanım -12.

Eklenti 523164

Echinocereus rigidissimus var. rubrispinus. Diken renkleri nefis... 60 cm genişliğinde ve 25 cm yüksekliğinde bir küme oluşturuyormuş. Dona dayanımı -12.

Eklenti 523165

Echinocereus viridiflorus. Şimdilik oldukça küçük. seneye bahçede yerini alacak. Dona dayanım -20 :D

Eklenti 523166

Olsa da alsam dediğim ama bulabileceğimi pek ümit etmediğim bir türdü. Escobaria missouriensis. Dona dayanım rekortmenlerinden. Zone 4a -35 derece. Kuzey populasyonları -45'e dayanıyormuş :eek: Kanada sınırına kadar yayılış gösteriyor. İskandinavya'da bile dışarıda rahatlıkla yetiştirilebiliyormuş :D

Eklenti 523167

Leuchtenbergia principis. Agave kaktüsü olarak biliniyor. Çok ilginç bir formu var gerçekten. Yavaş büyüyen ancak 70 cm'ye ulaşan nevi şahsına münhasır bir tür. Leuchtenbergia cinsinin de tek üyesi. Dona dayanım -8 derece.

Eklenti 523168

litoriachloris 28-10-2014 10:19

5 Eklenti(ler)
Devam...

Semt pazarından aldığım ve türünün Austrocylindropuntia subulata f. monstrosa olduğunu düşündüğüm bitkim. Dona dayanım -6.6 derece.

Eklenti 523188

Lobivia kupperiana. Dona dayanım -5 derece.

Eklenti 523189

Sanırım Mammillaria schiedeana. Dona dayanımı -5 derece.

Eklenti 523190

Rebutia canigueralii. Henüz fındık kadar :D Sanırım bahçeye geçmek için biraz bekleyecek. Dona dayanımı konusunda kaynaklar farklı şeyler yazmış. -3.8 ile -15 derece arasında. Deneyip kendimiz göreceğiz.

Eklenti 523191

Turbinicarpus viereckii. Dona dayanım -4 derece.

Eklenti 523192

Ritulan 28-10-2014 11:55

Internetten toplu sipariş verdim demişsiniz site ismi verebilirmisiniz?

litoriachloris 28-10-2014 20:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan (Mesaj 1328428)
Internetten toplu sipariş verdim demişsiniz site ismi verebilirmisiniz?

Şeyma çiçekçilik.

litoriachloris 31-10-2014 12:41

5 Eklenti(ler)
Devam...

Şimdi tohum çimlendirme zamanı :D

Sırasıyla karışık tohumlardan Aloe, Echinocereus, Astrophytum, trichocereus ve Parodia roseolutea çimlenenler.

Eklenti 524409

Eklenti 524410

Eklenti 524411

Eklenti 524412

Eklenti 524413

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024