agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   zenfree - Sukulentler (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/23851.htm)

zenfree 19-05-2011 22:49

2 Eklenti(ler)
Fenestraria, çok sevdiğim bir tür. Biraz yumuşama var malesef. Bana ulaşması biraz olaylı oldu. Üç hafta kadar fazla sulanmış olabilir. Bir arkadaşta emanette kalmıştı. Umarım yaşatmayı başarırım.

Eklenti 214208
Eklenti 214209
Mor kısım tomurcuk mu acaba?

bettyycim 19-05-2011 22:53

Oy oy orda bir hazine saklı :D

zenfree 19-05-2011 22:53

2 Eklenti(ler)
Sedum Burrito'nun keyifi yerinde. Bitkilerim keyifli olunca ben de keyifli oluyorum.:)

bettyycim 19-05-2011 22:55

Pardon sizin ev neredeydi, bir koşu ödünç çalmaya gelsem :D

zenfree 19-05-2011 22:57

3 Eklenti(ler)
Kalanchoe'lerim de keyifli.

zenfree 19-05-2011 23:09

4 Eklenti(ler)
Ve sempervivumlar.

Eklenti 214223
jovibarba sobolifera

Tam küre şeklinde kümelendi. Kirpiye benziyor.:)

Eklenti 214219
sempervivum red chief

Eklenti 214221
sempervivum gemengd

Eklenti 214220
sempervivum laggerii

zenfree 19-05-2011 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim (Mesaj 806929)
Pardon sizin ev neredeydi, bir koşu ödünç çalmaya gelsem :D

:p Beklerim. Çok da memnun olurum.

bettyycim 19-05-2011 23:14

Valla gelirim en kısa süre de, semt neresi idi acaba ;)

bıcırık 19-05-2011 23:14

Sevgili bettyycim beni de al giderken...:D bu güzellikler kaçmaz...

bettyycim 19-05-2011 23:26

Tamam en kısa süre de, sevgili bıcırık bu hafta sonu olmaz ama öbür hafta sonu sizi de seve seve alırım ve bu güzelleri gözlerimizle görürüz ;)

sariefe 20-05-2011 02:26

Sevgili zenfree sayfalarınızda gezinmek, fotoğraflarınıza bakıp bitkileri incelemek büyük keyif. Hızla artan bir bitki koleksiyonunuz var. Yalnız marifet bitki sayısını arttırmakta değil. Onlara gerekli ortamı hazırlayabilmek, bakımlarını yapabilmek ve hatta sunabilmek. Siz bunların hepsini çok iyi yapıyorsunuz. Saksı toprak ve bitki üçlüsü olarak özellikle sempervivumlar çok güzel. Ellerinize sağlık.

iris41 20-05-2011 06:17

Zenfee sempervivum red chief .off bu ne güzellik :p

sevim.K 20-05-2011 07:29

Efecim haklısın. İnsan bu sayfalarda gezerken sadece bu müthiş güzel çiçeklere bakmıyor, Çok sağlıklı gelişmiş kaktüs ve sukulentler ve saksılardaki güzellikler, sunumundaki estetik. Emeklerinize sağlık sevgili zenfree:)

ilhami bayar 20-05-2011 08:43

şehit yüksel bayar botanik bahçesi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 805726)
Sevgili Cemo, Sevgili MİRBE çok teşekkür ediyorum.:) Ama herşey yolunda gitmiyor malesef. Euphorbia resinifera'ya güneş fazla geldi galiba. Hem de mayıs güneşi. Yaz aylarında daha dikkati olmak gerekecek. Gövdede kızarmalar oluştu. Güneşten olduğunu düşünüyorum. Umarım bitki zarar görmez ve düzelir. Saat 15:00' ten sonra güneş alan bir yere aldım.

Eklenti 213429

Eklenti 213430

Merhabalar.Günaydın.Nasılsınız.Elinize sağlık.Bende güzel bahçeme elinizin emeğiyle yetiştirmiş olduğunuz Kaktüs türleriniden 1 er parça talep etsem size zahmet vermiş olurmuyum.Saygılarımla.

zenfree 20-05-2011 14:55

Sayın İlhami Bayar,
Mesajınızdan tam olarak hani bitkiyi kastettiğinizi anlayamadım. Alıntı yaptığınız mesajdaki Euphorbia resinifera'dan mı istiyorsunuz? Yoksa tüm "kaktüs türlerinden 1 er parça" mı talep ediyorsunuz. Açıkçası anlayamadım. Takdir edersiniz ki, kaktüslerden çelik almak mümkün olmuyor. Ancak çoğaldıklarında sizin için ayırabilirim.

Bu başlık bitkilerin tanıtıldığı bir başlık. Paylaşımlarla ilgili mesajlar yazılmaya başlandığında sayfaların içeriği bozuluyor malesef. Sırf bu nedenle forumda, alışveriş ve paylaşım bölümleri var.:) Lütfen isteğinizi özel mesajıma yazar mısınız? Mümkün olduktan sonra bitkilerimi paylaşmaktan memnuniyet duyarım.

zenfree 20-05-2011 15:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sariefe (Mesaj 806993)
Sevgili zenfree sayfalarınızda gezinmek, fotoğraflarınıza bakıp bitkileri incelemek büyük keyif. Hızla artan bir bitki koleksiyonunuz var. Yalnız marifet bitki sayısını arttırmakta değil. Onlara gerekli ortamı hazırlayabilmek, bakımlarını yapabilmek ve hatta sunabilmek. Siz bunların hepsini çok iyi yapıyorsunuz. Saksı toprak ve bitki üçlüsü olarak özellikle sempervivumlar çok güzel. Ellerinize sağlık.

Çok teşekkür ederim:) Elimden geldiği kadar isteklerini karşılamaya çalışıyorum. Aslında düzenleme ve yerleştirme konusunda daha farklı fikirlerim vardı. Ancak bitkilerin ışık istekleri vs. düşünüldüğünde estetik bir ikinci planda kalıyor. Yani nerede yaşayacağını bitki kendisi seçiyor.:)

Kaktüslerimi siyah kare saksılara almak istiyordum. Litops başlığında yapılan çevirilerden birinde siyah rengin köklerin çok ısınmasına neden olduğunu okudum. Ayrıca saksıları da temin edemedim. Yani aslında daha çok eksikler var.:)

zenfree 20-05-2011 15:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iris41 (Mesaj 807001)
Zenfee sempervivum red chief .off bu ne güzellik :p

Sayın iris41 çok teşekkür ederim. Rengi gerçekten güzel. Ama aldığımdan beri hiç gelişmediğini söyleyebilirim. Ya yerini sevmedi ya da diğer sepervivumlardan daha farklı bir gelişim gösterecek.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 807015)
Efecim haklısın. İnsan bu sayfalarda gezerken sadece bu müthiş güzel çiçeklere bakmıyor, Çok sağlıklı gelişmiş kaktüs ve sukulentler ve saksılardaki güzellikler, sunumundaki estetik. Emeklerinize sağlık sevgili zenfree:)

Sevim Hanım övgüleriniz çok teşekkür ederim.:)

şepşeker 20-05-2011 15:31

sayın zenfree iyi günler.bu sukulentler fazla sulandığındamı yumuşama olur?

nesli6 20-05-2011 15:44

Sempervivumlar çok güzel Sedum da öyle, çok sağlıklı görünüyorlar, yeni tomurcukların açmasını merakla bekliyorum.

yener.T 20-05-2011 17:33

Sayın Zenfree sayfanızı baştan sona imrenerek gezdim.Bazıları elimde olan minikler,bazılarından olmasını istediğim çeşitler fakat hepsi çok güzeller ve sunum olarak
harika bilhassa Sempervivum çeşitlerinin güzelliği,açan çiçeklerin göz kamaştırıcı çeşitliği
diyecek bir sözüm kalmadı.Bir söz vardır lafın bittiği yer derler işte buda böyle.Bol bol
çiçekleri görür sağlıklı ve mutlu günlerde bitkilerinizle yaşarsınız.Selamlar.

PlentyPlant 20-05-2011 19:14

Sayın Zenfree. İki gündür sayfalarınızı hiçbirşey yazmadan keyifle izliyorum. Ne kadar güzel gelişmiş ve sağlıklılar. Emek verdiğiniz belli oluyor. Hele salkım-saçak Burrito'nuzu görünce imrendim doğrusu. (Bu hafta sonu askılı bir saksıya almayı düşünürken görmek daha da hoş oldu.
251. mesajınızdaki fotoğraf, eğer çekimler beni yanıltmıyorsa, düz kesitli pencereleri ve kabarcıklı dokusu ile Frithia Pulchra'ya da benziyor. Gelmekte olan mor çiçek de bu şüphemi biraz daha çoğalttı. (Fenestraria Rhopalophylla Aurantiaca olması muhtemel mi?) Her ne ise, lütfen iyi bakın çünkü çok sık rastlayamazsınız.
Kare siyah saksılar ise hem avantaj, hem de dezavantajlara sahipler. Isınmalarının daha yüksek olduğu doğru. Ancak, özellikle küçük ebatlı kaktüsler için dizilişte büyük kolaylık sağlıyor ve düzgün bir yerleşim sağlıyorlar. Birbirini gölgeledikleri için ısınma sorun olmayabilir ama hava sirkülasyonu konusunda dezavantajlı.

Oğuzhan 20-05-2011 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 807241)
Çok teşekkür ederim:) Elimden geldiği kadar isteklerini karşılamaya çalışıyorum. Aslında düzenleme ve yerleştirme konusunda daha farklı fikirlerim vardı. Ancak bitkilerin ışık istekleri vs. düşünüldüğünde estetik bir ikinci planda kalıyor. Yani nerede yaşayacağını bitki kendisi seçiyor.:)

Kaktüslerimi siyah kare saksılara almak istiyordum. Litops başlığında yapılan çevirilerden birinde siyah rengin köklerin çok ısınmasına neden olduğunu okudum. Ayrıca saksıları da temin edemedim. Yani aslında daha çok eksikler var.:)

Merhaba

MAŞALLAH.Hepsi birbirinden güzel.Çok iyi bakmışsınız.

Alışveriş kısmında Sn. Doğalbahçe 7lik ve 9 luk küçük kare siyah saksılar satıyor.Bilginize ...

zenfree 20-05-2011 22:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şepşeker (Mesaj 807249)
sayın zenfree iyi günler.bu sukulentler fazla sulandığındamı yumuşama olur?

Evet fazla sulandığında, yanlış toprak seçimi veya drenajla ilgili problem olduğunda bitki yumuşuyor. Daha detaylı bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=1780

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nesli6 (Mesaj 807255)
Sempervivumlar çok güzel Sedum da öyle, çok sağlıklı görünüyorlar, yeni tomurcukların açmasını merakla bekliyorum.

Sayın nesli6 beğenileriniz için teşekkür ederim.:) Ben de merakla bekliyorum ama bir haftaya yakın evde olamayacağım, sanırım bir kısmını göremeyeceğim.:(

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa (Mesaj 807287)
Sayın Zenfree sayfanızı baştan sona imrenerek gezdim.Bazıları elimde olan minikler,bazılarından olmasını istediğim çeşitler fakat hepsi çok güzeller ve sunum olarak
harika bilhassa Sempervivum çeşitlerinin güzelliği,açan çiçeklerin göz kamaştırıcı çeşitliği
diyecek bir sözüm kalmadı.Bir söz vardır lafın bittiği yer derler işte buda böyle.Bol bol
çiçekleri görür sağlıklı ve mutlu günlerde bitkilerinizle yaşarsınız.Selamlar.

Sayın serilaaa, iyi dilekleriniz çok teşekkür ederim. Beğenmenize çok memnun oldum. Ancak sizin türlerinizi düşününce, bendeki bitkilerin lafı bile edilmez.:)Ben daha yeni yeni başlıyorum sayılır. Etoburlar fazla ligi alanıma girmese de bahçenizi, kaktüs ve sukulentlerinizi keyifle takip ediyorum.

zenfree 20-05-2011 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 807332)
Sayın Zenfree. İki gündür sayfalarınızı hiçbirşey yazmadan keyifle izliyorum. Ne kadar güzel gelişmiş ve sağlıklılar. Emek verdiğiniz belli oluyor. Hele salkım-saçak Burrito'nuzu görünce imrendim doğrusu. (Bu hafta sonu askılı bir saksıya almayı düşünürken görmek daha da hoş oldu.
251. mesajınızdaki fotoğraf, eğer çekimler beni yanıltmıyorsa, düz kesitli pencereleri ve kabarcıklı dokusu ile Frithia Pulchra'ya da benziyor. Gelmekte olan mor çiçek de bu şüphemi biraz daha çoğalttı. (Fenestraria Rhopalophylla Aurantiaca olması muhtemel mi?) Her ne ise, lütfen iyi bakın çünkü çok sık rastlayamazsınız.
Kare siyah saksılar ise hem avantaj, hem de dezavantajlara sahipler. Isınmalarının daha yüksek olduğu doğru. Ancak, özellikle küçük ebatlı kaktüsler için dizilişte büyük kolaylık sağlıyor ve düzgün bir yerleşim sağlıyorlar. Birbirini gölgeledikleri için ısınma sorun olmayabilir ama hava sirkülasyonu konusunda dezavantajlı.

Öncelikle saklılarla ilgili verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim.

Sedum burrito sabahtan öğlene kadar güneş alan bir yerde. Daha doğrusu almaya çalışıyor demeliyim, zira güneş hep bulutların arkasında. Güneşle birlikte rengi daha bir pembe oluyor. Sanırım sıcaklar artınca -iç mekanda bakılmaya uygun olduğu da düşünülürse- daha kuytu bir yere almak gerekecek. Yanlış hatırlamıyorsam bir buçuk ay önce tomurcuklandı. Hala tam açamadı. Kaktüslerim bile o kadar nazlanmadılar.:)

Fenestraria'nın saksısının üzerinde adı yazılı. Ancak etiket biraz kaydığı için sadece " Fenestra" bölümü okunabiliyor. Çiçek rengi belli olmaya başlayınca ben de Frithia Pulchra olabilir mi diye düşündüm. Almanya'dan almıştım. Yanlış etiketlemiş olabilirler mi bilmiyorum.

Tekrar yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

zenfree 20-05-2011 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan (Mesaj 807401)
Merhaba

MAŞALLAH.Hepsi birbirinden güzel.Çok iyi bakmışsınız.

Alışveriş kısmında Sn. Doğalbahçe 7lik ve 9 luk küçük kare siyah saksılar satıyor.Bilginize ...

Çok teşekkür ederim.:) Senin bitkilerini ne zaman göreceğiz? :)

Alışveriş bölümündeki saksıları gördüm. Ancak kaktüsler için uygun mukavemette mi tam anlayamadım.

zenfree 20-05-2011 23:23

3 Eklenti(ler)
Biraz da sorunlardan bahsetmek istiyorum.

Bu mesajdaki Euphorbia resinifera'nın gövdesindeki kızarmalar, nisbeten azaldı. Yanık izi kalmamasını umuyorum.

Notocactus haselbergii'yi aldığımda gövdesinde hafif bir şekil bozukluğu vardı. Sanki darbe almış görünümündeydi. Son bir kaç gündür, o bölümdeki oluşumların fazlalaştığını gözlemliyorum. O bölümdeki dikenler dökülme eğilimindeler. Ya da dikenler döküldüğü için daha net görünmeye başladı. Nedeni ne olabilir?

Birkaç fotograf yüklüyorum.

Eklenti 214510

Gövdenin eğimi nedeniyle güneş alamıyor olabilir.

Eklenti 214511

Pamuklu bit olabilir mi diye düşündüm. Sigara dumanı üfledim:), büyüteçle inceledim. Hatta elimle kontrol ettim. Pamuklu bit olmadığını düşünüyorum.

Eklenti 214512

Aldığım yerde sağlıksız bir ortamdaydı. Güneş almayan bir mekan. Acaba mantar olabilir mi?

zenfree 20-05-2011 23:55

4 Eklenti(ler)
Çimlenmeler yavaş yavaş başladı.

Eklenti 214518
Graptopetalum paraguayense

Eklenti 214519
Crassula ovata

Eklenti 214521
Corpuscularia (delosperma) lehmanni

Eklenti 214522
Aldığımda üzerinde iğnelerle tutturlmuş çiçekler vardı. Hala izleri duruyor. Uzun süre hareketsiz kaldı. Yeni yapraklar gelmeye başladı nihayet.

zenfree 21-05-2011 00:21

2 Eklenti(ler)
Chamaelobivia sp. 'Peanut Cactus' parmağına yüzük takmış.:)
Eklenti 214544

bıcırık 21-05-2011 08:05

Yüzüğü de kendisi de çok güzel çok...

Kiraz 21-05-2011 09:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 807475)
.....gövdesindeki kızarmalar, nisbeten azaldı. Yanık izi kalmamasını umuyorum.

Notocactus haselbergii'yi aldığımda gövdesinde hafif bir şekil bozukluğu vardı. Sanki darbe almış görünümündeydi. Son bir kaç gündür, o bölümdeki oluşumların fazlalaştığını gözlemliyorum. O bölümdeki dikenler dökülme eğilimindeler. Ya da dikenler döküldüğü için daha net görünmeye başladı. .......

Bu konuda çok derinlere inmişsin:)))

Chamaecereus silvestrii çok güzel.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024