agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   MKurtoglu / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/26423.htm)

MKurtoglu 28-02-2012 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 918175)
Sayfanız hayırlı ve bereketli olsun. Aramıza hoşgeldiniz.
Çok emek var bu saksılarda, emek karşılığı da bolca çiçek sunmuşlar size.
Eski olsa da, çiçeklenmiş hallerini görmek mutlu etti beni. Teşekkürler.

Teşekkür ederim.Sizinkilerin yanında bizimkiler birer yavru.

Saygılarımla,..

elta 28-02-2012 23:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MKurtoglu (Mesaj 918148)
Evimizin 12 senelik ilk göz ağrısı kaktüsü.. Tüm kışı dış ortamda geçirir. Yazında bol bol çiçek verir.

Çok güzelmiş, bayıldım çiçeklerine. Bu türün çiçekleri 1 gün mü kalıyor açık olarak.

MKurtoglu 01-03-2012 18:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elta (Mesaj 918212)
Çok güzelmiş, bayıldım çiçeklerine. Bu türün çiçekleri 1 gün mü kalıyor açık olarak.

Teşekkürler. Maalesef bir gün açık kalıyorlar. Geçtiğimiz yaz 4-5 defa çiçek açtığı için keyif aldığım kaktüsümdür.

elta 01-03-2012 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MKurtoglu (Mesaj 918935)
Teşekkürler. Maalesef bir gün açık kalıyorlar. Geçtiğimiz yaz 4-5 defa çiçek açtığı için keyif aldığım kaktüsümdür.

Bana anlatılana göre kayınvalidemin kaktüsü de sizinki ile aynı tür olmalı. Çiçekleri masayı dolduracak kadar çok olurmuş. Eşim küçükken çiçeklerinin içine çekirdek leblebi falan atarmış :)

MKurtoglu 01-03-2012 20:07

5 Eklenti(ler)
Kaktüs bir tomurcuk verir. Günlerce açmasını gözlersin. Ama yanında olamadığın gün çiçeğini açar. Bu kadar özenirsin, tek tek kare fotograflarını aldığın tomurcuk, bir günlüğüne açmıştır çiçeğini. Bir sonraki tomurcuğun peşine düşersin.

nurcanaybay 02-03-2012 18:49

Ne güzel anlatmışsınız ,şiir gibi :)
Beklemesi bile güzel değil mi ...

MKurtoglu 02-03-2012 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 919552)
Ne güzel anlatmışsınız ,şiir gibi :)
Beklemesi bile güzel değil mi ...

Bir de hiç ummadığınız bir kaktüsten şahaser çiçeklerle karşılaşırsınız. Büyük süprizlerle karşılaşmak, dış görünüşe değil, iç güzelliği ön plana çıkarıyor. İnsanlar içinde geçerli değil midir.

zafer1326 02-03-2012 21:51

Ellerinize yüreğinize sağlık sayın MKurtoğlu. Zaten kaktüslerin cazibesi de bu değil mi?

MKurtoglu 03-03-2012 06:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zafer1326 (Mesaj 919666)
Ellerinize yüreğinize sağlık sayın MKurtoğlu. Zaten kaktüslerin cazibesi de bu değil mi?

Teşekkür ederim. Bursa'da oldukça fazla doğa sever olması çok hoş.

sakdag 03-03-2012 06:40

Benim de dikkatimi çekti, Bursa'dan üyelerin sayısının artması...
Aynı şeyin Balıkesir için olmasını da isterim ama şöyle şehirde gezerken bakıyorum da , değil balkonlarda kaktüs görmek, 2 dal normal çiçek bile yok... :(

MKurtoglu 03-03-2012 06:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 919765)
Benim de dikkatimi çekti, Bursa'dan üyelerin sayısının artması...
Aynı şeyin Balıkesir için olmasını da isterim ama şöyle şehirde gezerken bakıyorum da , değil balkonlarda kaktüs görmek, 2 dal normal çiçek bile yok... :(

Balıkesir'in ikliminin Bursa'ya nispeten sert olmasından kaynaklanıyordur. Dış ortamda zorlandıkları için evlerin içinde yetiştirmek zorunda kalıyorlar. Çok Balıkesir'linin evini bilirim, her köşesini çiçeklere ayırdıklarını, özenle büyüttüklerini. Sizde aynı yolu izliyor olmalısınız. Saygılarımla..

Doğayla Barış 03-03-2012 07:22

Merhaba, sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel kaktüsleriniz var. Hele tomurcuktan çiçek açışını izlemek müthiş olmalı. Ben bahçede bitkilerimi fotoğraflarken birden kum zambağı açmaya başladı. Nefesim kesildi, o kadar şaşırdım ki ellerim titremiş heyecandan, fotoğraflar flu çıktı. Büyüleyici bir deneyimdi.
Henüz kaktüslerde o zevki tadamadım.
Bursa benim için çok özel bir şehir , büyüdüğüm, en sevdiklerimle vedalaştığım...
Çocukluk hafızamda kalan Bursa = Deprem, şiddetli lodos, mis kokulu osmanlı çileği ve bayıldığım kestane şekeri :-))
Bir ara kaktüs seranızın planını rica ediyorum. Güzel bir kolleksiyon izleyeceğiz, takip edeceğim. Esenlikler diliyorum.

MKurtoglu 03-03-2012 07:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doğayla Barış (Mesaj 919780)
Merhaba, sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel kaktüsleriniz var. Hele tomurcuktan çiçek açışını izlemek müthiş olmalı. Ben bahçede bitkilerimi fotoğraflarken birden kum zambağı açmaya başladı. Nefesim kesildi, o kadar şaşırdım ki ellerim titremiş heyecandan, fotoğraflar flu çıktı. Büyüleyici bir deneyimdi.
Henüz kaktüslerde o zevki tadamadım.
Bursa benim için çok özel bir şehir , büyüdüğüm, en sevdiklerimle vedalaştığım...
Çocukluk hafızamda kalan Bursa = Deprem, şiddetli lodos, mis kokulu osmanlı çileği ve bayıldığım kestane şekeri :-))
Bir ara kaktüs seranızın planını rica ediyorum. Güzel bir kolleksiyon izleyeceğiz, takip edeceğim. Esenlikler diliyorum.

Yapı marketlerde satılan portatif seralardan iki adet kullanıyorum. Bugün portatif seraların yapısından yola çıkarak, kendi çizimini hazırladığım seramı eve getirecekler. Kutu profilden imal edildi. Seranın altında kolaylıkla yer değiştirmeyi sağlayacak tekerlekleri mevcut. Üzerine şeffaf ithal plastik çadır dikildi. İlkbaharda bu çadırı söküp,sonbaharın ortasında tekrar seranın üzerini kapatacağım. Serayı ara ara havalandırmak gerektiği için ön cephesine fermuarlı sistem kullandık. Seranın boyu oldukça uzun olduğu için fermuar bulmakta güçlük çektik. Sonunda tüm malzemeleri toparlayarak, serayı tamamladık. Bugun 11:00 gibi sera eve teslim edilecek. Seranın çizimini de sizlerle haftaiçi paylaşabilirm. Saygılarımla..

MKurtoglu 03-03-2012 13:47

4 Eklenti(ler)
Crassula dubai olduğunu düşündüğüm sukulentin yaprağı kopmuştu. Sizlerin iletilerinizi okuyarak bu yaprağı üretim amaçlı kullandım. Ağustos ayının sonunda bekletip, toprağa ekim yaptım. Şu an üzerinde minik filiz ve yapraklar mevcut.

MKurtoglu 04-03-2012 14:58

5 Eklenti(ler)
Yeni yaptrıdığım sera dün eve teslim edildi. Fakat yoğun yağmur yağışı sebebi ile bu sabah taşıma işlemini gerçekleştirebildim. Sabah 11:00 den 15:00 kadar taşıma işlemi beni oyaladı. Yeni sera, diğer portatif iki seradaki tüm kaktüsleri aldığı gibi, tohumdan yetiştirmekte olduğum tüm minik saksılarıda içine aldı.

Kutu profilden, gövdesini taşınması durumunda rahat edebilmel için iki parçalı olarak imal ettirdim. İki gövde ortadan birleştirilerek, tek sera gövdesi elde edildi. Rafları için tel metal bir malzeme kullandık. Sera içindeki hava sirkülasyonu sağlandı. İthal şeffaf branda ile üzerine çadır dikildi. Ön tarafında iki parça açılır femuralı kapısı mevcut. Fermuarlar açıldıktan sonra ön cephede rulo yapılarak, seranın üzerinde yer alan tokalı halatlar ile, toplu kalmaları sağlanıyor. Ayak yerine 360 derece döner tekerlekler monte edildi. Ayrıca tekerlekler üzerinde kilitlerde mevcut. Bursa'nın lodosları sert olduğu için, rüzgarla hareket etmesi önlenmiş oldu. Tekerleklerin bir yararı da, balkon temizliğindeki sıkıntıyı çözmesi oldu.

Her raf arası 30 cm açıklığa sahip, kaktüs ve sukulnetler daha ferah ortama kavuştu. 5 sıra raf mvcut. Ön üst raf 20 cm yüksekliğinde tutuldu. Minik saksılar için faydalı bir alan sağlandı.

Seranın montajı ve taşınma işlemi esnasında, dairenin birinci katta olması yoldan geçenlerin sorularına maruz bıraktı. Nereden alındığı, kaça mal olduğu, vb. bir çok soru aldım. Soruların ardından gelen olumlu tepkiler ise, hoş bir işi gerçekleştirdiğimi hissettirdi.

MKurtoglu 04-03-2012 15:27

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 916364)
Sayfanız hayırlı olsun sn MKurtoğlu; merakla güzel kaktüslerinizin, tohumdan yetiştirdiklerinizin fotoğraflarını bekliyoruz:)

Sayın Sevim.K,

Tohumdan yetiştirdiklerimi merak etmiştiniz. Bugün fırsat bularak, fotograflamaya çalıştım. Geçen Eylül sonundan bu tarihe kadar büyüye büyüye bu boya gelebildiler. Propagation kaplarda yetiştirmenin avantajını gördüm. Oldukça uygun ortam yaratıyorlar. Bu kış hiç onları seraya veya evin içine almadan bu kaplarda balkonun ışık alan bir köşesinde bıraktım. Hiç kayıp yaşamadan bu boya geldiler.

Yeni edindiğim bir iki kaktüsün altında farklı kaktüs yavrularını ayırarak yetiştirdiklerimde var. Sayıları 7-8 'i buldu.

MKurtoglu 04-03-2012 15:32

3 Eklenti(ler)
Ayrıca küçük saksılar için devrilmelerini önlemek için, yapı marketlerin bahçe bölümlerindeki kenarları yüksek, sepet tarzı kapları kullanıyorum. Birbirlerinin içine geçerek, yerde kaplamıyorlar. Saksılar içindeyken, üst üste dizerseniz, saksı ve bitkilerinin bir üstteki sepete temas etmiyorlar. Yeri dar olanlara tavsiye ederim.

dağ çiği 04-03-2012 16:21

Sayın MKurtoğlo,Seranızı çok beğendim güle güle kullanın.Örtüsü rafları her şeyi çok güzel olmuş.(Hepimize lazım, maliyeti nedir acaba?)
Kaktüs türleriniz oldukça fazla güle güle büyütün.Yapraktan büyüyen miniğede bayıldım.Bütün kış o da seradamıydı acaba.?
Güzellerinizi zevkle takipteyim.

MKurtoglu 04-03-2012 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dağ çiği (Mesaj 920444)
Sayın MKurtoğlo,Seranızı çok beğendim güle güle kullanın.Örtüsü rafları her şeyi çok güzel olmuş.(Hepimize lazım, maliyeti nedir acaba?)
Kaktüs türleriniz oldukça fazla güle güle büyütün.Yapraktan büyüyen miniğede bayıldım.Bütün kış o da seradamıydı acaba.?
Güzellerinizi zevkle takipteyim.

Sayın dağ çiği,

Teşekkür ederim. 300 TL civarı bir harcama yaptım. Özellikle demir doğrama bir dostumun yardımı büyük.

Yapraktan büyüyenler seradaydı.

Ben de sizin saksı dizaynlarının takipçisiyim.

elta 04-03-2012 19:12

Seranız çok güzel olmuş, güle güle kullanın.

MKurtoglu 04-03-2012 20:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elta (Mesaj 920514)
Seranız çok güzel olmuş, güle güle kullanın.

Teşekkür ederim.

sakdag 05-03-2012 08:02

Sayın MKurtoğlu, seranızı ben de çok beğendim. Çok kullanışlı görünüyor, üstelik çiçeklerin havadar kalması sağlanmış. Saksılarınızdaki düzen, tertipte göze hemen çarpıyor. Bitkilerinize özel bir özen gösterdiğiniz besbelli... Tebrik ediyorum...

MKurtoglu 05-03-2012 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 920692)
Sayın MKurtoğlu, seranızı ben de çok beğendim. Çok kullanışlı görünüyor, üstelik çiçeklerin havadar kalması sağlanmış. Saksılarınızdaki düzen, tertipte göze hemen çarpıyor. Bitkilerinize özel bir özen gösterdiğiniz besbelli... Tebrik ediyorum...

Portatif seralarda iş görüyordu. Fakat gün geçtikçe kaktüs ve sukulentler boy attıkça, raf arası mesafe yetersiz kalmıştı. Saksı sayısı arttıkça yer sıkıntısıda sorun haline geldi. Teşekkür ederim. Saygılarımla,..

eoe1234 05-03-2012 19:53

Sayın MKurtoğlu, seranız çok güzel olmuş. Hayırlı olsun.İyi akşamlar.

MKurtoglu 05-03-2012 19:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eoe1234 (Mesaj 921083)
Sayın MKurtoğlu, seranız çok güzel olmuş. Hayırlı olsun.İyi akşamlar.

Teşekkür ederim Sayın eoe1234. Bursa'dan yeni bir üye görmek çok hoş.

sevim.K 06-03-2012 09:33

Seranız hem güzel hem de kullanışlı. Kaktüs ve sukulentlerinizin yerlerinde mutlu olduğu belli oluyor. Ben şimdilik marketten aldığım rafla idare ediyorum. Ama balkon masasıda işgal edilmiş durumda onu temizlemem gerekiyor. Arada isyan sesleri duyuyorum çünkü:)

Tohumdan yetiştirmedeki başarınızdan dolayı kutlarım sizi. Ben başarılı olamadım iki denememde. Yenilen güreşçi güreşe doymazmış derler. Bende yeniden deneyeceğim galiba;)

Yavruların gelişmeleri harika. Çok çabuk büyüyorlar. Bu yaz kocaman olacaklar bu gidişle, emeklerinize sağlık

yener.T 06-03-2012 17:20

Sayın MKurtoglu sizi tebrik ederim bu güzel raf sisteminden dolayı.Fikirlerinize ve ellerinize sağlık.Raflar epey saksıyı kaldırdığı gibi zamanı geldiğinde seraya dönüşmesi ile çok cazip ve kullanışlı.Kaktüslerinizin çokluğuda sizi bu yola ittiği anlaşılmakta.Bol bol çiçeklerini görürsünüz inşaAllah.

MKurtoglu 06-03-2012 19:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 921236)
Seranız hem güzel hem de kullanışlı. Kaktüs ve sukulentlerinizin yerlerinde mutlu olduğu belli oluyor. Ben şimdilik marketten aldığım rafla idare ediyorum. Ama balkon masasıda işgal edilmiş durumda onu temizlemem gerekiyor. Arada isyan sesleri duyuyorum çünkü:)

Tohumdan yetiştirmedeki başarınızdan dolayı kutlarım sizi. Ben başarılı olamadım iki denememde. Yenilen güreşçi güreşe doymazmış derler. Bende yeniden deneyeceğim galiba;)

Yavruların gelişmeleri harika. Çok çabuk büyüyorlar. Bu yaz kocaman olacaklar bu gidişle, emeklerinize sağlık

Sayın Sevim.K

Tohumdan yeetiştirmek için çok çaba harcamadım. Üstü kapaklı fide yetiştirme kapları oldukça faydalı. Edindiğim kaktüslerin minik saksılarına tohumları üçerli dörderli ektim. Çimlenme başlangıcında masa lambasının altında hem ısınmalarını hemde ışık ihtiyaçlarını sağladım. İki ay sonra diken oluşumu başladı. Ardından plastik kapaklı fide yetiştirme kapları içine alıp, kasım baışndan bu yana balkonda tuuttum.

Tohumların içinde lithopslar vardı. Onların tamamını kaybettim. Sadece kaktüsler hayatta kaldı. Lithopsları tohumdan yetiştirmek kaktüse göre daha zor. Üye dostlarımızda, tohumdan yetiştirebilen bir iki örnek mevcut. Onları tekrar tebrik ediyorum.

Bu aysonu Almanya'dan sukulent ve kaktüs tohumları gelecek. Yeni bir maceraya başlayacağım. Bu sefer Eylül ayından değil, Nisan ayından tohumları yetiştirmeyi düşünüyorum.

Değerlerli eleştirileriniz için teşekkür ederim.

MKurtoglu 06-03-2012 19:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yener.T (Mesaj 921468)
Sayın MKurtoglu sizi tebrik ederim bu güzel raf sisteminden dolayı.Fikirlerinize ve ellerinize sağlık.Raflar epey saksıyı kaldırdığı gibi zamanı geldiğinde seraya dönüşmesi ile çok cazip ve kullanışlı.Kaktüslerinizin çokluğuda sizi bu yola ittiği anlaşılmakta.Bol bol çiçeklerini görürsünüz inşaAllah.

Sayın Yener Bey,

Bursa'da birçok yapı marketin mevcut olması ve herbirinde de kaktüs satış bölümü ayırmaları, evde yer bırakmadı. İki portatif seramın rafları doldu. Bu yeni oluşturduğum sera inanılmaz rahatlattı. Bu son projeyi uzun uğraşlarla gerçekleştirdim. Abartmamayı hedefledim. Serayı eve getirip, çadırını üzerine geçirdikten sonra, korktuğumun başıma geldiği aşikardı.

İnşallah çiçekler açarda, sizlerle paylaşma olanağım olur. Eleştirileriniz için teşekkür ederim.

MKurtoglu 06-03-2012 21:11

4 Eklenti(ler)
İsimlerini bulamadığım kaktüs ve sukulentlerim için yardımlarınızı bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024