agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   dsabah / kaktüslerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/27819.htm)

dsabah 15-06-2012 19:25

5 Eklenti(ler)
en sonunda ben de kaktüslerimin resimlerini çekebildim tabi buradaki diğer arkadaşlar kadar çok sayıda ve onlar kadar güzel bir koleksiyonum yok ama paylaşmak istedim . bunlar eşimin en son bana hediye aldıkları:)

dsabah 16-06-2012 12:26

2 Eklenti(ler)
bunların ne olduğunu bilmiyorum ama 2 hafta önce solmak üzere yol kenarında sökülmüş halde görüp eve getirdik bunları oldukça toparladılar bakalım nasıl olucaklar ilerde

dsabah 16-06-2012 12:32

2 Eklenti(ler)
çiçekçide o kadar iyi bakılıodu ki! !! almadan edemedim

selis 16-06-2012 12:43

Mavi kaktüsünüzün orjinali beyazdır.. Maalesef boyayarak satıyorlar.. Büyüyünce beyaza dönüşecek.. Mammillaria gracilis

Kalp şeklinde olan mum çiçeğidir.. Yani Hoya kerii Onu da bu şekilde pazarlamalarına çok kızıyorum.. Şansınız varsa dipten sürgün verir.. Yoksa bu şekilde kalacak..

Onun altındaki sanırım Aloe.. Alt türünü söyleyeceklerdir..

Yol kenarında bulduklarınız Sedum türü.. Yani yayılıcı sarkıcı bir türdür..

Kırmızı olan ise aşılı bir kaktüs.. O da ticari amaçla üretiliyor..

Umarım daha da çoğalırlar.. Kolay gelsin..

dsabah 16-06-2012 12:50

2 Eklenti(ler)
bu da eşimin aldığı küçük koleksiyonumuzun bi parçası

dsabah 16-06-2012 12:54

eşim anlamadığı için mavi diye beğenip almış tabi ki ben onun beyaz olacağını biliorum hatta bence orjinal hali çok daha güzel utanmasam yıkardım :))) yani mümkün olsa. teşekkürler bilgiler için zamanla ben de öğrenicem inşallah

dsabah 16-06-2012 12:57

2 Eklenti(ler)
maalesef sakarlığımdan saksısını değiştirirken 2 yaprağını kopardım hemen yanına onları da yerleştirdim umarım başarılı olur

dsabah 16-06-2012 13:01

1 Eklenti(ler)
izmirde kayınvalidemin alt komşusunun kapısının önündenki kocaman kaktüslerinden alıp düzceye kadar getirdiklerim bakalım benimkiler nasıl oluck

dsabah 16-06-2012 13:06

4 Eklenti(ler)
bu da en sonuncusu izmirde düğünümüzden dönerken arabada 1 cm yer olmamasına rağmen yalovadan düzceye kadar kucağımda getirdiğim en sevdiğim :)

dsabah 16-06-2012 13:39

sayın selis o kadar eleştirel yaklaşmışınız ki maalesef bu konuda bilgim olmadığından cahilce hatlar yapmışım eleştirirleriniz için teşekkür ederim ama hiç güzel bişi okuyamayınca ister istemez hevesim kırıldı ne yalan söyleyeyim umarım zamanla benim de güzel ve hatasız bi kaktüs koleksiyonum olur

sakdag 16-06-2012 14:17

Sayın Dsabah; hoş geldiniz...

Olur mu öyle daha bir kaç mesajda hevesim kırıldı diye... Kaktüs işi biraz zordur ama dillerini çözünce hiçbir zorluğu kalmayacaktır. Elbet hatalarımız olacak, bunlardan ders alıp daha özenli yaklaşacağız bitkilerimize.

Eleştiriler de bizi bilgilendirip, göremediklerimizi görmeye; daha iyiye gitmemize sebep olacaktır.

Size; başlayan bu yolculuğunuzda başarılar diliyorum...

(Mesela size kendimden bir örnek vereyim; yıllardır yana yakıla aradığım atlas çeliğini bulduğumda öyle kötü bir toprağa dikmişim ki(kil); zavallı atlasım sıkışıp kalmış orada. Toprak o kadar beton gibi olmuş ki aşağıdan kök çıkaracağına benim ki tepeden kök vermeye başladı. O zaman birşeylerin ters gittiğini anlayıp müdahale etmiştim.)

selis 16-06-2012 14:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dsabah (Mesaj 985793)
sayın selis o kadar eleştirel yaklaşmışınız ki..

güzel bişi okuyamayınca ister istemez hevesim kırıldı ne yalan söyleyeyim

İlahi dsabah güldürdünüz beni.. ;) Sizi eleştirecek ne dedim ki.. Bitkilerin isimlerini bildiğim kadarıyla söyleyip yardımcı olmak istedim.

Bu arada ciddi anlamda Echeveria fanatiğiyim ve sizinki muhteşem olmuş.. Bu güzellik onca kilometre kucakta taşınmaya değer ;) 7 çiçek sapı var sanırım.. Maşşallah :)

dsabah 16-06-2012 16:56

çok teşekkürlerrr

dsabah 16-06-2012 17:41

çok teşekkür ederim. evet 7 tane çiçekli dalı var. şuan acemiliğimden aman bişi olacak diye gözünün içine bakıorum ama biraz tecrübe kazanınca çoğaltabilirsem size de mutlaka yollarım :)

yener.T 16-06-2012 20:28

Sayın dsabah Kaktüs sayfanız hayırlı ve bol çiçekli olsun.güzel kaktüs ve sukulentlerle
başlamışsınız,sevdikçe devamı gelir ve bırakmak biraz zor olur.

sevim4 17-06-2012 09:38

Sayfanız hayırlı olsun çok güzel hepiside ellerinize sağlık.

zenfree 17-06-2012 12:10

Çok güzel türler, aramıza hoşgeldiniz.:)

dsabah 18-06-2012 07:55

teşekkürler tavsiyeleriniz için dikkate alıcam

emmi 18-06-2012 12:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dsabah (Mesaj 985777)
eşim anlamadığı için mavi diye beğenip almış tabi ki ben onun beyaz olacağını biliorum hatta bence orjinal hali çok daha güzel utanmasam yıkardım :))) yani mümkün olsa. teşekkürler bilgiler için zamanla ben de öğrenicem inşallah

Sn dsabah eşiniz anlamıyor ama,size gidip kaktüsler alıyor bu çok güzel bir avantaj:)sizi kimse tutamaz:)
Bu arada hoş geldiniz.sayfanız hayırlu olsun.

gürkan63 18-06-2012 18:49

Sayın dsabah, hoş geldiniz,kurtuluş yok artık sizde bizden sayılırsınız.:).Tekrar hoş geldiniz hayırlı olsun..

Sevgi Durul 18-06-2012 19:43

Echeverianıza bayıldım. Cahilliğimden yaşatamadığım bitkilerden, şimdi olsaydı belki.

Sayfanız bol bitkili olsun bu arada, göreceksiniz bir süre sonra bitkileri koyacak yer sıkıntısı çekeceksiniz. :)

dsabah 19-06-2012 12:43

evet saolsun anlamasa da eşim elinden geldiğince bana kaktüs almak için çırpınıyor. maalesef benim echeveriamın da çiçeklerinde siyah siyah noktacıklar var umarım bir zararı olmaz arkadaşlar bilgi verebilecek olan arkadaşlar var mı acaba. bu gidişle kaktüslerim için büyük bir ev almaya kalkışıcam sanırım :)

mrmusti 19-06-2012 15:07

Aramıza yani Deliler kulübümüze hoş geldiniz. Hiç sıkılmayın ve yılmayın, sizinde bizdekiler gibi bir yığın kaktüs ve sukkulentiniz olacak. Ama sabırla ve yavaş yavaş çoğaltmanızı tavsiye ederim.

dsabah 25-06-2012 14:18

arkadaşlar Echeveriamın çiçeklerinin üzerinde siyah siyah toz benzeri ama yapışkanlı gibi bişiler oldu ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirmisiniz lütfen

dsabah 26-06-2012 09:50

yaprak bitiymiş onlar karıncalar basmış balkonumu onlar yüzünden olmuş forumda öğrendiğim formüllerle bi güzel temizledim şimdilik düzeldi çok şükür ama birkaç çiçekli dalı kesmek zorunda kaldım aman düzelsin de önemli değil çiçeğim kurtulur umarım :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024