agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   alibaba / sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/29998.htm)

alibaba 27-01-2013 09:28

alibaba / sukulentlerim

5 Eklenti(ler)
Merhaba,

Bir süredir kendi saksılarında duran sukulentlerimi düzenleme yapmak amacıyla 2adet yuvarlak saksıda konumlandırmayı planladım.

Teknik bilgiler olarak uygulamalarım şöyle;
Terracotta saksılarımı, aşırı sulamayı iyi kompanse etmesi sebebiyle tercih ediyorum. Bu özellikle sukulentler için daha hayati ******..
Saksıların altında ise yaklışk 2-3 cm çapında drenaj deliklerim mevcut. 3-5 cm kalınlığında iri çakılları yerleştirdim. Toprağın çok da derin olmasını istemiyorum çünkü çoğu sukkulent sığ toprakları seviyor.

Toprak karışımım ise; 1 ölçek dere kumu, 1 ölçek torf, 1 ölçek ponza taşı (beyaz), 1 ölçek de lava taşı (kahverengi ponza). Tanecikler 3-8 mm arası genelde.

Bitkilere gelince; echeveria, sempervivum, crasulla ve sedum türleri mevcut.
Bir sonraki konuda da hepsinin ayrıntılı isim be bilgilerini paylaşmaya çalışacağım.
Aralarda da küçük ve orta boy kaya parçaları kullandım.

Şu anda bütün kompozisyonlar dolmadığı için resimlerde göreceğiniz üzre echeveria yaprakları ve sempervivum çelikleri serpiştirdim boşluklara. Umarım tutarlar ve tüm alanı doldururlar.:)

Böyle bir uygulamayı ben de ilk defa deneyeceğim ve süreç içindeki tecrübelerimi paylaşmak ve görüş alışverişinde bulunmak istedim.

2 tane aranjmanım şu şekilde;
Solda bulunanlar; ikili olan pachyveria glauca. Diğerlerini detay foto.larda yazdım.
Eklenti 364615
Eklenti 364616

aranjmanın göbeğinde büyük bir Echeveria perle Von Nürnberg var. assolist :)
Eklenti 364617

Önde küçük Sedum Stahlii ve sol tarafta Sedum Burrito gözüküyor
Eklenti 364618

Bu karede de önde sedum burritolar, sol arka da Haworthia Cuspidata ve sağ arakada Sedum Nussbaumerianum gözüküyor. İsmi gerçekten zor :D
Eklenti 364619

alibaba 27-01-2013 09:29

alibaba9 / sukulentlerim

5 Eklenti(ler)
Bu karede önde sedum stahlii görünüyor. 2-3 dalı yükselmiş. sedumları sarkıcı özelliklerinden dolayı saksı yanlarına kümeledim hep.
Eklenti 364620

Bu karede de sempervivum çelikleri var. Kaya diplerine asıl gövdeden ayırdığım kimisi çok az köklü kimisi sadece saptan ibaret olan yeni bireyleri yerleştirdim. umarım tutarlar ve o kaya dibini doldururlar.
Eklenti 364621

Burada da önde Sedum Nussbaumerianum önde arkada küçük bir perle von nürnberg ve echeveria taurus var.
Eklenti 364622

Assolistim büyük perle von nürnberg, su damlalı :)
Eklenti 364623

Bu da aranjman dışı kalan crassula buddhas temple.
Eklenti 364624

alibaba 27-01-2013 09:30

2 Eklenti(ler)
Crassula buddhas temple'ın diğer görünüşleri,
fotoğraflaması ayrı bir zevk.
Yakında daha temiz ve düzenli ortamlara geçecekler. O zaman yeni fotoğraflar paylaşırım :)

ipektuğçe 28-01-2013 18:58

Hoşgeldiniz, sayfanız hayırlı olsun. Arajman şeklinde bitkileriniz çok güzel ve sağlıklı görünüyorlar, devamını da beklerim.

mozen 28-01-2013 19:20

sayın alibaba9,
Düzenlemelerinizi beğendim. Ellerinize sağlık.

İlerleyen zaman içinde birlikte (aynı saksı içinde) gelişimlerini de görmek isterim.
iyi günler.

alibaba 28-01-2013 21:05

Hoşbulduk. Teşekkür ederim.
Şu Ankara kışını donsuz atlatabilirsek gelişimini de paylaşacağım inşallah.
Şu an kapalı bir balkonda günay doğu cepheye bakıyorlar. Sabah az güneş ve sonrası aydınlık ortamdalar.
Sıcaklık eksilere gitmedikçe şu an mutlular :)

Kelebek 28-01-2013 21:20

Sn.alibaba,
Sukulent sayfanız hayırlı olsun. Emeğinize sağlık, aranjmanlarınız oldukça göz alıcı...
Saygılar.

alibaba 28-01-2013 21:23

Üçüncü aranjman da lithopslardan olacak.
Uygun renklerde taşlar toplamam lazım :)

şenol dalkıran 28-01-2013 22:07

Hoşgeldiniz,güzel bitkilerle açılış yaptınız,umarım daha çok çeşit görürüz ilerleyen zamanlarda.

Bayçalı 30-01-2013 10:07

sn.alibaba9 sayfanız hayırlıolsun arajmanlar güzelolmuş ellerinize sağlık

Sudenur 30-01-2013 18:23

Hoşgeldiniz sayın alibaba..

Arajman düzenlemeleriniz çok hoş görünmekte, elinize sağlık. :))

Lithops düzenlemenizi ve bitkilerinizin gelişimlerini merakla bekleyeceğim, kolay gelsin.. :)

selenn 31-01-2013 10:34

Sayfanız hayırlı olsun. Sukulent aranjmanınız çok güzel gözüküyor. Ellerinize sağlık. Ayrıca vermiş olduğunuz bilgiler için de teşekkürler.

alibaba 02-02-2013 11:19

1 Eklenti(ler)
teşekkür ederim.
sizlerden öğreneceğim çok şey var. tecrübe çok önemli, araştırmakla yaşatılmıyor bitkiler :)

Bunlar da balkonumuzun yeni konukları, lithopslar. Düzenleme öncesi balkona alışıyorlar.:)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 1094694)
Sayfanız hayırlı olsun. Sukulent aranjmanınız çok güzel gözüküyor. Ellerinize sağlık. Ayrıca vermiş olduğunuz bilgiler için de teşekkürler.

sakdag 02-02-2013 11:31

Sayfanız hayırlı olsun Sayın Alibaba9. Aranjmanlarınızı çok beğendim. Lithopslara nasıl bir düzenleme yapacağınızı merakla bekliyorum.

alibaba 06-02-2013 21:30

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,
pachyverialarımda bazı sorunlar oluşmaya başladı.
Son bir haftadır Ankarada sıcaklık gündüz 10-15 dereceyi bulduğu için tüm balkonu açtık aşamalı olarak.
yaprakların uçlarında siyah lekelenme ve küçük çürümeler var. Sizce neden kaynaklanabilir bu? Soğuklardan mı? Nemden mi? ne dersiniz?
Diğer echeverilarda da sanki çok afif bir yumuşama var yapraklarda ama emin değilim, kuruntu da yapmış olabilirim.

adneser 06-02-2013 22:28

Sayın Alibaba9

Sayfanız hayırlı olsun gelişmeleri ve yeni fotoğraflarınızı merakla bekliyorum, arajmanlarda ileride mükemmel olacaktır eminim.

yamadorian 07-02-2013 10:43

Hoş geldiniz,çalışmalarınız ve bitkileriniz çok güzel.

alibaba 07-02-2013 12:11

Teşekkürler arkadaşlar,
16.mesajdaki sorun hakkında da yardımınıza ihtiyacım var :(

alacakaranlik 07-02-2013 16:15

Hastalık konusunda uzman değilim ama soğuk zararlanması olabilir. kaldıkları ortamın gece en dusuk kaç dereceye maruz kaldıkalrını öğrenin. Birde mantar ilaçlaması yapın, her ihtimale karşı

alibaba 07-02-2013 18:35

devamlı takip ediyorum aslında,
Şu sıralar dış ortam bile min. 5-6 derece. ama gece dahil 9-10 civarı gözlemliyorum balkonu.
Sukulentler için hangi fungisiti önerirsiniz? Siz ne kullanıyosunuz ya da?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alacakaranlik (Mesaj 1098285)
Hastalık konusunda uzman değilim ama soğuk zararlanması olabilir. kaldıkları ortamın gece en dusuk kaç dereceye maruz kaldıkalrını öğrenin. Birde mantar ilaçlaması yapın, her ihtimale karşı

alacakaranlik 07-02-2013 19:51

mantar ilacı olarak Kaptan markası suan için iyi. daha etkili marka varsa onuda belirten olursa sevinirim

alibaba 13-02-2013 21:27

acil yardım

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba, buddhas temple'ımda 2 yaprakta sorun oluştu.
Soğuk zararı mı bu acaba? Ne yapmak gerekir ilerlememesi için sizce?

cemre_77 14-02-2013 14:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1097942)
Arkadaşlar merhaba,
pachyverialarımda bazı sorunlar oluşmaya başladı.
Son bir haftadır Ankarada sıcaklık gündüz 10-15 dereceyi bulduğu için tüm balkonu açtık aşamalı olarak.
yaprakların uçlarında siyah lekelenme ve küçük çürümeler var. Sizce neden kaynaklanabilir bu? Soğuklardan mı? Nemden mi? ne dersiniz?
Diğer echeverilarda da sanki çok afif bir yumuşama var yapraklarda ama emin değilim, kuruntu da yapmış olabilirim.

Merhabalar, bu sukulenti görünce aklıma echeveria geldi, sizde varsa bana verirmisiniz bir yaprakcık. çok istiyorum, yıllar önce vardı, tatil dönüşü kaybettik.

alibaba 18-02-2013 21:57

Soğukları biraz atlatırlarsa vereyim dilerseniz 1-2 yaprak.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemre_77 (Mesaj 1101432)
Merhabalar, bu sukulenti görünce aklıma echeveria geldi, sizde varsa bana verirmisiniz bir yaprakcık. çok istiyorum, yıllar önce vardı, tatil dönüşü kaybettik.

selenn 18-02-2013 23:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemre_77 (Mesaj 1101432)

Sayın cemre_77 forumda bitki taleplerini başlıklarda yapmıyoruz. Bu amaçla açılmış başlıklar mevcut forumda. Ücretsiz Tohum, Çelik Paylaşımı başlığını takip edebilirsiniz. Sizin vesileniz ile bu hatırlatmayı da yinelemiş olayım.

Bitki talepleri için;
Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Fide, Fidan, Çelik, Saksılı Bitki, Kesme Çiçek, Kaktüs, Sukulent Satış - agaclar.net

selenn 18-02-2013 23:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1101106)
Arkadaşlar merhaba, buddhas temple'ımda 2 yaprakta sorun oluştu.
Soğuk zararı mı bu acaba? Ne yapmak gerekir ilerlememesi için sizce?

Kökünü kontrol edin acilen. Fazla sulamış olabilirsiniz. Bozulan yaprakları koparmanızda fayda var. Bu türde en sık yaşanan sorun bu durum.
Daha evvel sevgili Nevsune Hanım'ın benzer sorunlarla mücadelesini anlattığı bu başlığı da incelemenizi öneririm.

cemre_77 19-02-2013 13:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 1104071)
Sayın cemre_77 forumda bitki taleplerini başlıklarda yapmıyoruz. Bu amaçla açılmış başlıklar mevcut forumda. Ücretsiz Tohum, Çelik Paylaşımı başlığını takip edebilirsiniz. Sizin vesileniz ile bu hatırlatmayı da yinelemiş olayım.

Bitki talepleri için;
Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Fide, Fidan, Çelik, Saksılı Bitki, Kesme Çiçek, Kaktüs, Sukulent Satış - agaclar.net

O bölüme yazmadım çünki bir soru ve bir cevap olacaktı direk sahibinden istediğim için özel mesaj atarım gerekirse

selenn 19-02-2013 16:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemre_77 (Mesaj 1104372)
O bölüme yazmadım çünki bir soru ve bir cevap olacaktı direk sahibinden istediğim için özel mesaj atarım gerekirse

Özel mesaj atarsınız bundan sonra o halde...

Diğer başlıklarda da en az özel mesajda olduğu gibi bir talep sorusu bir de yanıtı oluyor. Yani öz olarak söylemek istediğim "başlıklarda bitki talep mesajı yazmamaya özen göstermenizi rica etmemdir."

alibaba 24-02-2013 22:13

lithops yeni saksı ve aranjman

4 Eklenti(ler)
merhaba,
Lithopslarımda bazı sorunlar oluştu, ya soğuktan ya da yeterince güneşlenememekten sanırım. Yumuşaklık oluştu gövdelerde ve yüzeyde çatlaklar arttı :( Bu konuda tecrübesi yorumu olan arkadaşlar var mı acaba?

bu arada 4 tane lithopsumu toprak bir saksıya aldım, biraz rutubetli toprak kullandım, saksının toprak olmasına güvenerek. Alta 3-4 cm iri dere kumu koydum. Tprak karışımında derekumu + ponza + kendi saksı toprağı(cocopeat) var sadece. Üstlerine ise çakıl döşedim. Biraz daha küçük çakıllar olsa daha iyi olacaktı ama bulursam değiştiririm. Bu konuda sevgili Yamadorian zirveyi göstermiş zaten :D
selamlar

alibaba 24-02-2013 22:16

yeni sempervivum ve sedumlarım

2 Eklenti(ler)
Sayın Gülenyüz, uzman Peyzaj ziyaretinden haberdar etmişti bizleri sağolsun.
Fotoğraflarında paylaştığı 6,5 luk büyük saksıdaki sempervivumlar yerine ben küçük teklilerden almayı tercih ettim. Çoğalmalarını kendim tecrübe etmek istedim. :) İlerde yine bir aranjman vs düşünebilirim.
Sempervivumlar 1 TL, sedumlar 35 kuruş.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024