agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   akçabardak / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/34637.htm)

akçabardak 14-08-2015 22:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sumeyra47 (Mesaj 1402024)
Sevgili akçabardak hediyeleriniz çok güzeller maşallah. Güle güle büyütmeniz dileğiyle. Bende annemlere bir koli dolusu çiçek götürdüm terasına ektim ama Diyarbakır'ın kavurucu sıcaklarına dayanamadılar. Bir kaç tane evin içinde zorda olsa yaşatabildik. Ne kadar mutlu olduğunuzu anlıyorum sevgiler.

Teşekkür ederim sevgili sumeyra47, hediyeler gelince seviniyoruz ama sıcaklardan kaybettiklerimize de üzülüyoruz maalesef, sağlık olsun Diyarbakır da oldukça sıcak malum bitkiler zor dayanıyorlar ama yapacak pek bir şey kalmıyor.

a_fan_of_barca 14-08-2015 23:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1402018)
Çok teşekkür ederim a_fan_of_barca, sizin isminiz de hoyalar kadar zormuş yazana kadar akla karayı seçiyorum :D

Zig - zag dediğiniz sanırım bir atlas türü, tek başına fotosunu yüklediğimde vermiş olduğunuz bilimsel ismini de yazmış olurum, nasıl bir tür olduğunu daha incelemedim eminim çok güzeldir.
İyice tutunsunlar ona göre inceleme yaparım, sonra üzülüyorum kaybedince.

:D tek tek yazmaktansa kopyala-yapıştır da yapabilirsiniz :)

Evet, zig zag cactus atlas çiçeği ile akraba, gerçekten güzel bir tür. İnşallah tutar da, büyüdüğü haliyle resimlerini görürüz burada

A_NOMAD 14-08-2015 23:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca (Mesaj 1402040)
...Evet, zig zag cactus atlas çiçeği ile akraba...

Affınıza sığınarak düzeltme yapmak zorundayım, görmeseydim neyse ama gördüğüm zaman kendime engel olmam pek kolay olmuyor :D

Epiphyllum anguliger, Epiphyllum ric rac, zig zag kaktüs, zig zag atlas, balık kılçığı atlas gibi pek çok isimle anılabilen bu bitki atlaslar ile akraba değil, bilakis öz be öz bir atlas türüdür :)

Saygılar...

salihcan 15-08-2015 08:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1402020)
Bu olabilir mi acaba ?

Eklenti 571302

Bu olacaktı sanırım, yalnışlıkla yukarıda kini yüklemişim.

Eklenti 571311

Ben daha yeni gördüm evet o :) Bol kokulu EPC-301 :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

günebakan 15-08-2015 10:59

Hediyelerin hepside harika görünüyor sevgili Akçabardak güle güle büyüt:)

akçabardak 15-08-2015 12:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 1402075)
Hediyelerin hepside harika görünüyor sevgili Akçabardak güle güle büyüt:)

Teşekkür ederim sevgili günebakan ;)

akçabardak 15-08-2015 13:14

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1402042)
Affınıza sığınarak düzeltme yapmak zorundayım, görmeseydim neyse ama gördüğüm zaman kendime engel olmam pek kolay olmuyor :D

Epiphyllum anguliger, Epiphyllum ric rac, zig zag kaktüs, zig zag atlas, balık kılçığı atlas gibi pek çok isimle anılabilen bu bitki atlaslar ile akraba değil, bilakis öz be öz bir atlas türüdür :)

Saygılar...

Teşekkür ederim arkadaşlar sanırım bu atlastan bahsediyorsunuz,
evet adını kızım da doğruladı,

Hazır öğrenmişken adını da yazayım.
Epiphyllum anguliger

umarım tutar ve kaybetmem bu değerli bitkiyi, devamı kızımda da yok çünkü.
Eklenti 571339

A_NOMAD 15-08-2015 13:27

Sevgili akçabardak, çok kolay köklenir endişelenmeyin. Klasik atlas çeliği köklendirme yöntemi ile kısa sürede tutacaktır, sadece çiçek açma konusunda biraz nazlı bildiğim kadarıyla...

Ama memleketimin ikliminde size naz yapmayacağını düşünüyorum ;)

akçabardak 15-08-2015 15:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1402111)
Sevgili akçabardak, çok kolay köklenir endişelenmeyin. Klasik atlas çeliği köklendirme yöntemi ile kısa sürede tutacaktır, sadece çiçek açma konusunda biraz nazlı bildiğim kadarıyla...

Ama memleketimin ikliminde size naz yapmayacağını düşünüyorum ;)

Teşekkür ederim Sevgili A_NOMAD, inşallah çiçeklerini de görmek nasip olur. Googleden baktım Bir gecelik gelinin çiçeğine çok benziyor, bu atlas ta gece mi açıyor acaba iyice meraklandım şimdi.

a_fan_of_barca 15-08-2015 16:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1402042)

Saygılar...

Düzeltmeniz için çok çok teşekkür ederim, çok yerinde bir müdahele olmuş, yoksa yanlış bilgi vermiş olacaktım. Zig zag cactus diye bilinen iki farklı tür kaktüs var
1)Epiphyllum Anguliger (en bilindik zig zag cactus ve dediğiniz gibi bir atlas türü, çiçekleri krem rengi)
2)Selenicereus Anthonyanus (zig zag cactus diye bilinen ikinci bir tür, bir atlas türü değil, ama çok benziyor, çiçekleri de pembe)
Ben ilk olarak bitkiyi ikinci tür sanmıştım, o yüzden atlasla akraba olduğunu söylemiştim :) Düzeltmeniz doğrultusunda bitkiye dikkatlice baktım ve bitkinin aslında sizin söylediğiniz birinci tür olduğunu anladım. Bu tür de, sizin söylediğiniz gibi bir atlas türü.

a_fan_of_barca 15-08-2015 16:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1402137)
...Googleden baktım Bir gecelik gelinin çiçeğine çok benziyor, bu atlas ta gece mi açıyor acaba iyice meraklandım şimdi.

Evet, çiçekleri gece açar, büyük ve kokuludur. Ama ne kadar süre bitki üzerinde kaldığını bilmiyorum

akçabardak 18-08-2015 13:01

2 Eklenti(ler)
Delosperma Cooperi

Büyüdük ve çiçek açmaya başladık
Eklenti 571727

Eklenti 571728

A_NOMAD 18-08-2015 13:10

Ben kendi adıma, gülenmelek'ten gelen kuzucuklarınızın dikilmiş hallerini merak ediyorum, ekleseniz de gözümüz şenlense biraz... ;)

akçabardak 18-08-2015 17:35

En kısa zamanda kuzucuklarımı paylaşmaya çalışırım Sevgili A_NOMAD

akçabardak 21-08-2015 11:10

5 Eklenti(ler)
Sedum Autumn Joy

Geçen sene anne sedumun çiçekleri solduktan sonra
bir tek çiçek sapında bu şekilde dizilmiş yavrucukları
Eklenti 571969

lisilerin saksısına bu şekilde sıralayıp dikmiştim
Eklenti 571972

Baharla birlikte hızla gelişip büyüdüler
ve erkenden çiçeklerini açtılar.
Eklenti 571970

Hala aralarında büyümeye çalışanlar ve tomurcuklananlar var.
Eklenti 571971

Anne sedum daha yeni yeni tomurcuklanmaya başladı :)
Eklenti 571973

B e t ü l 21-08-2015 17:42

Maşallah ne kadar güzel gelişmişler.

akçabardak 23-08-2015 23:48

4 Eklenti(ler)
26 Temmuz günü kızım (gülenmelek) ten gelenleri bu gün hepsini teker teker
fotoğraflayıp, sizler için paylaşıyorum ;)

Görücüye çıkacakmış gibi bir güzel duşumuzu aldık, temizlendik ve paklandık :D
malum yeni dikildikleri için toz, toprak ve hırpalanmışlardı,
şimdi misler gibi olduk.

Henüz adını öğrenemediğim bu uzun saçlarını omuzlarına dökülmüşçesine
bir güzellik, adını bilen varsa yazarsanız sevinirim.
Eklenti 572366

Daha yakından çekim.
Eklenti 572367

Ve ona eşlik eden bir diğer güzelim ;)
Eklenti 572368

Yakından, yapraklarında biraz pörsüme var ama umarım toparlar kendini.
Eklenti 572369

akçabardak 23-08-2015 23:52

2 Eklenti(ler)
Tacitus Bellus

Yanındaki ablasının saçlarına uzanmaya çalışıyor sanırım :D
Eklenti 572395

Altından bakan yavruları da biz de varız diyorlar.
Eklenti 572396

akçabardak 23-08-2015 23:56

4 Eklenti(ler)
Havorthialar sırada :D

Eklenti 572397

Eklenti 572398

Eklenti 572399

Eklenti 572400

akçabardak 23-08-2015 23:59

2 Eklenti(ler)
Gasteria

Dondurucu soğuklarda kaybettiğim gasterianın annesi ;)
Eklenti 572401

Başka bir türü,
Eklenti 572402

akçabardak 24-08-2015 00:06

5 Eklenti(ler)
En çok merak edilen atlaslar ;)

Yapraklarda biraz buruşma var ama umarım kendini toparlar
Eklenti 572403

Bu da bir çeşit atlas türüymüş,
bakalım ne çıkacak bahtımıza :D
Eklenti 572404

Tutmuş olacaklar ki 2 çelikte yeni sürgünler var.
Eklenti 572405

Ve zig zag mıdır nerir :D
Eklenti 572406

Onda da biraz kıpırdamalar var sanırım
Eklenti 572407

akçabardak 24-08-2015 00:12

2 Eklenti(ler)
Bir çeşit Kalançhoe sanırım.
Eklenti 572408

Bu güzellik te gül şeklini alan Greenovia sanırım ama yaşatabilirsem tabi ki
biraz umutsuz vakaya benziyor da, ismi konusunda yalnışsam düzeltin lütfen.
Eklenti 572409

Ve 3 ayrı renklerde kohleria da onlara dahil ama onlar Bahçe sayfamda
yerlerini alacaklardır.

Hepsi bukadar

Bal Kaktüs 24-08-2015 00:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1402106)
Teşekkür ederim arkadaşlar sanırım bu atlastan bahsediyorsunuz,
evet adını kızım da doğruladı,

Hazır öğrenmişken adını da yazayım.
Epiphyllum anguliger

umarım tutar ve kaybetmem bu değerli bitkiyi, devamı kızımda da yok çünkü.
Eklenti 571339

Sevgili akçabardak, sevgili A_NOMAD diğer isimleri yazmış. O isimlerin yanında bu türe birde "Testere" deniliyor.

Bal Kaktüs 24-08-2015 00:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1402001)
Saoğasın salihcan, gülenmeleğin cömertliği biraz da hoyalardan kaynaklanmış durumda, şu sıralarda kendini tamamen hoyalara odaklamış durumda, buradayken bile sürekli hoyalarını düşünüdü durdu, acaba susuz mu kaldılar, çürüdüler mi, tomurcuklular vardı ben görmeden açtılar mı diye hop oturdu hop kalktı.
Ben tam bu mesajı yazarken telefon çaldı gülenmelek miş ne yapıyorsunuz deyince ben de seni çekiştiriyoruz dedim şakadan, hoyalar konusunda deyince, dur ozaman ben de sizi çatlatayım açan hoyalarımın fotolarını göndereyim dedi kapattı.

Gerçekten de bizleri çatlatacak kadar varmış :D

Hoya Bella
Eklenti 571277

Hoya blashernaezii
Eklenti 571278

Hoya Mathilde
Eklenti 571279

Hoya pachyclada
Eklenti 571280

Hoya pubicalyx royal hawaiian purple
Eklenti 571281

Bu resimleri gördükten sonra benim dükkanı kapatmam gerekir. Bayıldım az kalır. Öldüm.

Bal Kaktüs 24-08-2015 00:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1403747)
Tacitus Bellus

Yanındaki ablasının saçlarına uzanmaya çalışıyor sanırım :D
Eklenti 572395

Altından bakan yavruları da biz de varız diyorlar.
Eklenti 572396

Aman Tacitus a iyi bakın. Ben bir tane kaybettim. Şimdi arıyorum bulamıyorum.

B e t ü l 24-08-2015 01:47

Maşallah hepsine. Hepsi de kıpır kıpır kıpırdanıp, saksıda kıpırdananacak yerleri kalmasın inşallah:))

aleydi 24-08-2015 08:19

Ablacım güle güle büyüt çiçeklerini. Hoyalara bayıldım, harikalar. Gülen meleği tebrik ederim. Benimde buradaki dostlarım sayesinde, bir kaç tane hoyam oldu:) . Dışarıya verandaya aldım dal çıkarmışlar. Galiba hemen açmıyorlar. Kışın ev ortamında sıcak mı seviyorlar,ılık bir yer mi. Ablamın ki kapalı balkonda donmuştu kışın. Bakımları konusunda biraz bilgi alabilir miyim sevgilerimle.

akçabardak 24-08-2015 13:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bal Kaktüs (Mesaj 1403759)
Sevgili akçabardak, sevgili A_NOMAD diğer isimleri yazmış. O isimlerin yanında bu türe birde "Testere" deniliyor.

Sayın Bal Kaktüs sayfama hoş gelmişsiniz.

Evet sevgili A_NOMAD yazmıştı isimlerini ama gecenin bir vaktinde fotoğrafları bir an önce yükleyeyim diye telaşı içindeydim, zaman geçirmemek için geriye dönüp bakmadım, sadece ezberimde kalanların isimlerini yazıp geçtim, daha sonra sakin bir zamanda tekrar yazarım.

Mum çiçeklerine gelince onları kızım yetiştiriyor, bende ise bir tane bile yok, bir de onlara sararsam kafayı hepten yerim herhalde, sonra aman diyeyim kendinize dikkat edin, bayılıp ölmeyin, dükkanı da kapatmayın, sonra başıma kalır, neme lazım akçabardakın yüzünden oldu diye... :D :D

Tacitusu kaybetmenize üzüldüm, bakalım ben başarabilecekmiyim bakmasını, görüntüsü çok güzel ben de çok beğendim. Kolay gelsin.

akçabardak 24-08-2015 13:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi B e t ü l (Mesaj 1403770)
Maşallah hepsine. Hepsi de kıpır kıpır kıpırdanıp, saksıda kıpırdananacak yerleri kalmasın inşallah:))

Teşekkür ederim sevgili B e t ü l güzel yorumunuz için, daha güzelleri sizlerin olsun inşallah. Sevgiler.

akçabardak 24-08-2015 14:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1403783)
Ablacım güle güle büyüt çiçeklerini. Hoyalara bayıldım, harikalar. Gülen meleği tebrik ederim. Benimde buradaki dostlarım sayesinde, bir kaç tane hoyam oldu:) . Dışarıya verandaya aldım dal çıkarmışlar. Galiba hemen açmıyorlar. Kışın ev ortamında sıcak mı seviyorlar,ılık bir yer mi. Ablamın ki kapalı balkonda donmuştu kışın. Bakımları konusunda biraz bilgi alabilir miyim sevgilerimle.

Teşekkür ederim sevgili aleydi darısı sizlere inşallah, hoyaları ben de çok seviyorum ama benim evim onlara uygun değil, evim üç katlı olduğu için ısıtma sistemim yok hem de onlara uygun ortamım yok, bildiğim kadarıyla kışa dayanıklı değiller.
Görmüş olduğun hoyalar kızım gülenmeleğe ait onun bir sürü çeşitleri var ama bakımlarını en iyi o biliyor, hoya konusunda benim hiç bir bilgim yok.

Çiçeklenme konusunda da sanırım tam bir sabır işi, bazıları çok nazlılar.

Bakımları konusunda sevgili Edelvays58 in sayfasına bir göz atabilirsin.

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/36541.htm

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024