agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Kokett / Kaktüs ve Sukulentler (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/34083.htm)

kokett 21-03-2014 13:47

Kokett / Kaktüs ve Sukulentler

Merhabalar arkadaşlar,

Siteyi uzun zamandır takip ediyorum. 1 yıl kadar önce de 3 tane minik kaktüsüme nasıl bakacağımı daha iyi araştırmak için üye oldum. Sayenizde yalnızca kaktüsler değil bir çok konuda bilgi sahibi oldum. Bununiçin öncelikle hepinize teşekkür ederim. Bu sayfayı açmamda hepinizin emeği var..

Sizlerin kaktüs sayfalarını geze geze hayranlığım ve kıskançlığım günden güne arttı. Farkında değildim ama bir anda kaktüslere karşı algıda seçicilik oluştu bende :) Eve her gelişimde elimde minik kaktüsler oluyordu. En can alıcı nokta Ünal Kaktüse uğramam oldu aslında. Çeşme tatili dönüşünde Urla'ya gezmek için uğrayınca Ünal Kaktüs'ü gördüm. Sonrasında İstanbul'a kadar kucağımda 1 koli kaktüsle yolculuk yaptım.. :)

Açıkçası Ünal Kaktüs'ten alışveriş yaptıktan sonra bir daha hiç kaktüs almadım. O yüzden sayı olarak fazla değiller. Hem önce elimdekilere doğru düzgün bakmayı öğrenmek istedim hem de başka yerlerden almak içime sinmedi o serayı gördükten sonra. Ne kadar yapı marketlerde görüp almak istesem de kendimi tutuyorum, hakkımı yaz tatilime saklıyorum yine :)

Bugün ilk toprak değişimimi yaptım ve artık görücüye çıkarmak istedim güzellerimi. Sizinkilerle yarışamaz henüz yine de beğenirsiniz umarım..

kokett 21-03-2014 13:59

3 Eklenti(ler)
Harç hazırlama konusunda başlangıçta kendime pek güvenemedim. Bauhaus'ta Compo Sana markalı kaktüs toprağı aldım. Diğer hazır karışımlardan daha iyi yine de torf yoğunluğu olduğundan ben biraz tedirgin oldum. İçeriği şöyle torf, dere kumu, agrosil, vermikülit, gübre.

Elimde balık beslediğim zamanlardan kalma kuvars kumu ve kırmızı bir bitki kumu vardı. 1 kilo da lav taşı kırığı aldım. Bunları da ekledim içine.

Şöyle bir karışım elde ettim.

Eklenti 477380

Eklenti 477381

Eklenti 477382

kokett 21-03-2014 14:09

5 Eklenti(ler)
Stapelia. Leş kaktüsüm.. Normalde güney cephesinde bakıyorum kaktüslerime ancak stapelianın fazla güneşte rengi çok koyulaştı büzüştü ve tomurcukları yandı geçen yaz. Kuzey cephesinde daha mutlu oldu.

Eklenti 477383

Bu da yılanım. Henüz hiç çiçeğini görmedim umarım bu yaz açar.

Eklenti 477384

Portulacaria Afra. Kışın böyle bir değişik oldu bu da. Gövdesi ağaçlaştı yapraklarını döktü. Bonsaiye benzememiş mi?

Eklenti 477385

Bunun türünü bilmiyorum. Çok yaygın bir tür aslında ama not etmemişim sanırım. Yaprağı taşa düşse kökleniyor. Arsız dediklerimizden..

Eklenti 477386

Eklenti 477387

kokett 21-03-2014 14:15

5 Eklenti(ler)
Bunlar fazla ilgi istemeyenler. Yazın güneşte bırakıyorum 4-5 günde bir suluyorum. Kışın hiç su vermedim. Diğer sukulentleri arada ıslatıyordum bunlar hiç su istiyor gibi durmuyordu rahat bıraktım. Türlerini tam olarak bilmiyorum..

Eklenti 477389

Eklenti 477390

Eklenti 477391

Eklenti 477392

Mammillaria Elongata -- Teşekkürler hnd76 :)

Eklenti 477393

kokett 21-03-2014 14:18

2 Eklenti(ler)
aeonium arboreum zwartkop

Buna da böyle bir şey yaptım ama ne kadar iyi yaptım bilmiyorum. Hiç yeni sürgün vermedi. Ben de forumda okuduğum kadarıyla rozetini kestim öylece ektim toprağa. köklenmezse de ana kök yeni sürgün verir diye umuyorum.

Yapraktaki lekeler başka bir bitkikiy ilaçlarken sıçratmıştım. Silince çıkıyor ama fazla kurcalamak istemedim :)

Eklenti 477394

Eklenti 477395

Seabert74 21-03-2014 14:27

Hayırlı olsun sayfanız.. Umarım yeni katılanlarla birlikte dolu dolu olur :)
sevgiler

kokett 21-03-2014 14:30

2 Eklenti(ler)
kalanchoe rhombopilosa aldığımdan beri uzun sırık bir şeydi sadece üstten yaprak çıkarıyordu. Ben de kestim. aeonium gibi yaptım bunu da. İnternette çok güzel çalı formuna gelmiş halleri var. Belki öyle olur diye böyle yaptım bakalım. Bekleyip görücem..

Eklenti 477396

kalanchoe daigremontiana idi bir zamanlar kendileri. Namı diğer aşkın gözyaşları. Kışa dayanamadı tüm yapraklarını döktü. ama üstten yeni yapraklar geldiğini görünce ektim yeniden. Açıkçası bunu hiç sevmiyorum ben her saksının dibine o minik çiçeklerini döküp çoğalıyor. Dökülmese görüntüsü çok güzel..

Eklenti 477397

kokett 21-03-2014 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 (Mesaj 1261800)
Hayırlı olsun sayfanız.. Umarım yeni katılanlarla birlikte dolu dolu olur :)
sevgiler

Teşekkür ederim sevgili Seabert74. :)

h_dogan 21-03-2014 14:32

Sayfanız hayırlı olsun. Elemanlar güzel görünüyor. :)

fatitoo 21-03-2014 14:33

Sayfanız hayırlı olsun. Kaktüs sayfasının çoğalması beni mutlu ediyor:)

kokett 21-03-2014 14:34

1 Eklenti(ler)
Lithops hala kabuğu atamadı ona dokunmadım. Umarım yaşıyordur uzun zamandır böyle kaldı.. Herkes bakımının zorluğundan bahsediyor. Çürütmüş olabilirim pek güvenmiyorum henüz kendime.. :)

Eklenti 477399

kokett 21-03-2014 14:36

1 Eklenti(ler)
Yavrular..

Eklenti 477400

kokett 21-03-2014 14:48

1 Eklenti(ler)
Opuntia Microdasys mantar olmuştu birkaç kez ilaçladım ama geçmedi. Toprağından da çıkarmadım nasılsa toprak değişimi yaparken uğraşıcam diye dokunmadım. Hatayı burda yapmışım ben..

Eklenti 477402

http://www.agaclar.net/forum/1254595-post64.htm

Saksısının altı delik değildi. İkeadan aldığım metal saksıya ekmiştim geçen yıl aniden büyüyüp eğilince. Aceleye gelmişti. Saksı dibini çakıl taşıyla doldurunca suyun süzüleceğini düşündüm.

Bitki çıkardığımda şok oldum. Saksının dibi o kadar ıslaktı ki mantar olmasına hiç şaşırmadım. Bir de ıslak toprağında sarı sarı top gibi şeyler vardı. sıkınca patlıyordu. Umarım böcek değildir.. Bir hafta kadar böyle kalsın daha sonra tekrar ilaçlayıp ekicem yeni saksısına.

Cansamil 72 wp diye bir fungisit almıştım bauhaustan. Sarı bir toz. Bana hiç ilaç gibi gelmedi. Kükürtü paketleyip satıyolar gibime geldi. Keşke direk kükürt alsaydım :) Bir de fungisit önerilerinize açığım varsa bildiğiniz bir şeyler. Mısır çarşısından alabilirim..

kokett 21-03-2014 14:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo (Mesaj 1261805)
Sayfanız hayırlı olsun. Kaktüs sayfasının çoğalması beni mutlu ediyor:)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1261804)
Sayfanız hayırlı olsun. Elemanlar güzel görünüyor. :)

Çok teşekkür ederim, sizlerin de tavsiyeleriyle umarım geliştirebilirim :)

kokett 21-03-2014 15:07

2 Eklenti(ler)
Eklenti 477414

Pokemon kılıklı diyorum ben buna. Tephrocactus. :)

Eklenti 477415

olcim 21-03-2014 15:46

Sayfanız hayırlı olsun , bol kaktüslü günler olsun :) Hepsi çok güzeller .

kokett 21-03-2014 16:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olcim (Mesaj 1261843)
Sayfanız hayırlı olsun , bol kaktüslü günler olsun :) Hepsi çok güzeller .

Tesekkur ederim sevgili olcim :)

hira 21-03-2014 17:29

Hoşgeldiniz, sayfanız hayırlı uğurlu ve bol çiçekli olsun. Daha evvel bir kaç kez sormayı düşünüp sormamıştım, bir önceki avatarınızdaki fotoğraftakiler kimlerdi?? şaşırttım belki ama inanılmaz merak uyandırmıştı bende nedense:o

hnd76 21-03-2014 18:38

Hoşgeldiniz sayın kokett; bitkileriniz çok çiçekleri bol olsun… 3. Mesajdaki en son sukulenti içeride mi tutuyorsunuz? Şayet öyleyse Graptopetalum Paraguayense olabilir emin olamadım, dışarıda büyüdüğünde rengi gri-pembe halini alıyor. Dediğiniz gibi arsızdır… 4. Mesajdaki en son kaktüsün adı Mammillaria Elongata. Bakımı oldukça kolay-sorunsuz ve çabuk çoğalan cinstendir. Aeonium Arboreum sukulentiniz ise köklenir, merak etmeyin. Bol havadar ve güneşli yeri sever. Diğerlerinin aksine büyüme dönemi kışın, yazın ise uyuma dönemidir. Sevgiyle kalın…

kokett 21-03-2014 21:10

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1261884)
Hoşgeldiniz, sayfanız hayırlı uğurlu ve bol çiçekli olsun. Daha evvel bir kaç kez sormayı düşünüp sormamıştım, bir önceki avatarınızdaki fotoğraftakiler kimlerdi?? şaşırttım belki ama inanılmaz merak uyandırmıştı bende nedense:o

Sevgili hira, teşekkür ederim. Bir önceki avatarımda Neşet Günal isimli ressama ait bir resim vardı. İç Anadolu köylerinde yaşamı öyle güzel anlatır ki resimleri. Bir de sadece insan çizmiş. Ama gerçek fotoğraf gibi her bir resmi. Eller ayaklar yüz hatlarındaki ayrıntılar. Ben çok seviyorum. Şu resimdi sanırım. :)

Eklenti 477508

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hnd76 (Mesaj 1261914)
Hoşgeldiniz sayın kokett; bitkileriniz çok çiçekleri bol olsun… 3. Mesajdaki en son sukulenti içeride mi tutuyorsunuz? Şayet öyleyse Graptopetalum Paraguayense olabilir emin olamadım, dışarıda büyüdüğünde rengi gri-pembe halini alıyor. Dediğiniz gibi arsızdır… 4. Mesajdaki en son kaktüsün adı Mammillaria Elongata. Bakımı oldukça kolay-sorunsuz ve çabuk çoğalan cinstendir. Aeonium Arboreum sukulentiniz ise köklenir, merak etmeyin. Bol havadar ve güneşli yeri sever. Diğerlerinin aksine büyüme dönemi kışın, yazın ise uyuma dönemidir. Sevgiyle kalın…

Teşekkür ederim sevgili hnd76, o sukulent her zaman dışarıda duruyor hiç evin içine almadım. Dediğinize baktım ama açıkçası ben de pek emin olamadım. Ama evet gri pembe oluyor bu da güneşte. Uzun zamandır gölgede olduğu için biraz daha griye dönük. Mammiliara için teşekkür ederim.. Aeoniumun kışın büyüdüğünü deneyimleyerek öğrendim. Önce bir tuhaflık olduğunu düşündüm. Havalar güzel gidince mevsimleri şaşırdı sandım. Ama araştırınca anladım ki zamanlaması doğru. Önceden bilseydim hep güneşte bırakırdım kış olunca gölgeye almazdım.. Köklenirse çok mutlu olucam çünkü en beğendiklerimden biri.

hira 21-03-2014 21:13

Hmm evet bu:) fotoğraf çok küçük kaldığı için avatarda, sanki eskiye ait bir fotoğraf gibi görmüştüm ben:)

kokett 21-03-2014 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1261967)
Hmm evet bu:) fotoğraf çok küçük kaldığı için avatarda, sanki eskiye ait bir fotoğraf gibi görmüştüm ben:)

O kadar gerçekçi ki bence küçük haliyle öyle sanmanız çok normal :)

gulayb 21-03-2014 21:39

Sayfanız hayırlı olsun sevgili kokett... Toprak karışımınız on numara olmuş, ben de uzun zamandır balık besliyorum evde çiçeklerden çok balık var açıkçası ve birbirlerine kullanılan malzemeler bulunca çocuk gibi seviniyorum, sizin de işinize yaramış süper bir karışım çıkmış ortaya.

Portucularia afra'da bana demir eksikliği var gibi geldi, sararan ve dökülen yapraklarından. Lithops bende de 1 adet var, aldığımdan beri türlü şekillere büründü, bir türlü karar veremiyorum iyi mi kötü mü şu an diye. Fırsat bulup konu açabilirsem soracağım sizlere nedir akıbeti diye. Opuntia'nızın ıslaklığa rağmen maşallahı var çok sağlıklı görünüyor, biraz bekledikten sonra kendine iyice gelecek gibi. 115 nolu mesajınızdaki ikinci kaktüse bayıldım, seviyorum böyle çılgın tipli bitkileri...

kokett 21-03-2014 22:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulayb (Mesaj 1261977)
Sayfanız hayırlı olsun sevgili kokett... Toprak karışımınız on numara olmuş, ben de uzun zamandır balık besliyorum evde çiçeklerden çok balık var açıkçası ve birbirlerine kullanılan malzemeler bulunca çocuk gibi seviniyorum, sizin de işinize yaramış süper bir karışım çıkmış ortaya.

Portucularia afra'da bana demir eksikliği var gibi geldi, sararan ve dökülen yapraklarından. Lithops bende de 1 adet var, aldığımdan beri türlü şekillere büründü, bir türlü karar veremiyorum iyi mi kötü mü şu an diye. Fırsat bulup konu açabilirsem soracağım sizlere nedir akıbeti diye. Opuntia'nızın ıslaklığa rağmen maşallahı var çok sağlıklı görünüyor, biraz bekledikten sonra kendine iyice gelecek gibi. 115 nolu mesajınızdaki ikinci kaktüse bayıldım, seviyorum böyle çılgın tipli bitkileri...

Teşekkür ederim sevgili gulayb.

Toprak karışımımı ben de çok beğendim açıkçası bayağı gurur duydum kendimle bu acemiliğimle iyi iş çıkardım bence :p

Benim artık balıklarım yok. Yeni evimize taşınırken akvaryuma bir türlü yer bulamadım. Ben de balıkları dedemin akvaryumuna koydum malzemeleri saklıyordum hala tekrar kurarım ümidiyle. Kısmet kaktüslereymiş.. Bu evde kaktüslere merak salınca balıkları unuttum :) Akvaryumda doğal malzeme kullandığımız sürece bence saksı karışımına katılabilir..

Demir eksikliği olabilir yaprak dökülmesi düşünmemiştim ben bunu. Hep soğuğa bağlamıştım. Mesela kırmızı akvaryum kumu demir içerikliydi.Aynı şekilde lav taşı da öyle. Eğer portulacaria afradaki demir eksikliğiyse dediğiniz gibi umarım iyi gelir bu yeni karışımım. Olmazsa biraz kendilerine gelince 10 - 15 gün sonra demir takviyesi yapabilirim.

O çılgının da türünü unutmuşum. Tephrocactus olucak. Ben de seviyorum pokemon gibi bakıyor bana öyle kaş göz çizesim geliyor :)

YeniGine 21-03-2014 23:35

Sevgili kokett merhaba, sayfanız hayrlı, kaktüsleriniz çok, çiçekleri bol olsun inşallah...

kokett 21-03-2014 23:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1262019)
Sevgili kokett merhaba, sayfanız hayrlı, kaktüsleriniz çok, çiçekleri bol olsun inşallah...

Çok teşekkür ederim sevgili Yenigine. Sizlerin de tavsiyeleriyle zamanla büyüteceğim inşallah :)

yağmur 21-03-2014 23:45

Sayfanız hayırlı olsun. Yalnız sayfa açınca evin her yanı kaktüs dolabilir dikkat edin :D

YeniGine 21-03-2014 23:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1262022)
Sayfanız hayırlı olsun. Yalnız sayfa açınca evin her yanı kaktüs dolabilir dikkat edin :D

:D Sevgili yağmur o zaten Allah'ın emri, kesin...

kokett 21-03-2014 23:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1262022)

Dolmaz inşallah zaten zor tutuyorum kendimi. Şimdilik bu kadar yeter bana. Haziranda Ünal kaktüse gideceğim orda da fazla abartmazsam sorun yok ;)

hilalll 22-03-2014 00:03

Hepsi birbirinden güzel maşaAllah...
Hıç tutmayın kendinizi abartın bence ben ilk fırsatta düsünüyorum abartmayı:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024