agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Zehra Nur/ Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/27934.htm)

Zehra Nur 29-06-2012 19:51

Zehra Nur/ Kaktüs ve Sukulentlerim

5 Eklenti(ler)
Merhabalar ben Mete Tiren'in kardeşiyim. Adım Zehra. Kaktüslere merakım var 13 yaşındayım. Abim kaktüslerle kötü bir anısı olduğundan pek ilgilenmez ama ben çok seviyorum. Bonsaici Mehmet amca abimi ziyarete geldiğinde bana kaktüs hediye edebileceğini söylemişti ama şart koştu her şeyi ben yapacakmışım.

Bilgilere çok zor ulaştım hatta bazılarını sitede bulamadım başka yerlerden baktım. Yaptıklarımı anlatmam lazımmış Mehmet amca öyle söyledi bende nerede açayım diye sordum abime burayı gösterdi. Yaptıklarım:

Saksıların içini doldurmak için iri dere kumu buldum ve yıkamaya başladım.
Eklenti 313651
Eklenti 313652

Saksıların dibine koymak için kiremit kırdım.
Eklenti 313653

Yıkanmış kumu abimin kullandığı malzeme ile aynı miktarda karıştırdım. Abimin karışımında torf, solucan gübresi, kompost, yarasa gübresi, npk gübre ve yararlı bakteriler vamış. Bende aynı miktarda kum ekledim.
Eklenti 313654
Eklenti 313655

Zehra Nur 29-06-2012 19:56

5 Eklenti(ler)
Hediye gelen kaktüsleri saksısından çıkardım.
Eklenti 313656

Kullandığım karışım bu.
Eklenti 313657

Bazı saksılar delik değilmiş onları deldim.
Eklenti 313658

Altlarına kiremit parçalarından 3 tane koydum.
Eklenti 313659

Kaktüsleri dikmeye başladım en son durumları.
Eklenti 313660

Zehra Nur 29-06-2012 19:57

5 Eklenti(ler)
Eklenti 313661
Eklenti 313662
Eklenti 313663
Eklenti 313664
Eklenti 313665

Zehra Nur 29-06-2012 19:59

5 Eklenti(ler)
Eklenti 313666
Eklenti 313667
Eklenti 313668
Eklenti 313669
Eklenti 313670

Zehra Nur 29-06-2012 20:01

5 Eklenti(ler)
Eklenti 313671
Eklenti 313672
Eklenti 313673
Eklenti 313674
Eklenti 313675

Zehra Nur 29-06-2012 20:05

3 Eklenti(ler)
Eklenti 313676
Eklenti 313677
Eklenti 313678

Hepsi bu kadar sanırım uzun zaman kaktüslerime yenisi eklenmez abim kaktüs almaya pek niyetli değil :( Ama yavrularlarsa onları da büyütürüm.

Birde abim latince isimlerini sor demişti neden sorduruyor bilmiyorum ama bilen varsa söylerse iyi olurmuş :)

Mete Tiren 29-06-2012 20:44

Zehracım sayfan hayırlı olsun. Hakikatten taktire şayan bir araştırma yaptın. Ben istesem yapmazdın ondan eminim :D

Kaktüs çoğalır mı bilmem ama belki bir süpriz olabilir ama belki işte. Bakarsın bende kaktüslere bakış açımı değiştiririm. Bana ne kadar kızdığını biliyorum ama ne yapalım emir demiri keser :) Eh bu vesile ile Mehmet abiye de teşekkürünü etmiş oldun hadi kaktüslerin hayırlı olsun.

serkan_istanbul 29-06-2012 21:15

Sayfan hayırlı uğurlu olsun kardeşim güle güle büyüt hepsini sevgiler.

memet 29-06-2012 22:25

Elindeki sukulentlerin bazıları hızlı büyüyecek. Kaktüslerin daha yavaş büyüyecek. Forumda arkadaşlar birbirleriyle sıkça bitki paylaşıyor. Her an her şey olabilir yani.

Başlığın çok güzel olmuş.

Mete'ye de selam söyle ya fotoğrafları daha net çeksin, ya da sana net fotoğraf çekmeyi göstersin.
Bu terasın da işaretlediğim yeri bundan sonra bana aittir deyip, kaktüslerine bol güneş alan bir yer ayarla.
Kaktüsler de sukulentler susuz kaldıkları için değil çok sulandıkları için ölürler ona dikkat et.
Üçüncü mesajında üçüncü fotoğraftaki sukulent var. O biraz daha yarı gölge yerde durabilir.

mrduran 29-06-2012 22:59

Merhaba Zehra yeğenimize;

Eşim görse sendeki çeşitlerin bolluğunu, kıskanır. Kendisi senelerdir kaktüs ve sukkulent toplar, anca 8-10 çeşidi ya var ya yok.

Sen çok hızlı bir başlangıç yaptın, maşallah.

Hocan da sana, alnının teri/bileğinin gücü ile bir kaç metrekare yeri nasıl işgal edeceğini söyledi zaten:))).

Eh!, çeşitlerin gerisi de geldikçe senin de işgal ettiğin alan artacak. İş abine kaldı mı, de bize sana yardıma gelelim. Bir kaç saksılık yer daha kotarmaya.

Sağlıkla kal sevdiklerinle inşallah.

ALLAH' a emanet olunuz.

Saygılarımla lütfen.

Zehra Nur 30-06-2012 15:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 991826)
Sayfan hayırlı uğurlu olsun kardeşim güle güle büyüt hepsini sevgiler.

Teşekkür ederim. :D

Zehra Nur 30-06-2012 15:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 991852)
Elindeki sukulentlerin bazıları hızlı büyüyecek. Kaktüslerin daha yavaş büyüyecek. Forumda arkadaşlar birbirleriyle sıkça bitki paylaşıyor. Her an her şey olabilir yani.

Başlığın çok güzel olmuş.

Mete'ye de selam söyle ya fotoğrafları daha net çeksin, ya da sana net fotoğraf çekmeyi göstersin.
Bu terasın da işaretlediğim yeri bundan sonra bana aittir deyip, kaktüslerine bol güneş alan bir yer ayarla.
Kaktüsler de sukulentler susuz kaldıkları için değil çok sulandıkları için ölürler ona dikkat et.
Üçüncü mesajında üçüncü fotoğraftaki sukulent var. O biraz daha yarı gölge yerde durabilir.

Her şey için teşekkür ederim. İnşallah daha fazla kaktüse sahip olabilirim. :)

Sevgi Durul 30-06-2012 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tuana_ (Mesaj 992146)
Her şey için teşekkür ederim. İnşallah daha fazla kaktüse sahip olabilirim. :)

Paylaşım için bizler teşekkür ediyoruz, sevgili Tuana.

Daha fazla kaktüse sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu hastalık başlayınca artarak devam ediyor.;) Sevgilerimle...

Zehra Nur 30-06-2012 15:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrduran (Mesaj 991872)
Merhaba Zehra yeğenimize;

Eşim görse sendeki çeşitlerin bolluğunu, kıskanır. Kendisi senelerdir kaktüs ve sukkulent toplar, anca 8-10 çeşidi ya var ya yok.

Sen çok hızlı bir başlangıç yaptın, maşallah.

Hocan da sana, alnının teri/bileğinin gücü ile bir kaç metrekare yeri nasıl işgal edeceğini söyledi zaten:))).

Eh!, çeşitlerin gerisi de geldikçe senin de işgal ettiğin alan artacak. İş abine kaldı mı, de bize sana yardıma gelelim. Bir kaç saksılık yer daha kotarmaya.

Sağlıkla kal sevdiklerinle inşallah.

ALLAH' a emanet olunuz.

Saygılarımla lütfen.

Kaktüs ve sukulentlerim büyüsün eşinize istediği kadar veririm. Yeter ki büyüsünler :D Teşekkür ederim siz de Allah 'a emanet olun.

Zehra Nur 30-06-2012 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 992151)
Paylaşım için bizler teşekkür ediyoruz, sevgili Tuana.

Daha fazla kaktüse sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu hastalık başlayınca artarak devam ediyor.;) Sevgilerimle...

İnşallah çabuk yayılır :) Teşekkürler.

sakdag 30-06-2012 16:34

Merhaba Zehra, öncelikle aramıza hoş geldin. Kaktüslere bir defa kapıldın mı sayıları hızla artar gider merak etme. Çok güzel kaktüsler edinmişsin.Ama sana öncelikli tavsiyem önce elindeki kaktüslerin sayılarını arttırma, bakımlarını yapmayı iyice öğren.
Bizlerde takipçin olacağız. Bir zaman sonra bir bakmışsın, senin adına içinde güzel, minik süprizler olan kargolar gelmeye başlar. ;)

Sana başarılar dilerim.

Zehra Nur 02-07-2012 20:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 992188)
Merhaba Zehra, öncelikle aramıza hoş geldin. Kaktüslere bir defa kapıldın mı sayıları hızla artar gider merak etme. Çok güzel kaktüsler edinmişsin.Ama sana öncelikli tavsiyem önce elindeki kaktüslerin sayılarını arttırma, bakımlarını yapmayı iyice öğren.
Bizlerde takipçin olacağız. Bir zaman sonra bir bakmışsın, senin adına içinde güzel, minik süprizler olan kargolar gelmeye başlar. ;)

Sana başarılar dilerim.

Merhaba sakdag. Hoş bulduk. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Hediye gelmediği sürece almayacağım galiba. İnşallah :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024